Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Posterijen en Telegrafie. Sehoepraart. Handelsberichten Daarop is het volgende antwoord ontvangen H. M., zeer gevoelig voor de door u aangeboden wenschen, dankt U daarvoor welgemeend, Adjudant van Tuijl. (Applaus). Voorts dat bij het College is ingekomen: V:an Ged. St.: a. schrijven, houdende ontvangst- bericht van het in afschrift medegedeeld raadsbe sluit d.d. 14 Juli jl. tot wijziging van de bouw verordening* alsmede van de goedkeuring van genoemde wijzigingsverordening b. een beschikking op liet adres van N. van Vliet, waarbij zijn aanslag in de pi. dir. bel. n. h. inkomen dienst 4913/'14 is vernietigd, alsmede van eene beschikking op het adres van A. P. van Elswijk, waarbij zijn aanslag in die belasting wordt gehandhaafd c. een schrijven, ten geleide van de op 3 Aug. jl. goedgekeurde kohieren van het te heffen schoolgeld voor de H. B. S. en de scholen A. en B., cursus 1914/15; d. idem ten geleide van het op 3 Aug. jl. goed gekeurde reglement voor het Stads Ziekenhuis; e. idem ten geleide van het op 10 Aug. jl. goedgekeurde kohier der pi. dir. bel. n. h. inko men, dienst 1814/15. Van B. en VV. Schrijven, houdende mededeelirg, dat aan het Transport-kantor Waldhof het terrein, begrensd door de Oosterhaven, kaarsenfabriek en Voorhaven voor houtopslag in gebruik is gegeven tegen eene vergoeding van f0.32 per M2 per jaar, ten minste voor een half jaar vast. De heer de Bruin vraagt of B. en W; over tuigd zijn, dat dit zonder gevaar voor brand als anderszins kan geschieden. Voorzitter: Er zijn maatregelen genomen, dat dit zonder gevaar geschiedt. Bij dag zoowel als bij nacht is een wacht geplaatst. De kaarsen fabriek Apollo heeft zijn instemming betuigd met maatregelen de door B. en W. genomen. Voorstel, om naar aanleiding van een daartoe gedaan verzoek van den Schied. Bestuurdersbond de termijn bedoeld in art 7 der verordening op het gemeentelijk Werkloozenfonds, luidende, »en vangen aan zoodra er 6 volle maanden na den datum van inschrijving, genoemd in art. 5, zijn verloopen", tijdelijk buiten werk te stellen. B. en W. zeggen, waardeerend, dat de Bertuur- dersbond zich gehaast heelt om te wijzen op de boven aangegeven bepaling, die, hoe goed en noo- dig in normale omstandigheden, een belemmering is voor het met vrucht werken aan het fonds in tijden als wij thans belevendat zij gemachtigd zouden willen zijn de aangegeven bepaling van art. 7 van het Werkliedenreglement, zoolang dit in verband met den oorlogstoestand noodig geacht wordt, als niet geschreven te beschouwen. Z. h. s. aldus besloten. Van Regenten van het Oude Manhuis schrijven waarbij wordt aangeboden de rekening en ver<- antwoording over 1913 "Wordt gesteld in handen van de commissie voor de Fin. en Bel. om advies. Van Regenten van hel Oude Manhuis schrijven houdende aanbeveling ter benoeming van van een lid van hun college in de vacature ontstaan door het aftreden van den heer G. A. J. Beukers, die wegens vergevorderden leeftijd voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen. Aanbevolen worden 1 W. A. Beukers A.Jzn. 2 J. A. J. Nolet. Ter behandeling in een volgende vergadering. Van de c ommissie uit den gemeenteraad tot het doen voorstellen inzake de pensionneering der Wethouders, schrijven waarbij ter kennis van den Raad wordt gebracht het advies der commissie om niet over te gaan tot het invoeren eener re- geliDg als bovendoeld. Ter behandeling in een volgende vergadering. Van de vereeniging de Ambachtsschool van Schiedam en Omstreken, schrijven waarbij wordt aangeboden de begrooting voor 1915. Mede in handen van diezelfde commissie. Van het bestuur der R. K. Middenstands-ver- eeniging »de Hanze", adres waarin wordt verzocht voor 1915 een subsidie te- vërleenen van f308.60. Wordt voorgesteld, dit te behandelen bij de begrooting. Van J. K. Teeuw schrijven houdende dankbe tuiging voor zijn benoeming tot leeraar in Bouw kundig vakteekenen aan de B. Avondschool. Kennisgeving. Van J. O. Bender schrijven, waarin hij eervol ontslag verzoekt als lid der Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps. Eervol ontslag wordt verleend met dank voor de bewezen diensten. Van C. M. Knopper schrijven houdende mede- deeling dat hij zijne sollicitatie naar betrekking van leerdhr in de Nederl Taal en Correspondentie aan den gemeentelijke Handels-avondcursus in trekt. Hierop zal gelet worden bij de behandeling van punt 7 der agenda. Aan de orde is thans punt 1 der agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om, in verband met de tijdsomstandigheden, hun College een blanco crediet te verleenen. De Voorzitter: M.H. Alvorens dit pnnt der Agenda te behan delen, wensch ik, onder de bestaande ernstige omstandigheden, U eenige mededeelingen te doen over den huidigen toestand in onze Gemeente en de maatregelen die èn de Burgemeeeter èn het College van B. en W. hebben gemeent te moeten nemen om het eerstnoodige te verrichten. Verscheidene werklieden en beambten zijn uit den Gemeentedienst onder de wapenen geroepen. Voor huDne gezinnen wordt afdoende door de Gemeente gezorgd, zoodat voor die gezinnen geen verdere zorg behoeft te bestaan. Aan de achtergebleven betrekkingen van mili ciens of landweermannen, die niet in Gemeen tedienst staan, is reeds Zaterdag 8 Augnstus de Rijksuitkeering betaald waarop zij kunnen aan spraak maken. Wekelijks zal deze uitkeering blijven plaats vinden. Het spreekt van zelf dat de gebeurtenissen een grooten invloed zullen hebben op onze stedelijke geldmiddelen. Handel en Nijverheid toch zijn voor een groot deel met lamheid geslagen de inkomsten zijn verminderd of zijn geheel opge houden. Zeker zal dit van invloed zijn op ver schillende ontvangposten onzergemeentebegrooting. Ook de economische gevolgen van deze wereld ramp zullen enorm groot zijn. Gelukkig zijn de door de Regeering voorgestelde en onmiddelijk door de Staten-Generaal aangenomen Wetten een machtig wapen in de hand van de Burgemeester om groote prijsstijgingen van levensmiddelen te voerkomen. Ik heb mij voorgenomen ernstig de hand te houden aan de bepalingen der Wet zoo wel tegenover groothandelaren als kleine nering doenden, teneinde te voorkomen dat de ingeze tenen het slachtoffer worden van eigenbelang of woeker. Eenige malen hebben mijne bemorïngen in deze richting reeds een gunstig gevolg gehad. Het was een wijs besluit, om in de behoefte aan specie te voorzien, dat van Regeeringswege werd overgegaan tot de uitgifte van Zdverbons, waardoor reeds aanstonds een betere toestand werd verkregen, Een oogenblik was ook in deze Gemeente de geldnood zoo groot dat het College van B. en W. op het punt stond om tot de uit gifte van papieren gemeentegeld over te gaan, toen juist de officieele tijding kwam dat de papieren Zil verbons van het Rijk den volgenden dag konden worden verwacht. Een der' eerst noodzakelijke dingen achtt-* ik het, om te trachten een Steuncomité in deze Ge meente te vormen. Aan mijn oproep gaven allen met prijzenswaardigen spoed gehoor, zoodat een 27-tal ingezetenen, waaronder de H.H. Wethouders meerdere groote Werkgevers, en Voormannen der arbeiders organisaties, zich tot een Comité gevormd heeft. Dit Steuncomité toog dadelijk aan den arbeid en richtte oa een opwekking tot de werkgevers- om hun personeel zoo lang mogelijk aan het wetk te houden. Aan dit verzoek werd, waar- het eenigszins kon, gevolg gegeven. Voorts werd een inschrijving geopend, waarvan het resultaat was dat voorloopig voor ruim f 4000,— werd in- geteekend een niet onbelangrijke som, doch die, gezien de aangifte van ongeveer 600 werkloozen, toch bij lauge na niet voldoende is oua blijvend steun te verleenen. Een woord van lof komt toe aan die Werkgever? die aan hunne werklooze arbeiders nog een toeslag willen geven boven da j ondersteuning door het Comité te verleenen. Nog wacht dit Comité een groote taak. iMoge die laak vei ligt worden door het voortdurend toevloeien van gc-lden. Laat ieder ieder naar zijn vermogen blijven bijdragen en zich een offer getroosten om de grootste ellende der buiten hun schuld werk loos geworden medeburgers te helpen lenigen. Laat ook van Schiedam kunnen getuigd worden dat allen één zijn in dezen rampvollen tijd en dat, door gezamenlijk de handen in elkaar te slaan, veel nood zal kunnen worden weggenomen. Ik doe een beroep, vooral op de welgestelde burgers, om in deze moeilijke tijden te steunen en te helpen uit al hun krachten en ik spreek de hoop uit dat alleu kalm en ordelijk zullen blijven, het oog met vertrouwen gericht op God, die ons zal hel, en in dezen nood en die machtig is om deze dagen van beproeving te verkorten. Ernstig dring ik er ook op aan dat men het Gasverbruik zooveel mogelijk beperke. Aanbeve lenswaardig zou het b.v. zijn de winkels 's avonds te 9 uur te sluiten. Door Het plaatselijk Comité is reeds gevraagd, toch zooveel mogelijk de loopende rekeningen prompt te betalen. Dringend herhaal ik dit ver zoek en wil er ook op wijzen dat het een ver keerde meening van velen is, te denken dat in oorlogstijd geen huishuur zou verschuldigd zijn Dit is geenszins het geval. Laat ons dus elkaar ook in dit opzicht helpen en de zorgen niet noodeloos vergrooten. Ten slotte, M. H. geef ik U de verzekering, dat wij ons zullen blijven inspannen om ons ten volle te geven aan de moeieltjke taak die, vooral in deze 'dagen, ons op de schouders wordt gelegd, in de vaste hoop dat ik op Uwen steun en op dien der burgerij zal mogen rekenen. In verband met de tijdsomstandigheden doe ik thans met vertrouwen, namens B. en W., het volgende voorstel lo. Een blanco crediet ter beschikking te stel len van B. en W., om daaruit bizondere onder steuningen te kunnen bekostigen en aan te vul len daar, waar het plaatselijk steuncomité hulp noodig heeft om in de behoeften te kunnen blijven voorzien 2o. B. en W. te machtigen, in overleg met de Commissie voor de Gemeentewerken, een tweede Zwembassin aan te leggen, waardoor aan vele werkloozen (wellicht een 50 tal) werk kan worden verschaft. Voorts een gedeelte van de Stad hou derslaan aan te leggen, waarbij ongeveer 25 man aan het werk gesteld kunnen worden, en eindelijk, de straataanleg, waarvoor door Uwen Raad reeds een crediet werd toegestaan, ten spoedigste ter hand te nemen. Ook aan dit werk kunnen vele handen gebruikt worden. De voorzittter, hoopt, dat deze voor stellen de instem miDg van den Raad zullen weg dragen en zonder discussie zullen worden aange nomen. De heer, Scheffers vraagt of het blanco- crediet geheel onbeperkt is of dat een grens wordt gesteld. De voorzitter zegt, dat het moeilijk is, de som te bepalen, die zal benoodigd zijn. Men moet in dezen vertrouwen hebben in het beleid van B. en W. Spr. kan alleen verzekeren, dat degel- der. niet onnoodig zullen worden besteed. Van particuliere zijde is reeds veel steun toegezegd. Spr, hoopt van harte, dat niet veel noodig zal zijn. De heer Ris, dankt den Voorzitter namens den Raad voor hetgeen hij in deze dagen gedaan heeft om de gevolgen van de ontstane onrust zooveel mogelijk te beperken. Zonder stemming wordt het blanco-crediet ver leend. De zitting duurt voort.) i b Kilometers. De Dujtsbhers pleegden daden van ongehoorde wreedheid. LON DEN, 18 Augustus. (Oflicieel). De regeo- i iiigett van GrjOiOit-Britttannië en Japan zijn met elkaar in overleg getreden en besloten dat het vppr ieder dezer twee lunaen noodzakelijk is in het verre Oosten op te treden, teneinde hunne gemeenschappelijke belangen te beschermen. Baar bij zal voornamelijk het oog! worden gehouden op de handhaving: der onafhankelijkheid en zelf standigheid van China. PARIJS, 18 Augustus. Het nieuws dat de Fran- sche vloot bij Antivari een Ocsfceni'ijksche krui ser deed zinken, gaf ie Rome tot warne Lr toe gingen voor Frankrijk en Engeland aanleiding, lie Servische regeering betuigde aan Frankrijk eeuwigen dank voor de vriendschappelijke hulp m dit entieke oogenblik barter Vaderlandsche ge schiedenis. SHANGHAI, 18 Augustus. De Japansche re- geering heeft aan China gevraagd, te trachten Duitschland te overreden Tsinktau vrijwillig te verlaten. Japan bereid zich voor Tsinktau te land en ter zee aan te vallen. ROME, 18 Augustus. Uit Pola wordt bericht, .dat een Oostenrijksche torpedoboot in de haven van Pola is gezonken. Een man werd gered. SCH'WERIN, 18 Augustus. De groothertog: van Vfeeklenhnrg-Schweun is naar het oorlogsterrein vertrokken. LONDEN, 18 Augustus. De „Times" verneemt uit Nisj, dat de Oostenrijkers een nederlaagi leden bi' Chabat. De Monlenegrijnen en Serviërs ondernamen een tocht naar Bosnië. De Moutenega ijnen beschoten Katham. BRUSSEL, 18 Augustus. De troepen der geal lieerden zijn in een halven cirkel opgesteld. Ge vechten hadden plaats bij Pont-Chimey waarbij de zouaven een charge maakten en de Puitsehe Hoe pen op de vlucht dreven. BERLIJN, 18 Augustus. Van een vaart naar de Frgelsche kust van verschillende onderzeeërs, is de U 15 tot heden nog niet teruggekeerd. Fen bericht meldt, dat. oe Engelsche vloot de onderzeeër heeft vernietigd. Graanspirilus Melasse-spiritus Ruwe spiritus: Sta na mi db on heden flauw. Spiritus. 17 Aug. f 20ys a f 203/4 14— f f 9i/a f 93/4 18 Aug. f 191/g i» f 20— f 14- a f- f 9— a i 9Vj DEN HAAG, 18 Augustus. Bij de Turksche legatie i3 bericht uit CoDstantinopel ontvangen, dat de Porte uiterst vredelievende bedoelingen heeft en strikte neutraliteit zal in acht nemen. MAASTRICHT, 18 Augustus. Uit Bilsen zijn Maandag vier personen gefusilleerd door de Duitschers. De burgemeester werd in gijzeling gehouden. De bewoners vluchtten naar de Hol- landsche grensdorpen. GORKUM, 18 Augustus. Drie miliciens, Sanders, Hendriks, en v. d. Maasdijk, afkomstig uit de buurt van Eindhoven, zijn bij liet zwemmen in de Mcrwede verdronken. De na liet verschijnen van ons blad inkomende telegrammen worden des avonds gepubliceerd op het groote hord voor ons bureau aan de Boterstraat no. 50. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft be noemd tot pastoor te Nederasselt den weleerw. heer J. W. der Kinderen; tot pastoor te Ooy en Persingen den weleerw. heer A. F. Teurlings en tot kapelaan te Waspik den eerw. heer A. J. M. de Beer, priester van het Seminarie. BERLIJN, 18 Augustus. Na de inname van L|uik heeft de DiuitsChe Regeering aan België medegedeeld, dat nu het Belgische leger zijn eer ;op glanzende wijze heeft bewaard, de Duitsche Regeering tot elke overeenkomst met België ge neigd was, welke zich met den strijd tegen Frank rijk liet vereenigen. België zou ontruimd worden ZiQodiia de legerioperaties zulks zou veroorloven. België bleef op zijn standpunt en gaf het zelfde antwoord welke het reeds gegeven had. PARIJS, 18 Augustus. (Officieel). Op de grens lijn liambreyBelfort wonnen de Franschen cp de Duifecheiis grondgebied tpt op een afstand' van Onbestelbare brieven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedurende de le helft van de maand Aug. 1914. Binnenland. Brieven. P. Bakker, Hoorn Catlender, R'damA. Geraert, 's Bosch Th. Klingenberg, RijswijkG. Noij, Schoonoord Overbeeke Co., R'damM. L. v. d. Sloot, Budel. Briefkaarten. K. D. Israël, Scheveningen; H. Geersema, 3 zonder adres, Buitenland. Briefkaarten. H. Veerman, Wildunger. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen terug- gegeven worden. SCHIEDAM, 18 Augustus. Vertrokken s.s. „Me- liak", Kapitein E. Visser, naar New-Caslie. BEURS VAN SCHIEDAM, 18 Aug. 1914 Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit d* Kamer van Koophandel voor die Beurs. 13 Aug 14 Aug. 17 Aug. 18 Aug f 16'/» f— f— j f pex Hectoliter z-onder fust en zonder belasting Nament de Commissie poor ie noteering2 B. A* L WITTKAMPÏ Boad vtta DtatUlatcurtO M o u t w ij n Jenever: Amsterdanjsche proef.: Spoeling: f 1.40 17 Aug. f f f 18 Aug. f f f f 1.40 S tr a a tsg es puis. Men meldt ons uit Am sterdam: Zaterdagavond tusschen 8 en 8ï/2 uur werd aan de Keizersgracht bij de Spiegelstraat een heer aangevallen dopr een individu, die on der het voorhouden van een mes hem geld wilde afpersen. In plaats van zich verschrikt te beton nen, hield de heer den kerel aan oen praat, tot et* voorbijgangers genoeg toeliepen en een agent. Leze meende nog aan het voorval een einde te maken door tien een en aen ander tot dooi looper. in uiteengaande richting te bewegen, doch de aangevallene vond dien maatregel niet de juiste. Le aangevallene stond er op, dat de aanrander zou worden aangehouden. Deze zette het op een luopen, maar een paar fietsrijders waren hem -spoedig genoeg te vlug af, met hel gevolg dat in samenwerking met de omstanders de aanrander werd gegrepen. Men was het met den aangevallene volkomen eens dat men in Amsterdam veilig; moet zijn tegenover straatgespuis. Hii kende de wpndeplek. De familie kreeg inkwartiering twee soldaten. Hartelijk was de ontvangst. Mijnheer, die ook van meening is, dat opgewektheid doet leven, hield een toespraak tot de tnannen en daar dit militairen waren, was een militaire houding en stern zijnerzijds niet misplaatst. Hij deelt den mannen de regels van het huis mede, wijst hun de slaapplaats, maakt hun hekend, dat zij in de keuken iederen dag een welvoorzienen disch kunnen vinden en zegt len slotte: „Jongens, om te einüigen nog dit: Het soldij is eiken dag een gulden, maar om de onkosten van de komst te dekken, is het den eersten dag f 2.50 de persoon. En nu netjes ge dragen. Bij de eerste gegionde klacht, welke mij ter opre komt, is de straf: intrekking van de ildiji. En nu: Ingerukt 1" De mannen stonden paf. Maar iederen morgen vóór het vertrek tot aen dienst kreeg: elk een gulden. En ze schikte zteh onder het gezag van hun huiskorporaal. t Is maar een spldaat. Er was inkwar tiering;. Volgens de inkwartier] ngslijst zou 'n familie huisvesting moeten verleenen aan een pffjeier. Maar in de laatste dagen zijn er heel wat afwijkingen toegestaan van den gewonen regel, zoiodat het ook niet te verwonderen is, dat niet precies gehandeld kon worden volgens de inkwariieringslijst. In plaats van een officier meldde zich hij de familie aan een gewoon soldaat tot groote verbazing van mevrouw. Zij wil hpm niet ontvangen. Bij haat; komt. een officier, zegt zij. „O, dat kan wel, me vrouw; maar ik ben hier ingekwartierd en u zult mij moeten ontvangen," zeg]t de militair. Mevrouw vindt het wel verschrikkelijk, -maar, enfin, zij laat den man binnen, wijst liotn zijn slaapgelegenheid en deelt hem mede, dat hij in de keuken kan eten hij het dienstperso neel. t De militair schikt zich in alles denkend,,a la gheitre comrne a la guerre." Hij blijft er eenige dagen en toen werd hem dooi- de overheid een anaer verblijf aangewe zen. De man pakt zijn ransel, neemt afscheid van het dienstpersoneel, bedankt hartelijk voor het aangenaam verblijf en geelt elk een rijks daalder als blijk van erkentelijkheid. Mevrouw had hij in die dagen niet gezien. Hij zou dus maar geen persoonlijk afscheid van haar nemen. Daarom verzocht hij een der dienst boden zijn kaartje aan mevrouw le géven. Dit verzoek werd ingewilligd. En wie zal de schim er. de ontsteltenis beschrijven van mevrouw, toen zij las Barton H. p. r. Daar had zij eenige dagen in haar huis geher bergd een lid van eene familie, waarmee zij zelf conversatie hield. Voorzichtigheid aanbevolen. Het is menigeen, die uit nieuwsgierigheid de Belgische grenzen overging slecht bekomen. De „N. K. publiceert een brie! van een Zuid-Limburger, die zich naar Visé begaf om zijn kinderen te halen. „Woensdagmorgen- 3 uur toog ik per fiets naar Visé, Om 6 uur kwam ik hij de Duitsche wacht aan, waar ze met zes man de revolver trokken. Ik liel mijn paspoort zien en kreeg twee Lui s<: he soldaten mede, die me door het leger van •60.000 man heen ongehinderd naar Visé moesten bienglen. Overal werden we aangehouden, doch steeds werd gezegd: „gehe nur," maar de laatste poO: hield me staande en nam me gevangen. „Wat ik toen beleefd heb, kar. ik niet be schrijven. De hommen en granaten de: Belgische forten spatten op korten afstand mét een helsch lawaai uit elkaar, andere vlogen ons fluitende over het hoofd. Ik dacht niel nog terug ie zullen keuren. Elk o ogen bl ik verwachtte ik oen hom, die ons verpletteren zou. Ge kunt u nu wel den angst denken, te meer, als ik dacht aan de jongens te Visé, waar ik

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3