patronaten te steunen met alle kracht, die in hem is. Ook de leeken moeten werken het pa tronaat bekend te maken in ruimen kring, opdat het worde gekend en die belangstelling onder- vinde, waarop het recht heeft. En mocht dit soms moeilijk vallen, doet dan een beroep op de moeder. Wij weten, dat haar niets te veel is om haar kind te»bewaren voor het H. Roomsch Geloof, en dan denken wij aan Haar, die ons aller Moeder is. Met een mooie peroratie, waarin spr. Gods zegen over zijn patronaatswerk afsmeekte en er nog op wees, dat, zoo God zulks wil, waarschijn- lijk spoedig een einde zal worden gemaakt aan den schoolstrijd, sloot hij zijn opwekkende en thousiaste, en aan bet slot luid toegjuichte rede. De z.eerw, heer rector Beijsens van Amsterdam, noodigde verschillende jongelingsvereenigingen uit toe te treden tot het Nationaal Centraal Verbond dat ook weer Internationaal is aangesloten. Nadat de voorzitter de deelnemers en de spre kers had bedankt sprak de Hoogeerwaarde Vicaris Generaal van het Aartsbisdom zijne hooge tevre denheid over het verloop van dit eerste Nationaal Congres van Jongens-patronaten. Met de hulde aan het ijverig streven en wer ken van het geheele Congrescomité en zijn onver- moeiden Voorzitter en den dank aan alle deel nemers en medewerkers verbond Zijn HoogEer- waarde den wensch, dat van nu af in iedere parochie, ook van kleineren omvang, als vrucht van dit Congres moge verrijzen een jongelings patronaat en jeugdorganisatie tot opvoeding en ontwikkeling, tot behoud van onze Roomsch Katholieke jongelingschap, dat geve de goede God. dat haast niets gered is kunnen women. Een en ander was op heurspolis verzekerd. Eergisteravond is tengevolge van hooibroei de hofstede van den heer Herwever aan den Maasdamschen weg onder 's Gravendeel afge brand. Het woonhuis is behouden. Gisternacht is de boerderij van den heer W. Buitenweg, aan den ouden Wierdenscheweg, op de grens van Wierden en Almelo, geheel afge brand. Er werd zoo goed als niets gered. Alles was verzekerd. Drie kalveren kwamen in de vlam men om. Eergisteravond is het boerenerve het Lau- kamp, gelegen aan den Schapedtjk te Almelo, geheel afgeörand. Het erve, een ouderwetsche Twentsche boerenwoning, was het eigendom van A. F. L. graaf van Rechteren Limburg en werd bewoond door J. Janmaat en de wed. B. Hem- mink. Het vee kon slechts met groote moeite ge red worden. De oorzaak van den brand is onbe kend. Alles was verzekerd. Een scheidsrechterlijke uitspraak zullen zij dan ook niet aanvaarden, daar de directies de vroe gere scheidsrechterlijke uitspraken niet waren na gekomen. De spoorwegdirecties daarentegen ver klaren, dat de eischen der werklieden onredelijk zijn en dat, indien zij ingewilligd werden, jaar lijks 33 millioen dollar meer aan loon zou moe ten uitbetaald worden. DE STAKING BIJ DE 1IAAGSCUE ELEC TiUSCHE TRaM. De dienst op lijn 13 werd gisteren tegen den namiddag al drukker en drukker. Vooral de uil Duinoord komende wagens vervoerden vele passagiers. De dienst kon al spoedig van een 10 minuten- in een 7i/2 minuten-dienst worden veranderd. Verder, vernemen wij, dat de politiemacht alhier nog versterkt wordt met 100 rijksveld wachters, waarvan een gedeelte gisteren kwant en het overige deel heden aan- men. Indien dit honderdtal bitr is, zal het Haagsdie politiekorps dus versterkt zijn jn het geheel met 200 maréchaussées en 200 rijk; veldwachters. Ook gisteravond werd de dienst van ue II. T. M. om zeven uur gestaakt. Half zeven ver trokken de laatste wagens van het Plein (lij nen 13 en 8). Behoudens onvoorziene omstan digheden zou de dienst op' de beidde iijnen we der om negen uur aanvangen. an een Haagsche dame, die haar naam niet wenscht te hebben vermeld, kwam gistermor gen onder den naam I' risia, vooir bet. stakend tramwegpersoneel een gift van f150 in. Het bureau vqor de R. K. Vakorganisatie, fede ratie van de Dioc. Volksbonden en R. K. Werk- lieden-vereenigiingen, heefteen circulaire verspreid ten gunste van de stakers. leder R. K. georganiseerde wordt daarin opge wekt, wekelijks een uur loon voor de stakers te geven. De m i 11 i oe nen-erf gen a a,m terecht. Eindelijk is de zoo lang gezochte erfgenaam' Otto Brandt terecht. Zooals men zich herin neren zal, werd in het begin van dit jaar he kend, dat aan zekeren Otto Brandt, een aan zienlijke som zoude vermaakt zijn. Alle pogin gen werden in het werk gesteld om den geluk kigen erfgenaam te vinden, doch alles was te vergeefs. Het laatst zou Brandt gewoond hebben in de mijnstreek, doch ondanks de nauwkeurigste nasporingen gelukte het niet hem te ontdekken. Zijne jeugd bracht Otto' Brandt dopr in Maastricht, waar hij thans sedert eenige dagen verblijf houdt. (L. K.) Ongelukken. Door een stoomtram der Staatsspoor, komende van Scheveuingen, is gis termorgen omstreeks elf uur een jongmenscih over reden op de lijn tusschen de Nieuwe Schevening sche bosohjes. Zwaar gewond werd hij door de train naar de Witte Brug vervoerd, waar in het politie-pusthuis door een juist aanwezig geneesheer hulp werd I verleend. Daarna is het jongmensch, aat nog leefde, dopr den G. E. H. D. vervoerd. (H. Ct.) - Gisteren is van het turfschip De Dageraad, liggende te Arnhem, een tienjarig' jongetje over boord gevallen en verdronken. Er is eenige uren gedregd doch zonder resultaat. (N. A. Ct.) Aan het station te Maastricht is gistermiddag de hulpremmer F. H. S„ toen hij de lijn wilde oversteken, dpor een binnenkomenden personen- tiein gegrepen. De machinist, die het ongeluk zag aankomen, remde uit alle macht. Toch is van S. de linkerarm verbrijzeld en kreeg: hij eenige hoofdwonden. Hij werd naar het gesticht C al vai ienbergi overgebra oh t. Moord te 'sGravenhage. De toestand van den opperman S., die gisternamiddag in de Oalkoenstraat in Den Haag zijn vrouw heeft ver moord en daarna zichzelf een schotwond heeft toegebracht, is aanmerkelijk verbeterd. Heden morgen halfelf bevond hij zich redelijk wel, doch was toen nog niet in verhoor genomen. De D u n o. Bij de gehouden publieke ver- kooping van het landgoed de Duno nabij Ooster beek werd de massa, die in perceelen en onder massa's stond op f275.900, ingezet op f 278.900. (N. R. Ct) Verduistering'. Gisteren is de 34-jarige G. B-, stationschef der IX S, M. hij de tramlijn Meppel Balkbrug te Meppel, in hechtenis geno men. Hij wordt verdacht van verduistering' van gelden en het maken van valsche handteekeningea. Het tot nu vermiste bedraagt ongeveer f 1000. De malversatiën, die plaats vonden bij' het ver rekenen der remboursementen, moeten al gerui- men tijd hebben voorgedaan, wat het onderzoek ingewikkelder maakt. De ,.Zw. Ct." meldt nog, dat er reeds een bekentenis is afgelegd. Gisteren is B., die van zijn jeugd af bij de D. S. M. in betrekking was, naar Assen gebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Arrestatie. Van Amsterdam is gistermorgen te Arnhem aangebracht zekere W. Visser, beschul digd van inbraak en diefstal onder de gemeente Zclhem. Door tien burgemeester van die plaats was zijn aanhouding verzocht; hij is thans ter beschikking gesteld van de justitie. Grondverzakkingen te Par ij s. Don derdag hebben opnieuw in sommige Parijsche straten grondverzakkingen plaats gehad, die onder de bevolking, voornamelijk onder de bewoners der dicht bij de inzakkingen gelegen perceelen, groote ontsteltenis te weeg gebracht hebben. Op het St. Augustijnplein vormde'zich, dicht bij de plek, waar reeds een inzakking heelt plaats gehad,' plotseling een vrij diepe kuil in de rue-Bobillot had een grondverzakking plaats van lij meter diepte en 2 meter middellijn in de rue-Belliard stortte het plaveisel in een en vormde een 2 meter diep gat, gelijk ook in de rue Eugène Carrière het geval was. Het ingesteld onderzoek heeft, wat de inzakking op het St. Augustijnplein aangaat, uitgemaakt, dat zich onder het gat een- grond- water-bekken bevindt, 4 meter lang, 3 meter breed en 2 meter diep, dat slechts door beton en plaveisel was afgedekt. De tramrails liggen niet meer dan 1.5 meter van de nieuwe grondinzak king af, doch zijn goed gefundeerd. De kuilen zijn aanstonds aangevuld en opnieuw geplaveid. Ver scheidene grondwerkers en straatmakers hebben zich tegenover de vertegenwoordigers der bladen zeer pessimistisch uitgelaten en verklaarden, dat het gevaar voor nieuwe verzakkingen niet voor het eind van dit jaar geheel kan voorkomen wor den. Het stedelijk bestuur heeft thans op verschei dene punten van straten en pleinen z.g. sondages proefboringen doen uitvoeren. Brand. De bekende dansschool Van Isadora Duncan te Bellevue bij Parijs is gisteren gedeelte lijk afgebrand. Het vuur ontstond waarschijnlijk door kortsluiting nabij den salon blanc, ure met een schat van muziekboeken geheel uitbrandde. Daar de verschillende jeugdige leerlingen op vacantie waren, zijn geen ernstige persoonlijke ongelukken te betreuren. Ook verschillende kostbare Epirische weefsels, die de danseres uit Santi-Quaranta had mede gebracht, weiden een prooi der vlammen. Het is reeds de derde maal dat een der dansscholen van Isadora afbrandt. Drankbestrijding in Stockholm. Het beroemde „Gptenburgsch systeem", dat voor heel Scandinavië den verkoop van alcohol regelt, vindt in het „Stockihplmsche systeem" 'n geoucht me dewerker. Dit stelsel, dat in Februari 1914 in werking is getreden, Wordt geëxploiteerd door een maatschappij, speciaal voor dat doel opgericht. Dr. Braft is de leider van deze methode van drankbestrijding'. De Maatschappij heeft vo-orloopig voor den tijd van drie jaar het recht van alleen- verkoop van spiritualiën in eigen verkoop- en schenklokalen, zoowel aan koffiehuishouders als aan handelaren in alcoholische dranken. De Maatschappij heeft gemeend door het stellen van een zeer laag! maximum en strenge controle het drankgebruik zeer te kunnen beperken. au Februari af kunnen de inwoners van Stock- nolm slechts den alcohol koopen, wanneer ze in het bezit zijn van een door dë Maatschappij uitgegeven contróleboekje, dat bij iederen koop moet worden getoond en bijgeschreven. Nie mand kan per kwartaal meer koopen dan 12 liter. Wie misbruik maakt van zijn hoekje wordt hel recht van koop ontnomen. Twijfelt een liepöt- huuder er aan, of de waar weikelijk voor reke ning is van hem, wiens controle-boekje getoond wordt, dan heeft hij het recht, het geleverde franco thuis te zenden. Aan minderjarigen .vordt geen hoekje verstrekt. Op het schenken van spiritualiën door kof- iiehuishquders oefent de Maatschappij ook toe- zicht uit. Fr is een maximum, van inkoop be paald. De ontvangsten komen ten bate van ver schillende openbare instellingen. Een restaura teur heeft er dus absoluut geen belang bij, dat zijn gasten veel alcohol gebruiken. De Maatschappij heeft hot plan, een aantal volks -sche nkl ok alen op te richten, waar alleen hij, die tevens een spijs gebruikt, brandewijn (nooit meer dan 4.25 centi liter) of bier (ten hoogste V'> L.) krijgen kan. Voor den kleinhandel in spiritualiën zijn ook zekere bepalingen getroffen. In Stockholm mag; de alcohol niet worden verkocht beneden de 3 kt. per L„ behalve de Zweedsohe punch, een volksdrank, met een minimum van 2 kr. per L. Vóór 10 uren in den ochtend en na 6 uren in den namiddag' mogen geen spiritualiën worden verkocht. Branden. Donderdagavond is te Oss de stoomvleeschwarenf abrie'k van C. P. Hildebrandt, door onbekende oorzaak geheel afgebrand. jDe aanwezigheid van vele vleesch-' en vetwaren deed alles in een ommezien in lichtelaaie slaan, zoo- Spoorweg s taking in Amerika. Uit Chicago wordt gemeld, dat de vertegenwoordi gers van 55.000 machinisten en stokers van 98 spoorwegmaatschappijen in de Westelijke straten met de vertegenwoordigers der directies in onder handeling zijn getreden ter bespreking van loon- en hervormingskwesties. Zij verklaren, nat ïeeds voor hot begin der onderhandelingen 97 o/0 der machinisten en 99 o/0 der stokers vóór een staking gestemd hebben, die men echter door een ge meenschappelijke bespreking hoopt te vermijden. Geen kaalhoofdigheid meer! Doctor Székely, te Boekarest, herplant de haren, en zie wat de „Revue scientifique" er over vertelt: „Men maakt uit een fijnen gouden draad, v;a,n 0.05 milimeter eene krul, juist zichtbaar voor het bloote oog; men brengt er1 een vrouwenhaar in, zacht, dun en buigzaam, van 20 centimeter, en zorgt, dat beide einden even lang' zijn. De zoo, gewapende krul wordt op hare beurt in een IVavaznaald gestoken, kort en lijn, de oraad voor uit, hij de punt van de naald. Dan buigt men het. einde van den draad om de punt, vervolgens knipt men hem af, doch laat een stukje van 2 milimeter lengte over, om een klein haakje te vormen. De krul moet volkomen beweegbaar zijn in de holte der naald. Op deze wijze nu wapent men eenige honderden naalden, welke men zorg vuldig steriliseert voor het gebruik. De manier, volgens welke men dan opereeit, is deze: nadat men zooveel mogelijk de plaats, welke behandeld zal worden, gesteriliseerd en verdoofd heeft, wordt de met een haar gewapende naaiö, verti caal in de huid geprikt, drfarna even verbogen, cm haar te brengen in het onderhuidsche weef sel. waar men haar een wenteling: laat ma-ken van 180 graden. Men trekt het instrument zorg- v n 1 Jig terug, opdat de haar, geankerd door het haakje van den draad, in het onderhuidsche weef sel blijf.t Op die manier wordt de haar jn de huid geplant. Men maakt de prikken op een afstand van 1 milimeter, d.i. honaerd op een vierkanten centimeter, waar men al zoo, wijl twee haren oprijzen uit den naald, 200 haren geplant heeft, In een hall' uur of drie kwar- tiei kan men 400—500 haren planten. Be snelle inflammatie rond de gouden, gedesinfecteerde krul verdwijnt spoedig en draagt er trouwens toe bij om de haar steviger te hechten. Geen enkel ern stig geval van ontsteking' is tot nu toe waarge nomen bij de behandelingen. Men kan met 1 gram goud 50.000 haren planten in een absoluut kaal hoofd. En wat worden zij? Men verzekert, dat zij echt lijken, dat zij geen enkele pijn veroor zaken, dat, zij gewas,-chen, geborsteld tn gekamd kunnen worden zonder te breken en zonuer hun glans en buigzaamheid te verliezen." cinematografische drama's. Bourgeois begint met de dieren te wennen aan zijne tegenwoordigheid in de kooi. Na een weinig tijd is het beest overtuigd, dat de indringer geen kwade bedoe lingen met hem heeft en slaat er geen acht meer op. D:an brengt de temmer een geheele meubileeringi in de kooi en gaat er wonen. Langzamerhand went hij het die* of de die ren er aan om deze en gene scène te spelen, om te wandelen, om met hem te eten, om de aanwezigheid van andere personen te dulden. Hij heeft met 2ijne beesten drama's kunnen mpn- teeren, waarin ongeveer honderd peisonen voor komen. Men heeft hem per automobiel door Brook lyn zien rijden met een groeten leeuw hij zich aan een ketting, of een troep luipaarden. Een tijger maakte hij' tot metgezel met een vijftien jarig meisje. i De wilde dieren, zegt hij zelf, hebben hem en zijne gewone helpers aangenomen als vrien den, gelijk een van hunne soort ais 't ware, van hunne familie. Zij spelen met hem op ae wijze van jonge katten, zonder krommen, zonder bij ten, zonder de klauwen uit te zetten, alsof zij gemoedelijk onder elkaar waren. Alleen in buitengewone gevallen, wanneer hij een kwaadaardig dier krijgt, bindt hij het in 't midden der kooi vast met een stevigen lials- hand. Het dier ziet al zijn aanvallen, de een na, den ander mislukken, kalmeert zich tenslotte en went aan het bijzijn van den meester. Na een weinig tijd maakt hij het los en begint de dressuur volgens de gewone methode. (Pr. Gr. Ct.) De levensduur van artsen. Er is, naar „Vox Med." schrijft, onlangs een buitengewoon interessante statistiek verschenen over aen ge middelden levensduur van artsen, Wat men niet denken z-ou; van mannen, die over het algemeen hard werken, zoowel physiek als psychisch de dokter wordt ouder dan de gemiddelde man. Men is opi twee wijzen te werk gegaan. Men heeft eerst genomen een groot aantal mannen, die zich in den loop der eeuwen op geneeskun dig gebied naam maakten, dus zoowel de oud- Grieksche Aesculapius als de middeleeuwsche kwakzalver en de latere amateur-alchemist, bar tier en piattelandsch heelmeester. Bit waren to taal 1732 beroemdheden. Niet minder dan 25 pCt. stierf tusschen de 70 en 80 jaar, 12 pCt werd nog1 een tiental jaren ouder. Slechts 45 scheidden van het leven zonder de 60 jaar te hebben bereikt. Wat de oorzaak mag- zijn van 'lil betrekkelijk hooge leeftijdcijfer, is slecht na te gaan. Aan de bijzondere werkzaamheden der hersenen kan het niet liggen. Daarover moeten te veel gemalen vroeg van het leven scheidden Met de verschillende cijfers in hanoeu, is de statisticus ook vast gaan stellen, op welken leef- tijd een medicus' kans heeft, beroemd te wor den. Het bleek, dat de dokter minstens 40 jaar geleefd moet hebben, vóór zijn naam «enigen klank krijgt. De tweede statistiek, die zich meer met den lateien leeftijd bezighield, hij omvat 72 be roemde medici, die leefden van af 1820 le verde ongeveer dezelfde resultaten als de eer- ste. Be cijfers zijn zelfs nog gunstiger. Niet minder dan 14 pCt. overleeft de 80 jaar. Het percentage sterfgevallen op den leeftijd van 70— 80 bedraagt 28. Meer dan 72 pCt. van al deze artsen mocht den leeftijd van 60 ja re bereiken. De statistiek is opgemaakt over internationaal gebied. In alle landen bleken de levensvoorwaar den voor medici even gunstig. De wilde dieren in ae bioscoop. Er zijn weinig' sensationeel® films, waarbij niet een leeuw, een tijger of een panter: te pas ko-rnt. Soms heele groepen, her en der, met klauwen, muilen, manen en gestreepte huiden. "'j Mjn echt-' Een Franschman, inwoner van Brooklyn, de heer Bourgeois, heeft de methode uitgevonden om wilde dieren zóó te temmen, dat zij geschikt worden voor medespelers in de De analp habeten bij hetFransche e g e r. Bij hun intreden in het Fransche leger moeten de jonge recruten zich aan een onderzoek onderwerpen aangaande hun eerste opleiding Dit onderzoek wordt gehouden door de academische autoriteiten in de verschillende departementen. De totale uitslag hiervan wordt in Parijs opgemaakt- Het resultaat voor de beide lichtingen, die in October of November 1913 waren opgeroepen luidde als volgt: lichting 1912 11.681 militairen] die analphabeet warenlichttng 1913 9341 anal- phabeten. Voor de lichting 1911, die in Octbober 1912 onder de wapenen is gekmnen, bedraagt dit cijfer 12.118. Dus in het geheel zijn er op de drie 'ichtingen, waaruit het huidige leger bestaat, 33,140 menschen, die noch lezen noch schrijven kunnen. De verhouding is voor alle drie de lichtingen nagenoeg dezelfde. Als dit getal schijnbaar af neemt, vindt dit zijn oorzaak hierin dat het on derzoek bij de lichting 1911 over 249.163 bij de lichting 1912 over 223 000 en bij de lichting 1913 over slechts 183.000 recruten plaats had. De vlucht van de huisv 1 iegDe Fran sche bioloog' Dr. Hindle heeft speciaal studie gemaakt van de wij'ze, waarop onze gewone huis- vliegen zich voortbewegen in ae lucht. Aller- eerst merkte hij op, dat vliegen zich zelden door den wind laten dragen, doch dat ze altjjd tegen den wind in vliegen. Dat is waarschijnlijk het gevolg van de directe werking! van den wind op de yleugels, doch even waarschijnlijk is het,, dat de insecten ,op die wijze beter alle geur tjes kunnen waarnemen, die ze ontmoeten. Bjj mooi, warm weer vliegen ze veel meer 'dan hij slecht, koud weer en op het vrije veld veel meer dan in de stad. Dr. Hindle kleurde ï&l ci aak O:-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6