Binnenland. $tads- en Gewestelijk Nieuws. Landstorm. Cfaaenfd Hieuwt. den, kunnen zij niet. Vandaar dat de Duitschers Luik hebben kunnen bezetten, toen het garni zoen afgetrokken was. Voor Namen geldt hetzelide. De sperforten daar zijn echter oorspronkelijk tegen Franschen inval gebouw. De oorlogscorrespondent van „De Tijd" is doorgedrongen tot bij Emael en meldt van daar, dat de Belgen van uit het fort Pontisse op de bruggen bij Llxhe schieten. Sommige voorspellen £de ngroote ontmoeting reeds op heden, maar deze voorspellingen heb ben weinig waarde omdat geen der oorlogscor respondenten vergenoeg is kunnen doordringen om de juiste positie der legerkorpsen te kunnen vaststellen. In den Elzas. Het officieeie telegram uit Parijs in ons blad van gisteren, waarin gezegd wordt, dat de Fran schen Mühlhausen vrijwillig hebben verlaten om de versterkingen rondom de stad te bezetten, doet het vermoeden oprijzen, dat de Franschen toch een nederlaag in den Elzas hebben te boeken. Uit Parijs werd later melding gemaakt van een overwinning der Franschen in den Elzas. Twee Fransche bataljons werden door een veel sterkere Duitsche troepenmacht aangevallen. Zij weken terug, doch deden vervolgens een tegen aanval, waarbij ze den Duitschers tot een over haasten terugtocht noopten. Zij verloren talrijke dooden en gewonden en gevangenen, alsmede een batterij en drie mitrail leurs. liet 21ste regiment Duitsche dragonders werd door een Fransche batterij vernietigd De Duit sche collonnes trokken zich terug, van nabij door de onzen gevolgd. Negen officieren en een 1000- tal gewonden en gevangenen bleven in onze handeD. Het bombardement van Pont-a-Mou?son toonde opnieuw de weinige uitwerking aan van de zware Duitsche artille. Van Oostenrijk en Rusland en Duitsch- 1 a n dR u s 1 a n d is vandaag niet veel te ver tellen. Naar een Engelsch blad verneemt zouden Maandag in Wilna zes waggons met Duitsche krijgsgevangenen zijn gepasseerd. De gewonde Duitsche officieren zijn in Wilna naar het hospi taal gebracht, een aanval van de kozakken bij Brody is afgeslagen. Eveneens is een inval van de kozakken aan de rivier de San afgeslagen met verwonderd-ernstig snoetje naar Moeder op zag, zong de Koningin der Nederlanden met haar volk mede, terwijl het betraande gelaat als hoogere bezieling verkreeg Hier gaf het geprangde gemoed van Vorstin en Volk zich lucht in de tonen en woorden van het volkslied. Ik geloof niet, dat ik ooit meer zoo zal hooren zingen.... Hulde aan Colyn, Het d Handelsblad" roemt onze uitnemende militaire organisatie. De mobilisatie is prachtig geslaagd en het blad schrijft «Alles wat wij dien dag verder van de raobili- seering en de voorzorgsmaatregelen zagen deden mij zeldzaam weldoend aan. Want ik herinner mij den jam boel van de mobilisatie in 1870, toen alles in het honderd liep, en goed humeur en kalmte zoek waren. En nu zag ik niets dan orde wetenschappelijke regeling en medewerking van alle standen en rangen. Ik breng hulde aan hen die deze mobilisatie dus voorbereidden en denk in het bijzonder dankbaar aan mini>ter Colijn. Deze hulde aan den kranigen Minister van Oorlog in het kaninet-Heemskerk is welverdiend teekent het «Arnhemsche Dagblad" hierbij aan. Middenstand te Rotterdam. In een Woensdagavond gehouden vergadering van den georganiseerden middenstand te Rotter dam, onder leiding' van prof. Ph. Kohnstamm uit Amsterdam, werd in beginsel besloten tot de prichling van een middenstanosbank of aanslui ting bij do reeds te Rotterdam bestaande. Er werd een commissie van advies benoemd, en staande de vergadering werd reeds voor f 3700 aan aandeelen goteekend. Geïnterneerden. Gisterenmiddag zijn wederom eenige Euitscht en Belgische soldaten die eergisteravond te Am sterdam zijn aangekomen, per trein van het Cen traal Station naar het interneeringsdepot te Alk maar overgebracht. Een Eiuitsch en Belgisch officier die tot de geïnterneerden behoorden kwamen in gezelschap Tan een Nederlandschen officier per auto-taxi aan het station aan. Talrijke toeschouwers wa ren van het vertrek van den trein getuige. nomen, de belooning te gering is, aan te vullen met een persoonlijke toelage. 11. Goedkeuring van de rekeningen over 1913 van de navolgende instellingen Gemeentereiniging, Huishoud- en Industrieschool, Grondbedrijf, Stedelijk Museum, Stads-Ziekenhuis. 12. Goedkeuring van de begrooting voor 1915 van het Schiedamsch Volksbadhuis. 13. Voorstel tot intrekking van het Raadsbe sluit d.d. 14 Juli j.l. waarbij Burgemeester en Wethouders werden gemachtigd aan P. Sanders qq. een perceel grond te verkoopen aan de Ver lengde Schoolstraat. 14. Beslissing op het beroep, ingesteld door W. H. Lieu wens tegen het besluit van Burge- gemeester en Wethouders dd. 25 Juni jl., waarbij hem vergunning werd geweigerd tot het bouwen van een witwasscherij en strijkinrichting aan de Stationsstraat. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan H. Gabel afwjjkmg te verleenen van het voorschrift tot afschuining van de hoeken van de door hem te bouwen volkswoningen aan de Geervlietsche-, Zwartewaalsche-, Voornsche-, Brielsche- en Heenvlietschestraten. trokken sabel de bordjes weer te verwijderen en nam hem mee naar het politie-bureau. Hoogwater te Schiédam: Zaterdag 15 Aug. 9.56 v.m10.30 n.m., Zondag 16 Aug. 11.12 v.m., 11.53 n.m., Maandag 17 Aug. 11.45 v.m., 1.19 n.m. Bij het te 's-Gravenhago gehouden examen En gelsch L. O. slaagde de heer A. Schipper al- Lier De Koningin en de soldaten. De «Haagsche Kouter" van de «Prov. Gron. Ct." beschrijft nog het tooneel, dat hij verleden week meemaakte voor het Paleis in het Noord einde, toen onze soldaten voorbij'H. M. de Ko ningin trokken. Nimmer zag hij haar zóó. «Zooals zij daar stond, de trekken wit als het kleed, dat zij droeg, gespannen van ingehouden emotie, inDige, diepe bezorgdheid op heel het gelaat, de linkerhand zenuwachtig spelend met de blonde haren van het kind, dat zij nu en dan, als instinctmatig, tegen zich aandrukte Een geheele divisie was langs haar getrokken, schier rakelingseen bonte troep van jongere en oudere mannen, allen de oogen op haar richtend, als om te zeggen: »wij zijn er, gij kunt op ons rekenen Dit was geen revue, het was een oorlogsvaar- dige troep, waaraan niets vergeten was. Het leger bracnt zijn Koningin het saluut zijner oflervaardigheid. Het was het «Ave Caesar" in de taal der 20ste eeuw omgezet. Staande op het voorplein van het Paleis, vlak bjj den rijweg van het Noordeinde, had de Ko ningin het voorbytrekken gevolgd. Met haar dui zenden, die in een breeden boog, een halven cirkel bijna, tegenover het Paleis en op de trottoirs geschaard, diep onder den indruk van den ernst der tjjden, deze revue* bijwoonden, in stilte bijna, zonder kreet, zonder poging om .een goed plaatsje te veroveren. Nu was de troep voorbij. Toen geschiedde het meest spontane gebeureD, dat ik ooit heb meegeleefd. Nog voor Prins Hendrik goed haar bedoeling kon begrijpen, had de Koningin een der handjes van Juliana gegrepen en zoo, met het kind naast zich, trad zij met snelle treden op het volk toe, tot zij de eerste rij bijna beroerde. Met dat zeldzaam fraai getirnbreerd geluid, dat op wie het hoort zijn bekoring nooit mist, gaf H. M., den rechterarm omhoog geheven tot jubel- gebaar, het sein tot een «Leve het Vaderland En steeds maar dien kreet herhalend, die nu duizend echo's vond, passeerde zij nu den revue van haar volk. Duizenden hoeden en zakdoeken," a!s een vlucht zeldzame vogels, gingen aan uitgestoken handen de lucht in, vrouwen en meisjes snikteD, mannen bedwongen hun tranen niet. Vlak bij mij stond de gewezen Indische leger aanvoerder generaal Van Daalen en die houwdegen was zijn aandoening kwalijk meester. Een gejuich als een oikaan brak los, een groep zette het volkslied in. Dan even het moment van stilte, slechts onder broken door het luide snikken van viouwen en toen zong heel de massa, als een reusachtig ge mengd koor, onder het klankbord van den zon- bestraalden hemel. En, midden op den rijweg, het van het lange staan moede geworden Prinsesje, naast zich, dat Men deelt ons mede Geen der hier voor de Landstom ingeschre venen, behoort tot de groepen, die thans onder de wapenen zjjn geroepen. Gemeenteraad. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 18 Augustus 1914, des namiddags 2 uur. Vaststelling van de notulen der vergadering van 14 Juli 1914 en verdaging van die van 28 Juli d. a. v. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om, in verband met de tijdsomstandigheden, hun College een blanco crediet te verleenen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om N. van der Sluijs, baas der werklieden bij Gemeentewerken, te benoemen tot Opzichter op een jaarwedde van f1400.-, gerekend te zijn ingegaan 10 Augustus j.l. 3. Benoeming van een Curator van het Gym nasium (Vacature H. J, A. Coppens). Aanbevolen worden de heeren1. H. J. A. Coppens. 2. Mr. M. M. van Velsen. 4. Verzoek van J. van Hessen om eervol ont slag als leeraar in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium, met advies van Burgemeester en Wethouders. 5. Benoeming van een leeraar in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium. Aanbevolen worden 1. S. Anholt. 2. Mej. A. Kuikenga. 6. Voorstel tot definitieve benoeming van den heer G. Lindeijer tot leeraar in Wiskunde en Rechtlijnig teekenen aan de Hoogere Burger school alhier. 6a. Wijziging Gemeente-begrooting 1914. 7. Benoeming van een leeraar in het Neder- landsch aan den Gemeentelijken Handelsavond cursus. Aanbevolen worden 1. J. Schuurmans. 2. C. M Knopper. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de klassen I, II, III en V der Hoogere Bur gerschool te splitsen in twee parallelafdeelingen en de benoeming van den Heer N. J. A. Roldanus als leeraar in de Scheikunde aan die school voor den cursus 1914/1915 te verlengen. 9. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden der Commissie bedoeld bij art. 21' van het Wei kliedenreglement. Door de Kamers van Arbeid worden ingevolge art. 22, 4e lid van het reglement aanbevolen voor leden a. 1. W. M. Kloppers. 2. A. God schalk. b. 1. A. Godschalk. 2. W. M. Kloppers, voor plaatsvervangende leden a. 1. J. van 't Zelfde. 2. A. P. S. Swartjes. b. 1. A. P. S. Swarties 2. J. van 't Zelfde. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de belooning van den heer G. Montfoort, als Directeur der Algemeene Begraafplaats in ver band met de omstandigheid, dat, nu die betrek king niet meer als bijbetrekking wordt waarge- De jaarljjksche zomerschouw in de branderijen en distilleerderijen alsmede over de boerenbakken zal gedreven worden op Maandag 17, Woensdag 19, Vrijdag 21, Maandag 24 en Woensdag 26 Augustus, telkens aan te vangen des namiddags te 2tya uur. Heden-morgen viel de 14 jarige F. Meerhof, wonende Goereesche straat van de stelling op de werkplaats van de Firms Egmond aan den Havendijk. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond en zijn arm was gebroken. Na door den dokter aan de werkplaats verbonden te zijn is hij per brancard naar het ziekenhuis overge bracht. Hedennacht werden aangehouden twee personen, die een zak met peren droegen. Zij werden in de Damlaan aangehouden door een politieagent, die zeer nieuwsgierig infor meerde waar zij die peren vandaan hadden ge haald. Toen het bleek, dat zij de peren ont vreemd hadden uit een tuin onder de gemeente Kethel, werden zij in verzekerde bewaring ge' nomen en hedenmorgen naar Kethel overge- Hedenmorgen viel de 8-jarige J. Deullart, wonende Bakkersstraat in de Buitenhaven, De zestienjarige J. v. d. Bijl sprong nem na en mocht er in slagen den drenkeling behouden op droge te brengen. Gisteravond omstreeks half tien werden door de politie twee personen aange houden, die in de Warande gebedeld hadden. Zij werden hedenmorgen na verhoor ontslagen. Gisteren meldde zichbijdepolitie aan de wereldreiziger J. de G., die verklaarde zijn reis niet verder te willen voortzetten. Hij verzoent om geldmiddelen, om naar Amsterdam terug te keeren. Hem werd reisgeld verstrekt. Gisterenavond ontstond een begin van brand in de kamer achter den winkel van den schoenmaker H. J. Leasing, Broersveld. De gordijnen stonden in brand. L. rukte ze af en bluschte den brand met een paar emmers water. Men vermoedt dat de brand ontstaan is, doordat eenige baldadige jongens een brandende lucifer naar binnen hebben geworpen. Een spi on, als k.naerm». s j c ver-, kleed. Te Etterbeek, bij Brussel, is een Dnit- sche spion gearresteerd, verkleed als kindermeis je. Dat baardeloos individu liep in de A venue de la Chasse met een kinderwagen, waarin een pop als baby lag', heen en weer. Een. soldaat van de burgerwacht ondervroeg het gewaande kinder meisje, dat zich door haar Duitsch accent spoedig vei klapte en ook niet kon opgeven waar haar meesteres woonde. Onder een groeien toeloop- van menschen werd de spion gearresteerd en met kinderwagen en pop per auto weggevoerd. UIT VLAARDINGEN. bij het te 's-Gi*avenhag;e gehouden exainea hoofdacte slaagde de heer A. Naaktgeboren, al- Lier, i UIT MAASLAND. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen En gelsch L. O. slaagde de heer W, J, v. d. Lelie alhier. Ook meedoen. Men meldt aan de „N. Ct.", dat. in navolging van Rotterdam en Amsterdam, ten Noord-Hollandsch dorpje van 1000 zielen ook Leg-o-nnen is met de uitgifte van gemeentelijke zil ver bohs van f 1. Een mislukte tocht om pasmunt P. vertelt in de »N. Ct.": Ik had geld noodig in welk opzicht ik mis schien niet de eenige ben en klopte dus bij de spaarbank aan om negen gulden. Ik vroeg met opzet geen f lO, omdat ik hoopte, op deze wijze, in het bezit te komen van eenige pasmunt. De ambtenaar betaalde me uittwee kwartjesen verder zilverbons: 3 van f2.50 en 1 van fl. Toen ik daarop voor f0.75 postzegels vroeg in de hoop, vast één bon in betaling te kunnen geven, kreeg ik ten antwoord, dat wegens de mobilisatie en daardoor gebrek aan personeel de verkoop van postzegels voorloopig was gestaaktIn mijn portemonnaie schitterden intusschen twee nieuwe kwartjes een rijkdom voor wie te voren no. penny bezat. En :k bezat bovendien 3 bons die ik zou trach ten in te wisselen. In een fruitwinkel glinsterden me druiven tegen zoo groot als we ze geen jaren in Den Haag hebben gezien, ook al zijn we van het Westland de meest nabije buren, fk bestelde een kilo voor f 0.45 en gaf een guldensbon in betaling Mis was hetde juiïrouw nam het niet aan. En omdat de druiven gingen boven de twee kwartjes die ik bezat, betaalde ik daarmee en kreeg een nikkelen stuiver terug. Nu had ik een buitenkansjede schoenmaker kwam me een paar «trappers" thuis bezorgen, waarvoor ik f0.75 aan reparatie moest betalen. Ik maakte me al blij met het nieuwe kwartje dat ik zou terug ontvangen bij het aanbieden van den zilverbon van fl.—Hij vond helechter zoo'n raar geld, dat hij maar liever wilde «goes- houden". Ik vroeg hern of-ie dan alvast maar den nikkelen stuiver wou hebben. «Goed, mijnheer." Nu zit ik met een kilo druiven, een paar ge repareerde schoenen en drie zilverbons, doch zon der één cent, te peinzen hoe ik morgen aan een paar kwartjes zal komen. Het aan een ander postkantoor nog eens probeeren Het is al zoo wat. Of by een andere juffrouw, misschien Dat is een idee I f rag isich. Het bericht, dat haar ter ver hulling van zijn dienstplicht opgeroepen man naar Ie grenzen was vertrokken, deed een vrouw te Vclendam zoodanig schrikken, dat zij aan de ge volgen daarvan is overleden. (Vad.) B ij hetVredes paleis. Gisterochtend heeft een als heer gekleed persoon, die per fiets kwam aanrijden, een tweetal borden '„te huur of te koop", van het bekende model, met touwtjes aan den ingang; van het Vredespaleis bevestigd. Een politie-agent, die het geval nog al ernstig scheen op te nemen, dwong' len man met ge- De verkorte aanvalswijze der ves tingen. Daar de Duitschers reeds zware artil lerie aanvoeren om Luik en Namen te beschieten en het verder bekend is, dat zij groote voorstan ders zijn van de verkorte aanvalswijze, willen wij deze methode nader beschouwen. Door de meerdere volmaaktheid, waartoe de artillerie heden ten dage is gekomen, zijn ver schillende genieoflicieren en artilleristen van mee ning, dat men een vesting beter stormenderhand kan nemen, dan zich wagen aan een langdurige belegering. Behalve tijdwinst meent men, dat het grootere verlies aan menschenlevens door de storm aanvallen, niet zooveel hooger is dan een syste matische belegering, daar hierbij door ziekten ook veel levens verloren gaan. Vooral door de invoering van brisantgranaten bij houwitsers en mortieren van zeer groot kali ber (24-30 c.M.) en zelfs bij de lichtere kalibers (18-21 c.M.), welke een zeer groote vernietigende uitwerking hebben, is men er toe gekomen, dat men aannemen kan, dat een verkoi te aanval veel kaus van slagen zal hebben. Generaal von Sauer is een der vurigste aanhan gers van deze leer en zegt van deze aanvalswijze De systematische of methodische aanval richt zich tegen één front der vesting, terwijl bij de verkorte aanvalswijze niet één front, doch alle fronten (zijden) van de vesting bedreigd worden. Hierdoor wordt de belegerde gedwongen zijne krachten te verdeelen en kan de belegeraar deze verdeelde krachten des te gemakkelijker overwin nen. Door de grootere beweeglijkheid van het mo derne belegeringsgeschut is de aanvaller nu in staat dit geschut tegen de zwakke gedeelten der stelling in batterij te brengen. De operaties van den aanvaller moeten hoofd zakelijk gericht zijn tegen de levende verdedi gingskrachten nl. tegen de troepen en het geschut, terwijl deze operaties snel en verrassend moeten geschieden. De verdediger moet zoo lang mogelijk tegen stand bieden, daar tijdwinst voor hem de over winning beduidt. (B.v. opdagen van troepen tot ontzet.) De aanval zal nu ongeveer als volgt verloopen Nadat de aanvaller door verkennen de eigen schappen van de vesting heeft leeren kennen moet hij den verdediger van alle zijden terug dringen tot aan de fortenlinie. De veldartillerie wordt door mortieren versterkt en te zamen moe ten deze den stormaanval op de eerste stellingen voorbereiden door hun vuur. Hierbij worden de verdedigingsstellingen vooral met granaatkartetsen beschoten. Dit begint reeds

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2