Dagblad voor Schiedam en Omstreken, f i? n n ba verües x1! c ioU;;r;JI0 Onschuldig veroordeeld. De Oorlog. - Gratis Ongevallenverzekering 37sle Jaargau Donderdag 27 Aimislus 1914 No. 110 J 2 oyereeaiomstig op de polls yermelie yoorwaarflen. Ufficieeie berichten. Rijkskeuring van Dekhengsten. JACHT. Kennisgeving. FEUILLETON. öuitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen ,35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bS verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algeuiuene Y erzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam by verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, onder intrekking zijner be schikking van 22 Juni 1914, betreffende de gewone rüksnujaarskeuriugen van tot dekking be stemde hengsten in 1914, heeft bepaald, dat deze keuringen worden uitgesteld en dat de hengsten, goedgekeurd in het nujaar 1913 en het voorjaar 1914, tot dekking toegelaten blijven tot de eerstvolgende keuring van dek hengsten. Schiedam, 27 Aug. 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE,- De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 24 Augustus 11, no. 8; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gedeputeerde Staten be paald is lo. dat de jacht op waterwild voor de Zuidhol- landsche gemeenten, gelegen in de stelling der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, wordt gesloten op DONDERDAG 3 September a.s., met zonsondergang. 2o. dat de opening der jacht op klein wild, met inbegrip van fazanten en hazen, voor die gemeenten wordt ingetrokkenen 3o. dat beide jachten in die gemeenten tot nadere aankondiging gesloten blijven. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, 25 Aug. 1914. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. Distilleer- derg van J. J. Melchers Wzn., om vergunning tot het plaatsen van een smelt-oventje met olieverbranding, tot het nemen van smeltproeven in het perceel gelegen aan den Noordvestsingel no. 79, kadaster Sectie H no. 233, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 10 Sept. a.s., des voor middags ten 114 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 89) Ja dat Katrien de vensterluiken komt hangen aan de vitrien. Dan begeeft zij zich naar hare .kamer, die in hetzelfde huis, onder de dak pannen... Ik denk u te begrijpen. Wij vluchten hier en wij trachten de kerk van de H. Ignatius te bereiken, 't Is daar dat Kilian Steup woont en Katrien. Wij zullen het oogenblik afspieden wanneer deze zal uitgaan. Ik zal haar naderen en haar alles vertellen in eenige woorden. Ik heb veel hoop dat zij een middel vinden zal om ons uit den slag te trekken. In alle geval, zij zal er voorzeker in slagen ons ver scheidene dagen te verbergen. Dan zal de vlucht gemakkelijk worden. Wat zegt gij van mijn plan P Het is uitmuntend. Laat ons gaan. Zij verlieten hunnen schuilhoek, zich bukkend om op de beste manier weg te sluipen. Daar de kaai verlaten was, klauterden zij over de schutting zonder te worden opgemerkt en volgden den Rjjn. dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten Augustus 1914. Burgemeester en Weihouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V. SICKENGA. - Het Conclave. Veie kardinalen zijn reeds te Rome aangekomen, o.a. de kardinalen Mercier, Terrari en. Loren- zelli, en druk wordt gewerkt aan de voorberei dingen vo,ar het conclave. De „Giorno d' Italia" verneemt, dat de kardi nalen Martinelli, Prisco en Baueir olm' gezond heidsredenen niet aan het conclave zullen deel nemen. Aan de eerste zittingen zullen slechts 57 kar dinalen deelnemen, daar de Amerikaans'ehe kar dinalen Gibbons en O'Connell en de Braziliöan- sche kardinaal Albuquerque niet voor den aan vang van het conclave te Rome kunnen zijn. Albanië. Italië heeft besloten de onzijdigheid van Albanië te waarborgen en Griekenland gewaarschuwd, dat het een bezetting van Walona door de Grieken niet zou toelaten en Griekenland hiervoor verant woordelijk zou stellen. In Albanië moet thans een ware anarchie heerschen. Van Duitsche zijde komen weinig berichten over de krijgsverichtingen in België. Uit wat van andere zijde bericht wordt is op te maken, dat de Duitschers een doorbraak heb ben volbracht in het Fransche front. Een Fransch officieel bericht luidt: Ten Westen van de Maas bevonden de Fransch- EDgelsche troepen, die zich tengevolge van de hun gegeven bevelen in verdedigende houding op de dekkingslinie gereed moesten houden, een front linie in de nabijheid van Givet (a/d. Maas, bij de Fransch-Belgische grens). Zij hebben dit front al vechtende bereikt en houden den tegenstander, wiens voorwaartsche beweging geheel is tegenge houden, in toom. Ten Oosten van de Maas hebben onze troepen het terrein weer bereikt, vanwaar zij vertrokken Eensklaps bleef Jozef Maller staan en sloeg vergramd op zijn voorhoofd. Wat scheelt er u, korporaal Mijn ransel, mijn ransel Uw ransel, welnu, hij is in de kazerne. Ik wil hem aan de Pruisen niet laten, mijn ransel, ik wil niet... Hij deed als wilde hij terugkeeren. Jeroom begon te lachen en sleepte hem mee. Een kwartier later, kwamen zij aan de kerk van den H. Ignatius. Daar in een straatje verborgen wachtten zij af tot Katrien het venster zou sluiten. Zij wachtten eenige minuten. De soldaten hadden voorzeker van alle vervolging afgezien, na vruchteloos gepoogd te hebben de vluchtelingen op de kaal te vinden, want de kleine plaats waar zij zich bevonden was volkomen ledig. Slechts verlicht door zeldzame gasbeken, bood zij hun eene schuilplaatst aan waar zij zich voorloopig in veiligheid mochten gelooven. Eensklaps werd de deur van den drogist ge opend en eene vrouw verliet den winkel, Jozef Maller neep in den arm van zijnen gezel: Opgepast, mompelde hij. Ik zal weer bij u komen om u te laten weten wat zij mij zal hebben .gezegd. Dicht bij de huizen gaande om zich zoo goed mogelijk te verbergen, kwam hij bij Katrien, die op zijde sprong toen zij hem zag. Ja, ik ben het, mijn lief Katrientje, zeide de Elzasser. waren en zijn meester in de uitloopers van het groote woud der Ardennen. Eerst was op den rechtervleugel een krachtige voorwaartsche beweging ondernomen, welken den vijand tot wijken bracht, doch de opperbevelheb ber liet de achtervolging staken, om het gevechts front op de aangewezen linie te herstellen. De Franschen troepen hebben bij hun aanval een bewonderenswaardig vuur getoond. Vooral het 16de legercorps heeft den vijand aan den kant van Virton Oostelijk van Longwy, maar op Bel gisch grensgebied aanzienlijke verliezen berok kend. Aan de Luxemburgsche grens en in de streek van de Sambre hebben verscheidene gevechten zonder beteekenis plaats gehad. In Noord-Frankrijk is de toestand niet veront rustend. Geen Duitscher is heden in den omtrek van Rijsel (Lille) en Tourcoing gezien, waar maat regelen zijn getroffen met het oog op een nader optreden van Duitsche cavalerie. De lanciers, die eergisteren in de streek van Rijsel, Roubaix en Tourcoing waren opgemerkt, zijn gisteren op gedaagd in de streek van Douai (ten Zuiden van Rijsel, vrij diep in Frankrijk, 25 K.M. v/d. grens)- Zij kunnen niet verder doordringen, zonder zich bloot te stellen aan het gevaar, in de macht van de Engelschen te vallen. Het moreel der troepen blijft uitnemend. Dit bericht is onrustbarend genoeg en ook van Engelsche zijde wordt toegegeven, dat het Duitsche leger snelle vorderingen maakt. Algemeen wekt het verwondering, dat de ves ting Namen zoo spoedig door de Duitschers ge. nomen is. Bevestigd wordt, dat vijf der forten in de stad zelf in handen der Duitschers zijn. Men schrijft dit toe aan de zware kanonnen, die tegen de vesting zijn in werking gebracht. Van Engelsche zijde, wordt met eenig mis noegen gewezen op de weinige hulp, die de Fran schen geboden hebben bij het beleg van Namen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat alle forten van Namen in handen der Duitschers zijn. Reuter meldt officieel uit Antwerpen De Belgische operaties zijn goed geslaagd. Wij hadden een tweeledig doel. Ten eerste de Duitsche verschansingen in onze macht te krijgen. Ten tweede haar te trekken naar de linie Mechelen Brussel, ten einde aan de Fransche posities hulp te brengen. Aldus heeft men de vierde Duitsche divisie, welke zich naar het Zuiden begaf, genoodzaakt op haar schreden terug te keeren. De vierde Belgische divisie van Namen heeft haar taak vervuld. Een Duitsche kolonne werd tot staan gebracht en de onzen trokken terug op de Fransche linie. De forten van Namen houden nog steeds stand. Het gaat weer juist als met de forten van Luik, die volgens officieele Belgische berichten nog niet allen in handen der Duitschers zijn. Op dit uurwat is er dan gebeurd Zijt gij op het appel niet geweest 't Is er wel mee met het appel... Luister, kom in dezen hoek opdat ik vrijer met u kunne spreken. Neen, wacht tot dat ik den winkel heb ge sloten. Ik zal aanstonds bij u zijn. Het zij zoo. Spoed u dan. Zij spoedde zich zoodanig, dat er geen vijf mi nuten verliepen of zij was terug. Zij trok hem tot zich. Spreek, Jozef. Het zal niet lang duren. Dezen avond, werden een mijner vrienden, een goed soldaat als ik, en ik in de »rue Louis" door twee dronken Duitschers aangerand. En hebt gij gevochten Wij hebben zoo hevig gevochten dat een der twee Duitschers op het terrein is gebleven. Ik weet niet of hij dood of gekwetst is... Hamijn God, welk groot ongeluk Gij moet ons uit den slag trekken, mijn lief Katrientje. indien gij niet wilt dat wij ge fusilleerd worden. Wat moet ik doen Gij zult ons vooreerst te uwent de herberg zaamheid verleenen. Met veel omzichtigheid en voorzorg, kan men uwe kamer bereiken zonder de huurders te wekken. En eens daar? Zullen wij wachten... of liever, zeide de korporaal, zullen wij eten, want ik sterf van De Parijsche correspondent van de „Times" bevestigd d.en val van Namen. Ten spijt van de uitgebreide voioffzorgsmaat re gelen, als het aanbrengen van prikkeUiraadver- s peeringen, Waardoor een electrise he stroom van 1500 volts gejaagd werd en het ruim gebruik van glasscherven, is Namen Maandag om 8 uur 's avonds in handen der Duitschers gevallen. De Belgen trokken zich opnieuw in volmaak te orde terug', met medeneming van alle spoor- vvegwaggons en auto's. De stationschef vei- ltö;k met de laatste locomotief, de kas onder den arm geklemd. Diie duizend Belgische soldaten trokken on der bescherming van de Fransche cavalerie, binnen de Fransche linies. De Duitschers zijn j thans meester van beide Maasoevers, bijna tot Dinar, t toe. Zij kunnen nu niet in den rug worden aangevallen en hebben door de inname der vesting hun positie zeer veel verbeterd. Over den bommenaanslag op Antwerpen is men zeer verontwaardigd. Een der bommen ontplofte boven het hospitaal. Van het personeel en van de verpleegden werd gelukkig niemand getroffen. Heden-nacht heeft nogmaals een Zeppelin ge poogd over Antwerpen te vliegen, toen hij echter de voorbereidingen zag keerde hij terug. De Belgische troepeu hebben bij M ech e1 en een aanval ondernomen op de Duitschers. Het gevecht duurde den geheelen dag. Gisteren, heden-nacht en heden-morgen zijn de Duitschers met groote verliezen teruggeslagen. Zij werden beschoten door de forten van Waelhe en Willebroeck. De Belgen overmeesterden een kanon. Brussel. Max, de burgemeester van Brussel, en generaal Sixtus von Arnim, de bevelhebber der Duitsche troepen te Brussel, hebben een onderhoud gehad, dat tot de volgende resultaten geleid heeft 1. De vrije doortocht van de Duitsche troepen door Brussel. 2. Inkwartiering van een garnizoen van 3000 man in de kazernes van Etterbeek. 3. Voor opvorderingen wordt in contant geld betaald. 4. Eerbiediging van de inwoners en van den openbaren en particulieren eigendom. 5. Het gemeentebestuur blijft, zonder inmen ging van de Duitschers, de gemeeutelijke zaken besturen. In het „Berliner Tageblatt" wordt onomwonden van militaire zijde de wensch uitgesproken, dat de bezetting! van Brussel dienst moet doen. als steunpunt der Duitsche troepen. „De stad zal de bewegingen van het Duitsche legér niet be lemmeren. Onze troepen zullen voortrukken, vol- honger... 'tls zonderling, het gevaar wekt eetlust op. Ga den anderen Franschman halen. Mijn God Wat gaat er van mij worden zeide Katrien die beefde en weende. Dan nam Jozef haar bij den arm vast en haar met zekere gramschap schuddend Hebt gij gij gelogen toen gij zeidet van Frankrijk %e komen Zij zeide, hare tranen met den tip van haar wit voorschoot wegvagend Neen ik ben van Straatsburg. Waarom aarzelt gij dan 'l Zij antwoordde niet. Haar frisch en rooskleurig gelaat droeg de uitdrukking eener hevige ont steltenis' En er was nochtans geen tijd te ver liezen men kon komenmen kon hen verrassen Zij nam een besluit Ga uwen vriend verwittigen. De korporaal maakte slechts eenen sprong tot aan het straatje waarin Jeroom zich verborgen hield. Zij kwamen getweeën terug bij Katrien. Deze had eenen sleutel van de deur. Zij opende ze. Zij beklommen de donkere trap, voorafgegaan door het jong meisje. Muller, die den weg kende, diende zijnen ka meraad tot gids Toen zij in een klein kamerken waren gekomen, juist breed genoeg om twee stoel-n en een bed te bevatten loosde Jozef een diepen zucht (Wordt vemolgdl. "avj 1 - -«V - - V:v WV';V-:V. v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1