Laatste Bedekten. Itarknieiivft. Ylsschftrfi-berichten. Handelsberichte. len zwaar gehavend werden en van ver der rijden geen sprake meer was. De onbekende is er toen afgesorongen en verdwenen. De auto is gisteravond om elf UHr voor rijks rekening weg gehaald om hersteld te worden. Op het Noordplein te Rotterdam is van den koopman A. van B. uit Hede! een bedrag van f75 gerold. Gister is bij het werken aan een lichter aan de Heerengracht te Amsterdam een werkman gevallen en onmiddellijk daarna aan de gevolgen overleden. Gistermiddag is te Spaarndam de sergeant van S. uit den opgestelden uitkijktoren gevallen. Door dat de verbindingsstukken braken, kreeg hij de ijzeren rails op zijn hoofd. In bewusteloozen toe stand werd hij in het fort gedragen, waar hij na een half uur is overleden. Drama in een woonwagen. Te Klaas waal Z.-H. kregen twee broeders, bewoners van woonwagens, hooggaande ruzie. Eensklaps viel er een schot, dat niet een der twistenden, doch het twaalfjarig zoontje van een hunner raakte. Het kind, dat door den geneesheer te Klaaswaal verbonden werd, zou op diens last naar het zie kenhuis te Rotterdam worden vervoerd, doch over leed op weg daarheen. De broeders werden door militairen gegrepen en aan de politie overgeleverd. Zij verwijten elkaar het schot gelost te hebben. Bij hun arrestatie hadden zij ieder een revolver in hun bezit. Zij zijn naar het Huis van Bewa ring te Dordrecht overgebracht. (N. v. d. D.) Een dappere padvinder. De Belgische minister van oorlog heel bij dagorder aan het leger de moedige daad van een padvinder her dacht. De jongeman heeft twee Duitsche ingenieurs die spionneerden, gevangen genomen en een Duitsch cavalerist aangehouden en onder bedrei ging van zijn revolver overgebracht naar Luik, het paard bij den teugel leidend. Hij werd geest driftig toegejuicht. De sterkte der legers. De «Daily Tele graph" schrijft over de sterkte der Europeesche legers De buitensporigste schattingen der oorlogssterkte van de Europeesche legers zijn er gepubliceerd. Op papier kunnen de groote vastelands mogend heden beschikken over onbegrensde menschen- horden, maar inderdaad is 't aantal, dat in 't veld gebracht kan worden, beduidend minder dan er op de lijsten van actieve en reserve soldaten der verschillende landen ingeschreven staat. Rusland bijvoorbeeld, met zijn bevolking van '180.000.000 menschen ongeveer, heeft een practisch onbegrens- den menschenvoorraad, waaruit het troepen kan requireeren. Maar het is de vraag, of het werke lijk op een oogenblik wel meer dan 2.700.000 man in het veld kan brengen. Zoo heeft Duitschland, als het gemobiliseerd is, nominaal een sterkte van 4-500.000 man. Een groot deel van deze behoort tot de zg. «Ersatz Reserve", die practisch gespro ken, zonder eenige militaire geoefendheid is. Het heeft geen bepaalde organisatie en heeft gebrek aan de noodige artillerie, intendance en andere onmisbare zaken. Kortom, weinig meer dan de helft van het Nominale aantal ingeschrevenen kan tegelijkertijd 'n het veld gebracht worden. De rest kan natuur lijk gebruikt worden, ota na een paar maanden oefening, de plaats der gesneuvelden in het actieve 'eger in te nemen. Onder moderne omstandigheden en wegens den betrekkelijk korten duur van den krijg, tengevolge Van financieele en andere overwegingen, kunnen alle reserves toch niet gebruikt worden. De oorlogssterkte der Europeesche legers is ongeveer als volgt Rusland 2.800.000 Duitschland 2.500.000 Frankrijk 2.000.000 Oostenrijk 1.500.000 Italië 1.400.000 Roemenie 550.000 Engeland 500.000 Bulgarije 500.000 Turkije 500.000 Servië 400.000 België 180.000 Hiervan zijn nu ongeveer tien miliioen gemobi liseerd en zullen dus eerstdaags tegenover elkan der staan in den strijd op leven en dood. Uittocht. De Vlaamsche «Gazet" geeft het v°lgende schetsje van den uittocht der lichtingen u't Luik J'Doch wanneer rond twee uur het heele 12de regiment voetvolk, met muziek en vaandel de stad uittrok en vergezeld was van alles wat noo- 'g is om naar een oorlogsveld te trekkenwan neer men de verpleegwagens met hun verpleegers, °ader wie veel jonge Luikenaars, leeraars en onderwijzers, zag voorbijtrekken wanneer achter oen der wagens een zestal jonge geestelijken, den °ttel op den rug, de trompetten bliezen, de sol- aten vreugdeliederen zongen, en die tocht van Wie weet hoeveel duizenden, anderhalf uur duurde rwjjl terzelfdertijd wagens en auto's vol met cs op u af stormen en een geheele kudde vee en ®c apen de stoep op moest om de straat vrij te atenwanneer het volk luidkeels riep Leve het egcr 1 Leve België I en daarna meer dan honderd Kanonnen en mitrailleuzen in denzelfden tocht gingen; wanneer men hoorde-: naar Tongeren, a Tongres! dan kwam toch het hart van velen, die geen soldaten waren, vol en bewonderde men den moed van onze soldalen, onder wie zoovelen blijkbaar eerst van] gisteren terug in het leger kwamen, na jarenlange afwezigheid. Daar rusten ze even voor ons huis, En uit verschillende deuren komen potten en emmers met water en op een oogslag stonden we daar met een zevental en een tiental diinkglazen onze dapperen tot dienst. Een handelaar deelde volle kisten sigaren uit. Aode staken heele pakjes sigaretten in de soldatenhanden. Is Tongeren ver, meneer Spreekt men daar Vlaamsch Van waar zijt gij Van Ieperen. Tongeren is 12 kilometer eerst wat op, dan vlak, dan af. Een heel Vlaamsche stad. O, dan zijn we gauw weer in een Vlaamsche stad, dan zal 't goed zijn. Ze zijn nu Weg, onze zonen, onder wie velen reeds zelf vader zijn en vrouw en kinderen wee- nend thuis laten en misschien in nood. De F ranse he opperbevelhebber. Generaal Joffre, de opperbevelhebber van het Fransche leger, is den 12den Januari 1852 te Rivesaltes, in liet departement Pyrénées-Orienta- les, geboren. Bij het uitbreken van den Fransch- Eiuitschen oorlog in 1870 studeerde hij aan de polytechnische school. De leerlingen dier school werden den 21aten September van dat jaar tot 2e luitenant benoemd en werkzaam gesteld hij de verdedigingswerken van Parijs; zop maalde dus Oiok Joffre het beleg: der hoofdstad mede. Na den o.orlog; zette hij1 aan de polytechnische school zijn studiën voort en bleef er tot 1872, toien hij de lessen ging volgen aan de „ècole d',application" te Fontainebleau. In 1870 werd hij als kapitein hij de- verdedigingswerken van Parijs geplaatst, later ging hij naar Ilontadier, daarna naar Montpellier, totdat hij benoemd werd tol, chef der genie te Mont-Louis. In 1885 vertrok hij naar het Verre Oosten en maakte deel uit van de expeditie van For mosa; korten tijd daarna werd hij chef der genie te Hanoi'. In 1888 keerde hij in het vaderland terug en werd hij toegeyoegd aan generaal Men sier, den directeur der genie aan het departement van oorlog. Een jaar later tot bataljonscomman dant benoemd, kwam hij: met oen rang van majoor bij het 5e regiment genietroepen, te Ver sailles. In 1891 werd hij aan de „école u'applica tion" te Fontainebleau geplaatst om zich te belasten met het onderwijs in de ves tin "bouw kunde. Maar ook daar mocht hij niet lang blijven. Het volgend© jaar reeds wem hij ter beschikking der koloniën gesteld als leider van een missie naar Soedan, waarbij hij zich zoozeer onder scheidde, dat hij tot luitenant-kolonel werd be vorderd. Bij zijn terugkeer in Frankrijk, in 1896, werd hij benoemd tot secretaris van de commis sie van onderzoek voor uitvindingen en een jaar later, met den rang van kolonel, als zoodanig herbenoemd. In 1901 tot brigiade-lgeneraa 1 bevorderd, zag hij zich belast met het bevel over de 19e brigade am'Herie te Vincennes en werd liij benoemd tot lid der technische commissie voor cie genie. La ter kwam hij als directeur' der genie aan, het departement van oorlog. In 1905 volgde zijn pro motie tot divisie-generaal en werd hij aan hei hoofd der 6e divisie infanterie te Parijs geplaatst. Daarna volgde zijn aanstelling tot commandant van het 2e legercorps te Amiens, later zijn be noeming, tot lid van den Hoogen Raad van Oor log: en ten slotte zag hij zich als chef van den generialen staf de hoogste positie in bet Fransche legerbestuur toevertrouwd. Het Roode Kruis. De afdeeling den Haag van het Roode Kruis zond een vrachtautomobiel met 100 bedden en verbandmateriaal naar Maastricht. De Landstorm. Aan het «Handelblad" wordt medegedeeld, dat de Duitsche Landstorm is opgeroepen. Alle man nen daartoe behoorende onder de 45 jaar zijn onder de wapenen geroepen. FXME, 5 Aug1. Vluchtelingen uit Triest die Italië binnenkomen, deelen mede aat een groot aantal Serviërs door de Oostenrijkers werden dood geschoten. Een telegram uit Skutari meldt dat zich aldaar uitsluitend Italiaansche soldaten bevinden. PETERSBURG, 5 Aug. De beurscourant meldt dat de Luitschers den Russischen grootvorst. Con stanten Cpnstantinowitz krijgsgevangen hebben ge maakt in Bad-Wildungen. BERLIJN, 3 Aug. Volgens tot nu toe bij den generalen staf ingekomen berichten hebben Rus sische troepen op verschillende plaatsen invallen in het Luitsche rijk gedaan. Zoo zijn de Russi sche militairen het allereerst in de provincie Posen en Oost-Pruisen gevallen. Een Russische «Heeling opereerde tegten de Masurische Been platte. De andere trachtte «Ie Wart© langs voort te dringen. Beide afdeelingen werden teruggewor pen. WFENEN, 4 Aug. Aan de Oostenrijï'sch-R ussi ach© grens in de nabijheid van Lembeig werd et u aeroplane-systeem Sikorsky met. een Ros- siwlien bestuurder1 en een Russischen officier1 bemand door de Oostenrijkers neergeschoten. De b dde Russische officieren werden slechts gewond tui gevangen gfenomen. MAASTRICHT, 7 Augustus. Gisterenavond is de zeventienjarige Duitsche Graaf von Arnem, zoon van een opperbevelhebber van het Duitsche jeger, zwaar gewond in Maastricht binnengebracht. Eenige uren later is hij aldaar overleden. LONDEN, 7 Aug. Volgens berichten uit Har wich, zou in de Noordzee een slag geleverd zijn. Het gebulder van zwaar geschut wordt daar vernomen. LONDEN, 7 Aug. De «Standard" deelt onder reserve mede, dat een aanslag zou zijn gepleegd op den Duitschen Kroonprins, waarhij deze ge wond zou zijn. LONDEN, 7 Aug. Door ontploffing van een mijn is het voorste gedeelte van de «Amphion" vernield, waarbij twintig Duitsche krijgsgevangenen om het leven kwamen. LONDEN, 7 Augustus. Het hospitaal te Lon- deu is telegrafisch gewaarschuwd, dat 250 ge wonden in aantocht zijn. Visschersvaartuigen melden, dat een gevecht wordt geleverd aan de Oostkust van Engeland. MESSINA, 7 Augustus. De Duitsche kruisers «Goebe" en «Breslau" zijn in Zuidelijke richting vertrokken. BRUSSEL, 7 Augustus. Een trein uit Luik bracht gewonden aan en honderd krijgsgevange nen, verschillende gekleed in Engelsche uniformen. PARIJS, 7 Augustus. De Fransche mijnlegger «Pluton" heeft een Duitsch stoomschip aange houden en naar Cherbourg gebracht. LONDEN, 7 Augustus. Officieel wordt mede gedeeld, dat de Britsche kruiser „Amphion" he denmorgen op een mijn is gestooten en gezonken. Een officier en 130 man verdronken. De rest van de bemanning waaronder 16 officieren kon den worden gered. LONDEN, 7 Augustus. De Engelsche vloot is mei de Duitsche vloot slaags geraakt in de Noord zee. i De Duitsche vloot koerst in de richting: van de Hollandsche kust. "ARIJS, 7 Augustus. Hier is vernomen dat de Serviërs bij Belgrado een aanvallend Oosten rijk:-ch regiment hebben gedecimeerd en de O os- te ai ijkers noodzaakten terug te trekken. ROME, 7 Augustus. Hier wordt bevestigd, dat re Duitsche kruisers „Goeben" en „Breslau" Mes sina hebben verlaten. Men verneemt te Messina, dat de „Goeben" en „Breslau" werden opgewacht door Engelsche schepen. Men hoort kanongebulder in Messina. Het Oostenrijksch eskader heeft de haven van Pala verlaten om de Duitsche kruisers hulp te vi i leenen. De na het verschijnen van ons blad inkomende telegrammen worden des avonds gepubliceerd op het groote hord voor ons bureau aan de Boterstraat no. 50. Geboren: 4 Aug. Willem, z. v. A. C. Put ters en P. C. Krabbendam, Overschieschestraat. 5. Merkius, z. v. A. M. Westdijk en C. Ham, Rotterd. dijk. 6. Petronella Maria, d. v. G. H. Putter en A. M. W. S. B. de Kok, Hoogstraat. Hendricus Gerardus, z. v. M. Löke en J. M. Dal, Kreupel straat. Gerritje, d. v. P. C. Goudappel en G. Seger, Emmastraat. Allegonda Theodora Johanna, d. v. Th. J. Hendriks en J. van den Akker, Kreupelstraat. Ondertrouwd: 6 Aug. L. van der Waal, 20 j., en A. E. Verlinde, 27 j. J. A. W. Kool, 46 j., en J. C. van Kemenade, 45 j. Gehuwd. 6 Aug. J. Visser 21 j., en J. Gouka, 21 j. A. Engelsman 27 j., en J. Triel 24 j. T. Jousta 37 j., E. J. Verkade, 21 j. Overleden: 5 Aug. Pieter Huibrecht Ver waal, oud 12 j. en 2 mnd,, L. Achterweg. Z. D. H. de Aartsbissnhop van Utrecht, heeft gisterenmorgen in het seminarium Rijsenb.urg de H. Priesterweiding toegediend en absoluut ver boden, dat er met de plechtigheden van de 1ste H. Mis, in of buiten de kerk eenige feestviering wordt gehouden. Het geheele seminarie met inventaris is ter beschikking gesteld van het Roode Kruis. De Aartsbisschop heeft vooral de gebeden der jonge priesters gevraagd voor den ernstigen toe stand. Aalmoezeniers. In overleg met den minister van Oorlog zijn door Z. D. II. den bisschop van Haarlem met de zielzorg voor de roomsch-katholieke militairen in kampen en forten belast de directeuren derR. K. Militairenvereenigingen in het bisdom Haarlem. Door de commandanten van stellingen en liniën zullen aan die eerw. heeren legitimatiebewijzen worden afgegeven, waardoor zij overal toegang krijgen. Ze blijven op hun standplaats in hun patrouille. Aangesteld zijn voor Den Helder: kapelaan H. J. M. M. Alink Amsterdamkapelaan B. M. J. van Rooy Haarlemkapelaan J. J. J. Noordman Leidenpater L. A. ,T. Kliiken Haagkapelaan H. VV. van Beek Delftpater J. J. Terstappen Vlissingen kapelaan P. Kemper Middelburg: kapelaan J. W. Pieterse Spaarnwoude; kapelaan N. J. van der Weyden Hoek van Holland kapelaan Th. W. Taman Hoorn kapelaan E. M. M. Hamer Gouda: kapelaan P. J. M. van der Burg; Een benoeming van eigenlijke aalmoezeniers, die met de troepen eventueel zouden meetrekken, is nog niet geschied. Z. D. H. de aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot aalmoezeniers de navolgende weleerw. heeren A. J. C. Hoogstraten en H. J. ten Berge voor de R. K. militairen te Utrecht. B. G. 0. M. Hafkemeyer en J. B. F. Hooglugt voor die te Amersfoort. J. W. Lamb. G. van de Loo en J. R. de Boer voor die te Arnhem J. G. van Schaik voor die te Harderwijk; A. S. Uytterwaal voor die te Doesburg J. van Galkom voor die te Deventer J. C. J. Gilissen voor die te Gorcum J. F. H. Eshuis voor die te Enschedé F. A. R. Padberg voor die te Ede J. A. Korbeld voor die te Huissen J. W. van Beurden voor die te Naarden B. Rouwhorst voor die te Pannerden. Verdere- aanstellingen zullen wellicht volgen. Natuurlijk voorzien ook alle andere geestelijken in de geestelijke behoeften der R. K. militairen voor zoover noodig en mogelijk. (Msb.) SCHIEDAM, 7 Aug, Binnengekomen van de haringvisscherij de Logger SCH 130, «The Warriv" schipper Willem Taal zonder vangst van de 2e- reis en logger SCH 69 «Clara I" schipper S Verbaal met 4 last haring van de le reis. SCHIEDAM, 6 Aug. Aangekomen s.s. «Moerdijk" kapitein G. Jager van Archangel geladen met papierhout ligging aan de boeien. Aangekomen s.s. «Merak", kapitein E. Visser» van Rotterdam ligging aan de Oosterkade. BEURS VAN SCHIEDAM, 7 Aug. 1914 Moutwijn. Officieel© noteering ran de Commissie uit da Kamer van Koophandel voor de Beur*. 7 Aug. 4 Aug. 5 Aug. 6 Aug. j f 15# f 16# flG# j 1 16# per Hectoliter zonder fuat en zonder belasting, Name*» de CommittU poor, de nokerbtgM B. A, I, W1TTKAMER Bond ran DlstiUataoMj Moutwijn:. Je never: Amsterdamse he proef. Spoeling: Stemming op hedenvast. 6 Aug. f16# f20- f22— f 1.50 7 Aug. f 16# f20- f22— f 1.60 Spiritus, 6 Aug. f 21# a f 22— f.a f Stemming op heden: kalm. Gist ingaande 10 dezer v\jf cent per kilo verhoogd. Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus 7 Aug. f21# a f 22— fa f f 10— a f dram es, NEW-YORK M a i s Western loco. 5 Aug. 88# 4 Aug. 87# CHICAGO Mais Aug. Sept. Dec. Mei 5 Aug. 72 y8 66#'' 69V, 70i/g 65# 68 4 Aug. Rogge 5 Aug. 4 Aug. Loco »»- OUU1.UO f 10a f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3