De Oorlog. Buiteulandsch Nieuws. Binnenland. overweging zal in het Conclave allicht rekeniBg worden gehouden. Daarom is het lang niet on waarschijnlijk, dat de uitstekende figuur van een diplomaat als kardinaal Ferrata in bijzondere mate de aandacht van het Conclave trekken zal. Onder de »Cardinali papabili" is ook onze emi nente landgenoot kardinaal van Ressum dikwijls genoemd. Z Em. staal aan nagenoeg heel de Curie, die hy door jaren lange practijk voortreffelijk kent, in zeer hoog aanzien. Maar dat hij een buitenlander is, geldt bij velen nog als ernstig bezwaar. Mocht in den afschuwelijk-verwarden toestand, dien Europa thans doorleeft, dit bezwaar niet overwegend zijn, zoodat de meerderheid van bet H. College, die nog altoos uit Italianen bestaat, tot de keuze van een niet Italiaanschen paus zou kunnen besluiten, dan is onze kardinaal van Ros- sum, als behoorende tot een geheel onzijdigen staat, wel de vanzelf aangewezen candidaat. Adriaan VI zou dan niet meer de éénige Neder- landsehe paus blijven. Verder noemde men niet zeideD kardinaaal Maffi, aartsbisschop van Pisa, als den toekomstigen paus. Hij is een man van zeldzame geleerdheid, zoowel in kerkelijke als profane wetenschappen fvooral sterrenkunde) een voorbeeldig kerkvorst en krachtig bevorderaar der katholiek-sociale actie met name der katholieke pers. Hij beschikt over een meesterlijke pen en niet geringe welsprekend heid. Doch zijn patriotische toespraak tot het regiment, dat uit Pisa ten oorlog in Tripoli zou opmarcheeren,!bracht dezen kardinaal bij sommigen In verdenking van chauvinistische gevoelens. Vooral bij de buitenlandscha leden van het H. College zal dit bezwaar thans opgeld kunnen doen. Nog andere »papabili" wordeD onder de Kardi nalen, met meerdere of mindere overtuiging, ge noemd. Men vergete echter niet, dat uiteraard dit alles slechts menschelijke gissingen kunnen zyn. De H. Geest werkt in iedere Coficlave langs onna speurlijke, dikwijls wonderbare wegen. Daarom heeft menig Conclave reeds geheel onvoorziene verrassingen gebracht. Alleen de uitverkorene van den H. Geest, die namelijk het meest ge schikt is voor de grootendeels nog in het duister zwevende tijdsomstandigheden, wordt paus, om aan de geheime plannen der Voorzienigheid als werktuig te dienen. Voor hèm alleen is het »Tu es Petrus", weggelegd. Niet ten onrechte is dan ook te Rome het spreekwoord ontstaan, dat wie als »de toekomstige paus" het Conclave binnentreedt, dit als gewoon kardinaal verlaart. Een regel nochtans, waarop de kerkgeschiedenis meer dan één uitzondering heeft geboekstaafd. liefde heeft voor de Schelde, vanwaar zij het uitzicht heeft over de stad. Vanmiddag liep hier het gerucht, dat de Koning te Antwerpen zou zijn teruggekeerd. Pas had deze mare vat gekregen op de menigte, of alles stroomde samen voor het paleis, waar het al spoe dig zwart stond van de menschen. Zelfs werd verteld, dat te Ostende een schip zou gereed lig gen om de Koninklijke familie in geval van nood over het Kanaal in veiligheid te brengen. De menigte werd in haar vermoeden nog ver- s"terkt door de aanwezigheid van een patrouille gendarmen, die voor het paleis met een afdeeling van de Guide had post gevat. De nieuwsgierigen werden echter teleurgesteld, want niemand was te zien. Slechts nu en dan stopte een auto voor de poorten van het paleis, waaruit dan een hofdignitaris of een andere auto riteit stapte. Ik sein U zoodra dé koning in Ant werpen aankomt. Vanmorgen sprak ik korten tijd met twee Duit- sche krijgsgevangenen, die hier zijn binnenge bracht, op gevaar af voor een Duitsche spion te worden uitgemaakt door de achterdochtige me nigte. De lariehten van het ooilogsterrein zijiï schaarsch. In België rukken de Duitsche troepen' nog steeds vooruit, maar in den Fdzas schijnt het nivt zoo voorspoedig te gaan. De Franschen heiben Mühlhau&en weer op de Duitscbers ver overd. 1 egel ijk komen echter de berichten van een gioote Duitsche overwinning in den Elzas waarbij niet minder dan 7000 krijgsgevangenen en een groote massa geschut in handen der Duitscbers vielen. Uit Berlijn hoort men niets dan Duitsche overwinningen en uit Parijs niets aan Fransche overwinningen. Tot voor kort hoorden we uit Brus- el steeds overwinningen van de Belgische trot pen Le waarde van deze officieel© over winnings^ belichten is gelijk nul. Van den Oosten rjjksch—Servische en Russische grens valt heden ook weinig te vermeiden. Zooals wij reeds gisteren in onze telegrammen meoedeelden heeft ter hoogte van Ha aas een gevecht plaats gehad tusschen een groot DuitseL o' rlogschip en elf Engelsche torpedoboolen. Pe uitslag van den slag is nog niet bekend. Uit Antwerpen. De correspondent van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam seintBe iegerautoriteiten en de stedelijke magistraten hebben heden-middag al len vluchtelingen uit Brussel en andere plaatsen bij proclamatie verzocht naar hunne woonplaat sen terug te keeren. Ik beu naar het station ge gaan, doch kon slechts het tegenovergestelde con- stateeren. De stroom van vluchtelingen, die de stad binnenkomen, gaat nog onverminderd door. Wel hebben in de vroegte tal van vluchtelin gen hun reis naar Gent voortgezet. Het schijnt, dat de militaire overheid verno men had, dat in verschillende deelen der stad wapens en munitie zou zijn geborgen. Er had althans een streng onderzoek plaats en heden-mor gen is een Duitsch schip met een groote hoeveel heid bommen ontdekt, die, naar vanzelf spreekt, door de overheid in beslag zijn genomen en in het arsenaal in veiligheid gebracht. Nog steeds komen aan het middenstatiom trei nen vol gekwetsten aan. Zij, die zwaar gewond zijn, worden op een draagbaar naar beneden ge bracht en per ambulance-auto naar het hospitaal vervoerd. Andere leunen op verplegers van het Roode Kruis. Het Prinsesje, dat zich door al die narigheid niet laat afschrikken, zag ik heden-morgen op hare wandeling door de stad bij het Vlaamsche Hoofd. Het schijnt, dat het Koningskind een voor- Ik vroeg hun een en ander en zij vertelden mij, dat zij zich de laatste drie dagen hadden gevoed met kroten en beetwortelen, die zij op het veldl hadden gevonden. Dergelijke verhalen over uit gehongerde krijgsgevangenen komen uit alle dee len van het land, maar ik wilde mijzelf van de waarheid overtuigen. Ik vroeg hun verder, of zij iets wisten te vertellen van gevechten, maar zij verzekerden mij niets te weten en maakten, den indruk zeer spoedig van hun regiment te zijn gescheiden. Overigens maakten ook deze menschen in al hun armzaligheid den indruk dat zij zich voelen als kleine radertjes in het groote uurwerk, dat de „General Stab" heet. Het beste nieuws verneemt men nog door dan met dezen, dan met genen te spreken. Zoo ver telde mij een koopman, die uit Mechelen was gevlucht, dat in Mechelen in den avond van; Dinsdag op Woensdag een groot convooi oorlogs tuig, kanonnen en mitrailleuses waren aangeko men, bewaakt door een brigade gendarmes en lanciers. Dit coinvooi hadden de Belgen op de Duitschers buit gemaakt. Over de vraag wanneer de toegangen tot Ant werpen zullen warden gesloten, heeft de pro clamatie van heden door den Antwerpschen bur gemeester de Vos uitgevaardigd op last van den gouverneur der stelling Antwerpen, luitenant-ge neraal Dufour, klaarheid gebracht. In deze pro clamatie wordt der b urgerij bekend gemaakt, dat vanaf Donderdag de toegangen tusschen de ves tingen zullen zijn gesloten. Het verkeer van voet gangers en voertuigen van allerlei aard langs de vesting zal uitsluitend door de stadspoorten mo gen geschieden. Een fotograaf, die voor de geïllustreerde bla den arbeidt en zich te dicht bij de grenzen ver toonde, werd aangehouden en het duurde wel eerti- ge uren voor hij zich wederom in vrijheid be vond. Dat onze vriend, de fotograaf, eanige ang- siigie uren had doorgebracht laat zich wet begrij pen, als men weet dat in dezen tijd korte met-i ten worden gemaakt. Over het algemeen is het te ontraden zich met een fotogratietoestel te ver toon, n, want voor gij het weet heett men een menigte achter zich die U voor ceu spion houdt en is het zoover dan is „berg Uw lijf" de bood schap. En geen wonder! Pc „Nieuwe Gazette" geeft juist vanmorgen weer een groot verhaal van oen levensgeschiedenis van een deze: dagen to Brussel aangehouden spionnen en onder een tuk gedrukt hoofdje „de geschiedenis van een rj-ionverhaalt het blad hoe de beruchte Peter '1 hijsen in de Emil Bamingstraat op heetei'daad l e.rapt weid. Hij stond reeds jaren lang in dienst van Ponschland als spion en wat nog erger is uk- spionnen-jager afkomstig uit Arlon en vijftig j-aa: oud heeft hij minstens de fceltt van zijn leven aan zijn land een verraderlijk spel gespeeld en uit platte geldzucht heett hij een afschuwelijke volmaaktheid bereikt in het verdienen van die judaspenningen. Na twee of drie jaren in Frank rijk te zijn opgesloten als spion, vestigde hij zich als een welgestelde rentenier, terwijl hij opgaf; het slachtoffer te zijn van een Fransche spion- nenmanie. De Dreyfuszaak vatte nij aan om zich als een tweede Dreyfus uit te geven. Zijn br:o>- caares werden echter als ,oud papier per kilogram verkocht en tevergeefs; had hij; getracht de Ant werp sche bladen daarvoor te interesseeren. De grrote laagheid van zijn karakter bleek vooral uit de wijze waarop hij zijn inkomen trarblfe te vermeerderen. Daartoe wees hij' Duitschland de spionnen aan, die voor andere mogendheden spi on roerden. Hij deed dit; als volgt. Hij plaatste een advertentie waarin aan een verstandig jomgmeuseh die de kunst van fotografeeren verslond, V ij voor keur oud-militairen, een mooie letrekkiug werd aangeboden. Hij zond dezen persoon dan eerst in België en later over de grenzen, waarschuwde de Duitsche regteering' dat er op hun terrein een jongmensch zou komen die een bekende spion was om foto's te nemen. Wanneer deze persoon aankwam werd hij' dan ook, als zijnde een spion gearresteerd. Op deze wijze heeft hij den Engelsch- nan Botram Steward tot 2 jaar vestingstraf doen veroordeelen. Het blijkt dat de agent van Th ij ren een Fngelschman in zijn hotel had leeren ken nen en hem een wandeling had voorgesteld, oat uil een krijgskundig oogpunt, van groot belang j was. De agbnt gehoorzaamde, volgde hem en liet hrm aanhouden. Toen werd hij door een oud- onuerofficier, die hem in den val liet loepen, gesnapt. Het uur der vergelding voor dezen af schuwelijken lafaard is thans geslagen. De naam van Peter Thijisen zij gevloekt. Brussel, Antwerpen e.n d,e forten van Antwerpen. Verrassend vlug zijin de Duitschers voorbij Leu ven op Brussel aangetrokken, na de gevechten van 12, 18—20 Augustus bij Diest en Thienen. Zij kwamen uit het heuvelachtig terrein omlaag in het z.g. Scheldebekken en hadden het voordeel van het terrein. Nu zij; in Brussel zijn blijft de zeer belangrijke vraag, wat hun oogmerk is met Antwerpen. De stelling van Antwerpen is, èn door de geweldige fortenlinie, èn door in praktijk te brengen inundatie, volgens deskundi gen zeer sterk en pas na maanden lang beleg te veroveren. Een beleg brengt echter mede het zoeken naar een uitweg door de belegerden voor aanvoer van levensmiddelen. Hiertoe is, wat Ant werpen aangaat, de Schelde natuurlijk aangewe zen. Wanneer de Duitschers echter geen belegering aanvaarden, maar Antewrpen willen afsluiten, ter wijl zij naar het Zuiden afzakken, dan komt Antwerpen en alles wat daarboven te vinden is, in ietwat gunstiger conditie. En daar de Fran schen en de Engelschen „ergens" moeten zijn ten Zuiden van Brussel, zoo is het niet zeer on waarschijnlijk dat van een. eigenlijk beleg van Antwerpen thans niet direct sprake zal zijin. Het geen, om vele redenen, te hopen is. Te Antwerpen is heden-morg;en in een Duitsch schip een groote hoeveelheid bommen, wapens en oorlogstuig ondekt. De regeering heeft er be slag op gelegd on in veiligheid gebracht. De openingen tusschen de verschillende vestingen zijn gesloten voor het publiek en versperd. Het ver keer tusschen Brussel en Gent is totaal' verbro ken. De Brusselsche bladen verschijnen niet meer. Heden-morgen 7 uur werd een Duitsche vlieg machine boven de stad Gent gezien. Het ge rucht loopt dat deze te Ostende is neergeschoten Ook in den loop van den dag werden boven Gent meerdere vliegtoestellen waargenomen. Te Gent zijn sedert gisteren 20.000 vluchtelingen en 10 treinen met gewonden aangekomen. In de stra ten van Gent zijn afbeeldingen van Duitsche vlieg machines aangeplakt, opdat de bewoners deze van de Belgische vliegtoestellen kunnen onder scheiden. Sedert heden-morgen is het treinver keer met Brussel stop gezet. De burgerlijke en militaire autoriteiten hebben heden in het pro vinciaal gebouw geconfereerd. Volgens de laatste berichten is liet in Brussel zeer kalm. Door Duitsche cavalerie-patr>uiHes wordt rondom Brussel gepatrouilleerd. Alle ver bindingen tusschen Brussel en Antwerpen en het Binnenland zijn afgesneden. Te Hasselt hebben de Duitschers paarden en wagens opgeëischt. Volgens mededeelingen van de grenswachten bij Esschen zijn op 5 Kilometer afstand van de grens uhlanen gezien. Volgens onze laatste in lichtingen is het waarschijnlijk dat er op Bel gisch grondgebied geen groote slag zal; worden geleverd. Het grootste deel van het Duitsche le ger trekt over Ciney naar het Zuiden ten einde de Eransche grenzen te bereiken. In den Elzas. Onder aanvoering van den kroonprins van Beieren hebben de Duitschen troepen in Lotha ringen tusschen Mets en Vogezen een groote over winning behaald. Daarby werden de Fransche troepen over de geheele linie zware verliezen toegebracht. Er werden 7000 Franschen krijgs gevangen gemaakt terwijl veel Fransch geschut veroverd werd. De Duitschen troepen rukken met onweerstaanbaren drang voorwaarts en zetten ook heden den stryd op denzelfde voet voort. Mtihlhausen is na hevige bajonetgevechten we derom door de Fransche troepen bezet. Zes ka nonnen en eenige kisten met munitie werden op den vijand veroverd. 600 Duitschers werden krijgs gevangen gemaakt. Het Fransche leger trekt op van het noorden van Straatburg naar Delme langs Morhange. 1 Mülhausen is weer hernomen door de Fran schen. Dit belangrijk bericht komt hierop aan dat de 480 K.M. frontlijn der Duitschers tus schen Bazel en Antwerpen in het zuiden, dus aan den linkervleugel, een deuk naar binnen kreeg. In het midden, bij Luxemburg, is de toestand nog omgekeerd. Daar zijin de Duitschers geavan ceerd. De Elzas, is, zooals men kan welen, naar I rankrijk toe, hoog gelegen, dit deel heet de Boven-Elzas, en uit de bosschen en de bergen in die streken, o.a. bij! Markrich Schirmeck en Lutzelhausen komen de Franschen opzetten en zullen, als de krijgskans hen gunstig blijft, afdalen naar de Beneden-Elzas op Straatsburg en Sohettstadt aan. Vanuit den Beneden-Elzas, die vrij vlak is, is het tegenhouden dier troe pen geen gemakkelijk werk. Zoodat, zooals het er nu uitziet, de Duitsche legerkorpsen in het noorden van hun frontlijn (in België) wel goed vooruit komen, maar in het Zuiden nog niet veel verder zijn dan bij het begin. R u s 1 a n d—-O o s t e n r ij k. Aan het blad „Az-Est" wordt uit Czernowitz gemeld, dat de Russen verscheidene pogingen heb ben gedaan over de grens bij Boekowina voort te dringen. Al deze pogingen werden door onze troepen krachtig verijdeld. Vooral tusschen No- vosielitza en Okna leden de Russen ernstige ver liezen. Onze troepen bezetten het gebied tusschen Novosielitza-Balamoetovka-Rahavenzy, en ver nielden hij Okna de telegraaflijnen, alsmede de Russische postkantoren. Be Russen trachtten op verschillende punten het voortdringen van onze troepen te verhinderen, doch werden steeds met groot verlies teruggeworpen. 0 o s t e n r ijl k—M o n t e n e g r o. Bij Grahovo hebben de Montenegrijnen een over winning behaald op de Oostenrijkers. Uit Cettinje wordt aan de Messagero geseind, dat de Oostenrijkers, de Montenegrijnen gisteren hij Crivosscie en Grahovo hebben aangevallen. De Oostenrijkers werden teruggedreven en vlucht ten in groote wanorde. Vele dooden en 200 ge vangenen op het slagveld achterlatend. Servië. Ook de Serviërs schijnen aan de winnende hand te zijn. Zij dreven de Oostenrijksche troepen naar de Druna. Bij Stara Moldawa werden de Oostenrijksche schepen en magazijlnen vernield. ITALIA Het lijk van den Pauls is gisteren naar de basi liek van Sint Pieter overgebracht. Aan den indrukwekkenden stoet namen deel een corps Pauselijke soldaten, het Pauselijk hof, 22 kardinalen met den kardinaal-camerlengo Delia Volpe aan het hoofd, tal van aartsbisschoppen, Lisschoppen en godsdienstige genootschappen. Het kapittel der basiliek van Sint Pieter nam het lijk van den Paus aan den ingang aer basiliek in consignatie, terwijl een zangerskoor ritueel® gebeden zong. Het lijk werd neergezet bij' het confessie-al taai'. De vice-déken verichtte de absoute in .tegen woordigheid der kardinalen. Vervolgens werd het lijk, dat steeds gèdragen weid op de armen van acht palfreniers, naar ae Sacramentskapel overgebracht, om daar, om ringd door kaarsen, ten toon te worden gesteld. De edelwachten houden de ©erewacht. De hek ken der kapel werden om 11.15 gesloten. Na afloop der ceremonie werd het publiek toegelaten tot bezoek aan het lijk. Duizenden peisonen stonden op het plein van Sint Pieter te wachten op de opening der hekken en be gonnen toen langs het lijk te defileeren. De karabiniers doen dienst op het plein iei ham having der orde. Ook in de Sint Pieter doen de karabiniers dienst. Het Conclave. Do Kardinaal van Mechelen Kardinaal Mercier is per extra-trein uit Mechelen naar Rome ver trokken ter bijwoning van het conclave. FRANKRIJK. Het veroverde Duitsche vaandel. Nadat, zooals wij vermeld heboen het op de Duitschers veroverde vaandel eenigen tijd aan een raam van het ministerie van oorlog te Parijs ter bezichtiging was gesteld, werd het Woens dagavond naar het Elysee gebracht, waar het door een kapitein der jagers te voet aan presiden1 Poincaré werd aangeboden. De president zeide, terwijl hij het vaandel in ontvangst nam, dat hij zich gelukkig achtte, als oud kapitein der jagers te voet, dat het een bataillon der jagers was, hetwelk het eerste vaandel aan den vyand had ontrukt en hij richtte levendige gelukwenschen tot zyn oude kameraden. Gedurende den nacht bleef het vaandel op het Elysee en daarna werd het door een compagnie van de republikeinsche garde naar het Hotel des Invalides gebracht, door een sergeant gedragen, niet met den steel rechtop en het doek wappe rend, zooals een vaandel, dat tegen den vijand oprukt, maar den steel over den schouder en het doek hangend, als een veroverd vaandel. Daar werd het vaandel plechtig onder de hoede van den gouverneur geplaatst onder toespraken van militaire autoriteiten en de tonen van de Marseil laise. In een dagorder, gloeiend van geestdrift, maakte de minister van oorlog het leger met de overbrenging van het vaandel naar de Invaliden, waar zooveel bewijsstukken van Franschen roem verzameld zijn, bekend. Koninklijk voorbeeld. Een leverancier van H. M. de Koningin-Moe der ontving namens H. M. een schrijven, waarin hem met het oog op de treurige tijdsomstandighe den waardoor vele firma's dringende behoefte hebben aan contanten, verzocht werd, zijn jaar rekening, die anders na het einde van het jaar aan H. M. wordt ingezonden, reeds nu in te zen den, wanneer hem dit gemakkelijk kon zijn. Wij kunnen H. M. de Koningin-Moeder, die ons volk zoo dikwijls in het goede voorging, slechts hartelijk dankbaar wezen, dat zij ook nu weer het goede voorbeeld gaf, en hopen, dat dit door velen zal worden nagevolgd. (Vad.) Weer naar zee. Nu een zekere rust in de handel en bedrijnen, terugkeert, gaan weer verschillende IJmuider stoomtrawlers met toestemming der autoriteiten naar zee. Zij moeten echter niet te ver van de kust gaan. i i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2