De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. f Dinsdag 25 Augustus 1914. Gratis Ongevallen verzekering No. 11010 fpl 37ste overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden, Officieel© berichten. tfuitenlaudsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ1,50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. -- De Burgemeester van Schiedam, Overwegende dat het wenschelijk is over te gaan tot de oprichting van een vrijwillig politie corps z.g. Burgerwacht, met het doel om in deze zorgzame tijden de gemeentelijke politie, wanneer dat noodig mocht blijken, behulpzaam te kunnen zijn bij het handhaven der openbare orde en vei ligheid in deze gemeente, richt bij deze het ver zoek tot de meerderjarige leden van de hierge- vestigde vereemgingen en corporaties, die genegen zijn aan de op te richten Burgerwacht deel uit te maken, daarvan te doen blijken door ten spoe digste hunne resp. besturen hiermede in kennis te stellen met opgave van naam, ouderdom, beroep en adres. Spoedshalve worden besturen langs dezen weg beleefd uitgenoodigd wel hunne mede werking te willeD verleenen door van de kennis geving hunner leden nota te nemen en daarvan voor 29 dezer schriftelijk opgave te doen aan den heer Commissaris van politie alhier. Personen niet behoorende tot eenige vereemging kunnen zich rechtstreeks schriftelijk wenden tot voornoemden C. v. p. De betrekking is niet bezoldigd, de diensten worden geheel belangeloos verricht. Schiedam, 25 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, A a n d e F r anschDu i ts cho g'.r.e n s. In Eiuitschland juicht men om de groote oveï- winning doior de Euitsehe troepen aan de Fran- sche grens behaald. Ee Franschen, die reeds zop- ver In. het Euitsehe gebied waren doorgedrongen moesten terugtrekken en thans hebben de Duit- sehers reeds het Fransche grondgebied betreden, dok uit Fransche bron wordt de inneming van Luneville door de Duitsche troepen bevestigd. Strijden de Duitschers hier met succes aan de Russisch© grens gaat het niet zoo voorspoedig. De generale staf publiceert hieromtrent het vol gende i Sterke Russische troepenmachten zijn vooruit- gedrongen in de richting van de rivier Angerapp en ten Noorden van den spoorweg Stall upönen- Ir.sterburg'. Het eerste legerkorps hield den vijand op bij Wirballen, waar het de overwinning be haalde. Het werd echter teruggeroepen naar de meer Westelijk staande hoofdmacht. Le hier geconcentreerde troepen hebben den vijand, dié bij Gumibinnen en Zuidelijk daarvan opereerde, aangevallen. Het eerste legerkorps wierp den vijand terug1, nam 8000 man gevangen en ver overde verscheidene batterijen. Ee cavalerio-divi- sie van hetzelfde korps sloeg: twee Russische cavaleriedivisies terug! en nam er 500 man van gevangen. GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 87) Wat de gevangenen aangaat die geen enkel voorrecht genoten tusschen deze laatsten be vond zich Jeroom en in de kazernen verbleven zij mochten uitgaan op gelijken voet met de Duitsche soldaten. Zij werden, herhaalde malen, bij ploegen ge bruikt aan het verrichten van aardewerken, evenals de soldaten van het garnizoen, en dikwijls onder leiding van onderofficieren van den Franschen genie. Soldaten en officieren hadden het recht buiten de stad Mayence te gaan, doch zonder be paalde grenzen te overschrijden. Eenige geletterde soldaten hadden van den beginne af eene betrekking gezocht in de stad en velen waren er alzoo in geslaagd eene betrekkelijk aangename positie te bekomen onder het oogpunt der tamelijk groote vrijheid welke hun werd ge laten. Onder dit getal bevond zich Jozef Mullerde Elzasser gaf alle dagen lessen in eene familie Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale herhaaldelijk adverteeren, conditiën voor verlies van een hand voet of oog Hollandsche Algemeen© by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande- ren vinger bjj verlies van een wijsvinger; T erzekeringsbank, bijj levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door De verdér Zuidelijk strijdende Roepen steunden gedeeltelijk op krachtige versterkingen, die zon der voorbereiding niet konden woro.cn genomen, en bevonden zich anderdeels op, een zegevieren den opmarsch. Diaar er bericht werd nt vangen van het aanrukken Van nieuwe vijandelijke krach ten uit de richting' van Narew naar de streek ten Zuidwesten van de Masurische meren, meen de het opperbevel hiertegen maatregelen te inbe ten treffen en troik zijn troepen .terug, hetgeen zonder eenig; bezwaar geschiedde, Gaar de vijand onze Roepen niet volgde. Ee op het oostelijke oorlogsterrein getroffen maatregelen moesten eerst worden uitgevoerd en wel op een wijze, die een nieuwe beslissing' mogelijk maakt. Deze is ophanden. De deur den vijand verspreide lijding dat nij vier Duitsche legercorpsen heeft verslagen, is onwaar'. Er is in het geheel geen Duitsch leger en, ps verslagen. De vijand is onze troepen tot nog1 toe sïechts met cavalieri© oiver de rivier Angerapp gevolgd en moet langjs den spoorweg Insterburg hebben bereikt. De beklagenswaardige, provincies die aan den vijandelijken inval zijn blootgesteld, brengen dat ofter in het belang' van het geheele vaderland, dat zich zulks na de beslissing' van den oorlog dankbaar zal herin neren. w. g'. Von Stein, sious-'chef van den geaeralen staf. De «Telegraaf' verneemt via Londen uit Pe tersburg, dat de Russische overwinning aan de Duitsche grens van groote beteekems blijkt. De Duitschers waren met drie legerkorpsen, te zamen 160.000 man tellend, de voortrukkende Russen tegemoet gegaan en trachtten den Russischen rechtervleugel terug te werpen. Een wanhopig gevecht ontstond. De Russen drongen recht op het Duitsche centrum aan, waarschijnlijk ten zui den van den spoorweg, waar zij een groot aanta1 kanonnen buit maakten. De volgenden dag streed de Russische linker vleugel hardnekkig bij Goldap en voor den avond viel, behaalden zij een beslissenden overwinning op de Duitschers, die om een wapenstilstand ver zochten teneinde hunne dooden en gewonden te vervoeren, hetgeen door de Russen geweigerd werd. Een telegram van den Russischen generalissi mus zegtGisteren werd het heldhaftig optreden van onze troepen met succes bekroond. De Duit schers leden ontzettende verliezen en werden op hun terugtocht achtervolgd. Een later telegram uit Wilna meldtDe Rus sen zetten de achtervolging der Duitschers voort en bezetten Insterburg, waar zij verleden week een inval deden. Rij deze gevechten speelden de kozakken een voorname rol. De bezetting van Insterburg wordt officieel bevestigd. De over winning is niet alleen uit moreel, maar ook uit materieel oogpunt belangrijk, en is te beschouwen welke nabij de kerk woonde. Hij onderwees daar de Fransche taal, voor eenige kreuzers per les, aan de twee zonen van Kilian Steup, een drogist die fortuin gemaakt had. De vriendschappelijke betrekkingen tusschen Jeroom en den Elzasser werden voortgezet. Zij deelden met elkander het verdriet hunner onmacht. Tweemaal hadden zij gepoogd te ontsnappen en tweemaal mislukte hun poging. Gelukkiglijk, had niemand hunne pogingen be merkt, want anders had men hun in plaats van eene betrekkelijke vrijgeid eene strenge gevangenis gegeven. Zij hadden nochtans alle hoop niet -verloren en zonder dat het noodig was elkander hunne in- zich van toe te vertrouwen, beloerden zij elk zijnen kant, de eerste gelegenheid welke het toe val hun zou aanbieden. Het aandenken van Maria kwam aanhoudend in den geest van Jeroom. Hij gevoelde als het ware de dringende noodzakelijkheid dit kind te zien men zou gezegd hebben dat hij de verschrikke lijke ramp voorzag welke over haar hoofd hing. Haar terugzien, zeide hij tot zich zeiven, een uur slechts, en haar vervolgens verlaten voor al tijd... Voor altijd... want zijn haat voor Madelor was niet verminderd "hij offerde er Maria, hij offerde er zich zeiven zeiven aan op. Daar deze twee vrienden niet het minste nieuws uit Frankryk ontvingen viel het leven hun wel bitter. a's een vergoeding voor de verliezen, die de Rus sen hebben geleden. Zij houden Goldap en Arys bezet, twee belangrijke punten bij het Mauer- meer-district. Tilsit en de geheele oostelijke streek is geïsoleerd. De bezetting van den spoor weg en straatwegen is zeer belangrijk en kan de Duitschers verhinderen sterke troepenversterkingen aan te voeren, in welk geval de Russen kunnen oprukken naar Koningsberg en deze stad omsingelen. Het Russische leger is binnen twee dagen zes tien mijlen en wel van Bildervelen naar Gum- binnen geavanceerd. Te Petersburg is bericht ontvangen, dat de Duitsche troepen aan de Russische grens be staan uit 't eerste, tweede, vijlde, zeventiende en twintigste legerkorps, het eerste en nog twee andere reserve-korpsen, behalve eenige cavalerie divisies. De snelle opmarsch van den Russischen rech tervleugel heeft den Duitschen opperbevelhebber aan het oostelijk front, verrast en noodzaakte hem het twintigste legerkorps in alle haast van Lyck terug te laten trekken. Gemeld wordt dat de Duitschers tweederden hunner strijdmacht verloren. De Russische cavalerie zet de vervolging voort. Een later bericht meldt, dat de Russen 1 et overblijfsel van het Duitsche leger, dat zich in het Mauer-meer-district bevindt, geheel ingesloten hebben. De Russen bezetten Johannisburg en Ortelsburg, gelegen op twintig mijlen ten zuidoosten van Allenstein. De Duitschers trekken af in de rich ting van de Angerab. De rivier en de Mauer meren zijn in Russischo hadden. De Russen zuiveren de omstreken van Interburg van Duitsche troepen en bezetten thans Darkehmen. De linie Thorn-Danzig is thans binnen het bereik der Russische operatie. Geheel Rusland jubelt Van dezen kant bedreigt Duitschland groot gevaar. Naar gemeld wordt zou Japan reeds een millioen soldaten ter beschikking van Rusland hebben gesteld en zouden deze reeds via Siberië op weg zijn naar de Duitsche grens. De vijandelijkheden zijn van Japansche zijde begonnen met het bombardement van Tsingtau, de hoofdstad van de Duitsche kolonie Kias-tsou. Uit België zijn vandaag weinig berichten gekomen. Hoe de stand op het oogenblik is, is niet juist te zeggen. De berichten, die de laatste dagen zijn «losgela ten", spreken elkaar voortdurend tegen, Lée „Aachener Post" verneemt over de gevan genneming van den 64-jarig'en generaal Leman, de commandant van de vesting' Luik1: Generaal Leman werd dpp:r de bestormde Duit sche Roepen half verstikt onder de puinhoopten van het platgeschoten fóirf gevonden en in vei ligheid gébracht. In hunne omgeving sprak men wel over roem rijke zegepralen behaald door degenen die ginder waren gebleven. Maar deze geruchten, uit hoop ontstaan, vielen in het niet en werden op een wreede wijze ge logenstraft door de geestdriftige uitboezemingen der Duitschers bij felke aankondiging van eene nieuwe victorie voor hen, van eene ramp te meer voor de Fransche legers. Soms ontstonden er twisten tusschen krijgs gevangenen en soldaten van het garnizoen. Het was een dezer geschillen welk, om zoo te zeggen een beslissenden invloed had op het lot onzer twee helden. Zekeren avond, in de eerste dagen van Januari keerden zij naar de kazerne terug en voigden de groote «rue Louis", toen zij ter hoogte van de Veemarkt, eene uitbarsting van woede vernamen, welke opsteeg uit Duitsche kelen, gevolgd door verhaaste stappen. Vijf of zes Fransche soldaten liepen voorbij en verdwenen in de richting der kathedraal. Jeroom en Jozef liepen door. Eensklaps wierpen twee dragonders zich op hen met opgeheven sabel, en uit al hunnen macht roepend. Zij waren dronkeneen derde lag in de sneeuw, zijn sabel nevens hem, in een bloedplas. De twee jonge lieden vermeden den eersten aanval der twee dronkaardsdaar zij niet konden vluchten, wachtten zij. De dragonders vol razernij, wierpen zich opnieuw op hen. Twee behendige sprongen redden hen een tweeden keer. Maar De Duitsche officieren behandelden hem zeer kameraadschappelijk en laafden hem uit hun eigen veldflesschen. Vervolgens werd de gevangene naar generaal ven Emmich gebracht, wien hij zijn aegen over handigde. Ter erkenning echter, dat generaal Le man den opgedragen plicht als commandant der vesting Luik tot het laatste oogenbuK vervuln heeft, ofschoon hij wist, dat alies verloren was, liet géneraal von Emmich hem den degen be houden, een Duitsche ridderlijkheid, welke ge neraal Leman niet verwacht had, en die hem dus des te meer trof. NadaJ, de gévangene van de psychische en physische vermioeienissen der laatste dagen door geneeskundige hulp hersteld was, werd hij van Luik naar Aken oevigtebracht, waar hij in het hotel „Groszer Monarch" gelogeerd werd. Van daar werd hij naar Keulen gebracht. Ec-n talrijk publiek had zich voor Let hotel opgesteld om generaal Leman voor zijn ver trek te zien. De nieuwsgierigheid der menigte werd echter niet bevredigd, daar men maatre gelen getroffen had om den gevangene ongemerkt uit het hotel te brengén. Maar de «Matia" van Antwerpen heeft een intervieuw gehad met kapitein Libbe, adjudant van generaal Leman. Deze, die gisteren uit Luik aankwam, heeft verklaard, dat de berichten om trent den val van de forten van Luik onjuist zijn en dat generaal Leman zich nog in Luik bevindt. En in een communiqué van het Fransche mi nisterie van oorlog wordt hetzelfde beweerd. Ook wordt daarin gemeld, dat de Duitschers geweldige pogingen doen om Namen te overmeesteren, maar dat de vestig goed stand houdt. De Franschen, heet het verder, treden overal offensief op; hun actie ontwikkelt zich regelma tig in samenwerking met het Engelsche leger. Volgens berichten uit Fransche bron worden de Duitschers op verschillende plaatsen teruggesla gen. Volgens het Laatste Nieuws hebben de Belgi sche troepen, die de Kempen in den omtrek van Mechelen, Antwerpen en het Land Van Waas doorkruisten geen Duitschers onmoet. Volgens hetzelfde blad is het gevecht bij Char leroi slechts een schermutseling geweest. In Gent bevinden zich op het oogenblik 40 50.000 Duitschers. Volgens het „Handelsblad van Antwerpen" zou den de Duitschers Brussel hebben ontruimd. Van andere zijde wordt dit echter in twijfel getrokken. Gisteravond zes uur heeft bij Muysen een bot sing plaats gehad tusschen een afdeeling solda ten en een kleine patrouille uhlanen. Ee Duit schers, die de vlucht namen, werden door de Belgten achtervolgd en verloten een officier en drie man. Luizend Duitsche krijgsgevangenen, waaronder het was klaarblijkend dat de twee dronkaards ten hnnnen opzichte niets goeds in den zin hadden. Jozef Muller verloor zijn geduld; Jeroom van zijnen kant, voelde de gramschap naar zijn hoofd stijgen. Het was ook beter zich te verdedigen dan zich als honden te laten dooden. Op dit oogenblik dat de dragonders aanvielen, vonden zij vóór hen den Elzasser die zich van de sabel des gekwetsten soldaats had meester ge maakt, en die zich en Jeroom verdedigde. Jozef werd met de punt van een sabel getroffen aan den linkerschouder. Schurk, mompelde hij. En hij bracht den soldaat die hem had ge kwetst op zijne beurt eenen slag toe aan de keel zoodat deze met de armen uitgestrekt achterover op den grond viel. De tweede nam de vlucht... Soldaten snelden toe uit de naburige straten en verschenen op de plaatst, Men zag hunne zwarte schimmen zich afteekenen op de withrii van de sneeuw, waarin hunne laarzen drongen. Jozef Muller wierp de sabel van den dra gonder weg. Vertoeven wij hier niet lang, zeide hij nemen wij de vlucht. Zij liepen door smalle, donkere steegjes, terwijl bet geschreeuw der Duitschers die hen achter volgden hunne ooren trof en zij hunnen doodsbe dreigingen hoorden. (Wordt vervolgd). i '•i by bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1