Gemeenteraad. TKItEORAMMKN. Handelsberichten, heden was een groot gedeelte van den dag giste ren Lange- Poten, Plein en Lange Houtstraat af gezet. De trams vertrokken slechts met enkele passagiers van het Plein. Op het tornooiveld en aan den Kneuterdijk stond een talrijke groep, en ae trams werden meermalen met gefluit begroet. Nadat om half zes de laatste tramwagen van 'ijn acht naar Scheveningen was vertrokken, werd de afzetting van het Plein opgeheven. Ook het Gevers Deynootplein was gistermiddag in verband met de voortdurende oploopen en het uitjouwen van trampersoneel afgezet: Die er niets noodig hadden konden langs de Galerij gaan. De Duitse he onderkruipers. Men meldt uit Berlijn aan het »Hbld." De «Berliner Zeitung am Mittag" verneemt, dat de arbeidswilligen voor de Haagsche Tram in een volksrestaurant in het noorden van Berlijn zijn aangeworven. Aan hen, die zich aanmeldden, Werd gezegd, dat zij zich moeten verbinden naar het buitenland te gaanwaarheen werd echter niet gezegd. Er werd hun een weekloon van 24 M. en vrije reis beloofd. Wanneer het, ter plaatse aangekomen mocht blijken, dat de aangeworvenen in hun strijd met hun verzekering, niet met den wagen konden omgaan, dan zouden zij tot de grens een vrije terugreis krijgen. Het vertrek had Zaterdagavond plaats. Ongeveer 90 man hadden zich laten aanwerven. In de avonduren. Een verslaggever van het «Vaderland" schetst de gebeurtenissen gister-avond in de Residentie als volgt Amsterdam heeft zijn bloednacht op Kattenburg, Groningen zijn bijna even erge droevige avonden tijdens de Fransche bazar-staking, engisteren avond drukte af een even smartelijke plek in de geschiedenis der residentie. De woelige dag, die achter ons lag, had ons naar Scheveningen geroe pen, om daar aan 't heerlijke strand zelfs verge telheid voor de H. T. M.-staking te zoeken. Maar jawelwaar vindt de journalist nu eenmaal rust! En zoo hoorden wij reeds daar, wat er in Den Haag gaande was, en even daarna aanschouw den wij met eigen oogen van dat, wat we nu gaan vertellen. Op het Plein, waar reeds den geheelen middag een woelige drukte had geheerscht, was het nu en dan wel zwart van menschen, die twistgesprek ken met elkander, en beschouwingen hielden over het al of niet gemotiveerd optreden der politie. En wij, die tot het middernachtelijk uur oogge tuige van alles waren, ons moet direct de opmer king van het harte dat wat er gisterenavond ge schied is, in geen enkel opzicht aan de stakers is te wijten. Ja, wij( die ons begaven op het Spui, °P de Gedempte Gracht en op vele plekken, die |ve nu helaas «donker Den Haag" moeten noemen, hebben we den geheelen avond door nergens een staker ontdekt: En als dan een oogwenk de drukte ging verminderen, en men ietwat geruster werd gestemd, dan bracht het volgende oogen blik weer n°g heviger en ernstiger drukte. Grooter werd daardoor de politiemacht, en naast marechaussees zagen wij officieren als ordebewaarders. En toen begon het publiek beslist onhebbelijk te worden, jouwde, floot, schreeuwde, kreet, ende eerste gevoelige slagen vielen. Als een zwerm vliegen vloog een zwarte menschenrnenigte de Heerestraat a> en achter hen draafden de marechaussees en gemeentepolitie te paard, rechercheurs met knot- ten> politie met sabels charges makende. In de Heerestraat werd, zoo bleek ons later, een ruit ingeworpen. Maar ook revolverschoten werden gelost. Den Haag met z'n Vredespaleis verkeert in een staat van beleg. De hoofdstraten werden op de drukste avonduren gedeeltelijk door de politie afgezet, de politie, die een zeer zware taak had te vervullen tegen de dreigende houding van het publiek. Maar we waren reeds meegesleurd door de zich- zelf-ook-wel-te-veel opjagende volksmassa en be vonden ons in het hartje van het woeligste ge deelte der stad. En daar lag het Spui in akelig duister, al de straatlantaarns waren met steenen vernield, winkelruiten met gelijke projectielen lngesmeten, enbloed had er reeds gevloeid Een oude man was door een sabelhouw zoodanig aan bet hoofd verwond, dat hij met een brancard Yan den eersten geneeskundigen dienst naar het riekenhuis moest worden vervoerd. En een jonge 'Han, de 20-jarige W. L. C. C., wonende Twent- straat 51, die, naar men ons vertelde, niets met e staking heeft te maken, kreeg door een charge, die de politie uitvoerde, een slag in den nek en bleek door een schampschot te zijn getroften. En voortdurend losten politiemenschen revol verschoten in de lucht, en joelde en floot daar tegenin het opgewonden publiek. En glazen hoorden wij rinkelen, en door allerlei straatjes en ®teegjes vlogen de menschen, achtervolgt door de po- ltle,die, wij hebben het helaas moeten constateeren, vaak wat al wild van stapel liep Waarom een 0nge dame, die niets anders wilde dan naar huis Kaan, met een sabelhouw, dat te verbieden, en aar te noodzaken een anderen weg naar huis te hemen Toen, te midden van die woelige drukte, kwam et Raadslid Hoejenbos per auto aanrijden, die e menigte tot kalmte aanmaande. En werkelijk het werd kalm een oogwenk, e rust scheen weer te keeren. Maar ook de Politie keerde terug en daardoor meteen het pro. eren van bet publiek, dat alweer floot. En Tr '?üdeD We moeten verhalen van de ellende Dlein Potende lange en Gedemte Gracht- Weer Zouden We onze lezers in het late avond uur moeten brengen naar de Wagenstraat, waar klappen vielen, naar de St. Jacobstrart en verder in de geheel Israëlietische wijk. waar het een vreeselijke herrie was, waar èn politie én publiek een en al opgewondenheid was. Gefluit, gesis, en dravende menschen alweer door de charges makende politie achtervolgd. Op de Voldersgracht, op de Haagsche Veerkade en op het middengedeelte van de Gedempte Gracht werden handkarren omver gesmeten, hierdoor de politie de passage bemoeilijkende. En dit was alweer voor de politie, om op te treden, om de sabels te trekken en heel de buurten in schrik en angst te zetten. De onwonenden voelden zich niet meer veilig in hun eigen woningen, een huismoedertje kreeg het te kwaad met. de zenu wen en moest weggedragen worden. Onder het publiek, dat zich opgesteld had bij de brug in het gedeelte van de Laan v. Meerderv. dat naar de remises voert, gaf een Delftsch-student die proef gereden had, zijn groote sympathie met de tramdirectie luidkeels te kennen. Hij werd Spoedig het middelpunt van een «belangstellende" menigte en plotseling begon het steenen en groene kool op hem te regenen. Het jongmensch vluchtte in zijn angst.... naar de stakers, die bij de brug aan het posten waren. Later werd hij via de remise en het Quick- terrein weggebracht, Naa wij hooren, zijn een politie-agent en een marechaussee door steenen, die het publiek hen naar het hoofd wierp zwaar verwond. In het na-nachtelijk uur bericht het Correspen- dentie-bureau nog Het kritiekst was de toestand in de Bagijnestraat. Een aantal losse klinkers op het plaveisel waren even zoo vele stomme getuigen, hoe hier de strijd gewoed had. Tegen middernacht zagen we nog een politieman met de revolver vooruit eenige schreden de steeg insnellen. «Pakt hem" werd er aan de andere agenten gezegd. Arrestaties konden niet worden gedaan. Uit de huizen werd met steenen en flesschen geworpen. Troepen geconsigneerd. Vanmorgen hebben detachementen de verschii- iende remises bezet. Van elk regiment is het le bataljon geconsigneerd. Twee van deze detachementen zijn 60 man sterk en de andere twee 30 man. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 14 Juli 1914, des namiddags 2 ure. Voorzitter de w n. burgemeester, de heer P. M. J. A. Lagerwey, Tegenwoordig zijn 19 leden. Afwezig de heer en Beukers, Ris, v. d. Velden en Houtman. C o m i t é-g e n e r a a 1. De voorzitter zegt, dat de Raad eerst in comité generaal zal gaan. De deuren worden alsnu gesloten. De heer Houtman komt tijdens de besloten zitting ter vergadering. Om 2.40 uur wordt de zitting heropend. De voorzitter deelt mee dat is ingekomen Van den Commissaris der Koningin schrijven, waarbij aan den Burgemeester een verlof is ver leend van 10 tot 31 Juli a.s. Kennisgeving. De voorzitter wensent het Raadslid v. d. Hoek, die na herstel van zijn ziekte weer aanwe zig is, geluk met zijn herstel, (applaus). De notulen der vergadering van 16 Juni jl. worden goedgekeurd en die van de vergadering van 30 Juni verdaagd. Mededeelingen. De voorzitter deelt mede dat bij het Col lege van B. en W. zijn ingekomen Een Kon. Besluit, d.d. 2 Juli 1914, no. 35, waarbij de bezoldiging van den Commissaris van Politie is bepaald op f2800 'sjaars, met voorloo- pige bepaling van die jaarwedde als pensioen grondslag. Kennisgeving. Van de Ged. Staten 1. een schrijven, ten geleide van het op 6 Juli jl. goedgekeurde raadsbesluit d.d. 16 Juni jl. tot tweede wijziging van het plan van uitbreiding van het Z.-W. deel der gemeente 2. een schqjven tengeleide van de op 6 Juli jl. goedgekeurde raadsbesluiten van 30 Juni jl. ct. tot uitgifte in erfpacht van een strook grond langs de Oude Spuihaven aan notaris J. M. Dijk- hofï te Helmond of diens lastgever b. tot verpachting van de tolheffing onder Over- schie voor ten hoogste 4 maanden aan C. de Bruijn te Oversehie c. tot onderhandschen verkoop, voor het seizoen 1914, van het grasgewas van eenige perceelen, gelegen in het Sterrebosch, de keilen van Nieuw- Mathenesse efl aan de Nassaustraat. Kennisgeving. Van B. en W. Voorstel tot het splitsen van de le klasse der Burger-Avondschool van den cursus 1914/1915 in twee afdeelingen. Overeenkomstig dit voorstel wordt hiertoe be sloten. Idem een voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Verlengde Schoolstraat aan P. Sanders q.q. B. en W. stellen voor hierop dadelijk een be slissing te nemen. Voorgesteld wordt, in overleg met de Commissie voor het Grondbedrijf, den grond te verkoopen tegen f8.50 p. M2. Zal behandeld worden tegeljjk met de andere voorstellen tot grondverkoop. Idem voorstel tot verhooging der jaarwedde van J.^ Keuning als leeraar van het Gymnasium met f40 en als leeraar aan de Hoogere Burgerschool met f 110 en den pensioengrondslag vooreerstge- melde betrekking opnieuw te regelen en vast te stellen op f 565 en die van laatstgemelde op f 2050. Hiertoe wordt besloten. Idem voorstel tot het verleenen van een erediet van ongeveer f1800 voor het aanleggen en af scheiden van perceel X van het Grondbedrijf en om over dat perceel te mogen beschikken voor verschillende openluchtspelen. De openluchtspelen van de H. B. S. worden voorloopig gehouden op het terrein S. V. V., ter wijl aan den Bond voor lichamelijke opvoeding een beter terrein in uitzicht gesteld is voor de openluchtspelen, door dien Bond ondersteund. Om nu in de allernoodigste behoelten van een speelterrein te voldoen, willen B. en W. het voor malige Balkengat, gelegen tusschen den Havendijk en het terrein der firma van Deventer en Zn. (z.g. perceel X van het grondbedrijf) van den openba ren weg afscheiden en er een grasveld van maken. Nevens een voetbalveld zullen er op dat terrein kunnen zijn twee korfbal velden en een gewoon speelveld. De kosten zijn geraamd op f1800. Zal, na afdoening der agenda, worden behandeld. Van de Commissie voor het Stedelijk museum schrijven, waarbij ter goedkeuring wordt aange boden de rekening over 1913. Van de Commissie voor het Burgerlijk Armbe stuur schrijven, waarbij ter goedkeuring wordt aangeboden de begrooting voor 1915. Van de Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis schrijven, waarbij wordt aange boden de begrooting voor het jaar 1915. In handen van de Commissie voor de Financiën en Belastingen om advies. Van G. Montfoort, directeur der Algemeene Begraafplaats, schrijven, houdende dankbetuiging voor het hem verleende uitstel van de verplichting tot het vragen van ontslag uit den Gemeente dienst, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Kennisgeving. Van J. M. Hillenius adres, waarin hij, met in gang van 1 September 1914, eervol ontslag ver zoekt als leeraar in wiskunde, werktuigkunde en cosmographie aan de H. B. S. In handen van B. en W. om advies. Van de N. V. Mij. tot Exploitatie der Sanogres gashaarden en huishoudelijke artikelen, adres waarin zij verzoekt haar in de gelegenheid te stellen eene demonstratie te geven van de voor- deelen der moderne kookwijze met het «Sano- gres"-apparaat en tot het opnemen van dit appa raat in de te bouwen arbeiders woningen. Van W. H. Lieuwens te Rotterdam adres, waarin hij in beroep komt tegen de weigering van de vergunning tot het bouwen van een witwasscherij en strijkerij op een terrein aan de Stationsstraat. In handen van B. en W. om advies. Van Chr. Krijger, leeraar in de Gymnastiek aan H. B. S. en de openbare school voor jongens, tevens belast met het geven van gymnastiek onderwijs, adres, waarin hij verzoekt hem een af zonderlijke aanstelling als vakonderwijzer bij het lager onderwijs te verstrekken en zijn salaris regeling als zoodanig te willen herzien. Van de leeraren aan den gemeentelijken Han dels-avondcursus, adres waarin wordt ver zocht hunne salarissen in overeenstemming te brengen met die van de leeraren aan de Burger avondschool. In handen van B. en W. om advies. Van den gemeente-ontvanger verzoek om het gewone jaarlijksche verlof. Het gevraagde verlof wordt toegestaan. Agenda. Comptabiliteit. Aan de orde is 1. Wijziging der Gemeente-begrooting. Goedgekeurd worden een tweetal ontwerp-be sluiten (model C) dienst 1914 met f 27180 en f450 O n d e r w ij s. 2. Verzoek van W. H. C. van Heek om eer vol ontslag als leeraar aan de Burger-avondschool en aan den Handelsavondcursus, met advies van B. en W. Het gevraagde eervol ontslag wordt verleend. 3. Verzoek van D. R. Gerhardt om eervol ont slag als leeraar aan de Burgeravondschool, met advies van B. en W. Het gevraagde eervol ontslag wordt verleend. 4. Verzoek van nr. dr. P. M. von Baumhauer om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool, met advies B. en W. Het ontslag wordt eervol verleend. Salarisregel ing. 5. Adres van het Bondsbestuur van den Aige- meenen Nederlandschen Opzichters- en Teeke- naarsbond, om verhooging van de bezoldiging van den te benoemen opzichter bij het bouw- en woningtoezicht, met advies van B. en W. Het salaris voor deze te benoemen titularis is bepaald op f 900—f 1200. Adressanten vragen dit te bepalen op f1200. minimum, met periodieke verhooging tot f 1800. B. en W. meenen dat, indien dit verzoek werd toegestaan ook de bezoldiging van de opzichters van Gem.-werken verhoogd moet worden waartoe naar hun meening thans geen aanleiding bestaat. Adressanten hebben een andere meening dan B. en W. zich ten opzichte van dezen titularis hebben voorgesteld. De heer De Bruin meent, dat het adres afdoende gemotiveerd is geweest en betreurt dat B. en W. aan het verzoek geen gevolg kunnen geven. Spr. zal dan ook tegen het voorstel stem men. De heer v. Westendorp, wethouder van openbare werken, zegt dat hij niet wil meegaan met de door den Bond gevraagde salarissen. Het ligt er maar aan iemand te vinden, die geschikt er voor is. Er zijn 50 sollicitanten. De heer Houtman vraagt of er onder de sollicitanten ook zijn, met diploma Middelb. Tech nische school te Dordrecht. De heer v. Westendorp antwoordt, dat er een bij is van de Utrechtsche school. Misschien is hij echter nog wat jong. De heer Houtman zal er zich bij neerleggen, hoewel hij het salaris te laag vindt voor een goede kracht. De heer v. Westendorp zegt, dat het salaris f900 a f1200 zal bedragen. Wanneer men een goede kracht kan krijgen, zou het salaris niet het minimum behoeven te zijn. Het voorstel van B. en W. komt alsnu in stemming en wordt aangenomen met 16 tegen 4 stemmen, die van de heeren Dinkelaar, de Bruin, v. d. Hoek en ICoopmans. R i o 1 e r i n g. 6. Adres van J. Schuyver, waarin wordt ver zocht terug te komen op het raadsbesluit van 21 April j.l. waarbij afwijzend werd beschikt op het verzoek om aansluiting van zijn fabriek aan de Noord vest op een gemeente-rioolroet. ad vier van B. en W. B. en W. stellen voor, adressant te berichten dat op het besluit van 21 April jl., (waarbij werd uitgesproken, dat adressant, door het laten ver- loopen van den lermyn, in zijn beroep op de vergadering niet ontvankelijk was), niet kan worden teruggekomen. De heer 'Koopmans dringt uitvoerig aan op terugneming van het advies van B. en W., om nog eens te overwegen of er aan adressants verzoek kan worden tegemoet ge komen. De heer de Bruin hoopt dat er alsnog iets aan te doen is, adressant tegemoet te komen. De heer v. Westendorp zegt dat de rio- leering van de Noordvest wel eens aan de orde zal komen. Het aanbod van adressant om f400.— bij te dragen in de kosten beteekent niets. Dit bedrag is veel te gering Was hij ingegaan om het destijds gedaan voorstel van de zijde van B. en W., dan was de beste oplossing verkregen. De heer v. d. Schalk zegt dat toen een klein huisje b.v. in de Nieuwstraat werd gebouwd, een nieuw riool werd gelegd. Nu er hier een nieuwe fabriek is gebouwd, die f70.000 kost, willen B. en W. daar geen riool aanleggen. Hij bejammert dit, gezien dat het hier een nieuwe industrie geldt. Spr. dringt aan op herziening van het ad vies van B. en W. De heer v. Westendorp zegt dat het ge val, waarop de heer v. d. Schalk doelt, de Boter- straat is geweest, niet de Nieuwstraat. Hij wijst er nog eens op, dat hetgeen B. en W. bij die fabriek hadden willen doen, het beste zou zijn geweest voor dezen man. Van een algeheele rioleering van de Noordvest kan natuurlijk thans nog niets komen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 stemmen vóór en 3 stemmen tegen. Tegen stemmen de heeren v. d. Schalk, Hout man en Koopmans. (De zitting duurt voort.) NAPELS, 13 Juli. Hedenavond is het volgende bulletin gepubliceerd betreffende de ziekte van den hertog van Ajosta (neef van den koning van Italië) die aan besmettelijke ingevvandskoortsen lijdt Nadat de ziekte sinds het begin van Juni een regelmatig verloop heeft, gehad en niet de min ste aanleiding tot ongerustheid gaf, was de pa tient tegen 7 of 8 Juli bijna geheel koortsvrij. Drie dagen geleden stortte de zieke echter we der in; hij lijdt aan, zWare koortsen en ingewands- storingten. Ook vertoonden zich enkeie verschijn selen van hartziekte. De temperatuur is 39.6. BOGOTA, 13 Juli. Te Salameria is luana uit gebroken. De schade is zeer aanzienlijk. ROME, 13 Juli. De katholieke Apostolisch vi caris van Bulgarije vertoeft sinds hvee 'dagen hier ter stede; hij is door den Paus ontvangen. MONTEVIDEO, 13 Juli. De „Dia" deelt mede, dat morgen aan de Kamer een ontwen: zal worden voorgelegd, strekkende om aan de vrou wen staatkundige rechten toe te kennen. BEURS VAN SCHIEDAM, 14 Juli 1914 Moutwijn. Officieel® noteering van de Commissie uit d» Kamer van Koophandel voor de Beurs. 14 Juli. f 101/1 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting, Nament de Commietie voor. ie noteeringM E. A, WITTKAMPJE, Bond ran Distillates*!») 9 Juli. 10 Juli. 13 Juli f llVi fioy4- M o u t w ij n Je n e V e r Amsterdamse he Spoeling: Stemming op hedenkalm. Spiritus, proef. 13 Juli. fll>/4 f 151/4 f 16'/4 f 1.50 14 Juli. fll>/4 fl5'/4 fl6s/4 f 1.40 13 Juli. f20- a f 2O1/4 f 17— af f 9'A af 9 14 Juli. f20- a f 20'/4 f 17a f f 91/4 a f - - 67Vs 681/3 Loco 59— loco. Mei 571/J - 58i/8 Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus Stemming op heden: kalm. Qraaea NEW-YORK Mais: Western 13 Juli. 78S/4 11 Juli 79-, CHICAGO Mais Juli Sept. Dec. 13 Juli. 69i/j 11 Juli. 703/jj Rogge n. prijsh. 13 Juli. 11 Juli. ROTTERDAM, 14 Juli. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 74 paarden, 1 veulen, 14 ezels, 1164 magere 425 vette runderen, 470 vette en graskalve ren, - melkkoeien, 1 schaap, 332 nuchtere kalveren 1 varken, 114 biggen, 7 bokken vette en kalfkoeien. De prijzen van het vee. besteed ter markt van heden, waren als volgt Vette runderen le kw. 82 a 84 ct.,2e kw. 80, 3e kw. 76, ct., ossen le kw. 80, 82, 2e kw. 78, 3e kw. 74 ct., stieren le kw. 72 74, 2e kw. 70 3e kw. 66 ct., kalveren le kw. 110, 2e 100, 90. Handel over het algemeen matig. Melkkoeien f 165 a f 280, kalfkoeien f 175 a 290, stieren f 110 a f310 pinken f90 a f115, graskalveren fafvaarzen f100 a 170,' biggen f 9.k f 14, slachtpaarden f 50 a f 95,' nuchtere kalveren f9 af 16.fokkalveren 20 k 32 hitten f a f werkpaarden f90 h f170. Handel over het algemeen matig. Boter markt. Op de botermarkt waren aangevoerd17 16e, 47 8e ton 176 stukken van i/i K.G. De prijzen waren als volgt: le kw. f54.—, 2e kw. f 50 3de kw. 43.Voor stukken van kilo werd 70 a 75 ct. betaald. f IOS/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3