Geveilde en Moeite onroerende pederen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ctameiigd Nieuws» Kerknieuws. Bcchtafan. Bazgidpi Stand. Seheepraarl Handelsberichten. tarwe krachtens de Levensmiddelenwette Rotter dam in bezit is genomen, noemde de Minister in hoofdzaak juist. De voorraad tarwemeel (om streeks 25 millioen K.G.) zon maar voor 2 a 3 weken voor het binnenlandsch brood verbruik vol doende zijn. De normale toevoer van tarwe is reeds zeer verminderd, en hoewel in de laatste dagen weer enkele graanschepen langs den Nieuwen Waterweg binnen komen, zou op een normalen toevoer niet zijn te rekenen. Men moet er op rekenen dat de broodprijzen in ons land spoedig zullen stijgen en reeds nu is het aan te bevelen dat de bevolking zich er aan gewent naast het verbruik van brood meer dan gewone tijden rjjst, als voedsel te gebruiken. De tarwe oogst in Nederland is in normale omstandigheden slechts voor ongeveer 2£ maand voldoendèdie oogst wordt eerst dezer dagen binnengehaald en moet daarna nog gedorscht en gemalen worden er zal niet vroeger dan over ongeveer een maand voor de bakkerijen eene hoeveelheid van eenige beteekenis van dien oogst beschikbaar zijn. Hoe wel het nu onder deze omstandigheden bij den Minister een ernstig punt van overwegiug heeft uitgemaakt, of niet zonder uitzondering al het graan dat Maandag in Rotterdam aanwezig was, krachtens de levensmiddelenwet moest worden in beslag genomen, is intusschen, ten einde niet meer moeilijkheden aan den handel in den weg te leggen dan strikt noodzakelijk was, van den maatregel uitgezonderd al de tarwe die op het oogenblik dat de maatregel genomen werd reeds ter verzending Rijnopwaarts in lichters was ge laden, hetgeen ongeveer de helft was van de totale hoeveelheid op dat oogenblik in Rotterdam aan wezig of 13 millioen K.G. Door die inbezitneming van tarwe zal door de handelaren naar de meening des Ministers geen schade kunnen geleden worden. Bovendien is de Regeering voornemens, nadat de taxatieprijs van de in bezit genomen tarwe zal zijn vastgesteld en aan belanghebcenden uitgekeerd, maatregelen te nemen, om indien reëel, bewijs kan worden geleverd, dat een handelaar bij een getaxeerden prijs winstderving zou hebben, die winstderving op de een of andere wijze te vergoeden. Is het bewijs van die winslderving geleverd, dan kunnen de handelaren, en inzonderheid de buitenlandsche belanghebbenden er op rekenen dat de Regeering hen ten volle voor hun winst derving schadeloos zal stellen.. Met betrekking tot den economischen toestand der bevolking in het algemeen deelde de Minister o.a. mede, dat hoewel de toestand zich op het oogenblik beter laat aanzien dan een week gele den men inderdaad er mee moet blijven rekenen, dat er in verschillende takken van bedrijf reeds abnormale werkloosheid is en dat die werkeloos heid in de komende weken en zelfs maanden daarna helaas naar alle waarschijnlijkheid nog sterk zal toenemen. M. L. C. Staring. Gisteravond is te Dordrecht op 73 jarigen leef tijd overleden de heer M. L. C. Staring. De overledene was langen tijd hoofdredacteur-direc teur van de Dordtsche Courant en bovendien werkzaam in een groot aantal besturen en parti culiere functies. De overledene was een algemeen geachte per soonlijkheid die vooral veel voor het vakonder wijs heeft gedaan. Steun-comité. I e Vereeniging Oud-Kaderhond der Schutterij alhier verleende aan het Steun-Comité 1914 eene bijdrage van f 10. De zonsverduistering. De gedeeltelijke zonsverduistering was heden middag prachtig te volgen. De lucht was volkcne.i onbewolkt en vanaf het eerste oogenblik, totdat de zon weer „vol" was, kon het verschijnsel duidelijk worden waargenomen. A' was de belangstelling niet zoo groot, als voor de totale zonsverduistering in 1912, toen iedereen op straat door een beroet glas stond te turen, toch zagen we hier' en daar de menschen fnet belangstelling' het verschijnsel volgen. Om den tijd van de grootste verduistering was de zon maar zichtbaar' als' een kleinen srkkel. Het zonlicht was1 merkbaar zwakker en ook het verschil in temperatuur was goed waar te ne mer. B q de te 's-Gravenhag'c gehou done x a- rnens Engelsche taal L. O. slaagden o.m. de Eerw. Zr. Quirina, in de wereld Mej. J. van Rottum en Mej. J. M. F. Timmerbaas, G.D'r., beiden leer lingen van den Heer C. Deelder, alhier. Men verzoekt ons te willen mede- deelen dat de Burgemeester een schrijven van ren heer' Commissaris der Koningin heeft ontvan gen waarhij deze mededeelt dat H. M. de Ko ningin den wensch heeft te kennen gegeven dat, ■mei het oog op de ernstige tijdsomstandigheden Hare aanstaande verjaardag niet feestelijk zal worden herdacht. j D o or Burgemees ter en We.l houd er s heeft gisteren de verpachting plaats gehad van den Tol aan den Rijweg' van Schiedam naar Overschie vpor den tijd 1 September 19141917. Er kwamen slechts twee biljetten ia van M. de Bruyn te Overschie en J. van Esveld te Stomp wijk; de toewijzing' zal latei plaats heb ben. i Gisterenavond werden vijfj ongeus door de politie gearresteerd, die verdacht werden latten te hebben weggehaald aan een werf aan den Buitenhavenweg. Hoogwater te Schiedam; Zaterdag 22 Aug. 4.25 v.m 4.50 n.m. UIT DELFT. Het derde bedrijfsjaar van de gemeentelijke electrische centrale heeft een overschot op de exploitatie, dat in het vorige jaar f24.083.011 bedroeg, tot. f 44.775.75 gebracht. Opgewekt wer den 13.447.445 K. W. Om te kunnen voldoen aan de steeds stijgende belasting, zal tegen den winter een derde turbine moeten zijn opgesteld. De exploitatierekening sluit met een totaal van f 119.907.414, de winst- en verliesrekening met een totaal van f62.320.93, de balans met een eind cijfer van f787.800.13, waaronder het stamkapi taal ad f712.315.14. Op het te 's Gravenhage gehouden examen Fransch 1 o. slaagde mej. A. Struijk te Delft. Koningin Eiisabrih van België. Toen Maandag de Belgische Koningin te Brus sel een bezoek bracht aan de aldaar aangekomen gewonden, was zij zeer bleek en had klaarblijke lijk geweend. De Koningin onderhield zich met de gewonden en sprak hen troost en moed in. Zij vroeg ook aan allen, schrijft de »N. Gaz.", of zij getrouwd waren of niet en vroeg met veel belangstelling naar hun families. De gekwetsten waarbij er weinigen erg gewond waren, juichten de Vorstin toe. Vervolgens begaf Hare Majesteit zich per auto mobiel naar het St. Jansgasthuis. Hier ook werd de Koningin ontvangen door de geneesheeren van het gesticht, doch alles ging er eenvoudig toe en zon der welkomredevoering, zonder betoogingen. Hare Majesteit werd door de geneesheeren onmiddellijk in de ziekenzalen geleid. Er waren 103 gekwet sten, allen minder ernstig; kogelgewonden in het gelaat, in de beenen, de armen, wonden in den buik zenuwstoornissen, vermoeienissen enz. Tal rijke jongens zijn kunnen huiswaarts keeren o* zijn ter verpleging naar een gasthuis in het bin nenland gestuurd. De gekwetsten zagen er goed uitzij worden op voorbeeldige wijze verzorgd. De Koningin sprak heel minzaam met onze jongens. Ieders wensch was, dat zij maar zoo spoedig mogelijk zouden genezen zijn om naar den oorlog te kunnen weer- keeren. »Onze vrienden zijn ginder aan het vech ten", zeggen zij, sen wij mogen hen niet alleen laten." »De Belgen hebben zich moedig gedragen" zeide de Vorstin tot een gekwetste. sJa zeker, madame", antwoordde deze, smaar de Duitschers zijn lafaards." Verder zegde een andere Men zegt, dat we gevochten hebben als leeuwen, dat is waar wanneer wij onze vrienden rondom ons zagen vallen, waren onze woeden en gramschap zoo groot, dat wij met een handvol op den vijand los stormden. De Duitschers hebben groote ver liezen geleden, maar wij ook hadden slachtoffers. Wij hebben schrikkelijke tooneelen bijgewoond. Onze kapitein was aan het hoofd en gaf ons het voorbeeld. Eensklaps rees er een Daitsche offi cier voor ons op. Met eenen sabelhouw kloof hij onzen kapitein den schedel. Onder eenen kogel regen namen wij het lijk van onzen kapitein op en toen wij er mede in veiligheid waren, bewezen wij hem de krijgseer." De tranen rolden over de wangen van den jon gen, die dit vertelde. Nog talrijke verhalen van gewonden bewijzen, dat officieren en soldaten zich moedig gedragen hebben. Aldus wandelde de Koningin de eene zaal in en de andere uit, overal minzaam en in vollen eenvoud omgaande met de jongens. In al de zalen juichten de gekwetsten zooveel zij konden »Leve de Koningin". Aan eenen jongen man, die een kogel door het been gekregen heeft, vroeg de Koöingin Dat moet u wel veel pijn doen Och neen, madame, antwoordde hij, als ik maar spoe dig genezen ben om mijnen dienst te hernemen. Wat verder rustte een douanier, die terug onder de wapens geroepen was. Hij was uitge put van vermoeienis en nevens hem, op zijn oor kussen, lag zijn politiemuts, doorboord met acht kogels. Acht keeren hadden de Duitschers hem zijne muts van het hoofd geschoten. Wilt ge mij die muts ten geschenke en aandenken geven vroeg er iemand. De oogen van den gekwetste sehitterden en op vasten toon antwoordde hg Neen, nog voor geen 1000 frank, nooit I De Koningin verliet het gasthuis, heel eenvoudig zooals zij gekomen was, en liet bij onze jongens den besten iadruk na. Een zeldzaam jubileum. Gisteren mochten de heer M. den Boer Czn. en zijne echt- genoote Grietje Boot te Dirksland hunne 70 jarige echtvereeniging vieren. Hunne familie omvat 23 kinderen en behuw- kinderen, 85 kleinkinderen en 76 achterklein kinderen. 1JMUIDEN, 21 Aug, De stoomtiawler «Maria van Hattem" rapporteert Gisteren waren wij ten Noord Westen van den Haak en lagen tusschen eenige Engelsche torpedo booten. Plotsching werd een Duitsch oorlogschip zichtbaar en ook verschillende Engelsche torpedo booten, totaal elf in getal. Een gevecht ontstond waarop wij onze netten inhaalden. De afloop van het gevecht kunnen wij niet mededeelen. ROERMOND, 21 Aug. Gisteravond dreef een groot luchtschip komende van de Belgische grens in de richting van Duitschland. Het werd door militairen beschoten doch zonder resultaat. Het luchtschip werkte met zoeklichten. Boven Nijmegen werd eveneens een luchtschip waargenomen. De militairen schoten er op doch eveneens zonder resultaat. Italië. ROME, 20 Aug. De minister van buitenlandsche zaken heeft een eigenhandig geschreven omzend brief aan de vertegenwoordigers van Italië in het buitenland gericht, waarin hij verzekert dat Italië de vrijheid van het conclave waarborgt. De kar dinalen die er aan deelnemen, zullen de grootst mogelijke faciliteiten genieten en met de meeste voorkomendheid worden behandeld. MUNCHEN, (officieel) 21 Aug. De beide Duit- sche kardinalen Bettinger en voor Hartmann zijn naar Rome vertrokken. Frankrjjk. KOPENHAGEN, 21 Aug. De »Danische Nati onale Zeitung" meldt, dat te Parijs straatonlus ten zijn uitgebroken, waarbij talrijke arrestaties plaats hadden, terwijl te half negen de koffie huizen door de politie werden gesloten. Servië. NISJ, 21 Aug. De Serviërs vervolgden de uiter ste linkervleugel van den vijand naar de Druna, De Oostenrijksche troepen trokken terug aan den linker en den rechtsrvleugel. De Oostenrijksche magazijnen en schepen zijn verwoest bij Stara Moldawa. «Ilbld." Rusland. LONDEN. 21 Augustus. Uit Petersburg wordt geseind dat de Oostenrijkers dageljjks op Galici- sche grens, de Duitschers op de Oost-Russische grens verkenningen verrichten. De vijand werd steeds met groote verliezen teruggeslagen. De aanvallen o.p Krasnij hadden tot resultaat dat 2 Oos tenrijksche officieren en 250 man gevangen geno men werden. In Gorodok vervolgden de Kozakken de Oostenrijksche cavalerie die meer dan 000 dooden achterlieten. BERLIJN, 21 Augustus. De op invitatie der Rus sische autoriteiten ter observatie van de zonsver duistering in de Krim vertoevende Duitsche ge leerden werden gedeeltelijk gevangen genomen en naar Orenburg getransporteerd, terwijl de weten schappelijke toestellen van groote waarde in beslag worden genomen. ST, PETERSBURG, 26 Aug. De Amerikaansche amhassadeur te St. Petersburg heeft last gekregen te protesteeren tegen het opzenden van Duitschers die in Rusland vertoeven, naar Siberië, zijnde dit in strijd met het volkenrecht. België. ANTWERPEN, 21 Augustus. De Duitschers hebben alle wegen rondom Brussel, die leiden naar Antwerpen, bezet. Hier is gisteravond be richt ontvangen, dat de Franschen een overwin ning bij Luik hebben behaald. Bij de autoriteiten konden wij hiervan geen bevestiging krijgen, zoo dat aan dit bericht geen geloof wordt gehecht. ANTWERPEN, 21 Aug. Men vertelt dat Luik door de Franschen is overmeesterd. BERLIJN, 21 Aug. De opmarsch der Duit schers door België gaat onophoudelijk voort. Na succesvolle gevechten bij Perwez en Tirlemont zijn de Duitsche troepen gisteren Brussel binnen getrokken. De toestand in Antwerpen. ANTWERPEN,- 21 Aug. De opwinding in de stad is onbeschrijfelijk. Meer dan uit iets anderls fclijkt dit uit de meest fantastische verhalen welke hier de r,önde doen en gjrif door het publiek wor den geloofd. Zoo verzekerde men elkander gis teravond als stellig dat Leuven door de Engel sehen en Luik dojor de Franschen zou zijn her overd. Enorme hoeveelheden wapens zijn uit Brussel naar hier overgebracht. Het a,antal geweren, re volvers enz. bedraagt' vele tienduizenden Uit vrees voor de komst der Duitschers en voor de moaeiijke plundering: en andere buitensporigheden hadden de Brusselaren zich sedert een week bijna allen van vuurwapenen voorzien. Een wapenhan delaar die gisteren op mijn uittocht van Brussel naar hier tot mijn reisgenooten behoorde vertelde miji dat de wapenwinkels in Brussel en omstite- ken nagenoeg geheel waren ieeggekocht. Toen net besluit bekend werd dat Brussel niet zou wouden verdedigd werden deze allen naar Ant werpen overgebracht. Op mijn reis naar Antwerpen kwam ik nog een ander vreemd verhaal te boeren. In België zit men sinds eenigen tijd zonder eenig' bericht over den population en geliefden Antwerpschen, duivel. Jan Olieslagers. Gisteren sprak ik op mijn reis met twee vluchtende geestelijken. Zij vertel den mij te hebben gezien dat de Belgische soldaten siroopoppen maakten die zij in brand staken. Toer. zij hun vroegen wat dit moest beteekenen, kregen zij ten antwoprd: „Weet gij dan niet wat Olieslagers heeft gedaan? Dit is Olieslagers die wij verbranden". En er volgde een verhaal dat de Antwcrpsche duivel geheimen van het Belgische leger en zijn ligging' voor een half millioen francs aan de Duitschers zou hebben verraden Hij zou zijn ontdekt en in de buurt van Leuven opgehan gen. Ik geef dit. onwaarschijnlijke verhaal hier1 weer omdat het typeerend is voor de heerst;hende ver warring, waarin men alles vertelt en. alles ge loof t, maar ook omdat de Belgen inderdaad sedert verscheidene weken niets van hun geliefden held hebben vernomen, Jri Antwerpen tracht de bevolking den tijd van gespannen afwachting te dooden met op straat het laatste nieuws te vernemen. Duizenden ver zamelen zich op het plein voor bet station om «e treinen vol gewonden af te wachlen, tie ver meld worden over de ruim 100 hospitalen welke te Antwerpen zijn opgericht. Vanmorgen zag' ik welk een indruk de aankomst dezer ongelukkigea op de duiztendhoofdige menigte maakte. Hoe ostensief de Belgen anders ook mogen zijn wan neer het geldt vreugde of smart te uiteu, als de Roode Kruis'" auto's passeeren gaat een rilling van ontroering door do menschenmassa's en waart een angstige stilte over het geheeie plein. Zijn Je auto's dan verdwenen dan breekt het volk les in verwenschingen tegen de Duitschers. l.c ging het station binnen en zag daar een Uuiisch officier en een soldaat, twee krijgsgevan genen. te officier zag er nog dragelijk uit maar de sökiaat leek geen mensch meer. Ik kon net hem aanzien dat hij in dagen niet genoeg had gegeten. Uitputting' en ontbering hadden zich op zijn trek ken afgeteekend. Verdwaasd en verzucht zat de ongelukkige voor zich uit te staren. Op dit cogenblik trad een zuster van het Roode Kruis ep hem toe met brood en koffie waar bij als een niigel engerd dier' op aanviel. ANTWERPEN, 21 Aug. Alle telegrafisshe en telefonische verbindingen met Brussel zijn ver broken. MAASTRICHT, 21 Aug. Generaal Lehman de commandant van Luik is gevangen genomen en naar Keulen overgebracht. Te Schiedam. Notaris D. Boddeüs. Geveild: Vrijdag 21 Augustus Een WOONHUIS, bestaande uit twee Beneden woningen met bovenwoningen, te Schiedam, Oude Sluis no. 15 en Prinsensteeg no. 3, kadaster Sectie A. nrs. 1120 en 1121, groot 80 centiare, f 2000. Pater F. X. Wernz. f Hier te lande is uit Rome bericht ontvangen van het overlijden van den Generaal de Jesujten den Eerwaarden Pater F. X. Wernz. De Officier van justitie der rechtbank te Haar lem vroeg veroordeeling tot gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar tegen den aannemer E. J. de G. uit Schoten, die zich een paar dagen voor het uitspreken van zijn faillissement met de gelden tot zijn boedel behoorende, naar Amerika had be geven, doch was teruggezonden als minder ge- wenscht emigrant. Geboren; 18 Aug. Cornelis, z. v. J. van Wamelen en M. E. Schiller, Goereeschestraat. Catharina Maria Willemina Elzelina, d. v. M. J. Voogd en J. J. Akel, Broersveld. 19. Sophia Maria Gerarda, d. v. M. A. Rondeltap en C. C. L. Zoun, Munnikenbuurt. 20. Marinus, z. v. P. Vis en L. Blok, N. Maasstraat. Ondertrouwd: 20 Aug. A. de Lange, 24 j., en C. J. de Regt, 20 j. D. J. Blonk, 24 j., en W. S. v. d. Roer, 22 j. Gehuwd 20 Aug. L. van der Waal, 20 j., en A. E. Verlmde, 27 j. J. A. W. Kool, 46 j., en J. C. van Kemenade, 45 j. Overleden: 18 Aug. Johannes Laurentius Josephus Kouwenhoven, oud 31 j. en 3 mnd., binnen deze gemeente. SCHIEDAM, 20 Augustus. Aangekomen sehoe- nerschip New-Besign, kapitein William Duddeidge van Rotterdam om ledige flesschen te laden, ligplaats Buitenhaven. Spoeling. SCHIEDAM, 21 Augustus. Noteering op heden f 1.20. Spiritui, 20 Aug. 21 Aug. Graanspiritus f 19i/a a f 19y4 fl9s/4 a f 20 Melasse-spiritus: f 14a ff 14a f Ruwe spiritus&t 9— a f 91/, f 9f 91/, Stemming op heden: kalm. Oiuei. NEW-YORK Mais Western loco. 19 Aug. 92 '/e18 Aug. 93.—.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3