Dagblad mor Schiedam Omstreken. I buzz 110 Onschuldig veroordeeld. De Oorlog. f| Gratis Ongevallenverzekering fl pnnpir 37ste Jaargafl^ Dinsdag 4 Augustus 1914 No. 10993 oTereeniomstig op ie polis yermelde Toonaarden. f J |JUU Qffideele berichten. Proclamatie. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ.1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad ver ten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1— b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekendIngezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. by verlies levenslange f Q fl fl verlies van geheele g I g 11 een hand, invaliditeitI L U U voet of oogI y |J I 1 U U een duim«j d001, de Holian(lsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. van bij verlies van eiken ande ren vinger. OPENBARE BEKESDMAKLNG. Gedeputeerde Staten vaü Zuid-Holland, maken bekend dat zij in hunne vergadering van 3 Augustus 1914 hebben besloten ten be hoeve van het vervoer van tuin- en landbouw producten en levensmiddelen, hetwelk door gebrek aan paarden en arbeidskracht zeer beperkt is geworden le. om hangende den toestand van oorlogsge vaar aan een ieder die zich ten voorschreven doeleinde schriftelijk of mondeling tot hun College wendt voor zoolang de toestand van oorlogsgevaar duurt vergunning te verleenen voor vervoer van bedoelde goederen en producten met motoi booten met betrekking tot de boezemwateren bedoeld in Artikel 4 en 6 lid 1, j° Artikel 12 van de Pro vinciale. Verordeningen op de stoomvaart in boe zemwater, zijnde de Rijn van Woerden tot de Utrechtsche grens de gracht tot de Utrechtsche grens, de vaart van Delft naar Vlaardingen en haar zijtak naar Maassluis de Baanwegsche en Uitwegsche wateren en verder met Gouwe ge- meenliggende wjjken 2e. om de Besturen der boezembeheerende waterschappen driDgend in overweging te geven om met den meesten spoed desgelijks te handelen en door de vereischte vergunning en ontheffing te verleenen ten aanzien van de boezemwateren onder hun beheer; Artikel 6 lid 2 van bovenge noemde Provinciale Verordening. 's-Gravenhage, 3 Aug. 1914. De Gedeputeerde voornoemd SWEERTS, Voorzitter. VAN EISENNE, lc Griffiei VI ILIT I E. De Burgemeester van Schiedam maakt het volgende bekend Een wet is aangenomen om in de bestaande omstandigheden vasthouding of prijsopdrijving van levensmiddelen, huishoudelijke artikelen of brandstoffen te voorkomen. Bij die Wet wordt de mogelijkheid geopend om daar, waar voorraden worden achtergehouden of te hooge prijzen worden gevraagd, onmiddellijk en zonder eenige formaliteit de waren in beslag te nemen. Ten Raadhuize is voor een ieder gelegenheid om mondeling ot schriftelijk de namen op te geven van handelaren en winkeliers, die in strijd met de bedoeling der wet handelen. Indien aan den Burgemeester de juistheid der gedane mededeelingen blijkt, zal bij den betrok ken winkelier of handelaar de verkoop onder politietoezicht kunnen worden gesteld of wel zullen andere maatregelen worden genomen, waartoe de wet de bevoegdheid geeft. Moeilijkheden kan men zich besparen door tegen de winkelruiten lijsten te plakken van de prijzen, voor de voornaam te artikelen te berekenen. De Burgemeester vertrouwt dat alle goedge zinde neringdoenden er toe zullen medewerken om in deze moeilijke tijden de bevolking te vrij waren tegen onredelijke prijzen. Schiedam, den 4den Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd i M. L. HONNERLAGE GRETE. Spoedige in dienststel ling en oefening, lo. van alsnog bij de militie te land in te lijven lotelingen lichting 1914; 2o.^ van ingeschrevenen voor de lichting 1915, met afschaffing loting. De Burgemeester van Schiedam brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal wetsontwerpen zijn ingediend, die ten doel hebben het eene om de mogelijkheid te scheppen, de alsnog bij de militie te land in te lijven lotelingen van de lichting 1914 spoedig in dienst te stellen en te oefenen het andere om, met afsebaffiog van de loting voor de lichting 1915, de ingeschrevenen voor die lichting, die in de termen zouden vallen om aan de loting deel te nemen, te bestemmen ter in- lijving bij de militie en ook te hunnen aanzien de gelegenheid te openen tot spoedige inlijving. Wat de lichting 1914 betreft is op te merken, dat de vervroegde inlijving waarschijnlijk niet zal worden toegepast ten aanzien van hen die voor een bereden korps bestemd zijn, tenzij zij nog nader aan een onbereden korps mochten worden toegewezen.' Wat de lichting 1915 aangaat, verdient het de aandacht, dat naar de omschrijving van het be trekkelijke ontwerp-artikel de dienstplicht zal worden opgelegd op alle ingeschrevenen, met uitzondering van hen lo. die voer den dienst bij de militie onge schikt zijn bevonden 2o. die bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijge steld 3o. die bij onherroepelijk geworden uitspraak hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Schiedam, 4 Aug. 1914. De Burgemeester voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. TOL Rijweg van Schiedam naar Overschie van 1 September 1914 tot 1 September 1917. Gegadigden naar de pacht van boveDgenoemden tol worden uitgenoodigd hunne gezpgelde inschrij- vingsbiljetten in te leveren voor 20 Augustus a.s. bij den Burgemeester van Schiedam. De voorwaarden van verpachting liggen op de Gemeente Secretarie ter lezing. GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch, Zoo schaarsch als de berichten zijn, die komen van het oorlogsveld Servië, zoo rijkelijk stroomen de berichten van de oorlogvoerende mogendheid Duitschland. De berichten zijn zeer uiteenloopend van aard maar toch staat thans vast, dat zoowel aan den kant van Rusland, als aan den kant van Frank rijk reeds klappen gevallen zijn. Duitschland treedt zeer voortvarend op, nadat het eerst alle pogingen in het werk gesteld heeft 70) De nacht verliep rustig. De stad kon niet ver woeden dat een strijd zooals de geschiedenis er nooit meer zal te boeken hebben, onder hare muren geleverd zou worden. In den loop van den volgenden dag, 't is te zeggen den 31 Augustus, - werden de troepen gezièn op de omliggende vlakten. Het reisgoed van den keizer belemmerde de straten. Er waren daar een vijftigtal keizerlijke rijtuigen, welke beddegoed, tafelgerief, meubelen en duizend andere voorwerpen bevatten welke door lieden Wet den livrei van Napojeon werden in bewaring gehouden. Avonds vernam Madelor dat het 5e korps post had gevat aan den kant van het bosch der Ga- renne. Hij poogde Sedan te verlaten, het kamp te bereikeD, maar de belemmering was zoodanig groot, dat hjj er van moest afzien. De vermoeide troepen kampeerden rond Sedan, op de hoogten en in de bosschen. Men verwachtte tegen den volgenden dag, al heel vroeg, den aanval van hat Duitsche leger. Madelor ging naar zijn dochter. Zij was lijdend en sliep niet. Hij trachtte met haar een gesprek aan te knoopen, doch oLtving geen antwoord. De beeltenis van jeroom zweefde aanhoudend voor haren geest. Zij had geene krachten genoeg om te weenen, zelfs niet toen haar vader vertrokken was. Maar wanhoop verplette haar. Het onbegrensd vertrouwen dat zij gehad had verliet haar thans. Die ellende van den oorlog vervulde haar met afgrijzen. Zij was gebroken en sidderde over haar geheele lichaam. Daar een zeker getal gekwetsten van Peaumont naar Sedan werden afgezonden, ging Madelor s avonds uit om zich naar het gasthuis en naar de ambulancen te begeven. Maar er was een toeval der Voorzienigheid noodig opdat hij te mtdden van die troepenbe weging eene enkele inlichting over Jeroom zou kunnen bekomen. Waarschijnlijk zou hij nooit de gelegenheid vinden, die zich te Beaumont bij hem had aan geboden en welke hij niet te baat nemen kon. En niettemin giDg hij voort, hij nam inlich tingen, vreezende voor de wanhoop waarin zijne dochter vallen zou als men haar zou zeggen dat om liet geschil tusschen Oostenrijk en Servië te locaiiseeren De „Westminster Gazette" ontving Zateruag van zijn correspondent te Berlijn het volgende telegram In de hoop nog den wereldoorlog te kunnen voorkomen en zoo niet, dan toch om Buitich land's positie te rechtvaardigen legenover Enge land, welks vriendschap het nog steeds wenscht, her. ik door het departement, van Buitenlandsche Zaken te Berlijn gemachtigd, aan de „Westminster Gazettede volgende verklaring te zenden, met oe bewijsstukken, strekkende om aan te toonen wat de Keizerlijke regeering deed en opofferde voor den vrede. Le Duitsche regeering heeft van den beginne at alles gedaan wat zij kon, om den oorlog tusschen Oostenrijk en Servië te locaiiseeren. Zij beschouwde de geheele zaak als alleen Servië en Oostenrijk aangaande, wijl de integriteit en veiligheid van Oostenrijk ernstig werden bedreigd door de Pan-Servische propaganda, dit reeds ja I ren lang een gevaar was voor den vrede in Europa, Toen de Russische regeering bekend maakte, 'at. zij zich in haar belangen bedreigd v.oelde door Oostenrijk's optreden tegen Servië, deed de Duitsche rogeering alles wat mogelijk was lonr een .overeenstemming tot stand (e brengen. Niettegenstaande de omvangrijke militaire maat regelen, die Rusland reeds tegen Oostenrijk had genomen, zette de Duitsche regeer ing haar Le- middeding in Weenon voort, en ging zij met haar dringende voorstellen tot de uiterste grens, die tegen een souvereinen staat en bondgenoot mo gelijk was. Ik wijs op de oflicieele bewijsstukken, voor crie houding van de Duitsche regeering. Op 29 Juli meldde de Duitsche gezant le St. Petersburg1, dat het kabinet te Weenen een ont kennend antwoord had gegeven op den wensch 'er Russische regeering om directe onderhandelin gen aan te knoopen. De Duitsche regeering zond toen de volgende instructie aan den gezant te Weenen „De mededeelmg' van graaf Pourtaiès komt niet overeen met de mededeeling die IJ. M. heeft gegeven over de houding van ue Oosten rijkso'n- 1 ton gaarsche regeerinjg'. „Klaarblijkelijk is hier een misverstand dat ik u wel verzoek te willen ophelderen. Wij kunnen niet. verwachten a at Oostenrijk Hongarije zat gaan onderhandelen met Servië, met wie het op voet van oorlog is. „Maar de weigering om van gedachten te wis selen met St. Petersburg zou een ernstige mis stap zijn, „Wij zijn volkomen bereid onzen plicht te doen. „Maar als bondgenoot moeten wij echter wei geren te worden betrokken in een wereldstrijd, wijl Oostenrijk-Hongarije onzen raad niet op volgt „Uwe Exc. zal dit aan Graaf Berchtold met alle kracht en met den meesfen ernst mededee- len. Get. VON BETHM ANN-HOLE WEG. De Oostenrijksche minister van buitenlandsche eken zette daarop den Duitse hen gezant uiteen, Aai dit inderdaad een misverstand was, en dat do. Oostenrijksehe gezant te Petersburg reeds in structies had ontvangen om met Sassonof onder handelingen aan te knoopen. Deze (onderhandelingen en de bemiddelende- daad van de Duitsche regeering werden plotseling tót een eind gebracht door de mobilisatie van de geheele Russische zee- en landmacht. Wat de aetie betreft ten opzichte van Frank rijk De schending van de neutraliteit van België wordt door den Belgischen minister van oor log ten stelligste ontkend. Wel staat vast, dat de Fransche troepen zich den In Augustus hebben schuldig gemaakt aan een schending van Duitsch grondgebied. Bij den Schluchtpass zijn op dien dag Fiansche troepen ever den Duitschen 'grens getrokken en hebben de Duitsche posten beschoten en de dorpen Got- testhal, Netzeral, Makirsch en Schluchtpass bezet. Ook hebben de Franschen de neutraliteit geschon den, door Fransche aviateurs over België en Hol land naar Duitschland te laten vliegen. De Fransche bladen bevatte alles behalve vlei ende artikelen over den ouden vijand. De „Echo de Paris" schrijft: Engeland, met welk land wij in volkomen over eenstemming handelen, weet, dat Duitschland, nu het zich gereed maakt Frankrijk aan te vallen, geen aannemelijke aanleiding of verontschuldiging daartoe heeft. Het is Duitschlands wensch Frank- rijk te ruïneeren en tot slavernij te brengen en de absolute macht in Europa te verier ij gen. Geen Engelsche regeerinig zou dulden, dat eenige natie op het vasteland van Europa zoo machtig zou worden. Men begrijpt te Parijs, dat Asquith Vrij dag in het Lagerhuis geen beslissende mede deeling kon doen. Op het oogenotk dat de En gelsche gezanten een laatste, uiterste p' ging de den, wilde Asquith alle hoop op het behoud van den vrede nog' niet opgeven vóór onze tegenstan ders dien verstoord hadden. Maar wel verre van een reden tot twijfel te zijn, is dit een reden te meer, dat Frankrijk en Rusland morgen Enge land aan hun zijden zien. Italië heeft officieel verklaard, dat het neu traal zal blijven, maar belangrijker is de Vraag, wat zal Engeland deen? Lte Engelsche bladen bevatten het bericht dat Engeland gewapenderhand in het F'ansch-Uuit- schc conflict zal ingrijpen. De laatste telegrammen van gisteren meldden reeds, dat in Engeland een moratorium was afgekondigd en dat de reser visten van de vloot onder de wapenen waren, geroepen. Over de gisteren gehouden zitting in het Lager huis meldt Reuter: Minister Lloyd George diende een wetsontwerp in tot opschorting: der lie taling van wissels en alle hoop van den jongeling terug te vinden voor eeuwig zou vervlogen zyn. Het was omstreeks middernacht, toen hij terug kwam in het hotel. ld de verte hoorde men het vreeselijk gerommel van wagens, kanonnen ruiterij en voetvolk. Sapeurs gingen over de plaats met eene af- deeling soldaten van de genie. Zij waren een uur te voren gezonden met de zending den brug te Bazeilles te doen springen. Toen zij bij den brug kwamen vonden zij dien bezet door Beiersche soldaten die hen door ge weervuur terugdreven tot in Bazeilles, welke ge meente bewaakt werd door infanterie. Madelor wilde zich niet te bed begeven. Hij bleef nadenkend, bij de bedsponde van Maria, die ontsteld en zenuwachtig, evenmiü slapen kon. Ten vier uren 's morgens toen het gebulder van het kanon zich deed hooren stond zij zeer bleek op, met bevende lippen. Mijn kind, zeide Madelor, Ho 1 ik ben niet. bang, antwoorde zij terwijl zij poogde te glimlachen. Hare tanden klapperden. Naarmate het kanonvuur vermeerderde en zich om zoo te zeggen rond Sedan uitbreidde, hernam zij een weinig kalmte. Zy gewende zich aan dit verschrikkelijk en eentonig lawaai. Tegen zeven uren, trof een gemompel van stemmen in de straat de aandacht van Madelor. Hij plaatste zich aan het venster. Maria, die hare voeten warmde want zij had kou niettegenstsanden de brandende zon van dien dag Maria vroeg hem Wat is er te doen Vooreerst antwoordde hij niets, dan, zeer ont steld, zeide hij 't Is Mac-Mahon die gekwetst isl Zij stond op, sleepte zich voort tot aan het venster. Mac-Mahon, uit het gehucht Mesnil komend keerde terug in Sedan, op de plaats, gekwetst aan den rechterbil door eene bom. Hij zat op eenen muilezel, de twee beenen rustend op eene kussenmand. Boven den bil, had men zakdoeken rond zijne roode broek geknoopt. Van een anderen kant, ondersteunde een heel meester den maarschalk, die zijn rechterarm rond zynen hals had geslagen. Rond elf uren, liet Maria, gelegen in eenen zetel welken men tot aan het venster had ge trokken, een luiden schreeuw Vader Madolor snelde toe. Wat is er Zij toonde hem eene groep soldaten van het voetvolk die op de plaats stilhielden en elkander 'schenen te raadplegen. ^epis droegen het nummer van het 5»e linieiegiment. Wordt vervolgd). O 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1