Dagblad voor Schiedam en f nnbö ver,ies pi r iOU.™! lö Kalm blijven. De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering i i Onschuldig veroordeeld 3/8U? Jaarsaag. Vrijdag 7 Augustus 1914 No. 10996. oyereenlomstis; op de polis vermelde roorwaarden. f (Jj (J jj i Officieele berichten. Kennisgeving. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85, Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën t 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. big levenslange geheele invaliditeit; I)e verzekering wordt gewaarborgd door bijf verlies van een hand, voet of oog; HolfandSche Algeineene JACH T. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dd. 28 Juli 1914, no. 84. Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebben, dat, inge volge bovengenoemd besuit lo. de opening der jacht op klein wild, vermeld in art 17 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Dinsdag 1 September aanstaande met zonsopgang; met uitzondering van den jacht op fazanten en hazen, waarvan de opening is vastgesteld op Donderdag 1 October aanstaande mede met zonsop gang van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e, der aangehaalde wet; de korte jacht dagelgks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrgdag en Zaterdags, mag worden uitgeoefend. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. s-G raven h age, 3 Aug. 1914. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. Verzekeringsbank, by verlies van een duim; gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. Kalmte was altijd een van de oud-Hollandsche 2o. 3o. een Het Inrichtingen welke gevaar, schade hinder kunnen veroorzaken. of De Burgemeester van Schiedam Gezien het verzoek van de N. V. Distilleer derij van J. J. Melchers Wzn. voor hare firma A. Berkelaar Zoon, om vergunning tot het uitbreiden van de stoomzagerij en kuiperij, door bijplaatsing van een stoomketel van 90 M3. ver warmingsoppervlak, ter vervanging van dien van 38 Ma. verwarmingsoppervlak, in het pand staande Noord vestsingel 115, kadaster Sectie H nos. 698 en 654; Overwegende, dat het deskundig onderzoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is; Gelet op art. 8, 2e alinea der Hinderwet Besluiten: de beslissing over genoemde aanvraag te ver dagen. Schiedam, 7 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd .1 M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris bi V. SICKENGA. GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch, 73) Ik heb water in mijn veldflesch, zeide Ri chard, er ontbreekt ons niets. 't Is een prachtig feestmaal. Jozef had zich neergezet en ging voort met het vleesch te braden. Richard was een oogenblik weggegaan om te zien wat er in den omtrek gebeurde. Overal lagen manschappen tegen den grond, in bunnen mantel gewikkeld. Hij drong door tot op het schiereiland. De meeste soldaten, niets te eten hebbend, hadden besloten zich te slapen te leggen. Aan den anderen kant der Maas, onderscheidde 'ben vuren van de Duitsche voorposten. Hjj zeide verstaanbaar tot zich zei ven Ik zal mij zoo gemakkelijk niet laten v»ngen. Jeroom had zich bij het vuur uitgestrekt, liet 'J?® oogen ronddwalen en sliep niet. Waaraan dacht hij w li? ?.verwo°g de zonderlinge ontmoeting daa bet s'aBveld van Beaumont had ge- deugden. Onze vaderen wisten alles met nuchter hoofd en kalme rust te bezien, schijnt, dat bij velen die kalmte geweken is Er zijn mensehen, die beweren, dat Schiedam zal worden plat geschoten, anderen meenen, dat men het onder water zal zetten er zijn er zelfs, die een oorlogsvloot hebben zien kruisen voor onze stad. Laat men gerust zijn. Uit alles blijkt, dat Duitschland onze neutraliteit zal eerbiedigen. Een aanval zou dus van Engeland moeten komen, waaraan voorloopig niet te denken valt. Want dat een minister in het volle Lagerhuis Neerlands neutraliteit zou eischen en dan enkele dagen later zou schenden is niet te verwachten. Men hoeft dus voorloopig nog niet bang te zijn voor oorlog in ons land. Een tweede ding is dit. De mobilisatie heeft plaats gehad en velen zijn opgeroepen. Maar nu komen allerlei zonderlinge geruchten opduiken. Sommige moeders zijn bang voor hun zonen van 16 en 17 jaar, .anderen zeggen de «geheele landstorm" komt onder de wapenen- Ook hiervan is niets waar. Alleen de overblijvers van 1914 en de lichting 1915, die toch binnenkort moest opkomen, zijn opgeroepen. En wat de landstorm betreft kon men alweer gerust zijn. Daartoe zon eerst moeten komen «machtiging tot oproeping". Na^de machtiging volgt «vordering tot oproeping". En bij de vordering zouden dan wellicht slechts enkele groepen worden gevraagd- Maar wie zegt dat het hiertoe komen zal Voorloopig zeker niet. Kalm blijven dus. Een eigenaardig verschijnsel, dat. bij elke crisis terugkeert, is het wantrouwen, dat men heeft tegen spaarbanken en bankpapier, dat is dwaas en dom. De spaarbanken in onze stad zijn solide en het papier-geld is zoo secuur als de Nederlandsche bank. Wat de bankbiljètten betreft, die zijn tot op den laatsten cent waard, wat er op staat vermeld. Lu wat aangaat uw spaarduiten, haal niet meer van de spaarbank, dan ge noodig hebt, want uw geld is ook thans veiliger in de brandkast van de bank, dan op de beddeplank thuis. Men betale dus wederom zijn dubbeltje sigaren met een dubbeltje en niet met een bankbiljet van f 10, om f 9.90 in zilver terug te ontvangen. Er zijn nog meer dingen, die onze aandacht vragen. Hierover een volgende keer. 11. Madelor en Maria zochten naar hem Bevonden zij zich te Sedan P Jeroom dacht in zich zeiven Maria en Madelor zullen terug naar Haut- Butté gegaan zijn. Slechts eenige myleu scheiden dit dorp van Sedan. Indien ik ontvluchtte, zou ik naar Haut-Butté kunnen gaan om Maria te zien... En, met het hoofd in de handen, verdiepte hij zich in gedachten. Richard was terug gekomen in het hol dat hun tot schuilplaats diende. Jeroom had hem niet gehoord; eensklaps loosde Jozef Muller eendiepen zucht. Hij klopte op den schouder van Jeroom. De brok is gereed, zeide hij Zij verdeelden het magere stuk, zooals zij den beschuit hadden verdeeld. Het maal duurde niet lang. Eenige seconden, en alles was gedaan. Zij bleven stilzwijgend vóór het vuur zitten en warmden hunne handen werktuigelijk. Hunne ziel was met wanhoop vervuld. Hv ga slapen, zeide Muller, zich op den grond uitstrekkend en zijn deken rond zijne voeten windend, lk ook, zeide Richard. Wij kunnen niet beters verrichten. Goeden, nacht, vrienden, sprak Jeroom die neergezeten bleef bij het vuur. Hebt gij geen lust om te slapen? Neen. EeDige stonden later, schenen de twee soldaten in een diepen slaap gedompeld. Zal de groote ontmoeting ook thans weder in België plaats hebben De teruggeslagen Duitschers krijgen steeds nieuwe versterkingen. Volgens sommigen zijn de troepen reeds over de Maas getrokken. Maar van den anderen kant trekken reeds de Frnnsche hulptroepen naar het Noorden en ook Engeland moet reeds hulptroepen bij Ostende aan 'and hebben gezet. In afwachting van de komst de]- hulptroepen houden de Belgen dapper stand. Het zevende legerkorps, dat den aanval waagde werd met groote verliezen teruggeslagen. De be richten zijn hieromtrent eensluidend. De uitvoe rige berichten, die van Eijsden en Maastricht worden geseind laten niet den minsten twijfel, dat deze zoogenaamde schermutselingen reeds tal van slachtoffers hebben geëischt. Gisteren en eergisteren werden tal van gewon den in Maastricht binnen gebracht." Thans mogen echter de automobielen der Ned. Ambulance niet meer de grens passeeren. Gisteren waren de Duitschers er in geslaagd een brug over de Maas te slaan, en trokken zij met cavallerie en artille rie op Luik aan. De stad werd dapper verdedigd. Een afdeeling van het 7de regiment, dat roekeloos doordrong tot bijna in de stad Luik, werd door de Belgische troepen in de pan gehakt. Men seint ons hedenmorgen uit Maastricht Volgens niet te controleeren, doch naar men zegt geloofwaardige berichten, is de toestand in de stad Luik zeer hachelijk. In den loop van den dag zijn twee Duitsche regimenten beschoten, met het gevolg, datdeh elftderDuit- schers sneuvelden. De woede der Duit schers is groot en men verwacht e e.n bombar dement van de stad. Men vreestvoor een slachting. Boven Luik wordt een felle vuurgloed waargenomen en men gelooft, dat het vonnis van de stad voltrokken is. Dat Luik op verschillende plaatsen in brand staat wordt ook bevestigd door een telegram uit Keulen, dat meldt, dat aldaar een Zeppelin luchtschip is teruggekeerd, dat belangrijke krijgs verrichtingen boven België had volbracht. Uit het luchtschip werden twaalf bommen in de stad Luik geworpen waardoor op verschillende punten van de stad brand ontstond. Verder seint men ons uit Brussel Het zevende regiment der Duit sche troepen is bij Luik teruggesla gen met achterlating van acht duizend dooden. De Belgen maakten vertien kanon nen buit. Een Zeppelin-luchtschip, dat boven de Belgische troepen manoevreerde werd door een kogelregen naar beneden gehaald en vernield. Aan de „Tijd" wordt. geseind: Duitsche gevangenen erkennen, dat tegenslagen als die, welke hun Maasleger thans ondervindt aan de Duitseh-Belgische grenzen, het plan van den Luitschen generalen staf geheel ontwrichten. Men had de troepen voorgespiegeld, dat de tocht doior België naar de F ranse he grenzen niet meer zou zijn dan een wandeling', maar een zoo felle tegenstand van uitstekend geoefende militairen, die met de beste uit Europa konden wedijveren, niemand verwacht. De nacht bleef somber, dikke wolken dreven zwoegend voorbij en de wind huilde op eene akelige wijze. Jeroom stond zachtjes op, vreezend zijne vrienden wakker te maken, en ging henen. Hij doorkruiste zorgvuldig de rijen soldaten welke sliepen, sloeg den weg in die door het boschken liep en bereikte de Maas. Daar, zette hij zich een oogenblik neer en aan schouwde aan den kant der rivier de roode vlekken van de vuren der Pruissische kampen. Vóór zich, bemeikte hij nauwelijks, in de duisternis verloren, de huizen van het dorp Saint- Menges. Jeroom moest de Maas oversteken zonder door de Duitsche schildwachten gezien te worden, den stroom volgen, Fleigneux bereiken en het Ar- dennenwoud tot aan België. Hij zou vervolgens de grens volgen tot op de hoogte van Monthermé en eindelijk te Haut-Butté aankomen. De eenigste moeilijkheid bestond dus daarin te ontsnappen aan de Duitsche schildwachten en door de rangen van het vijandelijk leger te ge raken. En het was hem onmogelijk zijn blauwe uni form en roode broek tegen eene andere kleeding te-verwisselen. Hij rolde-zijnen mantel op hechtte hem vast aan zijne schouders en liet er een revolver in glijden met zes kogels geladen, welke hij op het slagveld had opgeraapt. Dan daalde hij den oefer af. Hij hoorde stappen achter zich. Een soldaat bleef op den kant staan, richtte DUITSCHLAND. De Rijkskanselier heeft Ge volgende p r o c 1 a- ïn a t i e van den K e i z e r gep ubliceerd Aan het Duitsche volk. Sedert de stichting' van het Rijk is het 43 jaar lang het oprechte streven van mij en mijn voor vaderen geweest, den wereldvrede te handhaven. Onze tegenstanders benijden ons echter het re sultaat van ons werk. Alle openlijke en heimelijke vijandschap van Oost en West en van overzee, hebben wij tot dusverre verdragen in het be wustzijn van onze verantwoordelijkheid en onze kracht. Nu echter wil men ons vernederen, men verlangt, aat wij met over elkaar geslagen armen nillen toezien, dat onze vijanden zich gereed maken tot een verraderlijken overval. Men wil niet dulden, dat wij, in vastbesloten trouw, on zen bondgenoot ter zijde staan, die om zijn aanzien als mogendheid vecht, en met wiens vernedering' ook onze macht en eer verloren zou den zijn. Zoo moet dan het zwaard beslissen. Midden in vredestijd overvalt ons de vijand. Daarom op Te wapen! Elke weifeling', elke aarzeling: zou verraad aan het vaderland zijn. Het gaat thans dm het zijn ,of niet-zijn van het Duitsche Rijk, dat onze vaderen hebben gesticht, om het zijn ol niet-zijn van onze macht en van den Luitschen geest. V, ij zullen ons weren tot den laatsten adem tocht van man en paarn. Wij zullen dezen strijd volhouden, ook tegen een wereld van vijanden. N'.cit is een rijk overwonnen als het eendrachtig was. Voorwaarts, met God, die met ons zal zijn, zboals hij met onze vaderen is geweest. Be-lijn, 6 Aug. 1914. w. g. WILHELM. ITALIè. De Italiaansche gezant te Londen, bevestigd, naar de «Daily News" meldt het bericht, dat Duitschland een ultimatum aan Italië heeft ge zonden. Verder deelde de gezant mede, dat de onzijdige houding van Italië niet uitsluitend een zaak is van eigenbelang, maar in volkomen over eenstemming met de letter en den geest van de den blik in alle richtingen om te zien waar de vijand gekampeerd lag. Hij kwam vervolgens regelrecht op Jeroom af: Ik heb dezelfijlegedachte gehad als gij, zeide hij. Het was Richard. Jeroom nam inlichtingen over Jozef Muller. Ik heb hem verlaten, terwijl hij nog sliep, zeide Richard. Eene stem achter hen onderbrak hun gesprek met een onderdrukt gelach Gij had mij aanstonds moeten zeggen, dat gij wildet vluchten. De Eizasser kwam toe, met den ransel op den rug, de handen in de zakken. Zij drukten elkaar de hand, en betreurde hun plan te hebben verborgen gehouden. Laat ons den morgen niet afwachten, zeide Muller, en voordeel trekken uit de duisternis van den nacht. Ja, zeide Jeroom, eens aan den overkant zullen wij zien wat ons te doen staat. Richard had het voorbeeld van Jeroom gevolgd. Hij had zijnen ransel afgesmeten en zijnen mantel opgerold. De Eizasser, integendeel, had zorgvuldig, den zijne op zijnen ransel geplooid en, zonder denzelve neer te leggen daalde hij den rivier ut. Korporaal, 'tis een gevaarlijke last, zeide Jeroom en vooral nutteloos. Nutteloos I nutteloos! herhaalde Muller eemgszins verbolgen en met het hoofd schuddend dit zullen wij zien Wordt vervolgd WnTdfl liHlWJTfffffil [Iftü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1