elilen. Bechisaken. Kwknieawa. Posteryen en Telegraiic. SckecpYaart vrijwaren door op onzen bodem de partij uit te vechten I" BRUSSEL, 26 Augustus. De ïMetropole" van heden-morgen meldtDe generale staf heeft gisteren Antwerpen verlaten. De koning bevondt zich te. De Belgische troepen hebben gisteren om 6 uur den vjjand teruggeslagen. Het Deutsche leger is teruggetrokken mar Bruggenhout. De Belgen hebben aanzienlijke verliezen waaronder een officier en meerdere onderofficieren. De Duitschers had den slechts 3 gewonden. Men houdt het er voor, dat in België geen veldslag van beteekenis meer zal worden geleverd. BERLIJN, 26 Aug. In Berlijnsche bladen wer den met toestemming van den Generaien staf, af beeldingen van het pantserfort Loncin, een der forten van Luik, geplaatst, welke een aanschou welijk beeld geven van de verschrikkelijke werking van de Duitscüe zware artillerie. Voor de eerste maal verneemt het publiek het bestaan van 42 c.M. belegeringskanonnen, waar van één enkel schot voldoende is om zelfs de sterkste beton-pantserbedekking stuk te schieten. Deze kannonnen waren het blijkbaar, waarvan de generaal-kwartiermeester meedeelde, dat de vijand ze niet kende. Het feit, dat het mogelijk was in vredestijd kanonnen van een dergelijke kracht te vervaardi gen, zonder dat het buitenland er iets van merkte is een schitterend bewijs voor de plichtsgetrouwe voorbereiding van den oorlog in vredestijd. CHARLEROI, 26 Augustus. Omtient jo beschie ting van Charleroi vernemen wij, aat de Duitsche artillerie op de Place de Jumet An Line drie zware kanonnen hadden opgesteld ea van hier begonnen te schieten. De eerste drie kogels vielen en de gevangenis, hoewel deze de vlag van het Roode Kiruis droeg;. Twee kogels werden op het station geworpen, waarvan slechts 1 doei trof en een paard dppdde, zonder den officier te tref fen, die het bereed. Andere kogels vielen op de Passage de la Rouse, doch richtten slechts wei nig schade aan. De Fransche artillerie, die meer Zuidwaarts geplaatst was, beantwoordde het. vuur. De Duitsche infanterie, die op weg naai Brussel was, werd teruggedreven en de Duitsche artil lerie tot zwijgen gebracht. Ee vijandelijke troepen kwamen van Cemappes, anaere kwamen van Fleu rus en van Sombreffe. 2000 Man Duitschers kwa men langs Charleroi en Rokken langs de Avenue du Viaduct en de Avenue de Waterloo. De Fran schen hadden 4 mitrailleurs vlak bij' Charleroi opgesteld, die na drie uren tijd de aanvallers deden terugwijken. Ten slotte kregen de Fran- schen versterking, doch deze was niet talrijk, genoeg om de vervolging der Duitschers legen te houden. De Franschen trokken over de Sam- bre bij Thuin en vervolgden de vijandelijke troe pen tot Anderluo. OSTENDE, 26 Augustus. Het Engelsche leger is in den omtrek van Bergen den geheelen Zon dag slaags geweest met den vijand lot diep in den nacht. De Engelschen behielden hun positie. ANTWERPEN, 26 Augustus. Uit nadere be richten omtrent den groeten veldslag, die bij Charleroi en in de omgeving daarvan heelt plaats gehad, blijkt, dat in het bijzonder op sommige gedeelten de strijd zeer moiorddadig was. Vooral was dit het geval aan den rechtervleugel der Fransche troepen en den linkervleugel der Duit schers. Op dit gedeelte van het slagveld werden de TJiuitschers na een zeer hardnekkig1 gevecht, dat den geheelen Zondag1 duurde, achteruit ge dreven. Dpch ook op andere gedeelten van het slagveld, dat zich over- een reusachtig front uit strekte, was de veldslag bijzonder lievig. Zoioals ïeeds in het officieele communiqué werd mede gedeeld hebben de Fransch-Engelsche troepen hun ne dekkingslinies ingenomen. ANTWERPEN, 26 Augustus. De Brusselsehe schepen „Mallet" heeft Zondagavond de Brus selsehe gemeentekas naar Antwerpen overgebracht, zoodat de Duitschers daarin geen centime meer aantroffen. ANTWERPEN, 26 Augustus. De „Metrop.ole" lmudt vol, dat Donderdagavond generaal Le- man zich n pg op een der forfè.n- t.e Luik bevond. MFCHELEN, 26 Augustus. Omtrent den toestand, te Brussel wordt o.a. verklaard, dat de toegan gen tot de Grand Place verboden zijn. Alle daarop uitkomende straten zijn door schildwachten afge zet. Van het Stadhuis wappert thans de Euitsche vlag. Schildwachten zijn voor alle openbare ge- I.ouwen, banken enz. geplaatst. In de buitenwijken zijn alle straten door cavalerie bezet. Het is zeer moeilijk' om zonder een bewijs van den Tuit- schen bevelhebber buiten Brussel te komen. ANTWERPEN, 26 Aug. Door de bommen uit de Zeppelin zijn 5 personen gedood twee ernstig en negen lichtgewond. OSTENDE, 26 Augustus. In de nabijheid van Ostende dwongen 180 Belgische gendarmes een Duitsch cavalerie-eskadron tot den terugtocht. BRUGGE, 26 Augustus. 150 Uhlanen, waaronder 40 wielrijders, verschenen Maandag te Winen- daele tnsschen Brugge en Thourout op de lijn Ostende—Kortrijk. De gendarmes verrasten de Duitsche indringers en slaagden er in "na een ge vecht van drie kwartier de Ulanen op de vlucht te drijven. Deze hadden verschillende gewonden en verloren tevens eemge gevangenen, waaronder 1 officier. ANTWERPEN, 26 Augustus. Alle van de Nationale Bank zijn van Antwerpen naar Ostende overgebracht. De spoorweglijn tusschen Bruggen en Gent is weder hersteld. ANTWERPEN, 26 Augustus. Rehalve de oor logsschatting van 200 miliioen francs welke Brus sel werd opgelegd, moet de provincie Brabant 450 miliioen francs betalen. Geheel West-Vlaanderen is tot in de kleinste plaatsjes door ulanen over stroomd. BERLIJN, 26 Aug. (Officieel) Een (Engelsche cavalerie-brigade werd bij Maubeuge teruggewor pen; eene Engelsche infanteriedivisie werd versla gen en bevindt zich thans in volle vluchtde staf van deze divisie werd door de Duitschers gevan gen genomen. BERLIJN, 26 Aug. (Officieel) De Duitsche Keizer schonk den Hertog van Wurtemberg het IJzeren Kruis. tersh. straat. Jacobus, z. v. S. Rosman en J. van Dijk, K. Achterweg, Overleden: oud 2 mnd., L. 24 Aug. Hazerinus Verhoef, Haven. Jan van Ravens, oud 83 j. en 4 mnd., Nieuwebuurt. SCHIEDAM, 26 f 1.40. Spoeling. Augustus. Noteering op heden waarden Lijkverbranding. Heden had zich voor het Kantongerecht te Haarlem te verantwoorden Mr. J. M\ Meyer, ter zake dat hij het lijk van zijn schoonvader Er. C. J. Vaillant in den nacht van 26 .op 27 Maart 1914 te Schiedam overleden, heeft doen vervoeren naar het crematorium op Westerveld bij Driehuis, op dracht te hebben gegeven het lijk aldaar te doen verbranden, waarna de .overblijfselen zijn bijeen gevoegd in een kistje, dat geplaatst is in den kelder van dat Crematorium, zoodat hij' niet heei't zorg gedragen, dat hot lijk van zijn schoonvader is begraven :op' een begraafplaats overeenkomstig de wet van 10 April 1849 Stbld No. 65. Deswege werd tegfen hem geëischt een boete' van een gld. sols. een dag hechtenis. Mede had zich te verantwoorden Er. Pb. K. van Lissa te 's-Gravenhage, beklaagd, dat hij op 1 April 1.1. bet lijk van Dr. Vaillant in het, Crematorium te Westerveld in opdracht van Mr. Meyer heeft verbrand en de overblijfselen in eten Kistje in den kelder: van het Crematorium heeft bijgezet, en zoodoende heeft verhinderd, dat het lijk is begraven. Tegen Dr. Van Lissa werd gje- ebehf een boete van een gld. subs, een dag hech tenis. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot rector aan het Rijksopvoedingsge sticht voor jongens te Avereest den weleerw. heer E. Beumer tot rector aan het opvoedings gesticht voor jongens te Harreveld den weleerw, heer J. P. G. van Rooijen tot kapelaan te Soest den weleerw. heer J. Galamatot assistent te Soest den weleerw. heer B. A. W. Kaeter; tot kapelaan te Harmelen den weleerw. heer P. A. W. J. Koelman tot kapelaan te Zeddam den weleerw. heer B. Jongeriustot kapelaan te Winterswijk den weleerw. heer H. H. M. Sinnige; tot assistent te Loenen (Veluwe) den weleerw. heer G. Chr. Hartmann. De Directeur-generaal van de Rijkspost- en Telegraafdienst maakt de volgende dienstorder bekend Op Zaterdag 15 Augustus jl. viel ons de hooge eer te beurt dat Hare Majesteit de Koningin een bezoek bracht aan het Telegraafkantoor te 's Gra- venhage en van een afdeeling aan de Veldpost. Hare Majesteit wilde met dat bezoek uiting geven van Hare hooge belangstelling en waardeering voor de toewijding en den ijver door ons personeel aan den dag gelegd in den laatsten tijd toen daaraan zulke hooge eischen werden gesteld. Verder heb ik U mede te deelen, dat de Generaal Snijders, opperbevelhebber van Land- en Zeemacht mij in een persoonlijk onderhoud zijn bjjzondere tevre denheid te kennen gaf over hetgeen, meer be paald door telegraaf en teleloon in de laatste we ken is verricht. De ijver, de werklust en het plichtsgevoel van onze ambtenaren, werden in Hooge mate door Zijne Excellentie gewaardeerd. De deugdelijke en snelle werking van de tele graaf heeft belangrijke diensten bewezen aan de mobilisatie van onze krijgsmacht. De generaal verzocht mij aan U allen zijn welgemeende dank over te brengen voor de medewerking, die hij van onzen dienst heeft ondervonden. Ik wijt mij van deze aangename taak en reken op U voor hetgeen nog vgm ons mocht worden geëischt. SCHIEDAM, 25 Augustus. Vertrokken Ovidia, kapt. Maitin Mordlund, naar Huil. SCHIEDAM, 26 Augustus. Zeilklaarde En gelsche ketch New-DesigD, kapt. William Dud- dridge, voor Londen geladen met ledige flesschen. s.s. Geboren: 24 Aug. Pieter Johannes, z. v. G. Lagendaal en H. v. d. Roer, Vellevestsingel. Antonius, z. v. A. J. Hendriks en J. Th. Berns, Verbr. Erven. Hubertus Martinus, z. v. H. Nederhof en D. A. Verhaar, Gasstraat. Wille- mina en Johanna Cornelia, ds. v. A. J. Combrink en C. W. Leliveld, Oosterstraat. Marinus An dreas, z. v. J. F. G. Jongepier en G. A. J. v. d. Pluijm, Tielman Oemstraat. 25. Gozewina, d. v. J. van Waardenburg en M. Hoogenboezem, Put- Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus Stemming op Spiritus, 25 Aug. f 19% a f 20- f 14— a f f 9— a f 9'/4 heden: kalm. 24 Aug. f 193/* a f 20- a f k f n f 14 f 9 Qnaea. NEW-YORK Mais: Western 24 Aug. 91—; 22 Aug. 903/4. CHICAGO Mais Aug. Sept. 24 Aug. - 793/8 22 Aug. 79r/s Rogge Loco 24 Aug. 22 Aug. loco. Dec. 697s Mei 71% 72% Avontuur van Hollandsche vis- s c h e r s. Het Hollandsche stoomschip »Nicolaas" dat Zaterdag te IJmuiden binnenviel, bracht 37 Hollandsche haringvisschers binnen, die voeren op Duitsche haringschepen. Deze haringschepen waren aangehouden door Engelsche oorlogsschepen. De bemanning, Duitschers zoowel als Hollanders, werd eerst van de schepen afgehaald, waarna de Engelsche oorlogsschepen, de Duitsche haringvloot in den grond boorden. De geheele bemanning werd gevankelijk naar Engeland gevoerd, ook de Hollanders, die op zes Duitsche haringloggers voeren, werden in Enge land gevangen gezet. Door de goede zorgen van den kapitein van de uNicolaas" werden de Hol landers, die niet erg te spreken waren over de behandeling in Engeland, vrij gelaten en naar Holland vervoerd. De Duitschers werden vastge houden. De »N.R.Ct." verneemt hierover nog het volgende De loggerbemanningen zijn afkomstig van de loggers »Brandenbourg A. E. 87", binnengesleept in Cromartry; »Hammelwarden O. E. 22", bin nengesleept te Aberdeen »Elsfleth O. E. 1", in den grond geboord; »Vesta A. E. 79", in den grond geboordïGeeste B. V. 17", in den grond geboorden »Aue B. V. 24", in den grond ge boord. Van de 37 loggermenschen behooren er 10 in Nieuwediep thuis, 1 in Monnikendam, 7 te Mar ken, 1 te Edam, 1 te Volendam, 6 te Hindeloo- pen, 1 te Maassluis, 1 te Ness en 9 op Terschel ling. De oudste van hen is ruim 60 jaar, de jong ste 12. Nadat de bemanningen van de in den grond geboorde en buitgemaakte loggers te Inverness aan wal gebracht waren en als gevangenen be handeld, werden een 9-tal in de boeien geslagen en zoo naar de gevangenis te Perth vervoerd. Daar werden ze vijf dagen ieder in een cel gevangen gehouden, waarna ze wederom geboeid vervoerd werden naar een soort vankazerne of gevangenis buiten Edinburg. Inmiddels waren daar langs andere wegen ook de anderen aange komen. De behandeling liet zeer veel te wenschen. De voeding was slecht en onvoldoende en de geest van het volk uiterst vijandig, omdat men ze voor Duitschers aanzag. Omstuwd door duizenden van Engelschen, die allerlei bedreigingen tegen hen uitten, werden ze langs de straten vervoerd. De Nederlandsche consul te Leith was afwezig eu de volontair verstond geen woord Hollandsch. Kapitein Dekker van de »Nicolaas" vernam te Leith van kapitein Roelfsema van de »Jan Blox", dat er Hollandsche gevangenen aangekomen en naar Edinburg vervoerd waren. Alle in vrijheid gestelden waren het er over eens, dat zij uitslui tend aan het onvermoeide werken en het flinke optreden van kapitein Dekker hun verlossing te danken hadden, want reeds was hun te kennen gegeven, dat zij verder naar het binnenland ver voerd zouden worden. Uitgehongerd kwamen ze aan boord van de »Nicolaas" en allen prezen om strijd de hulpvaar digheid van de bemanning en inzonderheid van den kok Schaapveld, die 49 uur achtereen werk zaam was om de menschen te laven en op hun verhaal te doen komen. Ze konden niet genoeg vertellen hoe dankbaar ze waren voor hun ver lossing. Ze waren allen in het bezit gelaten van hun lijfgoed, doch aan geld hadden ze niets. Te IJmuiden stapten de 10 te Nieuwediep en de te Maassluis toebehoorenden aan wal en 't was een genoegen hen in de gelegenheid te stellen wat sigaren en tabak te koopen. Door de zorgen van het commissariaat van politie zullen deze menschen in de gelegenheid gesteld worden hun haardsteden te bereiken. Een woord van erkentelijkheid voor het kordaat op treden van den kapitein van de »Nicolaas" is hier zeker op zijn plaats. Groengeschilderdepaardenl Vol gens den Petersburgschen correspondent van de »Times," die verzekert dat de Russen beschikken over 30 miliioen paarden, hebben zij al hun cava- leriepaarden groen geschilderd, zoodat deze onzicht baar worden, wanneer zij grazen tusschen het ge boomte. Nu winnen zij het dank dien groen geschilderden paarden van de Duitschers en Oostenrijkers zonder eenige kwestie. Oorlog. We hebben ?>het" hier ook al flink te pakken. Wel doen we nog niet als in het buitenland en houden geen manifestaties voor pa leizen en gezantschapsgebouwen, ook worden nog de keien niet met bloed, brrr, geverfd, en zitten de geweren, goddank, nog dik in het vet. maar gesproken over den oorlog wordt er veel- Koop je voor een dubbeltje sigaren, zoo voelt de sigarenbaas zich verplicht je meening over »den" oorlog te vragen. Zit je in ean café, dan begint je buurman een gesprek over »den" oorlog. Wan neer vader 's avonds is thuisgekomen, leest hij de krant, stopt vervolgens zijn pijp en begint aan zijn huisgenooten »te vertellen". Er wordt een voudig geen fatsoenlijk gesprek meer gevoerd, of het is over den soorlog". Zelfs plagen van jon gens, die nog niet aan militie behoeven te denken hebben het druk over een mogelijke mobilisatie en fluisteren. dat alle mannen van af vijftien jaar dus szij" ook zuilen opgeroepen wor den. De lucht hangt dik van oorlogsgesprek- ken en deze lucht heeft onze wereldstad doortrok- ken, En zelfs ten spijt van ons beroemd flegma is het ook hier reeds tot een botsing gekomen| Op de Prins Hendrikkade te Amsterdam was een troepje jongens aan het soldaatje-spelen. Ze waren gewapend met een houten sabel, papieren muts en oranje-sjerp. Ze stapten parmantig en verbeeldden zich de Oostenrijkers te zijn. Het spelletje ging ongeveer vijf minuten goed. Toen kwamen ze een steegje voorbij waar de »vijand" woonde, jongens met wie ze altijd aan het bakke leien waren. Die jongens zagen het troepje vreedzaam spelen en begonnen gif te zuigen. Eerst gooide ze met koolstronken, toen metsteenen en daar, gelijk zooeven gezegd, iedereen het hoofd vol heeft over »het" en de kinderen ook thuis over niets anders hooren spreken dan over »oor- log" werden al spoedig de vuisten gebald en de houten sabels getrokken. De krijg ving aan. Het werd een echt gevecht op de oude leest geschoeid. Niet zoo, waar ze elkauder op honderden meters afstand bestoken, maar man tegen man, zooals in dien goeien ouden tijd. Vuisten zag je slingeren, manschappen rolden over den grond en er vloeide ook bloed. uit respectievelijke neu zen, wel te weten. Toen kwam er een agent. En deze maakte op de strijdenden den indruk van een machtige mogendheid. Althans de strijd werd gestaakt, angstige oogen gingen naar den agent. en toen holden Serviërs en Oostenrijkers vredelievend denzelfden kant uit, broederlijk naast-een, allebei beducht voor die ééne-Grootheid En zoo eindigde deze eerste strijd in onze vre delievende stad. (Tijd). „Jour- Niog een voorspelling. Uit het nal de Bruxelles" van 10 Een. 1912. „Wij zijn niet ijdel genoeg te verwachten, dat een van onze lezers' dit blad vol zorg: in een n zijn laden legt de kunde van Mme de Thèbes in het einde van Maart 1914 (omstreeks den 21e) te controleeren; toch is het niet geheel zonder belang vandaag al op te teekenen wat zij s in de naaste toekomst voorspelt: „misschien na twee lentes, maar niet veel later, zullen schrik wekkende gebeurtenissen en gewichtige verande ringen plaats hebben: een afschuwelijke oorlog zal uitbarsten tusschen Duitschland en Engeland, Waarin I rankrijk onvermijdelijk betrokken zal wor den met Rusland, en waarin Duitschland het onderspit zal delven. Keizei Wilhelm II zal ein- lij'k zijn wensch om officieel naar Parijs te gaan in vervulling' zien komen, maar „hij zal niet als vorst komen en hij zal Berlijn moeien verlaten, vlugger dan hij heeft kunnen voorzien". Boven dien zal Duitschland voordat zijn Lloedigte da gen 'komen steeds moeilijker uren beleven en tragische twisten in de voornaamste keizerlijke en vorstelijke families zullen de zaken slechts ingewikkelder maken en de gebeurtenissen ver haasten". „Oostenrijk zal verscheurd worden door de scheiding van naties en rassen. Spanje en Por tugal gaan een nieuwe toekomst tegemoet, Po len zal herleven, sultan Abdul-Hamid zal troon weer bestijgen". Uit een brief van een Duitschen Luitenant. Uit het veldlazaret bij Dieuze in Lotharingen schrijft een lichtgewonde luitenant den volgepden, door de nFrankf. Ztg." gepubliceerden brief aan zijn vrouw, over het gevecht bij Lagarde »Ja, mijn lieve hart, de 11 de Augustus was een groote dag voor ons regiment en zal eens in de geschiedenis juist, zoo genoemd worden als de dagen van Gravelotte en Mars-la-Tour. Het was een doodenrit ia de ware beteekenis van het woord, tegen artillerie, mitrailleurs en infanterie, het 1ste, 3de en 4de escadron van mijn regiment en twee escadrons cavalerie. Het 5de escadron is diep bedroefd, omdat het door een brugbezetting niet kon meedoen. Er werden over de 1000 gevangenen gemaakt, met inbegrip van den Franschen, commandant, en 12 (of 18) kanonnen met 4 mitrailleurs buit gemaakt. Maar onze brave brigade is zwaar ge teisterd van de 142 man van mijn escadron waren er gisteren 58 op het appel 1 De rest dood of gewond. De brigadecommandant schot do^r borst en hand t moet echter tamelijk goed met hem gaaB. Ritmeester X, dood, de ritmeesters IJ. en Z. doo- I i 703/4 zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3