Bupri|k» Stead. Handelsberichten, ffoueagd Nieuws. 8 uur Zaterdagochtend. De {Franschen hadden machinegeweren opgesteld ln den toegang tot een viaduct, dat Jemappe beheerscht en nog een groot aental aan de Waterloopoort waar de weg van Fleuius bij de stad uitkomt. Een handvol mannen worden achtergelaten ter bediening van de machinegeweren. De Duitschers noodzaakten tien mijnwerkers, die zij gevangen hadden ge nomen, toen zij van kun werk kwamen, aan het hoofd hunner colonne te loopen, waarmee zij de stad wilden binnenkomen. De mijnwerkers hadden de veiligheidslampen nog in de hand. Mijn zegsman verklaart dat de Duitschers bij een ander treffen in die streek ook zes andere burgers hadden gedwongen, aan het hoofd van een afdeeling te marcheeren. Een honderdtal Uhlanen, die in kleine groepen rondreden, om de stad, stuiten overal op Fransche cavalerie en werden teruggedreven. Er is nu voldoende Fransche infanterie aanwezig om tegen over de Duitschers stand te houden. Voor zoover kan worden nagegaan nemen Britsche troepen deel aan het gevecht op een ander gedeelte van de linie. De hun toegewezen rol is van het hoogste belang. Andere - aanvallen van de Duitschers in de richting van Anderlens en Jumet werden af geslagen. De Duitschers beschoten Jumet zonder groote verwoestingen aan te richten. Op denzelfden dag werd een Fransch detache ment ter sterkte van 500 man in een hinderlaag gelokt en volgens hier ontvangen berichten vernietigd. Fransche artillerie opende het vuur op hej bosch, en versche troepen Fransche cavalerie dre ven de Duitschers het bosch uit. PARIJS, 25 Aug. De slag, die geleverd wordt over het geheele front, duurt sedert twee dagen. Hoewel de Duitsche troepen sterk in de meer derheid waaren, slaagden zij er toch niet in, aan de positie van het Engelsch-Fransch-Belgische leger ernstig nadeel toe te brengen. Het Fransche leger zal het offensief blijven volhouden. Iu een treffen hebben twee Fransche divisies ernstige verliezen geleden. De verliezen der Duitschers zijn veel grooter. LONDEN, 25 Augustus. De Fransche ambassade verklaart, dat ten Westen van de Maas, het Britsche leger op de linkerflank van het Fransche leger, door de Duitschers is aangevallen. Het Fransche leger trok voorwaarts, maar werd ten slotte teruggedrongen. De Duitschers hadden groote verliezen. De Fransche en Engelsche troepen hebben be vel gekregen, zich binnen de versterkte stellingen terug te trekken. Zij zullen het offensief hervat ten, wanneer versterking uit het hoofdkwartier zal zijn aangekomen. De verliezen zoo wel aan Belgische- Fransche- en Engelsche zijde zijn niet gering. Ook de Duitsche troepen leden aanzienlijke verliezen. GENT, 25 Augustus. De Nederlandsche con sul te Gent heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin werdt medegedeeld zulks in verband met in omloop zijnde geruchten dat van een oor logsverklaring aan Nederland, het consulaat noch officieel, noch officieus, iets bekend is. Opmerkelijk is het dat weer nieuwe sensatio- neele berichten over Holland worden verspreid, welke gaarne als feiten worden aanvaard. De consul dringt er op aan dat ieder zich hoede niet mede te werken tot kweeken van minder vriend schappelijke verhoudingen tusschen Nederland en België. Hij verzoekt het hoofd koel en het hart warm te houden. LUIK, 25 Augustus. In de omgeving van Luik zij'.i in enkele plaatsjes Fransche jagers versche nen die de Duitsche bezettingspatroui lies verdre ven. De Franschen werden door de bevolking: verwelkomd en onthaald. PARIJS, 25 Augustus. De toestand in de Vo gezen van onze troepen is zeer goed. Onze troepen zijn bij Dianon en Hij Saaies teruggetrok ken, hoewel zij daar niet werden aangevallen. Van Duitsche zijde wordt dit ontkend. BFRLIJN, 25 Augustus. Uit Engelsche bron giemeld, dat de forten in Luik niet alle zijn ingenomen door de Duitschers. Dit is echter onjuist. Het Duitsche leger is thans offensief over de glansche linie van af Mojns tot aan de Luxem- burgsche grens. LUIK, 25 Augustus. Duitsche troepen die hier 'i c-crtrckken, vertrokken naar het Zuiden. PARIJS, 25 Augustus. Uit Londen wordt aan de „New York Herald" geseind: Een opzienba rend gerucht loppt in diplomatieke kringen. Loer Keizer Wilhelm zou als gevolg van ae tweede weigering van België, besloten zijn tot ae ver overing van België en ae inlijving! door Duitsch- lana. Een soortgelijk gerucht eveneens uit diplo ma tieke kringen, meldt dat Keizer Wilhelm de ho :p koestert vóór het teekenen van aen vrede België en Nederland te zien geannexeerd Dit alles stemt overeen met aen dnorn der Puilsche staatslieden die uitbreiding wenschen der Buitsche kust en begeerig zijn naar het bezit van de havens' van Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam. ROOSENDAAL, 25 Aug|ustus. Volgens mede- dc-eliogen van persionen zoo juist uit Antwerpen hier gearriveerd, heeft een Zeppelinluchtschip van- Dacht de stellingen van Antwerpen met zoéklich- ten verkend; daarna boven de Maire en boven de Twaalfmaandenstriaat schuin tegenover het K n Paleis zes bommen geworpen, die alle ont ploften. Verschillende politie-agfenten werden ge- tu ffen, waarvan 1 gedood, terwijl een huisgevel u-nkld werd. BERLIJN, 25 Aug!. Volgens de jongste berichten heecchi te Antwerpen een paniek, ontstaan dooi den vrees voor een belegering van de sta l, ter wijl de vestingwerken gedeeltelijk onvoltooid zijn. Be pers is in spijt van de censuur verbitterd ever het absoluut, uitblijven van le bescherming van Frankrijk en Engeland. 13e Loindeasthe bla den verklaren, dat het invaren van de Engelsche vloot in de Schelde niet juist, is, omd.rt men dit met de neutraliteit van Holland niet kan ver een igten. ANTWERPEN, 25 Augustus. De bezetting van de stad is thans 10.000 man sterk. HULST, 25 Augustus. Te Klinge wordt kanon gebulder gehoord uit de richting Antwerpen en Mechelen. Men vertelt hier, dat de Belgische Koningin en de Prinsen Antwerpen verlaten hebben en naar Engeland zijn vertrokken. ANTWERPEN, 25 Augustus. Volgens het Brus selse lie „Vaderland", thans te Antwerpen ver- Schijnend is Namen gedeeltelijk' omsingeld. Dp feiten openden het vuur op de Duitschers dat tot heden werd beantwoord. De Duitschers trok ken langs heide oevers van de Maas buiten het bereik der' forten op."Het Belgische'geschut werkt rustig verder. Volgens de „Nieuwe Gazet" is liet bomb ar duin ent van Namen reeds Zaterdag; begonnen. Men rekent op ontzet oooor de Fransche troe pen. Volgens de „Métropole" wordt gevochten tus- siehen Bergen en Charleroi. Ee Antwerpstehe „Matin" zegt' dat Zondag D|ujt- Siche artillerie het station Jumet heeft aangevallen. Ete Fransche artillerie bracht de Duitsche tpjt zwijgen De Franschen hebben de Duitschers die 200 man sterk waren teruggeworpen, nadat zij v er sterking hadden gekreg'en. Zijl waren echter niet talrijk genoeg om de Duitsche troepen te ach eer vol gen. Zaterdagmiddag hebben 5000 Duitschers hij Bin- che 500 Franschen overvallen en gedetineerd. De Duitsche troepen werden daarop door de Fransche artillerie beschpten en vijf kiloimetersi teruggeworpen. Volgens de „Gazet" van Gent is de spoorweg tusschen Gent en Ostende door Uhlanen opge blazen De burgemeester van Gent heeft eem proclamatie uitgevaardigd waarin de burgerij wordt aangemaand de Nederlanders met rust te laten. Dit geschiedde: naar aanleiding van het gerucht dat in Gent de ronde deed als zou En- ge, ir.d aan Nederland de 0|Oriog hebben veT- klaara. De „Flandre Liberale" zegt dat Nederland k'rach- ''8 zijn neutraliteit zal handhaven, en brengt Je Nederlandsche regeering hulde voor haar hou ding. BERLIJN, 25 Aug. Officieel wordt gemeldt dat van de vesting Namen vijf forten en de stad zelf in handen van de Duitschers zijn. De vier andere forten worden beschoten en men v er- wacht, dat zij niet lang meer stand zullen houden. Een belangrijke overwinning van de Duitschers in België. PARIJS, 25 Augustus. Het Ministerie van oorlog maakte heden-nacht bekend, dat het Fransche leger, dat de Duitsche troepen had aangevallen heeft moeten terugtrekken. Aan beide zijden werden aanzienlijke verliezen geleden. Het is te verwachten dat Duitsche cavalerie over Roubaix en Tourcoing bij Rijssel Fransch grondgebied zal binnentrekken. Niettemin blijft het Fransche leger defensief ongeschokt. DEN HAAG, 25 Augustus. De Japansche ge zant uit Bcdijn is met gevolg' gisteravond te Den Haag aangekomen en is in liet hotel „De Twee Steden" afgpstapt. Geboren: 22 Aug. Abraham, z. v. C. J. Lembon en J. van Dijke, Ploegstrsat. 23. An- tonia Alida, Cornelia en Aleida Suzanna, ds. v. A. Baron en A. S. M. E. Putters, Rotterd. dijk. - Elisabeth Alberdina Johanna, d. v. G. A. Plomp en J. C. Philippa, Grofbaan. 24. Antonia Jen- neke, d. v. J. J. G. Bron en M. Bogaard, Fabri- straat, Neeltje, d. v. M. Struik en G. P. de Regt, Polderstraat. Job, z. v. J. J. J. van Beek en H. G. Vlaskamp, Broersveld. Levia, d. v. C. J. Jansson en L. Poot, Leliestraat. Overleden: 22 Aug. Jannetje van Bart, oud 41 j. en 2 mnd., Hagastraat. 23. Andreas Do- minicus Govaart, oud 63 j., Nieuwsticht nz. Spoeling. SCHIEDAM, 25 Augustus. Noteering op heden f 1.40. r Spiritus. 24 Aug. 25 Aug. Graanspiritus f 19s/4 a f20— fl93/4 a f 20— Melasse-spiritus: f 14— a ff 14a f Ruwe spiritusf 9— f 9*/a f 9— a f 9>/4 Stemming op heden: kalm. Ongelukken. De 28-jarige landweerman van Straten is Zaterdagmiddag bij het banen in zee le Scheveningen verdronken. De ongelukkige was ongehuwd en was uit. Via- nen afkomstig. Men meldt uit Rotterdam Zondagmiddag gingen twee jongelui, L. W. en J. v. d. Bop den Bergschen Plas roeien. Zij noodigden twee lnin onbekende meisjes, welke later bleken te zijn C. W. v. d. P. en J. H.. uit een toehtje mede te maken. Na eenigen tijd te hebben geroeid zouden zij van Iplaats verwisselen, waardoor het bootje in beweging kwam. Een der meisjes greep zich in haar angst aan v. d. B. vast met het gevolg dat zij samen uit den boot vielen. De schok deed de boot vol water loopen en' omslaan, zoodat óók de beide anderen te water geraakten W., een varensgezel, wist de boot te grijpen en op de kiel te klauteren waardoor hij zich het leven reddde. Wel trachtte hij nog door de anderen een roeispaan toe te werpen deze te redden doch te vergeefs. Alle drie verdronken. Een der meisjes is reeds gisteravond opgehaald. De twee anderen eerst hedennacht. Moed. Men heeft mij dezer dagen verteld, zoo schrijft Robert de Fiers, van het bewonderens waardige gedrag van een regiment Fransche artillerie, dat op enkele kilometers afstand van de grens op post stond, een eere-post, omdat het een allergevaarlijkste post was. In een der steden van het Centre, laat ons zeggen Bourges of Mans, had men een aantal manschappen noodig, die om konden gaan met kanonnen van groot kaliber, wat de reserve-troepen slechts onvoldoende konden. Zoo vroeg men den bevelhebber van een der gevaarlijkst liggende vestingen aan de oostgrens om honderd bekwame artilleristen af te staan aan dat garnizoen, waar het volkomen veilig was. De kolonel deelde aan het regiment de order mede, die hij ontvangen had. Laten zij, die kinde ren, een vrouw, een moeder hebben, zoo sprak hij, en die dichter bij huis wenschen te zijn, zich melden. Hun namen worden opgeteekend. Ik wacht. Niemand antwoordde, de gelederen bleven on beweeglijk. Vooruit nu, vervolgde de kolonel, kom nu maar voor den dag. Het is volstrekt niet laf om zich op te geven. Ik heb honderd man noodig. Laat ze vooruitkomen. Zelfde stilte, zelfde onbeweeglijkheid. Dus niemand Niemand, antwoordde de oudste kapitein. Goed, bromde de kolonel, die er nauwelijks in slaagde onder barscheid zijn ontroering te ver bergen, dan zullen we loten. En zoo wees het lot de honderd kanonniers aan, die er zich in moesten schikken dat ze van ^e grens van den slag, van het gevaar werden weggevoerd. Dat was niet zoo erg. Men schrijft aan de »N. V. Crt." Een vrouw te Pekela kreeg Woensdag een brief van haar man landweerman. Omdat ze de lees kunst niet verstond, trok ze d'r in den loop van den dag eens mee naar een in haar oogen geleerd persoon. «Ik kom d'r moar even mit bie joe, want hai moakt zokke koien en peerden van letters, dat 't 'n haile kunst is om d'r oet te komen." «Geeft moar op." En als de geleerde den brief heett ontcijferd en wat bedenkelijk kijkt, spreekt het vrouwtje be moedigend «Leest moar gerust op, zooveul ligt mie toch hail nait aan hom (haar man) gelegen." En de geleerde las: «Vrou. Ik heb het hier zoo goet, dat ik nooit weer naar je verlang, ik krieg twee ijer en melk daags om middag vlees en van jou niets as soms klappen. Schrijf maar niet meer. Je man." «Weer schriev'n," aldus liet het vrouwtje er direct op volgen, «nooitas hai moar nooit weerom komt, en 'k mieu onderstand moar hol. 'k Heb nó veul mooier. Hai in Holland en ik hier. Mooier kent 'tja nait. Vrund'lek bedank veur de goie tieden." Het Eiuitsche veldgesch,u,1. De Duit sche veldartillerie is in haar wapening! de Fran sche de baas. Het Duitsche veldstuk 96 N/A is veel lichter en handiger gerouwd en staat onder het schieten stil. Een verandering in de zijdeling'sche richting is met behulp van de be- schikhare manschappen van de bediening! zonder mioeielijlkhedon uitvoerbaar1. Daartegenover is' het Fransche veldstuik aojo zwaar, dat de lewegingen van het van den voorwagen losgehaakte kanon slechts met de grootste moeite uitgevoerd kun nen wiorden en in het vijandelijke vuur zoo goed als onmogelijk zijn. Dit heeft tengevolge gehad, dat men aan de batterijen van de lijdende artil lerie een lichter kanon heelt moeten geven. Llaar men vopir dit kanon in het belang van de uni formiteit van de munitie hetzelfde kaliber wilde behouden, hielp men zich met een vermindering van de munitie-uitrusting van het kanon. D,e richtmiddelen van'het Duitsche veldgeschut zijn aanmerkelijk beter dan die van bet Fran sche. Tegenover den Eiuitschen rondzienden ver rekijker kunnen de Franschen geen richtmiddel van gelijke waarde stellen. Ook de bescherming diO|Oir het schild is bij het Duitsche veldstuk be ter en afdoender. Over een licht steilvuurkanon, zooals het Duit sche leger dat heeft in zijn lichten veldhouwit- ser 98.09, beschikken de Franschen in het ge heel niet. Hel Engelsche veldstuk is het zwaarste van alle veldkanonnen, 245 K.G. zwaarder dan het Duitsche en nog 125 K.G. zwaarder dan het Fransche, dat de uiterste gewichfsgiens heeft. E< n dergelijk kanon bezit niet meer de van een veldstuk te verlangen beweeglijkheid. Wegens het te groote gewicht waren voor Je rijdende batterijen vooral lichte stukken met kleiner kali ber noodig!. Dit, heeft, het groote nadeel meege bracht van een opleiding voor twee verschillende kanonnen hij de veldartillerie en van dubbele munitie-aanvulling, üe bescherming van het schild is geringer. Wegens het groote gewicht kan, noch bij het Fransche noch bij het Engelsche kanon, de volle bediening van het kanon, gelijk in Duitschiand, meegevoerd worden. Men moet aaaronr op de komst van de munitie-wagens en de bediening wachten Een Japansche voorspelling. Men leest in de «Vlaamsche Gazet" Een Italiaansch schrijver, Lorenzo d'Adda geeft in de «Gazetta del popoio" van Turjjn een zeer eigenaardige voorspelling van generaal Nogi, die de Japanners aanvoerde te Port-Athur. De beroemde generaal, sprekend met officieren en vreemde gazetschrijvers zou ongeveer het vol gende gezegd hebben «Ik denk dat nog twee groote oorlogen zullen uitbreken. De eerste zal Europa als tooneel heb- hebben en zal een einde stellen aan den Fransch- Duitschen en den Engelsch-Duitschen wedijver. Frankrijk en Duitschiand zullen dien strijd voeren in de Belgische velden, hoogst waarschijn lijk rond -Waterloo, de eenige plaats, waar groote massa's zich regelmatig kunnen ontmoeten. De Fransche en Duitschen grenzen zijn tegoed beschut door wederzijdsche vestingen om een aan val langs daar te pogen. De uitslag van dien oorlog schijnt mij niet twijfelachtigde Franschen zullen de Duitschers verslaan te land, en de Engelsche zullen ze klop pen ter zee. Die oorlog zal de laatste zijn in Europa. De beschaafde volkeren zullen na dien oorlog zoodanig uitgeput zijn en verschrikt dat zij aan niets anders zullen denken dan aan het slui ten van een verbond om dergelijke gruwelen te voorkomen. Ik heb twee oorlogen voorspeld. Ziedaar den eerste. De tweede zal Japan tegenoyer de Ver- eenigde Staten plaatsen, in den Stillen Oceoan, en ik voeg er bij dat Japan zal zegepralen". Zoo sprak generaal Nogi voor tien jaar. Een gedeelte zijner voorspelling is reeds verwezenlijkt. Aan den krijg ten offergevallen. Er zijn geen duiven meer in de Duitsche ves tingen. Alle zijn een slachtoffer van den oorlog geworden. De vestingcommandanten hebben eenigen tijd geleden bevolen, dat alle duiven in het vesting- gebied en de omtrekken ervan op een bepaalden dag gedood moesten worden. De civiele gezag hebbers waren verantwoordelijk voor de uitvoe ring van het bevel; het niet opvolgen ervan wordt met gevangenneming gestraft. Deze maatregel werd genomen om te voorkomen, dat oorlogs- postduiveD anders misschien in een verkeerde duiventil terecht zouden kunnen komen. De bevolking van de Balkanstaten. Het «Geographical Journal" geeft de volgende cijfers omtrent de bevolking van het Balkan eiland Europeesch Turkije 1590000 zielen, Bul garije 4467006, Roemenie 7514976, Servie 4547990, Griekenland 4363000, Montenegro 516000, Albanië 1 miilioen. Scheepsramp. Het Deensche stoomschip «Maryland" is Vrijdag avond op een mijn geloopen en gezonken. Een ander Deensch stoomschip, de «Broberg," was ge tuige van het ongeval en zette twee sloepen uit. die echter geen spoor van de bemanning hebben gevonden. De «Broberg" bleef den nacht ten anker en zette den volgenden morgen de nasporingen voort, maar liep om vijf uur ook op een mijn en zonk eveneens. Begalve een machinist is de geheele bemanning van de «Bromberg" gered en te Lowestoft ont scheept. Het ongeval is 31 mijl uit de kust gebeurd op de voornaamste route van de koopvaardijschepen. Een voorspelling. De «Meierijsche Crt." diept uit een oud Belgisch blad de voorspelling op van den huidigen oorlog. Die voorspelling is te merkwaardiger omdat zij reeds zoo oud is en gegeven door de Zwarte Heks of Mad. de Lormand, die Napoleon ook zijn val voorzegd had Ziehier »'t Monster is ontketend. De wereldbetemster, de menschelijkheid, kon 't ondier niet meer dwin gen. Vreeselijk had het gebruld, maar de bezon nen stem van de menschheid scheen den boven toon te behouden. Dan volgde een tijd van akelige kwellende stilte. Daar opeens rukt het ondier los en in woeste, verderfaanbrengende vaart schiet het onthutste menschdom. Gods geesel slaat, de oorlog «Plots, als vielen ze uit de lucht, staan overal vijandelijke verkenners. Dan afdeelingen ruiterij en wielrijders. Geljjk een reusachtige lawine wen telt het gros van 't Duitsche leger voorwaarts en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3