Verspreide berichten. Binnenland. ca 7Gto sommige gevoelige verliezen geleden heb ben, aan zijn de leege plaatsen onmiddellijk weer aangevuld. Het oproepen der rekruten verzekert Ons voor het vervolg nieuwe manschappen, nieu we krachten. Volhouden en vechten, dat moet het wacht woord der verbonden legers van Engeland, Rus» laix. België en Frankrijk zijn. Volhouden en vech ten, terwijl op zee de Engelschen pns helpen om de gemeenschap onzer vijanden met de overige werekt af te snijden. Volhouden en vechten, ter wijl ue Russen voortgaan op te rukken om aan het hart van het Buitsche rijk den beslissenaen st,0|0t toe te brengen. Het is de taak van de regeering eer repu bliek, ;om dezen hardnekkigen legenstanö te lei den. Overal zullen de Franschen voor de verde diging van hun onafhankelijkheid opstaan, maar ,cm aan de geweldige worsteling kracht en af- doendheid te verzekeren, is het. noodzakelijk, dat de re geering vrij blijft om te handelen. Op verzoek van de militaire overheid heeft de regeering dus haar zetel voor het oogenblik naar een punt van het grondgebied overgebracht, waai zij in ongestoorde verbinding met het ge hotte land kan blijven. De regeering verzoekt da le.lt-n van het parlement zich niet ver van haar te verwijderen, opdat zij met hun medeleden een yrr boiol van de nationale eenheid kunnen blijven vormen. De regeering verlaat Parijs eerst, nadat zij 'de verdediging van de stad en het versterkte ieger- kemp met alle in haar macht staande minneten verzekerd heeft. Zij weet, dat zij oe bewonaerens- waardige Parijsche bevolking niet tot kalmte, vast beslotenheid en koelbloedigheid behoeft lie ver manen Hier toont men steeds aan de meest ver heven plichten te voldoen. Franschen 1 Laat o-ns waardig blijven onder deze tragische omstandigheden. Wij zuilen ten slofte de overwinning behalen. Wij zullen haar bi halen door een nooit te verslappen wil, door te volharden en door te zetten. Een volk, dat niet wil ondergaan en dat om zijn bestaan te relden voor geen beproevingen en voor geen miers terugdeinst, kan er zeker van zijn te zullen o erwinnen. Een Buitsche nederlaag. Volgens de Engelsche bladen zouden de En gelsihen er in geslaagd zijn de Buitsche infari tene in Noord-Frankrijk te verslaan. Fen. correspondent van de „Daily Chronicle" seite uit een plaatsje in het Somme-département dat het vierde Duitsche leger, dat gedurende twee dagen getracht heeft de Engelsche strijdmacht te verpletteren, ontzaglijke verliezen heeft gele den Geen enkel leger zou besta na zijn gewees t tegen verliezen, als door het Euitsche aeze laat ste aagen zijn geleden. Geheele üiianterie-divisies werden weggevaagd. Ee Duitsche infanterie heeft haar elan verloren en is niettegenstaande de pogingen van de officieren enkele malen op de vlucht geslagen. Een 'correspondent van de „Daily Mail", die seint uit een plaats in Frankrijk acuter de En gelsche linie, verhaalt van een ruite vaan val dqar het 9e lanciers, die te vergelijken was met de beroemde charge bij Balaclava (den beroemden rit der zeshonderd, in den Krim-oorlogj. Bij een gevecht dat plaats vond dicht bij de Belgische grens, leden de Engelschen zware ver liezen door granaat-kartetsen, die werden gewor- pen uit een batterij van elf kanonnen, die in een bosch waren opgesteld. Urenlang bleef dat geschutvuur aanhouden, altijd met moordende uit werking voor de Engelschen. Toen deden de lanciers hun heldhaftigen aan val. Het regiment moest gedurende den rit niet enkel het directe vuur van de bewuste batterij doorstaan, maar tevens een hagel van projec tielen uit andere vuurmonden. Dioch niets kon de charge stuitende lanciers bereisten de bat terij, sabelden de kanonniers neer, maakten de kanonnen onbruikbaar, en reden toen terug. Op dien terugrit leden zij zelfs nog groote're verliezen dan bij den aanval. Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt gemeld Bij de vermeestering van het hoog in de ber gen gelegen sperfort Givet hebben evenals by Nanoen, de door Oostenrijk toegezonden motor- batterijen door hun bewegelijkheid en zekerheid van schot haar voortreffelijkheid bewezen. Zij hebben ons uitstekende diensten bewezen. De sperversterkingen by Hirzo, Ayvelles, Condé La Fère en Laon zijn zonder strijd vermeesterd.' Daarmede bevinden zich alle sperversterkingen in Noord-Frankrijk, behalve de vesting Maubeuge, in onze handen. De aanval op Reims is begonnen. De carvallerie van het leger van maarschalk Kluck is tot in de nabijheid van Parijs gekomen Het westelijk leger is voor de Aisne-linie voor uitgedrongen en zet zijn opmarsch naar deMarne voort. Enkele afdeelingen der voorhoede hebben de Marne reeds bereikt. De vijand trekt voor de legea van de veldmaar schalken Kluck, von Bülow, von Hausen en den hertog van Wurtemberg terug op den oever der Marne. Het leger van den Duitschen kroonprins heeft den vijand, die steunende op Verdun, tegenstand bood, in zuidelijke richting teruggeworpen. De legers van den Kroonsprins van Beieren en den generaal-veldmaarschalk von Heeringen heb ben nog altyd een krachtigen vyand in de ver sterkte stellingen in Fransch Lotharingen tegen over zich. In den Boven-EIzas hebben Duitsche en Fran- sche afdeelinge geregeld voeling met elkaar. w. g. VON STEIN, kwartiermeester-generraal. De Duitschers komen dichter bij Parijs. Amiens is door de Franschen ontruimd en de vesting La Fère is na een bloedig gevecht door de Duitschers ingenomen. Een bericht aan de sDaily Chronicle" meldt dat de Duitschers gisteren tot Creil, op dertig mijlen ten N. W. van Parijs, zijn genaderd. Ze zijn zelfs nog dichterbij geweest, tot Senlis, zoodat het kanonvuur in de hoofdstad kan zijn gehoord, doch ze werden van dat punt teruggedreven en in bedwang gehouden door de forten rondom de stad. Het economisch leven in Duitschland. Men schrijft ons Wie bekend is met het economische leven in Duitschland zal zich ook thans niet er over ver wonderen, dat Duitschland niet alleen in staat is zich in den wereldoorlog staande te houden, maar dat het zich economisch de meerdere van zijn te genstanders betoont. De Duitsche landbouw, die de eerste plaats inneemt onder alle groote mo gendheden, de Daitsche industrie, vooral de staal industrie, en de chemische en electro-technische industrie, het Duitsche geld- en credietwezen, al deze resultaten der Duitsche energie, vlijt en or- ganiseerend vermogen, zijn niet plotseling bij het uitbreken van den oorlog vanjde aarde verdwenen maar zij leggen thans den proef af van hun pre.' statievermogen. Duitschland voelt ook in econo misch opzicht met zelfvertrouwen en trots dat de oogen van de gebeele wereld op haar zijn gericht. De regeering zorgt er voor, dat alles systematisch in elkaar grijpt, dat geen kracht ongebruikt blijft. Het binnenhalen van de oogst, de regeling der arbeidsmarkt, de organisatie van het credietwezen door oorlogsleenbanken van den Staat, de onder steuning van achtergebleven verwanten, dat alles is terstond geschied en de Duitsche ambtena ren hebben getoond, dat zij ten volle opgewassen gen zyn voor deze nieuwe en groote taak. Zon der haperen werkt de groote machine van ons maatschappelijk leven verder. Natuurlijk zijn onze tegenstanders over dit alles zooals in het algemeen over alles wat de toestan den in Duitschland betreft, ongelooflijk slecht ingelicht. Het schijnt zelfs of zij niet slechts van de Duitsche economische verhoudingen doch ook van de toestanden in hun eigen land slecht op de hoogte zijn. Want dat men in Engeland zoo spoedig een moratorium noodig had dat intus- scheu voor drie maanden was verlengd dat de Bank van Engeland staatswaarborgen noodig zal hebben, dat het geheele discontobedrijf in Enge land zou stilstaan om van d< paniek en de verwarring in het economische leven in Frankrijk in het geheel niet te spreken terwijl alleen Duitschland rustig en zeker voortwerktdat heb ben de nationaal-economen in Londen en Parijs voor vier weken wel niet vermoed. Maar men was te trotsch om iets van Duitschland te leeren- Des te wonderlijker doet het aan te hooren op welke wijze Engeland juist na van de Duitsche energie tracht te profiteered Het Engelsche ministerie van Handel heeft een verzamelplaats voor monsters van Duische waren opgericht om deze in de Engelsche industrie te laten namaken. Terloops zij opgemerkt, dat dit een diefstal van de Duitsche patentrechten enz. beteekend welke een slag denkt Engeland hiermede de Duitsche industrie toe te brengen Voelt het niet, dat het zich belachelijk maakt door zoo openlijk bij Duitschland in de leer te gaan, nu het te laat is om te leeeren. Fransche gruwelen. Het »Saarburger Wochenblatt" van 25 Angus- tus schrijft over de heerschappij der Franschen in Saarburg, die drie dagen duurde, het vol gende »Veel erger dan de verschrikkingen van het gevecht zijn de plundering en vernieling geweest van de vele particuliere woningen en bureaux door de Fransche soldaten. Als Hunnen hebben de Franschen onder de oogen van hun officieren huisgehouden. Vooral hebben zij het gemunt op de woningen van onze Duitsche officieren en beambten. De Franschen zouden zelf lijsten van deze woningen in bezit gehad hebben. Enkele woningen wer den verschrikkelijk verwoest en leeggeroofd. Het meubilair is van den zolder tot den kelder kort en klein geslagen. Wat men kon medene- men, werd gestolen." België. De Duitsche gouverneur in België heeft de mark tot wettig betaalmiddel verklaard en wel tegen een koers van l'/4 frs. In het noorden hadden nog eenige schermutse lingen plaats tusschen Duitsche en Belgische pa trouilles. Dank zij het gebruik van zoeklichten, werd een Zeppelin ontdekt, die wederom trachtte boven Antwerpen te komen. Het luchtschip verdween in de richting van Gent. Uit Brussel wordt aan de sNieuwe Gazet" geschreven Een half uur Zaterdag heeft ons hart uit al zijn macht weer mogen kloppen Een vliegmachien een tweedekker was 't verscheen aan den vlekkeloozen avondhemel, 't Kan zoowat halfzes uren geweest zijn. Eerst dachten we dat het een Duitscher was. Maar.... werd er daar niet op geschoten Inderdaad. Buiten de stad werd er gevuurd met geweren, met mitrailjeuzen. Het was een krak-krak-krak-krak zonder einde. Een Belg dus Of een Franschman 1 De vlieger deed tweemaal de ronde van de stad, steeds hooger en hooger stygend, en vóór hij verdween. vertoonde hij tot twee keeren toe, voor de oogen van de Duitschers, die van ver bazing niet meer schieten konden.... de Mooping the loop." Was 't misschien Pégoud In ieder geval een Franschman. Op verschil lende plaatsen liet hij een wolk van papiertjes naar beneden dwarrelen, en wie er een te pakken kreeg, die konden erop lezen sPrenez courage délivrance bientöt." De Leuvensche furie. Welke correspondentie men ook omtrent Leu ven leest, alle komen hierin overeen, dat de u weldaden door Duitsche soldaten bedreven, met alle beschrijving spotten. Hoe de soldaten wat en, die Leuven tot éjén massa-graf maakten, blpt o.a. uit de volgende schets in het „Hbld": Wij wachtten, zittend met de soldaten rond een tafeltje. Eerst ging dat goed, maar. lang zaam aan werd 't weer fel luguber. It--kens-kwamen sioldaten het pleintje pp met groote manden of tasschen of zakken, die zij lachend leeg maakten biji het tafeltje. Meest kwamen er flesschen uit, volle flesschen wijn, en sigaren en sigaretten. Maar ook was er van allerlei gerei, pantoffels, en klokjes en horloges en armbanden, en ringen en ondergoed. Brood dronken wrongen de soldaten de armbanden om hun polsen tot zij stuk knapten, aan wer den zij weggesmeten. Allen liepen zij rond met zwaar dampende bandjes-sigaren, en de doosjes sigaretten werden kwistig uitgedeela aan de im mers den. Die gjngen er dan zelf .ook op uit, en kwamen later terug; met nieuwen buit. Zoo als gespeeld en gekwist werd met de sigaren en t prulgerei, werd er ook omgesprongen met den wijn. Ilesch na flesch werd opengetrokken en leeggeschonken in bekers en kroezen, di,et gtet'.g drinkers vonden, of, na, één teug stuk ge-ireten t&gen de straat, met een grauwend „Zcugl!" En de stemming' werd fel en hartstochtelijk. Vooral de schorre schildwacht kwam los. Hij verleide hoe hij huisgehouden had den vorigeu dag onder de burgers, met beestig lachend gezicht. Hij vertelde hoe hij de menschen liet geknield liggen, het hoofd gebogen tegen een muur, liefst op rijtjes van vier of vijf, o)m ze dar stuk voor stuk een schot in den nek te „kopeken Hoe hij overigens de menschen geen schot waard vond eigenlijk, de patronen waren te ciuur voor hen, liever drukte hij ze een ha •■.net in 't lijf en draaide die een paar keer om..Hij vertelde nog; veel meer détails, zóó afgrijselijk, zóó schouw beestachtig, dat je een gevóel kreeg om te zullen flauw vallen. Toch waren dit geen beroepssoldaten, 't Was alles landweer Zóó uit hun vreedzaam werk gekomen, waren zij in enkele weken verworden tot ergpr cian beesten. 't Wachten werd afschuwelijk. En 't duurde zco lang'. Twee uur, drie uur, langer nog, en de weg naar Brussel was toch maar 22 K.M. Eindelijk besloten wij dan maar aan den com- manoant een biljet voor den trein naar Aken te vr: gen, om in godsnaam weg te romen uit deze afscl uwelijke hel. Wel wisten wij niet, wist nie mand, wanneer er een trein zou zijn naar Aren, maar wij zouden dan tenminste in het station dunnen wachten en niet hoeven blijven tusschen dei e half dronken beesten." In G a 1 i c i e. Van Oostenrijksche zijde wordt erkend, dat Lemberg bedreigd wordt. Toch is het groote ge vecht daarmede nog niet beslist, daar de Oosten- rijksche troepen op den linkervleugel aanzienlijke overwinningen op de Russen behaalden en hen terugdrongen. De overwinning der Duitschers in O o s t-P ruisen wordt ook van Russische zijde erkend, de »Novoje Wreroja" schrijft Toen Rusland zich genoodzaakt zag de worste ling met de twee roofzuchtige Duitsche staten te beginnen, heeft het zich voorbereid op alle moge- lyke offers en alle mogelijke verrassingen. Geen mensch in Rusland dacht aan een zege vierende wandeling naar Berlijn en Weenen, want wij wisten, dat de woeste verstoorders van den weraldvrede er alles op zouden zetten en dat de strijd zonder genade zou wezen. Nog pas geleden vernietigden wij drie Duitsche legerkorpsen. Nu teisterde de vijand twee onzer legerkorpsen en doodde onzen dapperen generaal Sassonoff. Toch zal deze nederlaag niemand ont moedigen en het bloed onzer helden, die verplet-1 terd werden door de overmacht, zal onzen geest niet alleen aansporen tot overwinningen maar ook voorbereiden op beproevingen. Vol vertrouwen op onze kracht en de dapperheid onzer krijgers verwachten wij vol moed de succesvolle uitkomst van het gerechte werk, waaraan wij onze krach ten geven. Het Duitsche hoofdkwartier meldt: I In het Oosten oogsten de troepen onder den generaal-veldmaarschalk von Hindenburg nieuwe vruchten van hun overwinning. Het aantal ge vangenen stijgt met den dag en is reeds tot 90.000 geklommen. Hoeveel kanonnen en andere zege- teekenen zich nog in de bosschen en moerassen bevinden valt nog niet na te gaan. Blijbaar is de Russische commandeerende generaal gevangen gemaakt. De Russische legeraanvoerder is vol gens Russische berichten gevallen. De Engelsche kolonel Repington verwijt in de »Times aan het Fransche legerbestuur, dat het Noorderleger te zwak is gehouden. Het En gelsche expeditiecorps heeft Havre of Cherbourg noodig als steunpunten aan de kust, Boulogne is niet voldoende, volgens den kolonel, daar spoedig Duitsche troepen daar zullen zijn en het verdra gende Duitsche geschut alles kan verpletteren. De kwestie van de Kanaaltunnel, aldus gaat Reping ton voort, is thans voor goed van de baan. De (voormalige) Engelsche gezant te Berlijn Goschen, publiceert in de j>Times" zijn laatste onderhoud met zijn rijkskanselier. Deze zeide daarin tot hem »Wat Engeland heeft gedaan is ongelooflijk. Het is alsof iemand, die tegen twee aanranders vecht, nog een slag van achteren krijgt. Engeland draagt de verantwoordelijkheid voor alle verschrikkelijke gebeurtenissen". Op de kust bij Huil zijn nieuwe mijnen ge vonden, waardoor groote ongerustheid heerscht onder de reeders. Bij Kaap Trafalgar bevindt zich een Duitsche hulpkruiser, die de Engelsche scheep vaart benadeelt. Verbod van uitvoer van ryst. Het Stbld. no. 369a bevat een Kon. besluit van den 3den Augustus 1914, houdende verbod van uitvoer van rijst. Het graanvraagstuk. Naar de »N. R. Ct." uit goede bron verneemt, worden vour buitenlandsch graan thans zoodanige prijzen gevraagd, dat men hier te lande althans in de eerste weken op een gedeeltelijke ver vanging van het tarwemeel door een andere meelsoort bedacht zal moeten zijn. (In den jong- sten tijd zijn bij de broodbereiding, met goeden uitslag, reeds enkele proeven genomen met een zeker percentage rijstemeel of aardappelmeel). In verband hiermede wordt thans een verbod van rijstuitvoer ten ernstigste overwogen, terwijl een vaststelling van overheidswege van de minimum prijzen van inlandsche tarwe en rogge niet on waarschijnlijk geacht wordt. Staatsloterij. Naar men ons mededeelt zal de trekking der 2e klasse der 406e loterij aanvangen op Maandag 14 September a.s. De verwisseling van de klas sikale loten der tweede klasse moet plaats hebben voor of op den llen September. De trekking der volgende klassen zullen als naar gewoonte met de gebruikelijke tusschenruimten worden gehouden. De Alice H" en de »Houtdyk". De correspondent van het Persbureau Vaz Dias te Rotterdam' schrijft De overlevenden van de »Alice H" en de »IIout- dijk", de booten, die in de Finsche wateren door het stooten op mijnen gezonken zijn, hebben gis teravond hun haardsteden weder bereikt. Om kwart voor tien ongeveer kwamen zij via uit het Noorden des lands aan het Maasstation te Rotter dam aan. Het wederzien van hun bloedverwanten was zeer roerend. Wat de »Ahce H" betreft, ver namen we het volgandeHet schip was op den 18en Augustus 8 utfr van Petersburg naar Hel- singberg vertrokken. Om 10 uur werd Kroonstad bereiktnadat men een geleibrief had gekregen voor het vrije passeeren der Russische oorlogs schepen verliet men Kroonstad met een Russische loodsboot. Om hall zes ongeveer verliet de loods- gtoomboot de Alice H" daar er verder geen ge vaar was. Den 19en Augustus werd men aange houden door een regeeringsboot, welke beval dat men onmiddellijk de Papen wiekbocht moest bin- nenloopen en daar verdere aanwijzingen afwachten De »Alice H" vertrok met 12 andere schepen, door de regeeringsboot begeleid, die het schip bij het eiland Nargoen bracht en daar mededeelde dat het water verder vrij van mijnen en zon der gevaar was men zette de reis naar Hel- singborg voort in den nacht van den 20en en van Donderdag op Vrydagnacht om 1 uur stootte de stoomboot op een mijn, die het geheele voorschip uiteenrukte; de boot zonk nog niet. Men stopte dadelijk en bracht de booten half naar beneden daar het schip verder dreef. Men besloot eerst af te wachten wat er zou geschieden. Te 1.25 stootte men op een tweeden myn, die onder de machi nekamer ontplofte, waarna de boot dadelijk begon te zinken. Allen gingen in de booten en maakten, dat de booten wegkwamen. Vervolgens stootte de' Alice H" op een derden mijn, die onder het achterschip ontplofte. De Alice H" zonk onmid dellijk. De stuurboord reddingsboot zonk mede met de inzittendende andere reddingsboot bleef 2 uur wachten op de plaats waar de stoomboot was ondergegaan. Men slaagde erin 2 mannen uit de gezonken boot te redden, den 2den stuurman Curry en een Donkeyman. Daarna heeft men niets meer gezienom vier uur 's morgens voer men weg en zette koers op het eüand Dago waar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2