Dagblad voor Schiedam f 1* n nby Terlies nc toUzcJ 10 TWEEDE BLAD. R K. Patronaten-Congres. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaargang. Zaterdag l| Juli 1914. No. 10979 oTereenïomstig or de polis vermelde voorwaarden. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven '15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange JP 0 0 O verlies van geheele g i 11 g een hand, invaliditeit1 U U voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de liollandsche Algomeene f4 fï fï bü verlies E U U een (luim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. Deze week werd te Utrecht in sTivoli" het Eerste Nationale Congres van R. K. Jongenspa tronaten in Nederland gehouden, onder hooge bescherming van het Doorluchtig Episcopaat, ter wijl als vertegenwoordiger der regeering mr. dr. Kooien het congres bijwoonde. Het congres was begonnen met een H. Mis in •ie O. L. Vrouwekerk in de Biltstraat. Pastoor Meuleman sprak een welkomstwoord en rector Van Stee opende de vergadering, waarop (ar. Aalberse een rede hield over »De zorg der Katholieke Kerk voor de school, vrije jeugd." Onder opvoeding in den ruimsten zin ver staan wij dien vorm van maatschappelijke werk zaamheid, waardoor, onder leiding van het rijper Verstand en met gebruikmaking van doeltreffende middelen, de physieke, verstandelijke en zedelijke krachten van het kind zóó worden ontwikkeld, dat het wordt voorbereid voor de vervulling van sijn levenstaak op aarde en het bereiken van zijn eeuwige bestemming. Gelijk in zoo menig ander opzicht, zoo is ook ten aanzien van opvoeding en onderwijs de komst van het Christendom het meest belangrijke mo ment in de geschiedenis van het menschdom. De christelijke levensbeschouwing verschilt ra dicaal van de heidensche. Het Christendom voegt aan het onderwijs toe eeQ nieuw gebied van wetenschap, en vermeer dert de middelen om zijn idealen te verwezenlij- ken, om zijn leer te maken van voorschrift tot mvensdaad. Aan de hand van de geschiedenis toont spr- aan, dat de kerk het zich altijd tot plicht heeft Berekend de beschaving en de ontwikkeling te bevorderen. Taine onverdacht getuige verklaart dan °°k»Voor de Revolutie waren de lagere scholen tel baar. In 1789 waren er 25000 lagere scholen, die niets aan de schatkist kostten en bijna niets aan de ouders. Er waren 900 colleges (tegen 300 *bans) tellende 27000 leerlingen." En wanneer de *ranschman van nu, verwondert vraagten waar- °m kon mijn grootvader dan niet lezen dan 'lidt ons antwoord omdat hij geboren werd na d® Fransche Revolutie, die 't volksonderwijs ver hoestte, doordat zij aan de geestelijkheid hare Boederen ontnam, waaruit het onderwijs werd ^ekostigd, terwijl de Staat daarna 40 jaren hachtte, eer hij in 1833 het onderwijs serieus °rganiseerde. lu 1789 telden de colleges 72000 leerlingen, in °00 elf jaren slechts later nog maar 7000 Vóór 1789 was 't onderwijs grootendeels koste- °°s) omdat de Kerk 't uit haar inkomsten be duide. Thans heet het kosteloos, maar de Staat aalt het geld voor een groot deel uit de indi kte belastingen, uit de zakken van het volk. Zoo heeft de Kerk, alle eeuwen door, voor het v°lksonderwijs gezorgd. ^^Pr^besloot^zyn^rede^De^godsdienst is het GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch, 56) Nog eenige stappen en zij bereikten Maria. Zij as gered. 2ic^klaps sprong zij van de vlakte waarop zij tiid v|)evonc'> B'og voorbij hen zonder dat zij den J hadden haar vast te grijpen begon met een bl0^mnige snelheid te loopen te midden der Ble -van .Braniet, dan, het evenwicht verliezend ZÜ m') poogde zich vast te klampen aan a Paaien de rots en rolde in de Lesse hare A.ea m het water uitstrekkend, booren °r ''et een verschrikkelijken schreeuw Hadit is te veel... dit is te veel I... Volo^11 ere schreeuw was op den zijnen ge-. VloL u anderei val had te midden van den med den val van Maria gevolgd. dmeonne was niet meer daar centrale punt, het eenheidsbeginsel en de levend makende kracht in het opvoedingsproces. Daarom, zooals de godsdienst heel ons leven moet doordee- semen, in al ons doen en denken moet doordrin gen, zoo ook moeten opvoeding en onderwijs steeds van den godsdienst doordrongen zijn. Alleen dan zal ons Patronaatswezen zijn, wat het zijn moet: een krachtig hulpmiddel, om de jeugd van ons Vaderland op te voeden tot ware Katholieke Ne derlanders, tot degelijke zonen en dochters van het Vaderland, tot nuttige leden van de Maat schappij, tot gehoorzame kinderen der H. Kerk. Kap. v. d. Venne van Roermond behandelde »De organisatie der R. K. mannelijke schoolvrije jeugd en kwam tot de volgende conclusies Nadat de jongens de lagere school doorloopen hebben, komt voor hen de eigenlijke vormperiode voor het verdere leven. Deze duurt tot ongeveer 20-jarigen leeftijd. Gelijk de jongens en jonge lingen van beneden en boven den 16-jarigen leef tijd verschillen in karakter, aanleg, behoeften) zoo dienen ook de jeugdorganisaties, waarin men beide onderbrengt, niet dezelfde te zijn, maar zich aan te passen aan het verschil, dat de leeftijd veroorzaakt. Voor de jongens beneden de 16 jaren is een verdere vormschool noodzakelijk, en het patronaat is daarvoor het meest geschikte instituut. Dit patronaat dient meer en meer te worden een parochiale instelling, door of met medewerking der parochie opgericht en door haar steun in stand gehouden. Het patronaat zij, zooveel mo gelijk, een voortzetting der bjjzondere lagere school, en het is hoogst gewenscht, dat ook de niet leek-onderwijzer, die daar werkzaam is, meer en meer bereid gevonden worde aan het patro- naatswerk zooveel mogelijk zijn medewerking te verleenen. Daar het patronaat onmogelijk overal alle jongens kan omvatten, dienen naast en buiten het patro naat andere middelen te worden aangewend en andere vereenigingen tot jeugd vorming en -be scherming te worden opgericht, aan welke het patronaat zijn medewerking en steun moet ver leenen. Na het patronaat dient, ook als voortzetting daarvan, eene andere vereeniging te worden op gericht, waarin de jongelingen boven.de 16 jaar worden ondergebracht. Deze vereeniging is geheel anders van inrichting en moet vooral voor een gezellig tehuis zorgen, waarin verder aan de vorming, ontwikkeling an bescherming der jon gelingen kan worden gewerkt. Pater Blanken C.s.s.R. deed zijn gedachten- gang over de oprichting van jongenspatronaten zich als volgt verkonden Daar zonder de medewerking der ouders het patronaat zijn doel niet of uiterst moeilijk zal bereiken, dienen, vóór de oprichting van een patronaat, de ouders van het nut en de noodza kelijkheid van het patronaatswerk overtuigd te worden.Een afzonderlijke,vergadering van directeur on ouders vóór de oprichting biedt daartoe de meest geschikte gelegenheid. Regel zij, dat men klein beginnelangzaam mag het getal der beschermelingen aangroeien en naar gelang van den groei van het patronaat De gidsen schoten toeeen hunner mompelde met gramschap Dit is waanzinnigheid 1 Paqueron had zich op de knieën gezet en maakte bevend een kruis. Siméonne zwom. Zij duikelde, zocht Maria die in de zwarte wateren was verdwenen. Zij ver scheen terug aan de oppervlakte, hief het hoofd op in eene uiterste poging. Help help 1 Haar kleed hing tusschen hare beenen en ver lamde hare bewegingen. Het ijskoud water ver stijfde hare ledematen. Het was haar gelukt Ma ria vast je grijpen terwijl deze tegen den stroom worstelde. Zouden zij thans samen omkomen Op de rots, doolden de strooien toortsen welke de gidsen links en rechts haddeu geworpen al- lengskens uit en het gewelf verviel in de duister nissen. Beneden, waren de gebroeders Vigneron afge daald tot aan de Lesse. De eene hield twee fakkels van hars vast en zwaaide er mee boven het water. Vonken vielen in de rivier en doofden uit met eene lange trilling. De andere had een lang koord ontrold dat om zijn middel was be vestigd en aan het uiteinde was voorzien van een ijzeren haak. Siméonne riep met versmoorde stem Help 1 Ik verdrinkt!,.. Help I... moet er aan verbonden worden, wat omstandig heden, tijd en werklust veroorloven en wat in de omgeving het meest dienstig wordt geacht. De beschermelingen dienen van den beginne af goed overtuigd te worden van den waren aard van het patronaat; zij moeten zelf inzien, dat zij lid van het patronaat worden en zijn, om zich te vormen voor de toekomst en niet om eenige uren per week aangenaam door te brengen. Het patronaat zij vóór alles een school, die practische vorming geeft voor het leven; daarom worde geheel het onderwijs ingericht naar den aard en de behoefte der beschermelingen. Een levendig en belangwekkend godsdienstonderwijs sta daarbij altijd op den voorgrond. Splitsing van het patronaat in verschillende afdeelingen, waarin de jongens geleidelijk over gaan, is een absoluut vereischte. Pastoor de G r ij s, secretaris der Patronaats- vereeniging bracht verslag uit over den stand der patronaten in Nederland Roomsch Nederland telt op het oogenblik 210 patronaten en jongelingsvereenigingen welke zijn aangesloten bij het Centraal Comité. Wat den aard en den werking betreft onzer patronaten, zij mee gedeeld dat slechts 30 de bescherming tegen gods dienstige, zedelijke gevaren op den voorgrond staat en het hoofddoel der werkzaamheden vormt. Bij de overigen wordt de ontwikkeling en opvoeding als het voornaamste beschouwd. Geen enkel pa tronaat ontvangt subsidie van Rijk, Provincie of gemeenten. Wel ontvangen sommigen curssussen, b.v. tee kencursussen, enz. subsidie. 16 Patronaten hebben een eigen gebouw. De indeeling in klein en groot patronaten bestaat bij 92 patronaten. Geen scheiding naar leeftijd be staat bij 73, terwijl bij 12 patronaten wordt opge geven een indeeling in klein, midden- en groot patronaat. Bij deze laatste sluit aan het groot patronaat, de gezellen-vereeniging, als tusschen- schakel tusschen patronaat en mannen-organisatie, vooral bij de werkliedenvereening. Bij de anderen wordt de leeftijdsgrens verhoogd tot die, welke voor het lidmaatschap van de R. K. Werklieden vereenigingen wordt gesteld of bestaat er naast het patronaat een afzonderlijke Gezellen-vereeni ging. Het aantal commissieleden bedraagt 1105, het aantal patronaats-beschermelingen 14075. Bij 't onderwijs neemt het godsdienstonder wijs een eerste plaats in overal. In 84 wordt les gegeven in de Bijbelsche geschiedenis afzonderlijk, 63 Kerkelijke geschiedenis, er bestaan Apologeti sche, anti-alcobol cursussen enz., waarover geen cijfers echter zijn mee te deelen. Wat het herhalingsonderwijs betreft, zij mee gedeeld, dat deze niet in cijfers is uitgedrukt door één federatie, van de overige 4 Diocesane federa ties vond de de secretaris 85 patronaten met her halingsonderwijs, 18 met voortgezet onderwijs. Aan het eerste nemen 850 jongens deel, aan het 'aatste 306. In 't geheel wordt per week 372 uur uur onderwijs gegeven. Door 48 patronaten wordt voorbereidend teeken-on- derwijs gegeven voor 123 leerlingen, met 214 lesuren per week, terwjjl het vak-teekenonderwijs wordt Op het oogenblik dat zij ging verdwijnen, wierp de gids het koord uitde haak bereikte de boerin en drong in hare kleederen. De Belg riep Een weinig moed en gij zijt gered Maria had, in eene uiterste poging, het lichaam van het jonge meisje gegrepen en zich aan haar vastgeklampt. Siméonne liet zich aan het koord hangon en bereikte den oever. Paqueron hielp den gids om ze bij te trekken. Het was tijd. Ma ria was half dood. Siméonne viel in bezwijming toen zij aan den kant was. Wat Madelor betreft, hij zag dat de twee jonge dochters gered waren, loosde een diepen zucht en zakte ineen. Men zou gezegd hebben dat de krachtdadigheid waar van hij tot hiertoe blijken had gegeven hem plot seling verliet... Paqueron nam het zielloos lichaam ven Maria in zijne armen een der gidsen nam Siméonne mee en men richtte zich, door de gaanderijen, na de Lesse overgestapt te zijn langs een smalle brug, naar de zaal der inscheping. -Daar bevond zich de boer door Paqueron gezonden. Hij wachtte met eene lantaarn zijne boot lag op den oever, die zacht tot aan die rivier helde. Dit is het middelpunt van al de onderaardsche loopen der Lesse. Zij namen plaats in de boot. gegeven aan 43 patronaatsscholen met 1320 deel nemers, gedurende 321 lesuren per week. Voorts zijn er nog cursussen in boekhouden, vreemde talen, rekenen enz. enz. De heer Henri Heijman, president van het Christen Vakverbond van België sprak over het patronaatswezen in België en de generaal-secretlir van het verbond van R. K. Jongelingen vereeni gingen van Duitschland gaf een overzicht van het Patronaatswezen in Duitschland. In de middagvergadering ontwikkelde de heer Chr. L. Wesseling hoofd eener R. K. M. U. L. O. school de volgende stellingen. Het patronaat moet ook de maatschappelijke vorming zijner leden behartigen. De maatschappelijke vorming, door het patro naat te geven, moet aansluiten bij die der gewone lagere school en voorbereiden op de veelzijdige werkzaamheid, waartoe de katholieke jonge man in onze dagen geroepen is. Voortgezet lager onderwijs in de vakken lezen, schrijven, rekenen, Nederlandsche taal, geschiede nis, aardrijkskunde en natuurkennis behoort de leden van het patronaat vatbaar'te maken voor verdere ontwikkeling. De maatschappelijke plichten, die de jonge man eenmaal zal moeten vervullen, zijn te herleiden tot drie groepen a. de plichten jegens het gezin b. de plichten jegens de vereenigingc. de plichten jegens den Staat. Als voorbereiding tot een behoorlijke vervulling dier plichten, dient het Patronaat te geven voorbereiding en steun bij de beroepskeuze grondig, degelijk vakonderricht; de hoofdzaken der gezondheidsleer anti-alcoholisch onderwijs inzicht in de waarde der verzekeringde begin selen van eenvoudig boekhouden opwekking en gelegenheid tot sparen elementair sociologisch onderrichteen beknopt overzicht van onze Staatsinrichting. In kleinere plaatsen behoort het vakonderwijs zich te richten naar de behoeften van de meer derheid eenige specialiseering is echter mogelijk en wenschelijk. In grootere plaatsen behooren de verschillende parochiale patronaten samen te werken, om door het stichten van flinke centrale inrichtingen te voorzien in de uiteenloopende behoeften aan opleiding. Hierna verkreeg Baron van Wijnbergen het woord om de slotrede uit te spreken. Spr. zeide, dat het spreekwoord, wie de jeugd heeft ook de toekomst heeft niet enkel van toe passing is op de jeugd van de lagere school. Spr. zal geen technische bijzonderheden behandelen die zijn reeds voldoende besproken maar naast de gedachtenwisseling der deskundigen is noodig de belangstelling van geheel Roomsch Nederland voor deze nuttige instelling. Spr. spreekt zijn voldoening uit dat de regee- zich op dit congres heeft laten vertegenwoordigen. De beste dank, dien wij kunnen brengen aan dit Congres, is zeker wel de belangstelling van het geheele katholieke volk te wekken. De Clerus toont reeds die belangstelling, want hij staat steeds klaar het goede werk der De fakkels brandden niet meer. Nog eenige seconden en zij zouden de zon zien stralen. Inderdaad, eene lichtschemering, blauw als het azuren uitspansel, streelde het gewelf. Eensklaps keerde de boot om, daar de Lesse eene plotselinge kromming maakte. De stralen dei- zon vielen op hen. Zij waren ter bestemming gekomen. De gidsen brachten de jonge meisjes tot in het dorp Han over, terwijl Paqueron, aan den anderen kant van den berg, Rosa ging zoeken, die aan den ingang der grot gebleven was. Siméonne kwam de eerste tot zich zelve. En Maria vroeg zij. Maria gij hebt haar gered, antwoordde Madelor. Ik beminde u vroeger als eene dochter.. Mij dunkt dat mijne genegenheid tot u thans ver dubbeld is. Siméonne glimlachtte en schudde het hoofd. En Madelor verstond haar niet toen zij zeer stil mompelde Het was mijn plicht. Wordt vervolgd). flOB on

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5