Dagblad mor Schiedam en t bU119 EERSTE BLAD. Onschuldig veroordeeld. De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering 37ste Jaargang. Zaterdag 29 Augustus 1914. No. 11014 oTereentoistis op ie polls YerieMe Foorvaarden. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. i Officieel* berichten. Kennisgeving. Openbare Herhalingsschool Buitcnlaudsch -Nieuws. Kennisgeving. Openbare Herhalihgsschool FEUILLETON. BureauBoterstraat 50, Telef. 85, Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b« levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of eog Hollandsclie Algemeene bti dood V erzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. nftf] bÜ verlies pi P bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten no. 4 dezer gemeente, over het dienstjaar 1914/15, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 28en Augustus 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29sten Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. MEISJES. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den aanstaanden cursus moet geschieden op Dinsdag 1, Donder dag 3 en Vrydag 4 SEPTEMBER a.s. bij het Hoofd dier school in het gebouw van school C aan de Lange Nieuwstraat, des avonds tusschen 6i/3 en 8y2 uui. Bij aangifte is het gewenscht het vaccinebewijs over te leggen. De School vangt aan I October a.s. Het Hoofd der School, J. A. VAN DER POEL. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden het verzoek van L. A. Bonelaas, om ver gunning tot het oprichten van een bewaarplaats van lompen in het pand Vlaardingerstraat no. 4, kadaster Sectie A no. 702, is afgewezen opgrond van vrees voor schade door de omwonenden te lijden en gevaar voor de volksgezondheid door het verspreiden van stank en ongedierte. Schiedam, 29 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd j M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. JONGENS. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den aanstaanden cursus moet geschieden op Dinsdag 1, Donder dag 3 en Vrydag 4 SEPTEMBER a.s. bij het Hoofd dier school in het gebouw van school F aan den Singel, des avonds tusschen 7 en 9 uur. Bij aangifte is het gewenscht het vaccinebewijs over te leggen. De School vangt aan 1 October a.s. Het Hoofd der School, J. G. VAN VLAARÜINGEN. GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 91) Gij zijt een goed meisje, Katrien, zeide hij. Wanneer de oorlog zal gedaan zijn, indien ik ontsnap uit Mayence en indien de Pruisische kogels mijn vel niet doorboren, zal ik u schrijven om bij mij te komen en wy zullen samen trouwen. Ik ben niet rijk, maar ik heb goede armen. Gij zult zien dat wij gelukkig wezen zullen. Katrien werd zoo rood als een peoen. Zij mompelde Is het waar Jozef Op mijn woord van eerzeide de Elzasser de hand op zijn hart. Zij trokken de kleederen aan welke Katrien had meegebracht, en wachtten den avond af. Toen het donker was geworden, 't Is te zeggen op dit tijdstip van het jaar, omstreeks vijf uren, klom de brave dochter naar boven om hen te verwittigen dat het oogenblik was gekomen, en dat Peter Sandstein gereed moest zijn. Zij daalden zachtjes de trap af, gewikkeld in de lange mantels welke de voorzichtigheid van Duitsche overwinningen. Pc telegrammen van gisterenavond en heden morgen maken melding van groote overwinningen at"- Duitsche, troepen. Uit de berichten blijkt, dat (ie Duitschers zoowel in Zuid-Belg'ië, als in Lotha ringen onweerstaanbaar vooruit zijn gcarongen. Ce Engelsche berichten spieken van dapperen tegenstand tegen een graote overmacht maar het slot is, dat de Engelsche troepen „mn strategi sche redenen" terugtrokken. Nier omdat de vijand hen er toe (lwoag, heele- maul niet, maar op bevel van den generalissimus. Wjolfl seint uit Berlijn, dat do Engelsche troe pen versterkt met drie Fransche landweeraivisies teii Neiorden van St. Quenteri volkomen versla gen zijn. Ten Zuid-Oosten van Mézières zijn de Duitsche troepen na langdurige gevechten de Al aas e,ver- ge nokken. L'e Duiische linkervleugel heeft na negenclaag- sche gevechten de Fransche troepen tot oostelijk EpLial teruggeworpen. De Franschen worden ach tervolgd. Het terrein van den strijd is dus reeds Vee p'natst naar Noord-Frankrijk. De Fransche troe pen Lekken zich terug achter de tweede verstetr- kiugelinie. In Duitschland is de vreugde groot. Vooral de overwinning bij St. Quenteti waar- do de Duitschers thans reeds op 120 K M. as lands van Parijs zijn gekomen heeft uitbundige vreugde verwekt. De „Berl. ZtgL am Mittag" doet uitkomen dat zeven D;uitsche legers de zege hebben bevochten en dat de veldslag, die negen dagen heeft geduurd, in grootte verre den Volkerenslag bij Leipzig eve rij eft. Het oprukken van vijf Duitsche legers aan de BeJg/sche grens is een gtoole krijgsverrichting1, die tot de omsingeling van den noordelijken vleu gel oer Franschen heeft geleid. i e bladen schatten de gevolgen der overwin- het jong meisje hun had bezorgd en bevonden zich weldra op straat. Op het oogenblik dat zij door de straat gingen om zich in de straatjes te begeven die achter de ignatiuskerk leiden, de plaats der bijeenkomst schenen zich twee mannen, insgelijks in mantels gehuld, van de muren te verwijderen'en, na de b ranschen gedurende eenigen tijd te hebben ge volgd, verhaastten zij den stap en gingen voorbii hen, een vluchtigen blik op hen werpend. Dan verdwenen zij in de duisternis. Jeioom had hen bemerkt en Jozef verwittigd, die levendig in gesprek was met Katrien, hem zeggend zich op elke mogelijke gebeurtenis voor te bereiden. Zij hadden zorg gehad zich te voorzien van twee revolvers welke het jong meisje hun had aangekocht in den loop van den dag zeggend dat zij bestemd waren voor hare broeders die d66iQ3fiakt6D van een contingent in Frankryk ge- zonden om zich bij het overweldigingsleger°te voegen. Deze twee spionnen keerden niet meer tervg, hetzij dat ze de soldaten niet hadden herkeud, hetzy voor andere redenen. Peter Sandstein wachtte met zijn rijtuig achter de St. Ignatiuskerk. Het was een kleine kar overdekt met een grauw linnen langs onder vastgehecht met reepen. Peter was daar en maakte geene beweging toen de r ranschen aankwamen. Hij zeide enkel in het Diutsch ning zou hoog, dat zij den veldtocht op het wes telijke oorlogsterrein als gewonnen beschouwen. Volgens berichten van den Duitschen genera le u staf is ook Manouvillers, ten oosten van Lunéville een der sterkste sperforten der Fran schen in handen der Duitschers gevallen. Duitsche kruisers vernield. Op zeezijn de Duitschers minder fortuinlijk. ■.Gisteren-morgen heeft een vrij belangrijke vloot actie plaats gehad in de baai van Helgoland. Een sterke ffottilje torpedojagers, gesteund door lich te en gepantserde kruisers, ageerend in samenwer king met onderzeeërs, onderschepte een aanval van Duitsche kruisers en torpedojagers, die de Duitsche kustwateren bewaakten. De totnutoe door de Admiraliteit ontvangen berichten zeggen dat de operatie gelukkig en met voordeel aan Engeland's kant is volbracht. De Engelsche tor pedojagers hebben een hevig gevecht geleverd met Duitsche torpedojagers en zijn in goede orde teruggekeerd. Geen hunner moet gezonken zijn. Twee Duitsche torpedojagers zijn tot zinken ge bracht en verscheidene zijn beschadigd. De En gelsche kruisers en pantserschepen hebben de Duitsche kruisers aangevallen. Het eerste eska- dei van lichte kruisers heeft Jen Duitschen krui ser Mainz tot zinken gebracht en zelf heeft het eskader geen groole averij beloopen. Het eerste eskader gepantserde kruisers heeft sen DuiDtehen kruiser van het type Köln tot zinken gebracht. Een andere kruiser is in de mist verdwenen. Hij stond in brand en scheen het zinken nabij.- -Allo aangevallen DuifSche kruisers zijn mits dien verslagen. i Het Engelsche smaldeel kruisers en pantser- schepen is gelukkig ontsnapt zonder schade beloo pen te hebben door aanvallen van duikbooten, en door drijvende mijnen. Het eskader lichte kruisers heeft geen verliezen geleden, doch de; lichte kruiser Amethyst en de torpedojager Laër- tes zijln beschadigd. Geen enkel ander schip heeft ernstige averij. De verliezen aan manschappen moeten aan Engelsche Zijde niet belangrijk zijn. In Oost Pruisen is men er nog niet in geslaagd de opma-sch der Russen te stuiten. Deze hebben Tilsit bezet en trékken, naar verluidt, op Koningsbergen. Duitsche troepen-afdeelingfen zijn naar het Oos ten gezonden. Volgens Engelsche berichten hebben dé Russen de Ooistenrij1 ksche tro.epen verslagen en rukken zij voorwaarts in oe richting va hemberg. j De Oostenrijkse he linkervleugel sloeg de Rus sen terug. e gevechten zijn in vollen gang en beslaan het geheele gebied tusschen AVeichsel en Djnesfr. De verwoesting van Leuven. België wordt wel zwaar geteisterd ctoor dezen ponog. Met weemoed zal de tijding worden ver nomen dat Leuven is verwoest. Arolgens een telegram van den Belgischen nü- Stapt inhet wordt laatmen gaat de poorten sluiten. En de kar begon over de straat te dommelen. Aan de Nieuwe Poort bleef ze staan. Daar stond een wacht infanterie. Een soldaat naderde, wipte op de trede en keek naar de reizigers. Peter Sandstein reikte hem stilzwijgend een »lai$sez- passer" toe en de soldaat keerde terug in de wacht. Weldra had de kar de linie der versterkingen overschreden. Alsdan hield Sandstein zijn paard stil en wendde zich om naar de vluchtelingen Ik had mij verbonden met Katrien zeide hij het woord richtend tot Muller, die herhaalde malen had gepoogd een gesprek met hem aan te knoopen, u met mijn rijtuig buiten Mayence te brengen. Gij bevindt u thans buiten Mayence. Gij hebt geene wacht meer te vreezen. Ik zal u niet verder vergezellen. Stapt af. Gij zijt op den weg van Creutznachdeze baan zal u naar Luxembourg leiden langs Sobernheim, Oberstein, Birkenfeld. Eens in Luxemburg zult gij bepaald gered wezen. Ik raad u aan, te Birkenfeld, een zijweg in te slaan naar Sarrelouis. In deze stad verblijven vele oude Fransche familiën, en men zal u kunnen vergezellen tot aan de grenzen. Vaarwel. Zij bedankten hem milderijk en zeiden ook vaarwal aan Katrien die weende. Dan rolde het rijtuig voort in eenen zijweg en verdween welhaast in den nacht, de twee soldaten nister van Buitenlandsche Zaken aan den Relgi- sci en gezant te Londen, frpk Dinsdagavond een Duitseh legercorps na een nederlaag geleden te hebben in wanorde terug naar de stad Leuven. Luii.schers op wacht aan den ingang van de stad, die den aard van dezen inval verkeerd jpvaBen, vuurden op hun op de vlucht geslagen lan tslieden, hen voor Belgen houdende. Ondanks alle ontkentenissen van de autoriteiten 1 eweer- den de Duitschers, om hun vergissing ie dek- ke.i, dat het de inwoners waren, „ie op hen gevuurd hadaen, terwijl de inwoners meer dan een week geleden ontwapend waien, met inbegrip van de politie. Zonder onderzoek en zonder naar cenig protest te luisteren, kondigde de Duitsche bevelhebber aan, dat de stad onmiddellijk zou worden ver woest. Den inwoners werd bevolen, hun wonin gen te verlaten; een deel der mannen werd ge vangen genomen, vrouwen en kinderen werden in rreinen gezet, waarvan de bestemming onbe kend is. Soldaten, voorzien van bommen, sta ken alle deelen van de stad in braam l.e prach tige St. Pieterskerk, de universiteitsgebouwen, de bil iotheek en wetenschappelijke instellingen wer den aan de vlammen overgeleverd. Verschenen? nclabelen werden doodgeschoten. Ce Duitsjche lezing is, dat de bevolking van Leuven, uie zich tot dus verre vredelievend had g'edragen, plotseling en als bij afspraak uit alle vensters en kelders en van de daken op de zich in de straten bevindende Du-.trche soldaten en doortrekkende troepen schoot. Toen ontspon zich een vieeselijk handgemeen, waaraan de geheele burgerlijke bevolking deel nam. Het gelukte onze soldaten binnen korten tijd de razende bevolking meester te worden. Te betreuren is dat bij dezen overval veel Dnitsch bloed is gevloeid. De eisch van zelfbehoud ge- bo .j dat de zware schuld, die de stad Leuven op zich had geladen, onmiddellijk en zonder par don werd gewroken. En zoo kan men zeggen, dat beden de oude en aan kunstschatten zoo rijke stad niet meer bestaat. Het lijdt geen twijfel dat de overval in I.eu ven d oor de overheid op touw was ge-eet, om den uitval uit Antwerpen te steunen, want deze geschiedde precies terzelfder tijd. Het is te hopen dat de Belgen thans den lust tot voortzetting van den fianctireurs-oorlog zul len hebben verloren. Wie van beide partijen gelijk heeft is moeilijk uit te maken. Te betreuren is het, dat van deze stad van 45,000 inwoners de intellectueele hoofd plaats van de zuidelijke Nederlanden sinds de 15de eeuw, met hare wetenschappelijke instellin gen en kunstwerken niets is overgebleven dan een ronkende puinhoop. Mechelen heeft een bombardement van de Duiische Ir ie pen moeten dporstaan. Van de 60.000 inwoners te midden van deze streek latend welke zy niet kenden, waarvan elke inwoner een vijand was, overgelaten aan al de lotgevallen van hunne stoutmoedige onderneming. XV. Zij stapten den geheele nacht voor en hielden slechts 's morgens stil in eene herberg, waar zij hunne van de koude verstijfde ledematen ver warmden. Zij hadden koud vleesch en brood bij zich. Dit bewaardeu zij echter voor den tijd dat zij achter volgd zouden worden. Zij aten in de herberg. Beiden kloek, verhard door de marschen van den pijnlijken franschen veldtocht, aan ontberingen gewoon, konden zij zonder zwakheid groote af standen doorreizen. En verder, de hoop gaf hun krachten. In deze herberg, was er gansch een familie kinderen die rond hen speelden. Jozef Muller zeide hun eenige woorden in het Duitsch, ten einde deze lieden gerust te stellen en hun alle kwaad vermoeden te ontnemen, doch hij vermeed een gesprek aan te knoopen aan hetwelk Jeroom misschien gedwongen zou ge weest zijn deel te nemen. Immers daar de jonge soldaat de taal op zeer onvolledige wijze kende en zijne uitspraak vooral zeer gebrekkig was, kon het gevaarlijk zijn hem te laten spreken. (Wordt vervolgd}.. f VOOR VOOR k 'if

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1