„DE PHOENIX", Ingezonden Mededeelingen. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Kerknieuwe Visschcr^-berichteiu Sïaïidelsborielitaü. b. a, i. wmmtm Van Amsterdam: v.m, 5.55, 7.7s), 8.55, 11.30- n.m. 1.20**), 3.14*), 5.30, 7 15**), 8.—, 10.25. Van Vlaardingenv.m. 6.11, 7.32, 9.37, 10.36; 11.22; n.m. 2.3. 3.33,4.49, 7.29, 10.-. Van Maassluisv.m. 6 2. 7.20. 9,25, 10.24 n.m. 3.20, 4.37, 7.17, 9.46. Van Hoek van Holland: v.m. 5 49, 7.9.10 n.m. 3—, 6.56, 9.25. Stopt aan alle tusschenstations, behalve Leidschestraat en WoestduiD. Stopt niet te Hiliegom en Piet Gijzen- brug. a) Tot Leiden. b) Tot Maassluis. c) Tot Vlaardingen. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 3 Sept. 3.17 v.m., 3.48 n.m. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van het steuncomité bevattende de medpdeeling, dat a.s. Vrijdag 4 September 's avonds van 7—9 uur in het gebouw Nieuwstraat 26 voor het laatst zitting zal worden gehouden voor het inwisselen van de door het comité uitgegeven bons. Gistere n-a vond viel de 7jarige P. v. d. Kruyt spelende in de Buitenhaven bij de Buitensluis. Eenige omstaanders trachtten hem van den wal af te redden maar helaas zonder resultaat. De jongen was reeds zinkende toen H. Bekker, Pernissehe straat, gekleed te water sprong en er in sl.aagde den jongen te grijpen Door de omstaanders werden beiden aan den wal geholpen. De knaap werd naar het ouderlijk huis aan de Ploegstraat overgebracht. UIT ROTTERDAM. De drie aftredende wethouders mr. A. de Jong, J. van der Molen Tzn. en H. Stulemeijer zijn in de gisteren gehouden raadszitting herbenoemd Met het oog op de huidige tijdsomstandig hedengunne men alle stoom- en verf orders onverwijld aan de Schiedamsche Stoom- ververij en Uitstoomerij Tele/. 15. Gratis afhalen en be zorgen. (Vervolg.) Alvorens tot de behandeling de agenda over te gaan deed de Voorzitter de volgende mededeelin- gen betreffende het Steun-comité. Uitgekeerd werd f 2040.25 aan de gezinnen van 272 miliciens en 200 landweermannen. Deze gelden zijn slechts gegeven als voorschot en worden door het rijk terugbetaald. Het Steun-comité gaf uit le week f 1974.15 2e f 2473.15 3e f 2887.30 totaal 1 7334.60 De inkomsten bedroegen aan bijdragen van particulierenf 6398.21 van de gemeente f 1900 f8298.215 De drie eerste weken een toezegging van f600 per week, hiervan vervalt thans 250 gld. zoodat nog blijf aan wekelijksche bijdragen f350. Aan de maandelijksche bijdragen f 22, hierbij komt nog de bijdragen toegezegd door de belasting ambtenaren welke geschat worden op f 50 per maand. Op het oogenblik is beschikbaar voor uitkeerin- gen f878.655. Aan de orde is 6. Benoeming van een leeraar in de Staat huishoudkunde aan de Hoogere Burgerschool. Aanbevolen wordt; Mej. A. J. Stichter te 's Gravenhage. Benoemd wordt mej. A. J. Stichter. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om den heer G. Mebius thans tijdelijk leeraar aan de Burgeravondschool te benoemen tot defi nitief leeraar aan die school in Lijnteekenen en projectieleer. Art. 7 wordt ingetrokken omdat de heer Mebius voor een eventueele benoeming heeft bedankt. 8. Benoeming van een leeraar in het Neder- landscb, Rekenen enz. aan de Burgeravondschool. Aanbevolen worden: lo. de heer A. J. de Jong, leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier 2o. de heer R. de Vries, leeraar aan de Ambacht school te Winterswijk. Benoemd wordt de heer A. J. de Jong. 9. Benoeming van een leeraar in het Lijn teekenen enz. aan de Burgeravondschool. Aanbevolen worden: lo. de heer P. H. Pomes, Directeur der Ambachtschool alhier. 2o. de heer G. Mebius. De heer Pomes wordt benoemd. 10. Voorstel van de Raadscommissie ad hoe betreffende de pensionneering der Wethouders. De commissie adviseert niet over te gaan tot het invoeren eener regeling betreffende de pen sioneering der Wethouders, omdat naar het oor van de meederheid der commissie de functie een wetnouder te dezer stede hoewel zeer veel tijd in beslag nemende toch niet als een vast ambt maar altijd nog als een bijbetrekking moet worden beschouwd en bovendien deze functie zoo aan wisselvalligheden van een verkiezing is bloot gesteld dat het geen aanbeveling verdiend daaraan een behoorlijk pensioen te verbinden. De minderheid van de commissie meende ech ter dat bij de invoering van een pensioenregeling een ruimer keus van personen zou zijn te vinden om de betrekking van Wethonder te kunnen aanvaarden. Op voorstel van den heer De Bruin wordt besloten dit voorstel aan te houden en later te behandelen. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op het Grondbedrijf en van de daaruit voortvloeiende verordening, regelende de schattingen. Op deze wijziging had Mr. Kavelaars een araen dement ingediend. De commissie voor het grondbedrijf had dit amendement nog niet kunnen bestudeeren. Derhalve wordt besloten het voorstel met de amendementen te renvoijeeren naar genoemde commissie om advies. 12. Voorstel van B. en W., om naar aanlei ding van een schrijven van de Regeering, hun College te machtigen, met terzijdestelling, voor zooveel noodig, van de bepalingen van de Veror dening op het Gemeentelijk Werkloozenfonds, regelen te stellen, die in de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden voorloopig zullen gelden omtrent uitkeeringen door genoemd Fonds. Op dit voorstel waren eenige amendementen ingediend door Mr. Kavelaars. De Voorzitter heeft geen bezwaar tegen den inhoud der amendementen. B. en W. vragen in dit voorstel machtiging om af te wijken van de vroeger vastgestelde bepalingen. De gemeente werkt in deze in overleg met de regeering. Wan neer van regeeringswege meerdere wenken of voorschriften komen, zal daarmede eveneens reke ning moeten worden gehouden. Daarom vragen B. en W. machtiging om van de vastgestelde bepalingen te kunnen afwijken. De heer Kavelaars geeft eenigs toelichting op zijn amendementen. Spr. acht de door hem in het amendement gevraagde verklaring, dat het fonds voldoet aan de daarvoor gestelde eischen, wenschelijk, omdat het voor het bestuur niet doenlijk is alle gegevens onmiddellijk te contro leeren. Met deze verklaring kan dan genoegen worden genomen, en behoeft bet betreffende fonds niet op toetreding te wachten totdat het onder zoek is afgeioopen. De heer Dinkelaar merkt op, dat de uit keeringen lager zullen zijn dan door de reeds bestaande fondsen aan hun leden zijn toegezegd. Vooral wat betreft de personen beneden 20 jaar, die geen kostwinner zijn krijgen nu maar 12.50 terwijl zij volgens de betaalde contributie recht op meer hebben. Spr. vraagt of de gemeente verplicht is deze aanwijzing van de regeering te volgen, of kan de gemeente naar goedvinden hierin wijzigingen aan brengen. De heer de Bruin zegt te waardeeren het geen door de overheid in deze gedaan wordt. Spr. vindt echter eenige der genomen maatregelen niet juist. Dat al degenen, die zich als werkeloos heb ben opgegeven, ook zelfs zij, die geen ondersteu ning ontvangen zich twee maal per dag moeten komen aanmelden, in een onnoodige soeza, waar aan B. en W. naar spr. hoopt spoedig een eind zullen maken. Ook dat geen uitkeering geschiedt aan per sonen beneden 18 jaar noemt spr. een iDgrijpen in de particulie organisatie, daar deze kassen nu niet aan hun leden de reglementaire uitkeeringen kunnen geven. De leden van het fonds der typografen zegt spr. hebben geen voordeel van deze regeling daar zij reglementair meer zouden krijden, uifgekeerd. Spr. acht het wenschelijk, dat het timmerlieden- fonds, dat om aansluiting bij het gemeentefonds heeft gevraagd maar daarop nog geen antwoord heeft ontvangen onmiddellijk kunne toetreden. Verder wensctit spr. de leeftijdgrens van uitkee ring teruggebracht te zien tot 17 zoo mogelijk tot 16 jaar. De heer Kavelaars merkt op, dat de eisch van aanmelding 2 maal daags moet uitgegaan zijn van het werkloozen-comité. Dat het typografenfonds op het oogenblik niet wordt geholpen moge waar zijn, maar zeker is het dat die kas, spr. weet niet of deze groot of klein is, toch- wel niet toereikend zal zijn om alle werk- loozen te ondersteunen, vooral daar deze ongun stige toestand nog lang kan duren. De regeering geeft deze bijdragen zoolang deze abnormale om standigheden duren, dus profiteert ook bedoeld fonds ervan. Over de aanvrage van het timmerliedenwerk- loozenfonds merkt spr. op, dat als de door spr. voorgestelde amendementen worden aangenomen bedoeld fonds na aflegging van de daarin genoem de verklaring onmiddelijk kan toetreden tot het gemeentefonds. De heer Dinkelaar vraagt nog eens of niet kan afgeweken worden van de door de regeering voorgestelde bedragen voor ondersteuning. Spr. hoopt, dat de organisatie's met de steun-comiité's tot tevredenheid kunnen samenwerken. Weth. G 0 s 1 i n ga spreekt als zijn meening uit, dat de kassen der vakvereenigingen het recht hebben uitkeeriDgen te geven zoo groot zij zelf willen. De heeren D i n keiaar en Kavelaars bestrijden deze meening zeggende, dat het de be doeling van den minister is, door deze regeling zoolang mogelijk te kunnen helpen. De particu liere kassen moeten zich dan echter ook houden aan de door de regeering gegeven voorschriften anders verliezen zij den steun van regeeringswege. De heer Schelf ers betreurt, dat bij de uit keering geen rekening wordt gehouden met het aan tal kinderen. Een gehuwde arbeider zonder kinderen krijgt f6 en de arbeider, die een groot gezin heeft, krijgt ook maar f 6. Spr. vraagt B. en W. om te zien naar maatre gelen, dat aan de werkeloozen met groote gezin nen een extra-toelage worde verstrekt. De Voorzitter zegt, dat in deze kwestie de gemeente voeling zal blijven houden met de regeering. Deze buitengewone toestand maakt buitenge wone maatregelen noodzakelijk en omdat hier met spoed gewerkt moet worden kunnen alle be zwaren niet worden overwonnen. Spr. zal rekening houden met de opmerkingen die zijn gemaakt en zal daaraan zooveel mogelijk tegemoet komen. Spr. is overtuigd, dat iedereen wel over eenige bezwaren wil heenstappen en dat allen willen medewerken om de gevolgen van den ahnormaien toestand zooveel mogelijk te verzachten. De Raad machtigt B. en W. met ter zijde stelling, voor zooveel noodig. van de bepalingen van de verordening op het Gemeentelijk Weik- loozenfoDds (Gemeentebladen 1909 no. 14 en 1914 co. 14i, regelen te stellen die in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden voorloopig zullen gelden omtrent uitkeeringen door genoemd Fonds. (Slot volgt). Wat zegt de geschiedenis? Onder dit opschrift vinden wij een artikel in de »Köln. Zeit.", dat wellicht ook den Hollanders interres- seeren zal. «Tot onze schade is in de laatste jaren, zoowel door ons, als door andere landen vergeten, dat j Europa sedert reeds tweehonderd jaren in zijn belangen een taaie vijand heeft gehad in Engeland. Tusschen Engeland en Europa be staat de gemeenschap der beschaving, doch een scherpe politieke tegenstelling. Dat men dit niet tijdig heeft ingezien, is de oorzaak geweest van vele catastrophen in Europa. Tot deze ongelukken behoort ook het tegenwoordig ver bond van Engeland met Frankrijk en Rusland. Dit zou vermeden zijn, als men tijdig had inge zien, welke groote gemeenschappelijke belangen de Európeesche Staten hebben tegen Engeland. In plaats van dat men dit heeft gedaan, wordt men thans weer gesteld voor den ouden toe stand, dat de landen in Europa onder elkaar strijd voeren en Engeland daarvan de voordeelen laat plukken. Voor den Engelschman zijn Frankrijk en Rusland nu zijn hulptroepen. Zij zorgen er voor dat zijn zaken in Europa op goede manier worden behartigd, terwijl hij ongedeerd op zijn eiland zit en de voordeelen van hun strijd naar zich haalt Het is reeds sinds twee eeuwen de Engelsche politiek geweest, zich steeds te wenden tegen die mogendheid, die op het vaste land het sterkste is. Daarbij laat Engeland zich in geen enkel opzicht influenceeren door sympathiën of antipathiën. Maar het ligt diep geworteld in het wezen van het Engelsche machtsbegrip, dat een sterk conti nent en vooral een sterke groote mogendheid op het vasteland niet mag bestaan. Dan zouden Engeland zijn koloniën worden ontnomen en vreemde handelsschepen zouden de vreemde zeeën ten zijnen kosten doorkruisen. Naar Par ij s. „Voor Parijs!" luidt de titel van een artikeltje in de „Gerinania", waaraan wij bet volgende ontleenen: „Nauwelijks hebben wij kunnen ge wagten van de negen reusachtige successen van ons leger tegen de verbonden Franschen, Bugel- scben en Belgen, of daar komen weer nieuwe Gve:winningSberichten. Het gaat alles met ver bluffende snelheid, met de vlugheid van den wind, bijna als een sp or tui ts tapje over België, Luxemburg en Lotharingen naar P.arijsTot ncij-delijk van St. Quentin was het Engelsche hutulingenleger geloppen waar ter wereld vindt men vluggere hazenvoeten. Dioch onaanks hun sne'heid werden onze „geliefde neven" ingehaald en Kregen zij1 een geducht pak slaag; zij werden volkomen verslagen, en wat niet gevallen of in gevangenschap gemaakt was, dat lo;opt in too- melGicze vlucht over St. Quentin verder. De heeren gaan blijkbaar liever naar Parijs, oan dat zij zich in de Noordzee laten dringen. Zeven veldboderijen en een zware batterij zijn in de handen onzer troepen gevallen. Nu weten de Enge: ~the huurlingen, naar te lopen is, reeds wal voor onderscheid er bestaat tusschen hen en een Duitsch volksleger. En daarbij veroo-rlooven de staatslieden aan de Theems zich nog tot op dit oogenblik dreigementen tegen LuitschlamU O tire .andstorm alleen zou reeds spelenderwijze met heel het Engelsche leger afrekening kun nen bcuden!" ROOSENDAAL, 2 Sept. liet kasteel van Perch, tcelehporende aan de familie te Ribeuueourt, was de eerste dagen van de bezetting der Duit- schers in beslag genomen door 67 Duitsehe offi cieren onder bevel van den Prins von Vvieri. Zij handen er hun intrek genomen. België. LONDEN, 2 Sept.. Een blad meldt volgens een telegram uit Antwerpen, dat de Diuitschars liet museum van Sehopne Kunsten te Brussel willen aansiaan als oorlogsschatting, indien deze niet rp.t'dig betaald wordt, ROOSENDAAL, 2 Sept. Officieel wórdt uit Aerscbot gemeld, dat een compagnie Belgische liniesoldaten in een loopgraaf lag na een heftig gevecht, toen een ambulancewagen van Je Buit- schets kwam opdagen, schijnbaar om üe Duit- scne gewonden van het slagveld op re rapen. De Belgen staakten het vuur en lieten den ambu lancier naderen. Wanneer zij echter gjoed binnen schot waren, openden zij plotseling hun zieken, wagens en vier mitrailleuses kwamen er pit, die in een ommezien waren opgesteld en Je Buit- schets begonnen vuur te braken op de Belgen. PARIJS, 2 Sept. Gisteravond omstreeks zes uur kwam wederom een Euitsche vliegmachine boven Parijs. Twee bommen werden naar bene- d„-n geworpen. Be eene ontplofte bij oe Avenue de 1'Opera en richtte weinig schade aan; na tweede viel op het dak van een huis in de Rue Mail. Deze ontplofte echter niet. De bom wei u op de bovenste verdieping teruggevonden. ANTWERPEN, 2 Sept. Maandagmorgen zijn twee postboot-en en een Fransch oorlogsschip op de Belgische kust geland, met Belgische sol-la ten, die in het Noprden van Frankrijk hadden moeten wijken. Ze waren in Le Havre scheep gegaan. GENT, 2 Sept. In den nacht van Maandag op Dinsdag was een groot aantal machinisten uit Aakt met hun locomotieven naar Gent gevlucht. Le Ruitschers zijn den vorigen avond 111 Aalst verse, enen; vo-orloopig 400 militaire wielrijders, naar men zegt. De gewone trein over Dender- mon-de en Antwerpen vertrekt niet meer. PARIJS, 2 Sept. 200 Vluchtelingen zijn uit de stad Trovs hier aangekomen meldende, dat de kleine stad Troys door de Duitsehe artillerie be- sch aten werd van des morgens elf uur tot des avonds elf uur en dat de beschieting den vol genden morgen wederom werd aangevangen. Ver der deden zij mede, dat de Duitschers Etnin eveneens beschoten hebben. Zaligverklaring Pater Donders. Naar «De lijd verneemt zal de eerste zitting van het apostolisch proces in zake de Zaligver klaring van den roemrijken Redemptorist Petrus Donders den IGden September in het bisschoppe lijk paleis te 's Bosch worden gehouden. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Zeist den weleerw. heer A. J. Schaars; tot assistent te Hamersveld den weleerw. heer A. G. Smit. Geboren: 31 Aug. Wilhelmus Hendrikus, z. v. J. van Woerkom en N. v. d. Tiems, Polder straat. Cornelis Jacobus, z v. J. H. van Steen oven en G. v. d. Wiel, Zijlstraat. "Rusland. ROME, 2 Sept. De „Messagerc" ontvangt een t< regram meldende, da.t op het grondgebied tus schen Duitschland en Oostenrijk vier Russische legercorpsen den vijand overweldigden, liet eer ste legercorps bestrijdt reeds bjjna de gansche oppervlakte van Oost-Pruisen, liet tweede rukt óp in de richting' van Posen, het derde snijdt in Oostenrijk in het Westelijk deel van Galieië en drijft den vijand, die reeds de grens bezet had, met kracht terug. Het vierde bezette .bijna geheel Bcekowina, en heeft verschillende plaatsen inge nomen, ,0. a, Tarnopol en Kapilitze Het tele gram meldt nog; dat het zegevierende Russische leger een groote buit munitie en ander oorlogs materiaal heeft veroverd. ST. PETERSBURG, 2 Sept. Hie: is bericht ontvangen uit Berlijn, dat drie legercorpsen üe hpofyslad bewaken, het oveiige deel van hel Duitsehe leger is verspreid. Siberische legercorp sen, ongeveer 250.000 ma,n sterk, tukken u"t Mand.poerije naar Polen op. Frankrijk. PARIJS, 2 Sept. De 22-jarige zoon van den Franschen generaal Cantelnau is onder de oogen van zijn vader doodgeschoten in de huurt van 3t Quentin. Deze zoon is een van de dertien kinderen van den generaal. Hij had pas de krijgs school van S-t. Cyr verlaten. SCHIEDAM, 1 Sept. Vertrokken naar zee ter hariDgvisscherij de loggers SCH. 167 »Jan v. d. Toorn", sch. A. PronkSCH. 113 «Johannes", sch. T. v. d. Zwan SCH. 10 «Pollux", sch. H. Ammeraal, alle voor de derde reisSCH. 250 »L. R. Koolemans Beijnen", sch. C. Pronk SCH. 205 «Liduina'sch. C. de Graaf, beide voor de tweede reis. SCHIEDAM, 2 Sept. Vertrokken naar zee de loggers SCH. 394 «Emma", sch. A. Dijkhuijzen SCH. 418 «Mentor", sch. J. Roeleveld, beide voor de derde reis; en de motorlogger SCH. 131 «Toe komst", sch. W. Rog, voor de tweede reis. SCHIEDAM, 2 September. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de loggers, SCH 69 «Clara I" schipper F. Verbaan, voor de 2e reis, SCH 171 «Catharina" schipper P. v. d. Sman, SCH. 233 «Wouter" schipper J. Ammeraal, SCH 236 «Noordster," schipper P. Taal, allen voor de 3e reis. BEURS VAN SCHIEDAM, 2 Sept. 1914. Moutwijn. Officieel» noteering van de Commissie uit dn Kamer van Koophandel voor de Beurs. 18 Aug. 19 Aug. j 1 Sept. 2 Sept. f— f— j fllVa j f 13 per Hectolftet wonder fuat en zonder belasting, Name»» Conmistie voor de floleerfapi Bond van Distillaten»"! Moutwyn:. Jenever: Amsterdamse he proef.: Spoeling: Stemming op heden willig. Sfiritua, 1 Sept. 1 Sept. f 14 f f f 1.60 2 Sept. f 14 f f t 1.70 Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus: f 1934 a f 201/2 f 14a f f 9— a f 9 V8 Stemming op hedenkalm, 2 Sept. f 193/4 a f 201/4 f 14- a f f 9- k f 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3