Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Duitsche bron over moeilijkheden met de mobili satie in Rusland en geheel uit de lucht gegrepen zijn. De Russische mobilisatie neemt overal goeden voortgang. In het communiqué wordt nog melding gemaakt van de ongelooflijk ruwe bejegening, waaraan de Fransche consul te Stuttgart, die zich op het oogenblik in Bern bevindt, heeft bloot gestaan. Militair is me in F raakt,ijk. Men schrijft uit Parijs aan ae „Times": De tegenwoordige buitensporigheid van de volksmassa hier ter stede, hoe berreurenswaar- uig dezé oiak is, moet niet oveiureven worden zelfs het bedaarde Engeland heeft zijn Ma- féking gehad. Maar thans is dit niet langer mogelijk. De mobilisatie is gelast, troepen pa- trouilieeren door de stad en oproerkraaiers worden door de militaire bewakers eenvoudig opgeborgen. De maatregelen dienaangaande zijn zeer streng. Geen enkel bericht mag worden gepubliceerd, wat geeu ofliciee] Karakter draagt. Het is verboden met bulletins op de straten te roepen. De dagbladen mogen geen extra-edi ties uitgeven. Deze gestrengheid en do wettisch om een eventueele paniek tev vei mijdt n, zijn geheel in overeenstemming met het karakter van de Fransche, natie, dat ook tijdens de mo bilisatie weer is uitgekomen. Kalmte en koel heid van hoofd zijn de kenmerken van het volk in deze dagen. Na de eerste opwinding is Parijs op ernstige wijze aan den arbeid geto gen en geregeld worden de troepen naar de grens gezonden. Op bewonderenswaardig vlotte wijze is alles van stapel geloopen. Op elk cogent lik van de laatste drie dagen kon men reservisten in ge sloten colonnes door de straten zien marchee- ten op weg naar het station, vanwaar zij per trein naar hun plaatsen van concentratie ver voerd worden om onverwelkbare lauweren te plukken .of met eere te sneuvelen. Officieel worden er geen vrijwilligers gevraagd toch bieden er zich van alle nationaliteiten aan. In de „British Imperial Club" gaat men over tot hei vormen van een Engelsch bataljon. Haar lenen zijn meerendeels oud-gedienden. Velen van hen zoowel officieren als soldaten hebben deelgenomen aan den Boerenoorlog. Somtijds staat het gehalte van deze vrijwilli gers niet op bijzonder hoog peil. Zoo is er b.v. ten corps gevormd uit Russische Joden en Roemeniëis van een minder gunstig allooi, hoe wel er over hun krijgszuchtige aspiraties niet valt te oordeelcn. Frankrijk verlangt niet van vreemdelingen, dat zij haar grenzen zullen be waken. De natie zelve is in massa te wapen gesneld. Zelfs anti-militairisten, die gisteren zich nog als onwaardige zonen van 1 rankrijk gedroegen, haasten zich heden naar liet minis terie van Oorlog! en' vragen mee te mogen vechten vqor het land, dat zij vroeger be schimpten. j En een van de eersten, die zich Lij zijn regi ment voegde, was de befaamde Gustave liervé, die eenigen tijd geleden desertie predikte. Duidelijk is het, dat er iets in Frankrijk ver anderd is; een electrisehe stroom van patriot tisme, waarvan men de wederga neg niet aan schouwd heeft, is door het land gegaan, nie mand kan zijn macht en weldadige uitwerking weerstaan. DÜITSCHLAND. Wolff's bureau seint: Van Ruslands talrijke ruiterscharen die de Duit sche gjens bij mobilisatie zouden overstioomen zijn er werkelijk vele over de grens gekomen. Maar waar blijft tot dusver het succes van hun offensief optreden, waarop Frankrijk steeds zoo zeer heeft gehoopt? De kracht der Russische cava lerie is afgestuit ,op de Duitsche grensverdedi- ging. Heden hebben zelfs twee compagnieën land weer den aanval van Russische infanterie die over machinegeweien beschikte afgeslagen. Heden werden verder de eerste acht Russische kanon nen veroverd. Geen enkele Russische soldaat be rt odt zich op Duitschen bodem. De mobilisatie van het Duitsche leger heeft zich zonder eenige storing voltrokken. Het opvoe ren van transporten naar de Russische grens is in vollen gang. Het voordeel dat Rusland had door zijn in het geheim uitgevoerde mobilisatie is thans weg'. De stemming der Duitsche troe pen is uitstekend. Nationale sociaal-democraten. In Gelsenkirchen had een optocht plaats van sociaal-democraten, die in de rechterhand een fakkel, in de linker een roode vlag droegen. De stoet trok naar het Bismarck-monument, waar alle fakkels op een hoop geworpen, rie roode vlaggen verbrand en de driekleur under groot gejuich ontplooid werd. ENGELAND. De admiraliteit maakt bekend, dat Duitsche onderzeeërs gisteren een der Engelsche eskadeis aanvielen. Geen der Brit-che vaartuigen werd echter be schadigd, terwijl een Duitsche onderze.eër gezonken is. E e zeeslag b ij Dog g e r s b a n k. Uit Amsterdam is draadloos aan de Be!g,:s he bladen geseind, dat de Engelsche vloot bij E-og- gershank 19 Duitsche schepen zou ontmoet heb ben Ee Engelse hen zouden er verscheidene in den grond geboord hebben, vermeester eten andere er, wierpen de rest in de richting van do Neder landsche kust terug, waar de Nederlandse he over lieden zich gereedmaken ze (e ont wapenen. Albanië. De Prins vod Wied heeft aan Oostenrijk en Italië verzocht hem van geldmiddelen te voorzien Oostenrijk en Italië, die thans zelf het geld wel noodig hebben, hebben geantwoord aan bat ver zoek van den vorst niet te kunnen voldoen. De Montenegrijnen zouden voornemens zijn een aanval op Skoetari te ondernemen. Oproep aan het Nederlandsche volk. H M. de Koningin opende gisteren de vergade ring, bijeengeroepen om eenheid te brengen in de pogingen tot het verleenen van steun in dezen kritieken toestand met deze woorden: «De berichten, welke tot mij komen omtrent de stoornis of stilstand in bedrijven of gebrek, ontstaan tengevolge vaD den oorlog en het ten onzent bestaande oorlogsgevaar, doch bovenal de kommer en bezorgdheid welke mij allerwege tegemoet treden waar ik mij beweeg te midden van mijn volk, vervullen mij met groote deer nis voor de velen, die in zoo benarde omstan digheden verkeeren. «Het is daarom dat ik een beroep doe op al mijue landgenooten die tot helpen in staat zijn, ten einde met mij eendrachtig de handen ineen te slaan om plannen te beramen en uit te voe ren, opdat aan den nood der tijden zooveel in ons vermogen ligt, het hoofd worde geboden. Daartoe heb ik gemeend in de eerste plaats de medewerking te moeten inroepen van den Werkloosheidsraad, van de Algemeene Armen- commissie, van den Nationaleu Vrouwenraad, van den Tuinbouwraad, van het Landbouw- comité, van de Maatschappij van Nijverheid om met de plaatselijke comité's, welke zich te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht gevormd hebben en naar ik hoop in andere plaatsen nog gevormd zullen worden, in overleg te willen treden. »Doch ik wil uitdrukelijk verklaren dat iede re vereenigiDg die tot hetzelfde doel wenscht samen te werken met instemming zal worden begroet en dat ik dus door den oproep tot deze vergadering geenerlei voorkeur heb willen toonen voor enkele comité's met achterstelling van anderen. Met groote waardeering heb ik kennis genomen van de alom werkzame hulp vaardigheid. «Zoo vertrouw ik, dat het hier te stichten comité het middelpunt zal vormen van de po gingen die allerwegen gedaan worden tot leni ging van den nood en dat wij allen eenmaal de blijde voldoening zullen smaken dat menig bezorgd hart ruimer zal kunnen kloppen. «Den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid mijn oprechten dank voor zijn be reidverklaring de leiding van deze vergadering op zich te nemen. »lk verzoek u thans, onder voorzitterschap van den Minister van Landbouw Handel en Nijverheid uwe beraadslaging aan te vangenen vertrouw dat gij met den Minister een kern comité zult vormen. Hierna nam Minister Treub, die zooals wij gis teren meldden de vergadering leidde, het woord en sprak over de ernst van den toestand en de middelen, die dienen aangewend om den nood zooveel mogelijk te lenigen. Aan H. M. de Koningin werd het eerevoor zitterschap aangeboden van het comité tot rege ling van de werkzaamheden der steun comité's. De Directeur-Generaal van den Arbeid heeft het algemeen secretariaat van het comité op zich genomen. Verboden Aan de Pruisische grensbewoners te Sudenvick is van Regeeringsweigé het te lezen geven van Eiuitsche couranten aan de Hollandse he grens bewoners te Einxperio verboden. De Katholiekendag te Rotterdam. Z Et H. de Bisschop van Haarlem heeft be sloten, dat met het oog! op de droeve tijdsom standigheden de Katholiekendag die te Rotterdam zou plaats hebben, dit jaar niet zal worden gehouden. Stoomtrawlers. In het zijkanaal over het Y bij1 de Plantenbo,ter- fabriek zijn een vijftigtal stoomtrawlers opgelegd, ongeveer een derde gedeelte van de IJmuider' vis- schersvloot. De komst van de geheele vloot is te verwachten. Zulks uit een maatregel van voor zong omdat de Haven van IJmuiden minder veilig wordt geacht en het visschersbedrijf op le Noord zee geheel is gestaakt. Ook' verreweg de meeste bemanningen zijn af gedankt. Werkloosheid. De gemeente Schoonhoven wordt ernstig door Je tijdsomstandigheden getroffen. Het grootste deel der inwoners van dit stadje bestaal van de goud- en zilverindustrie, welke echter reeds gjvootendeels stil ligt en spoedig1 totaal niets meer zal beteekenen. Afzet van le gefabriceerd.; voor werpen, die thans natuurlijk luxe zijn, is er niet, en bovendien is de voorraad ruim voldoende om .aan de aanvragen, die er nog mochten komen, te voldoen. Door gebrek aan werkmateriaal (ér is niet aan ruw goud en zilver te komen) is het ten overvloede onmogelijk om de arbeiders aan het werk te houden. De grootste fabrieken zijn dan ook reeds stopgezet en de z.g. kleine baas jes werken natuurlijk ook niet meer. Men gaat een tijd van groote werkloosheid tegemoet. De Nieuwe Waterweg. He gevolgen van den Euiopeeschen oorlog voor den Nieuwen Waterweg! d,o,en zich al gevoelen. De „N. R. Crt." doelt mede, dat Zondag' 2 Aug. er nog 33 schepen binnen kwamen, Maandag 28, Dinsdag 23, Woensdag maar 10, Donderd.n: 8, 1 rij dag 7 en Zaterdag 9 schepen. En alles duidt et op, dat de scheepvaartbeweging nog minder zal worden. (leen passen benoodlgd. Mot het oog' op de vele inlichtingen, die hier omtrent worden ingewonnen, wordt oflicieel be kend gemaakt, dat voor het vervoer van personen per spoortrein door de stelling! van Amsterdam en de liniën geen passen bencodigd zijn. De vrees, dat rijwielen door de militairen auto riteiten zouden worden inbeslag' genomen, is on gewettigd. De S S. en de Mobilisatie. De Directeur-Generaal der Staatsspoor oDtving van Zijne Excellentie den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht onderstaand schrijven, dat hij onder bijvoeging van zijne persoonlijke waardee ring voor de door alle betoonde medewerking, met groote voldoening ter kennis van het personeel brengt. «Volgens de bij hem ingekomen berichten heeft het Mobilisatievervoer en het daarop volgende gereedstellen van het materiaal voor een even tueel concentratievervoer met de meeste orde en regelmaat plaats gehad en is op een bepaalden tijd gereed gekomen. Deze voor onze landsver dediging zoo belangrijke uitkomst zijn wij ver schuldigd, behalve aan de met Uwe medewerking samengestelde zorgvuldige regelingen, aan de bij zondere toewijding, de inspanning en het oordeel kundig beleid van de bestuurders der spoorweg diensten en van hun geheel personeel, van de hoogste rangen tot de laagste toe. Ofschoon ik reeds bij voorbaat op deze verblij dende uitkomst had gerekend, is het mij toch een groote voldoening te kunnen constateeren dat zij ten volle bereikt is. Het is mij een behoefte, mijne Heeren, U en Uw personeel voor deze voortreffelijke proeve van organisatie en werkkracht namens de strydmacht onder mijn bevel mijne groote erkentelijkheid uit te spreken en aan mijne overtuiging uitdrukking te geven, dat het vaderland ook in de volgende dagen op Uw aller medewerking zal kunnen rekenen. Een waarschuwing. De »N. Limb. Koerier" schrijft: «In een goed deel der Noord-Nederlandsche pers wordt op aangename wijze stemming ge maakt tegen de Duitschers. De Duitschers worden voorgesteld als barbaren de Belgen als engelen van onschuld. Een gelegenheids-verslaggever van een onzer Nederlandsche, twee maal daags verschijnende, bladen, dien we Donderdagavond spraken, wist de schuld der Duitschers zelfs te verdedigen met een beroep op Nietsche 11 Waarbij ons bleek, dat de goede man tusscben moraal en geschreven staatswet geen verschil kende. En Nietsche dus öf niet gelezen 6f niet begre pen heeft. Het eerste zal wel het geval zijn. We zullen geen twistgeding openen over de vraag, die o.i. de kwestie van recht en onrecht hier beheerschtof een volk, wanneer het vol komen overtuigd is, 'dat zijn bestaan als volk met den ondergang bedreigd wordt, het moreele recht van zelfverdediging stellen mag en moet boven het geschreven volkerenrecht. Wij willen alleen uit het gebeurde een practi- sche les trekken voor ons zelf. De Duitschers zijn België binnengerukt te recht of ten onrechte blijve dan, gelijk wij zeiden, voorloopig buiten overweging met de uitdruk kelijke verklaring, dat den bewoners niet het minste leed geschieden zou, indien de nietcom- battanten zich niet keerden tegen de Duitschers en den strijd overlieten aan de beide legers. Volkomen juist en volkomen correct. Maar de opbruisende Waalsche grensbevolking ging schieten op de aanrukkende Duitsche troepen. De Luiksche bevolking vermoordde de Duitsche strijders, die gewond in de straten van Luik lagen. De Duitschers in geheel het rijk zyn behandeld op een wijze, die, gelijk ooggetuigen ons mede deelden, gruwelijk en nog erger heeten moet. De wraak der Duitsche troepen over den moord op Duitsche soldaten en de gruwelyke mishande ling van Duitsche burgers, wier eenige «schuld" was, dat zij voor jaren in Duitschland geboren waren en die sinds, door een verblijt van 10, 20. 30 jaren in Brussel of Antwerpen of Luik, geheel Belg geworden waren, die wraak is ontzettend geweest. Niet het sterke verzet der Belgische troepen dat is oorlogsrecht maar het verzet en de sluipmoord op Duitsche regelmatige troepen, door niet-combattanten, heeft de aanvallers niet ge prikkeld, gelijk het ook in enkele Nederlandsche bladen wordt voorgesteld, als tot een paroxisme van woede, maar tot een tjzig koele weerwraak, die voor de Belgische bevolking, welke niet ouder de wapenen vecht, nog verschrikkelijker gevolgen hebben kan. Deze feiten bevatten voor ons, Nederlanders, een les van geweldigen ernst. t Als het ooit in deze dagen gebeuren mocht wat God verhoede dat Duitsche troepen onze Nederlandsche grens overschreden, mogen de Nederlandsche grensbewoners dan toch bedenken, dat wet en ïecht niet aan hen, maar aan ons Nederlandsch leger den plicht van verdediging en handhaving van Nederlands neutraliteit hebben opgelegd. Laten wij ons door onverantwoordelijk geschrijf van verblinde en verdwaasde zoogenaamde patriot ten toch niet laten opwinden om, in de ure des gevaars, de kalmte, de koelbloedigheid en ten slotte ook de vastberadenheid te verliezen. Spiegelen wij ons aan de arme Belgische grens bewoners, die hun onbedwongen overmoed, in hun verhitte verbeelding met ware vaderlandsliefde verwarden, die Pruisenhaat en Gallophiele nei gingen tot excessen dreven. Dood en vernietiging in koelen bloede was de weerwraak der Duitschers. En daarom, mocht ooit het Duitsche leger over onze Nederlandsche, over onze Limburgsche gren zen trekken gelukkig is de kans niet groot, dat onze grensbewoners dan doen wat hun plicht is en den strijd overlaten aan ons leger. De ongeregelde krijg is nutteloos en ontzettend in zijn gevolgen." Ongepast. Er zijn waarlijk nog lieden zegt de »Tyd" die in deze droevige tijden den uitgebarsten Europee- schen oorlog benutten, om op de meest ongepaste wijze op het Christendom af te geven. Zoo schreef de »N. Arnh. Ct." «De algemeene oorlog is het bankroet van het Christendom, dat na twintig eeuwen toont de menschheid niet tot beschaving te hebben kunnen brengen." Het gezonde verstand zou juist zeggen, dat een oorlog, als die thans Europa in brand zet, het bankroet beteekent van de, beschaving, die zich stelselmatig tegen het Christendom te weer heeft gesteld, terwijl zij haar vrijen wil misbruikte voor de bevordering «ener goddelooze en dus basislooze cultuur, welke in zichzelf wei een grond zoekt om te bestaan, maar hem met vindt en daarom telkens in geweldige conflicten al de buitenspo righeden van haar egoïsme wreekt. Maar het gezond verstand telt niet meer mee bij sommige geesten, die telkens op het Christendom lostrekken, zoodra de menschheid getroflen wórdt door een ramp, welke veeleer door gebrek aan Christendom ontketend werd. Er zouden meer dergelijke uitlatingen tesigna- leeren zijn, welke de vrijzinnige pers beter deed achterwege te laten in deze dagen van schrikke- lijken ernst. Zelfs in de Fransche Kamer hebben bij het het begin van den oorlog Socialisten, Ra dicalen en Katholieken elkander de hand gereikt ter verdediging van het één vaderland. «Er zijn onder ons geen partijen meer, alleen nog Fran- schen," zei aldaar de voorzitter Deschanel. En in ons land deed het neutrale dagblad «De Tel" een plaat teekenen, waarop vertegenwoordigers van alle Nederlandsche partijen in de Tweede Kamer hunne handen in elkander legden, uitgenomen een vertegenwoordiger van de katholieke partij, die wel geregeld haar leden voor carricatuur- beelden moet leenen. En terwijl katholieke zusters in het zuiden van Limburg stichtende voorbeelden van toewijding geven, welke de bewondering van Z. K. H. Prins Hendrik hebben weggedragen, zijn corresponden ten van liberale bladen aanmatigend genoeg, om ter wille eener futiliteit deze zusters als «bekrompen" voor te stellen." Zulke vrijzinnige pedanterie is even afkeurens waardig als de tacteloosheid, waarmee het »Hbl." nog de vorige week op zeer partijdige wijze den arbeid der Belgische kloosterlingen in zijn ko lommen liet bespreken, en de valsche voorstelling in de »N. Rbtt. Ct." van de «aanbidding" der Zee- sterre te Maastricht. Hpt is in deze dagen meer dan ooit noodig te zoeken, wat vereenigt en niet wat verdeelt. Bezoek van Z. K. H. Prins Uendrik. Hedenmiddag om één uur arriveerde per auto Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld door Gene- raal-rnajoor Tonet en adjudant Hacker te" be zichtiging van de ter beschikking' van het Roode Kruis gestelde Industrie- en Huishoudschool. ■De heer v. Luik, president van het plaatselijk CiOtmité van het Rooide Kruis, ontving' het hooge bezoek en stelde, den Ee re- voorzitter, den Edel- achtbaren Heer burgemeester aan Z. K. H. den Pïins voor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2