Dagblad voor Schiedam Omstreken f f Afin"""" Onschuldig veroordeeld. De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering b« pnnn b« 37sit? Ja&rgaiij Maandag 24 Augustus 1914 No. 11009 FEUILLETON. OTereeaïoistig on 4e polis yermelde yoorwaarden. OeCfidMle berichten. Kennisgeving. Het overlijden van Z. H. Paus Pius X. Buitenlandsch Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. by verlies bij verlies van eiken ande ren vinger van een wysvmger Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelirigen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange 11 111 verlies van geheele g 111 g een hand, invaliditeitI CUU voet of oog verzekering wordt gewaarborgd door de Blollandsche Algemeene I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten no. 3 dezer gemeente, over het dienstjaar 1914/15, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 22en Augustus 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24e Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNËRLAGE GRETE. Bij de politie te Schiedam, waar ge legenheid is zich vojoi de betrekking van Inspec teur van politie te bekwamen, kan een klerk geplaatst worden op een jaarwedde van f400.—. Sollicitanten, niet jonger dan 20 jaren, niet flink voorkomen, zeer goede verstandelijke ontwikke ling en kennis der moderne talen, worden verzocht zich ten spoedigste schriftelijk aan te melden, bij den Commissaris van politie. Oflicieele constateering van het overlgden. De plechtigheid der doodsconstateering had plaats in tegenwoordigheid van de waardigheidsbekle ders van het pauselijke hof. Deze en de ceremo niemeesters stonden bij de deur om den kardinaal kamerling te ontvangen. Driemaal klopte deze op de gesloten deur der sterfkamer mej. luide stemme den naam des Pausen roepende. Vervolgens werd de deur geopend en trad de kardinaal binnen. Het bed naderend tikte hij driemaal met een zil veren hamertje op het voorhoofd des Pausen, den naam van dezen roepende. Hierna constateerde de kardinaal-kamerling officieel, dat Pius X over leden was. De doode ligt zacht en kalm met blank gelaat, waarop als 't ware een glimlach speelt. Overbrenging naar den St. Pieter. Met groote plechtigheid, in zooverre dit nog na de inneming der passelijke Staten mogelijk is, schryft een corresp. van de »Tijd", heeft de over brenging plaats gehad van het stoffelijk overschot des Pausen naar de Sacramentskapel van St. Pieter. De lijkstoet zou door het Vaticaan naar den St. Pieter trekken en alle zalen, loggia's, trappen en gangen waren door kaarsen verlicht. Een aantal personen met speciale toegangskaarten waren tot GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Franscli. 86) Met een blik zooals degene waarmee gij mij thans aanschouwt, mara'zelle Siméonue' zeide hij terwijl hij rood werd en verlegen, zoudt gij mij kunnen dwingen al de hoeken der wereld te gaan doorsnuffelen. Gij wilt dus Parbleu! ben ik een mensch om zich bij de ooren te laten trekken vraagde hij schertsend. En welk is uw plan Ho 1 plannen... gij vraagt mij to veel... het toeval, zeg ik u, ik zal mij aan het toeval over geven. Bedenk nochtans al de moeilijkheden der reis, al de gevaren. Integendeel, mam'zelle Siméonne, ik denk er liever niet aan. Waar zult gij eerst naartoe gaan Naar Sedan. En vervolgens Ik zal pogen door te dringen tot in Duitsch- land, ondanks de Pruisen die overal zijn. Daar de Salla Ducale en de Salla Regia toegelaten. De heeren waren in rok, de dames in zwart met zwarte sluiers gekleed. De Palatensche garden stond sen haie" opge steld. Toen de stoet voorbijtrok, maakte zich een groote ontroering van allen meester, voorop gin gen palfreniers met brandende toortsen. Dan kwamen de poenitentiarissen, achter dezen volg den de sacristijn en de sub-sacristijn, alsnukwam het praalbed met het lijk, omringd door de no- belgarden en officieren van de pauselijke lijfwacht en gedragen door de sedariï. Onmiddellijk achter het lijk schreden de fami lieleden des Pausen, gevolgd door het H. College van Kardinalen, van wie de deken en de sub deken voorop gingen. Achter het H, College schreden de majordomus, de ceremoniemeesters, de geheimkamerheeren, de assistent bij den Pauselijken troon, de maarschalk van het Conclave en het corps diplomatique allen in ambtsgewaad. Langzaam trok de lijkstoet door het Vaticaan, de trap af naar de kapel. Aan den ingang der kapel werd de plechtigheid der eerste absolutie verricht, terwijl de stoet werd opgewacht door het geheele kapittel van het Va ticaan. De basiliek was electrisch verlicht. Onder aanhoudend gebed trok de lijkstoet tot voor het confessiealtaar, waar het lijk op een baar werd geplaatst, terwijl het koor de liturgi sche gezangen uitvoerde. De familie schaarde ztch aan de eene zijde, de Kardinalen schaarden zich aan den anderen kant van het altaar. Achter hen plaatsten zich de hooge geestelijke en wereldlijke waardigheidsbekleeders. Vervolgens had de tweede plechtige absoute plaats. Dan trokken de Kardinalen zich terug en begaf zich het kapittel naar de sacristie. Het stoffelijk overschot werd vervolgens overgebracht naar de Sacramentskapel. Bij het binnengaan der kapel luidden de doods klokken. In den loop van den dag zal alsdan het volk tot de kapel worden toegelaten, nl. tot bij het hek, waarachter het lijk is tentoongesteld. Wat de ceremoniën in het Vaticaan betreft, zij nog gemeld, dat de aankleeding van het stoffelijk overschot met de pauselijke gewaden plaats had in tegenwoordigheid van den kardinaal-kamerling, de hoofden van religieuze orden, familieleden, ceremoniemeesters en grootwaardigheidbekleeders bij het Pauselijk Hof. Het lijk werd gelegd op een praalbed, dat met een goud doorweven kleed was gedekt. In de St. Pieter. De Kardinalen hielden Zaterdag een tweede bijeenkomst. Omtrent het gesprokene werd vol strekte geheimhouding bewaard. Gedurende den geheelen dag hield de stroom der geloovigen naar de Sint Pieterskerk aan. Om zijn er zooveel, in Frankrijk, dat er niet vele meer over blijven in hun land... Ik heb hooren zeggen, bevestigde Siméonne dat de soldaten welke krijgsgevangen werden ge nomen te Sedan naar de steden op de boorden van den Rijn werden gezonden. Indien dit waar is, des te beter, Siméonne dan zal ik minder moeite hebben om Jeroom te vinden en hem te helpen ontsnappen. Zij zagen elkander eenigszins ontsteld aan. Jo- sillet zeide zachtjes Men weet niet wat er gebeuren kan, mam' zelle Siméonne, wij zullen elkander misschien niet meer terggzien... Omhels mij, Josillet. En zij bracht het hoofd vooruit. De boer vaagde zijne lippen af met het averechts der hand en drnkte een klinkenden kus od het voorhoofd der jonge dochter. Ziedaar moed en geduld meer dan er noodig is, mompelde hij. Twee uren later, was hij op weg naar Sedan, waar hij tegen den avond aankwam, een weinig vóór de sluiting der poorten van het Duitsch garnizoen. Er verliepen acht dagenin den morgen van den negenden dag, klopte er een onbekende bij Siméonne aan en overhandigde haar eenen brief. Zij opende hem koortsachtig. De brief was ge- teekend Josillet. Men las er in, dat niemand te Sedan, van Je room wist te spreken dat hij alsdan naar Mouzon vier uur in den namiddag werd het hek der ba siliek gesloten en werd begonnen met de voorbe reidingen voor de bijzetting. Zaterdagavond om zes uur begaf het kapittel van St. Pieter met de zangers der Sacraments kapel zich naar de basiliek, om het lijk van den Paus te vergezellen. De absolutie werd verricht door mgr. Keppetelii. Vervolgens droegen zes se- diarrii (stoeldragers) in zwarte kapmantels het lijk naar de koor-kapel, waar een drievoudige kist was opgesteld en een tafel, met rood damast be dekt. In de koorkapel waren vereenigd twee-en- twintig kardinalen en het diplomatieke korps, geaccrediteerd bij den Heiligen Stoel. Nobelgarden verrichtten den eeredienst. Toen de stoet in de koorkapel aankwam, hieven de zangers het «Miserere" aan, en het stoffelijk overschotwerd op de tafel neergezet. Nadat de absolutie verricht was, bedekten de sediarrii het lijk met een rood laken en legden het neer in de kist. De kanselier van het kapittel las de acte der aanvaarding van het lijk voor, en mgr. Galli sprak de lijkrede uit. De onderprefect van het paleis bedekte het gelaat van den overleden Paus met een witten sluier, en de onderprefect der ceremoniën deed hetzelfde meteen tweeden sluier. In de kist werden neergelegd de acte en drie beurzen, inhoudende de medailles, die geslagen zijn onder het pontificaat van wijlen Pius X. De begrafenis, ran het stoffeiyk overschot des Pausen. Z. Em. de kardinaal-kamerling delia Volpe, kardinaal Merry del Val als aartspriester van de basiliek en de majordomus mgr. Ranuzzi de Bian- chi plaatsten de zegels op het deksel. Te 7.30 werden ook de deksels van de zinken kist en van de kist van olmenhout gesloten. De stoet vormde zich opnieuw en de kist werd, geëscorteerd door nobelgardes, geplaatst op een wagentje, dat door de sampietrinie (bewakers der basiliek) werd ge duwd naar het altaar der «Confessio", vanwaar men de kist door middel van een kraan liet zak ken in de krocht. Daarop trokken de kardinalen zich terugmgr. Kepptelli verrichtte opnieuw de absolutie en de sampietrinie plaatsten de kist in een voorloopige grafruimte. Te 8 u. 10 was de plechtigheid geëindigd. De basiliek was electrisch verlicht. Slechts een duizendtal genoodigden waren aanwezig. In België. De laatste dagen schijnt het nogal rustig te zijn geweest in België. Bij geruchte verneemt men, dat er in de buurt van Charleroy zou zijn gevochten. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de natuur- was gegaan en van daar naat Stenay om eindelijk te Forbach aan te komen. Hij zocht thans te Mayence en zou Jeroom terug brengen, kost wat kost. Josillet eindigde zijn schrijven met den volgenden volzin «Welaan op Gods genade, mam'zelle Siméonne, en vergeet niet dat ik dit alles doe voor u en omdat ik u bemin." Siméonne toonde den brief aan Maria en aan Madelor. De dokter scheen den inhoud niet te verstaan. Wat Maria betreft, zij murmelde Mijn Godlaat mij leven XIV. Waar was intusschen Jeroom gebleven aan wiens leven en aan wiens vrijheid thans het bestaan van Maria is verbonden. Josillet had zich in zijne berekeningen niet be drogen: Jeroom werd te Mayence geinterneerd met den korporaal Jozef Muller. Men logeerde in de Duitsche steden zooveel krijgsgevangenen mogelijk; de overbiijvenden werden ondergebracht in barakken welke in een kamp op vestingen werden opgericht. Te Mayence, werden de Fransche soldaten ge herbergd in de wapenzaal, in de wapenfabriek, in de versterking, in het park der artillerie, in de kazernen, in de gendarmerie, kortom, in al de plaateen voor de Duitsche soldaten bestemd en waar de waakzaamheid gemakkelijk viel. Eenige weken na hunne aankomst werden de lijke verdedigingslinie Valenciennes-Gambre- Condé door de Franschen zal worden bezet. Het gerucht loopt met groote hardnekkigheid dat in deze streken een gevecht aan den gang is. Voor zoover dit beoordeeld kan worden zijn dit voorpostengevechten. Te Gent komen treinen aan met vluchtelingen, die echter te veel onder den indruk waren om positieve mededeelingen te kunnen doen. Men deelt uit Gent mede, dat verschillende dorpen tusschen Leuven en Aalst zijn bezet. Dit moet geschied zijn om het gros van het Duitsche leger den doortocht te verzekeren. Ook hier is bericht ontvangen dat het Duitsche leger over Ninovo, Schottengen en Oudenaarden verder trekt. Uhlanen-patrouilles zijn gesignaleerd langs den rechteroever van de Schelde en hebben enkele dorpen bezet. Zulks geschiedt om den rechtervleugel van het Duitsche leger te be schermen. Luik heroverd? Een Gentsch Dagblad bevat een bericht, mel dende dat een magistraat te Antwerpen bericht heeft ontvangen, dat Luik zich in Fransche han den zou bevinden. Engelsche schepen voor Ostende. Zaterdag-middag verscheen een Engelsch es kader bestaande uit twee kruisers, twee dread noughts en zes torpedoboot-vernielers voor Os tende. De Commandant heeft instructies om het vuur te openen op Duitsche troepen die zich eventueel aan de kust vertoonen. De burgemeester heeft zich tot den comman dant gewend met het verzoek niet te schieten alvorens de Belgische autoriteiten het juiste oogen- blik daartoe gekomen achten. Het Engelsche eskader ligt thans in volle zee. De burgemeester heeft een proclamatie tot de bevolking gericht in denzelfden geest, als de proclamatie van den Brusselschen burgemeester tot de bevolking van Brussel. In Brussel. Volgens mededeeling van uit Brussel aangeko men personen was Zaterdag de toestand te Brussel kalm. Verschillende magazijnen waren reeds ge opend. Vaste Uhlanen-patroulles zijn geposteerd bij de stations, het postkantoor, de banken, de beurs en op de Grand Place. De bevolking neemt op voorbeeldige wijze de door burgemeaster Max aanbevolen voorzorgen in acht. Eigenaardig is wel dat de Regeering nog steeds niet officieel de voorwaarden kent, welke tusschen burgemeester Max en den Duitschen leger-commandant zijn overeenkomen. Het is niet mogelijk daaromtrent inlichtingen te verkrijgen. De omgeving van Brussel wordt zeer scherp bewaakt. Het schijnt de bedoeling der Duitschers te zijn Brussel te isoleeren van het overige deel van het land. Het aantal Duitschers dat Brussel houdt wordt op ongeveer 3000 geschat. krijgsgevangenen in verschillige klassen verdeeld. Er waren manschappen, die als ordonnance ge bezigd, eene zekere vrijheid genoten i zij mochten zich echter nooit verwijderen van hunne officieren. Deze «manschappen ontvingen eene uitgangs- kaart, welke hun toeliet links en rechts te gaan voor hunnen dienst, op voorwaarde zich naar het «Appel" te begeven in de kazerne op bepaalde uren. Er werden aan de officieren vijf thalers be taald wegens schadevergoeding van solde voor deze ordannancen. Er waren nog andere manschappen die, op eene aanbeveling der officieren voortkomende uit eene andere bron, eene betrekkelijke vrijheid genoten mits vertooning van eenen zedelijken waarborg. Deze werden gemachtigd burgerkleeding te dragen en te eten waar het hun beliefde, doch al tijd met de verplichting aanwezig je zijn op het appel. Velen van deze laatste bevoorrechten die door gingen als zijnde in den dienst, van bewoners uit Mayence, verkregen zelfs de gunst in de stad te logeeren en zagen weinig ot niet om naar het appel. Eenige Franschen namen dienst bij hoveniers commissionarisson ot landbonwers uit den omtrek bij wie zij logeerden onder den waarborg dei- patroons. (Wjordt vervolgd). I. fr.v, ».v -- Mtjé&ï'-X - k r-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1