V erspreide berichten. Binnenland. Kerknieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Corresp ondentie. tenige officieren, zijn gisteren onder geleide van Belgische soldaten te Liuinkerken aangekomen. Servië. Het Servische leger is uit zijn.-.teike stellingen aan de Erin en de Save verjaagd en afgemat, en 30,000 man, die ever Visegrad naar Sarajewo opruk ten, zijn in een slag;, die twee dagen heeft geduurd, verslagen. Het resultaat is, dat de Servische divisies, die aan de beneden Erin bij Losnitsa en Ljesnitsa en aan de Save bij Sjabats stonden, den loden Augustus verslagen zijn en evenzoo het Servische hoofdleger, dat bij Waljewo stond, en den 16oen en den 17den in zijn offensief werd gestuit. Ee Oostenrijkers trokken zich, het beoogde doel v dhr acht zijnde, in hun versterkte legerplaats terug. In al deze gevechten waren de Servische strij krachten sterker dan de Oostenrijksche. Het ging zeer bloedig toe en de. Serviërs, die veor hun volksbestaan strijden, gedroegen zich zeer dapper, Ee „Echo de Paris" meldt, dat zich te Parijs een legioen heeft gevoimd van 3000 El- zassers, welke zoiodia ze zijn afgericht naar de grenzen zullen worden gezonden. Al deze Elzar sers zijn reeds tot Fransche onderdanen genatura liseerd. i Veertigduizend Polen, die woonachtig zijn in de Vereenigde Staten zullen naar Frankrijk vertrekken, teneinde een corps van vrijwilligers te vormen. Ze zijn reeds geheel voorzien van wapens en hebben zich sedert jaren voortreffelijk gecefend. Fe te Munchen wonende voormalige aarts hertogen Leopold Ferdinand en Karl Ferdinand, thans Leopold Wölfling en Karl Burg, hebben zich als vrijwilligers bij het leger aangemeld en zijn bij den landstorm ingedeeld. He Poolsche afgevaardigde in den Rijksdag Tzyembowosky, 57 jaar oud heeft zich opgege ven als vrijwilliger in het Euitsche leger Ee burgerwacht te Brugge en Gent is ont wapend, In de plaatsjes in Vlaanderen zijn de Belgische aanplakbiljetten en is het den burgers verboden Belgische kokarden te dragen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal morgen niet om elf uur maar om twaalf uur bijeenkomen. H. IJ. S. M. De Directie der Ho!l. IJzeren Spoorwegmaat schappij heeft besloten het 75-jarig jubileum met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandig heden niet op 19 September a,s. te vieren. Alle feestelijkheden zijn uitgesteld tot een nader te bepalen datum. die (vooral de eerste weken na bet uitbreken van den oorlog) het publiek zoo vaak schrik op het lijf joegen. O.a. over de mogelijkheden van een overval te Scheveningen. Het gevaar daarvoor dat dus de pier voor een landing voor kleinere bodems, die o.a. ook geschut aan land zouden trachten te brengen onbruikbaar zou moeten wor den gemaakt door «opblazen", alsmede de vis- schershaven acht generaal Cool niet groot. «Hoofdzaak is" zei Z.Exc., «dat men eene behoor lijke mgcht ter plaatse heeft, gelijk ook te Sche veningen het geval is. In dat geval kan men wel zeggen, dat eene landing door vreemde troe penmacht bijna uitgesloten is". Of de huidige mobilisatie in Nederland lang zal moeten duren «Dat onze soldaten niet spoedig naar huis zul len kunnen gaan", zei gen. Cool, «mag men wel als vaststaand rekenen. Natuurlijk hangt ook dit geheel van den loop der omsiandigheden af. In 1870 konden de miliciens na enkele wekjen huis toe gaan, maar de situatie is nu geheel anders. Laten wij niet vergeten, dat nog in Januari 1871 Fransche troepeü, onder Bouboqui, in Zwitserland moesten geinterneerd worden Wanneer U mij dus vraagt, of we misschien na betrekkelijk korten tijd althans de oudere lichtingen of de landweer naar huis zullen kun nen zenden, dan antwoord ik het is niet geheel onmogelijk, maar niemand kan daar op dit mo ment iets van zeggen." Ten slotte zinspeelde ik nog op allerlei geruch ten betreffende den Landstorm, die oude landge- nooten verontrusten. Generaal Cool wees mij op de thans algemeen bekende bepaling betreffende den Landstormtimiet. En, hij voegde erbij, dat de inhoud van den Land storm nu toch eigenlijk genoegzaam bekend kon zijn om te weten, dat geen personen van 20 tot 40 jaar tot den Landstorm kunnen geroepen worden buiten de reeds aangeduidecategoriën, n.l. de landweermannen, miliciens afkomstig van bereden korpsen en zeemiliciens, die in 1913 zijn ontslagen dan na speciale in het leven geroe pen wet, welke aan de Landstorm-bepalingen zekere terugwerkende kracht zou schenken. Een waarbij de limiet van 20- tot 40-jarigen leeftijd zeker nooit zou worden overschreden. Ongeoefenden zouaen in zulk geval ongetwijfeld bij de non-battanten worden gerangschikt, en met bij den gewapenden landstorm. Van al dergelijke en andere noodmaatregelen is op dit moment overigens nog geen sprake. Op de vriendelijke en minzame wijze hem eigen, heeft Staatsraad Cool ons bovenstaande inlichtin gen en beschouwing omtrent enkele vragen, die thans veler gesprekken beheerschen, geschonken. En wij brachten Z.Exc. onzen zeer hartelijken dank voor zijn groote welwillendheid. dat hare leden een vrijwillige verbintenis bij den landstorm aangaan. Verschillende hebben daaraan voldaan. Het korps, gevormd door de Koninklijke Nederlandsche Weerbaarheids Vereeniging, is door den minister van Oorlog in zijn geheel als afzon derlijke Landstormafdeeling erkend. Het is geor ganiseerd als Wielrijderscompagnie en zal als zoodanig ter beschikking van den opperbevelheb ber worden gesteld. Kosten van uniform en uit rusting worden door de leden van het Korps zelf gedragen. Zij, die nog tot het Korps willen toe treden, moeten zich aanmelden te Arasterdam, Wieringschans 22 's avonds om 8 uur, en te 'sGravenhage Jacob Gillesstraaat 1. Officieel bericht. In verband met in enkele bladen voorkomende beschouwingen betreffende het op de Tweede Vredesconferentie aangenomen verdrag nopens het stellen van zelfwerkende onderzeesche contactmijnen wordt de aandacht gevestigd op artikel 6 van dit verdrag luidende «De verdragsluitende mogendheden die nog niet beschikken over zoodanig volmaakte mijnen als in dit verdrag zijn voorzien en die zich bijgevolg op dit oogenblik niet kunnen gedragen naar de re" gelen in artikelen 1 en 3 vastgesteld, verbinden zich om zoodra mogelijk haar mijnenmateriaal te veranderen, opdat het aan bovenvermelde voor schriften beantwoorde." De opvatting van het begrip «zoodra mogelijk" is uit den aarde der zaak volkomen subjectief. Hoogwater te Schiedam; Woensdag 26 Aug. 7.1 v.m7.29 n.m. Geen Ouitsche mjjnen. Men beweert van Euitsche zijde, dat lie mij nen, waarop de Hollandsehe schepen „Alice H" en „Hioutdijk geloopen zijn, met het bekende noodlottige gevolg, mijnen waten, die cioot Rus land zijn gelegd. Men voegt hier aan toe, dat de Euitsche rnjjnen in de Noordzee zoo geplaatst zijn, dat de neutrale schepen daar geen nadeel van kunnen ondervinden. Staatraad Cool over den huidigen toestand. II. Dat deze wereldoorlog, eenmaal ontzettend lang zal duren, generaal Cool ontveinst zich niet dit te voorzien, te vreezen. Vergelijking met 1870 gaat schier niet op. En toen - bij de worste ling op zooveel beperkter schaal duurde de strijd toch nog meer dan een half jaar. Duitschland, thans op reusachtig meer tegen stand stuitend dan een kleine halve eeuw geleden beseft, hoe 't er hier op aan komt thans een «fi nale worsteling" uit te vechten. Zoowel economisch als militair acht gen. Cool Duitschland «enorm sterk". Het trad volkomen voorbereid den kamp tegemoet. Hoewel 't zeker niet te betwisten valt, dat het vooruitzicht van de zware vredeseischen,' die de eventueele overwinnaar zal hebben te stel' len juist om te bereiken, dat het einde een «definitief karakter" drage, de energie zal prikkelen. En de vredesbeweging, waarover in deze dagen zoo smalend wordt gesproken? «Wel", zei de heer Cool, «misschien zal deze verschrikkelijke oorlog ten slotte het vredesdenkbeeld bevorderen. Na de gruwelen, thans doorleefd moet actie vol gen «Een ieder zal ten slotte doordrongen moe ten worden van het absurde van zulke vreesehjk- heden". De schatten en volkskracht verslindende «gewapende vrede" zooals wij die tot nu toe kende, zal een eind moeten nemen." Wat de krijgsorganisaties der oorlogvoerende partijen, zooals die thans schijnen te staan betreft verklaarde generaal Cool 't niet waarschijnlijk te te achten, dat de Duitsche troepen tegen Ant werpen zullen oprukken, om de vesting te bele geren. Wel zal t noodig zijn, «ter observatie", onderwijl men naar Frankrijk optrekt, eene be duidende macht achter te laten bij de stelling Antwerpen. En die «observatie-korpsen" zullen - schatte de heer Cool toch ook eenige le gercorpsen moeten bedragen. Nog spraken wjj over allerlei sensatie-geruchten, R. K. Vakorganisatie. De Gecombineerde Hoofd bestuursvergadering, gehouden op Vrijdag 14 Aug. 1914 te 's-Her- togenbosch, nam de volgende maatregelen. De contributie blijft gehandhaafd in alle bonden. De Vakbladen moeten blijven verschijnen. Werkverschaffing. Vele R. K. Vak bonden hebben een Nationale Arbeidsbeurs, 'tls thans zaak, dat met de Gemeeutelijke Arbeids beurzen en met de Centrale Arbeidsbeurs, Nieuwe Uitleg 12, Den Haag, contact wordt gezocht, ten einde de werkverdeeling zoo volledig mogelijk te doen zijn. S t a t i s 11 e k. Om de regeerende lichamen zoo juist en zoo spoedig mogelijk te kunnen inlichten, zal de medewerking gevraagd worden van dé Afdeelingsbesturen, voor het bijhouden van een wekelijksche werkloosheid-statistiek over het ge heele land. Loonontduikingen mogen niet worden toegelaten. Uit verschillende streken des lands komen berichten, dat sommige werkgevers be proeven, onder allerlei voorwendsels loonsverlaging in te voeren. Tegen verlaging van uur- of stuk loon moet ernstig stelling worden genomen. Bestuursfuncties moeten, wanneer de betrokken bestuursleden onder de wapenen zijn, zoodra mogelijk lijdelijk worden vervangen. Werkloozenuitkeering. Door de Werkioosheidraad worden, in overleg met de vier in Nederland gevestigde Vakcentralen, plannen beraamd, ten einde de werkloosheidskassen ge durende den crisis uitkeering te laten verstrekken. Zoodra die onderhandelingen voor publiciteit vatbaar zijn, zullen wij de noodige mededeeling doen. I ropaganda. Thans moet veel vergaderd worden. Deze tijd kan vruchtbaar worden be steed door nuttige voordrachten en lezingen. Aan de leden, die onder de wapenen zijn moeten geregeld de R. K. Vakbladen toegezonden worden. Zij hebben in hun omgeving daaraan behoefte. De Raad der gemeente Schidam is ter vergadering opgeroepen op Dinsdag 1 Sep tember 1914 des namiddags 2 uur ten Raadhuize. In deze vergadering zal de benoeming moeten plaats hebben van een wethouder. Volgens rooster is aan de beurt van aftreden wethouder J. H. van Westendorp. Den 27sten dezer, zal het 25 jaar geleden zijn, dat Hendrik Peek, wonende Maas- damschestraat 9, bij de firma A. F. Smulders, voorheen te Utrecht, thans alhier, als voorman sjouwer in dienst trad. Het zal den ijverigen en nauwgezetten jubilaris op dien dag wel niet aan de noodige blijken van belangstelling ontbreken, daar hij zoowel door zijne superieuren als door zijne medewerklieden ten zeerste geacht wordt. Heden-morgen is een minderjarig meisje ter beschikking der Justitie te Rotterdam gesteld om naar een. rijksopvoedingsgesticht te worden overgebracht. Gister-morgen viel de 10-jarige J- Naring in het Spuikanaal. Zijn 16-jarige broer sprong onmiddellijk te water en slaagde erin zijn broertje behouden op het droge te brengen. G i steren-avond om zeven uur kwam de 12-jarige W. Grootveld aan de Touw- baan spelende te vallen en brak zijn rechterarm. Hij werd door dr. v. Leeuwen verbonden. Tot het examen Hoogduitschl. o. is toegelaten de heer L. de Geus van hier. De Amerikaansche toeristen. Van de Red Star Line vertrokken de volgende booten van Liverpool, waarmede de Amerikaansche toeristen gelegenheid hebben, over te steken: «Kroonland" Vrijdag 28 Augustus, «Finland" Vrijdag 4 September, «Zeeland" 11 September, «Vaderland" 18 September. Landstormafdeelingen. Bij Koninklijk besluit van 5 Augustus jl. wordt aan Weerbaarheidsvereenigingen, willen zij als zoodanig erkend blijven, de verplichting opgelegd Burgerwacht. Zooals blijkt uit de oproeping in dit blad, zal worden overgegaan tot het oprichten van een vrij willige burgerwacht hier ter stede. Niet, dat de toestand op het oogenblik reeds de diensten van een corps vrijwilligers zou noodig maken, maar men dient op alle mogelijke ge beurtenissen voorbereid te zijn. Men zou trouwens aan een ongeoefend corps niets hebben. Daarom gaat men nu reeds over tot het vormen van een corps, om, wanneer het eventueel noodig mocht zijn de beschikking te hebben over een corps geoefende vrijwilligers. Z. UH. de Bisschop van Haarlem heelt be noemd tot pastoor t© Werfershocf den Weleenv heer C, J. Karskens; tot pastoor te Zierikzee den Weleerw'. heer H. F. Heytveldt, die kape laan was te Goes; tot kapelaan te Haarlemmer meer (Hoofddorp) den Weleerw. heer J. F. A. Bots (9 Aug1, 1.1. priester gewijd); tot kapelaan te Monster den Weleerw. heer P. J. Briigemann (I' Aug. 1.1. priester gewijd); tot kapeiaan te Amsterdam (H. Gerardus Majella) oen Weleerw. heer A. Hartman, die kapelaan was te Noot dorp tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Nicolaas er. Barbara) den Weleerw. heer J G. Verhoef!: tot kapelaan te Kwadendamme uen Weleerw. hetir G. P. J. v. d. Burg (9 Aug. J.l. priester gewijd); tot kapelaan te Rotterdam (H. Lauren- tius) den Weleerw. heer J. C. II. M. Schiphorst; tol kapelaan te Lcidschendam den Weleerw. heer J. C. WL v. d. Wiel (9 Augj. 1.1. priester gewijd); tot kapelaan te Rotterdam (H. Elisa beth) den Weleerw'. heer W. J. Pompe; tot ka pelaan te Langendijk den Weleerw. heer Th. G v. Haas ter (9 Aug. 1.1. priester gewijd); lot kapelaan te Gouda (O. L. Vr. Hemelvaart) den Weleerw. heer E. B. Eerfcsen; tot kapelaan te Vlaardingen den Weleerw1. heer J. C. 0. Groot; tot kapelaan te Overschie den Weleerw. heer W, M. P. J. Bain (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te Hem en Venhuizen oen Weleerw. heer J. B. M. Timp (9 Aug. 1.1. priester ge- wijn); tot assistent te Boskoop den Weleerw. heer E. Mathot (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te Alkmaar (H. Lamentius) den Wel eerw. heer W, J. H. Polder (9 Aug, 1.1. priester gewijd); tot assistent te Ihirmeiend den Weleerw, heer J. I. J. M. Velthuyse (9 Aug, 1.1. priester gewijd); tot assistent te Edam den Weleerw. heer J. G. M. Jansen (9 Aug1. 1,1, priester ge wijd); tot assistent te Spaamwoude a.d. Lie den Weleerw. heer H. J. M. Nieuwenhuizen (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te Helle- voetsluis den Weleerw. heer J. A. Voor ham (9 Aug. 1.1 priester gewijd); tot assistent te Eelft (H. Hippiolytus) den Weleerw. heer A. Verhagen. (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te Muiden den Weleerw. heer P. Th. v. Eiest (9 Aug, 1.1. priester gewijd); tot assistent te Een Helder den Weleerw. heer J. C. de MiOjd (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot assistent te SGravenhage (H. Joseph) den Weleerw. heer P. L. Ch. v. d. Meer (9 Aug. 1.1. priester gewijd). Bezoeker der dansclub: Waar geen namen genoemd zijn achten wij opname van uw ingezonden stuk overbodig. Het steuncomité. Men schrijft ons: loen het Comité met de uitkeeringen begoD, deed het deze door middel van geld bons, tenein de daardoor te voorkomen, dat eventueel verkeerd gebruik zou worden gemaakt van het ontvangen geld. Het comité meende dat hiervoor uitsluitend eerste levensbehoeften zouden worden gekocht Het is echter gebleken, dat er toch door hen, die misbruik willen maken, gefraudeerd kan worden. Bovendien heeft het voor tal van werklieden iets vernederends, hunne inkoopen met bons te doen. En voorde winkeliers èn voor den penningmeester is het een geweldig werk, hetwelk door de inwisse ling der bons ontstaat. Het Comité, vertrouwende op de overgroote meerderheid der werklieden, die dit geld niet nutteloos zullen besteden, en bij allen aandrin gende op de grootst mogeljjke zuinigheid, heeft daarom besloten de bons in te trekken, en voor taan de uitkeeringen in geld te doen. In verband hiermede zal eerstdaags een termijn bekend gemaakt worden binnen welken de door het Comité uitgereikte bons ingewisseld moeten worden. Wjj herinneren er aan, dat dit kan geschieden Dinsdags en Vrijdags van 7—9 0p de Nieuwstraat, No. 26. Volksbadhuis. In de week van 1622 Aug. '14 werden ge nomen 420 baden. Ie klas kuipbaden 31, regenbaden 26 2e klas kuipbaden 70, regenbaden 254, 5 ets. kinder baden 39. Keizer Frans Joseph. Uit Londen wordt aan de „Telegraaf" geseind: Volgens een hier uit Rome ontvangen telegram, is de toestand van den keizer van öostenrijfc- Hongarijë zeer critiek'. Het Conclave. ROME, 25 Augustus. Het Conclave zal 31 Augus tus een aanvang1 nemen. Oostenrijk - Servië WEENEN, 25 Augustus. Uit Cettinje wordt gemeld, dat de manschappen van het Duitsche schip «Zenta", dat in gevecht is geweest met de Fransche vloot en welke vernield werd, gedeelte- lijk gered zijn. 14 Officieren en 170 manschap pen werde gered en op Montegrijnschen bodem overgebracht. 50 waren gewond. SERA JE WO, 25 Augustns. Het gevecht bij Visigrad is zoo hardnekkig geweest, dat in een loopgraaf 500 dooden werden gevonden. De ver liezen der Serviërs zijn zeer groot, doch ook de Oostenrijkers hebben groote verliezen geleden. Hoofdzakelijk tengevolge van den overmoed dei- manschappen. De officieren verzekerden dat de soldaten het liefst met de bajonet vechten. WEENEN, 25 Augustus. Uit Skoetarie wordt gemeld, dat de Serviërs nog voortdurend door de Oostenrijkers worden teruggedrongen. Uit België. Men seint aan het «Handelsblad" uit Ostende Ik heb zooeven een onderhoud gehad met een vluchteling uit Charleroi, die getuige was voor een deel van den ijselijken slag, die sinds Zater dagmorgen woedt in Zuid België. Het doel van de Duitschers, die over alle wegen ten Oosten en Westen van Brussel toestroomden, is den overtocht over de Sambre te forceeren, op zooveel mogelijke punten, met het oogmerk Frankrijk binnen te dringen, vermoedelijk langs het front van Valen ciennes en Maubeuges. Mijn zegsman verklaart, dat gedurende den afgeloopen week Fransche cavalerie, dragonders, chasseurs d' Afrique over een aanzienlijken afstand voorwaarts trokken. Na een gevecht bezetten zij Gemblaux. Daar zij echter niet voldoende gesteund werden door infanterie, moesten zij voor de Duit schers, die met een sterke legermacht optrokken terugtrekken naar Charleroi. De Duitschers kwamen voor Charleroi aan langs de wegen van Jemappe en Flavrus, tegen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2