Adverteert SANATOGEN. Pen Briel. Stoomboot PADANG VI A. TIEMAN. ^VisserAC© Leichner's Vetpoeder |Leiehner's Hermeiyn- en Aspasiapoeder, WATTEN Abonnementen Nieuwe Schiedamsche Courant, Gratis „Geïllustreerd Zondagsblad", Gratis Ongevallenverzekering, worden dagelijks aangenomen. NATRON vertrekt ZONDAG v.m. ten 8.45 rechtstreeks naar DEN BRIEL. Vertrek DEN BRIEL 6 30 n.m. L LEICHNER, Schützecstrasze 31. Berlijn. Gemengd Hieuwt. Familieberichten. Advertentiën. Meest gelezen en verspreide dagblad te Schiedam en omliggende plaatsen. Een bron van kracht voor allen Wijnhandelaren, Lange Haven 42. 1 LANGE HAVEN 42. Wereldtentoonstelling Turin 1911, Groote Prijs. Schoonheid en Jeugd.t Bureau Boter straat 50. R. K. Dienstbode, De aanstaande slag. Een medewerker van het «Handelsblad" van Antwerpen heeft een onderhoud gehad rnet een gezaghebbend man, van welk onderhoud hij als volgt verslag geeft Wat denkt u van den toestand vroegen wij hem Ik geloof dat we te midden van de droeve gebeurtenissen toch veel redenen hebben om te vreden te zijn. Voor mij staat het vast dat, wat ook den uitslag van den oorlog zijn mag, onze onafhankelijkheid eene zekere zaak blijft. Ook zelfs als, wat God verhoede, de Duuschers op 't slagveld meester blijven Ja, dan nog. De Duitschers kunnen mis schien op het oorlogsterrein meester blijven dat is niet waarschijnlijk, maar wij moeten het ergste dur ven voorzien maar hunne overwinning zal nooit zóó overwegend zijn, dat ze als oorlogsbuit de vernietiging onzer onafhankelijkheid zouden kun nen vergen. Blijven de Franschen en Engel- sche legers, gesteund door onze troepen, overwin naars,. dan is de onafhankelijkheid van ons land voor zeer langen tijd gewaarborgd. Door de flinke houding onzer soldaten te Luik hebben wij aan Frankrijk en ook aan Engeland een dienst bewezen, die hun, ze verklaren hetzelf, een eeuwige schuld van dankbaarheid tegenover ons land heeft opgelegd. De onafhankelijkheid van ons België wordt dus onaantastbaar. Dat zal, mijn inziens, voor ons de einduitslag zijn en daarover ben ik zeer tevreden, want onafhankelijk blijven is voor ons land hoofdzaak. Maar intusschen zal er op Belgisch grond gebied nog lang gevochten worden Misschien neen, misschien ja. De groote slag die op handen is, zal dat meteen uitmaken. Als de Duitschers in dezen slag de neerlaag krij gen, dan bestaat er alle kans dat ze er voor goed moeten af zien langs België naar Frankrijk te trekken. We ^hebben alle redenen om te hopen dat ze hier neerlaag krijgen, want de groote slag zal aangevangen worden in voorwaarden, die voor de Duitsche troepen volstrekt niet gunstig mogen geheeten worden. (Onze bevoegde zegsman trad toen in bijzonderheden die volkomen zijn meening staafden, maar die we voorzichtigheidshalve niet meedeelen). Maar moesten de Duitschers dezen grooten slag tegen aller verwachting in, eens winnen, wat dan Ja, dan zullen we niet meer kunnen belet ten dat ze langs ons grondgebied naar Frankrijk trekken. Hecht gij aan dezen slag een bijzonder groot belang De slag zal belangrijk zijn voor wat betreft de uitgestrektheid van het front en de manschap pen ia den strijd gewikkeld. Voor ons zal die slag uitmaken of de Duitschers al of niet langs België Frankrijk binnen trekken. Dat is al wat die. slag ons leeren kan. Deze slag zou dus geenzins op den einduit slag van den Europeeschen invloed oefenen Volstrekt nietl Vergeet niet dat de ge vechten die tot hiertoe plaats grepen maar scher mutselingen zijn van de eerste verkenningstroepen. De slag die nu zal geleverd worden zal eene ont moeting zijn tusschen de voorposten der beide legers. De actieve legers, de echte krijgsmachten van Duitschland, noch van Frank rijk komen in deze strijd. Het zou belache lijk zijn te denken dat deze slag een einde zou stellen aan den Europeeschen oorlog. Ten hoogste zal dezen slag het gevechtsterrein naar andere gewesten kunnen verplaatsen. Ofwel wordeD de Duitschers teruggedreven en dan zul len ze moeten trachten langs een anderen kant in Frankryk te geraken. Dat zou hunne positie zeer verzwakkenofwel blijven zij meester en dan trekken ze zeer waarschijnlijk aanstonds het noorden van Frankrijk binnen in de richtfng van Parjjs. Denkt ge dan niet dat ze dan eerst naar Antwerpen zouden komen. Neenik geloof dat niet. Toen de Duit schers de grens overtrokken was dit vooral om hier spoedig in Frankrijk te kunnen vallen. Ze zullen wet verstandig genoeg zijn om hun krach ten niet te verspillen door Antwerpen te belege ren. Zulke belegering zou ten minste 700,000 man vergen en deze zouden nog niet in staat zijn op 6 maanden tijd Antwerpen in te nemen. Maar nog eens, er bestaat veel kans dat wij samen met de Fransche en Engelche troepen de Duitschers terugdrijven. Wat is uw besluit voor dezen slag 1 Hij zal zeer ernstig zijn voor wat betreft het aantal menschenlevens die op het spel staan. Wat ook de uitslag weze hij is volstrekt niet be slissend I winnen we dan is de oorlog daarom niet gedaan en dan hebben de Duitschers enkel een goede kans verloren. Verliezen we dan is volstrekt alles niet verloren. Voor allen is het ordewoord nu moed houden; tachtig kansen op de honderd zullen we winnen, en verliezen we dan is de ramp niet onherstel baar. De einduitslag wat er ook gebeurt is voor zeker België blijft onafhankelijk. Aan allen, die mij op 10 en 15 Aug. bewijzen van belangstelling hebben gegeven, betuig ik ook namens mijne familie hartelijken dank. p. fr. ANT. THs. ZOETMULDER. Een net Jongmensch, R. K., vraagt bij nette R. K. menschen een degelyk KOSTHUIS, op nette stand, met vrije slaapkamer. Fr. br„ No. 2024, aan ULLERS' Boekhandel, Hoogstraat 19. Met BOVRIL bekomt men dadelijk een voortreffelijken bouillon, versterkend en voedzaam door de geneeskundige autoriteiten bijzonderlijk aanbevolen, niet alleenlijk aan zieken en aan herstel lenden, voor welke Bovril een onschat bare opbeurder is, maar ook aan gezonde menschen, bij wie hij vermoeidheid, zoowel lichamelijk als zedelijk, herstelt. Ten overige wordt BOVRIL gebruikt in alle goede keukens, want hjj is onmis baar voor het gereedmaken van soepen sausen tusscheneereehten. enz in de Advertentie-tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar. die zich afgemat en lusteloos ge voelen, die zenuwachtig en zonder energie zijn, wier arbeidsvermogen door geestelijke of lichamelijke overweging verminderd is, of die door uitputtende ziekten en hevige gemoedsaandoeningen het weer standsvermogen verloren hebben, is Sanatogen is door meer dan 14.00CT professoren en artsen uit alle be schaafde landen schitterend beoor deeld. De steeds stijgende navraag en ontelbare van de "hoogste te vredenheid getuigende beoordee lingen bewijzen, dat honderdduizen den in het Sanatogen de herleving hunner krachten en de versterking van hun lichamelijk en geestelijk arbeidsvermogen zoeken en vinden. Verkrijgbaar in alle apotheken en drogisterijen. Brochures gratis en franco door den Gen. Verteg. Den Heer B. Harrenstein, Amsterdam, Heerengracht 278. p. flesch p. flesch Laubenheimer f 0.75 Chat. de Granville - 0.55 Geissenlieimer - 0.85 Medoc - 0.60 Niersteiner -1.— St. Emilion Hochheimer. - 1.05 Cótes Créon Oppenheimer -1.25 Dulamon Blanquefort - 0.85 Rauenthaler -1.45 St. Estèphe Niersteiner Auslise -1.50 St. Julien Marcobrunner -1.75 Cantenau Niersteiner Rehbacb Ausl. - 2.25 of de beste gelaatspoeders van de Wereld, geven Alleen verkrijgbaar in origineele doozen bij alle parfumerie-handelaars en drogisten, alsmede aan de fabriek Bestrijdt met goed gevolg Rhumatiek, Bronchitis, Keel pijn, Lendenpijn, Pijn in de zijde, Stijven nek en alle aandoeningen door koude veroorzaakt. In doozen van 75 ets en in doozen van 40 ets bij alle apothekers en drogisten. op de Dagblad voor Schiedam en omstreken met: zoowel in als buiten beroep, Gevraagd een nette Werkster. Te bevragen bureau van dit blad. Gevraagd een nette in klein gezin, tegen flink loon. Adres te bevragen in VINK's Boekhan del, Hoogstraat 49. Kischt van uwen Winkelier ZUIVERE SODA in 174 Kilo pakje, tiet beste en voordeeligste Waschmiddel voor ALLE huishoudelijk grebrulk. DE HAARLEMSCHE SODAFABRIEK. THERMOGENE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 4