Dagblad mor Schiedam oU110 EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering f 1 fjfjn i b« nnnn nnn b*,veriies fnr d/su; Jaar^an^. £aterda& 22 'Augustus 1914 i\o. 11008 oTereentoisttë op 3e polis yermelde yoorwaarflen. j (J U U i Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Het overlijden van Z. H. Paus Pius X. Het H. College van Kardinalen. BuraauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange J1111 verlies van geheele I 1111 een hand, invaliditeit; 1 t, U U voet of oog; I IUU I IUU een duimw De_verzekenng wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam by verlies van by verlies van eiken ande ren vinger. Donderdagmiddag werd het lijk des Pausen, dat in de troonzaal geplaatst was, bezocht door het corps diplomatique, het Romeinsche patriciaat, de hooge geestelijkheid en de leden van de verschil lende geestelijken orden in de stad, vooral reli- gieusen. De troonzaal was versierd met rood damast en electrisch verlicht. De eerewacht werd gevormd door leden der pauselijke lijfwacht in groot teneu. Het lichaam des Pausen was bekleed met de pontificale ge waden en werd tentoongesteld op een verheven heid, onder een baldakijn, omgeven door vier brandende kaarsen. De tentoonstelling van het lijk zal morgen ochtend voortduren. Daarna zal het lijk plechtig naar de basiliek van St. Pieter worden overgevoerd. Nadat de kardinaal-camerlengo een voorberei dende bijeenkomst der kardinalen had voorgeze ten, bevestigde hij met kardinaal Merry del Val, de zegels van de deuren der particuliere biblio theek des Pausen. Daarna ontving hij de bezoeken van rouwbe klag van de bevelhebbers der pauselijke corpseD. De Pauselijke vlag hangt thans halfstok aan het gebouw der internuntiatuur in den Haag. Namens H. M. de Koningin heeft gisteren avond een ordonnance-officier de betuiging van H. M's rouwbeklag met het overlijden van Z. H. den Paus aan den secretaris der Pauselijke legatie overgebracht. Eveneens deed heden uit naam van H. M. de Koningin-Moeder, Jhr. de Ranitz, groot- meetter H. M.'s Huis. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de meeste hoofden van Buitenlandsche Missiën, alhier, de hooge R. K. Geestelijkheid, legden aan het gebouw der Pauselijke internuntiatuur condoleancebezoe- ken af. Afgescheiden van bijzondere diensten in ver schillende R. K. kerken, zal de volgende week in de kerk van den Jacobus, aan de Parkstraat, een plechtige H. Mis voor de zielerust van den H. Vader worden opgedragen. Het corps diplomaten en de hooge autoriteiten in den Haag zullen in de gelegenheid worden gesteld bij deze plechtig heid tegenwoordig te zijn. Het College van kardinalen bestaat uit kardi naal-bisschoppen, kardinaal-priesters en kardinaal diakens. Bij pauselijke constituties is het hoogste aantal kardinalen op 70 vastgesteld. Op het oogenblik is het H. College als volgt samengesteld Kardinaal Bisschoppen. T. S. Delia Volpe, bisschop van Ostia en Veeletri1844 1899 S. Vannutelli, bisschop van Porto en Santa Bufina1834 1887 A. Agliardi, bisschop van Albano 1832 1896 V. Vannutelli, bisschop van Pales- trina1836 1889 F. di Paola Cassetta, bisschop van Frascati1845 1899 G. de Lai, bisschop van Sabina. 1853 1907 Kardinaal-Priesters. J. S. Netto1841 1884 J. Gibbons1834 1886 A. di Pietro1828 1893 M. Logue, Aartsbisschop van Ar magh primaat van Ierland. 1840 1893 C. Vaszarij, prinsbisschop van Gzan, primaat van Hongarije 1832 1893 A, Ferrari, aartsbisschop van Milaan 1850 1894 G. M. Gotti1834 1895 D. Ferrata1847 1896 G. Prisca, aartsbisschop van Napels 1836 1896 J. M. Martin de Herzeray de la Iglesia, aartsbisschop van Santiago de Compostela1835 1897 G. Francica-Nava di Bontifé, aarts bisschop van Catania1846 1899 A. Richelmy, aartsbisschop van Turijn1850 1899 S. Martinelli1848 1901 L. de Skrbenskij, prinsbisschop van Praag 1863 1901 G. Boschi, aartsbisschop van Ferraza 1838 1901 B. Bacilieri, bisschop van Verona 1842 1901 R. Merry del Val, staatssecretaris 1865 1903 J. Arcoverde de Albuquerque Ca- valcanti, aartsbisschop van Rio de Janeiro1848 1 905 A. Cavallari, patriarch van Venetië 1849 1907 A. Rinaldini 1835 1907 B. Lorenzelli1853 1907 P. Mafii, aartsbisschop van Pisa 1858 1907 A. Lualdi, aartsbisschop van Pa lermo 1858 1907 D. Mezcier, aartsbisschop van Me- chelen1851 1907 P. Casparri1852 1907 L. 11. J. Lugon, aartsbisschop van Reims1842 1907 P. P. Andrieu,' aartsbisschop van Bordeau1849 1907 J. M. de Cos-Y-Macho, aartsbisschop van Valladolid1838 1911 D. Falconio1842 1911 A. Vico1847 1911 G. G. Pignatelli di Belmonte. 1851 1911 J. Farley, aartsb. van New-York 1842 1911 F. Bourne, aartsbisschop van West minster 1861 1911 F. Bauer, prins aartsbisschop van Olmütz1841 1911 L. A. Amette, aartsb. van Parijs 1850 1911 W. 0'Connell6, aartsb. van Boston. 1860 1911 E. Almarezy Santos, Aartsbisschop van Sevilla 1847 19H F. V. Dubillard, aartsbisschop van Cham bei y1845 1911 F. de Rovèrie de labriéres, bisschop van Montpellier. 1830 1911 K. von Hornig, id. van Veszprem1840 1912 A. Mondes Bello, patriarch van Lissabon 1914 Vittoriano Guisasolay Menendez, aartsbisschop van Toledo 1914 Lodovico Nazario Begin, aartsbis schop van Quebec1914 Domenieo Serafino, aartsbisschop van Seleucia1914 G. Delia Chiesa, aartsbisschop van Bologna1914 G. Gsernoch, aartsb. van Gran 1914 F. von Bettinger, aartsbisschop van Münchën Freising.1914 H. J. Lévin, aartsbisschop van Lyon 1914 F. van Hartman, aartsb. van Keulen 1914 G. Piffl, aartsbisschop van Weenen 1914 Kardinaal-Diakens. O. Cagiano de Azevedo1845 1905 Cajetanu? Bisleti1856 1911 Basilius Pompiljelj1858 1911 Louis Billot1846 1911 Willem van Rossum1854 1911 Scipio Fecchi1914 Ph. Giustini1914 M- Lega19^ F. A. Casquet1914 Het Conclave. Onmiddellijk na deze plechtige bijzetting bo- ginnen de negendaagsche exequiën of treurnonen d.w.z. de telkens door een kardinaal, in tegen woordigheid der anderen gehoudene zielediensten. Na afloop van iedere plechtigheid vereenigen zich de kardinalen tot congregatiën, waar zij zich met alle voorzorgen, betreffende de tucht en het ce remonieel van het te houden conclave, bezig te houden. Men begint met de Bullen voor te lezen die door Alexander III, Gregorius X, Clemens V en VI, Julius II, maar vooral die door Pius IV (1696) en Gregorius XV (1621), Urbanus VII en Clemens XII voor de Pauskeuze zijn afgekondigd. De voornaamste punten dezer Bullen zijn de volgende Tien dagen na den dood des.Pausen, moet met de keuze van een opvolger een aanvang gemaakt worden door de aanwezig zijnde kardinalen, zonder langer op de afwezigen te wachtten, deze laatsten moeten echter bepaaldelijk opgeroepen worden; geen enkele kerkelijke censuur kan een kardinaal van zijn stemrecht berooven, zelfs de kerkelijke ban is hiervoor geen beletsel. De keuze moet in het conclave, (een afgesloten gedeelte van het Vaticaan) geschieden en de nadere bepalingen over de inrichting van het con clave moeten vastgesteld worden. De gekozene moet twee derden van de stemmen op zich ver- eenigd hebbenwanneer dit getal niet bereikt isi dan moet men het door toetreden (per accessum) trachten te bereikengeschiedt de keuze door scheidsrechters, dan mag geen dezer voor zich zeiven stemmen. De nieuwbenoemde wordt, wan neer hij nog geen bissschop is, eerst door den kardinaal-deken (die bisschop van Ostia is) tot bisschop gewijd. Hij wordt door niemand bevestigd omdat hij zijn opperste en algemeene macht over de Kerk van geen mehsch, maar onmiddellijk van Christus ontvangt, Hem wordt de driedubbele kroon opgezet als een zinnebeeld van het geloof der Katholieke Kerk aan het geheim der H. Drievuldigheid, alsmede van de hoogste macht, de eer en het rechterlijk gezag in geestelijke zaken over de geheele Kerk, en in de wereldlijke over de Kerkelijke Staten. Het voorlezen dezer Bullen en hare plechtige bezwering door de aanwezige kardinalen vormen het eerste gedeelte van de voorbereiding tot de keuze. Onmiddellijk daarna laat de kardinaal kamerling den door hem verzegelden ring en het zegel van den overleden Paus door den eersten ceremoniemeester verbreken, en neemt de sup- plieken en het bullenkistje in bewaring, naafloop waarvan twee geleerde prelaten gekozen worden, de een om de lijkrede te houden, de andere om de inleidende redevoering ter Pauskeuze te ont werpen en voor te dragen. Vervolgens worden twee kardinalen gekozen, die met het oppertoe zicht over het te houden Conclave belast worden. Acht congregatiën houden zich bezig met de be vestiging der staatsambtenaren in hunne respec tieve betrekkingenmet de benoeming van de twee voor het Conclave bestemde geneesheeren, van den heelmeester, den apotheker, den biecht vader en zes ceremoniemeesters en van de be dienden van minderen rangvoorts met de be noeming van den biechtvader der kardinalen en met de verloting der cellen in het Conclave, waarbij de jongste kardinaal-diaken de loten trekt; verder met het opmaken van een register van alle vreemde personen, die als noodig bij het Conclave mede worden binnengesloten en van de Conclavisten, en eindelijk met de verkiezing van drie kardinalen, die in 't bijzonder toezicht moe ten houden over het sluiten en de inwendige materieele werkzaamheden van het Conclave. Bij deze congregatiën worden ook de gezanten der buitenlandsche mogendheden en de eventueele deputatiën in audiëntie ontvangende toespraken worden meestal door den kardinaal-deken beant woord. Na afloop der exequiën en congregatiën op den tienden dag, leest de kardinaal-deken in den Sint Pieter de Mis van den H. Geest voor de nieuwe Pauskeuze, en houdt bovenbedoelde vooraf geko zen prelaat de rede de eligendo summo Pontifice. Na de sluiting dezer godsdienstoefening volgt in plechtige processie, de intocht in het Conclave. Onder den naam Conclave verstaat men zoowel de vergadering der kardinalen die voor de keuze van een nieuwen Paus zijn bijeengekomen, als de plaats zelve, waar deze plechtige bijeenkomst wordt gehouden. In de eerste tijden werd het Conclave in die stad gehouden, welke hiertoe het meest geschikt voorkwam eerst Gregorius X en andere Pausen na dezen, bevalen dat de keuze daar moest geschieden waar bij den dood van den opperpriester het Romeinsche hof zijn verblijf hield. Te Rome werd dus in den regel deze plech tigheid gevierd, en alleen gevallen van oorlog of opstand zooals b.v. in 1800 gebeurde bij de benoeming van Pius VII in Venetië maakten hierop een uitzondering. De keuze van het paleis, waar het Conclave moet gehouden worden, hangt af van de kardinalen. Tot aan Pius VI geschiedde dit meestal in het Vaticaan, en enkele malen in het Quirinaal. Op dezelfde verdieping worden zoovele kleine cellen of kamertjes afgeschoten als er kiesge rechtigden zijnieder kamertje is in tweeën ge splist het grootste gedeelte is voor den kardinaal en het andere voor zijn conclavisten. Het gevolg van iedere kardinaal bestaat aldaar uit twee of drie personen, van welke de een gewoonlijk gees telijke is cu de twee andere leeken zijn. Aan dit ambt zijn vele voorrechten verbondenhet geeft recht op het ridderschap en het romeinsche bur gerrecht, alsook op andere gunstige bepalingen. Dat de keuze dezer conclavisten met veel om zichtigheid geschiedt, ligt in den aard der zaak. Pius IV hield het voor noodzakelijk de neven der kardinalen buiten aanmerking te laten. Naast ieder kieskamertje, dat voorzien is van het wapen van zijn bewoner en tevens van een nummer, be vinden zich nog twee kleine kamertjeshet eene dient tot kapel, wanneer de kardinaal de H. Mis leest of hooren wil, het andere tot eetkamer. Wanneer de kardinalen hun eerste intrede in het Conclave gedaan hebben, dan begaven zij zich naar de kapel, alwaar het Scrutinioxn zal gehouden worden, en bezweren opnieuw de kiesbullen, na die nog eenmaal gelezen en vervolgens een ge bed verricht te hebben. Zelfs dan nog hebben zij de vrijheid naar huis terug te keeren, maar op voorwaarde van des avonds op het Conclave present te zijn. Het corps diplomatique, de pre laten en de hooge adel mogen nog bezoeken komen afleggen, doch tegen middernacht moeten alle vreemdelingen op een door den opperceremonie- meester met de bel gegeven teeken het Conclave verlaten, hetwelk voorts door dezen en den maar schalk van het paleis in tegenwoordigheid der kardinalen capi d'ordine (eigenlijk hoofdcommis sarissen van orde), nl. van den eersten kardinaal bisschop kardinaal-priester en kardinaal-diaken, op plechtige wijze gesloten wordt. De maarschalk (wiens betrekking erfelijk -is, en vroeger in he1 bezit van de familie Savelli was, doch sedert Cle. mens IX overgegaan is in de familie Chigt) »n eën gouverneur, maar die prelaat moet wezen, aanvaarden nu de bewaking van het Conclave, en laten alle toegangen en venster op zoodanige wijze ommuren, dat slechts één deur open blijft, welke van binnen op andere wijze gesloten wordt dan van buitende sleutel voor het binnenslot wordt door den gouverneur die voor het buitenslot door den opper-ceremoniemeester be waard en gezegeld. Boven aan de deur is er een klein venster en in de daaraan grenzende muren zijn vier openingen aangebracht, in welke zich draaikastjes bevinden, waardoor de spyzen voor de kardinalen in het Conclave verschaft en ieder ander geoorloofd verkeer bewerkstelligd wordt» over de voltrokken afsluiting van het Conclave wordt een akte opgemaakt. Nog denzelfden avond maakt de kardinaal-deken en de kardinaal-kamer ling een ronde, om te zien of alles volgens het voorschrift opgevolgd is. De eerste dag na de sluiting van het Conclave is bepaald voor audiëntiënde afgevaardigden der kardinalen ontvangen voor het spreekvenstertje de gezanten der vreemde mogendheden en de voornaamste ambtenaren. Den tweeden dag leest de kardinaal-deken de H. Mis van den H. Geest waarbij alle kardinalen communiceeren. Op den derden dag beginnen de eigenlijke kiesvergaderingen en wel wanneer het Conclave in het Vaticaan gehouden wordt in de Sixtijnsche kapel. Volgens den Romeinsdien correspondent van »De Tijd" zal het nabijzijnde Conclave uiterlijk 10 dagen na den dood van Z. H. den Paus moe ten beginnen. Het wordt dan plechtig geopend door den Camerlengo, kardinaal della Volpa, die na het overlijden van wijlen kardinaal Oreglio di San Stefano onlangs tot dezen hoogen post ver heven is. Het zoogenaamde recht van veto, dat enkele katholieke grootmachten zich van ouds toekenden, is door paus Pius X volstrekt opge heven verklaard en thans onuitvoerbaar geworden. Onder de kardinalen, die voor de tiaar het meest in aanmerking komen, treedt zoo wordt in welingelichte Romeinsche kringen geloofd op den voorgrond kardinaal Domenieo Ferrata. Deze was vóór zijne verheffing tot het purper nuntius te Parjjs en had daar als diplomaat een grooten naam. Hij is nu prefect der Congre gatie van het Concilie en secretaris van het fj. Officie, twee zeer gewichtige ambten. Hg munt uit door een buitengewone kennis van het ker kelijk recht en het Staatsrecht. Hij was intiem bevriend met wijlen kardinaal Rampolla. Naar reeds verluidt, zal bij eventueele vredes- sluiting na den huidigen wereldoorlog de bemid deling van den H. Stoel noodig, althans zeer nuttig kunnen zijn. Met deze uiterst actueele jtSfj4' ff £- -T" >w. *fk. Geboren Gecreëerd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1