Btads- en Gewestelijk Nieuws. Geme&ffd Nieuws. Binnenland. Maastricht was stil, als onder den druk van een zwaar op komend onweer. En in stilte aange staard door duizenden, met tranen in de oogen, ging de droeve tocht naar Calvariënberg. Zoo zouden zoovele tochten door zoovelen be schreven knnnen worden. Honderddertig brachten zij er reeds hier. de dappere Nederlandsche jongens, wien geen moeite, geen tijd, geen gevaar te groot was, om te trach ten een menschenleven te redden. Welk een tegenstelling I Hier wordt geen gevaar ontzien om te redden daar wordt geen macht, geen kracht ontzien om te dooden. En toch te midden van die uitbarsting van nationalen trots en haat, komt toch altijd weer boven het persoonlijk menschelijk gevoel. Hoe dikwijls zagen wij niet soldaten die lach ten om fluitende kogels en snorrende granaten en die er trotsch op waren zoo en zoo velen neer gelegd te hebben, een traan wegpinken als wij weer een doods-tijding brachten. De eersten, die ik haalde zijn dood. Maar de meesten leven en ons aller harten klopten van vreugde als een stille handdruk, een oogknippen, toont de dankbaarheid van hen, die wij trachten het leven te redden. In de duisternis van den ver schrikkelijke ellende, waarin wij hier leven, die wy van uur tot uur meemaken, die wij steeds erger verfoeien, zijn er twee lichten, die ver weg hunne verblijdende stralen zenden. Het eene licht projecteert voor ons het feit. dat - al meende wij dat geen Europeesche be schaving meer bestond naast alle moreele ver liezen, nog hoog staat het plichtsbesef, al is het ook dat dit voert tot het opvolgen van bevelen, die leiden tot vernietiging. Het andere licht doet meer het projecteert niet alleen, maar het verlicht; het laat zien dat de menschlievendheid niet is gedood door de onbe- schaving, maar verlicht ook de duisternis, die over Europa gebracht is door de uitbarsting van zoo lang opgekropten nationalen haat 1 Hoevele lietdediensten zijn niet verricht, hetzij door jonge vrouwen, hetzij door vereelte mannen handen De tijd voor beschouwingen ontbreekt, ook voor critieker wordt van ons allen in Maastricht slechts werk gevraagd. Menigeen ouzer heeft thans meer van de oor logsverschrikkmg gezien dan velen die misschien onze neutraliteit zullen moeten verdedigen. In die verschrikking is het dramatische hoog tepunt bereikt door hetgeen gehoord werd aan het sterfbed van een jongen Duitscher. Bewusteloos had hij uren en dagen gelegen, een kwartier vóór zijn dood sloeg hij zijn oogen op en prevelde, trachtende met zijn zieke hand te saluueeren: sHerr Leutnant, ich melde mich". Geslagen stonden allen In zijn doodstrijd zegevierde nog het ingestamp te plichtsbesef. Wat leeren wij hieruit Laten wij daarvan geen copie maken Maar laten wij allen, Nederlanders, thans onze plicht zóó doen, nu, en als moet, later dat wij, als soms ons stervenuur mocht slaan, zonder vree zen zullen kunnen prevelen Herr Gott, ich melde mich!'' ALBANIË Aan de „Frankft. Ztg." wordt gemeld, dat de vorstin van Albanië met hare kinderen aan boord van het Italiaansche stoomschip „Sicilia" te Con- stantinopel is aangekomen en met het Roemeen sdie stopnnschip „Dazia" verder naar Constanza is gereisd. Aan de Burgery van Schiedam. Een week geleden deden wij een beroep op U om ons te steunen bij het verleenen van bijstand aan onze medeburgers, die tengevolge van den oorlogstoestand in moeielijkheden zijn geraakt. De door ons Comité rondgezonden circulaires hebben ons geld verschaft, waarvoor wij dankbaar zijn, maar we zeggen het ronduit nVEEL GELD NOG KUNNEN WE GEBRUIKEN." Eiken dag toch melden zich meer menschen om bijstand aan. Daarom, zijn er die nog niet gegeven of die geen circulaire ontvangen hebben, zendt Uw gift aan den penningmeester of een der Comité leden maar in ieder geval »GEEFT SPOEDIG EN GEEFT VEEL". Behalve geld zou het Comité zoo gaarne werk willen geven aan hen, die liever willen werken, al is het dan ook beperkt, dan een gift aanne men. Hebt gij dus werk laat het dan spoedig uit voeren. Koopt verder niet anders dan contant, opdat Uw leverancier in staat worde gesteld, nieuwen voorraad in te slaan. Met het oog op ingekomen klachten, dringt het Comité er ernstig op aan, dat verschuldigd woning- huur zoo trouw mogelijk wordt betaald. In het bijzonder zij, die in het bezit zijn ge bleven van hun gewoon inkomen, dienen aan hun gewone verplichtingen te voldoen. De oorlogs toestand ontslaat niemand van het betalen der woninghuur en andere schulden. Het S t e u n-C o m i t M. L. Honnerlage Grete, Voorzitter, J. H. van Westendorp, A. L. Boot, Penningmeester, Nieuwe Haven 83, P. de Bruin, Mej. J. Gazan, Jan van Katwijk, J. Lechner, J. van der Most, T. J. H. Mouwens, A. M. C. van Deventer, A. C. F. van Deventer, Firma Van der Eist Co., M. C. M- de Groot, Firma Ingelse Co., P. M. J. A. Lagerweij, Dr. C. F. van der Linden, J. T. J. Melchers, Jan van der Most. J. A. J. Nolet, Firma H. A. M. Roelants, Corns. Swarttouw's Machine fabriek en Constructie werkplaats Dir. C. L. Ver poorte, H. Smulders, J. M. van der Schalk, P Slavenburg, N. van der Velden, B. A. J. Witt- kampf, R, van Gorkum, Secretaris. Het Roode Kruis. De huishoud- en industrieschool thans door het Roode Kruis iogericht tot noodhospitaal was dezer dagen ter bezichtiging voor belangstellenden. Wij maakten ook van deze gelegengeid gebruik en waarlijk het is bewonderenswaardig wat hier in korten iijd is tot stand gebracht. Een operatie- en verbandkamer is er ingericht die volgens, getuigenis van dr. Quanjer aan alle eischen voldoet. De verschillende zalen, zijn alle in overeenstem- ming gebracht met het doel waarvoor zij thans bestemd zijn. Vijftig bedden zijn thans gereed, maar alles is voorbereid om zoo noodig de naast gelegen school eveneens voor het opnemen van zieken in te richten. De prachtige keukens blijven natuurlijk hun tegenwoordige bestemming behouden. De leerlingen der school hebben zich allen be schikbaar gesteld voor het verrichten van naaiwerk. Dr. de Bruin heeft als kapitein de geheele lei ding van het hospitaal op zich genomen. De chirurgen dr. Bisselink en dr. de Roij uit Rot terdam hebben zich beschikbaar gesteld voor eventueel te verrichten operatiën. Maar voor nog meer heeft het Roode Kruis gezord. Een dertig-tal jonge dames volgen thans een cursus in verbandleer en verpleging, die gegeven wordt door dr. de Bruin en door zuster v. d. Stadt, directrice van het gem.-ziekenhuis. Onder lei ding van gediplomeerde verpleegsters zullen deze jonge dames dan zoo noodig dienst doen als hulp verpleegsters. Er heeft zich ook een transportcollonne gefor meerd, die onder leiding zal staan van den heer v. d. Berg, die met de ambulance van dr. Sicke- meijer in Bulgarije is geweest en thans dejonge- lui het noodige onderricht geeft. Wij hopen van harte dat verbandmateriaal en verdere benoodigheden ongebruikt weer zullen worden ingepakt en dat noch de hulpverpleegsters, noch de leden van de transportcollonne, zullen geroepen worden om te bewijzen dat zij het onderricht met vrucht hebben gevolgd; maar de afdeeling Schiedam kan getuigen, voor alle ge beurtenissen voorbereid te zijn. De politie kwam tusschenbeide en maakte een einde aan de vechtpartij. fndenafgeLoopen nachtwerjen va,n cenige kantoren, de ruiten stuk geslagen, mok werd van enkele tuiten de stopverf afgehaald. Uit de kantoren werd niets vermist, zoodat men gelooft, dat meer uit baldadigheid is gehandeld en niet de bedoeling; heeft voorgezeten om to stelen. V, Aan andere huizen werden de spionnetjes ent vreemd of vernield. De politie doet onderzoek. De laatste nachten werden door de politie herhaaldelijk Schiedammers aangehouden, die uit de richting Kethel kwamen en zakken met appelen en peren droegen. Zelfs werd jepn eend en ook visch meegedragen. 'Dit alles had den zij te Kethel gestolen. i e aangehoudenen werden allen, hedenmorgen niet minder dan vijf, naar Kethel overgebracht. B ij het te Rotterdam gehouden o x a- men teekenacte M. O. akte VI. L. slaagde Ie heer C. Ju pijn van hier. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 18 Aug. 1.19 v.m1.56 n.m. Opslagplaatsen. Van verschillende zijde werd onze opmerkzaam heid getrokken op het gevaar, dat de groote hoe veelheden hout, die thans aan onze havens worden gelost, opleveren. Men schrijft ons o.m. Onze Gemeente schijnt gelukkig door de dé- pressie op scheepvaartgebied niet veel te lijden. Het is aan onzen Maasoever nog een bedrijvigheid, alsof er van geen oorlog sprake was en de bron nen van inkomsten nog even ruim vloeiden als voorheen. De houtschepen, welke thans in lossing zijn, brengen heel wat in aan havengeld en de huurprijs van de opslagterreinen is ook een lang niet te versmaden sommetje. Toch wagen wij het te betwijfelen, of door ons Dagelijksch Bestuur wel met de noodige voorzichtigheid is te werk gegaan bij het kiezen van een opslagplaats, daar volgens onze meening het terrein achter »Apollo" daarvoor het minst geschikt is. Hout is uit den aard der zaak licht brandbaar en een onbedacht zaam weggeworpen lucifer is voldoende, om van dit door en door drooge hout, één vuurmassa te maken. Onze Brandweer zou zonder twijfel mach teloos staan, èn Apollo èn Gusto zouden het gelag moeten betalen, wat vooral in dezen kwaden tijd allerminst gewenscht zou zijn. Zou het daarom niet mogelijk zijn, dat er naar andere terieinen werd omgezien, b.v. bij het Sterrebosch, waar een eventueele brand minder ernstige gevolgen zou hebben UIT VLAARDINGEN. In de Vrijdagavond gehouden Raadsvergadering, werd een blanco-crediet verleend, in verband met de omstandigheden. Er werd besloten thans eenige werkzaamheden aan de wegen en aan de scholen te doen verrichten om op deze wijze eenige menschen aan het werk te kunnen houden. Aan de gemeente-ambtenaren, die onder de wa penen zijn geroepen zal aan de gehuwden het ge heele traktement en aan de ongehuwden na 1 September de helft van het loon weiden uitge keerd, met aftrek van de vergoeding door het Rijk te verstrekken. Aan den heer A. Naaktgeboren, wordt op zijn verzoek eervol ontslag gegeven als onderwijzer aan school B. Na onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid J. Woudstra wordt tot toelating geadviseerd. Tot onderwijzer aan school B. werd benoemd de heer G. Bontenbal te Hellevoetsluis naar Oostende of naar Amstezdam of een andere Nederlandsohe haven te komen. Haar wordt dan aangeboden dat, dat roo noodig, geld zal worden overgemaakt Reverend Weston verzoekt de pers de ontvangsters van deze brieven te waarschuwen om op haar hoede te zijn en eerst behoorlijke inlichtingen in te winnen. Ongeveer 100 neringdoenden deelen in een ge meen schappelijke circulaire aan ae ingezete nen, dezer gemeente mee, dat zij slechts tegen ron tante betaling zullen leveren, dat zij met het oog op gasbesparing om 9 uur sluiten, terwijl zij voorts verzoeken de benoodigde inkopen niet buiten laardingen te doen en de loopende reke ningen zoo spoedig mogelijk te l.etalen. Burgerwacht. Op initiatief van de Besturen van de schiet- verenigingen „Wilhelmina" en „Willem Teil" en van de gymnastiekvereeniging „Leonidas" is on der leiding van den heer Heuff, Commissaris van politie, Donderdagavond «en bijeenkomst van de leden dier vereeniging gehouden met heit doel eene Burgerwacht op te richten. Acht-ën-veertig! personen meldden zich dadelijk als üu aan. Als haofdciommandant werd gekozen de heer A. van de Griend en als commandanten oe 1 leeren J. van Toor Jz,, M. Boeidarn, J. A. Le Nolle en K. van Zeventer. Een practisch zak-bloc. De Nederlandsche Kantoorboekenfabriek Van 't Hoff en Jongepier heeft een zeer practisch ar tikel in den handel gebracht. Het is een corres- pondentie-Bloc met 25 vel briefpapier tevene cou vert. De stevige kaft kan uitstekend dienst doen als lessenaar. Verder bevat het zak-bloc een no titie-lijst en natuurlijk een potlood. Waar de firma, dit artikel vervaardigt om haar personeel in dezen slappen tijd aan het werk te kunnen houden en bovendien 10 °/0 van den verkoop afstaat aan het Roode Kruis, ver dient dit voor militairen en ook voor particulieren zoo uiterst practisch zak-bloc, door iedereen te worden aangeschaft. Zaterdagmiddag is in de winkel van de wed. Vol aan de Hagastraat de lade ge licht. Er werd f2.50 vermist. De dader is onbe kend. De politie heeft Zaterdag ineen woonhuis in de Breestraat een buks en patronen in beslag genomen, waarmede iemand op zijn erf aan het schieten was. Zondagmiddag waren eenige ma trozen van een Zweedsoh stoomschip, dat hier in de haven ligt op de Voorhavenkade aan het vechten geraakt. Koninklyk voorbeeld. Hare Majesteit de Koningin heeft last gegeven tot aanzienlijke bezuinigingen op Hoogstderzelver Hofhouding en huishouden, met behoud van het geheele personeel, ten einde later ruimer te kun nen bijdragen in de leniging van den nood, welke een gevolg is van den thans heerschenden druk- kenden toestand op economisch gebied. Daartoe zal het Vorstelijk Echtpaar voor eenigen tyd op meer bescheiden voet leven en is voor dit jaar reeds afgezien van een verder verblijf op Het Loo en van het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam, terwijl de gebruikelijke feesten in den winter van 1915 ten Hove niet zullen worden gegeven. Hare Majesteit wenscht, dat door Hoogstdezelve later in het land te brengen bezoeken, niet als officieel zullen worden aangemerkt. Het Ned-Coinité. tot steun ran Belgische slachtoffers deelt ons mede, dat tot Vrijdag, 14 dezer, was ontvangen 5082 gld. en 256.26 frs. Het comité, doet tevens een tproep tot steun. Het secretariaat van het ciomtié is gevestigd, Kaiverslraat 64, Amsterdam. Albanië. De beide Nederlandsche officieren, Verhuist en Reimens, die in Albanië waren gevangen genomen, zullen naar Reuter weet te melden, in vrijheid worden gesteld en naar Nederland terugkeeren. Blanke slavinnenkandel. Dat van den ongeregelden toestand door gewe- tenlooze misdadigers wordt gebruik gemaakt om hun eerloos bedrijf meldt Rever W. Moutz Wes ton, die uit Croyden schrijft, dat een aantal blanke slavinnen-handelaren brieven en ook wel tele grammen richten aan jongemeisjes, wier woon plaats op het vasteland is en die door den oorlog in moeilijkheden verkeeren. Deze brieven en tele grammen kwamen in verschillende gevallen uit Nederland. De meisjes worden daarin, schijnbaar namens ouders of vriendon verzocht, onmiddelijk De Katholieke pers in Oorlogstijd. In het jongste nummer der sPetrus-bliitter" wijst dr. Felix Ruegg in een interessant artikel op de houding, welke de Katholieke pers tegenover allerlei sensatieberichten, vooral in den tijd van oorlogsgevaar, moet aannemen. Reeds in 1882, zegt de schrijver, toen de Ita liaansche onlusten nog niet geheel tot rust geko men waren, wees Leo XIII z.g. er in een schrij ven aan de Italiaansche bisschoppen op, dat dezen de Katholieke pers met alle krachten moesten ondersteunen. En daarnaast wees de Paus op den grooten plicht der pers, om vooral in tijden van gevaar, het volk te tooneu, »welken zegen rijken invloed de Katholieke godsdienst in alle levensomstandigheden, hetzij deze van particuliere of van openbaren aard zijn uitoefent." Inderdaad, gaat het artikel voort, is bijzonder 'n tijden, dat God de volkeren slaat, niets zoozeer in staat, om den wankelmoedigen vertrouwen, den weenenden troost en moed in te boezemen dan de Katholieke godsdienst. Deze leert de toekomst met volkomen vertrouwen op God tegemoet te zien, in plaats van zich aan nuttelooze vrees en heillooze wanhoop over te geven. Vooral nu bijna over geheel Europa de oorlog ontketend is, moet de Katholieke pers het volk tot kalme bezonnenheid aanmanen, door er voort durend op te wijzen dat de toekomst in Gods hand ligt, en zelfs geen musch van het dak valt zonder toelating der Voorzienigheid. De gedachte aan de eeuwige bestemming der menschen zal de geloovigen voor wanhoop bewaren, welke hen moet overvallen, die met het verlies van hun aardsche goederen alles meenen verloren te hebben. Deze aanmaning tot kalmte zal echter weinig tot geruststelling der gemoederen bijdragen, als uit elk bericht en uit de geheele samenstelling van het blad de grove sensatielust spreekt. Zeer juist merkte iemand dezer dagen op, dat voor de persbureaux nu de zeven vette jaren aangebroken waren. Maar moet maar alles gedrukt worden, wat uit deze particuliere sinformatie"-bureaux de wereld ingezonden wordt? Wat niet authenthiek vast staat, moet minstens als niet-authentiek gepubli ceerd wordenen wat den stempel der onwaar schijnlijkheid draagt, is beter voor de papiermand bestemd, dan voor de zetterij. Leo XII zeide in bovengenoemd schrijven nog o.m., dat degenen, die zich aan de journalistiek wijden, met scherp oordeel altijd het doelmatige moeten uitkiezen. Met andere woordende be richten moeteD geschift worden, wat nuttig en voordeelig of nutteloos en schadelijk is. Meer dan ooit geldt dit in tijden van oorlogsgevaar. De sensatiepers streeft er naar, om haar lezers zoo gejaagd mogelijk allerlei nieuws voor te zetten. Dat kan en mag het doel der Katholieke pers niet zijn deze moet op de eerste plaats de waar heid en haar verspreiding dienen. Er komt zij dan ook een enkele maal wat later, wijl zy eerst wil onderzoeken, wat zij meldt, dan is de lezer met dit vertrouwbaar nieuws toch veel beter gediend, en wordt hem veel angst en opwinding bespaard. Wat slechts op het eerste oogenblik de moeite der publicatie loont, en een paar uur later reeds is verouderd, is ook op dat eerste moment de pu blicatie niet waard; Zeer juist merkte iemand V op, dat hij in deze dagen eerst de laatste be richten las, en daarna de overige; zoo wist hij dadelijk wat in dezelfde editie reeds tegenge sproken werd, en behoefde hij zich over voorge wend onrecht niet kwaad te maken. Toen in de laatst vervlogen weken oproer en revolutie in de Italiansche provincies het hoofd omhoog staken, gaat het artikel voort, toonden de trouwe Katholieken zich de bezonnen elemen ten van rust en orde. En al ligt dit ook reeds, in de natuur van den waren Katholiek, die nog niet door den geest van materialisme aangegrepen, zoo kan de Katholieke pers door een daarmede overeen komende houding van dit toch ten zeerste nog versterken en bevestigen. Daarom weg met alle sensatie- en nieuwtjes- zucht. Reeds in de opschriften karakteriseert zich de geest, welke een redactiebureau beheerscht. Een wijze beperking der extra-edities en bulle tins zou zeker ook in het belang van het be houd vaD een kalme bezonnenheid onder de be volking. Wat niet authentiek zeker is, is ook geen speciaievermelding waard. Vooral moet de zucht naar sensatie-nieuwtjes, welke in de moderne pers zoo'n ruime plaats innemen, beperkt worden. Alle menschen met eenig doorzicht zullen ten slotte moeten erkennen, dat een dergelijke beperkende houding de eenig' juiste is zoowel in het belang der personen als der geheele maatschappij. Onthoudt de Katholieke pers zich in deze opge wonden tijden van alle sensatie, dan eert zy onze Katholieke Kerk en bewijst zij het vaderland den besten dienst. Uit het Zuiden van ons land. Van hem vernam ik nog, dat het 7elegercorp

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2