it ay blad voor Schiedam Omstreken, f lol)t lü Onschuldig veroordeeld. De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaargang. Woensdag 2 September ï!914 No. 11017 oYereenlomstig op de polis vermelde Yoorwaariea. Buitenlandsck Nieuws. FEUILLETO BureauBoterstraat 50. Telef, 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15'ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt bjj levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door b{j verlies van een hand, voet of oog Holiandscho Algoineene verlies van V erzekeriugsbank, een duim gevestigd te Schiedam. jp fi O b« verlies £1J g" verlies van eiken ande ren vinger. Het Conclaaf. Men. meldt nog omtrent het conclaaf: Om. 5.10 'kwaimen de kardinalen, bekleed mei. de violette manteltjes, in de Sala Regia hijeen en begaven zich van-jaar naar de Paulijnsche ka pel. Na een kort gebed stelde zich ne stoet op. Voorop gingen de zangers der Sixtijnse he kapel, geleid do(or Maestro Perosi, aie het „Veni creator" aanhief. Ce kardinalen volgden twee aan twee. De stoet trad de Sixtijnsche kapel binnen. On middellijk nadat de zang geëindigd was .namen de kardinalen op hunne tronen plaats. Daarna riep de kardinaal-icamerlengo „extra omnesl" (allen buiten I) en alleen de kardi nalen bleven in de kapel. Kardinaal Agliardi, ,onder-deken, deed voor lezing van de constituties omtrent het conclaaf. Na deze voorlezing werden in de Sixtijnsche kapel toegelaten de gouverneur van het con claaf mgr. Misciatelli en de maarschalk van het. conclaaf Prins Chigi, die den eed afleg den, Intussehen stonden in de Sala Regia te wachten de secretarissen, de cpnclavisten' der kardinalen en de edel wachten. De Pauselijke ceremoniemeester gaf aan eiken kardinaal het nummer van zijn vertrek. Om 6.20 verlieten de kardinalen de Sixtijn sche kapel en werden, begeleid door hun con clavist, door een edel wacht naar hun respec tieve vertrekken geleid. De- maarschalk van het conclaaf ging naar 5.ijn appartement terug, waarvan de ingang gc- tqoja was met een vaandel, voorzien van het wapenschild der familie Chigi, en ontving daar het bezoek van Prins Orsini en markies Sac- cheiti. Om 7 uur precies gaf een conclaaf-klokje het teekc n tot onderzoek van de conclaaf-zóne. Prins Chigi, door 14 Zwitsersehe gardes, die •vi is loken toortsen droegen, vergezeld, trad het Damasus-plein op en in begeleiding1 van den kaïdinaabcamerlengO en den gouverneur sloot hij den ingang van den gr poten toren en van het Riamasusplein af. Om 7.30 sloot de kardinaal-camerlengo de. deur van het conclaaf aan de binnenzijde en Prins Chigi aan de buitenzijde. Om 6 minuten over half 12 zag men uit den schoorsteen van het Vaticaan, uitkomende in de Six iinsche kapel (die, zqoals men west, lot stem- rmngszaal dient) de eerste sfumata (rook) opstij gea, hetgeen beteekent, dat de stemming van gisterenmorgen voor de verkiezing van deft Paus geen positief resultaat opleverde. Vele duizenden personen stonden op het St. Pieicplein op het opstijgen van den rooit te wachten en verspreidden zich toen óe rook ver dween. Om kwart voor 12 zag! men uit den schoorsteen van de Sixtijnsche kapel de tweede sfumata op stijgen, hetgeen doet veronderstellen, dat 'gister- GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 94) Hij boog het hoofd langs de revolver en mikte doch hij schoot niet... Eensklap waren de Duitschers blijven staan en hadden zich vervolgens verwijderd. Wat wil dit zeggen vroeg Jozef Muller zich teleurgesteld af. En daar hij deze overweging luidop had ge daan. antwoordde hem eene stem - Dit is gemakkelijk te begrijpen korporaal. Zie. Het was Jeroom die zonder gerucht naderde. Hij geleidde den Elzasser achter de remise, ter plaatse waar hij had gestaan, en wees hem op vijftien of twintig meters de twee paarden uitgestrekt in de sneeuw. Op den weg zag men iets zwart, iets dat liep, viel, zich voortsleepte, terug viel en ook weer opstond. Schoon werk, jongen, zeide de korporaal met voldoening, schoon werk. Een der twee Duitschers was doodde tweede, gekwetst, vluchtte naar het dorp. morgen twee stemmingen voor de verkiezing van den Paus hebben plaats gehad, die een onvol doenden uitslag opleverden. Piias? Chigi, de maestro di camera, mgr. Ra- nuzzi, en andere persoonlijkheden van het pau selijk hof waren van het opstijgen van de sfumata gratige vanuit de loggia, gelegen op de portiek van de Si. Pieter en dicht bij' ie vertrekken van der. maarschalk van het Conclaaf. Om 5 minuten over half 7 was opnieuw het opstijgen van desfumata uit den 'schoorsteen oer Sixiijnsche kapel waarneembaar. Verscheidene duizenden personen 'varen op het St. Pieterplein hiervan getuige. Prins Chigi, de maarschalk van het conclaaf, deed berinneringsmunten slaan in goud, in zil ver en in .brons, die aan de kardinalen, de leden van liet corps diplomatique en de waardigheids- hekleeaers van het Vaticaan zullen worden uit gedeeld. (Ybb.) Na eenige dagen rust zijn de vijandelijkheden in Noord-Frankrijk hervat. Een Fransch communiqué bericht het volgende De Franschen hernamen twee dagen geleden het offensief in de Vogezen en in Lotharingen. Dit offensief gaat langzaam in zijn werk, ten einde onmiddellijk iedere bezette positie te kunnen ver sterken, maar het karakteriseert zich dagelijks door nieuwe plaatselijke successen. De troepen, die in de streek Spincourt Long- wy opereeren, stuitten de opmarsch van het leger van den kroonprins bij Neufschateau. Gedurende de laatste dagen poogden de Duitschers in grooten getale de Maas over te trekken, maar door krach tige tegenaanvallen werden zij met zware verlie zen teruggeworpen. Het algemeen gevecht duurt in, deze streek voort, zonder dat men de resultaten ervan kan voorzien. Het communiqué eikent, dat de geallieerden van de lijn Dinan-Charleroi terugtrokken, omdat de Duitschers den overtocht over de Maas bij Givet forceerden. Op den rechtervleugel namen wij na gedeelte lijke mislukkingen het offensief en de vijand wijk1 nu voor ons. In het centrum hebben wij beurtelings winst en verlies, maar de algemeene veldslag duurt voort- Ondanks de verliezen blijft het moreel der geal lieerden uitmuntend. Het Duitsch communiqué luidt: Het leger van generaal-majoor Kluck heeft de door een zwakke Fransche troepenmacht onder nomen poging van Combles, door middel van één legercorps teruggeslagen. Het leger ven generaal majoor von Bülow heeft het sterkere Fransche leger bij St. Quentin ver slagen, nadat 't bij den opmarsch reeds een ba taljon Engelsche infanterie gevangen genomen had, Het leger van generaal von Hausten heeft den Het was op het gerucht der losbrandingen en nunDe kameraden in dezen toestand ziende dat de anderen het voorzichtig hadden geoordeeld te wijken. Men bemerkte ze thans in de vlakte, buiten bereik. Zij waren blijven staan en be waakten het pachthofmaar zij waren nog slechts met twee. De derde was te paard vertrokken om ver sterking te halen om het huis in te sluiten. Men onderscheidde hem nog in de verteeenige mi nuten daarna, verdween hij in de richting van Sobernhein. Wij mogen niet hier blijven, zeide Jozef. Parbleu Zij zouden ons vangen als in eenen muizenval; nog erger!... Wij zullen nog wachten den tijd dien de ruiter zal besteden om Sobernheim te bereiken, versterking te halen en terug te komen: dan zal het nacht zijn. Dan zullen wij deze plaats verlaten en wij zullen trachten voorbij een der schildwachten te gaan zonder opgemerkt te worden. Vervolgens dringen wij in de bosschen. Zijt gij ook van dit gevoelen 'l Ja, de zaak is mogelijk. In alle geval wij hebben de keus der middelen niet. Ik aarzel geenszins. Een kwartier later was het nacht en zij gingen uit, zich gebogen houdend, en met voorzorg en omzichtigheid te werk gaande. Het kwam hun vóór alsof de schildwachten dichter waren gekomen om hen gemakkelijker te bewaken. vijand naar de Aisne bij Rethel teruggedrongen. Het leger van den hertog Van Württemberg, had bij het overtrekken van de Maas den vijand eerst met zijn voorhoede terggedreven, doch moest tengevolge van den opmarsch van een sterkere vijandelijke strijdmacht gedeeltelijk weer over de Maas terugtrekken. Ten slotte heeft hij de over gangen van den Maas weder genomen en rukt thans op naar de Aisne. Het fort Les Ayvelles, achter dit leger, is gevallen. Het leger van den kroonprins zet den opmarsch naar en over de Maas voort. Nadat de commandant van Montmedys en de geheele bezetting bij een uitval gevangen geno men waren, is de vesting gevallen. De legers van den kroonprins van Beieren en generaal-majoor von Heengen zijn in Fransch- Lotharingen nog voortdurend in een gevecht met den vijand gewikkeld. Uit beide cjomimunique's valt op te1 maken, dat de Duitsche trioepeu nog; steeds vooruit trek ken, niettegenstaande de zware verliezen di© hun worden toegebracht. „De Telegraaf" meldt van ssen hinderlaag! i n C h a r 1 e v i 11 e. Dinsdag 1.1. besloten de F ranse hen, Chaile- viile te ontruimen, en gaven aen burgers den rnad, te verdwijnen. Velen konden per trein warden vervoerd, maar toch zagen ae wegen langen tijd zwart van inwoners van Charle- ville. die zqoveel mogelijk van hun have en goed trachtten te ïedden voor de dreigende ve' w-oesting. T;oen zij allen weg waren, trok een kleine tnoep Fransche scherpschutters de stad binnen, en pas later bleek, dat. ueze dap peren een ontzaglijke taak te vervullen had den. Zij moesten een paar huizen nezetten, die- de wegen dqor de stad bestreken, en oib schóón aan de Fransche artillerie last w:as gegeven, dat zij deze huizen moest sparen, verkeerden de jopofferende scherpschutters toch vqortdurend in het grootste gevaar, door granaten van hun eigen artillerie te wórden ge dood. Rondom Charleville nu bevinden zich hoog ten, in een halven kring geschaard. Daarop woe de Fransche artillerie opgesteld, ingegra ven, en verborgen voor het oog der Duitsche verkenners. Over drie bruggen, die naar de stad gelei den. kwamen de Duitschers aanrukken. Een ij La tig' liet men hen begaan en hun aantal wies spoedig. Plotseling vlogen de drie brug gen in de lucht, dqor een simpele aruk op een electrische knop, en de terugtocht der Duit se! eis was afgesneden. Dit was het sein voor de kanonniers op de heuvels het vuui te ope nen, terwijl de scherpschutters binnen de stad met moorddadige juistheid hun kogels in de ge lederen der totaal overrompelde Duitschers joegen, die meenden, een geheel verlaten stad binnen te rukken. In alle stadswijken, behalve daar waar de dappere Fransche schutters stonden opgesteld, Zij onderscheidden ze, dank aan de sneeuw en niettegenstaande de duisternis. Zij konden door de vlakte niet gaaD zonder ontdekt te worden. De sneeuw was noodlottig voor hen. Een kogel die aan hun hoofd floot toonde hun dat men hen zag. Terzelfder tijd vereenigden zich de twee ruiters die tot dan toe gescheiden waren geweest en reden de vluchtelingen achterna. De twee soldaten hadden het op een loopen gezet. In het loopen zij wij geene helden, zeide Jozef. Hij bleef staan. Een tweede kogel vloog zoo danig dicht nevens hem dat hij er den wind meende van te voelen. Zij schoten alle twee. Een der paarden sprong opzij en viel eensklaps neer, stuiptrekkend op zijn ruiter rollend. Jeroom boog het het hoofd onder een kogel die hem zijn boed deed verliezen. De tweede ruiter was blijven staan, hetzij dat hij schrik had, hetzij dat hij zijnen makker wilde ontlasten onder zijn paard. Hevig geschreeuw steeg op in de diepte der vlakte en een getrappel, versmoord door de sneeuw kwam tot hen. Ziedaar versterking, zeide Jozef. Maken wij ons uit de voeten. Zij beklommen eenen heuvel op wiens hoogte zich een bosch bevond. Daar kozen zij de richting uit welke zij zouden volgen. barsten de granaten bij honderden, oe huizen stortten in als waren zij van lucifers opge bouwd, en binnen weinige minuten in tuin der dan een kwartier zeker was ue stad een puinhoop en de Duitsche krijgsmacht zoo goed ris geheel vernietigd. Ik vroeg mijn zegsman hij heeft alles wat hier verhaald is, van 'dichtbij kunnen zien of bij soms Duitsche gevangenen had gezien. Hij antwoordde: „Ja, een zeer groot aantal. En allen verklaren zij, dat zij uitgehongerd zijn. Honderden soldaten aan het front hadden in geen twee dagen te eten gehad, daar de intieu- dance-dienst in 't honderd loopt, doordat alle transportlijnen met oorlogsmateriaal zijn volge propt De Fransche soldaten hebben echter van alles volop." li DeEngelschesoldateninFrankrijk. Eenige dagen geleden heeft een correspondent van de »Corriere della Sera" een bezoek gebracht aan het Engelsche leger dat zich in Boulogne had ontscheept en van daar uit ten oorlog getogen was. We namen daaruit het volgende over In Boulogne heb ik eindelijk het Engelsche leger ontdekt. Deze stad maakt thans den indruk van een Fransche stad, maar met een Engelsche bezetting. Men ziet Engelsche soldaten te voet, op de fiets, te paard, per auto, in de bars, de restaurants, op de boulevards en in het stadspark, waar zij Fransche dienstmeisjes het hof maken. Reeds aan het station stiet ik op een regiment Schotsche Hooglanders, prachtige kerels, trots van houding, het khaki-rokje over de bloote knieën, met kkaki-kousen, waarvan de omslagen de Schotsche kleuren vertoonen. Op het hoold de karakteristieke muts, ook al in khaki-kleur. De menigte toonde een groote bewondering voor deze mannen en vooral de vrouwen gaven hun bewon dering te kennen. Op het commando sRust" werd de stemming vroolijk, hier en daar zelfs uitgela ten telkens weer werd het liedje ingezet en lachend door allen meegezongen »Are you Down hearted Pil! No. De vroolijkheid steeg ten top, toen een dame, wellicht een Engelsche van een naburig balcon de infanteristen toeriep Are you downhearted Tot in de kleinste bijzonderheden hebben de Engelschen gezorgd voor hun corps. Men kan dat aan de kade te Boulogne zien. Daar staan hon derden groote open wagens, waarop karren, die de noodige munitie van allerlei aard bevatten. Alle benoodigdheden voor een leger zijn daar. Van hooi en stroo voor de paarden af, tot honderd duizenden bussen biscuits vóór de soldaten, toe. De biscuits zijn in stevige kisten zoo goed verpakt, dat ik ze van verre voor miuitiekisten aanzag. In een andere hoek van de haven staan, schijnbaar verlaten, maar toch gereed om elk oogenblik te vertrekken en dienst te doen. Honderden chassis van automobielen en een groot aantal zeer sterke last-auto's. De auto's van de intendance met de veldkeukens en dergelijke zijn juweelen van rein heid en elegance. Het ontbijt van de Engelsche soldaten bestaat uit biscuits en marmelade en de Fransche soldaten die dienst doen bij de bewaking Jeroom had op eene kaart gezien dat gansch deze vlakte overdekt was met een woud dat van heuvel tot heuvel liep tot Oberstein toe. De paarden van bun achtervolgers zouden moeilijk de beklimming kunnen doen en te voet, zouden de gendarmen waarschijnlijk 's nachts zich niet durven wagen in het bosch om twee mannen na te loopen die getoond hadden zich te kunnen verdedigen. Hunne berekening was juist. De gendarmen te paard maakten een grooten omweg aan den voet van den heuvels en de lieden van Sobernheim gingen niet verder. Eens dat Jeroom en Jozef in het bosch zouden wezen, waren de gendarmen niet meer te vreezen. De nacht was zeer somber onder de boomen, en zij hadden veel kans te kunnen ontsnappen. Inderdaad, zóó gebeurde het. Zij dwaalden geheel den nacht door het bosch, op avontuur voortgaande. 's Anderdaags aten zij niet. Zij durfden de lieden welke zij ontmoetten niet aanspreken want zij konden er niet toe be sluiten te bedelen. Hun nood was groot, hunne vermoeienis ins gelijks. Sedert Sobernheim, hadden zij slechts eenige woorden met elkander gesproken. bi (Mordi vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1