fotads en (Gewestelijk Nieuws. doMBfd Nieuws. wonnen Levenskracht", fonds ter bestrijding van de tuberculose, heeft te Amsterdam f6644.opge bracht. Een geschorst raadsbesluit. Blijkens de »Staatscourant" heeft H. M. de Koningin geschorst het raadsbesluit der gem. Aimelo, tot het houden van een referendum in zake de wederinvoering van de kermis aldaar. P. Dr. Caecilianus Huigens O. F. M. Gistermiddag heeft aan de Universiteit van Weenen de plechtige promotie plaats van pater Caecilianus Huigens tot doctor in de Musikhis- torische Wissenschaft (afdeelmg der philosophische faculteit). Een bijzondere en, voor een Neder lander althans, zeldzame onderscheiding Mariabond. De iMariabond m het bisdom Haarlem houd1 zijn 6de jaarvergadering op Woensdag 12 Augus tus te Leiden, gebouw der St. Zita-Vereeniging, Noordeinde 50. Burgerlijke rechtsvordering. De Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten bij den Hoogen Raad der Neder landen zegt in een adres aan de Koningin dat die Orde aan een commissie uit haar mid den heeft opgedragen de ontwerpen voor een nieuwe regeling van de burgerlijke rechtsvordering van twee commissiën, benoemd een door de Ne- derlandsche Juristenvereeniging en de andere door het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, te bestudeeren, te overwegen, of van de zijde der Orde te dien aanzien eenige stap be hoort te worden gedaan, en omtrent een en ander voorstellen te doen dat deze commissie een rapport aan de Orde heeft uitgebracht, waarvan de Raad een afdruk aanbiedt dat de Orde in hare vergadering van 23 Juni heeft verklaard zich met de beschouwingen van dat rapport te vereenigen, behalve ten aanzien van de afschaffing van de behandeling ter rolle, welke de meerderheid er prijs op stelt te behou den, als geregeld aan de leden der balie gelegen heid verschaffende tot overleg en bespreking van de tusschen hen hangende zaken, en den Raad heeft opgedragen aan de Koningin eerbiedig te verzoeken, bij het wetsvoorstel tot regeling of herziening van de burgerlijke rechtsvordering, dat, Door Burgemeester en Wethou ders is tot plaatsvervangend hoofd van school D, hoofd de heer J. Schuurmans, in plaats van den heer J. J. van Rbijn Gzn, aan wien onlangs eer vol ontslag werd verleend, benoemd de heer W. Sterk. Vermeldden w ij gisteren, dat voor het examen hoofd-akte was geslaagd de heer M. M. Com brink, dit moet zijn mejuffrouw M. M. Combrink alhier. De muziekvereeniging »G u s t o" behaalde in de maand Mei j.l., op een te Sliedrecht gehouden festival een len en 2ea prijs. Deze prijzen zijn thans door den directeur in ontvangst genomen en zullen Maandag-avond door het korps van de woning van den directeur aan de Beier- landsche straat afgehaald en onder muziek naar het repetitielokaal »Musis Sacruras overgebracht worden Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 24 Juli 4.52 v.m5.21 n.m. UIT VLAARDINGEN. De Burgemeester zal van 25 Juli tot 5 Aug. uitstedig zijn. De oudste wethouder, de heer Versteeve, treedt dan als w.n. burgemeester op. naar aanleiding van het rapport te verwachten van de bij Kon. besluit van 4 November 1911 benoemde Staatscommissie, vermoedelijk zal wor den ingediend, met de overige denkbeelden en argumenten in het rapport van de commissie uit de Orde uiteengezet rekening te willen houden, en om de noodige maatregelen te willen gelasten', opdat de behandeling ter rolle, teneinde het tijd verlies der balie zooveel mogelijk te beperken, kan het zijn, reeds nu zoo worde geregeld, dat bij elk rechtscollege, ook al houdt dit op meer dan één dag per week zitting, slechts één'roldag zij en dat de werkzaamheden in Raadkamer niet beletten de openbare terechtzitting op het be paalde uur te openen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Juli, medegedeeld dooi het Kon. Nea. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.8 te Horta. Laagste barometerstand 743.1 te Lerwick. Verwachting tot den volgenden dagmatige tijdelijke, krachtige zuidwestelijke tot noordwes telijken wind, meest zwaar bewolkt, waarschijn lijk regenbuien, met kans op onweer, zelfde tem peratuur. De levering van trottoirbanden van hardsteen of graniet voor dit jaar, de vorige week door Burgemeester en Wethouders aanbe steed, is toegewezen aan C. W. Sanckes te Am sterdam voor f2.22 p. M. de rechte en f2.65 p. M. de gebogen band. Voorts werd toegewezen mede de vorige week aanbesteed, de levering van gegoten ijzeren tfot- toirkolken en straatkolken, putranden, padpalen, meerpalen en paalmutsen verdeeld in 8 perceelen. 1 Perceel 1 de N. V. Nederl. IJzer- en Metaal- gieterij »Loviok te Terborg" voor f 15.99 per trottoirkolk en f 1.39 per deksel. Perceel 2 tot 7 aan de fa. gebr. van der Schoot kon. Ijzergieterij te Tilburg voor f 15.59 per straat- kolk en 12.47 per deksel; voor f 15.65 per put- rund C. en f5.94 per dekselvoor f 16 72 per puti and L. en f5.55 per deksel voor f5.30 per padpaal en f4 88 per baluster en voor f 21.19 per meerpaal. Perceel 8 aan de N. V. IJzer- en Metaalgieterij v.h. de fa. C. G. Cosijn te Breda voor f 1.17 per paal muis. Omstreeks vier uur g is ter middag geraakte de 19 jarige N. J., wonende Gasstraat 34, aan de Coöperatieve veevoederfabriek (stoom- moien Nederland) aan de Nieuwe Haven, bij het smeren van een machine met de rechterhand tusschen de drijfriem en de pulley bekneld, waar door de middelvinger werd gespleten. Hij werd door een dokter verbonden. Hedenmiddag om 12 uur viel de 9 jarige B., wonende Lange Haven, al spelende in de Korte Haven. Zijn kameraadjes wierpen hem een riem toe, en slaagden erin hem naar den kant te trekken. Eenige daar juist passeerende j mannen trokken den knaap op het droge. Dinsdag hield de Kamer van Koophandel en fabrieken ten raadhuizeeen openbare vergadering. De voorzitter bracht uitvoerig verslag uit van betgeen behandeld is op het internationale con gres van Kamers van Koophandel te Parijs in Juni jl. Ingekomen stukken Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda voorstel om het stellen van borgen bij aanbestedingen van Rijk of Gemeente facultatief te stellen, teneinde de gelegenheid te openen tot het stellen van een zakelijken borgtocht van 10 °f der aannemingssom. Aangehouden tot de volgende vergadering ten einde hierover het oordeel van deskundigen te hooren. Van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verzoek advies over de werking der »drank vrije" schippersbeurzen. Iloewel hier ter plaatse geen schippersbeurzen of scheepsbevrachters, tevens herbergiers gevestigd zijo, spreekt men de wenschelijkheid uit, om de drankvrije schippersbeurzen krachtig te steunen. Besloten werd niet deel te nemen aan de ver gadering vaD de Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonsteilingsbelangen te 's Gravenhage ter be spreking van een Nederlandsche deelneming aan de Tentoonstelling te Düsseldorf in 1915. Belang hebbenden kunnen bij den secretaris nadere in lichtingen verkrijgen. Aan de orde was nu het ontwerp Winterdienst- regeling H. IJ. S. M. Uit de gevoerde discussie blijkt, dat men toe juicht het inlasschen van een trein uit Rotterdam om 10.1/ v.m, doch dat men het een ernstig ongerief acht, dat de trein van 12.19 n.m. komt te vervallen. Aan bestendiging van den bestaan- den toestand geeft men de voorkeur boven de ontworpen regeling. Hierop zal de aandacht van den minister wor den gevestigd, evenals op de slechte aansluiting te Schiedam der treinen 535-168 (vertrek van hier 5.28 n.m.) Niets meer aan de otde zijnde sluit de voor zitter de vergadering. Door de reedersvereeniging te Vlaardingen is een onderlinge verzekering vastgesteld tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen voor de zeevisschers hunner schepen. De uitkeeringen van deze verzekering zullen be dragen bij overlijden van flOOO.— tot f 1200.—, vauaf den rang van stuurmam tot dien van af houden Voor een matroos bedraagt dit f500.—. In gevallen van blijvende geheele ongeschikheid tot arbeiden zullen schadeloosstellingen worden uitgekeerd van f2400.— tot f800.—. Voor een matroos is die schadeloosstelling f 1400. -, terwijl bij verlies van eenig lichaamsdeel van deze be dragen een percentage wordt uitgekeerd, loopende van 50 tot 5 percent. Bij tijdelijke ongeschikt heid tot werken bedraagt de dagelijksche uitkee- ring fl.hoogsten gedurende 300 dagen. Agniessestraat. De brand ontstond doordat een flesch petroleum brak en de olie over een bran dend g'ascomfoor liep. Ee tweede étage en de zolder zijn uitgebrand. De brand werd met 4 stralen gebluscht. UIT DELFT. B. en W. stellen den r3ad voor, met ingang van den len Januari a s. het stenografisch ver slag te vervangen door een analytisch. Bij proef neming is gebleken, dat |het analytisch verslag vroeger was verschenen dan het stenografische. Verder stellen B. en W. den raad voor, inge volge het advies van de meerdeheid van commis sie voor het beheer van de fabrieken van gas en electriciteit en van de waterleiding in het belang van de watervoorziening van Delft, de volgende werken te doen uitvoeren1. bouwen van een laag reservoir van 1500 kub. M. inhoud met een pompinrichting in den watertoren 2. aanleggen van bronnen te Monster volgens het plan van den heer R. Kuipers te 's-Gravenhage 3. uitbreiding van den filtreerinrichting te Monster. B. en W. leggen daarbij over het advies, door de gezondheidscommissie uitgebracht omtrent de drinkwatervoorziening. UIT ROZENBURG. Men schrijft uit Rozenburg aan »De Stan daard" Door de staking te 's-Gravenhage is ook onze rijksveldwacht voor bewaking aldaar in het ge weer Onze gemeente veldwachter is met 8 dagen verlof, terwijl onze eerste wethouder, die steeds surveilleert, in het labyrinth is. Zoo ont bloot van de dienaren van den heiligen Hermandad, heeft iedere overtreding vrij spel, en weet nie mand hoe laat het is, als er gepaft of gegapt wordt. Ons terrein ligt open voor iederen vrij buiter. Wie stelt hier paal en perk In de gisteren gehouden vergadering van de afd. Vlaardingen der Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij, is besloten het bestuur te machtigen, gemeentegronden in erf pacht aan te vragen aan de Gedempte Prikken- water, om daarop voor rekening der afdeeling een nieuw verkooplokaal te bouwen. Behalve terrein, noodig voor de stichting van een afslaggebouw, zal nog een stuk grond daar aan grenzend worden aangevraagd voor doelein den, met de visscherij verband houdend. Gisternamiddag zijn bij het zwemmen aan den mond van de Koningin WilhelminahaAen te Vlaar dingen twee jongens verdronken de 9 jarige A. van Noort en li-jarige J. H. Hamerslag. UIT ROTTERDAM. Gisteravond is de 9 jarige H. T., uit de sleep- hellingstraat, al spelende aan het Prinsenhoofd alhier, in de Maas gevallen en verdronken. Het 'ijkje van den jongen is later door rivierpolitie opgevischt. Gisterenmiddag: brak te Rotterdam een felle Lrand uit in een woning' van een pand in ac Examenopgaven in verkeerde handen. Onlangs is te Amsterdam een examen afgenomen, uitgaande van een bekende Vereeni ging, aan welker boekhouders-diploma veel waarde wordt gehecht. Eenige dagen voor het examen plaats had werd de drukker van de examenopgaven intercommu naal opgescheld en kreeg de volgende lastgeving »U spreekt met X (de naam van een der exa minatoren). »Ik ben hier te H. voor een vergade ringheb een exemplaar opgaven noodig. Zfcnd 't maar poste-restante H." De drukker voldeed aan de opdracht, maar man van zaken zijnde telegrafeerde hij tegelijkertijd aan den heer X.»Heb heden poste-restante H. ex. examenopgaven verzonden." De examinator begreep er niets van en stelde zich met den drukker in verbinding, waarvan de slotsom was dat men begreep te zijn beetgenomen- Dat moest natuurlijk een dergenen gedaan hebben, die zich voor het examen hadden opgegeven. Men ging informeeren aan het postkantoor te H. en vernam dat juist een oogenblik te voren de brief was afgehaald. Hoe de afhaler zich dan gelegitimeerd had, daar immers de brief aan den heer X adresseerd was? Wel, hij had gezegd de heer X. zeil te zijn en ten bewijze daarvan zijn portemonnaie getoond waar binnenin een papiertje geplakt was, met den naam van dezen erop. Hoe nu den schuldige te ontdekken Dat ging zooBij het binnenkomen van de zaal, werden alle examinandi ongemerkt gadegeslagen door de twee beambten, die aan het loket poste-restante hadden dienst gedaan. En zij wezen onmiddellijk den dader aan. Deze probeerde eerst nog te ontkennen, maar dat ging toch niet erg goed.- Want toen hij zijn portemonnaie moest vertoonen, was het papiertje met den valschen naam er wel uit verwijderd, maar niet zonder dat een paar moeten waren achtergebleven, waarop nog duidelijk eenige letters van den naam van den heer X. zichtbaar waren Toen viel hij maar door de mand. De examencommissie oordeelde dat het blijven kon bij het ongemakkelijke standje dat zij het jongmensch toediende en bij het fiasco dat hij gemaakt had, want die commissie was natuurlijk ook niet van gisteren en had aan de examinandi een heel stel nieuwe vragen voorgelegd. Maar het muisje zal misschien toch nog een staartie hebben. Waut, naar wij vernamen, moet de gefopte drukker niet bereid zijn de geschiedenis zoo maar te laten afloopen en zou hij er een justitiezaakje van willen maken. (N.v.d.D.) Ontsporing. Gistermorgen om 10 u. 36 is hij het station Neyeveen (rein 543, van Zwolle naar Leeuwarden, ontspoord. Twee wagens zijn uit de rails geloopen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De trein reed op nieuwe rails De oorzaak kon men ons ter bevoegde plaatse nog niet mededeelen, daar alles veilig stond. Omtrent de ontsporing bij Nijeveen, meldt men nog het volgende De oorzaak van het ongeluk is ombekend. De ontsporing had op of juist over de wissel plaats, die even voorbij het station ligt. Ware het on geluk met een sneltrein gebeurd, dan zou het zeker niet zoo goed zijn afgeLopen. Thans had de trein nog maar weinig gang en bleef de schade lot het materiaal, zonder eenig persoonlijk onge luk, bepaald. De locomotief zit diep in den zandweg, de ten der is daar boven op geloopen. terwijl de daarop volgende goederenwagen met de buffers onder de buffers van den tender is geschoven. Het daarop volgende 3de klasse personenrijtuig is mede uit de rails geloopen. De rails zijn geheel om- en opgebogen. Druk is men in de weer den weg weer vrij te maken, hetgeen, daar het ongeluk in hoofdzaak op den wissel plaats had, vrij zeker met de hoofd lijn spoedig zal geschieden. Reizigers voor de richting Leeuwarden en Zwolle moeten thans alhier uit, en in gereedstaande treinen voor genoemde richting overstappen. Spoorwegongeval. Een zwaarbeladen kolentrein, afkomstig van Schaesberg, is gisteren- ochtend juist bij het het stationsemplacement te Heerlen op twee ledige personenwagens hereden. Deze zijn geheel vernield. Ook van den kolentrein zijn een zestal wagens geheel ontzet en beschadigd. 't Personeel van den goederentrein, dat het ongeluk zag aankomen, was tijdig van den trein kunnen springen. De overweg is versperd. Ongelukken. Een 3-jarig zoontje van den heer W:. te Binnenwijzend (N.-H.) h Dinsdag in een sloot achten het huis gevallen, en veraronkeu. - ie Oostzaan is Dinsdag; een bijna 2-jarig dochtertje van den heer G. verdronken. In een kolk te Lent is gisteren Je agent van politie Gr. uit Nijmegen bij het zwemmen verdronken. In een der galerijen van de Domaniaie Mijnen te Kerkrade had de vervoersopziener G. gistermorgen in een wagentje van een leegen. kolentrein plaats genomen, Het wagentje ervoor ontspoorde, liep tegen een houw op en deed dezen in elkaar sftorten, waardoor een .steenval ontstond, waaronder G. verpletterd werd. Eerst bij het opruimen van de instorting, ontdekte men hef lijk van den ongelukkige. De warmte. De vrouw van een landbouwer te Varsseveld is door een zonnesteek getroffen en bezweken. Te Werkendam is een man dooi een zonne steek bezweken. Een kannibaal. De Tielsche justitie is gisteren naai Kesteren geweest, waar een ojud- militair, na een verijdelde poging tot moord, een jongmensch, Van Gelder genaamd, een oor af beet. i i De aanranding te Hilversum. Men meldt nader uit Hilversum Uit het verdere verhoor, dat het gevaarlijke jongmensch, dat een aanranding pleegde, heeft ondergaan, is gebleken, dat bij vroeger be diende is geweest aan liet filiaal le Bussum der Ainersfbortsche kassiersfirma. Van oer Zoo, Be Jong en Van Ophoven, waar de incasseerder vandaan kwam. Hij was daardoor op de hoogte van de dagen, waarop gekbverbrengingem plaats hadden. Reeds den geheelen oag moet hij in de omgeving van dit kantoor hebben rond gezworven. Hij heeft dus blijkbaar wel degelijk het plan gehad den' looper te berooven. Eon en ander is aanleiding: genoeg: geweest, om hem naar Amsterdam te doen overbren gen, waar hij in preventieve hechtenis is ge steld. Veer gestremd. Be afvarende sleepboot „Suzanna" heeft gisternamiddag oen staaldraad van de gierpont te Bruten stuk gevaren. Er zijn zes bochtaken gezonken. De pont, welke afdreef, wei.l weer opgepikt. Het veer is gestremd. Plotselinge dood. De agent van politie A. P., uit Rotterdam, die zijn vrijen dag: in Den Haag en Scheveningen doorbracht, is in de sto,om- tram van de Staatsspoor plotseling, dood geble ven. Zijn lijk is naar ae begraafplaats pverge- bracht. Brand. Te Gestel (N.-fi.) zijn gisternacht door onbekende oorzaak twee huizen afgebrand, toe- behoorende aan den heer v. der Hurk. In het eene pand was een modezaak van den lieer S. gevestigd, in het andere «een schoenmakerij van W, Ue brand is bij: laatstgenoemde ontstaan. De inboedels werden door het vuur vernield. Beide inwoners, vooral S„ waren slechts laag; verze kerd. O n w eer. Gister namiddag is de woning van den landbouwer VV. Albers te Witten (gem. Assen) door den bliksem getroffen. Huis en inboedel zijn geheel verloren gegaan. Men ineldt or,s uit AmsterdamWoensdag- middag is hij het onweer, dat hoven de hoofdstad woedde, de bliksem ingeslagen in het gebouw van de Crédief Mij „De ster", fa J. M. v. d. Hein* Zn, gelegen aan de Nieuwmarkt. Er ontstond brand ,op de tweede verdieping, doch deze kon door de brandweer spoedig gebluscht worden. Ook de telefoonverbinding' met dat gebouw was verbroken. Nabij Ylst is Woensdagmiddag de 14-jarige P. RoUema door den bliksem getroflen en gedood. R. was met zijn vader ert broeder aan het mel kten; heide laatsten bevonden zich op korten af- stand van den getroffene doch bekwamen geen etsel. o'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2