Verspreide berichten. Binnenland. tttads- en Bewestelijk Nieuws. Ingezonden. Cfomengd Nieovs. verplichtingen, in het verdrag van bondgenoot schap met Duitschland en Oostenrijk neergelegd. Hoe impopulair een oorlog, waarin Italië zij aan zij met Duitschland en Oostenrijk-Hongarije zou moeten vechten, in Italië ook moge zijn, de Ita- liaansche regeering zou zulk een oorlog eerder hebben ondernomen dan het eens gegeven woord te breken. Ieder die het juist openbaar gemaakte blauw boek leest, kan zien hoe oprecht en talrijk de pogingen van Italië zijn geweest om in volkomen samenwerking met Engeland den Europeeschen vrede te handhaven. Het Tweede Kamerlid jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck bevindt zich volgens het «Centrum' ook onder de pelgrims. Prins Hendrik. fiins Hendrik begaf zich heden per auto naar Maastricht om zich van de werkzaamheden van het Roiode Kruis te overtuigen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De O oste n rij'ksc h -Ho n ga a r sc he regeering' heeft aan Szajpary, den gezant van Oostenrijk, te St. Petersburg', last gegeven, de Russische regeering e:van in kennis te stellen, dat Oostenrijk" li on ga rij e door de dreigende houding; van Rus land inzake het conflict met Servië, zoowel als nwn het oog op den oorlog van Rusland met O«itsehland, zich in staat van oorlog met Rusland beschouwt. Het Roode Kruis. In de gisteren gehouden Vergadering van Com- uns.-arissen der Levensverzekering: Maatschappij ik-das" te Utrecht weid op voorstel der Directie bevloten het nevengebouw der Maatschappij ter beschikking te stellen van het Roode Kr,uis. Le Amerikaansche gewapende kruiser „Tennes see is van New-York vertrokken met meer dan een millioen pond sterling aan goud aan boord, tot hulp van de Amerikanen, die zich in Europa bevinden en bij gebrek aan specie, niet naad Amerika kunnen terugkeeren. Onze neutraliteit. Twintig Duitschers, die bij Montenaken de grens hadden overschreden, zijn ontwapend in Muastrictn binnengebracht. Belgische vluchtelingen. Op het kasteel van den Graat de Geluus in Eysden hebben 400 arme Belgische vluchtelingen een onderdak gevonden. De graaf, die burgemeester van Eysden is, stelt alle pogingen in het werk om nog meer vluchtelingen te herbergen en te voeden. De mail naar NederJ.-Indië. De directeur-generaal der pos.eryen en telegra fie maakt bekend dat de verzending der post uit Nederland naar Nederiandsch Oost-Indië tot nadere kennisgeving, uitsluitend des Zaterdags langs den rechtstreek- schen zeeweg van Amsterdam of Rotterdam zal plaats vinden. Het verdient aanbeveling de correspondentie zoo tijdig ter post te bezorgen, dat zij uiterlijk des Vrijdagsavonds te Amsterdam, respectievelijk Rot terdam, kan zijn. Postwissels. De directeur-generaal der posterijen en telegra fie maakt bekend, dat in België de internationale dienst der postwissels en de dienst tot invordering van gelden op kwitanties enz., is gestaakt. Post wissels en kwitanties voor Beigie zullen derhalve tot nader bericht door de postkantoren niet ter verzending worden aangenomen. Marinewerf Willemsoord. De verkoop van het afgevoerde pantserschip Piet Hem, bepaald op 18 Augustus a.s., is voor- loopig uitgesteld. Zilverbons. De Stct. bevat de wetten betreffende amnestie en uitgifte van zilverbons, benevens het Kon. besluit tot vaststelling van een uiterlijken vorm en van de hoeveelneid van elke soort der uit te geven zilverbons. Uit dn besluit blijkt, dat de kleur van onder grond vignet eu rand is lichtbruin voor de boDS van fl, iicmolauw voor die van 12.50 en licht groen voor die van f5, de cijfers resp. zijn in donkerbruin, donkerblauw en donkergroen, de achterzijde der bons wordt met bedrukt. Uitge geven zullen worden teu hoogste tien millioen zilverbons van een gulden, vier millioen van twee en een hal ven gulden, en één millioen van vijf gulden, dus totaal voor een bedrag van vijf en twintig millioen gulden, welk bedrag wordt uit gegeven naargelang daaraan behoefte bljjkt te b taan. Uit Indië. Het volgende Regeei ingstelegram is uit Batavia ODtvaDgen Het verzet in de residentie Westerafdeeling van Borneo heeft zich in dat gewest uitgebreid, doch de regeering is verzekerd, dat den Gouverneur- Generaal voldoende middelen ten dienste staan voor krachtdadig optreden. Den 29en Juli zijn 2 compagniën. sterk 300 bajonetten, naar Pontianak vertrokken. Het flot tielje-vaartuig «Mataram" is mede derwaarts ge zonden. Het bevel over de troepen is opgedragen aan den luitenant-kolonel Spruijt, terwjjl de generaal- majoor Van Rietschoten als regeeringscommissaris naar de Westerafdeeling is gereisd. De Lourdes-pelgriins. Een draad bericht uit Lourdes aan de «Tijd" luidt: «Terugkeer blijft onbekend, allen gezond en opgeruimd, groeten aan alle familieleden en kinderen." (Jevolgen der mobilisatie. 'in verschillende zijden hoort men de vrees tuten, dat door de mobilisatie het geheeJe be drijfsleven zal w,orden ontwricht en üe te velde staande oiogst niet zal kunnen worden binnen gehaald. Het is niet raadzaam' de gevolgen van Ae onver mijdelijke mobilisatie te overdrijven. We behoe ven ons niet te ontveinzen, dat de mobilisatie voor verschillende bedrijven storend zal werken, dat de landbouw in dezen nog; drukken tijd nau welijks handen genoeg zal hebben. Maar zóó desorganiseerend als sommigen zich voordellen werkt de mobilisatie niet, zet bet .Handelsblad" uiteen: ,.Het percentage van de valide mannen, die nu onder de wapenen zijn, bedraagt n.I. niet meer dan ongeveer 12 pCt., dit is 10 pCt. meer u..n in gewone tijden. We nemen om dit te beukenen het aantal mannelijke inwoners, dat volgens de laatste volkstelling, 2.899.125 bedroeg. Lsarvan zijn 1.193.807 beneden den 18-jarigen leeftijd. Er zijn dus volgens dezelfde telling 1.458.141 mannelijke ingezetenen tusschen den IS- en 60-jarigen leeftijd. Het leger, dat wij; thans onder de wapenen hebben, is 180.000 man sterk, iua iets meer dan 12 pCt. van het aantal valide werkkrachten. Ook onder degenen, die reeds de 60 gepasseerd /yn, bevinden zich nog tal van werklkrachtige mar nen, terwijl op het land menige longen onder de 18 jaar een goede werkkracht is, zcodat het percentage zeker niet booger gesteld behoeft le women. Op het land kunnen ook. de vrouwen heel wat werk verzetten. Bovenstaand cijfer van opgeroepen mannen stemt qok overeen met het percentage, aat aan de gnoote ondernemingen is onttrokken; zoo b.vy hij de Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoor- •v.gm,, 370 van de 3000, hij de Gemeentetram, waar veel jonge mannen in dienst zijn, is het wat honger: 530 van de 2700. Lat schommelt natuurlijk eenigszins. hier en daar zal men misschien door gebrek aan werk- xiachten in een impasse geraken, maar aan den anderen kant zullen er helaas zooveel werk.onzen komen, dat er inderdaad gfeen gevaar U-Maat, dat, zooals wij iemand ae vrees hoer den uiten, do oogst te velde niet zal kunnen Worden binnengehaald. Het is nu maar zaak het nooaige verbindings middel te vinden tusschen de open plaatsen en de werkloozen". Op sommige dorpen zijn echter geen krachten voorhanden voor den graan- en aardappeloogst. Nu vraagt men ons, of het niet mogeiijk zou Zijn, dat de opgeroepen militairen helpen. Er /ijn boeren, bij wie tal van militairen zijn inge kwartierd, die tot nog' toe zoowat niets le doen hebben. Ze oefenen wat, maar het grootste deel van den dag) gaan ze hengelen of lig'gen hier of naar te lanterfanten. Gaarne zouden ze de boeren helpen, als het mocht. Zou er niet iets op te vinden zijn, hen, al was het maar enkele uren per dag te veroor- looven, veldarbeid te verrichten. Koint de nood aan oen man, dan zijn ze toch dicht in de buurt. We geven dit denkbeeld voor wat het is. Alleen Je militaire autoriteiten kunnen hierover heslis- verplichtingen door den debiteur alleen of hoofd zakelijk moet worden toegeschreven aan de bui tengewone tijdsomstandigheden. Zulks zoude kun nen geschieden door het verleenen van uitstellen door den rechter, in den geest b.v. van art. 1302, 4de lid, B. W., alsook door te trachten schik kingen tot stand te brengen, waartoe zoowel rechters als notarissen zullen kunnen medewerken. Het spreekt van zelf, dat de Regeering er geen oogenblik aan denkt te trachten op eenigerlei wijze de zelfstandigheid der rechterlijke macht aan te tasten, noch te willen raden tot stappen, die met den geest der wet niet geheel zouden zijn overeen te brengen. Maar waar in het alge meen de rechterlijke macht er reeds naar' streeft te voorkomen, dat door onnoodige gestrengheid een tijdelijk in moeilijkheden verkeerend schulde naar te gronde wordt gericht, die bij zachter toepassing wellicht had kunnen worden behouden, meent de Regeering, dat thans 's Lands belang mede brengt, dat de rechterlijke macht dit stand punt meer dan ooit inneemt. Onder de zeer ernstige politieke en economische omstandigheden, welke het Rijk en zijne Koloniën doormaakt, veroorlooft de ondergeteekende zich mede namens de geheele Regeering met den meesten aandrang aan de rechterlijke macht, het openbaar ministerie en aan notarissen te ver zoeken door eene wetsuitlegging en notarieele praktijk, welke zich aan die omstandigheden aan passen, voor zooveel in hun vermogen is, te voorkomen, dat de economische toestand voor talrijke Nederlanders niet nog ongunstiger worde dan onvermijdelijk is. Zooals gy Een der medewerkers van de «Patriote" begaf zich Dinsdag te halfvier naar het Hollandsche ge zantschap te Brussel. De vertegenwoordiger van H. M. Koningin Wilhelmina - vertelt liet blad was op dat oogenblik op het ministerie van buitenlandsche zaken, en een secretaris zeide het volgende Ongeveer tien minuten geleden heb ik gete lefoneerd met het ministerie van buitenlandsche zaken in Den Haag, en men heeft mij geant- woorp, dat de onzijdigheid van het Nederiandsch grondgebied nog met is geschonden. Wanneer het zoover komt, wat zal Holland dan doen? Neem mij niet kwalijk dat ik u geen ant woord zal geven. Ik ben met gemachtigd u eene officieele verklaring te doen. Gij weet, wij heb ben onze neutraliteit in het huidige conflict ge proclameerd. - Uitstekend! Maar Belgie heeft het eveneens gedaan. Het Hollandsche leger is gemobiliseerd en op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid. Hebben de Duitschers hunne troepen langs uwe geheele grens samengetrokken Ja, overal. Wanneer zij op uw grondgebied binnen dringen, wat zal het Hollandsche leger dan doen Gij begrijpt wel, dat... Op dit oogenblik stapte juist jhr. Van Weede, de Nederlandsche gezant, uit zijn auto. - Excellentie, mogen wij u vragen wat Hol land zal doen, indien Duitschland ook bij u zal binnendringen Zooals gijzeide de minister op krachtigen toon. son. Clementie. De Minister van Justitie heeft onderstaande circulaire verzonden aan den Hoogen Raad, de Gerechtshoven, Arrondissementsrechtbanken en Kantongerechten, het Openbaar Ministerie bij de reehtscolleees en aan heeren notarissen. Bij het intreden van den toestand van oorlog jn ons land en in de naburige Rijken, is reeds dadelijk van verschillende zijden aangedrongen op het instellen van een moratorium. De Regee ring, overleg plegend met eenige vooraan staande personen uit de fina-ncieele wereld, is van oordeel geworden, dat zulk een zeer ingrijpende maat regel de gespannen economische toestanden van ons land wellicht nog zoude verergeren. Niettemin schijnt het wenscheljjk, dat zooveel mogelijk worde voorkomen, dat personen, die in tijdelijke ongelegenheid zija geraakt, door een oogenblikkelijken maatregel aanstonds geheel worden te gronde gericht, terwijl zij door eenig uitstel in de gelegenheid zouden kunnen worden gesteld hun vermogenstoestand nog te herstellen. De ondergeteekende: is van oordeel, dat in deze richting zoowel door de verschillende rechterlijke colleges en de kanto nrechters, alsook door de notarissen veel, kan w orden bijgedragen, om een gerechtelijke of buite ngerechtelijke uitwinning van goederen of faiüit itverklaring voorshands te voorkomen, wanneer h et niet-voldoen aan zijne De H. X. M. In een brochure maken de Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel «St. Raphael", Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel en de Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel er de directie van de H. T. M. een verwijt van de belofte, afgelegd aan de stakers, niet na te komen. Zij beweren, dat wel rancune maatregelen zijn genomen, in strijd met de toezegging aan het personeel gedaan. Zij roe pen de steun en de medewerking in der Haag- sche burgerij om hun actie te steunen om de oorspronkelijke overeenkomst te doen handhaven 5e. de bons worden, te beginnen met Zaterdag 8 Augustus 1914, uitgegeven ten kantore van den gemeentvanger en van de Rijksontvangers der directe belastingen, benevens subsontvangers dei- gemeentebelastingen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur en kunnen op dezelfde plaatsen en tijden weder ter inwisseling worden aangeboden 6e. elke bon wordt slechts eenmaal uitgegeven 7e. de uitgifte geschiedt in hoofdzaak met de bedoeling, betalingen van kleine bedragen aan neringdoenden te vergemakkelijken. De bons worden evenwel ook aangenomen voor betalingen aan de gemeente te doen 8e. B. en W. zuilen de uitgifte der betalings bons staken, zoodra hun bljjkt, dat op andere wijze voldoende in de behoefte aan circulatie- middelen is voorzien. Hiervan zal tijdig aankon diging geschieden. Van den inhoudt van dit besluit zal openbare afkondiging geschieden. Aan de grens. Men meldt uit Millingen Bij de grens is dwars door de heerbaan een loopgraaf gemaakt van 2 M. diep en 3 M. breed, waarachter hooge boomstammen, verbonden door' prikkeldraad. Op een paar meters afstands naar buiten is nog weer een heining gemaakt van prikkeldraad. Op den dijk is eveneens een stevige draadversperring aangebracht en evenzoo op de veldwegen, die naar de Nederlandsche grens leiden. Voor de grensbewoners, die een stukje bouw land aan de overzijde hebben liggen, is de alge- heele sluiting der grens een groot ongerief. Geen aardappel mag er worden vandaan gehaald, geen oogst binnengehaald. Volgens telefonisch bericht uit Gennep heeft de generaal gevolmachtigde van de N. Brabantsch- Duitsche spoorwegmaatschappij, Betriebsdirector van den Bosch te Goch, mededeeling ontvangen dat vreemdelingen Duitschland niet meer mogen verlaten, met uitzondering van Hollanders, die krachtens bevel van het generaal legercommando te Munster zoo goed mogelijk moeten worden be handeld, indien zij van Duitschland naar hun land wenschen terug te keeren. De heerN. van der Sluis opzichter bij gemeentewerken, herdenkt Maandag 10 Au gustus a.s. den dag waarop hij voor 4U jaren in dienst der gemeente trad. In de gister-avond gehouden ver gadering der kegelclub Anti-Poedel is besloten, het Internationaal Kegelconcours uit te stellen, voor- loopig tot Juni 1915. Gister-avond om half twaalf is de 38 jarige 1. K. Bingei 138, door een agent van politie uit de Nooidvestsingel gered. Hij was bij zijn poging om op de pont te stappen te water geraakt. Gister-avond omstreeks half elf nam L. Wessel Broersveld 117 een sterke brand lucht waar toen hij zich op den zolder van zijn woning bevond. Bij onderzoek bleken de gordynen en het behang in de benedenwoning vlam te hebben gevat. Ver moedelijk was de brand ontstaan doordat de gor dijnen in aanraking waren gekomen met een petroleumlamp. Met behulp van de buren werd de brand met een paar emmers water gebluscht. Bij het te Rotterdam gehouden examen Fransch l.o. slaagde de heer K, C. Min derhout van Schiedam. Hoogwater te Schiedam: Zater dag 8 Aug. 5.31 v.m., 5.38 n.m. Gebrek, aan zilvergeld. B. en W. van Amsterdam hebben bij den raad een voorstel ingediend, luidende B. en W. te machtigen tot het instellen van een gemeentelijk wisselkantoor met de noodige filialen, alwaar Nederlandsche bankbiljetten wor den ingewisseld tegen gemeentelijke betalingbons ten bedrage van fl, en f2.50 op den volgenden voet le- de bons van fl zijn op oranje, die van f 2.50 op blauwen ondergrond gedrukt. Alle dragen het stadswapen en de gestempelde handteekeningen van den burgemeester van Amsterdam en van één der wethouders, benevens een serieletter en nummer 2e. deze bons zijn tegen inlevering van Neder- andsch bankpapier voor het publiek verkrijgbaar tot een bedrag van ten hoogste f100, dat met machtiging van B. en W. kan worden over schreden 3e. zij kunnen op iederen werkdag tot en met 31 Augustus 1914 weder tegen Nederiandsch bankpapier worden ingewisseld, met dien ver stande, dat de inwisseling alleen geschiedt, indien gelijktijdig bons worden aangeboden tot een be drag, dat in bankpapier betaalbaar is 4e. alle bons zyn tot hun volle waarde door bij het gemeentebestuur gedeponeerd bankpa* pier gedekt; Geachte Redaetie. Mogen wij U beleefd verzoeken, dit voor ons te plaatsen. Bij voorbaat onzen dank. Een vrouw zich noemende «Donker" voorgevend te wonen Rotterdamsche Dijk 21, vraagt sedert eenige weken bij verschillende ingezetenen onder stand. Vioeger deed zij dit onder andere namen. Hare mededeelingen zijn geheel onbetrouwbaar, op grond waaraan wij deze waarschuwing geven. De Vereeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarij. De Duitsche bootsman H. E. van het in de Maashaven te Rotterdam liggende stoomschip Swakopmund, is aangehouden als verdacht schul dig te zijn aan diefstal van een partij touw aan boord gepleegd. Het touw werd aan een opkoo- per op de breeden Hildedijk verkocht en is in beslag genomen. Terwijl de chaufleur van een door het rijk overgenomen automobiel van de firma Jamin gister-namiddag die auto op de plaats der keuring op Vredehof te Rotterdam een oogenblik onbe heerd liet, is een vreemde man erop gesprongen en hard weggereden. Op den Oudendijk bij de Berkelstraat voor een kind uitwijkende reed de auto op de stoep, waardoor de beide linker wie- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n i et terugge ge ven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2