Gehuwde Lieden Concierge Laatste Berichten. Ingezonden. ÜMgirUfci Siaii. Ylssckerü-bericliteii. SefoepYaart Handelsberichten. Oorlogsberichten. Advertentiëu. hunne werklieden kunnen behouden, indien zij over nog te innen vorderingen van verrichte werk zaamheden konden beschikken. Het Comité vraagt daarom met aandrang aan allen, die door het voldoen hunner loopcnde re keningen den kleinen werkgevers tegemoet, kun nen komen, zulks thans te doen. Ongetwijfeld zal door de uitvoering dezer bei de maatregelen veel nood gelenigd en veel ellende voorkomen worden. Teneinde in dadelijke nood te kunnen voorzien hoopt het Comité binnen zeer korten tijd een oproep voor geldelijken steun tot U le kunnen wenden. Ten slotte verzoeken wij U nog beleefd, hij eventueele behoefte aan arbeidskrachten hiervan onverwijld kennis te geven aan de Arbeidsbeurs. Het Comité: (Uitvoerend Comité). M. 1.. Hcnnerlage Grete, le Voorzitter; J. II. van Westendorp' J.üi.z., 2e Voorzitter; IIyvan Gc-ikuim, Secretaris; P. de Bruin; Mej. J. Gazan; Jan van Katwijk; .T. Lechner; J. van oer Most*; T. J. IJ. Mouwens. - (Leden). A. M. C. van Deventer; A. C. F. van Deven ter; Firma van der Eist en Co.; AlC. M. dé Groot; Firma Ingelse en Co.; P. VI. J. A. Lage-r- weij; Dr. C. F. van der Linden; J. T. J. Mel- chers; Jan van der Most; J. A. T. Volet; Firma H. A M. Roelants; Swarttouw's Mach.-fabr. en Con sir.-werkplaats Corns. Dir. C. L. Verpoorte; H. Smulders; J. M. van der Schalk; P. Slavenburg; N. van der Velden; B. A. J. Wittkampf. »Het Vaderland Getrouw". Op een spoedvergadering van de vereeniging »Het Vaderland Getrouw" is besloten een schrijven te richten aan de vereeniging »Het Roode Kruis waarbij zij zich disponibel stellen voor ambulance dienst. Alle leden waren aanwezig en het desbetrelïende besluit werd genomen met algemeene stemmen. door uw blad in belang van een ieder te vragen aan onzen II. II. directeur der »Gasfabriek" en leden der sGascommissie" in dezen tijd nu een ieder bedacht is op zuinigheid, zoodanig maat- legelen te ireiïVn met Gas spaarzaam te zijn door b. v. de lantaarns als anderzins minder of in 't geheel niet te doen branden (dezer dagen waren bij heldere maan alle lichten op straat aangesto ken en branden overdag ook zelfs). De mogelijkheid is dat er vooriaad steenkolen genoeg zijn doelt de besliste zekerheid men later zéér dure kolen zal moeten aanschaffen, en wan neer zal zulks kunnen geschieden 'daar iedere aan voer voorloopig totaal onmogelijk is. S. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van po litie: kindei broekje, sleutels, rozenkrans, kinder schoentje, schroefsleutel, kindersokje, grijze bok. Aan de volgende adressenzilveren broche, Haasendonk, Mariastraat 40 bovenring met sleutels, Lovers, Brugmanstraat 35portemonnaie Gonlag, Fabristraat 33handdoeken, van Dijk, Groenelaan 65; Hondje, Clement, Oudendijk 17; fietssleutel Knuppe, Warande 45pakje met handdoeken, Trouwborst, Nieuwsticht Midden 27Kinderportemonnaie, L. Leinkaart, Nieuw sticht Z.Z, 23; hoepel met stok, v. Kampen, Heerenstraat 332knipmes, Landheer, Nassaustraat 35. Heden werd van de Werf Gusto der Firma A. F. Smulders te Schiedam te water gelaten een zelfstoomende kolentransporteur, zijnde het tweede van twee gehetrl gelijke sche pen, in aanbouw voor buitenlandsche rekening. Deze transporteur heeft een laadruim van 1000 tons, waarvan de inhoud zich automatisch lost met een snelheid van 500 tons per uur. De afmetingen van dit schip zijn: Lengte 1671 2", Breedte 401 4", Holte 181 4". Het schip is voorzien van twee stuw-schroe- ven, gedreven door twee compound stoom machines van 500 I P.K. Elk dezer machines is voldoende krachtig voor het drijven van de automatische los-inrichting, terwijl een machine van 120 I.P.K. is aangebracht voor mechanische belading van den transporteur. Op het vaartuig worden verder geplaatst de noodige ankerverhaallieren, terwijl het geheel electrisch verlicht wordt. De stoom voor deze machines wordt geleverd door een ketel van 1620 vierkante voet ver warmend oppervlak bij een werkdruk van 120 pond. Het schip is gebouwd onder speciaal survey van het Bureau Vsritas. Hedenmorgen is bijde politie a a n- gifte gedaan van diefstal uit den muntgasmeter van een leegstand pand aan de Frederikstraat. De 2£ ets stukken waren ontvreemd. Door de politie werd hedenmorgen aangehouden de 19-jarige H. A. P. die begonia's ontvreemd had uit het gemeente-park aan de de Plantage. Hoogwater te Schiedam: Zon dag 9 Aug. 6.01 v.m6.30 n.m., Maandag 10 Aug. 6.35 v.m., 6.01 n.m. UIT DELFT. Bij Kon. besluit van 3 dezer is benoemd tot lid van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft, mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Ongelukken. Bij het fort Vijfhuizen in de Haarlemmet meet- is de sergeant S. bij het bouwen van een uit zichttoren met eenige manschappen, een plotseling loslatend ijzeren biodstuk op het hoofd gekregen Hij is aan de gevolgen overleden. De milicien de Vries van het 2e bat. le comp. 3e regiment infanterie is door een schot uit zijn eigen geweer getroffen en gedood. Begrafenis van gesneuvelden. Te Maastricht had gisteren onder groote be langstelling de begrafenis van de aldaar gestor ven Düitsche en Belgische militairen plaats. De stoet werd geopend en gesloten door in fanterie. Voor de lijkwagens liep de plaatselijke com mandant van Maastricht, Van Alphen. In den eersten lijkwagen was het lijk van den Belg; daarachter familie en den Belgischen con sul. Daarop volgiden twee lijkwagens en den Duit- schen consul. De burgemeester van Maastricht was ook in den stoet. Aan den ingang van het kerkhof sprak de commandant een kort woord. Die Hiollandsche soldaten droegen de kisten naar hel graf. Een geestelijke sprak gebeden uit en de schare bad mee. De Belgische consul dankte voor de bewezen eer. Daarna had op het protestantsche deel van het kerkhof de begrafenis der Duitschers plaats, ds. Bax sprak en las in het Duitsch een stuk uit het Düitsche kerkboek. Kranige daden. Men meldt van Belgische zijde: Op een «ogenblik, dat enkele Düitsche offi cieren optrokken naar de brug van Visé om zich te -overtuigen van de positie van de Belgische troepen, liep een Belgisch sergeant plotseling uit de gelegeren weg en ondanks de kogels, die de vijand op hein afvuurde, stormde hij1 naar voren en doodde eenige der officieren. Een bericht uit Luik vertelt: De 'Commandant Camille de Menteh de Home, die aan het hoofd van een eskadron lanciers op verkenning was tusschen Plaineraux en Esneux trof daar onverwacht de Düitsche cavallerie, zoo wat 500 uhlanen met mitrailleuses. Weldra re gende het kogels -rond. de hoofden der Belgen. De Menten viel, doodelijk gewond en nog wel dertig lanciers sneuvelden. De rest trok op Bon- celles aan. De Uhlanen keerden terug naar Es neux. Hoe plotseling, in een oogenblik van opwinding,' de zwakke van lichaam ook kan komen tot for- sche daden heeft, een jong en tenger gebouwd on der-officier van de Belgen bij' Barchon getoond. Hij lag met zijn kameraden in een greppel te vuren op de vijandelijke troepen, die evenwel in 't gras lagen en aldus moeilijk te raken w'aren. Zijn begeerte om te dooden, om het bloed van den vijland te zien vloeien, deed hem besluiten uit den greppel te klimmen. Hij doodde eenige Düitsche officieren ipaar viel zelf in den greppel terug, doodelijk getroffen. rijksche troepen meer. Men verwacht, dat de Serviërs thans offensief zullen gaan optreden. PARIJS, 8 Augustus. Officieel wordt, gemeld, dat een escadron Fransehen den Rijn heeft be reikt. De officieren van dit corps hebben de bewijzen in handen, dat, Duitschland in vollen vredestijd mobiïisatiemaatregelen nam, terwijl alle leden van :le i riple Entente nog oprechts pogingen de ten om den vrede te bewaren. PARIJS, 8 Augustus. Oostenrijkers hebben de stad Visegrad moeten ontruimen. Co plaats werd door Serviërs bezet. BRUSSEL, 8 Augustus. 20.000 gcw;onue Luit schors moeten volgensi Düitsche berichten rondom Luik liggen. Men gelooft, in Brussel nit bericht niet, voel meer aenkt men dat de wapenstilstand door Duitschland is aangevraagd omdat het leger liij Luik zich in desolaten toestand bevindt. LUIK, 8 Augustus. Het fort Lonchin is nog door de Belgen bezet, de andere forten en de citadel zijn in handen der Duitschers gevallen. BRUSSEL, 8 Augustus. De wapenstilstand zal alleen betrekking hebben op de forten en niet op het leger. RRUSbjElL, 8 Augustus. Uit Luik is hier bericht ontvangen, dat zesde regiment Düitsche cavalle rie is verslagen door de Belgische infanterie on der leiding van generaal Lehmann, die de Duit schers aanviel bij! het overtrekken van de Maas ten noorden van Luik. ROME, 8 Augustus. Men verzekert, dat Mon tenegro aan Oostenrijk den oorlog heeft verklaard. CETTINJE, 8 Augustus. Montenegro heeft aan den Oostenrijkschen gezant zijn paspoorten over handigd. TOKIO, 8 Augustus. De houding van Japan zal van de gebeurtenissen afhangen. Japan heeft nog geen enkele neutraliteitsverklaring afgelegd. BRUSSEL, 8 Augustus. Gisteren zijn hier treinen met 3000 krijgsgevangenen aangekomen. Uitgebreide maatregelen zijn genomen om hen te beschermen. BRUSSEL, 8 Augustas. Vrijdag -zijn te Leuven zes en te Antwerpen drie spionnen gefusilleerd BRUSSEL, 8 Augustus. De »Petit Bleu" deelt mede, dat de wapenstilstand door generaal Leh man niet is toegestaan. BRUSSEL, 8 Augustus. De Generale Staf deelt mede dat 125000 Duitschers de stelling en de forten van Luik aan vielen. Zij slaagden er niet in d,en f.o.r.ten- gordel in t e nemen. Fran,sche legers bezetten thans een groot d.eel van- Bel gië. AMSTERDAM, 4 Aug. Ten einde zekerheid te verkrijgen betreffende de tegenstrijdige berichten over de inname van Luik door de Duitschers, heeft het persbureau Vas-Diaz zich gewend tot het Ministerie van Oorlog te Brussel. Z.Ex. Minister de Brocqueville seinde,dat de forten intact zUn gebleven geenenkel fort werd door de Duitschers genomen. Deze hadden talrjjke dooden. Be vesting; Luik is genomen. Nadat de leget- afdeelingen, die de snel nitgevrerae man.oeuvre tegen Luik ondernomen haddon, versterking han den gekregen, werd de aanval voortgezet, en was de vesting «m 8 uur gisteren in Düitsche handen. Pc citadel van Luik is genomen, na een ver- si-Makkelijk bombardement. Volgens een bulletin van den „Limburger Koerier" moet de stad be trekkelijk weinig geleaen hebben., doch vol. ens ue vluchtelingen zouden de Duitschers vannacht uc stad in brand willen steken. Volgens genoetna bulletin zouden ook de Luiksche vestingwerken door, Duitschers bezet zijn. De forten te Herstal zijn nog niet genomen. Herstal weert zich hef tij?-. Het garnizoen van Luik trok af in de richting van Seraing Het garnizoen kon ontkomen. De poging van bet Düitsche leger om Luik van -de linkerzijde te omsingelen, mislukte. De laatste dagen bracht de bevolking in <en toestand van paniek door. China heeft verklaard onzijdig te zullen big- Uit Belgisch Luxemburg1 worat gemeld, dat Fran sche c-n Düitsche troepen daar aan het vechten zijn. Zees i a g?. Te IJ m u i d e n zijn gewonden aangebracht, ook te H a w i o h zijn gewonnen aangevoerd. Deze gewonden kunnen niet afkomstig zijn van hei gevecht, dat bij Eoggérsbank zou hebben plaats1 gehad. Waar deze gewonden dan wel van daan komen kan nog niet met 'zekerheid worden medegedeeld. De na het verschijnen van ons blatl inkomende telegrammen worden des avonds gepubliceerd op liet groote bord voor ons trareau aan de Boterstraat no. 50. UIT MAASSLUIS. Hier is een werk- en steuncomité opgericht, dat zich tot de landbouwers te Maasland, het Westland en van het eiland Rozenburg gewend heeft voor het beschikbaar stellen van arbeids krachten Aan M. de Redacteur zeg ik dank voor op name van onderstaand, daar ik de vrijheid neem LONDEN, 8 Augustus. Minister Churchill spreekt de berichten -over gevechten in de Noord zee tegen. VLISSINGEN, 8 Augustus. Het Zweedsche schip, dat gisteren bij Vlissingen op een mijn is gel-oppen, was de „Tysla"'. Drie matrozen van het schip zij'n verdwenen en vermoedelijk verdronken. De rest van de be manning en de zic-h aan boord bevindende Bel gische en Hollandsche loodsen, werden gered en te Vlissingen aangebracht. IJ-MUILEN, 8 Augustus1. Het Roode Kruis heeft beticht ontvangen alles in gereedheid te brengen voor de aankomst van gewonden. De oude visch- hal te IJnmiden is vo-ojr het herbergen van ge wonden in o-rde gebracht. Er kunnen 4 a, 500 gewonden in wórd-en opgenomen. PARIJS, 8 Augustus. Vele oude Elzassers, die gevochten hebben in den oorlog van 1870 ko men over de grenzen om dienst te nemen in het Fransche leger. PA-RJJjS, 6 Augustus. Blijkens officieele berich ten uit Nitch hebben de S-erviers de Oosten rijkers belet over den Dönau te trekken. In Servië bevinden zich thans geen Oosten- De neutraliteit van Nederland en Noorwegen. Uit Brussel wordt aan het „Hbld." geseind: Vólgens een speciale editie van „Le Peuple" zou de Fransche regeering aan al de gemeenten het volgende telegram hebben meegedeeld: Engeland heeft per telegram bij de Nederland- sche en Noordsche regeeringen een stap gedaan, om haar aandacht tc vestigen, op het feit dat de kwestie der onafhankelijkheid van België, niet alleen voor laatstgenoemd land van belang is, doch ook een kwestie is, die geldt voor al de mogendheden aan de boorden der Noordelijke zeeën. Engeland is bereid een gemeenschappelijke actie te steunen tot verdediging der onafhankelijk heid van Nederland en Noorwegen, indien deze landen worden aangevallen. Engeland zal elke mogendheid ter zijde staan die zich in den toe stand van België zal bevinden. Overleden: 7 Aug. Jacobus Johannes Maria de Wolf, oud 3 mnd., L. Haven. - Willem van der Most, oud 76 j., L. Achterweg. SCHIEDAM, 8 Augustus. Binnengekomen van de haringvisscherij de loggers SCH. 131 »Toe- komst", schipper W. Rog, met 15 last haring; SCH. 36 »Clara II", schipper J. Roelevelt Jrmet 9 last haring, beiden van de eerste reis SCH. 418 »Mentor", schipper J. Roelevelt, met 15 last ha ring; SCH. 363 „Scheepvaart", schipper Arie de Graaf Jr., met 2 last haring, beiden van de 2e reis. SCHIEDAM, 7 Augustus. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCH. 210 »Maria", schipper C. Westerduin, met 9 last haring, van de le reis. SCHIEDAM, 8 Augustus. Aangekomen s.s sfridjof Nansen" van Onega, geladen met papier hout, ligplaats aan de boeien. Spoeling. SCHIEDAM, 8 Augustus. Noteering op heden f 1.60. Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 6 Aug. 903/<; 5 Aug. 88»£. CHICAGO Mais Aug. Sept. Dec. Mei 6 Aug. uyl 67&/« 70-/, 5 Aug. 72 yg 66y4 69'/. Rogge Loco 6 Aug 5 Aug. Albanië. Uit D u ra z zo wordt vernomen, daj de inter nationale detachementen in Skoetari naar hun respectieve landen zijn teruggeroepen. De Nederlandsche officieren hebben wegens de mobilisatie allen Albanië verlaten. In een dagorde aan het leger zegt de Koning: De aanval had door een 4 maal sterkeren vijand plaats. Die Belgen sloegen alle aanvallen af. Luik is nog altijd in onze macht. Vaandels en een groot krijgsgevangenen zijn buitgemaakt. Gij hebt uw plicht vervuld en doet uw leger eer aan. Gjj staat in de voorhoede van onmetelijke legers in een reusachtige worsteling. Laat ons op de aan komst der Franschen wachten, ten einde over winnend -op te trekken. Ik richt tot. hen, uit uwer naam, een broederlijken groet. In het SINT-JACOBS GASTHUIS te Schie- dam, gesticht voor oude lieden, worden tegen 1 November *1914 gevraagd van middelbaren leeftijd, zonder kinderen. Kennis van administratie strekt tot aanbeveling. Aan- vangsalaris f500.— 'sjaars benevens vrije voe- ding, inwoning en geneeskundige behandeling. Schriftelijke sollicitaties worden vóór 22 Augus tus ingewacht bij den Heer M. L. HONNERLAGE GRETE, Voorzitter van het College van Regenten. Bezoeken worden slechts afgewacht van de sollicitanten, die daartoe door Regenten worden uitgenoodigd. Met 1 October 1914 is te vervullen de betrek king van in het Belastinggebouw (Lange Haven 67) te Schiedam. Aan die betrekking is verbonden, behalve bet genot van vrije woning, vuur, licht en water, eene vergoeding van f450 'sjaars. Bij voorkeur komen in aanmerking gehuwden van middelbaren leeftijd, die pensioen genieten of andere bronnen van inkomsten hebben. Gegadigden gelieven zich schriftelijk te wenden tot den Inspecteur der directe belastingen, enz te Schiedam (kantoor Lange Haven 07) De Inspecteur voornoemd, A. L. BOOT. ven. j j j i (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n iet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3