Verspreide berichten. Binnenland. Stads- ©n Gewestelijk Nieuws. verklaarden dat hun dat voedsel opperbest smaakte. In een aantal blikken bussen dragen de Engelsche soldaten alle mogelijke benoodigdheden met zich. Daar de regimenten soms eenige dagen moeten wachten, voor zij naar het slagveld kunnen ver trekken, hebben de Engelschen op de heuvels van Boulogne een schitterend tent-kamp opgeslagen. Het is zoo volkomen ingericht, dat zelfs een voet balveld niet ontbreekt. Reeds dagen lang trekt het eene Engelsche leger na het andere door Boulogne. De soldaten zijn welgemoed en onbe zorgd voor de toekomst. Het was als gingen zij naar een sportfeest. Een Engelsche dame vertelde, dat zij in haar vaderland roerende afscheid scènes had gezien, toen de troepen wegvoeren. Maar zoodra de schepen in zee waren, was alle droefe nis vergeten en het liedje »Are you downhearted" weerklonk overal. Hoe sterk het leger is, mag ik natuurlijk niet zeggen, maar dat het in samenwerking met het Iransche een machtige organisatie kan vormen, is zeker. De resultaten zullen zeker dezer dagen gehoord worden. Tot hiertoe de Italiaansche be richtgever Wij merken hierbij op, dat deze brief werd geschreven vóór de overwinning der Duit- schers bij St. Quentin. Priesters en het leger. In Frankrgk bevinden zich thans ongeveer twee duizend Fransche priesters in het leger. De wet volgens welke zij hun dienstplicht moeten ver vullen, is een uitvloeisel van den haat tegen de Kerk, doch zij heeft ten gevolge, dat de soldaten nu gemakkelijker de H.H, Sacramenten kunnen ontvangen. Alle priester-soldaten hebben verlof de Heilige Sacramenten te velde toe te dienen en' ieder der drie honderd zeven en dertig priesters uit het diocees Parijs draagt een klein fleschje met H. Olie in zijn veldbagage mee. Bij een grensstadje kwam dezer dagen een compagnie reservisten aan onder hen bevonden zich eenige priesters, die nog geen gelegenheid hadden hun soldaten-uniform aan te trekken. Toen zij aankwamen bonden ze hun toog op, stroopten de mouwen omhoog en begonnen, niet zonder humor, de paarden te drenken. In weinig tijds hadden ze het vertrouwen van hun mede soldaten gewonnen. De bisschop van Orleans, mgr. Touchet, heeft aan de priesters van zijn diocees, die in dienst moeten, een circulaire gericht, waarin hij hun aanbeveelt moed, tucht en kameraadschap jegens de soldaten en getrouwheid aan het priesterlijk ambt. Laat uw dagelyksch leven een levende predicatie zijn schrijft hij. Leest de H. Mis waar en wanneer gij kunt, zelfs na in den slag te zijn geweest. Wijlen Z. H. de Paus verleende dispensatie van het breviergebed, doch gij hebt uw rozeukrans en gij kunt dezen iederen dag bidden- Gij weet, dat alle soldaten in actieven dienst mogen beschouwd worden in stervensgevaar te veikeeren. Gij hebt de macht, de absolutie te geven en het H. Oliesel. Denk er aan, dat som mige soldaten misschien met gedoopt zijn. En dat gij in zeker opzicht de toekomst in handen houdt van den godsdienst in ons eigen land. een plakkaat doen aanplakken een kleine tekst waarin stond te lezen dat de Belgen, Franschen en Engelschen een nederlaag hadden geleden in het Westen en Zuiden van Mechelen en dat zij in volle aftocht waren, dat verder een Bel gische divisie een bloedige nederlaag,had gele den. In vette letters stond geschreven dat aan gezien overal de Belgische bevolking de troepen beschieten de strengste maatregelen tegen de Franctireurs zullen worden toegepast. Vermeld stond verder dat de Duitsche troepen te Soles- mos waar zij het gansche leger totaal vernietigd hebben na twee dagen Parijs zullen binnenruk ken. Het publiek dat deze proclamatie leest, staat stom van verbazing over deze mededeeling, anderen lachen er om. Des morgens laten de Duitschers deze zelfde proclamaties met de schrijf machine vermenigvuldigen en huis aan huis in de bussen werpen. Van alle kanten verneem ik dat de Duitschers met geweld alle weerbare mannen met zich mee voeren. Te Grimbergen zou den 22 mannen meteen Duitsche troep naar Aken zijn vervoerd, waar men hen Duibsche uniformen laat aantrekken en'hen noodzaakt naar de Russi sche grens te gaan. Wij laten deze beweringen echter geheel voor rekening van het Brusselsche publiek. Ook vernam ik dat er vele moeilijk heden zouden gerezen zijn tusschen den Ame- rikaanschen en den Spaanschen gezant te Brussel en den Duitschen gouverneur-generaal. Generaal Jakowski zou van den Amerikaanschen gezant o.a. hebben geeischt dat zijn telegrammen in de gewone taal zouden opgesteld. Deze wei gerde echter. Ook zouden de ambassadeurs van andere landen groote moeite hebben om hunne koeriers te laten overKomen en hun officieele stukken te overhandigen. De Amerikaansche gezant zou aan generaal Jakowski hebben doen weten dat zoolang hij nog op zijn post zou zijn hij niet zou ophouden de vrijheid en het recht voor de Belgische bevolking af te dwingen en de gewettigde eischen van het onderdrukte België te steunen. reeds de zesde dag dat de verbitterde worsteling duurtaan den slag nemen een paar millioen strijders deel. De deskundigen, die in staat zijn bij deze so bere mededeeling van de legerautoriteiten tusschen de regels te lezen en die uit de posities op kaar ten de beteekenis van wat gebeurt kunnen aflei den, hopen er vast op, dat de Oostenrijksch- Hongaarsche troepen de overwinning zullen behalen. in 010!s,t Pruisen hebben de Duitsche troepen de zege behaald. De keizer heeft géneraal von Hendenhurg, die daar de troepen aanvoerde tot Generaal-vel dinaar schalk bevorderd en hem het volgende telegram gezonden. Groote Hoofdkwartier 20 Aug. D;Oior de in den driedaagschen slag behaald© voPedige overwinning over een Russische over- macht heeft uw leger voor immer de dankbaar heid van het vaderland verdiend. Met heel Duitse h- land ben ik trotsch op deze daad van het leger onder uw bevel. Wilt de dappere troepen mijn wajme keizerlijke waardeering overbrengen. w. g. WILHELM I R. He. aantal Russen bij Allenstein doior de Duit- scans gevangen genomen bedroeg 70000 waar- iCnder 300 officieren en twee oommandeerende geneiaalsj. j B u 1 g[ a r ij e. Sa mow richtte aan het Bulg!aa.rsche kabinet telegrafisch de vraag of Bulgarije ingeval van een Russisch Turksehe oorlog neutraal weuseht te blijven. Met eenige spanning wordt het ant woord verwacht. Ook F en der correspondenten van het Persbureau Vaz Lias seint Dinsdagmiddag: Uit goeie bron vei neem ik dat de Euitsche troepen Aerseho- hebben verlaten De spoorwegverbinding in de Kempen is vrijwel hersteld Mechelen is sedert 9 uur weder gebombardeerd en zulks gedurende koiten tijd en niettegenstaande de stad zonder Belgische bezetting; is De Belgische Waden bren- ge.i. i:> herinnering de sympathiebetuigingen van Duitsche Universiteiten te Bonn, Straatsburg1 en Halie aan de Universiteit te Leuven bij gele- genheia van de herdenking van het 75-jarig be staan in Mei 1909. Men verhaalt aan de »N. K." de volgende treilende bijzonderheden Zooals bekend is uit de verhalen in de couran ten, voeiden de eerw. zusters uit Visé op haar vlucht naar Maastricht het Allerheiligste mede, hetwelk door zusters Claudine werd gedragen. .Na eeuigen tijd voortgegaan te zijn, ontmoeten zij een troepenafdeeling, die haar staande hield en vroeg wat de Zuster droeg onder haar pelerin. Zuster Claudina trad vol waardigheid op de sol daten toe en sprak, terwijl zij hun de Ciborie toonde »Ik draag den Christus in zijn Sacrament, den God waarvoor menigeen uwer dezer dagen zal verschijnen, en gij allen, die katholiek zijt, knielt neder ter aanbidding van uw God Allen kniel den neer en eenigen volgden haar als vrijgeleide naar de Hollandsche grens. Leuven De correspondent van „De Tijd" heeft Leuven bezo -ht en zegt ervan: Ik heb er den nacht van Zondag op Maandag doorgebracht, al was het dan ook in ae, open lucht en tusschen Duitsche soldaten. De aanblik Ier stad is verschrikkelijk. Het grootste deei is uitgebrand en wel de meest voorname buurlen. Enkele straten van mindei aanzien zijn echter neg geheel onbeschadigd. De stad is overigens totaal verlaten, terwijl tienttallen rottende cada vers van paarden een ontzaglijken stank ver spreiden. De kathedraal is verbrand, evenals 2 .gebouwen der hoogescho-ol, waaronder de bibliotheek. Het stadhuis is geheel onbeschadigd en de militaire aar. riteiten dragen ook zorg, dat het nog steeds bra;mende vuur dit gebouw niet aantast. Hf- aantal dooden uit de bevolking: wordt tus schen 70 en 80 geschat. Antwerpen. V ermoedelijk zal ook worden overgegaan tot de l elt gering van Antwerpen. Het zware Duitsche gésctut is voior de vesting gebracht Onze correspondent uit Brussel te Antwer pen aangekomen seint ons Zondag was het hier een droeve dag. Men on dervroeg elkaar welke troepen toch gisteren in de buurt van Nij verhal gevochten hebben. Het kanongebulder was des namiddags om half een begonnen en duurde tot diep in den nacht, doch in de hoofdstad was van een beweging van troepen niets bekend geworden. Zaterdag avond heeft de Duitsche militaire gouverneur Vlen seint ons uit Terneuzen: Uit oen particulier gesprek maak ik op, dat de zending van troe pen oostwaarts niets anders was dan een ver- wi.-,reling van vermoeide soldaten, dis nu door verrehu Duitsche troepen worden of zijn var vangen. Ook nu zijn de Duitschers weer in het noorden van België gekomen en bevinden zich te PenJerleeuwEreghemAalstLeden en Den- deimiotnde. Be treinenloop bezuiden Gent is weer gestopt Hedenavond kwamen hier een aantal vluchtelingen waaronder een notabele uit Leu ven, die onder de gebonden gevangenen behoorde. Be oune heer verhaalde mij ook van de mishan delingen en beleedigingen waaraan hij en anderen bloot hadden gestaan. O.a wist hij niet waar zijn vrouw zich op het oogenblik bevond. De slag aan de Gallische grens schijnt ten gunste van Oostenrijk te worden beslist. De linkervleugel en de daaraan aansluitende deelen van het centrum hebben den vijand tot aan de linie Lublin-Krasnostan-Wladimir Wo- lynsky teruggedrongen. Aan den rechtervleugel wordt hevig gevochten bij Nisniov. De toestand wordt gunstig beoordeeld. Een be slissing is op handen. De N.R.Ct. verneemt hieromtrent nog Tot goed begrip van den slag, die al dagenlang aan den gang is over een front, dat zich uitstrekt van Oost-Galicië tot in ds buurt van Lublin (in Russisch-Polen) kan worden meegedeeld, dat de Oostenrijkers en de Hongaren de Russen expres met hun reeds lang aan de grenzen gereed staand leger in Galicië hadden gelokt, ten einde niet zelf zooals het Napoleon met zijn leger was gebeurd diep Rusland in te moeten trekken en daar onder ongunstige omstandigheden te moeten strijden. Het Oostenrijksch-Hongaarsche leger ging, zoo dra het zijn opmarsch had voltooid, tot den'aan val over en won den slag by Krasnik, waar onder aanvoering van generaal Dankl 6000 Russen wer den gevangen genomen, o.w. twee generaals. Ook werd veel oorlogsmateriaal buitgemaakt. Bij het verder verloop vau den slag stiet het Oostenrijksch-Hongaarsche leger op 10 Russische divisies en versloeg die. Een generaal, vele officie ren en 2000 man werden gevangen genomen. Het hoofdleger der Russeö, dat onder aanvoering staat van generaal Rennenkampf, en dat ageert m de richting van Lemberg, heeft posities Oge nomen tusschen de rivieren Bug en Dnjestr, met den Imkervleugel vooruitgeschoven bij Brody. Onmiddellijk na de overwinning bij Krasnik begon het Oostenrijksch-Hongaarsche leger een nieuwen strijd met de Russen, waarbij de linker vleugel aan de winnende hand is. Het is thans j Albanië. Vo.igens een Stefani-bericht is lussche.r de Ma- homedaansche (opstandelingen en de bevolking van Valona een overeenkomst gesloten. De rood zwarte vlag wordt ge hese hen en morgen trekken de opstandelingen als vrienden de stad bin nen. Nadat de afzetting: van den verst en de re geering geproclameerd was, namen de notabelen van Valona onder groote geestdrift van de stad 'hvzit, geland aangekomen Nederlandsch stoomschip be richt gebracht, dat gisteren een aantal Duitsche stoomtrawlers, die men overschilderd en na de merken Huil en \armouth had gegeven er op betrapt waren mijnen te strooien in de Noordzee. In verband daarmee besloten twee reederijen alhier, die hun schepen tijdelijk in de vaart Newcastle hadden gebracht, daarvan voorloopie af te zien. Dat Duitsche trawlers in de Noordzee mijnen hebben gelegd, heeft de Engelsche admiraliteit reeds beweerd. Schietoefeningen. Donderdag en Vrijdag a.s. zullen vermoedelijk van 's morgens 10 uur van het fort aan den Hoek van Holland schietoefeningen met zwaar geschut worden gehouden. Het hooren van zwaar geschut op die dagen aan den Hoek van Holland en in de omgeving behoeft derhalve geen reden tot ongerustheid te geven. Bij Kjon. besluit is de Leopoldsorde toegw- ;.<rd aan de dames Valérie Dimaitiuelli tn Léome van Lint, wegens „den moed en het scjoone gedrag" dat zij als telefonisten te Leu ven .iy dden getoiond, „door te midden van den vijand op hun post te blijven". Te hmden (OosLFriesland) is men zeer onder ten indruk van den uitslag1 der gevechten vopr Helgoland. Alleen uit Emden zijn 60 man gedpou or gewond Tot voor kort was men aldaar algemeen vast, overtuigd, dat de Duitschers ook ter zee onover- winr.eirk zijn Naar de „Nieuwe Crt." verneemt is de gun stige beslissing voor het Belgische plaatsje Biee (waar gendarmes een Duitsch militair wielrijder hadden doodgeschoten 't geen leidde tot gevan genneming van den burgemeester en den deken), ie uarken aan de bemiddeling van onzen muster van buitenlandsche zaken, jhr Loudon. Tot hem heeft baron Fallon, de Belgische ge zant alhier, zich gewend om zijn bemoeiing ten behoeve van den burgemeester te verzoetten en minister Loudon heeft daarop de formeele be- kilte verkregen, dat dezen geen leed van de, zijde der Duitsche troepen meer zou geschieden Bree gespaard zou blijven en da Moge dit, zegt de „N CL", zijn weg vinden naar bet Belgische volk, waarvan .nog aitijd een deel zonder eenigen grond tegen Nederian 1 wan uouwig en verbitterd blijft I - Uit Brussel wordt gemeld, dat de Duitsche vlieger Ilellmuth Kirth een der beste Duitsche vliegers Zaterdag te Berlijn is gefusilleerd onder beschuldiging van hoogverraad. Hij was be schuldigd in het geheim betrekkingen te hebben onderhouden met Garos, den Franschen vlieger en Jan Olieslagers en met hen in briefwisseling teziin gebleven. De Duitsche consul in Tripoli is gearresseerd en naar Italië overgebracht. Hij beeft onder de iuboorlingen anti-Italiaansche propaganda's ge houden. Aan de veestapel in Antwerpen wordt hard gewerkt. Alle maatregelen zijn getroffen, zoowel door de legerhoofden als door de stad zelf om aan de Antwerpenaars al het mogelijke te ver schaffen en zoo mogelijk voor vier maanden. Zoo werd in Antwerpen en Limburg langs de Hol landsche grensf al het vee opgekocht wat maar te krijgen is- Het grootste deel van het vee wordt in de wei gebracht langs de forten en het andere geslacht en ingezouten. Tachtig prachtige koetspaarden behoorende tot de bekende stoeterij van Graaf de Ribeaucourt zijn door de Duitschers zonder eenige vergoe ding medegenomen. Men seint ons uit RoosendaalIn het gehucht Whorendonck bij Esschen zijn gisteravond Duitsche militairen gezien. Mynen in de Noordzee Naar het Handelsblad uit Rotterdam verneemt heeft de kapitein van een gisteren hier van En- Spoorwegverkeer. Naar aanleiding van verschillende klachten over het spoorwegvervoer welke in den laatsten tijd werden geuit en den van vele zijden uitgeoefen- den drang tot uitbreiding van den dienst op de spoorwegen, kan het wellicht van belang zijn om de reden bekend te doen maken, die ertoe heb ben geleid een beperkte dienstregeling op de Ne- derlandsche spoorwegen in te stellen. Deze zijn in de eerste plaats de beperkte steenkolen voor raad, waarover de spoorwegmaatschappijen .te beschikken hebben. Sedert 1 Aug. jl. is de kolen- voorraad zoo goed als niet aangevuld. Men moet hierbij in het oog houden, dat lang niet alle steenkool geschikt is om in locomotieven verstookt te worden. De invoer van bruikbaar steenkool van het buitenland is nog betrekkelijk gering en het is onzeker of voortdurend daarop kan worden gerekend. In de tweede plaats is een groote hoe veelheid rollend materiaal aan den gewonen dienst onttrokken en tot militaire treinen geformeerd, gereedgesteld op verschillende stations. Dit ge- reedstellen van militaire treinen is een eisch, waar aan onvoorwaardelijk moet worden vastgehouden, zoolang niet alle kans dat Nederland in het Eu- •opeesche conflict betrokken zal worden, uitge sloten is. Niemand kan te voren zeggen, van welke zijde het gevaar zal komen en waar en naar welke zijde ons leger wellicht front zal moeten maken. Doet zich de noodzakelijkheid daartoe voor dan zal ons betrekkelijk beperkte strijdmacht uit de aanvankelijk naar de verschil lende zijden gekeerde opstellingen binnen den kortst mogelijken tijd moeten kunnen worden samengetrokken op het bedreigde front. Daar toe is het meest intensieuse en het snelle gebruik onzer spoorwegen een onmisbare voor waarde waaraan slechts kan worden voldaan' indien het voor het troepenvervoer ver* eischte materiaal te voren op de daartoe het meest geschikte station gereed staat. Wel kan naarmate de toestand niet meer teekent een deel van de gereedgestelde treinen worden prijs gege ven en het vrijkomende materieel beschikbaar worden gesteld voor het publieke verkeer. Dit is reeds herhaaldelijk bij gedeelten geschied en zal telkens wanneer het raadzaam zal worden geacht opnieuw geschieden. Ten overvloede is hierbij aangeteekend, dat de militaire autoriteit geheel doordrongen is van de groote economische belangen die verbonden zijn aan het spoedig herstel van een goed en geregeld spoorwegverkeer en dat zooveel doenlijk naar uitbreiding van dat verkeer wordt gestreefd, waarbij den aard van de zaak aan de ver kiezing van de spoorwegbesturen overwegenden invloed wordt toegekend. Maar aan den anderen kant laat de verantwoordelijkheid van het militair gezag niet toe zoolang het gevaar voor inmen ging in den oorlog nog niet geweken is - zich te ontblooten van het hulpmiddel, dat onmisbaar is om het doeltreffend strategische gebruik der troepenmacht mogelijk te maken. De Directeur van het Postkantoor te Amster dam maakt bekend, dat het stoomschip »Pluto" niet naar Kopenhagen vertrekt. De correspondentie voor Zweden, Noorwegen, en Denemarken zal worden verzonden via Engeland. Tjjdelyke dienst H. IJ. S. M. Aanvangende 2 September. VAN SCHIEDAM naar Rotterdamv.m. 6.22, 7.43, 7.50, 8.46 9.51 10.8, 10.37, 10.50, 11.35, n.m. 1.12, 2.17, 2.58 3 53, 5.03, 5.21, 6.20, 7.12, 7.44, 8.53, 9 42' 10.17, 12.7. Delft, Den Haag, Leiden, Piet Gijzenbrug, Hillegom, Haarlem en Amsterdam v.m. 7.4 8.4 9.4, 10.9**), 11.40*); n.m. 1.50a) 2.19, 3 25a)' 4.24a), 5.9, 7.47**), 8.15*), 10.20. Vlaai-dingen, Maassluis en Hoek van Holland v.m. 5.15, 7.53, 9.20 b), 10.45c),n.m. 12.2 1 <8 cl' 3.5 b), 4.40, 8.2, 10.38. NAAR SCHIEDAM Van Rotterdam: v.m. 5.—, 6.50 7 40 7 56 8.55, 9.10, 10.-, 10.35, 11.25, 11.45, n.m. 1.8 1.40, 2.10, 2.55, 3.15, 4,15, 4.30, 5.7.38 7 50 8.-, 10.12, 10.30. Van Delftv.m. 7.28, 8.32, 9.48, 10.24n.m. 12.59, 2.44, 5.7, 5.58, 6.59, 8.39, 9.29, 11.54. Van Den Haag: v.m. 7.15, 8.18, 9.27, 1014* n.m. 12.48, 2.33, 4.55, 6.48, 8.28, 9.18, 11,43, i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2