Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Af no - oöJ10 De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallen verzekering 37ste Jaargang;. Donderdag 3 September 1914 No. 11018 ppn bö Ter,ies r jacht! F E U I L L E T O N? OTereeniomstig op ie polis Termelie yoorwaarden. Offideeta berichten. V isscherij -Inspectie. Buitenlandsch Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelirtgen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt gewaarborgd door de btf verlies van een hand, voet of oog Hollandscke Algemeene S U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. BEKENDMAKING. De Hoofdinspecteur der Visscherijen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge Koninklijk besluit van 27 Augustus 1914 (Staats blad no. 425), met ingang van 31 Augustus 1914 zal eindigen het verbod om te visschen met het spiering- drijlnet in de Zuidhollaudsche stroomen en in de Zuidhollandsche benedenrivieren. 's-Gravenhage, 29 Augustus 1914, De Hoofdinspecteur der Visscherijen voornoemd, J. M. BOTTEMANNE. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 31 Augustus 11, no. 3 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit, met wijziging van dat dd. 24 Augustns II., no. 8, door Gedeputeerde Staten be paald is: le. dat voor het in Zuid Holland gelegen deel der Nieuwe Hollandsche Waterlinie ten westen van het Merwedekanaal, met uitzondering van de gemeenten Gorinehem en lianen, de jacht op waterwild geopend blijlt en de jacht op klein wild opnieuw opengesteld wordt op HEDEN, met uitzondering van de jacht op fazanten en hazeü, die geopend wordt op Donderdag 1 October as., met zonsopgang 2e. dat genoemde jachtbedrijven dus tot nadere aankondiging gesloten zullen zijn in de gemeente Arkel (gedeeltelijk), Asperen, Éverdingen, Gorin ehem, Hagestein, Hei- en Boeicop, Heukelum, Kedichem, Leerbroek, Leerdam, Meerkerk (ge deeltelijk), Nieuwland, Schoonrewoerd en Vianen 3e. dat in de geheele provincie het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in eene eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel geoorloofd blijven. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsclie Staatscourant worden geplaatst. 's-G raven h age, 1 Sept. 1914. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. Er is de laatste dagen niet veel verandering gekomen in de opstelling der troepen in Noord- Frankrijk, tenminste wij hebben er niets van gé hoord Heel eventjes wordt gerept van oen •over winning van de Fransche tncepen opliet leger van den kroonprins. Bevestigd werd het bericht niet en als liet waar was z,ou men wel wat har,Ier hebben geroepen. Van een verderen opmarsch der Duiuciie troe pen is echter pok niets bekend. Officieel wordt medegedeeld, dat .,e Fransche vesting' Civet aan de Maas op 31 Augustus .ge vallen is. Een bijzondere correspondent van uo „Daily Chronicle", die Maandag; uit een stad beefi ge seind, waarvan de naam door den censor is geschrapt, meldt, dat de Engelsche troepen in het dal van de bpven-Oise in een verbiLsij ge. verbt gewikkeld waren. De Duitschets zonden grocte massa's troepen naar dezen hoek van het slagveld, in de hpop, een van de gr op te wegen r.aai Parijs in handen te krijgen. De slag duurde Zo.icag en Maandag vporf. De vijand leed reus achtige verliezen, doch won eindelijk, dopr zijn c-vernlacht eenig terrein. P a r ijs. 0:k gisteren hebben Zeppelins bommen ge worpen. in Parijs. Do ambassadeur der Vereenigde Staten heeft aan zijn regeering gerapporteerd over hel wer pen van hommen op Parijs, wat hij niet alleen een tnmenschelijke daad vindt, doch opk ten schending van de Haagsche conventie acht te zijn. i Dc stemming in Parijs schijnt nog al kalm té ijn en men vreest niet voor een beleg: van Je stad meldt men uit Parijs, maar de Parijsche correspondent van dc „Züricher Ztg.", die den Fianschen steeds vriendschappelijk gezind is ge- we st, schrijft, er anders over en stelt vast, dat mui te Parijs steeds meer ontmoedigd begint te vodden. De uitslag van den strijd in België heeft aan do grpote verwachtingen den bocem inge slagen. De zenuwen der Parijzenaars zijn de laat ste weken zeer gespannen en' men begint te twij felen aan het legerbeleid. Tot nog toe heeft pok nog geen enkel Fransch journalist de krijgsver richtingen mogen volgen. De pers, die voor kor ten rija de volle waarheid van het ministerie verlengde, ziet nu zelf de noodzakelijkheid van gr', oie terughoudendheid in. De Milanee-sche „Secoio" meldt, dat de Bank van Frankrijk haar geldswaardig bezit naar Bor deaux heeft overgebracht. De Duitsche generale staf deelt mede Het centrum van het Fransche leger, ongeveer 10 legerkorpsen sterk, werd gisteren tusschen Reims en Verdun door onze troepen teruggewor pen. De vervolging wordt heden voortgezet. De Fransche uitvallen uit Verdun werden afgeslagen. De Keizer bevond zich tijdens den strijd bij het leger van den Kroonprins en bracht den nacht te midden zijner troepen door. (w.g.) De sous-chef van den grooten generalen staf: VON STEIN. DE FRANSCHE REGEERING NAAR BORDEAUX. Men seint ons Te Parjjs is een proclamatie aangeplakt^ GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 95) Dit gevaar waaraan zij kwamen te ontsnappen had hun in den beginne moed gegeven, zij hadden goed doorgestapt; dan was de zwakheid gevolgd met het besef hunner verlatenheid. Hoe zouden zij het aanleggen om de grens te bereiken, die grens waar al hun leed eindigen zou? Zouden zij de krachtdadigheid en de noodige sterkte hebben om tot daar te komen 't Zij waren Oberstein reeds voorbij. Een geweldige wind blies sneeuw in hun aan gezicht en maakte hen blind. Zij waren gedwongen stil te houden. Zij lieten zich neerzinken op eenen boomstam en aanschouwden elkander bedroefd. - Ik heb grooten honger, zeide Jozef Muller. Instinctmatig vielen zijne oogen op alles wat hem omringde, alsof hoopte er hulp te vinden. Ik, zeide Jeroom, ik heb honger en ik heb slaap ik moet een weinig rustten. Dit zal mij goed doen. Trachten wij te slapen' zeide Jozef. Vruchteloos zochten zij naar eene hut deze plaats van het bosch was volkorhen eenzaam. Zij raapten eenige takken op, staken er het vuur aan en warmden zich, dan maakte een on overwinnelijke slaap zich van hen meester. Zij lieten zich in de sneeuw vallen, gansch uitgeput, en geenszins denkend aan het gevaar welk zij liepen van aldus in te slapen en levend begraven te worden. Het was alsdan veertien dagen geleden dat In- gelrans en le Bailly aan Madelor hadden gezegd «Uwe dochter kan nog twee weken leven, mis schien drie, indien er voor haar hoop opdaagt. Na dien tijd, als Jeroom niet terugkomt, zal zij sterven. XVI. Zij waren in slaap gevallen aan den rand van een weg die door het bosch liep en eenige mijlen van daar op een weg uitkwam, die van Oberstein naar het dorp Lauterecken leidde. Dienzelfden morgen reed eene kar waarin een sterk paard uit de streek stond .gespannen en waarop twee mannen zaten het bosch. in. Een dezer twee boeren is ons onbekend. De andere, onze lezers kennen hem, is degene dien Siméonne heeft uitgezonden om Jeroom op ta zoeken. Het is Josillet. Forbach verlatend om zijne gevaarlijke reis te ondernemen, had hjj een jongeling uit de streek waarin wordt aangekondigd, dat tie Fransche Uegeering naar Bordeaux is overgebracht. L o n g w y. Een onzer correspondenten die na lange.om zwervingen Gent wist te bereiken, schrijft: Het is onmogelijk een goed beeld te gegeven geven van gruwelheden, die daar te zien zijn. Het slagveld gaat van Aubange, over Halanzy, Musson, Balancy en Ethe tot aan Virton. De meeste plaaatsen als Musson, Balance en Ethe zijn geheel en al verwoest. Overal liggen dooden. De kerken liggen vol gewonden. In vele plaatsen werden de mannen als franc-tireurs doodgeschoten en de vrouwen en kinderen lijden grooten nood. Op het slagveld, in België, en over de grens tot Longuyon, ziet het er verschrikkelijk uit. Op de velden is alles platgetrapt en gereden. Longuyon, dat den laatsten tijd als vesting was ingericht, is voor de helft in asch gelegd. Ook hier liggen op het slagveld hoopen dooden en in gebouwen liggen vele gewonden. Longwy-haut (de bovenstad van Longwy) is één puinhoop. Men krijgt daar den indruk, alsof ér een vreeselijke aardbeving had geheerscht. De burgers van de stad waren reeds dagen ge leden weggezonden. De bezetting ongeveer 4000 man, die zich zeer heldhaftig heeft verdedigd, kon in de laatste dagen slechts in de casernatten ver blijven. Overal elders was het gevaarlijk. Op het oogenblik, dat de Duitschers een stormaanval zou* den doen, gaf de bezetting zich over. De com mandant werd voor den Duitschen kroonprins gevoerd, Op dit moment is de vesting door de Duitschers bezet. Lotharingen. Fen officieel communiqué meldt, dat in oen topatuad geen verandering is gekomen. Een stadgenoot uil Leu v.e n ontvlucht. Onder degenen, die in den naciu van Dinsdag op Woensdag des nachts om twaalf uur uit Leu ven zijn gevlucht bevond zich pok onze stad genoot Pater Zoetmulder. Verder ae paters Bak ker rit Den Haag!, Bern, Mets uit Dokkum, Van dc- Venne uit 's Hertogenbosch, en Sanders uit Le iden. Zij gingen te voet naai Sint Tiuyen, wer den onderweg voortdurend gevisiteerd, beleedigd en mishandeld. Eenmaal werden zij zelfs terug gezonden, doch graaf Von Zeppelin trad voor her tusschenbeide. Twee Belgische paters echter mochten niet doorgaanhun vrijbrief werd ver in nd en men vreest voor hen het ergste. Van Sint Truyen ging de reis per boerenkar tot Maa- seybk Mgr. Cpenraets en een pater Dominicaan weiden als gijzelaars gevangen genomen. In Antwerpen, hellen de bomlmen van uit Zeppelins in de sl ad geworpen een ware paniek veroorzaakt. Men acht zich niet meer veilig in de vtad en dui zenden verlieten de stad in allerijl, met achter lating van al hun bezittingen om hun leven te reiden. Vluchtelingen uit Leuven en andere plaatsen do en allen verhalen van het woeste op Li eden der met zich genomen. Het was een eerlijke betrouw bare jongen. Ghristian had de voorstellen van Josillet die vraagde bem te volgen, aanvaard, zoo zeer uit haat voor de Duitschers, als uit liefde voor de avonturen. Hij zou eene kostbare hulp wezen in deze streek waar Josillet al spoedig kwade vermoedens zou hebben verwekt en reeds bij de eerste stappen aangehouden zou geworden zijn. Ilij sprak het Duitsch alsof het zijne moeder taal was. Eenige dagen na hunne aankomst in Duitsch- land, stootten zij op zekere moeilijkheden om hunne reis voort te zetten. Christfan vernam dat er strenge bevelen werden gegeven in al de steden en in de dorpen om geen enkelen vreemdelin te laten door gaan die zich naar de grenzen begaf. Hij begreep ook dat de politie van Mayence twee vluchtende Fransche soldaten zocht met wie zij zich niet verder zou hebben bezig gehouden, hadden zij geen twee drogonders gedood, tijdens eenen twist. Wat Christian en Josillet redde was de per soonsbeschrijving die overal werd gegeven van Jeroom en van Jozef Muller. Wat hen nog redde, vyas de weg dien zij volgden. Inderdaad zij begaven zich naar Mayence en men kon niet onderstellen dat zij wilden vluchten, vermits zij de stad naderden in plaats van er Liï'.teehers. Waar deze berichten uit betrouwba re bron komen kan men aannemen, «lat het ge drag der Duitschers van dien aard is dat gerust kan gesproken worden van Duitsche gruwelen. Aan een brief van een Belgisch piiesier, aan dezen door diens broeder gericht, is het vol gende pulleend: Beminde broeder. «Heel onze bevolking is (er nee geslagen dopr de gruweldaden, heel ons land Pooi, door de Duitschers gepleegd. G i'-jlerenavond zijn hier komen aangesukkeld 7 anue kloosterlingen, uit Leuven te voet tot St. ïjwiden gevlucht, en vandaar op eene boerenkar hier aangeland. Wat die eerbiedwaardige kloosterlingen over de misdaden der Pruisen verhalen is zóó af- scl uwelijk, dat het haast niet te gelo-iven is. En wat de zeereerw. heer Pastoor van N. ver? aalt is even afschuwelijk. De vrouwen on derdaan de gemeenste behandelingen onder de opgen hunner mannen en kinderen. De zeereerw. heer Gist, pastoor van Haelen- bij-Piest is opgehangen. De zeereerw. heer V.n Swijzenhoven, pastoor-deken van Beetin- gen, terwijl hij een stervende vrouw, bijstond, is doodgeschoten. De vr-ouW lag in doodstrijd, i-C'.n de Pruisen binnenkwamen en het bed onder haar wegtrokken. „Och, wacht (och even, had de zeereerw. heer deken, gij ziet toch, dat de arme vrouw npg; slechts een paar minuten meer tc leven leeft," Daarop trok een soldaat zijn revolver en velde den zeereerw. deken dopd neer. M oedend over de nederlaag te Meche.en gei leden, hebben de Duitschers de stad Leuven in brand gestoken. Van Leuven tot -Thienen staat gten huis meer recht. Te Schaffen werden 21 menrchen gefusilleerd en gansch het dorp in b and gestoken. Te Lummen werden 4G huizen in asch gelegd. De kerk werd beschoten maar, als bij mirakel, Weerstond ze aan de vijandelijke kogels. Toen zijn de Duitschers in de keik gedrongen en hel ben er alles verwoest. Verscheidene dorpen nn j HerCk-de-Stad zijn geheel verwoest. Fo zoo gaat het omtrent overal Jaar ten min ste, waar de Duitschers cenigen tegenstand ont moeten Zij beweren, dat Belgische burgers op hen schieten, doch negenmaal op de tien is dat anders niets dan leugen, een uitgevonden voor wendsel, om hun woeste wraakneming voor het oog) der beschaafde wereld ie verrechtvaardigen. Beminde broeder, laat ons bidden, laat ons bidden, O, wat wordt ons diet haar v aderland ,ioéh hard beproefd! En niets toch, niets hadden wij jen Duitschers misdaan. Een Nederlander de Eerw. Pater Bern. Mets schrijft aan het Centrum De. soldaten kunnen geen priester zien of zij geraken in woede. «Zwijnen, vuile honden, volks- verdommers," deze en dergelijke woorden braken zij tegen de priesters uit. De beleedigingen en mis- zich van te verwijderen. Om niettemin onaangename ontmoetingen te vermijden, verlieten zij zoo dikwijls mogelijk de groote wegen en sloegen zijwegen in, het geen hunne reis merkelijk verlengde. Deze reden had hun het bosch doen nemen dat zich van Lauterecken naar Sobernheim uitstrekt. Zjj hadden het dorp juist verlaten;'de dag begon aan te breken en sedert twee uren rolde het rijtuig moeilijk voort op hoopen sneeuw. Eensklaps bleef een der wielen vast zitten en het paard viel. Het rijtuig helde zeer naar den eenen kant, en de twee manneu waren verplicht af te stappen. Terwijl Josillet het paard uitspande en poogde het op te richten ging Christian in het bosch eenen stok afsnijden om er het wiel mee buiten het spoor te zetten. Hij kwam eenige minuten later terug hij scheen ontsteld en was bleek. Mijnheer Josillet, zeide hij, niet ver van hier liggen twee mannen, die dood zijn. Waar In het kreupelhout. Het zijn twee arme duivels die de onvoorzichtigheid begingen zich in de sneeuw te slapen te leggen en die stierven van koude. Mogelijk leven zij (Wordt vervolgd).- f1000::è:f200

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1