Kleine Adierlentiën. Ingezonden Mededeelingen. Moeders verkeeren in angst. Laatste Berichten. Fin. ©n Econ. Mededeelingen. Bmrysdp» Sts&d. Scheepvaart. Handelsberichten. op een afstand van 4000 M. uit lange kanonnen en wel van alle zijden om den verdediger in het onzekere te laten over het hoofdaanvalspunt. Trekt de verdediger terug op de forten, dan moet deze vervolgd worden. De forten zullen dat willen beletten, doch juist in deze periode moeten de levende strijdkrachten, d wz. troepen en ge schut der forten, door de veld-artillerie en mor tieren hevig beschoten worden om de bedienings- manschappen te vernietigen en de fortbezetting (infanterie) te noodzaken dekking te zoeken. Hierdoor kunnen zij de terugtrekkende troepen niet door vuur steunen. De voorhoede der belegerings-artillerie (12 en 15 c.M. mortieren), moet na bezetting van het voorterrein en na de noodige verkenning op on geveer 2000—2500 M. 's nachts in stelling komen om den volgenden moigen het vuur te openen. Hierbij worden alleen dekkingen voor de bedie ning en voor de ladingen gemaakt en dus geen zware dekkingen voor het geschut zelf. Is het vuur der forten tot zwijgen gebracht, dan is het misschien mogelijk een der forten te nemen of deze linie te doorbraken. Hoofdzaak bij deze poging moet zijn vernietiging van de ilaokverdediging en geen bresschieten. Bij de bostorming zal dus menigmaal van stormladders en medegevoerd brugmateriaal gebruik gemaakt moeten worden. Mocht er nog een hoofdwal om de vesting zijn, zoo moet de verslagen verdediger energisch ver volgd worden en de aanval verder doorgezet, ter wijl de stad gebombardeerd wordt over een zoo groot mogelijke oppervlakte verdeeld. In het algemeen berust dus deze aanvalswijze op een moreel en materieel schokken van den verdediger door een overstelpend vuur. Is de verdediger niet voldoende geschokt dan heeft deze aanval geen kans van slagen en kost zeer veel menschenlevens, gelijk de Japanners voor Port-Arthur ervoeren. «Telegraaf", luuneme zijn neu- aienze-u zal verde- hepft vor- Te Egmond-aan-Zee is de 17-jarige Jacob Zwart bij het baden in de Noordzee verdronken Te Schermerhorn is het 6 jarigd kind van P. Struif al spelende te water geraakten verdronken. In een spoedeischende vergadering besloot de gemeenteraad van St. Pancras bij Alkmaar 700 zakken meel a f 14.per baal op te doen. De Commissaris van politie te Leiden maakt bekend, dat door de directie van's Rijks Ethno- graphisch Museum te Leiden is uitgeloofd een belooning vau f500, uit te .reiken aan hem Of te verdeelen onder lien, die de daders van den op 30 Juli j.l. in dat Museum gepleegden dief stal aanwijzingen g6ven, die leiden tot ontdekking van de daders of de ontvreemde voprwerpen. Er zijn zeer vele moeders die voortdurend in angst leven. Zij hebben al hare krachten, al hare zorgen, al haar tijd gegeven om hare dochters en zonen tot een leeftijd van 13, 14, 15 jaren te brengen, en dan komt, zonder met al hare moeite rekening te houden, de ziekte die kinderen aanvallen en hen zeer ernstig bedreigen. De bleekzucht en bloedarmoede oefenen, dat weet men, de ver schrikkelijkste verwoestingen uit. Aan deze angstige moeders brengen de Pink Pillen rust, door genezing aan de kinderen te brengen. De Pink Pillen ondersteunen inderdaad de kindereD en de jongelieden op den leeftijd van den groei, van de vorming, van de huwbaarheid. Zij ondersteunen hen door rijk en zuiver bloed te geven, dat zich door alle aderen, in alle bloed vaten verspreidt en in alle hoeken van het lichaam kracht, gezondheid en leven gaat brengen. De Pink Pillen genezen de bloedarmoede, de bleekzucht, de neurasthenie, de algemeene zwakte, de maagpijnen, de rheumatiek, schele hoofd pijnen, zenuwpijnen, heupjicht, sinl-vitusdans. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen. Dacostakade 15, Amsterdam voor Rotter dam Snabilé, 7 Groote MarktS. G. Wulfi, Westnieuwland no. 8voor Schiedam en Om streken bjj de firma Kappelhof Hovingh, P, J. van der Sman, en verder bij verschillende apo thekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en f9de zes doozen. ST PETERSBURG, 14 Augustus. De Russen hebben Jokal bezet na een hevig' gevecht. De Oostenrijkers hebben zware verliezen ge leden. SCHIERMONNIKOOG, 14 Augustus. Twee Luit- sche marineofficieren, die hedenmiddag1 te Bo' kinn waien opgestegen, landden wegens a verij aan de machine op het strand te Schiermonnikoog1 hij paal 5. Zij zijn ontwapend en in het dorp gebracht. TRIEST, 14 Augustus. Het stoomschip „Par- che" dat op weg; was naar Triest, is gezonken. Gisterenmorgen 9 uur waren 130 personen ge red en 20 lijken geborgen. BERLIJN, 14 Augustus. Ambtelijk wor'al mtede- geuteld dat in tegenspraak met ue Engel sche lerichten in de open Noordzee geen Duitsche mijnen zijn gelegd, doch slechts in oe onmiudel- lijte nabijheid van de Engelsche kust, zo.odat de neutrale handel geen gevaar loopt. BRUSSEL, 14 Augustus. De Riimeenschc ge zant alhier ontving een telegram van Koning Carol hem mededeehmde dat traiiteit zal bewaren en zijn liigen. ATHENE, 14 Aug. Griekenland klaard neutraal te ^lijven. In den Elzas. PARIJS, 14 Aug. Twee Duitsche legerlucht- schepen vervolgden een Fransche aeroplane welke in Lotharingen verkenningen deed. Het. Fransche vliegtuig ontsnapte en bereikte ongedeerd de Fransche linie. PARIJS, 14 Aug. Sedert vijf dagen houden de Franschen de stellingen in de Vogezen bezet, waarbij overal de Duitsche tegenaanvallen wer den teruggeslagen. Bij een der Duitsche aan vallen waren de Duitschers verplicht hunne reserves in het vuur te brengen doch de Duit sche legerafdeeling moest zich met de mitrail leurs overgeven. De Franschen behielden de Labruche vallei bezet. PARIJS, 14 Aug. Velschillende Duitschers waaronder de burgemeester en de ontvanger der Posterijen te Thann werden op spionnage be trapt, verhoord en vervolgens gefusilleerd. PARIJS, 14 Aug. De Franschen maakten 1500 gevangenen op het oostelijk front. BRUSSEL, 14 Aug. Het comité dat op het departement van Justitie werd gevormd om bewijzen te verzamelen van inbreuken op het volkerenrecht door de Duitschers in België ge- den vijand ernstige werd de militaire brigadier die met had uitgevoerd en pleegd, heeft reeds een uitgebreid dossier ver zameld. Het moet reeds gebleken zijn dat de meerderheid der hoogere officieren van het Te en 10e Duitsche legercorps de oorlogswetten geschonden hebben en zich meester hebben gemaakt van bankkassen. PARIJS, 14 Augustus. (Officieel). De Duitsche gevangenen die ondervraagd werden zijn allen zeer hongerig. Zij (oonen slechts een middelma tige kennis van zaken te hebben. Enkele schenen niet te weten waarvqor zij werden gemobiliseerd. Een der Duitsche gevangenen verklaarde o.a, dat deze oorlog geen populaire oorlog is doch een oor log der officieren. BERLIJN, 14 Augustus. De bij Lagardc gevangen genomen Franschen deden gewichtige mededeel- lingcn, die het volkomen bewijs leverden dat Frankrijk sedert vele weken met. alle middelen tot een overval op' Diuitschland gereed was. liet gróótste gedeelte der gevangenen behoort tot het legercorps van Marseille dat reeds voor zes \uken naar Luneville werd verlegd. De meeste Fransche westelijke garnizoenen werden sedert begin Mei ter versterking der Oostergrenzen stel selmatig naar het oostelijk vestioggebied overge bracht. PARIJS, 14 Augustus. (Officieel). Den llden Augustus begon door de Fransche troepen een ge vecht bij de Othain nabij Confians. Den volgenden dag werd deze strijd op schitterende wijze door de Franschen voortgezet. Een Fransche batterij verrastte daarbij het 21ste Duitsche dragonder regiment. De stukken openden onmiddellijk het vuur op dit regiment dat geheel vernietigd werd. Ook hebben in den omtrek de Fransche troepen een voorwaartsche beweging der Duitschers tot staan gebracht. De Duitschers werden vervolgd I waarbij de Franschen talrijke Duitsche gewonden vonden die in het voorafgaande gevecht gekwetst waren. Het resultaat was dat 9 officieren en 1000 Duitsche soldaten die gewond waren gevangen werden genomen. Gevechten in België. BRUSSEL, 14 Aug. Gisterenmorgen acht uur heeft een nieuw gevecht van Belgische tegen Duitsche troepen plaats gehad. Deze laatste troepen waren reeds Woensdag op marsch naar Eghezee gezien. De Duitschers werden met aanzienlijke verliezen teruggeslagen, waarbij zij eenige mitrailleurs en auto's achterlieten. Men is van oordeel, dat thans niets meer van een cavalerie-aanval op Brussel te vreezen is, temeer daar alle toegangswegen door het leger en de burgerwacht bewaakt worden. Men schat het aantal der Duitsche verliezen op Woensdag op 2 a 30p0. MAASTRICHT, 14 Aug. Hedenochtend werd wederom in zuidelijke en zuidwestelijke richting kanonvuur gehoord. Van Duitsche zijde wordt bewoerd dat het tort Pontisse bij Luik daor de Duitschers is ge nomen. Bevestiging hiervan ontbreekt. In Aken heeft de burgemeester een proclamatie doen aan plakken waarin wordt medegedeeld dat gedurende de eerstvolgende dagen groote troepenmassa's door de stsd zullen trekken. BRUSSEL, 14 Aug. Te Luik heerscht de meest volmaakte kalmte. De Duitschers be vinden er zich met ten hoogste 3000 man zij schijnen het echter te betreuren de stad binnen getrokken te zijn daar zij deze niet meer kunnen verlaten als gevolg van de voortdurende bedrei ging der kanonnen der omliggende forten. De gijzelaars zijn in vrijheid gesteld. BRUSSEL, 14 Aug. Gisteravond kwam ge neraal de Moranville te Brussel aan om den Koning verslag te doen van de resultaten van den gelukkigen dag van gisteren waarop de Belgische troepen overal de Duitschers terug wierpen. PARIJS, 14 Augustus. De eerste decoraties voor schitterende wapenfeiten zijn uitgereikt. Generaal Jollre benoemde tot ridder van het Legioen van Eer een heldhaftig dragonderluitenant die met 7 dragonders een charge op 30 Uhlanen maakte, een officier daarvan doodde en verliezen toebracht. Voorts medaille verleend aan een groote dapperheid een chargf vele verwondingen bekwam. BRUSSEL, 14 Aug. Gisterenmiddag om elf uur zagen eenige soldaten, die op weg waren naar Diest drie Duitsche vliegmachines, Zij vuurden op de Taube toestellen evenwel zonder resultaat. Daarna werd met mittrailleurs en met kanon non op de vliegtuigen geschoten. Eindelijk werd een der toestellen getroffenen stortte naar beneden, even later vielen de twee anderen even eens. Twee der drie aviatours werden gedood de derde was gewond en werd gevangen geno men. BRUSSEL, 14 Augustus. Be. minister van Oor log deelt mede, dat de toestand eter Belgische Hoepen gunstig is, alsook «ia de: geallieerden. Blijkens mededeelingen uit Lotharingen, is de positie van het Fransche legei uitstekend. Men v( rwa.cht nieuwe actie der Duitsche troepen, doch men is 'voor niets beducht. ANTWERPEN, 14 Augustus. De bladen mel den, dat het fot de Luik,sche' vestinggordel be boerende fort Barchon, dat het dichtst gelegen is bij de Duitsche linie, door de Duitschers zou zijn genomen. BRUSSEL, 14 Augustus. Naar aanleiding van de geruchten omtrent de inneming van het fort Barchon doior do Duitsche troepen, deelt de Mi nister van Oorlog! mee, dat hem hiervan niets bekend is. Hij1 noemt het gerucht tendentieus en valsch. PARIJS, 14 Augustus. (Officieel). Gisteren heb- ,en geen gevechten plaats gehad, wel schermut selingen en eenige voorpostengevechten. 1 ransche voorposten werden overvallen te Chan- die.y doior twee corpsen van liet 18e regiment infanterie uit Beieren. De Franschen boden hef tiger» tegenstand en dreven de Duitsche troepen terug, die een groot aantal dooien en gewonden moesten achterlaten. Ooggetuigen verklaren, dat de fuitschers hij' de gevechten am Luik een Belgischen dokter en zijn beide zoons hebben gedood leen deze bezig waren met het vervoeren van gewonden. 0,ok were door de Duitschers op een ambulance-trein geschoten. BRUSSEL, 14 Augustus. Gisterenmiddag zijn aan het station Hesbay bij Brussel 350 gewonden van oen slag! bij Diets aangekomen. Honderd waren niet zoo ernstig; gekwetst en konden loe pen, de anderen moesten per draagbaar vervoerd Worden. Onder de gewonden bevonden zich drie Prui sische soldaten. De na liet verschijnen van ons blad inkomende telegrammen worden des avonds gepubliceerd op liet groote bord voor ons bureau aan de Boterstraat no. 50. W erkloozensteun. De Nederlandsche R. K. Timmerliedenbond, besloot in zijn Bestuursvergadering van 9 dezer, om een bedrag van drie duizend gulden beschik baar te stellen voor de werkloozenkas, em de uit- keeringen langer te kunnen doen plaats hebben. Bovendien werd speciaal voor Amsterdam een bedrag van twee duizend gulden beschikbaar gesteld. I)e rente in deze dagen. De heer M. Treub, notaris, schrijft in het «Va derland" «De geldhandel publiceert, dat bij de berekening van de gemiddelde prolongatierente over het 3e kwartaal van dit jaar, sedert 3 Augustus, zal worden aangenomen een rentekoers van 2 pet. boven de rente, welke de Nederlandsche Bank van voorschot in rekening-courant belastin deze rente is dan de «gebruikelijke" provisie van 12/10 pet. niet inbegrepen. Dat beteekent dus in gewoon Holiandsch een rente van 10 2/10 pet. Daarnaast gebeurt dit: wanneer men een deposito of rekening-courant saldo opvordert, dan wordt dit in vele gevallen eenvoudig geweigerd, voor zoover men meer en dit ter beoordeeling van den bankier-debiteur vraagt dan strikt noodwendig is voor levens onderhoud, loonbetaling of iets dergelijks. Over deposito's en rekening-courant saldi wordt als regel, men kan de advertenties nalezen, ver goed 4 pet. rente. Ergo wordt door den geldhandel in deze tijden, waarin niemand wint en een ieder verliest, met geld van anderen 6 2'10 pet. gewonnen. Wanneer een rentekoers van 10 2/10 pet. ge motiveerd is, dan moet ieder deposito en elk rekening courant saldo, dat opgevraagd wordt, onmiddellijk worden uitbetaald, want de geld handel, welke altijd egoïstisch was, heeft het met niets en niets verdiend een monopolie te genieten van 6 2'10 pet. te winnen zonder zich te moeten schamen. Dat deposito's niet mir nichts dir nichts thans opgevraagd kunnen worden kan juist zijn, men had dat alleen wat vroeger moeten bedenken, maar dat het gemotiveerd is 10 2/10 pet. rente te rekenen, een knap mensch die het aantoonen kan. Aangenomen dat de Nederlandsche Bank met eenigen grond een beleeningsrente voor fondsen vraagt van 6| pet. en 7 pet. (de vergelijking van de balansen van 25 Juli en 1 Augustus in ver band met de wijziging omtrent den verplichten goudvoorraad geeft die overtuiging niet) moet dan de geldhandel in deze moeilijke dagen voor fond- senmanipnlatie 3 pet. verdienen Is er geldschaarschte Ja, dan moet, nu het geld niet naai het buitenland kan wegvloeieE, daaraan een einde komen liet geld wordt dan opgehouden in het binnenland. De Regeering heeft het bewijs geleverd, dat zij voor zeer ingrijpende maatregelen niet bepaald terugschrikt, en dat isj gelukkig. Dej Regeering zoeke naar een middel om aan dat kunstmatig ophouden van geld een einde te maken, en dat middel is er. De winkelier is eigenaar van zijn waren en kon die op zijn duurst verkoopen, dat recht is hem ontnomeneen ieder kon zijn geld koopen zooveel hij wilde, dat recht is hem ont nomen een Nederlander kocht een auto voor f 15000 of een span paarden voor f 3500, die auto en die paarden zijn hem ontnomen voor respectievelijk f7000 en f.1300. Dit is alles in orde, want het algemeen belang vorderde dit. Maar het algemeen belang vordert ook, dat de geldhandel thans geen winsten geniet, althans niet van beteekenis, en dat geen kapitalen, welke man anders altijd zoo lang mogelijk productief maakte, thans eensklaps aan de circulatie worden ont trokken. Evengoed als de regeering strenge maatregelen nam tegen mogelijke uitingen van gewetenloos egoïsme bij den kleinhandel (en de regeering vocht bij 't nemen dier maatregelen niet tegen windmolens), evengoed zal zij maatregelen kunnen vinden om opdrijving van rente, zooals thans ge schiedt tegen te gaan. In «De Nieuwe Courant" wordt wel gezegd, dat de rentetoestand een questie is van vraag en bod, maar dergelijk gepraat houde men in deze tijden liever thuisbij den eet warenhandel is dit precies hetzelfde. Men heeft te bedenken dat er velen zijn, die 14 dagen geleden waren in hun volle bedrijf, dat zij onmogelijk konden afwikkelen voor hen is deze rente en die welke ik noemde is wellicht niet de hoogste, eenvoudig doodend. En deze menschen dragen niet het minste bij tot de welvaart van ons land. De slachtoffers van dezen rentekoers zullen vallen, als de circulaire van minister Ort nog slechts historische beteekenis heeft." Geboren: 12 Aug. Adrianus Franciscus Maria, z. v. A. J. van der Kraan en M. W. Bos man, Brugmanstraat. Nicolaas, z. v. L. van dei- Velden en G. van Vliet, Singel. Ondertrouwd: 13 Aug. J. Th. G. Hendriks, 20 j., en A. A. Hoogwegt, 20 j. P. M. de Jong, 22 j., en M. P. Burger, 26 j. Gehuwd: 13 Aug. L. Klaasse, 25 j., en J. C. M. Vavier, 19 j. - M. v. d. Berg, 25 j., en M. v. Loenen, 30 j. H. Damme, 31 j., en E. H. Steenbergen, 22 j. P. W. Eckma, 26 j., en J. Akkerman, 23 j. J. Bijl, 22 j., en M. Dijkshoorn, 22 j. Overleden: 12 Aug. Heiltje Coenen, oud 10 w., Polderstraat. SCHIEDAM, 13 Augustus. Aangekomen s.s. «Edem" van Rotterdam, geladen met zwavelerts, ligplaats Voorhaven. BEURS VAN SCHIEDAM, 1* Aug. 1914 Moutwgn. Otficieele noteering van de Commissie uit dt Kamer van Koophandel voor de Hours. 14 Aug. 11 Aug 12 Aug. 13 Aug. f 16i/t f 16t/, - fl6ft f pel Hectolifceir zonder tost en zonder belasting. Namens d* Comma tie voor de no'eerhgS B. A, j. WITTKAMPJL Bond ran Distills! nuttl 13 Aug.44 Aug. Moutwjjn:fl6t/a f Jenever:f20— f Amsterdamse he p r o e f.f 22if Spoeling:1.50 jf 1.50 Spiritus, 13 Aug. 14 Aug. Graanspiritus f21— a f 2li/4 f 21t21x/4 Melasse-spiritus: f 18a ff 18— af Ruwe spiritusf 93/» k f 10— f 9y4 a f 97/„ Stemming op heden: kalm. drues, NEW-YORK Mais: Western loco. 12 Aug. 93- 11 Aug. 93'/4. CHICAGO Mais Aug. Sept. Dec. Mei 12 Aug. - 80 70V» 72V» 11 Aug. 78/, 695/8 707/» Rogge Loco 12 Aug 11 Aug Er biedt zich aan een net Meisje in klein gezin, goed kunnende koken en met alle werkzaamhe den bekend, v. g. g. v. AdresBureau van dit Blad. Adverteert kleine advertentiën in de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3