Dagblad voor Schiedam Omstreken. f De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering 37ste jaargang; Vrijdag 4 September 1914 No. 11019 fflfl by verlies f»4r Z. H. Benedictus XV. De Verkiezing. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oyereenioistlg op de polls yermelde voorwaarden, levenslange Q f) H verlies van geheele I /Bill een hand, invaliditeitI L U w voet of oogj I U |J I y y een duimw wor>it gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van bii verlies van eiken ande ren vinger. Een jubelklank schalt over landen en zeeën door heel de roomsche wereld Habemus Pontificem. Wij hebben een Paus. Weer zetelt op den troon van Petrus, het zichtbaar opperhoofd van Christus' Kerk op aarde. De Kerkvorsten hebben zich vereenigd in het conclaaf en voorgelicht door den H. Geest Ifebben zij gesproken. En over geheel de wereld, urbi et orbi, heeft het weerklonken God schonk ons een nieuwen Paus, Giacomo della Chiesa, Benedictus XV. Voor de 266e maal wordt een mensch aange wezen tot opvolger en door Gods genade tot een anderen Petrus, van wien Christus zeide»Op dezen steenrots zal ik mijne Kerk bouwen en de poorten der hel zullen haar niet overweldigen." Wy brengen thans onze hulde aan den Opper herder, wij schenken Hem onze liefde wij onder werpen ons aan Zijn gezag. Wij danken God en tvij bidden Hem, dat hij spare onzen Vorst en Vader, geve Gode, dat het pontificaat van Benedictus XV begonnen onder zoo droevige omstandigheden, moge worden een tijdperk van bloei voor de Kerk en van vrede voor de menschheid. God spare onzen Paus Benedictus XV nog vele jaren, make hem gelukkig op aarde, bevrijde hem van zijne vijanden en zegene zijn pontificaat, tot heil der Kerk Habemus Pontificem. »De cycloon van den dood blijft rondgieren, de zondenstraf der volkeren schijnt te moeten volge- meten tot bitter eindemaar terwijl over de slagvelden van Europa het dooden orgel der kanon nen dreunt, voltrekt de Voorzienigheid haar werk in gebeurtenissen, welke machtiger zijn dan de berekening der menschen. Te midden der ver schrikkelijke gerechtigheid, welke op het oogenblik de geschiedenis schrijft, heeft de verrezen Gekrui sigde, die met Zijn Kerk zal wezen tot de voleinding der eeuwen, aan de wereld een nieuwen Sleutel bewaarder geschonken van het gebouw des Heils, het eenige, waarvan de muren, op de rots ge grondvest, overwrikte blijven staan, hoezeer rond om ook puinen over puinen storten Het Conclave heeft gezeteld, de gezalfden heb ben beraadslaagd, terwijl zij volhardden in het gebed. En zie, in de verlichting des H. Geestes is over een hunner de uitverkiezing gevallenhij is opgestaan met gezag bekleed Habemus Pontificem Wij hebben een Opperherder! Urbi et orbi wordt ftians verkondigd, dat voor de 266e maal het wonderbare is voltrokken en Petrus herleefde in een der apostolische geroepenen, kardinaal G. della Ghiesa. Wij hebben een Paus I De rouwende Kerk kreeg weer een Vader, de kerkelijke orde, een oogenblik geschonden door den dood. werd aller waardigst hersteld, aan de ontluisterde hiërarchie is weer de kroon opgezet. Wij hebben een Paus 1 Geen krijg, geen uit barsting van het menschelijk geweld, geen ver warring van Europa heeft deze grootsche gebeur, tenis waarin de H. Geest Zijn werkzaamheid openbaart en waarmee de historie haar tijdperken pleegt te verdeelen, kunnen tegenhouden. De smart over het wraakgericht, waarin de zonden der volkeren begeven werden, had ons een bemin, den Opperherder ontnomen, maar zie, nu de gruwelen zich ophopen onder het angstgeschrei der natiën verrijst aan de kimmen van het bloe dige Europa weer een Vredevorst in het blanke kleed. Hy rijst als de troost der teisteringen, die ons treffen, en als de hoop van het straks uitge woede tydperk. Nu herademd de beklemde wereld een oogenblik in de zekerheid, dat God de vol keren niet geheel verlaten heeft en de verschrik kingen een einde zullen nemen. En de Katho lieken, wier uitzichten in het licht der eeuwig heid staan, weten, dat hij, die daar komt in den naam des Heeren, wel droevig is gestemd door de platgebrande velden der religio depopulata, welke ontvolkt werden door de slechte zeden eener verworden beschaving en de slagen van een straflenden oorlog, maar ook dat hy hen doorschrijdt »l3 de zaaier van de nieuwe oogsten der Kerk< die in de angsten en boeten der volkeren zullen rijpen. God zal hem geleide geven op zijn weg, om de wereld te herwinnen voor de idealen, die onaantastbaar zijn voor den strijd der nationalen hartstochten, en om het^Kruisteeken des vredes zegevierend te dragen over den stroom van den haat Wij hebben een PausOpnieuw heeft een van het uitgezochte college der luisterrijke herders het offer en de glorie aanvaard des Kruises, en .zich aan de onmetelijke verantwoordelijkheid van de opperleiding der zielen, in het Vaticaan gevangen gegeven voor Christus. Vóór hij eenige uren ge leden onze Vader werd, was hij nauwelijks aan ons bekend, gelijk kardinaal Jozef Sarto, eer hij door de beschikkingen der Voorzienigheid werd uitgelezen uit dien bewondereaswaardigen adel der hiërarchie, waarvan elk leven als een model van ascese en katholieke heldhaftigheid kan wor den aangezien. Wij hebben een Paus 1 Neen, gij zijt geen on bekende voor ons, H. Vader; van het oogenblik af, dat de verheffing, die niet gij, maar God heeft gezocht, U plaatste op den Stoel van Petrus, welke staan zal zoolang de wereld staat, zijt Gij voor de Katholieken van geen land ter wereld nog een vreemde En terwij 1 al uw zonen u van de grenzen der aarde de gevoelens van hun opnieuw verblijd kinderschap toestieren, mengen ook de Katholie ken van Nederland, die gelijk pas nog ons Doorluchtig Episcopaat in de milde herinnering bracht - om »hun groot geloof en vromen gods dienstzin door uwen heiligen voorganger Paus Pius X als de troost van zijn vaderhart waren geprezen, hun oprechte huidekreten in deze alge meene uiting van hartelijk eerbetoon. Gij zijt geen onbekende, Gij zijt het middelpunt der hiërarchie, de Drager der Tiaar, het Schild der Kerk, de Opperherder der volkeren. Als Gij zegent, knielen wij als Gij spreekt, gehoorzamen wij als Gij leeraart, gelooven millioenen. Want Gij zijt Petrus, en onder de belofte, welke aan U gegeven is, gaan wij de kerkelijke toekomst in, welke, hoe ook de gevaren grijnzen, opnieuw de vervulling dier be lofte zal zien »Op dezen Steenrots zal is Mijn Kerk bouwen, en de poorten dér hel zullen haar niet overweldigen 1" Tijd". Eenige bijzonderheden uit het leven van Z. H. Benedictus XT. Zijne Eminentie Kardinaal Giacomo della Chiesa werd op 21 Nov. 1854 te Genua geboren zijne ouders waren markies Giuseppe della Chiesa en markiezin Giovanna Migliorati. Hij deed zijne eerste studiën met veel succes aan het Colegia Crapanica te Rome, ging vervolgens over naar de Accademia dei Nobili ecclesiastici. Etn vlugge, levendige geest kenmerkte den jongen prelaat mèt een fijnen diepen kijk, die bij de moeilijkste aangelegenheden dadelijk den diepsten grond van de meest verwikkelde kwesties wist te doorpeileu. Daarbij had mgr. Chiesa de gave zijn gedachten op gemakkelijke en elegante wijze weer te geven. Een ijzeren geheugen stelde hem tevens in staat alle opgedane ervaringen en wetenswaardigheden vruchtbaar te maken en-in alle omstandigheden toe te passen. Even hoog en schitterend als de ontwikkeling van zijn geestesgaven was toen reeds zijn karakter- Bescheiden en niet op den voorgrond dringend, was hij van een onbuigzame rechtschapenheid, maar tevens van een uitnemende en haast trefïend-trouwe aanhankelijkheid. Vooral was mgr. della Chiesa een buitengewoon vroom priester. Hij was meerdere jaren overste van de Derde oi de van Fransciscus. Hij begon zijn diplomatieke loopbaan onder de auspiciën van Kardinaal Rampolla met wien hij naar Madrid ging, toen deze daar Nuntius werd. Hij vergezelde kardinaal Rampolla wederom naar Rome, toen deze Staatssecretaris werd van Z. H. Paus^ Leo XIII eindigde en kardinaal Rampolla l|pt Staatssecretariaat neerlegde, benoemde Paus Pius X den nog jongen kerkdijken diplomaat tot aartbisschop van Bologna, als opvolger van Kar dinaal Svampa. Hier onderscheidde hij zich door zijn eminente gaven en buitengewonen herderlijken zielenijver. In Mei van dit jaar werd 'hij door Z. H. Paus Pius X z. g. tot het purper verheven. De »Giornale d'Italia" vertelt omtrent de ver kiezing van den nieuwen Paus Vóór de stemming van hedenmorgen wist men reeds op het Vaticaan, dat de meerderheid der kardinalen het eens was over de verkiezing van kardinaal della Chiesa. De voorlezing van de eerste stembriefjes door de kardinalen-stemopnemers geschiedde onder diepe stilte. Onmiddellyk na de aflezing van de dertigste stem teekende de meerderheid zich af ten gunste van kardinaal della Chiesa. Er heerschte een groote spanning. Vervolgens kwamen er weer 5 of 6 stemmen voor kardinaal della Chiesa. Daarna kwam er een kleine onderbreking. Men kwam aldus aan de 38e stem, waarbij onder de kardinalen een licht stemgeruis#h op ging- Acht en dertig stemmen op de 57 is niet vol doende al is dit aantal ook het tweederde deel van het totale aantal stemmen, op een candidaat uitgebracht daar de mogelijkheid bestaat, dat een kardinaal op zichzelf zou hebben gestemd en deze stem wordt niet meegerekend. Lang hoefde er niet gewacht te worden. De 39e stem was voor kardinaal della Chiesa. De andere stemmen werden snel opgelezen. De architect Schneider bracht een instrument in werking, waardoor alle troonhemels, behalve die van kardinaal della Chiesa, werden neerge laten. Aller blikken waren naar kardinaal della Chiesa gericht, die in diepe overweging verslonden was en met neergeslagen oogen en onbewegelijk daar stond, moeilijk zijn ontroering beheerschend. De camerlengo liet het zilveren klokje luiden onder groote ontroering van de conclavisten en van hen, die buiten de Sixtijnsche kapel te wach ten stonden. Dit was het teeken, dat de Paus gekozen was. De ceremoniarii traden dan de kapel binnen. De kardinaal-deken, gevolgd door de ceremo niarii, begaf zich naar het altaar waarvoor de nieuwe Paus biddend was neergeknield en richtte tot hem de vraag, of hij de verkiezing aannam. De Paus antwoordde, dat hij zich niet tegen den klaarblijkelijken wil Gods verzette. De deken van het H. College knielde voor den Paus neer en vroeg Hem, welken naam hij zou aannemen. Zonder aarzelen antwoordde de Paus Benedictus XV. Daarna werd onmiddellijk de offieieele acte der verkiezing opgesteld. De Paus werd nu naar de vestiaire bij de sa cristie geleid, waar hij de pauselijke kleederen aantrok. Vervolgens begaf de Paus zich wederom naar de Sixtijnsche kapel, waar Hij op den troon voor het altaar plaats nam. De camerlengo en alle kardinalen knielden voor Hem neer en kusten zijn hand, waarna Hij hen omhelsde. Dan stak de camerlengo den visschersring aan den vinger des Pausen. Intusschen verspreidde zich het gerucht der verkiezing door het geheele Vaticaan. Reuter seint Prins Chigi ontving om kwart over 11 uur mededeeling, dat kardinaal della Chiesa tot Paus was gekozen. Om tien minuten voor half 12 ontving mgr. Misciatelli, de gouverneur van het conclaaf, een briefje van den nieuwen Paus, waarin gevraagd werd, dat de hekken der basiliek van St. Pieter geopend zouden worden, want dat binnen weinig tijds de uitroeping van den nieuwen Opperherder zou plaats hebben. Om vijf minuten voor half 12 verscheen de ceremeniemeester mgr. Respighi op het balkon voor den middengevel van de St. Pieter en deed een rood tapijt uitspreiden. De menigte, welke uit verscheidene duizenden personen bestond, brak in levendige toejuichingen los. Om vijf minuten over half 12 verscheen kar dinaal della Volpe, deken van de kardinaal-diakens, op het balkon. Hierop stond ter rechterzijde mgr. Capotosti, welke het kruis des Pausen droeg. Kardinaal della Volpe sprak de ritueele formule uit, waarbij de verkiezing van kardinaal della Chiesa werd afgekondigd, er bijvoegend, dat hij den naam van Benedictus XV had aangenomen. De menigte op het St. Pietersplein juichte geestdriftig. Vervolgens ging zy de basiliek binnen om den eersten zegen van den nieuwen Opperherder af te wachten. Pe Fransche regeering naar Bordeaux .overge bracht 1 Dit is wel het voornaamste bericht, dat ons gisteren bereikte. Men vreest dus voor een insluiting van Parijs. Het Fransche leger is naar het Zuiuen terug getrokken. Dit wordt officieel uit Parijs mede gedeeld in het volgend bericht. De linkervleugel is tengevolge van de voortge zette omtrekkende beweging der Diutschers en om geen beslissendèn slag te aanvaarden, die onder ongunstige omstandigheden zou kunnen hel ben plaats gehad, gedeeltelijk naar het Zui den, voor een ander gedeelte naar het Zuidwesten te t ug ge trokken. üe actie in de streek van Rethel (een N.O. van Reims) heeft het den FranscLen strijdkrach ten mogelijk gemaakt den vijand voor een oogen blik op te houden. Aan het centrum en aan den rechtervleugel, in Les .Woevres, Lotharingen en de Vogezen, is de toestand onveranderd. De bekendmaking: van dit bericht bracht in Pat ij- grooto ongerustheid teweeg. Vrouwen en kinderen verlaten de stad. Be „Liberté" schrijftMen kan zeggen, dat de Oorlog in het tweede stadium is gekomen. I e Fr.anachen zijn aan de eene zijde tot de poor ten van Parijs teruggedreven, aan ie andere zijde houten zij de poort van Lotharingen stevig toe- gegrendeld. De Fransche legers staan nog, te Pa rijs en te Nancy. Zij zijn teruggetrokken, doch niet overwonnen. De Duitsche linie breidt zich euneens van de Seine tot de Moezel uit. De vertinoingslijnen strekken zich uit tot oen Rijn, maar terwijl de voiorhoede Parijs nadert, is Ber lijn in onrust over de bedreiging van den inval de:r Russen. Het versterkte Parijs van 1914 is oi ie niet meer het versterkte Parijs van 1870. Op het opgenblik beschermt een gordel van groote Lu ten Parijs, op e en afstand, w elke een bele gering eerst mogelijk maakt, wanneer er 700,000 man voor gebezigd worden. Be „Liberté" schijnt verder te ge moven, clut ae Duitschers besloten zijn tot oen fcrachtigen aanval pp een sector. Het blad zegt, dat deze onaerneming een afdoende bescherming van de flanken en den rug van de aanvaiskolonne ver- eischt, en dat zij met een4 halve belegering ge lijk staat. Gekneld tusschen Parijs en het Fran- he» leger in het binnenland, aat geheel vri) is in zijn bewegingen, zullen aldus besluit ue „Liberté" de Duitschers niet Kunnen sla gen, indien elk zijn plicht doet. Maar wat er ook gebeure, de oorlog zal worden voortgezet en de Fransche legers zullen stand houden. Het manifest, waarin de regeering bekend maakt, dat besloten is, de zetel der regeering naai Bor deaux over te brengenluidt Franschenl Sedert eenige weken 2ijn onze troe pen in verbitterde gevechten met het vijandelijks leger gewikkeld. De dapperheid van onze sol daten heeft hen op verschillenae plaatsen be sluie voiordeelen doen behalen, doch in het Noor den Leeft de druk van de Duitsche strijdkrachten ons tot den terugtocht gedwongen. Deze toestand legt den president der republiek en de regeering een smartelijke beslissing op. Om te waken voor het nationale welzijn en de publieke organen zien zij zich voor het oogenblik verplicht uit Parijs te vertrekken. Onder leiding van zijn voortreffelijke:! bevel hebber zal het Fransche leger vol moed en vuur de hoofdstad en haar vaderlandlievende bevol king tegen den overweldigter verdedigen. Be oorlog moet echter tegelijkertijd cp het ove rige gedeelte van ons grondgebied worden voort gezet. Zonder vrede of wapenstilstand, zonder ustpoos of zwakheid zal de heilige strija voor de. eer van de natie en het herstel van Let ge- schonden recht wtorden volgehouden. Geen van onze legers is tot wysen gebracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1