Dagblad voor Schiedam en f tbuxcJIü De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Hl Gratis Ongevallen verzekering Jaargang Woensdag 2Augustus 1914 No. 11011. oyereenioistig or le polis yermelle Toonaarden, Buiteulaudsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b\j verlies van bö ff* n n n levenslange =S> E 11 B verlies van geheele 1 I1 een hand, invaliditeitI LUU voet of oog ;I|U(J E (J UP een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. jf* f| n b» verlies r bij verlies van eiken ande ren vinger. De groote slag. Sinas driemaal 24 uur zijn thans de legers der geallieerden met de Dtuitsche troepen in b;ot- sing. Een beslissende overwinning is nog niet be vochten. Tot nu dringen de Duitschers onweer staanbaar verder. De Franschen werden op ver schillende plaatsen teruggeslagen en eoncen tree- ren zich thans achter de versterkte linie. De Engelsche troepen, die zich enkel lot defensief beperkten konden hunne stellingen handhaven. Het bericht, dat uit Parijs afkomstig is en in zeer voorzichtige termen melding maakt van de nederlaag van de Fransche troepen •oppert levens dc veronderstelling, dat Duitsche tavallerie bij Rijissel Frankrijk zal binnentrekken. Be Duitsche troepen zijn uus reeds bij Rijssei en bij Epinal en Longwy de Franschen op eigen grondgebied aan het bevechten. Terwijl uit Antwerpen neg steeds berichten ko men, dat de forten van Luik niet alle in han den der Duitschers zijn wordt uit Duitschen bron reeds gemeld, dat vijf der tonton van Naruen err de stad zelf door hen zijn nezet. De vier andere forten worden beschoten en men ver wacht, dat ook deze spoedig zullen capituleoren. In Antwerpen wordt alles in staat van verdediging gebracht. .Men vreest een belegering van de stad. De dubbele fortengordel rondom de stad. moet goed herland zijn tegen een belegering terwijl men ook een gedeelte onder water kan zetten. De Duitschers hebben echter reeds de stad aange vallen, van de niet beschermde kant n.l. den bovenkant. Gisterennacht heeft een Zeppelin bo ven Antwerpen gemanoeuvreerd en een zevental bommen op verschillende plaatsen in do stad geworpen. Eenige soldaten weiden getroffen. De materieele schade moet aanzienlijk zijn. De „N. R. Ct." verneemt nog omtrent het weipen van bommen uit een Zeppelin op Ant werpen Even na 1 uur vannacht heeft een Zeppelin de stad 6 of 7 malen met bommen beschoten. Het was een knaleffect van belang', eerst als raketvuur, daarna gelijk aan een kanonschot. Vlak in mijn buurt, in de Lozanastraat, is een gra naatscherf in de slaapkamer van uw landgenoot Pijl terechtgekomen. Ik heb bet stuk in mijn hand gehad. Naar de eigenaar zegt was Let eerst gloeiend heet Verder meldt men ernstige onge vallen op verscheidene punten van de stad, in de Justitiestraat, de Schermers straat, de ïwaalf- maandenstraat (dicht hij het koninklijk paleis), in de M i n e rva-au tam ob i el - w e rk p 1 a a t sop de Stads- GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 88) Zij verdwaalden in kleine straten en draaiden in een kring, zonder vooruit te geraken. Eensklaps bevonden zij zich cp eene groote verlatene plaats, de Schouwburgplaats. Langs het voetpad, waren lieden toegesneld, burgers en soldaten, die het geroep hadden ge hoord. Zij kwamen zien wat er was gebeurd. Jeroom en Jozef Muller waren zeer gezwind. Maar zou het hen gelukken over de plaats te loopen, voorbij het standbeeld van Gutemberg, om zich te werpen in de straten die elkander kruisen achter de kathedraal, dit alles zonder te worden aangehouden Indien wij in de handen vallen, zeide de korporaal zullen wij een uur nadien door den kop worden geschoten... Trachten wij den Rijn te bereiken... al moesten w\j den stroom overzwemmen, zeide Jeroom. En zij sprongen met eene soort van wanhoop vooruit. waag, waar meest alle huizen beschadigd zijn. Er moeten dooden en gekwetsten zijn. Op de Stadswaag1 heeft de hom een put van een vier kanten meter gemaakt en is pp een verhuiswagen terecht gekomen. Een agent vertelt, dat de Zeppelin boven de forten heel hoog heeft gezweefu en daarna tot 150 meter; is gedaald, zoodat ren geweerschot hem had kunnen raken. Onnoodig te zeggen welk een beroering dit hooge bezoek hier heeft gjev bracht. In een oogwenk lagen uit alle ramen wilg'ejaponde gedaanten, die angstig elkaar onder vroegen. Sommigen hebben een rooden gloed gezien in de richting van het Justitiepaleis en, wakker bij den eersten knal, hoorde ik in de straat roepen: „VliegmachineI Ginder valt er eenenl" De beschadigde plaatsen worden door soldaten en burgerwacht afgezet. De stad is er vol van, maai paniek is er niet. D e Duitschers in België. Een correspondent van „De. Tijd"' deelt liet volgende mede omtrent den burgemeester van Dree, die op ee re woord is vrijgelaten maar over 8 dagen voor den krijgsraad moet verschijnen omdat marechaussee Broefes' op den weg: van Bree een Duitse li officier heeft doodgeschoten ea een soldaat verwondde: Ik lees thans in sam- rojgt- bladen dat Bree en llamont zouden zijn verbrand en de bevolking gefusilleerd, omdat de marechaussee in burgerkfeeding zou hebben ge handeld. Dit is evenwel niet zoo. De dorpen zijn niet verbrand en de marechaussee schijnt niet in burgerkleedingi te hebben gescheten. De Duit schers dachten evenwel aanvankelijk dat dit wel 't geval was, ja, ze weigerden zelfs gendarmen als militairen te beschouwen. Vandaar hun streng optreden, waarbij zij den .grijzen burgemeester en den deken gevangen namen als gijzelaars. In onze Hollandsche grensdorpen Thorn-Wes- sein, Budel enz. verwekte deze tijding groote onrust, vooral te Budel, waar de dochter van den ouden burgemeester Martens, van Bree, ge logeerd is. De afgrijselijkste geruchten gingen icun: de burgemeester en de deken zouden gefusilleerd zijn, de dorpen uitgemoord en plat gebrand enz. enz. Dioeh gisteren is de grijze burgemeester Martens, na voor een krijgsraad le zijn gehoord, tijdelijk op1 eerewoord vrijgelaten, zoodat, hij vergezeld van zijn zoon, gisteravond te Budel kon arriveeren per auto, welke auto onder militaire geleide onmiddellijk echter weer naar de grenzen is gebracht. Op eerewoiord heeft de oude man moeten beloven na a"ht dagen weder voor den krijgsraad te verschijnen, ten einde zijn vonniis te h-ooren I Inmiddels wordt hel lijk van den officier aan een onderzoek onder worpen en wordt er verder onderzoek naar bet geval door de Duitschers ingesteld. Eerst was burgemeester Martens door den krijgsraad te Bilsen Zondagavond nog! verhoord Daar zij achtervolgd werden, zou men hen on vermijdelijk hebben aangehouden indien zij voort waren gegaan met in de groote straat teloopen. Zij snelden dus opnieuw in de sombere straatjes en wonnen veld. Vijf minuten later waren zij op de kaai, aan den oever van den Rijn. Zij hoorden nog het geschreeuw en de ver- wenschingen der soldaten die hen achtervolgden, maar hes gevaar was zoo dringend niet meer. Zij volgden de kaai en richtten zich naar de Nieuwe poort en, daar zij hunne koelbloedigheid moesten hervatten en nadenken over de moei lijkheid waar-in zij zich bevonden, klauterden zij over een houten schutting en verborgen zich in eene soort van hof. Daar ademden zij vrij. Zij mochten zich een ©ogenblik in veiligheid wanen en het was niet zonder vreugde dat zij de vluchtige schimmen van soldaten vóór de schutting zagen heen en weer gaan en hunne verwenschingen hoorden omdat zij werden teleurgesteld. Het gevaar dat zij liepen was zeer groot, het was een doodsgevaar. De soldaten die hen hadden aangerand zouden hen gemakkelijk herkennen, zelfs de dragonder die door Muiter werd gekwetst. Verder, het uur van het appel was sedert lang voorbij, en viel dus niet meer aan te denken de kazerne bereiken. Wat gedaan Welk besluit genomen Voorzeker, daar was er slechts één en het bood zich onmiddellijk hunnen geest aan. doch als-toen nog! ontslagen. Maar Maandag echtend werd hij door een Duitsch oflicier van zijn Woning te Bree afgehaald, om opnieuw door den krijgsraad te worden gehoord, welke echter toen naar Tongeren reeds was vertrokken. Per auto werd hij daarheen gevoerd en opnieuw aan een steng; verhoor onderworpen. Na dit nieuwe verhoor kon de grijsaard eerst zijn tijdelijke vrijheid herkrijgen, na op eerewrord beloofd te betben over 8 dagten weer te verschijnen. Le deken bleef in gijzeling. Teen was de oude man vrij, maar.... stond alleen te Tongeren. Twee uur hoeft de burgemeester toen geloope.n, w i irna tem een wagten naar Intendaal bracht. Vandaar is hij per rijwiel naar Bree en vervolgens per auto naar Budel gegaan. Binnen acht dagen moet nu raad geschaft. Burgemeester Martens wilde naar Antwerpen om met zijn ïegeering te conferee ren. De krijgs raad wilde n.l. marechaussee niet als militairen erkennen. Intussohen is de bevolking! om llamont en Bree in angst grootendeels weggevlucht naar de Hollandsche grenzen. Een ziek kindje stierf' onderweg. Van een rijtuig, waarin zieke vluch telingen lagen, sloeg! een paard op hol en liep zich dood. De zieken werden g'ered en werden per auto verder Vervoerd. Vluchtelingen vertelden ijselijke dingen. Uit wraak zouden de Uhla- nen o. a. te Arendenk de huizen in brand ge stoken hebben en een 16-jarïg- meisje hebben gedood. Dit laatste heb ik niet bevestigd ge kregen. Een overwinning der gealineerde Bij Charleroi en Kortrijk hebben de Franschen de Duitsche troepen teruggeslagen en uit Meche- len wordt gemeld Op Mechelen werd met eenige batterijen ge schut op de Duitschers een bombardement geopend De Duitschers werden door de Belgische troepen die in de omgeving van de stad waren opgesteld, omsingeld. De kanonnen werden door hen ver overd en de Duitschers tot vluchten genoopt. Deze werden door de Belgen achtervolgd. Men zegt dat Belgische troepen-afdeelingen heden zouden zijn doorgedrongen tot Ter Vueren. Bij Ieperen heeft gisteren een treffen tusschen Duitschers en Belgen plaats gehad, waarbij eerst- genoemden de vlucht moesten nemen. Zondag en Maandag werden te Mechelen uhla- neu die daar blijkbaar kwamen verkennen met achterlating van dooden, tot de vlucht genoopt door de Belgische wachtpost. V an Lotharingen komt weinig nieuws. Een militaire medewerker van het militair ochtendblad, schrijft over de slag bij Lotharingen Deze gewonnen slag is de grootste zegepraal sedert het jaarl870—1871.Men bedenke dat zij reeds gewonnen is binnen drie weken na het uitroepen van de mobilisatie. Men moet het keltische tem- Uit Mayence vluchten naar Luxemburg over steken om van daar langs België in Frankrijk te dringenl Maar hoe Door welk middel Wie zou hunne vlncht begunstigen Gelukkig had Jeroom geld, en Jozef Muiter zelf bewaarde in zijn portemonnaie eenige spaarpen ningen voortkomende van de lessen welke hij gaf aan de zonen van Kihan Steup, den dro gist. Op deze wijze waren zij verzekerd dat de honger hen niet zou dwingen zich gevangen te geven de grootste moeilijkheid voor hen bestond hierin dat zij hunne uniformen van Fransch sol daat niet konden verwisselen. Inderdaad, tot wien zouden zij zich met dit doel wenden 'l Te vergeefs zouden zij goud toouen Dit ware zich in de handen leveren en hunne plannen tot vluchten onisluieren. Zij overwogen dit alles. Eene scherpe koude wind blies in hun gelaat. Maar zij bleven onge voelig voor deze koude en dachten uitsluitend aan het dringend gevaar dat hen bedreigde. Wij moeten toch een besluit nemen, fluisterde Jeroom. Hoor, korporaal, er komt eene gedachte in mij op... Goed Kent gij de familie Kilian Steup zouden die menschen in staat zijn ons over te leveren aan onze vervolgers Misschien wel. De moeder is eene goede perament kennen om te weten dat zulk een ne derlaag een ontzettende invloed op de Fransche"! troepen heeft en dat het Fransche leger niet- minder dan 6 tot 8 weken zal noodig hebben om weer met succes iu het veld te kunnen komen. Er is daarvoor een groote inspanning en een krachtige organisatie woodig, daar het te begrij pen is, dat het leger thans geheel en al gedemo raliseerd is. Ten slotte wordt dank gebracht aan de daden van het leger in Lotharingen en in hoofdzaak aan Kroonprins Rubrecht van Beieren. De Engelsche bladen, die naar hartelust schim pen en schelden op de nbarbaren" en op alles wat DuiTsch is, beginneD de tegenspoed van de verbonden legers in Belgie te erkennen. De »Pall Mall Gazette" zegt dat de positie van de Engelsch-Fransche troepen door 't Duitsche succes ongunstiger is geworden. Wel hebben ze nog goede kansen als de Franschen maar niet gemagnetiseerd zijn door Elzas-Lotharingen en te veel van hun krachten aan 't oostelijke front hebben geconcentreerd. Het blad erkent dat Frankrijk's lot tot den crisis is genaderd. Ook de »Daily Chronicle" gewaagt van de zware slagen, die de Duitschers hun tegenstanders hebben toe gebracht. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lord Kitchener gesproken ever deu algo- meenen toestand. „Niemand kan den duur van den ooi log voor spellen, zeide hij, doch wij zullen au begin tot het eind dezen mede maken. De worsteling zal de hulpbronnen van het Rijk Lepeiken en op ons volk aanzienlijke offers liggen, doch deze zulten gewillig' worden opgebracht en gedragen, ter wille van onzen eer en het behoud van on zo positie in de wereld; de Britsche kolo niën zullen haar aandeel daartoe bijdragen. Het Britsche expeditiekorps heeft stelling ge nomen in het Noordwesten bij de Italische grens en is opgetrokken. Onze troepen zijn reeds meer dan 30 uur in contact met eou overwegende Duitsche strijdmacht geweest. Gedurende dien tijd, hebben zij de tradities van den Engelscben sol daat gehandhaafd en zich met de-, grootste dap perheid gedragen. De bewegingen, die zij geroe pen zijn uit te voeren, zijn van uien aard, dat na orb ij de grootste standvastigheid van de sol- oaten en kunde van de bevelhebbers gevraagd wordt. Ik heb1 aan den öppeibevelhebber getele grafeerd ,ota de troepen geluk te wenst hen mot hun prachtige prestatie. Wij zijn alten trots op hen. M ij weten hoe diep het Fransche volk onzen sp.oedigen en algeheelen Lijstand waa-deert, dien wij in staat waren aan Frankrijk hij het uitbreken van den oorlog te verleenen. Het is duidelijk, dat niet alleen de nimeete, doch ook de materieele hulp, aie door onze troe pen wordt verleend, factoren moeten zijn van de grootste krijgskundige beleekenis. Indien de vrouw de kinderen zijn snullen, maar de vader ja, van zijn kant zou er gevaar zijn... 't Is wel, spreken wij er niet meer van... Integendeel, laat er ons van spieken... Waarom Omdat ik op mijne beurt eene gedachte heb. Kilian Steup, die van zijne renten leeft, woont in hetzelfde huis als de drogist aan wien hij zijne fondsen heeft afgestaan. Welnu, deze laatste keeft eene... Jozef Muller aarzelde en indien de nacht niet zoo somber was geweest, zou Jeroom gezien hebben dat zijn dik open gelaat met een levendig rood werd bedekt. Hij bleef aarzelen. Welnu, wat hebt gij, korporaal vraagde Jeroom. De drogist heeft eene,.. meid, zeide Muller zeer verlegen. Jeroom die de zaak verstond, begon te lachen. Is hem dit niet geoorloofd? Hij heeft eene meid met wie gij waarschijnlijk hebt gevrijd en die u, ofschoon Franschman, met geen kwaad oog zal hebben aangezien... Hozeide Muller zich verdedigend, zij heeft mij gezegd dat zij van den Elzas is, van Straatsburg. En gij hebt haar geloofd. Maar waar blijft uwe gedachte Ik kom er aan. Het is bijna tien uren 's avonds. Het is gewoonlijk rond dit uur dat Katrien... De meid? I (Wordt vervolgd).. /:r-'- - -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1