Dagblad voor Schiedam en f Afimi"~ fcn rr fifi De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallen verzekering Vrijdag 28 Augustus 1914, i\o. 11013 $7Ja&rg;aii oTereeatoinstig op de polis Temelde voorwaarden. fb n n n Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Stadswaterijker. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. -4'-. BureauBoterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 et., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De levenslange A S 111 8 verlies van geheele 111 8 een hand, invaliditeitI U U voet of oog verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsche Algemeene p-/::r;r -\\'y vT;-*,-.V'-;.-0 --V-;TY'Y 'V-i 8 I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger 8 U by verlies van eiken ande ren YÏnger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan J. J. Heilker en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend voor het oprichten van een inrichting tot het drogen van beschadigde 'goede ren door een electromotor van 15 P.K., in het pand staande Vijgensteeg 4, kadaster Sectie A, no. 1260. Schiedam, 27 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V, SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 203 der Gemeentewet, doen te weten, dat de Begrooting van de in komsten en uitgaven dier gemeente voor het dienstjaar 1914, op den 28sten Augustus j.l, den Raad is aangeboden, op de secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar gesteld is. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam roepen op Sollicitanten naar de betrekking van Stadswaterijker en Roeier. Sollicitanten in het bezit van diploma wegens afgelegd examen van weger der dranken genieten de voorkeur. Gegadigden gelieven zich schriftelijk aan te melden vóór 6 September a.s. bij den Burge meester. De belangrijkste gebeurtenissen der laatste da gen zijn het bezetten van Longwy en Namen door de Duitschers en het hernemen van Mechelen. Dit wijst op een goede organisatie van het Duit- sche leger over het geheele front. Uit Engelsche bron wordt geseind, dat de Duitschers voortrukken zonder acht te geven op hun linie. Ook moet de communicatie van het GROOTE* BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch, 90) Oefzeide hij, wij zijn er I Inderdaod, nu konden zij ruimer ademenhet gevaar was geweken, doch enkel voor eenige uren. En deze uren kalmte moesten zij benutten om een plan te vormen en het in uitvoering te brengen. Katrien was eten voor hen gaan halen, en terwijl zij krachten putten, beraadslaagden zij. Na een langdurig gesprek waaraan het jonge meisje deelnam, die zoo ontsteld niet meer was kwam men overeen dat hunne eerste zorg hiertn moest bestaan van kleederen te veranderen. Vóór alles, was dit noodig. Katrien, aan wie Jeroom geld had gegeven, zou zich gelasten met den aankoop van kielen of van frakken. Daar zij gedurende den veldtocht hunnen baard hadden laten groeien, kon niets doen vermoeden dat er zich onder deze kleeding twee fransche krijgsgevangenen verborgen. Het voornaamste van alles was echter Mayence leger zeer vaag zijn, zoodat sommige groepen ge heel ingesloten zijn. Uit dezelfde bron kwam ook het bericht aan de «Telegraaf" dat de Driebond uiteen was ge spat en dat Italië zich voorbereidde voor een oorlog met Oostenrijk. Onmogelijk is het niet, dat Italië zich los zal scheuren van Oostenrijk en Duitschland en de wapens zal opnemen tegen zijn vroegere bondge- nooten. Het bericht zal echter nog wel wat voor barig zijn. Het is dan ook nog niet bevestigd. De Engelsche oorlogscorrespon- t e n, die wel weten wat hun lezers het liefste hebben vertellen allerlei wonderlijke dingen en altijd in het nadeel der Duitschers. Onder titel «Hoe een Duitsche legermacht in wanorde op de vlucht werd' geslagen", vertelt deze correspondent Eenige Parijsche soldaten, die gewond van het front terugkeerde hadden zwarte vlekken in het gezicht. Zij hadden namelijk gehoord, dat de Duitschers erg bang waren voor de zwarte troepen, uit de Fransche colonies in Afrika. Zij maakten daarom voor den aanval hun gezichten zwart met schoen smeer en stormden op den vijand in onder het uitstooten van woest gehuil. Dit was te veel voor de Duitschers. Nauwelijks hadden zij deze woeste bende gezien of zij namen hals over kop in wanorde de vlucht. Zou die correspondent aandeelen hebben in een schoensmeerfabriek Nog een paar staaljes Uit Petersburg worden aan de «Daily Tele graph" geseind Een Donsche kozak versloeg 23 Augustus, tij den een schermutseling 11 Duitsche huzaren, die op patrouille waren. De kozak kreeg 16 wonden, maar is reeds aan de beterende hand. Een ander verhaaltje klinkt nog bespottelijker. Bij VlozlafT riepen eenige Duitsche verkenners een boer aan, die op zijn akker aan 't werk was en schreeuwden hem toe: «Kom hier! We zijn je gevangenen 1" De boer vluchtte, maar de Duit sche ruiters achterhaalden hemen zeiden: «Neem ons gevangen boer, en breng ons gauw ergens, waar we kunnen eten, drinken en slapen 1 Het Duitsche veldtjöch.tpl a n. In de „Daily Chronicle" vindt de „N. R. Ut." een erkenning' van de misrekening) der bond:ge- ncoten ten aanzien van het Duitsche vekltocht- plan tegen. Frankrijk. Uitgaande van oen offici- euse mededeelingj in de Temps", dat het groot ste deel van het Fransche leger oorspronkelijk' na,ar de grenzen van Elzas-'Lotharingen was ge zonden, omdat vandaar de groot© aanval ver wacht werd, stelt de bizondere correspondent, der „Daily Chronicle" te Parijs, G. H. Ferris, de vraag, hoe het mogelijk is, dat Frankrijk zijn noordergrens betrekkelijk zoo weinig beschermd kon aten, en hoe,ook na den inval van de Duitschers in te verlaten waar voorzeker bevelen hen betreffende in al de wachten werden gegeven. Katrien kende een hovenier die in een naburig dorp woonde. Deze goede man, dien men Peter Sandsteiu noemde, was haar, zeide Katrien, zeer verkleefd. Hij was iets of wat verwand aan den drogist, patroon van het jong meisje, en het vorig jaar, was deze naar het dorp gegaan en had er een dochterken vanSandstein verzorgden vaneen zekeren dood gered. Dit kind leed aan pokziekte. Sedert dien tijd was hij haar zeer toegeregen. Zij dacht dus op hem te mogen te rekenen en juist moest de hovenier 's morgens te Mayence aankomen, met zijn rijtuig. Katrien zou hem zien, hem spreken, zich ver zekeren van zijne gemoedsgesteltenis. Zij zou zich echter wel wachten de schuilplaats der twee sol daten te doen kennen dan na stellige belofte van eene ernstige ondersteuning. Eens buiten Mayence, zouden zij alles zoodanig regelen dat zijLuxemburg zouden bereiken de groote steden ontwijkend. Zij zouden den dag in de bosschen doorbrengen en slechts bij nachte hunne reis voortzetten, om gevaarlijke outmoetingen te vermijden. Jozef Muller die Duitsch sprak zou groorten dienst kunnen bewijzen iederen keer dat zij eenige inlichtingen zouden moeten vragen of levensmid delen koopen. 's Morgens ging Katrien uit, begaf zich naar de markt waar zy verzekerd was Peter Sand- BcJgië, noch te Landen, noch ie Parijs een Duit sche opma.rsch naar Frankrijk werd verwacht, zóó als thans wordt volbracht. De schrijver wijst er dan ap dat de door 't Duitsche leger gekozen weg van Keulen over Aken en Brussel door de Dender-vallei blijkbaar ai lang tevoren was bepaald en dat dit veldtocht plan in alle bizonderheden moet zijn uitgewerkt geweest toen er nog niemand aan 'een oorlog' dat bt. De oorlog is plotseling gekomen en met eon schijnbaar onbeduidend voorwendsel hegjom- nen. Iedereen stond er verbluft van. Toch had- Jen de Fransehen als goede militairen vooruit moeien zien en, zoo zal men nu achteraf zeg gen, moeten voorbereid zijn op hetgeen thans gebeurt. Diat zij dit niet zijn, is slechts hieraan toe te schrijven dat zij en met hen de En- gclichen nooit hadden kunnen denken dat Luiidchland er toe zou overgaan om België te vernietigen ter wille van zijn veldtochtplan tegen F: ank rijk. Men had ten hoogste op het schenden van de uiterste oostelijke grenzen van België gerekend, maar niemand kon verwacht hebben dat Duitschland door de Westelijke vlakte van Beigië heen zou trekken. Antwerpen in 't donker. Onder dit opschrift schrijft de «Nieuwe Gazet": Wie heeft er ooit Antwerpen gezien, als dezen nacht Om halfnegen, wanneer de regen nog neer- druilde in den roeten duisternis, was 't de rechte nacht, voor den aanvang van 't Wonderjaar. De krijgsgouverneur had op het laatste oogen- blik bevel uitgevaardigd, dat alle neringdoende huizen om acht uur reeds gesloten moesten wor den, dat alle licht op den openbaren weg moest worden uitgedoofd, en dat alle tramverkeer moest ophouden. Dat was nu wel eens de ware staat van beleg. Als een vuurtje zoo verspreidde zich het nieuws, al was het nog nergens aangezegd, en de politie moest dan ook bijna nergens meer de menschen tot sluiten aanmanen. Dat is ook weer wat, dat we gewoon moesten worden. Een massa menschen, die verrast waren op weg naar huis, hadden nu door de nooit geziene duisternis naar huis te sukkelen. Voor buiten- menschen is dat zoo erg niet, die hebben kat- tenoogen. Maar die moeten de SiDjoren nog krijgen. Intusschen namen ze de zaak alweer koeltjes op. Ze struikelden van het voetpad, botsten elkaar op 't lijf, hielden Peer voor Pauw en Pauw voor Kobe., liepen ook wel eens een straat abuis,.. Maar het goed humeur verloor er waarachtig nog niets van zijn rechten bij. Op de Meir zaten de menschen op de drempels onder de neergelaten zonnetenten van de koffie huizen en wisselden hun indrukken over deze nieuwigheid. stein aan te treffen hij was er inderdaad. Zij trok hem op zijde en onderhield zich langen tijd met hem. Zij was zoodanig behendig en smeekend, dat de hovenier beloofde de twee soldaten in zijn rijtuig op te nemen, Overigens, Katrien had de beslissende beweegreden doen gelden dat de goede man rijkelijk zou worden beloond. Men zou bijeenkomen den avond zelf. Men moest om des te veiliger te wezen, vertrekken als het donker was. Peter Sandstein zou de sol daten afwachten achter de St. Ignatiuskerk, nabij de kaai, en het rijtuig zou verdwijnen langs de Nieuwe Poort- Wanneer men in dit ahes tot akkoord was, ging het goede meisje bij een oud-kleerkooper alles halen wat noodig was om de twee soldaten onkennelijk te maken daar de winter zeer streng was, koos zij kleederen uit van eene dikke, warme stof. Dan kwam zij terug. Zij wist haar gaan en keeren met veel slimheid uit te leggen om de vermoedens der buurt niet op te wekken, en hare afwezigheid kon niet slecht worden uitgelegd door den drogist die wist dat zijne meid naar de balie was gegaan. Wanneer zij was weergekeerd en dat zij de deur in het dubbel slot had gedraaid, maakte zij Jozef en Jeroom bekend met al de geruchten welke in de stad werden verspreid. Men sprak er van niets anders dan van twee dragonders, «vermoord zeide men door Fransche Het eerste half uur was het ergste. Hier en daar had men toch nog een lantaarn laten branden, alvast de rood-witte gaslampen, die de nabijheid van een brandsein aanduiden. Daarmee stelden de late wandelaars het weer al En dan waren er in den vooravond ook toch nog vele bovenvensters verlicht. In ieder geval... om tien uren was iedereen goed en wel thuis, en bleven op de straat alleen maar achtereen patroelje gendarmen.,, een paar agenten hier en daar... leden van de burger pol itie... af en toe een militaire- of Roode Kruis- auto, die met een waaier van licht in de duisternis boorde... en hier en daar een beklagenswaar dige journalist, die met zijn blad ,van de cen suur kwam... Het was niet plezierig... Maar 't belette zeker niemand het slapen. De emotie over den bommenregen van dezen nacht is weeral over. «Waarom zou er nu juist op mijnen kop een bom vallen? zeide filosofisch de Sinjoren, en... kropen, even filosofisch, hunnen emmer in. Het gedrag der Antwerpsche bevolking mag aan heel de wereld ten voorbeeld worden gesteld. De franc-tireurs. De oorlogscorr. van de «Berl. Z. am Mittag" schrijft over den strijd tegen de franc-tireurs. De frane-tireursooriog in België is de schepping van een weldoordachte organisatie van overheidswege, jk zelf heb gezien hoe men den burgemeester van het verwoeste Clermont naar een plaats bracht, waar vrouwen, als wilde dieren, 's nachts de sla pende gewonden aanvielen en deze op niet te beschrijven wijze martelden tot de dood hen ver loste. De Belgen deelden mij mede, dat deze burgemeester, in weerwil van het meest dringende afraden van den plaatselijken pastoor, de bevolking aanspoorde tot een overval op Duitsche soldaten en hij haar van munitie voorzag. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de verdeeling van wapenen en munitie onder de burgerlijke bevolking op stelselmatige wijze plaats heeft. De moed der bur gers en de woede tegen Duitschland wordt door allerlei leugenachtige berichten gaande gehouden bv. dat de Russen reeds voorbij Breslau zijn doorgedrongen en op Berlijn in aantocht zijndat de Engelschen het grootste deel der Duitsche vloot vernield hebben en aan de Oostzeekust zijn geland; dat in den Boven-Elzas deFranschen met geestdriftigen bijstand der Elzassers een groote overwinning hebben behaald. Soortgelijke van overheidswege verspreide geruchten moeten het licht tot opwinding overslaande Belgische volk ophitsen. Ia weinige dagen, beweert men, zullen met behulp der Franschen de Duitschers uit Bel gië worden geworpen. Ten einde aan deze over vallen der bevolking een einde te maken, was er slechts een middelnl. om met ongeëvenaarde gestrengheid op te treden en door het stellen van voorbeelden, die schrik verspreiden, het land te krijgsgevangenen". Het signalement van deze laatsten was gekend. Vermits zij afwezig waren geweest op het appel, waren onmiddellijk de ver moedens op hen gevallen en de inlichtingen welke van alle kanten toekwamen, aangebracht door dengenen die Jeroom en Jozef misschien een oogenb.Uk hadden zien vluchten, bevestigden deze vermoedens. Een strenge waakzaamheid werd uitgeoefend. Er was geen minuut te verliezen, indien zij niet wilden ontdekt worden. En Katrien verschrikt voegde er bij Mij dunkt dat ik twee of drie geheime agenten heb zien rondzwerven in den omtrek van het huis, in de straat. Men weet dat Jozef les gaf aan de zonen van Kilian Steup. En misschien verdenkt men mij uwe vlucht te beganstigen. Er moeten dus groote voorzorgen worden genomen ik moet by den drogist mijn werk verrichten maar ik zal in den dag een voorwendsel zoeken om mijn afwezigheid van dezen avond te ver rechtvaardigen, want ik reken er op u een eind wegs te vergezellen. Ik ben overtuigd dat Peter Sandstein u niet zal verraden, doch ik zal slechts volkomen gerustgesteld zijn wanneer ik zal weten dat gij ver van hier zijt, Dan zal de goede God u beschermen. Jozef Muller aanhoorde de meid uit den Elzas en poogde niet de ontroering te verbergen welke zich van hem meester maakte. L (Wordt verKolgil. 1 '7' '>yT 4 'v'y 1 v V' ,'v •>*V ff .."•'■■TC- "-V" 'J'FA -1Vi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1