Verspreide berichten. Binnenland. De correspondent van de «Times" geeft, naar verhalen van Donderdagnacht gevluchte Inwoners, een beschrijving van den intocht der Duitschers in het zwijgende Brussel. In het centrum, zoo vertelt hij, waren de inwoners aan weerskanten van den weg, dien de Duitscho troepen volgden, samengestroomd. Zij zagen bleek van woede en vrees. Er werden geen schoten afgevuurd en de Duitsche soldaten deden eenvoudig als hun gelast was. Men kan niet zeggen, dat zij over de schreef gingen van de oorlogswetten, maar de arrogantie en het volslagen gebrek aan takt kwa men uit in het optreden der officieren, die de machtelooze menigte spottend teelachten en tar tend Belgische vlaggen naar beneden haalden, die nog uit verlaten huizen wapperden en die ze dan van achter over hun paarden hingen. Zij bevalen volgens den Times-correspondent dat hotels en koffiehuizen geopend zouden worden en op de terrassen der café's in de buurt van het Noorderstation gingen ze op luidruchtige wijze zitten eten en drinken en rooken. Sommigen liepen naar boven in verschillende hotels in volks, wijken, namen er kamers in bezit en zaten daar tot laat in den nacht voor de open vensters of op de balcons te rooken en te drinken. Zij lieten, vol gens den berichtgever der Times, geen gelegen heid voorbijgaan om de arme Brusselaren te laten gevoelen, dat zij de overwinners waren en dat de bevolking niets was. In een der openbare par ken reden verscheidene Duitsche officieren opzet telijk met hun paarden door de bloemperken heen- Een interview met Minister B ^oqueville. Geen nieuws, goed nieuws, zegt men, en dit is ons heden eens te meer verzekerd door d/em minister van oorlog'. Wees maar niet ongeduldig zei.de ons baron de Broqueville. Nieuws mag: ik U nog niet geven, maar dit kan ik U zeggen, dat alles beter van stapel loopt als wij wel hadden durven hopen. Ons verdedigingsplan se dert jaren en jaren ingestudeerd, voorzag, dat een of meerdere mogendheden ons zoution tetr zijde staan. Welnu dit is zoo uitgekomen. Sedert de Duitschers ,op Belgischen bodem zijn, is dit plan niel alleen trouw, maai- heldhaftig gevolgd. Laar zal de vijand het best van weten te spre ken Niet alleen hebben wij ons verdedig):i, maar ook aangevallen en de Duitscher weet reeds wat dit hem kost. Zooals het voorzien was en moest gebeuren, heeft het leger zich rond Antwerpen geschaard. Dank aan ons leger hebben onze rondgenooten den tijd gehad hunne voorziene stellingen in te nomen. Wij behouden onze stel lingen. Dit zal natuurlijk niet zonder nieuwe ge vechten gaan, maar daar zijn wij op voorbereid en eerder nog dan sommige het wel oenken, zal de groote strijd aanvangen en daarin zullen wij ook ons woordje te zeggen hebben. Wij zullen eens te meer aan de gansche wereid bewijzen, dat de zonen der Kerlen van Vlaanderen en die der 600 Franchimontezen immer den vrijheids- roem van België waard zijn. De officieel© Fran- sc'he berichten luiden, dat te Luik alle forten nog, standhouden tegen de aanvallers; ril hadden wij nooit durven hopen. De Duitschers zijn te Brussel, Aalst, Luik, D-iest, enz., wat nood. Wij hebben er nooit ajan gedacht een open stad zooals Brussel, Diest, of Aalst te verdedigen. Lit werd nooit voorzien en het is daarom dat de gansche regeering en de Koninklijke familie naar Antwerpen gekomen is. Neen, wees gerust, be sloot de minister met een handdruk, de toestan den blijven schitterend voor ons, beter als men denken kan en ik versta wel, dat degenen, die niet op de hoogte zijn zooals wij, ietwat twijfe len. Tot zoover de mededeeling1, welke minister de Broqueville een vertegenwoordiger van het Ba reau Vaz Lias wel heeft willen doen. Wat het nieuws aangaat, dit is hier zeer schaars. Wel weten wij dat de Fuitschers door trekken. maaT in Mechelen en Vilvoorde is geen enkele Duitscher te zien. In Genl schynt men ze te verwachten en de heer burgemeester Brauo. heeft gistermiddag een proclamatie doen aanplak ken, waarin zakelijk gezegd wordt, dat de Euit- schers verscheiden steden hebben bezet en ze ook te Gent verwacht worden. Ook deze burge meester doet een afroep tot de bevolking kalm te blijven en de wapens in te dienen. Wat Namen aangaat, daar hebben de Duitschers zich nog niet aan gewaajgd en dat zullen ze met Antwerpen ook niet. Het is- kla«f^en duidelijk, flat de Duitschers dank onzen tegenstand den weg niet hebben kunnen volgen, die de Generale Staf hun aangeduid had. Thans zitten zij tussehen de forten van Namen en Antwerpen in, welke in vogelvlucht slechts ongeveer zestig kilometer van elkander zijn. Wat Antwerpen zelf aangaat, naar behoeft in geen geval voor gevreesd te worden. Zelfs op een volkomen afsnijden van de Seheldestad zijn wij volkomen voorbereid. Mond voorraad is er genoeg en wat de kolen voor gas- en electriciteiteverlichting aangaat, die heb ben wij voor maanden en maanden. Van af he den mogen geen sterke dranken meer worden verkocht. Het dagblad de „Nouveau Piecurseur" vraagt in zijn editie van Vrijdagavond dat de regeering zijn grenzen zal openzetten voor clen vrijen toe gang van Hollandseh vee. Lit zou de l este resul taten hebben zoowel voor het Hollandsche als voor het Belgische volk, Be algemeene staf van de verbonden legers heeft intrek genomen in het paleis van den Gouverneur der provincie Ant werpen. De Koning, die ook Ie Antwerpen is vertoeft met de Koningin en de prin.jes en de prinses Marie-José in het Koninklijk Palcis der Meirplaats. Hedenmorgen hebben wij een inwo ner van Tongeren getroffen. Leze verklaarde ons dat de gansche bevolking zijner stad dcor de Luitsehers verdreven was na, ionmenschelrjk mis handeld te zijn. Ee man vertelde, dal de Duitsche soldaten met de ooren en haren weerlooze vrou wen uit de kelders; waarin zij zich verborgen, trokken. Be Tongeraars zijn overtuigd, dat de Duitschers hen enkel uit hunne stad verdreven om deze beter te kunnen plunderen en ze daarna in brand te steken. Er staan trouwens al gan sche wijken in brand. Uit Luik verneem ik, dat de Luiksehe werklieden hardnekkig weigeren ook tegen het in uitzicht gestelde dubbele loon in de gfoote metaalf abrieken Cockerill, welke niet werden beschadigd maar in handen der fuitschers zijn, te arbeiden. Be algemeene bestuurder M. Greiner, zijn zo nen en familieleden als ook de dienstoversten zijn in handen der Buitschers. Men weet niet op welke voorwaarden. Be Duitschers willen de machines weer in werking stellen doch zoolang de werklieden weigeren zal zulks moeilijk gaan. Gisteren vloog er over Antwerpen een taube, die ook te Gent is gezien. Men denkt dat hij de zeekust, ging verkennen. Op verscheidene plaat sen heeft men vruchteloos gepoogu hem neer te schieten. In den Elzas. Ernstige ontmoetingen hebben plaats gehad in den Elzas en in Lotharingen. De Duitsche troe pen schijnen ook hier aan de winnende hand. De in het groote hoofdkwartier vertoevende correspondent van de «Kolnische Zeitung" seint, dat het aantal bij Metz gevangen soldaten veel meer dan 10.000 zou bedragen. De Franschen hadden het plan gemaakt een beslissecden inval in JDuitschland te doen. De gevechten met de Duitsche troepen begonnen reeds op den 17en dezer. Den 20sten dezer waren de Franschen overal teruggeslagen. De Donnon, die zij bezet hadden, werd heroverd en de vervolging ook vandaag nog met kracht voortgezet. De bui- tenlandsche militaire attache's hebben de tijding aan hunne regeeringen gezonden. Ten noorden van Metz heeft de Duitsche kroonprins met zijn leger, dat aan beide zijden van L o n g w y oprukte, den vijand overwonnen en teruggeworpen. Het leger, dat onder aanvoering van den Beier- schen kroonprins in Lotharingen overwon nen had, heeft den verslagen vijand achtervol gend. de lijn Lunéville-Blaoaont bereikt en zet de vervolging voort. In E 1 z a s-L otharingen. Van Fransche zijde wordt officieel medegedeeld In Lotharingen is de aanvallende beweging der Duitschers, die het antwoord was op onzen aan val en die tot gisteren heeft voortgeduurd, heden lot staan gebracht. Gevechten hebben plaats gehad op de hoogten ten Noorden van Lunéville. De Duitsche aanval maakte een slappen indruk. Het is zeker, dat indien onze verliezen gedurende de laatste drie dagen ernstig zijn geweest, die van de Duit°chees dat evenzeer waren. S e r v i O o s t e n r ij k. De Serviërs hebben een overwinning behaald op de Oostenrijkers bij Grosnitsa. De Oostenrijkers lieten veel materiaal en tal rijke gevangenen, zoowel officieren als soldaten, in handen van de Serviërs. Tot nog toe hebben deze 40 kanonnen vermeesterd, vele paarden en behalve het oorlogsmaterieel ook ambulances en veldkeukens met daarbijbehoorend personeel. Uit Weenen wordt gemeld, dat de strafcam- pagne tegen Servië voorloopig zal worden gestaakt omdat het van grooter belang is de Oostenryksche troepan aan de Russische grens te brengen. Rusland Duitschlan d.—O o s- t e n r ij k. Sterke Russische strijdkrachten zijn tegen de linie Gum binnen Angerburg opgetreden. Het eerste legercorps heeft 20 Augustus de opnieuw tegen Gumbinnen oprukkende vijandelyke troepen aangevallen en teruggeslagen. Daarbij werden 8000 Russen krijgevangen gemaakt, terwijl acht stukken geschut werden veroverd. Van de zich bij het legercorps bevindende cavaleriedivisie was gedurende langen tijd geen bericht ontvangen. Het bleek echter dat deze divisie twee vijandelyke cavaleridivisies had aangetroffen en teruggedreven. Gisteren voegde deze divisie zich weer met 500 gevangenen bij het eerste legercorps. Omtrent het optreden tegen Russische versterkingen ten Noorden van Pregel en ten Zuiden van de Masu- rische" meeren moet om strategische rekenen het stilzwijgen bewaard worden. De Russische troepen, die den Boekowina bin nengedrongen waren, werden door de|oprukkende Oostenrijkers bloedig teruggeworpen. Volgens be trouwbare berichten verzet men zich in Polen tegen de mobilisatie. Uit Parijs wordt gemeld Het Russische leger behaalde opnieuw een over winning op de Duitschers bij Gumbinnen en wel in Goldapp en Lyck. De Russen versloegen drie legercorpsen maakten zich meester vau tal van kanonnen en van rollend materiaal, terwijl zij een aantal Duitschers krijgsgevangen maakten. Zij bezetten Goldapp en Lyck. Polen. De Poolsche bladen publiceeren den volgenden oproep van de Poolsche nationale regeering Poolsche burgers, Wij maken U heden den oproep der Nationale RegeeriDg bekend. In Warschau heeft zich de Nationale régeering geconstitueerd. Het is de plicht van alle Polen zich eensgezind aan deze macht te onderwerpen. Tot commandant der militaire strijdkrachten werd de burger Joseph Pilsutzky benoemd aan wiens bevelen alle burgers onvoorwaardelijke gehoorzaamheid zijn verschul digd. Deze oproep was onderteekendDe Natio nale Regeering. Duitschlan d—J a p a n. Aan den Japanschen gezant te Berlijn is naar aanleiding van het ultimatum, dat Japan aan Duitschland had gesteld, het volgende mede gedeeld Op de eischen van Japan heeft de Duitsche regeering geenerlei antwoord te geven. Zij ziet zich daarom genoodzaakt haar ambassadeur te Tokio terug te roepen en den Japanschen zaak gelastigde te Berlijn zijn paspoort te doen over handigen. De staf van de admiraliteit maakt bekend' dat de Oostzee tot aan de Finsche Goif vry is van vijandelijke schepen. Neutrale scheepvaart vindt ongehinderd plaats. De geregelde stoom vaartdienst tussehen Duitschland en de Noorsche landen is weer hersteld. De opstand in den Kaukasus heeft zich uit gebreid tot een volledige revolutie. Dagelijksch vinden er bloedige gevechten plaats. De toestand begint voor Rusland onhoudbaar te worden. Twee Deensche stoomschepen de «Maryland" en «Broburg" zijn in de Noordzee gezonken, na dat zij op mijnen gestooten waren. Het lot van de bemanning der «Maryland" is onzeker. De be manning van de «Broburg', werd gered, behalve de tweede machinist. Het ongeval had plaats op de voornaamste handelsroute welke de schepen gewoonlijk nemen en op 30 mijlen afstand van het land. De vlieger Olieslagers omtrent wien allerlei geruchten de ronde deden, is tot sergeant be vorderd. Gisteren heeft hij verschillende keeren gevlogen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is tegen Woensdag 26 dezer des voormiddags 11 uur bijeengeroepen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is tegen Woendagsnamiddag 26 dezer te halftwee bijeengeroepen. Nederi&ndsch Comité. De penningmeester van het Nederlandsch Comité tot steun van de Belgische slachtoffers, deelt mede, dat tot op heden is ontvangen in totaal (met inbegrip van de eerste verantwoor ding) f 12.228.35 en Frs. 279.86. Uitvoer van steenkolen uit Engeland. Een ambtelijk bericht uit Londen meldt, dat alle beperkende bepalingen voor den uitvoer van steenkolen, o. a. borgstelling en dergelijke, inge trokken zijn. De vissckersvloot. De angst bij de Hollandsche haringvisschers is eenigszins geweken. Eenige Maassluische reeders hebben besloten hun schepen Maandag of Dinsdag weder naar zee te zenden. Het visscherijbedrijf heeft nu gedurende ruim twee weken stil gelegen. Er is veel vraag naar haring. Voor een plaats als Maassluis waar bijna de gansche burgerij moet bestaan van de haring- visscherij zou het een uitkomst zijn, wanneer het bedrijf gedurende de maanden September en October nog geregeld kon worden voortgezet. Twee Nederlandsche schepen gezonken. De Nederlandsche stoomschepen Alice H. en Houtdijk met ballast terugkomende van Petersburg op weg naar Rotterdam zijn bij het ei land Daco in de Finsche Golf op mijnen gestooten en gezonken. De «Alice H.", meet bruto 3052 ton en netto 1895 ton. Het schip werd gebouwd in 1911 en behoort aan de Stv. Maatschappij «Sophie H. te Rotter dam. De J>Houtdijk" meet Bruto 2336 ton en netto 1491 ton. Het schip behoort aan de Mij. S. S. «Houtdijk'' te Rotterdam en werd in 1902 gebouwd. Treffende citers. Van bevoegde zijde heeft men de volgende frappante cijfers, betreffende de geldcrisis mede gedeeld Op 1 Januari jl. circuleerde vermoedelijk bij het publiek 48£ millioen grove specie, rijksdaal ders, guldens en halve guldens en lljj millioen aan zilveren pasmunt, kwartjes en dubbeltjes. Daarenboven was bij de Nederlandsche Bank voor 9.4 millioen grove specie en ongeveer 270.000 gulden aan kwartjes en dubbeltjes. By het begin der crisis was er één millioen van de Bank in omloop gegaan. Uit een en ander blijkt, dat de circulatie van grove specie plus zilveren pasmunt vermoedelijk 6£ millioen zal zijn geweest. Nil was er op 15 Augustus 8 millioen van de Bank in omloop gegaan; dit was dus gedurende de crisis ervan afgegaan en bij de circulatie ge komen. Bovendien is er 2 millioen gulden aan munt bijgeslagen, 8 ton aan nieuwe pasmunt en ongeveer 12 millioen aan z.ilverbons in omloop gebracht. Het ruilmiddel van stukken beneden de 10 gul den is dus gestegen van 61 millioen tot 83, 8 millioen of met 37^ toegenomen. Wel de herinnering waard is ook het feit, dat de bankbiljetten in circulatie van 25 Juli tot 8 Augustus gestegen zijn van 310 millioen tot 461 millioen of met ongeveer 50 s~?. Zilverbons. Omtrent de zilverbons die door verschillende gemeenten zijn uitgegeven en tot de intrekking, waarvan de Regeering, gelijk bekend, maatregelen heeft genomen, vernemen wij, dat, naar thans blijkt, er gemeenten zijn, die zulke bons maar hebben uitgegeven zonder zelfs de Regeering er van in kennis te stellen. De Gemeentebesturen schijnen niet besefd te hebben, dat zij door zoo eigenmachtig te handelen, met de wet vierkant in strijd kwamen. Onder deze buitengewone omstandigheden laat de Regeering het erbij, maar zij oordeelt het na tuurlijk zeer noodig, dat dergelijke bons onverwijld aan het verkeer worden onttrokken. Rijkspostspaarbank. Men deelt -ons mede, dat evenals bij de bijzon dere spaarbanken oo,k aan de Rijkspostspaarbank de toestand gaandeweg beter is geworaen. Toon den dit de uitkomsten van het tijdvak 17 Augus tus, dus onmiddellijk na de paniekdagen 29, 30, 31. Jjli en 1 Augustus reeds aan, zeer verrassend waren indexdaad die van het tijdvak P—15 Augus tus. Van 1 tot en met 7 Augustus werd in totaal onbetaald ongeveer 2,5 millioen, do inlagen be driegen toen echter reeds bijna 1,5 millioen, een beuragi. dat zeer zeker niet verwacht kon worden, ornaat de tijdsomstandigheden (de in vele ruk ken bes taande werkeloosheid en de belemmering van het cxediet) een aanzienlijk deel dor inleggers noodzaken hun spaarpenningen aan ie spreken. Onder de inlagen waren zonder twijfel begrepen aanzienlijke sommen, die in de eerste angst van de spaarbank wa,ren afgehaakt, doch weike, toen de vrees geweken was, spoedig weer naar de ve.lige bewaarplaats teruggebracht werden. l.i het tijdvak 815 Augustus bedroegen de inlagen bijna f991.000.dus minder dan in eerst genoemde periode, doch de terugbetalingen we ren in nog! veel belangrijker mate gedaald (n.l. tot f 1,083.000.zoodat slechts een nadeel ig verschil tussehen inlagen en terugbetalingen be stond van f92.000. Werden van 17 Augustus in alle provinciën en groote plaatsen de inlagen door cte terug betalingen overtroffen; in het tijdvak 8—15 Augus tus overtroffen in Overijsel, Gelderland, Utrecht, Ben Haag' en, merkwaardig genoeg, Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, de inlagen de terugbeta- lingen Het aantal aanjagen om terugbetaling, in de laatste da.g'en van Juli zoo schrikbarend groot, dat aan afdoen ervan niet te denken viel, is ge mald, misschien zelfs tot beneden het gemiddel de en talloos zijn degenen, die hun in ae paniek- dagen gedane aanvragen herriepen. Staatraad Cool over den huidigen toestand. De Staatsraad en oud-minister van Oorlogi luit.-gen. W. Cool, had de welwillendheid een redacteur van ffèt Persbureau Yaz. Dias te woord te staan ter beantwoording van enkele vragen, Z. Exc. gedaan in verband met den mili tairen toestand op het oogenblik. Het spreekt vanzelf, dat het gesprek zich beperkte tot onder werpen, waarop Staatsraad Cool in de gegeven omstandigheden zich in een voor publicatie be stemd gesprek kon uitlaten. Generaal Cool erkende gaarne, dat de mobili satie ten onzent in elk opzicht stof tot groote te vredenheid heeft geschonkenook wat de geest en stemming der manschappen betreft. «Ons Volk'' zei Z. Exc. sis nu eenmaal wat nuchter van aard, wat soms op het kant van recalcitrant-zijn en «mopperen" kan geraken. Maar in een tijd als wij nu dooi leven is van dit alles geen spoor te ontwaren. Het werk der mobilisatie was sinds jaren met groote zorg voorbereid, en van hoeveel waarde die arbeid mag heeten, is thans gebleken Waar volgens sommiger oordeel de legerorganisa- tie, gelijk minister Colijn die naar zijn inzicht vaststelde, misschien iets te veel aan hoofdofficie ren voor gewone vredestijd gaf, - daar heeft zij nu door het plotseling ontstane groote con- fllict, hetwelk natuurlijk niemand zóó spoedig kon wachten, een groot voordeel verschaft. Het werk der mobilisatie is er niet onbeduidend door be spoedigd. Wy kwamen op de kwestie van het gevaar voor schending van onze neutrali teit, speciaal van Duitsche zyde. Generaal Cool erkende, dat de ernstige moge lijkheid daarvan zeer stellig onder de oogen is gezien, en mag niet voorbij zien, dat Duitschland rekening had te houden bijv. met het uit tactisch oogpunt niet te onderschatten voordeel van een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2