Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. ;<?el van de Fiansehe troepen uitstekend. Ce officieren hebben de grootste moeite om de onstuimigheid van hun mannen te hodwin- ge.i. Rusland. Van uit VVeenen wordt tegengesproken, dat de Russen in het Oostenrijfesch grensgebied succes sen zenden hebben behaald. Russische afdeelingen, die eenige K.M. over onze grens hadden weten te komen, zijn bij Za loske, Brody en Sokal over de grens teruggewor pen. Zij hadden niets anders uitgericht dan plunde ren en brandstichten van weerlooze grensdorpen. Daarentegen zet onze cavalerie haar opmarsch ir. het binnenland van Rusland voort. Monteneg'r ,0i. kientenegïijnsche troepen strijden sedert twee dagen in de omgeving: van den berg Lisaaitz, nabij Grahoro, tegen een belangrijke Oostenrijk sche strijdmacht. Tol nu toe vielen aan Montenegrijnsche zijne 45 dood en en gewonden. Het 16de Oostenrijk sche legercorps valt de Montenegrijnsche Westgrens op de linie Kiivoce- Grabcvo aan. Het 15de Oostenrijksche legercorps marcheert °P ünie Tsohainitzy—Gatsko. De Oostenrijk- sche vloot bombardeert de Montenegrijnsche stel lingen op den Lovoen. Japan. Nu Japan reeds hij het conflict is betrokken of volgens andere berichten een ultimatum aan Duiischland heeft gesteld, dat zeer waarschijnlijk maakt dat de Japanners hij den oorlog- zullen worden betrokken geven wij een overzicht van de strijdmacht van Japan. Het leger bestaat uit de keizerlijke garde en 18 devisies, onderverdeeld in 76 reg. infanterie(228 bataljons), 27 regimenten cavalerie (89 escadrons), 2o regimenten (150 natteiijen) veldartillerie en 38 bataljons genie en trein troepen. Verder is er een corps telegrafisten, een dei tachement vliegers, 6 ïegimenten vesting-artillerie, '24 batterijen. In vredestijd wordt het leger op 250.000 man geschat, het corlogsef fee lief is 300.000 en 200.000 reserve, alsmede nog 1.000.000 extra-reserve, den landstorm niet medegerekend. Ce vloot bestaat uit 15 slagschepen, 14 kruisers eerste Klas, 10 kruisers tweede klas, 7 kruisers derde klas, o9 torpedojagers, 59 torpedobooten en een twintigtal transportschepen en kanonneer- b noten. Op de vloot dienen 49.728 manschappen, (er wij! 26.000 reservisten kunnen werden opgeroepen. Twee divisies zijn in garnizoen gelegd in Korea en Mandsj oerije. Be leiders van het leger zijn de maarschalken prins Vamagata, prins Oyama, en graaf Oku; chef van den generalen staf is burggraaf Hasegaw t. Opperbevelhebber van de vloot is baron Ijuin. evenals van hun buitengewonen moed. De Belgi sche soldaten verlangen vurig om eindelijk aan een grooten veldslag te kunnen deelnemen om de overwinning te behalen. Het slagveld van Ilaelen heeft ons werkelijk den indruk gegeven van de verschrikkingen van den oorlog. De korenvelden zijn thans kerkhoven, waar mannen en paarden op uitgestrekt liggen. Lansen, geweren en bajo netten bedekken den grond, terwijl reeds roofvo gels, die over de lijken liepen, de somberheid van het geheel verhoogen. De Duitschers hebben ver schillende huisjes in de bosschen in brand gesto ken en de boeren zien in wanhoop hun bezittin gen in de vlammen opgaan. De verwoesting, die de Duitschers in deze streken, die zij eerst bezet hielden en vervolgens moesten ontruimen, hebben aangericht, is ontzettend. Bovendien gaan er bijna ongelooflijke verhalen omtrent door hen gepleegde feiten rond. De Belgische troepen gelooven dat een groote veldslag aanstaande is en nemen daarvoor hunne maatregelen. Toen wij hedenmorgen uit Brussel vertrokken, kwamen wij met onzen auto eenige Belgische soldaten voorbij, die zich naar hun re giment te Leuven begaven. Wij spraken met hen en vernamen dat een hunner een Amerikaansch miliionair was van Belgische afkomst, die zich gehaast had naar zijn vaderland terug te keeren. De actie die heden heeft plaats gehad te Jo- doigne, heeft de Belgische troepen in staat gesteld een groot aantal krijgsgevangenen te maken, welke naar Leuven zijn overgebracht. Ook is een Duit- sche spion gearresteerd en ter dood veroordeeld. Op het slagveld hebben wij verschillende Duitsche graftombes gezien met Duitsche inschriften. Ge durende onze geheele tocht langs de voorposten zagen wij een Duitsche vliegmachine, die verken ningen uitvoerde en ons rijtuig scheen te volgen. Zonsverduistering. Een gedeeltelijke zonsverduistering zal in ons land te zien zijn op 21 Augustus, tusschen 11 uur en 1 uur. Grensverkeer inet Duitschland. Een bevel van den commandant van het 7e legerkorps te Münster is in een zijner gedeelten voor ons Nederlanders van belang. Daarin wordt gezegd: Het ligt in onz°e bedoeling met Holland in zoo vriendschappelijk mogelijke verhouding te blijven. Daartoe is bevo len van de voor het verkeer vrij gelaten straten en spoorwegen Hollanders, die hun nationaliteit bewijzen kunnen van en naar Duitschland geen moeilijkheden in den weg te leggen. Handkarren en rijwielen, welke zij medenemen, wagens en paarden mogen slechts dan naar Holland passee ren, als zij uit Holland gekomen zijn en bewezen wordt, dat zij voor transportdoeleinden in Duitsch land worden ingevoerd. Voorts heeft de com man- deerende generaal bevolen, dat Hollandsche dienst plichtigen, die zicb in Duitschland bevinden vrij de grenzen naar Holland mogen passeeren. De Duitsche grenswacht heeft tot nu toe dan ook reeds vele Hollandsche soldaten ten deele in uni form en gewapend, uit Duitschland naar Holland laten gaan. Daaruit ziet men, dat Duitschland er prijs op stelt Nederland in de gelegenheid te stellen zijn neutralrteit te handhaven. Van het Oorlogsterrein. Men schrijft ods uit Brussel Heden heb ik met een ander journalist een tocht gemaakt langs de vooruitgeschoven voorposten om er ons van te vergewissen of werkelijk de Duit schers dicht tot Brussel genaderd zijn. Wij heb ben Duitsche troepen aangetroffen in de nabijheid vau Haelen en Diest waar zij bijna een volkomen nederlaag hebben geleden. Het gevecht vond voort gang in de omgeving van Meldert-Hougaerde en St. Jeann Goost bij Jodolgne. Tegen vier uur in den morgen ving het gevecht aan met een artilierieduel hetwelk werd gevolgd door een wel onderhouden geweervuur. Kort daarop mengde zich de Belgische cavalerie in den strijd. Op een zekeren afstand van den vijand genaderd sprongen de cavaleristen van hunne paarden waarachter zij zich als 't ware verschansten. De Duitschers trachtten een charge uit te voeren doch ze ieden daarbij enorme verliezen. Daarop voerden de Belgische regimenten eveneens een charge uit die op voortreffelijke wijze werd volbracht. De Belgi sche troepen legden daarbij grooten moed aan den dag in het bijzonder het 2de regiment jagers dat gedurende vier uren tegen het 18e regiment huzaren streed en het groot verliezon toebracht. Tei wijl wij ons te Haelen bevonden kregen wij bericht dat een officier van den staf die uit Leu ven was aangekomen dat de troepen die gisteren en hedenmorgen waren aangekomen bij Mechelen in aanraking waren gekomen met het Duitsche leger. Van Belgische zijde werd verzekerd dat de Belgische infanterie de Duitschers volkomen verslagen heeft door een bajonetaanval uit te voe ren. Te Haelen en in andere dorpen welke zich slechts op enkele meters afstand van de vijande lijke linies bevinden is de aanblik van de door de Duitschers aangerichte verwoestingen ver schrikkelijk. De huizen zijn verwoest en vernield, de muren ingestort en alle inboedels. Zelfs de kei ken zijn niet ontzien. Vooral die van Haelen heeft zeer van de Duit sche kogels geleden, toen de Duitschers het dorp binnenrukten, waaruit zij later weer verdreven werden. Gedurende den tijd, dat zij het dorp bezet hielden, hebben de Duitschers op de muren geschreven, dat het op straffe van den dood ver boden was het dorp binnen te gaan. Het heden door ons afgelegd bezoek heeft aangetoond, dat de Belgen nog meester waren van het Belgische grondgebied tot op een grooten afstand van Diest. Het is moeilyk zich een denkbeeld te vormen van den voortrelielyken geest, die de soldaten bezielt, De forten van Luik. Wolff's bureau seint het officieele rapport van den Duitschen generalen staf, geteekend von Stein, generaal kwartiermeester, luidende Het geheim van Luik kan nu worden ont sluierd. Wij hadden berichten ontvangen, behel zende dat voor het begin van den oorlog FraDSche officieren, en misschien ook soldaten, naar Luik waren gezonden om de Belgische troepen te onderrichten in de verdediging van een vesting. Op dat oogenblik was daartegen niets in te bren gen, maar toen de oorlog eenmaal was uitge broken, werd het een schending der onzijdigheid van België door Frankrijk. Wij moesten toen snel handelen. Niet gemobiliseerde regimenten werden tegen Luik afgezonden. Zes brigades op vredessterkte met wat ruiterij en artillerie heb ben Luik ingenomen en zijn eerst daarna op oorlogssterkte gebracht. Dit is thans voltooid. Onze tegenstanders hebben gemeend, dat bij Luik 120.000 Duitschers stonden, die wegens moeilijkheden der verpleging den aanval niet konden doorzetten. Zij hebben zich vergist, de pauze heeft een andere oorzaak gehad. Thans eerst is de Duitsche opmarsch begonnen en onze tegenstanders zullen zich kunnen over tuigen dat de Duitsche legers goed verpleegd en toegerust zijn. De keizer heeft woord gehouden en aan de inneming der forten van Luik geen druppel bloeds onnut besteed. De vijand kende onze geduchte middelen van aanval niet en dacht derhalve veilig te zijn in de forten, doch reeds de zwakste kanon nen van ons zwaar geschut hebben elk beschoten fort in korten tijd tot overgave genoopt. Het nog levende deel der bezetting heeft door de overgave het leven gered, doch de beschoten torten zijn alle in puinhoopen veranderd, waaronder een deel der bezetting begraven is. Nu worden die puinhoopen opgeruimd en de forten weer tot verdediging ingericht. De stelling van Luik zal de plannen onzer tegen standers niet meer dienen, doch een steunpunt zijn voor het Duitsche leger. Lichting 1915. De minister van oorlog heeft te kenen gege ven, dat, hoewel door de wet vafl 3 Augustus 1914 sommige bepalingen der Militewet, m.°n. die betreffende de loting, worden terzijde gesteld, dit niet het geval is met de bepalingen, betreffende geschiktheid voor den dienst, vrijstelling en uit sluiting. Op grond hiervan blijven ook zij, die eerst Da het inwerking treden der wet van 3 Augustus ODgeschikt verklaard vrijgesteld of uitgesloten zijn, buiten oproeping, wanneer de uitspraak tot vrij stelling of uitsluiting vóór de oproeping onher roepelijk is geworden. Schande. Men deelt uit betrouwbare bron aan Het Volk" mede, dat er te Rotterdam groote handelaren zijn in ijzer, benoodigd voor bouwwerken, die een ruimen voorraad hebben, maar die desniettemin voor hunne waren 50 tot 80 PCt hoogere prijzen vragen dan de normale dn daardoor den voortgang van het bouwbedrijf ontzettend belemmeren. Een dergelijke woeker,in dezen tijd is eenvou dig een schande. Kan de Regeering op deze winkeliers niet den zelfden maatregel toepassen, als op de winkeliers in eetwaren Voor het bouwbedrijf, eenige duizenden arbei ders omvattend, is het even dringend noodig. Lourdes. De Haagsche correspondent van de sTijd" schrijft Ik heb een bezoek gebracht bij juffrouw Francke, in de Van Diemenstraat, over wier interessant genezingsgeval te Lourdes reeds een en ander in ons blad is meegedeeld. Juffrouw Francke, dochter der weduwe Francke, geb. V. d. Waart, is uit een gezin van zeven kinderen, twee jongens en vijf meisjes. De betrokken patiënte is de oudste doch ter Altijd 'n zwak kmd geweest", verklaarde de oude moeder. Zij is nu 32 jaar en sukkelt sinds haar 14e jaar op ernstige wijze. Tweemaal werd zij van galsteenen geopereerd, maar leed voortdu rend toch nog erge pijnen. Nagenoeg nooit, ver klaarde juffrouw Francke mij, was ze zonder pijn. Haar algemeene toestand verergerde in de laatste jaren zeer. Zenuwlijder geworden, vertoonde zich een lang zaam voortgaande spierverstijving, die haar ten slotte belette het bed te verlaten. Zoo bracht zij de laatste twee jaren door, voortdurend onder behandeling van dr. C. J. L. Feith, alhier, die natuurlijke genezing geenszins uitgesloten achtte. Deze, hoewel zelf niet katholiek zijnde, had echter niet het geringste bezwaar tegen de voorgenomen reis naar het beroemde genadeoord. De patiënte had nl. langzamerhand daarop al haar hoop ge vestigd. Zoo werd dan ten slotte de groote reis op de bekende wijze aanvaard. Hadden reeds het voor uitzicht en haar groot vertrouwen in de H. Maagd een gunstige uitwerking op de lijdende Wie zal het zeggen Een feit is, dat zij zich in de laatste dagen iets beter gevoelde. Maar op den dag van afreis was zij weer heel naar. Per bran card werd zij naar het station gebracht en in Roosendaal sloot zij zich bij de overige zieken aan. Ia Lourdes gevoelde de lijdster zich zeer ziek zoo zelfs, dat zij meende, dat haar einde nu na derde. Maar ziet wat er nu gebeurde. Op 31 Juli, eersten dag van verblijf, was zij 's morgan en 's middags in de piscine gebracht en woonde daarna, liggende op den brancard, de H. Sacramentsprocessie bij. Toen de zegen met het Allerheiligste gegeven werd, voelde zij haar pijnen langzaam verminderen en richtte zich zelfs op haar legerstede op. Bij het bureau van den controleerenden genees kundige gebracht, kon zelfs het bed verlaten en liep zij er zelfstandig heen. Een ongekende vreug de maakte zich van haar meester. Sindsdien voelt zij zich zeer wel. Wel nog zeer zwak, maar loopen eten en slapen, doet zij weer als in lang verleden tijden. Gevoelt ge zelf u genezen vroeg ik. En onomwonden verklaarde ze mij, dat ze zich zeer wel gevoelde. Jarenlang had, ze de, in de on middellijke nabijheid gelegen, kerk der E. P. Jezuieten aan de Elandstraat (parochie van Onze Lieve Vrouw) niet meer kunnen bezoeken en was de H. Communie geregeld op het bed gebracht. Nu was ze overgelukkig, zelf weer ter kerke te kunnen gaan en tot de H. Tafel te naderen. De zeereerw. heer pastoor Jorna S. J., was zoo wel willend om me een en en ander te bevestigen. Getroffen door het onopgesmukt verhaal van de eenvoudige, die haar gansche leven zoo weinig vreugde gekend heeft, betuigde ik haar mijn meening en gelukwenscb. In de kamer stonden nu verschillende bloemstukken als getuigen van de belangstelling van vrienden en bekendeu. Vóór een eenvoudige nabootsing in gips van de miraculeuze grof, op een étagèretafeltje staande, brandde een lichtje, »Dat zal nu wel nooit meer uit gaan," meende ik. »Zoolang ik leef niet" zei de gelukkige ver eerster van O. L. Vrouw van Lourdes. stellen van het advies, vóór 20 Augustus 1914 aan Heeren Burgemeester en Wethouders uit te brengen betreffende de voorloopige lijst van kies gerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. De Kamer besloot, B. en W. te adviseeren om de namen van een elftal per sonen van deze lijst af te voeren, daar dezen naar hare meening hier ter stede geen bestuur der of medebestuurder meer waren van een be drijf van handel o! nijverheid en dus niet konden worden geacht aan het vereischte voor kiesge rechtigdheid, gesteld in artikel 6 sub B van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1890 Stbl. 70, te voldoen. De vergadering werd hierna door den Voor zitter gesloten. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat v. politie hondenpenning met slot, rozenkrans in étui, sleu teltje, huissleutel, dameskraag. Aan de volgende adressen zakmesje, Rebers, Hoogstraat 146; een verschooning, Koot, Hoog straat 126portemonnaie, Vollebregt, Broersveld 8; kinderschoentje, wed. Kemmer, Doelehofje 13 damesbadcostuum met muts en handdoek, v. d! Steld, Prins Fred. Hendrikstraat 27; zilveren broche, Voogt, Westvest 58 postduif, v. d. Roer, Vellevestsingel 1 fietspomp, de Bruijn, Piet Hein- straat 14zilveren armband, Loendersloot, Lange Singelstraat 18portemonnaie, Nooyen, Oude Kerkhof 16'°; zilveren armband, Kemper, Fabri- straat 39 ceintuur, Theunissen, L. Nieuwstraat 15b; sleutel, Levering, Rhoonschestraat 10; bril, Zonneveld, Groenelaan 75; damesring, Meesiker, Oostsingel 60. VoIksbadhui3. In de week van 9-15 Aug. '14 werden ge nomen 427 baden. Ie klas kuipbaden 22, regenbaden 19 2e klas kuipbaden 71, regenbaden 292, 5 ets. kinder baden 23. Naar de Belgische ambulance. Bij de buitengewoon zware eischen, die in deze droeve dagen aan het Belgische Roode Kruis worden gesteld, is het haast niet mogelijk in voldoende geneeskundige hulp voor de ambulance te voorzien. Dit deed onzen voormaligen stadge noot den heer dr. C. M. Kleipool het schoone plan opvatten zijn medische hulp aan het Bel gische Roode Kruis aan te bieden. Met dr. A. H. M. J, van Rooy eveneens uit Rotterdam, is dr. Kleipool gisteren naar Brussel vertrokken. De Belgische gezant in den Haag en het hoofdbestuur van het Belgische Roode Kruis namen het aanbod der medici, waarmede het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis zijn instemming had betuigd, met groote dankbaarheid aan. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdag-middag Jhield bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den Voorzitter-plaats- vervanger, den heer A. Cool Mzn. een vergade ring, welke alleen bestemd was voor het vast- Tot Inspecteur van Politie alhier is met ingang van 1 September a.s. benoemd de heer J. II. van Veen, thans in gelijke betrekking te Vlaardingen. Naar wij vernemen heeft de heer J. O. Bender zijn ontslag gevraagd als lid der commissie voor het stedelijk muziekkorps. Gisteren werden uit een tram wagen van de electrische tram vijf boekjes van 100 overstapkaartjes ontvreemd. Later op den dag kwam een jongen vragen of die kaartjes, (eenige der ontvreemde overstap kaartjes) geldig waren. De conducteur hield den jongen aan en leverde hem over aan een politieagent. Men kwam nu na eenig zoeken de daders twee jongens op het spoor. Zij werden aange houden en het grootste deel de ontvreemde kaartjes werd nog op hen bevonden. Op het te Rotterdam gehouden examen voor Teekenakte M. O. slaagde voor akte Mj. de heer L. H. Pomez van hier. Op h e t t e 's-G ravenhage gehouden examen Engelsch L. O. slaagden de dames J. v Lotsum en J. B. Malkus van hier. Hoogwater t e S c h i e d a m Woensdag 19 Aug. 2.19 v.m., 2.50 n.m. UIT DELFT. Op het te 's-Gravenhage gehouden examen Engelsch L. O. slaagde Mej. M. G. van Kranen donk van hier. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 18 Aug. 1914, des namiddags 2 ure. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L Honnerlage Grete. Tegenwoordig zyn 18 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Goslinga, Houtman, v. d. Zee en de heeren Nolet en Wou- terlood zonder kennisgeving. De notulen van 30 Juni en 14 Juli worden daagdSteld' 016 V3n 28 Jul' d.a.v worden ver- Mededeelingen. 0 0 r z i 11 e r deelt mede, dat het volgende telegram is verzonden aan H. M. de Konmgin- 2 MgustSrj|gelegenheid V3D haar Verjaardag °P Aan H. M. de Koningin-Moeder: aanzitb'ed?n M-eerbied»g °nze gelukwenschen aan. Moge w deze dagen weder eenheid de kracht van ons volk blyken te zijn. B. en W. van Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2