Binnenland. Laatste Berichten. 8tads- en Gewestelijk Nieuws. strategische berekeningen het hadden veroorloofd, zonden wij ons zij aan zij met het dappere Bel gische leger hebben geschaard, in „n hewonne renswaardigen strijd tegen een wanhopig over- machtigen vijand. Ofschoon dit voorrecht ons ontzegd was, kent België onze gevoelens van sympathie en onze gevoelens van verontwaardi ging over de rampen, die over hei land zijn uitgestort, en ook kent het ons onwrikbaar be sluit om te zorgen, dat hij het einde zijner opof feringen België niet berooid zal achterblijven. Van de Russische grens komen nog steeds zeer onrustbarende berichten. Un VVeenen wordt gemeld Onze troepen zijn aan beide zijden van de Weichsel opgedrongen. Ten Westen van deze rivier overschreden zij in samenwerking met de Duitsche troepen de Lysagora en bereikt de Kamiomka tusschen Kjylze en Radom. Ten Oosten van de Weichsel wierpen onze troepen zich op een sterk Russisch legercommando, be staande uit twee corpsen. Dit was bij Krasnik op weg naar Lublim. Meer dan 1000 Russen waaronder vele officieren werden gevangen ge nomen. Ook vele gewonden vielen in onze handen. Een groot aantal machine-geweren en stukken geschut werden buitgemaakt. Een troep van 20.000 Russen grootendeels cavalerie is bij de grens nabij de Bukowina totaal verslagen. Daar verloor de vijand een groot aantal gevangenen. Maar Reuter seint uit Antwerpen Een mededeeling van de Russische legatie meldt, dat negen Russische escadrons bij het station Plainhow, tusschen Dotcheu en Sferow, streden tegen een tweevoudige overmacht. Niettemin wer den de Oostenrijkers verslagen. Wij namen twee batterijen en maakten 160 krijgsgevangenen. De Oostenrijksche strijdmachten vielen Vladimir aan, doch moesten overhaast vluchten naar Sokol. Een deel van de rivier de Sereth houden wij bezet. Het offensief in Gallicië heeft veel succes. Een buitengewoon groot Russisch leger is Duitschland binnengevallen. De Duitsche troepen zijn niet in staat de voort gang van de Russische legermacht te stuiten. Steeds verder dringen zij het Duitsche grond gebied binnen. Japan. De oorlogsverklaring van den Japanschen Keizer aan Duitschland luidt in haar geheel aldus Wij, bij de gratie des Hemels, Keizer van Ja pan, op den troon sedert onheugelijke tijden door dezelfde dynastie bezet maken, hierbij aan onze loyale onderdanen het volgende bekend. Wij verklaren Duitschland den oorlog en wij bevelen leger en vloot met alle kracht de vijandelijkheden tegen dat land te beginnen en wij bevelen al de bevoegde overheden, alles wat in hun macht staat te verrichten om het nationale doel te bereiken binnen de grenzen van het volkenrecht. Sedert het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog in Europa, waarvan wij den noodlottigen 'nvloed met groote zorg zagen hebben wij gehoopt den vrede in het Verre Oosten te kunnen hand haven door een strikte onzijdigheid Maar het op treden van Duitschland dwong Groot-Brittanië onzen bondgenoot, tegen dat land de vijandelijk heden te beginnen, en Duitschland was nu in Kiaotsjau, het in China gepachte gebied, begonnen met oorlogsvoorbereidingen, terwijl zijn oorlogs schepen, die de zeeën van Oost-Azië doorkruisten, onzen handel en die van onzen bondgenoot be dreigden. De vrede van het Verre Oosten is dus in gevaar. Daarom besloten onze Regeering en die van zijn Britsche Majesteit, na volledig onder ling overleg, de maatregelen te nemen, die noodig kunnen ziju voor de bescherming van de alge- meene belangen in het bondsverdrag bedoeld. Wij van onze zijde bezield door den wensch dit doel langs vredelievenden weg te bereiken, droegen onze Regeering op de Keizerlijke Duitsche Regeering in oprechtheid een raad aan te bieden. Op den laatsten dag voor een antwoord gesteld, pntving onze Regeering nog geen bericht, dat het advies werd aanvaard. Met diep leedwezen zijn wij dus gedwongen oorlog te verklaren, ondanks onze vurige toewijding aaa de zaak des vredes, en met diep leedwezan vooral nu dit geschiedt in den aanvang van onze Regeering en nu we nog rouwen over onze diepbetreurde moeder. Het is onze vurige wensch, dat door de loyauteit en moed van onze trouwe onderdaeen de vrede wel dra moge ziju hersteld en de roem van het Kei zerrijk verhoogd. waarvan sprake is in zijn bericht in de Staats courant van 23 en 24 Augustus jl., in dank ont vangen is een toezegging van iemand, die zijn naam niet verder bekend wenscht gemaakt te zien, tot een tiende van zijn op ongeveer f280.000 te Schatten vermogen. \'oorts heeft de heer J. Volker Tijszoon, te Haarlem, zich op gelijke voorwaarden als de schrijver van den in bovenvermelden Staatscourant opgenomen brief bereid verklaard een tiende van zijn vermogen af te staan ten behoeve van het op te richten fonds, mits meer dan 100 millioen gulden in totaal wordt bijgedragen. Eindelijk heeft iemand, die verzocht zijn naam geheim te houden, zich verbonden ten behoeve van het meergemelde fonds bij het sluiten van den vrede tusschen de oorlogvoerende mogendhe den, tot de storting van een bedrag van vijf en twintig duizend gulden, zonder verdere restrictie of aftrek van eventueele oorlogs- of mobilisatie- belasting. Verder verbindt hij zich gedurende de drie daarop volgende jaren een jaarlijksch bedrag van vijf en twintig duizend gulden in bedoeld fonds te storten, indien zijn inkomen niet vermindert onder het gemiddelde van zijn iukomen der jaren 1911, 1912 en 1913. Mocht dit laatste wel het geval zijn, dan verbindt hij zich de drie achter eenvolgende jaren, boven omschreven, tot een bijdrage jaarlijks van 15 pet. van dat inkomen, zooals dat dan zal zijn, alles boven en behalve de belastingen, die de regeering voor de defensie noodig mocht achten. Waar het den Nederlander die dit milde aan bod deed mogelijk is de bijdrage van f25.000 bij het sluiten van den vrede zonder eenige restrictie te storten, wenscht hij voor de verdere drie bij dragen het voorbehoud te maken lo. van overlijden 2o. van verdere toezeggingen tot een totaal van plus minus honderd millioen gulden. Abonnementskaarten en kilometerboekjes. Omtrent de verlenging van den geldigheids duur der abonnementskaarten kan de «Tel." nog het volgende mededeelen, waardoor vooral aan handelsreizigers wordt tegemoet gekomen. De houders kunnen hunne abonnementskaarten op de stations tegen ontvangstbewijs deponeeren. De geldigheidsduur wordt verlengd met evenveel volle halve maanden als de kaart onder berusting der spoorwegmaatschappijen blijft. De kaart wordt teruggegeven tegen inlevering van het ontvangst bewijs en betaling van 10.20 administratie kosten. Kilometerboekjes blijven tot nader bericht geldig en mogen door familieleden van onder de wapenen geroepenen, ook indien deze niet met den eigenaar blijvend of tijdelijk samenwonen, worden gebruikt. van het College van Zetters voor 's Rijks Directe Belastingen wegens aftreding van de heerenJ. H. Ris Hzn G. A. J. Benkers en P. C, van der Pant. 6. Benoeming van een leeraar in de Staat huishoudkunde aan de Hoogere Burgerschool. Aanbevolen wordt; Mej. A. J. Stichter te 's Gravenhage. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om den heer G. Tebius thans tijdelijk leeraar aan de Burgeravondschool te benoemen tot defi nitief leeraar aan die school in Lijnteekenen en projectieleer. 8. Benoeming van een leeraar in het Neder- landscb, Rekenen enz. aan de Burgeravondschool- Aanbevolen worden: lo. de heer A. J. de Jong, leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier 2o. de heer R. de Vries, leeraar aan de Ambacht school te Winterswijk. 9. Benoeming van een leeraar in het Lijn teekenen enz. aan de Burgeravondschool. Aanbevolen worden lo. de heer P. H. Pomes, Directeur der Ambachtschool alhier. 2o. de heer G. Mebius. 10. Voorstel van de Raadscommissie ad hoe betreflende de pensionneering der Wethouders 11. Voorstel vau B. en W. tot wijziging van de verordening op het Grondbodrijf en van de daaruit voortvloeiende verordening, regelende de schattingen. Offervaardigheid. Door een particulier die zijn naam stipt geheim wil houden, is aan de regeering 10 percent van zijn vermogen aangeboden ten behoeve van een fonds voor de verdediging van het rijk en zijn koloniën. Het bedrag, dat circa f120.000 zal be- loopen, zal worden vastgesteld en gestort een jaar na het sluiten van den vrede tusschen Frankrijk, Duitschland en Engeland. De regeering, hoogelijk' waardeerende de offervaardigheid van welke dit aanbod blijk geeft, is gaarne bereid zich met de vorming van een fonds als is voorgesteld, te be lasten. Zij die daartoe willen meewerken langs den aangegeven of een soortgelijken weg, gelieven zich bij den minister van binnenlandsche zaken aan te melden. Dit schoone voorbeeld heeft reeds navolging gevonden. De minister van binnenlandsche zaken deelt in de St.ct. mee, dat ten behoeve van het fonds, Vry vervoer voor Militairen. Dank zij de thans voltooide inlegering der troepen en de welwillendheid der militaire over heid kunnen militairen bij beurten wel een 24 of 48 uren verlof krijgen, om hun vrouwen en kin deren te bezoeken. Zondag waren er dan ook meerdere uit het Zuiden des lands te Amsterdam. Het komt echter, naar aan «De Tijd" wordt medegedeeld, herhaaldelijk voor, dat ze wel ver lof kunnen krijgen, maar geen geld hebben om de reis te maken, die, ondanks de reductie voor reizende militairen, toch bij verren afstand nog vrij hoog is. Hier komt bij, dat het dan voor de minder gegoeden een pijnlijk gezicht is, wanneer zij hun kameraden vroohjk zien vertrekken en zelf uit geldgebrek moeten achterblijven. Vaak voorziet de onderlinge hulp in dit euvel, want geen soldaat behoeft zich te schamen als hij van een krijgsmakker geld aanneemt voor een reis. Maar nu de geheele spoorwegdienst in militaire handen is, zou het zeer ernstige overweging ver dienen, om met verlof gaande militairen op dienst reis te stellen. Het bezoek nu en daD van het eigen tehuis is, vooral voor de gehuwden, om redenen, die wij niet behoeven op te noemen, allernuttigst. Als de mannen zich goed en lijdzaam gedragen, raag geldgebrek geen reden zijn, waar om zij niet eens hun echtgenooten en kinderen zouden terugzien. Wij zÜn er zeker van, dat een beschiking van de militaire overheid, waardoor vrjj reizen aan verlofgangers werd toegestaan met groote vreugde door alle te velde liggende troepen zou worden ontvangen. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 27 Aug. 7.44 v.m8.12 n.m. De 6-jarige J. v. Gorkum, Doel hofje 4, kwam gisterenmiddag al spelende onder de electrische tram. De wagenbestuurder stopte on middellijk. Het knaapje had echter reeds een tamelijk ernstige wond aan het hoofd en het linkerbeen een weinig ontveld. Na voorloopig ter plaatse verbonden te zijn werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd. Gistere n-m iddag kwam op de Var- kenssluis, C. B. met zijn rijwiel in botsing met een automobiel van het Roode Kruis. Het rijwiel werd cog al ernstig beschadigd. Heden-morgen ontstond, vermoe delijk doordat kinderen met lucifers hadden ge speeld, een begin van brand in het lompenpak huis van J. v. Gelderen aan de Lange Nieuwstraat Een paar manden en een ton met lompen had den reeds vuur gevat. De politie bluschte den brand met een paar emmers water. UIT KETHEL EN SPALAND. Voor het Roode Kruis-hospitaal te Schiedam werd in deze gemeente f307.425 bijeengebracht EERSTE KAMER. De vergadering wordt ten 2.20 geopend. De Voorzitter herdenkt het overlijden van Paus Pius X Er wordt besloten niet voor de afdeelingen te trekken Met het oog op de tegenwoordige omstandig heden, worden de 8000 gulden voor verlichting, enz. van de huishoudelijke begrooting teruggenomen De vergadering wordt verdaagd tot morgen ochtend. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 1 September 1914, des namiddage 2 uur. 1. Benoeming van een wethouder, wegens af treden op 1 September a.s. van den heer J, H. van Westendorp JDzn. 2. Benoeming van leden der vaste Raadscom- missiën. 3. Trekking der afdeelingen voor het onder zoek der Gemeentebegrooting voor 1915. 4. Benoeming van een lid van de Commissie van beheer der fondsen van het voormalig Oude Manhuis-zittingstijd tot eind September 1920. Door de commissie worden aaubevolen lo. de heer W. A. Beukers AJzn.2o. de heer J. A. J. Nolet. 5. Aanbeveling aan den heer Commissaris der Koningin te doen voor de benoeming van 3 leden TWEEDE KAMTirR De vergadering wordt geopend te 12.20. De Voorzitter herdenkt, terwijl alle leden zich van hun zetels verheffen, het overlijden van Paus Pius X. Als dienaar van den vrede zal deze eerbied waardige grijsaard bij allen in gezegend aan denken blijven. Minister Cort van der Linden sluit zich namens de regeering bij de woorden van den voorzitter aan. Dr. Nolens dankt de regeering en den voorzitter namens zijn partijgenooten in de Kamer en namens alle Katholieken voor de sympathieke woorden. Besloten wordt de spoed-ontwerpen in de af deelingen te behandelen. Om 4 uur wordt de vergadering heropend. Daar van geen der wetsontwerpen een eindver slag wordt uitgebracht, wordt de vergadering ver daagd tot heden-avond 8 uur. In den Elzas. 1ARIJS, 26 Aug. Een officieol communiqué deelt mede, dat de Fransche rechterflank achter uit is geweken na de tegenaanvallen van gisteren in Lotharingen. In den Elzas hebben de Fransche troepen de tegenaanvallen der Duitschers afgeslagen. Het communiqué voegt aan het bovenstaande toe, dat hetgeen in Elzas gebeurt, slechts van ondergeschikt belang is. Rusland. HELSINGFORS, 26 Aug. Te Petersburg be reidt men zich voor op de verdediging der stad- Te Odessa zijn Russische matrozen aan het muiten geslagen tegen de officieren twee hoofdstraten van Odessa zijn in de vlammen opgegaan. BERLIJN, 26 Augustus. Over het terugtrekken van Duitsche troepen uit het oosteljjk district van Oost-Pruisen maakt in Duitschland niemand zich ongerust daar dit wordt beschouwd als te zijn in het belang van de divisiealdus wordt eenparig geoordeeld door de geheele Duitsche pers waar onder ook de socialistische. De corresdondent van het «Berliner Tageblatt'' bezocht Calisch welke plaats hij door Duitsche troepen bezet vond. De Poolsche bevolking is vol geestdrift voor de Duitschersmen hoopt van hen de bevrijding van het Russische juk te verkrij gen. ANTWERPEN, 26 Augustus. In een officieele mededeeling1 wordt medegedeeld, dat de mobili satie der Russische strijdkrachten volkomen is en de concentratie van de troepen van den Czaar als afgedaan beschouwd kan women. BERLIJN, 26 Aug. Officieel. De Russische be richten als zouden den 21sten bij Gumbinnen drie Duitsche legercorpsen zijn verslagen, zijn absoluut onwaar. Een feit is dat een Russisch legercorps den 17en bij Wirballen werd teruggeslagen en dat op 20en een groote Russische overmacht onder verlies van 8000 gevangenen en van verscheidene battel ijen aan Russische kant door de Duitschers werd verslagen. De vlucht der Russchen kwam eerst na 50 K.M. tot staande overwinnende Duitsche troepen trokken opnieuw op tegen de uit het Z.O. oprukkende Russische, strijdmacht. WEENEN, 26 Aug. (Officieel) Een driedaagsche slag bij Krasnik ls gisteren geëindigd met een volledig succes van onze troepen. De Russen werden over het gansche front dat 80 K.M. breed was teruggeworpen en moesten haastig in de richting van Dublin vluchten. De Russen hadden vele dooden en gewonden. BERLIJN. 26 Augustus. Volgens het «Berliner Tageblatt" hebben bij Crasnic de Oostenrijkers 2 Russische afdeelingen verslagen. De Oostenrijkers maakten 3000 Russische krijgsgevangenen en 20 kanonnen, 7 mitrailleurs en 3 vaandels buit. België. MECHELEN, 26 Augustus. Tusschen Brussel en Mechelen deden de Duischers verschillende kleinere bruggen springen. GENT, 26 Aug. De militaire medewerker van het «Laatste Nieuws" (Gentsche uitgave) bespreekt den nationalen toestand en stelt twee vragen De eerste luidt: Waren het de Belgen alleen, zonder bondgenooten die van 5 tot 19 Augustus in België den moedigen en hardnekkigen strijd tegen de talrijke Duitsche legerdrommen volhiel den De tweede vraag luidtWat kan de rol zijn van ons gedunde zich te Antwerpen bevindende leger a. tegenover de Duitschers die het grootste deel van ons grondgebied bezetten b. Bij de Fransch-Duitsche gevechten die woe den langs heel den zuidgrens. Deze vragen beantwoordt het blad met verschil lende aanhalingen, aan een officieele nota van het Ministerie, van 17 Augustus ontleent het blad «Aan Caesar, wat Caesar toekomt. De Fransche ruiterij, hoewel op Belgisch grondgebied getreden, schijnt niet te hebben meegeholpen de Duitschers aan de Maas vast te zetten. Alle eer der vastzet ting en der omsluiting van den Duitschen aanval komt dus aan de Belgen en dat zonder eenige verdeeling. Dit is de eerste partij gewonnen." Aan een nota van het Ministerie van 19 Aug- wordt het volgende ontleend «Het veldleger dat gedurende 15 dagen kranig het hoofd bood aan het Duitsche Rijk heeft ten volle dank aan den heldenmoed van het Luiksche garnizoen, de taak vervuld welke ons werd opge dragen, gedurende het eerste deel van den Euro- peeschen oorlog. De bondgenooten bevinden zich nog niet in de mogelijkheid met ons samen te werken, dit zal niet lang meer zoo zijn, binnen enkele dagen." Aan de «Flandre Libérale" van 21 Augustus ontleent het blad «Wij mogen het nu wel zeggen, er zijn nog geen Engelschen in België. Zij zijn er zelfs nooit gezien. Het Engelsche expeditiecorps is te Duin kerken en te Calais ontscheept. Het is in optocht naar België, doch wij hebben niet kunnen wach ten. Wat het Fransche leger betreft, dat was vertegenwoordigd door ruiterij, welke zich Woens dag nogal ver af van het land bevond en door talrijk voetvolk, al te ver om te kunnen tusschen- komen. En eindelijk haalt het blad ter beant woording der eerste vraag het volgende aan uit de Brusselsche Telegraaf van 24 Aug.«Wij kun nen ons niet aansluiten bij de verontschuldigingen voor de lamlendigheid, waarmede het Fransche leger ons ter hulp(?) is gekomen. Men heeft onze Jongens naar de slachtbank gedreven onder den prikkel van het begeesterend«Vreest niet, de Franschen komen al." Dagen aan dagen streden onze troepen. Hun heldenmoed dwong de be wondering der gansche wereld af. Hun hardnek kigen tegenstand verijdelde het gansche overrom pelingsplan der Duitschers en dit inziende zeggen wij vlakaf dat ondanks alle opgerichte plannen en vooraf bepaalde werkzaamheden Frankrijk aan zijn plicht beeft gefaald! Zonder aarzelen om vatten wij de Engelschen in dezelfde blaam onder dit voorbehoud echter, dat de Brit hoege naamd niet zoo spoedig bij ons kon zijn als de Zuiderbuur, die wij al onze treinen en heel ons materieel ter beschikking stelden tot rasschere beweging I En nu na onze zonen te hebben laten uitmoorden beginnen zij hun goed ingestudeerd plan uit te werken dat alleen hierin bestaathun eigen grondgebied van Duitsche overrompeling t6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2