Op den Balkan. Binnenland. $tads- en Gewestelijk Nieuws. Schorsing van ontslag MILITIE EN LANDWEER. Burgeravondschool te Schiedam Leeraar De houding van J a p a nP Uit Wieenen aan de „National Zeitung" Als buitengewoon belangrijk beschouwt men hier een gesprek, dat de nieuwe Japarische ge zant te Weenen met graaf Beichtold gehad heeft. Dit gesprek duurde 2i/2 uur. Er waren getuigen bij aanwezig!. Het resultaat werd streng geheim gehouden, maar, naar het heet, moet het doel van het gesprek geweest zijn: afspraken tas se hen Oostenrijk en Japan, ingeval van een oorlog met Rusland. Allerlei nieuws. Z. Em. de kardinaal en prins bisschop van Weenen, Mgr. Piffi, heeft aan zijn diocesanen een herdelijk schrijven gericht, waarin hij o. a. zegt Dagen van zware beproeving zijn voor ons va derland aangebroken. Onzen zeer geliefden keizer die in een zes en zestigjarigen regeeringstijd het immer voor zijn eerste en heiligste regeerders plicht heeft gehouden, om voor zijn volken het korstbaarste goed des vredes te bewarendie door geheel Europa vereerd wordt als een zuil van den wereldvrede, is door de matelooze uitdagingen van een naburigen siaat, welke tot einddoel hadden, deelen van onze monarchie los te scheuren het oorlogszwaard in de hand gedrukt. Wie zich tegenover deze herhaalde uitdagingen van een staat, welke volgens de overeenstem mende conclusies der gerechtelijke stukken niet kan worden vrijgecproken van den ten hemel schreiende Jmoord te Sarajewo, nog verder kalm blijven. Wie is uiet geheel overtuigd van de rechtvaardigheid en noodzakelijkheid van den oor log, die onzen vrede-keizer is opgedrongen. De roestend van ons vaderland verlangt gebeden en offers. En die willen wij ook brengen Wij brengen ze voor ons heilig Geloof en ons heilig Recht, waaraan wij niet willen laten tornen, wij brengen ze voor onzen geiiefden keizer, voor wien de geheele beschaafde wereld zich eerbiedig neigt en wisns regeerders-deugden ver over de grenzen des vaderlands in alle kultuurstaten als een ge- gemeenzaam ideeel bezit, als een onuitputbare bron van zedelijke verheffing gewaardeerd worden wij brengen ze voor ons vaderland, waaraan wij gehecht zijn met geheel ons hart en voor hetwelk ons geen offer te geoot, geen beproeving te zwaar mag zijn. Teü slotte beveelt Z Em. dat bijzondere Gods dienstoefeningen zullen gehouden worden. In Saarlouis zijn twee automobielen op üe doorreis aangehouden, die twee Russische groot vorsten uit Frankfort a/Main naar Parijs brachten, Ifet waren automobielere van den Russischen generalen staf. De beurs te Barcelona, is, tengevolge van een groote agitatie, waarbij men handgemeen werd, door den gouverneur onder advies van het beurs- bestuur gesloten. ENGELAND. Het voorstel tot wijziging der Home-rule-wet is door de regeering voorloopig ingetrokken. Men heeft alle reden aan te nemen, dat een overeen komst is tot stand gekomen tusschen de regeering en de oppositie. Generaal de Veer heeft bij de overhandiging van het onslag der Hollandsche officieren aan den mbret de verklaring afgelegd, dat de Hollandsche officieren en corps Albanië zullen verlaten, als verbetering van den toestand zal zijn ingetreden. De kinderen van den vorst zijn heden naar Sinaja vertrokken, Oproeping onder de wapenen. Staatscourant no. 177 bevat het Kon. besluit tot oproeping onder de wapenen van de tot de laud weer behoorerenden, die deel uitmaken van de landweer grenswacht, de landweer-kustwacht, de landweer-bewakingsdeiachementen, luidende als volgt Wij. Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz., enz., enz. Op de voordracht van Onzen Raad van minis ters van 30 Juli 1914, Gelet op artikel 11 bis der landweerwet Overwegende, dat de in dit artikel bedoelde buitengewone omstandigheden aanwezig zijn Overwegende, dat het wenschelijk is, dat over de landweer-afdeelingen, welke de landweer grenswacht, de landweer-kustwacht en de land weer- bewakiogsdetachementen vormen, kan wor den beschikt. Hebben goedgevonden en verstaan De tot de landweer behoorenden, die deel uit maken van de land weer-grenswacht, de land weer- kustwacht en de landweer-bewakingsdetachemen- ten, worden onder de wapenenen geroepen. Onze Ministers van Oorlog, van Marine en van Binnenlandsche Zaken zijn, ieder voor zooveel hem brereft, belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staatsblad en in de Staatscou rant zal worden geplaats. 's Gravenhage, den 30sten Juli 1914. WILHELMINA. Nederland en de oorlog. De conferentie tusschen den minister van Ma rine en de hoogste autoriteiten van land- en zee macht beoogde een bespreking der samenwerking tusschen marine en leger bij een eventueele mo bilisatie. In verband met den internationalen politieken toestand, zijn in den afgeloopen nacht de post en telegraafkantoren in het land geopend geweest. Met het oog op den ernstigen politieken toestand zijn alle verloven van de ambtenaren bij het hoofd bestuur der posterijen en ^elegrafie ingetrokken. De ambtenaren mogen Den Haag niet verlaten. Bij de directie der Tramwegmaatschappij Zut- phen Emmerik is bericht ontvangen, dat van gisteravond 9 uur af, de trams de Duitsche grens niet meer mochten passeeren. Bijgevolg heeft de directie den dienst op het traject 's Heerenberg Emmerik moeten staken. De Nederlandsche regeering heeft op de Lon- dansche graanmarkt 10 scheepsladingen tarwe gekocht. Naar wij vernemen, kunnen, met het oog op den internationalen toestand, de machinisten en stokers van de H. IJ. S. M. en Staatsspoor geen verlof meer krijgen. Hun is aangezegd, dat zij gedurende de maand Augustus geen verlof kunnen krijgen. De geheele Landweerkustwacht werd gister tegen 's avonds 10 uur onder de wapenen geroe pen. De minister van Oorlog was gisteren een groot deel van den dag in het kabinet van zijn ambt genoot van Binnenlandsche Zaken, aanwezig. Men meldt uit Rotterdam Zenuwachtigheid, door oorlogsberichten gewekt, openbaarde zich gisterenavond hier ter stede, door groote drukte aan de spaarbank, welke later in den avond den vorm van een kleine run aaunam, zoodat de politie de orde op straat moest be waren. Het steenkolensyndicaat te Essen aan de Ruhr zond hedeDnamiddag telegrafisch bericht aan de steenkoolmaatschappijen alhier, dat van gisteravond af geen Duitsche kolen meer via Rotterdam naar Frankrijk verscheept mogen worden. Het stoom schip »Noord-Holland", dat juist afgeladen was zat nog juist hedennacht naar Rouen kunnen ver trekken. Er bevinden zich nog vele lichtersche- pen met Duitsche kolen te Rotterdam. Gisterenavond te 8^ uur kwam in het Depar tement van Justitie de Ministerraad ia buitenge wone raden bijeen. Alle departementshoofden, behalve de Minister van Waterstaat, waren aanwezig. Om 10 uur werden de bankiers, die gisteren middag te Amstesdam met de Ministers Bertling en Treub vergaderd hadden, tot den Raad van Ministers toegelaten, waarna men tot 11 uur in de conferentie bleef. Medegedeeld werd, dat noch omtrent den Ministerraad noch omtrent de conferentie met de bankiers op dit oogenblik een bericht aan de pers werd gegeven. N ederlaudsch-Duitsche inspectiereis. Uit Enschede meldt men dd. 29 dezer aan de »N. Ct." Tal van Nederlandsche en Duitsche autoriteiten, o.a. de commissaris der Koningin in Overijsel, de inspecteur der belastingen, de burgemeester van de grensgemeenten in Twenthe, de Regierungs President uit Munster i/W. met zijn staf, zullen morgen aan de grens onzer provincie een inspec tiereis per auto houden. Het doel der inspectie is den toestand na te gaan, waarop aan de grens gebouwd wordt, dit in verhand met het voorne men, te gelegener tijd tot het besluit te komen, wat den bouw op of aan de grens betreft, te handelen in den geest van het tractaat met Han nover, waar het verboden is op het gebied der beide landen op zekeren afstand van weerszijden der grens te bouwen. Na afloop zal de commissie, circa 25 personen, zich aan een maaltijd vereenigen. Belgische Middenstanders. Eergisteren brachten de leden van den R. K. Belgischen Middenstandsbond, die thans in ons land vertoeven, een bezoek aan Utrecht. Zij brach ten een bezoek aan de coöperatieve inkoopveree- niging »De Hanze", aan de Oude Gracht, om vervolgens de »Hanzebank" eveneens aan dé1 Oude Gracht, te bezichtigen. De bezoekers bleven in Utrecht overnachten, om gistermorgen naar 's Hertogenbosch te ver trekken. Particuliere havens aan den Waterweg. Reuter seint uit Londen dd. gisteren In antwoord op een vraag zei Grey in het Lagerhuis het volgende Ik begrijp, dat de con- sessie aan de Vulcanvoor een haven op een terrein bij Vlaardingen dat reeds in het bezit van die maatschappij was, in beginsel is toegestaan, maar ik heb geen reden te veronderstellen, dat dit in eenig opzicht in strijd zal komen met de controle van de Nederlandsche Regeering over den Waterweg. Men heeft medegedeeld, dat de Vulcan" het land verkreeg met het doel om erts te verschepen en ik twijfel er niet aan, dat iedere andere vreemde maatschappij het recht zou heb ben een soortgelijke concessie te verkrijgen. Financieele crisis. De eflectenfirma A. Kreuiter Co., Janstraat te Haarlem, is gister door de Haarlemsche recht bank failliet verklaard. Ministerraad. De Ministerraad kwam gisternamiddag weer bijeen. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins kreeg te Christiania het Grootkruis der St. 01 af-orde van Noorwegen. Run op de Rijkspostspaarbank. Zoowel aan 't hoofdpostkantoor te Amsterdam, als aan de bijkantoren was 't gister een drukte van belang van personen, die hun spaargelden kwamen opvragen. Vooral aan 't hoofdpostkantoor stonden de menschen in een lange rij queue te maken vóör het loket uitbetaling. Ook in andere plaatsen des lands is de toene ming van uitbetaling in dezelfde verhouding waar- genomen. Natuurlijk zijn alle opgevraagde gelden onder de f50 onmiddelijk en grootere somen in de daar voor vastgestelde termijnen uitbetaald. Met de staatsschuld boekjes betreft het een heel andere kwestie. Onze staatsschuld ondervindt thans de nadeelige invloeden van den oorlog. De koers is tengevolge daarvan gedaald. Door thans te verkoopen, zal men dus aanzienlijk verliezen Eergister werd alleen aan de Rijkspostspaar bank te Amsterdam 2 ton uitbetaald. In geval van algeineenen oorlog. Het »N. v. d. D." van Brussel schrijft De oorlog tusschen Oostenrijk en Servië geeft natuurlijk aanleiding tot allerlie veronderstellingen, en men bespreekt dank ook al wat er zou ge beuren in geval er een algemeenen europeeschen oorlog moest losbreken. Het is niet zonder belang eens te onderzoeken welke gevolgen die ramp zou hebben voor de onzijdige Staten, en bijzonderlijk voor België. Als de sluiting der Schelde eene ramp zou zijn voor Antwerpen en onze nationale veiligheid in gevaar zou brengen, zou België daarom toch nog niet van het overige der wereld afgezonderd zijn. De havens van Oostende en van Zeebrugge zouden volstaan om onze bevoorrading te verzekeren Een ander gevaar, veel erger bedreigt ons indieB er in de toekomst een europeeschen oorlog moest uitbreken. Dat gevaar, welk onvermijdbaar zou wezen, zou de sluitiDg zijn van het Nauw van Kales. Er was iroeger herhaaldelijk spraak van en de inzichten der vechtlustigen zijn juist niet van aard om ons op dat punt gerust te stellen. Die maatregel, voorzeker heel ongewettigd en vol komen in strijd met het volkerenrecht' zou aan Lelgiê en ook aan Holland een onberekenbaar nadeel berokkenen. 'tZou de gedwongen sluiting zijn der haven van Antwerpen, de verbreking van alle gemeenschap met de havens van den Atlantischen Oceaan en van de Zwarte Zee. Een stalen muur zou de Afrikaansche kolonie van het belgisch moederland scheiden en de gemeenschap tusschen Nederland en Neerlandschlndië ware afgebroken. Men ziet dat ne vooruitzichten allerzwartgalligst zijn, in geval de mogendheden het nootlottig ge dacht kregen elkaar in het haar te vliegen. Hopen wij dat de staatshoofden meer verstand zullen gebruiken en zich niet zullen wagen in een avontuur, dat rampspoedig zijn moet op alle ge bied. Niet alleen zou een algemeene europeesche oorlog honderdduizenden meuschen doen omkomen door het lood" en door het staal, maar even tal rijke menschenlevens zouden ten prooi vallen aan den hongerdood, aan ziekten en ellenden van allen aard. Moge de goede God dergelijke ijselijke rampen van het menschdom afkeeren 1 Weerbericht. Telegrafisch bericht naar. waarnemingen, verricht ta den morgen van 31 Juli, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.5 te Vlissingen. Laagste barometerstand 754.7 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag - zwakke tot matigen zuidwestelijken tot zuidoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog behoudens onweerskans vooral in het zuiden, warmer. Overgang naar de Landweer. De Burgemeester van Schiedam, Brengt ter kennis van belanghebbenden ..ff bÜ de Koninklijke Besluiten van 27 Juli 1914 Staatsbladen no. 329 en 330) zijn geschorst de overgang naar de Landweer en het ontslag uit den dienst van de ingelijfden bij de Militie voor wie die overgang of dat ontslag volgens art. 99 der Militie wet op 1 Augustus a.s zou moeten plaats hebben, alsmede het ontslag uit den dienst van de dienstplich tigen bij de Landweer, voor wie dat aanslag vol gens art. 37 eerste, tweede of derde lid der Landweerwet zou moeten plaats hebben. Vestigt er de aandacht op dat door deze schorsing de daarbij betrokken dienstplichtigen gehouden blijven om in geval van eene oproeping in werkelijken dienst, daaraan ge volg te geven en wat den overgang naar den Landweer betreft dat zyvoorloopig hun militie zakboekje niet bij den Burgemeester moeten in leveren, maar in hun bezit moet houden en zich in geval van oproeping naar de aanwijzigingen in dat zakboekje moeten gedragen. Schiedam, den Sisten Juli 1914. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op den 30n Juli 1914 vergunning is verleend aan lo. Gebr. H. J. Scheffers en hunne rechtver krijgenden tot het oplichten van een werkplaats van koper-, lood- en zinkwerken in het pand Westvest 40, kadaster Sectie C no. 447, met twee eiectromotoren van lVs P.K. 2o M. J Vlug en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden zijner banketbakkerij in het pand staande Singel 222, kadaster Sectie I no. 381, door bijplaatsing van een electromotor van 1 P K. Schiedam, 31 Juli 1914. SCHIETOEFENINGEN. tot verhooging van 's Lands weerkracht. De Burgemeester van Schiedam brengt by deze ter kennis van belanghebbenden dat de bovenbedoelde in den »St. Joris Doele" alhier gehouden wordende schietoefeningen, voor zin gestaakt. Schiedam, den Sisten Juli 1914. De Burgemeester voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. Tegen 1 September a.s. vaceert aan deze school de betrekking van in lynteekenen en projectieleer. Aan deze betrekking is verbonden een salaris van f50.— per wekelijksch lesuur, met 5 drie- lesuur 6 Verhoogingen van 12.50 per wekelijksch Op zegel gestelde sollicitatiën, voorzien van de bij de wet gevorderde stukken te zenden aan den Burgemeester voor 10 Augustus a.s. De Landweeroefeningen. De tegen heden en volgende dagen aangekon digde landweeroefeningen zijn afgelast. Goederenvervoer staat stop. Heden werd hekend gemaakt, dat de spopr- wegen tot nader order geen ijl- en vrachtgoed meer vervoeren. Ry ksp ostspaa r bank. andaagl was het den geheelen dag' weer bui tengewoon. ..ruik aan de afdeeling, waar men de Rijkspostspaarbankzaken behandeld, in het Post kantoor alhier. lal van spaarders kwamen hun inleggelden opvragen. Het blijkt niet zQOzeei gemis aan vertrouwen te zijn dan wel de wensch bij velen om contan ten m huis te hebben, die tot dien stormloop aanleiding geeft. H e t g ewon e s p ree ku u r van d.e n W e t- 1,puder van Onderwijs zal met Zaterdag' 1 Augus tus te beginnen tot nader aankondiging niet ge houden worden. Naar wij vernemen heeft de heer .1. W. Weehuizen cl© benoeming' tot leeraar in het 1 luitsch aan de Hoogeie school en Gymnasium, alhier, wegens zijn benoeming te Delft, niet aan genomen. Op het te Breda gehouden examen Hoofdakte, slaagde mejuffr. M. A. LI v. d. Hu re alhier. i De bewoners van pand liaan de Prins Frederik Hendrikstraat waren eergister avond verhuisd. Toen zij gistermiddag weer in genoemd perceel kwamen om eenige achtergelaten goederen te halen vonden zij den muntgasmeter opengebroken en nog eenige 2$ cts.-stukken in den omtrek verspreid. Gisterenavond brachten jongens eenige 2£ ct.-stukken, op het politie bureau. die zij gevonden hadden op een terrein hij de Prins Frederik Hendrikstraat. Zij ver klaarden gezien te hebben, dat die muntstukken, door jongens daar waren verstopt. De politie heeft een onderzoek ingesteld. UIT ROTTERDAM. Een 40-tal onderwerpen werden in de gister gehouden Raadszitting bij acclamatie zonder dis cussie aangenomen, waaronder het jvoorstel tot inrichting van de voormalige Rijkskweekschool voor vroedvrouvwen tot hulpziekenhuis en voorstel tot ontbinding van de electriciteitsfabriek. Daarna werd een geheime zitting gehouden welke ruim 2 uren duurde. Omstreeks half zeven werd de vergadering verdaagd tot 's avond half 9. In de avondzitting behandelde de gemeenteraad, na een interpellatie over de goedkeuring door b! en W. van het bouwplan voor een pand aan de Parklaan, dat naar de meening van sommige raadsleden door zijn buitengewone hoogte aan den welstand aldaar zeer schade en welke eindigde met Aanemwg eener motie met 18 tegen 10 stem men, waarbij de handeling van B. en W. werd afgekeurd. De voorstellen tot uitbreiding van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2