Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f m rr m De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering Onschuldig veroordeeld. 37ste Jaargang. Maandag 7 September 1914. No. 11021 overeeiiïoistifi op de polis vermelde voorwaarden. Offideele berichten. Sluiting Oranjebrug. Buitenlandsch Nieuws. F UIL L ËT Q tt. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit Be verzekering wordt gewaarborgd door Mi verlies van een hand, voet of oog Hollandsclie Algemeene bd dood V erzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger; 1 (J bg verlies van eiken ande reu vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat de Oranjebrug van Dinsdag 8 September a.s. tot nadere aan kondiging, voor rij- en voertuigen zal zijn gésloten. Het steeds terugtrekken der Fransehe troepen behoort volgens den militairen medewerker van de »Times" tot het veldtochtplan van de gealli eerden. Het hoofddoel toch van dezen veldtocht is, zegt hij, dat wij op het westelijk oorlogsfront een zoo groot mogelijk gedeelte der Duitsehe strijdmacht naar ons leger lokkeu en zoo lang mogelijk tegenhouden, opdat de taak der Russen verlicht worde. Dit doel werd ons dadelijk gesteld, toen het bleek, hoe Duitschland het er op toelegde, Frank rijk een verpletterenden slag toe te brengen, en toen het eveneens duidelijk was door de enorme massa's, die Duitschland naar het westelijk oor logsterrein overbracht dat wij van onze zijde geen overwinning konden behalen, die den vijand vernietigen zou. Wij waren dus aangewezen op een sleepende wijze van oorlogvoeren, een strijd van uitputting op zeer groute schaal en wjj dienen deze strategie vooi t te zetten tot het bittere einde. Wij zijn er van overtuigd, dat iedere veldslag dien wij leveren, en iedere schrede die wij doen, de Duitschers verder van hun doel afbrengt, hun moeilijkheden vergroot en het succes van onze zaak verzekert. Hy zegt voorts, dat aan het voortdringen der Duitsehe troepen zooveel mogelijk hinderpalen in den weg gelegd moeten worden. Een beslissende slag moet worden vermeden, maar wij moeten den vijand zooveel mogelijk afmatten. Wanneer militaire voordeelen, krijgsgeluk, de uitputting van Duitschland of de aandrang der Russen in het Oosten ons in een betere positie brengen, dan kunnen wij het offensief hervatten. Wij hebben alle hoop gevestigd op deze krijgs tactiek. Het Fransehe leger blijft feitelijk intact- Groote capitulaties als die van Sedan en Metz zijn niet voorgekomen. Volgens de laatste berichten volgen de Franschen nog steeds de bovenomschreven taktiek van reti- reeren. De Duitsehe troepen trekken sinds eenige dagen in Zuid-Oostelijke richting, daarbij Parijs latende liggen. Zij trokken vooruit tot in het Argonnendal waar een sterke Fransehe legermacht moet ge concentreerd zijn. Zou hier de groote slag worden geleverd In België hebben in verschillende streken scher mutselingen plaats. Zoo hebben de Duitschers GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 96) De boer keerde de oogen af en antwordde niet- Zij hielden stil in bet eerste dorp dat zij in Lux emburg tegenkwamen. Zij hadden alle vier rust noodig, byzonder Je- room en Joseph Muller, die niet geheel hersteld waren. De vermoeienis en de zwakheid der soldaten waren zoodanig groot dat zij den geheelen nacht en tot 's avonds tot 12 uren sliepen zonder wakker te worden. 's Anderdaags na Josillet de hand te hebben gedrukt, verliet Christian Schatz hen. Daar de boer hem milddadig wilde beloonen antwoordde hij Neen, neen, ik heb dit gedaan om twee Fransehe soldaten te redden. Alhoewel ik groot en sterk ben, heeft men mij nergens in het legar willen aannemen, omdat ik niet oud genoeg ben. Het is dus mijne schuld niet indien ik aan den oorlog geen deel neem. Welnu met er te helpen meende ik, dat ik zelf soldaat was, en met nwe o. a. Dendermonde ingenomen en vreest men, dat de Duitschers zullen overgaan tot het beschieten van de vesting Antwerpen. Van het Oostelijk gevechtsterrein vernemen wij dat de Montenegrijnen een overwinning behaalden op de Oostenrijksche troepen bij Boijanitra in Herzogewina. In Oost-Pruisen schijnt geen ver andering in den toestand te zijn gekomen. Een belangrijk verdrag is gesloten tusschen Engeland, Frankrijk en Rus land. Door eene heden te Londen door den Engel- schen minister van buitenlandsche zaken, Grey, den Franschen gezant Cam bon en den Russischen gezant Benckendorff onderteekende verklaring ver plichten de Engelsche, Fransehe en Russische regeeringen zich om in den loop van den hui digen oorlog niet afzonderlijk vrede te sluiten. De drie regeeringen zijn overeengekomen, dat indien een der drie verbondenen over de vre desvoorwaarden gaat onderhandelen, deze geen voorwaarden mag stellen, welke niet eerst door de drie verbonden Mogendheden zijn goedgeke urd. FRANKRIJK. Het Duitsehe leger gaat voort zich van Parijs te verwijderen en in Zuidoostelijke richting, op ie rukken, in welke richting ae beweging; van den vijand sedert 2 dagen plaats vindt. Uit inlichtingen blijkt, dat de vijandelijke troe pen de streek van Compiègne en Senlis (tusschen Compiègne en Parijs, in de nabijheid van Chan- tilly) ontruimd hebben. Het succesje de r E ng|eIs,c h e n. Hei Fransehe gezantschap in België geeft een icfficieele bevestiging! van het reeds bekendei be licht over een succes van Engelsche en Fransehe tinepen, die den vijand met aanzienlijke verlie zen 20 K.M. ten Z van St. Quentin op; schitte rende wijze hebben teruggedreven. BELGIë. Bombardement van D e n a r m p n,d e. Er is een gevecht geleverd tusschen Dender monde en Aalst. Bij Aalst heeft men de spoorlijn in de lucht laten vliegfen. Reizigers, die nit Brus sel kwamen, moesten langs Ninove en Aalst gaan en vervolgens terugrijden over Denderleeuw en Sotteg'hem en Gent naar Ostende. Bij Dendermonde schoten de Duitschers op een vQorbijg'aanden trein, waardoor een jong meisje gewond werd. Uit Ninove wotrtlt gemeld, dat zes patrtmil- leerende uhlanen gedood webden door een pa trouille gendarmes. Vliegmachine hoven Gent. Zaterdagmorgen zijn uit een vliegmachine die over de stad kwam twee bommen geworpen, een in oe W©Idadigheidsistraat en éen in de Korlrijk- scbe poort. De matérieele schade is niet van beteekenis. Vrijdag! passeerde over Eeoioo ee,n vliegtuig1, waaruit een bom werd geworpen, die op een straatweg' neerkwam en niet ontplofte. vrienden te redden, heb ik de Pruisen getergd. Ik vraag niet meer. Houd uw geld. Geef mij enkel genoeg om terug te Forbacb te geraken, en ik scheld u kwijt. Zij bedankten hem vurig en Christian vertrok terug naar Frankrijk. Zij zeiven moesten er aan denken Luxemburg weldra te verlaten. Zij zouden eenigen tijd de Belgische grens volgen, en daarna moesten zij Haut-Butté bereiken langs de Ardennen, waar de Duitschers zich wel zonden gewacht hebben te komen. Den volgenden dag 's avonds waren zij op de plaats van bestemming aangekomen. XVII. Jeroom trad diep ontroerd de hoeve der Cen- drière binnen. Wat al smartelijke gebeurtenissen waren er voor gevallen sedert zijn vertrek, sedert nauwelijksch eenige maanden Mézières, de naburige stad was bestormd, ge bombardeerd on bijna vernietigd geweest. Overal waren er Pruisen. Men was toen in de maand Januari en men had volstrekt geen nieuws over de legers die in allerhaast waren samengesteld om den vjiand uit het vaderland te verdrijven of ten minste zoo dit niet mogelijk was, om de nationale eer te redden. Zoodra het dag werd begaf Josillet zich naar de woning van Siméonne. Hij wilde de boerin zien, haar zeggen dat zijne Een wielrijder was op eenige meiers afstand van de p»aats waar de bom viel. De stelling Antwerpen. De Duitsehe troepen hebben Dendermonde weer ontruimd, na er enkele gebouwen in brana te hebben gestoken. Voorts' hebben zij de noordelijke brug over de Schelde ia de lucht laten sprin gen, 't geen er op wijst dat zij voorlccpig niet van plan zijn in het land van Waes door le dringen. De Duitschers hebben vervolgens een aanval gedaan op het zuidwestelijk gedeelte der stel ling van Antwerpen. Zij zijn daarbij met groote verliezen teruggeslagen. Leuven. De loioirlog&cojrespondent van „De Tijd" schrijft over de verwoesting; van Leuven. Alvorens het een en ander Over de gevolgen var. Leuven's verwoesting te gaan zeggen, wil ik eerst even vaststellen, dat die verwoesting niet z;qo algeheel is geweest, als de eerste be richten dit voorstelden en zooals sommige cor respondenten ook nu nog berichten. Zoo g!auw ik van mijn eerste bezoek aan de geteisterde stad terugkeerde, têlegrapheerde ik reeds, dat er van een algeheele verwoesting geen sprake was, ofschoon de vernieling natuurlijk verschrikkelijk geweest is en men veilig kan aannemen, dat het grootste en voornaamste deel vernietigd is. Tot het niet vernielde deel hehooren: ten eer ste het stadhuis, dat uiterlijk geheel onbescha digd is, verschillende minder aanzienlijke stra ten, alle kloosters en kerken, uitgezonderu de St. Pieter, die echter weer te restaureeren is en waarvan de bekende schilderstukken gi'ootendeels gered zijn. De beroemde preekstoel is echter ver brand Later heeft men na het vinden van munitie in sommige kloosters ook besloten ue kerken en kloosters te verwoesten, welk besluit, uoor tu. schenkomst van den Amerikaan3'chen gezant echter is ingetrokken. In alle kloosters is in tus schen veel geroofd en geplunderd, wat op dit oorenblik nog gedaan wordt, vooral daar, waar de kloosterlingen nog niet zijn teruggekeerd. Van de Iboogescliool zijn de Hallen geheel uit gebrand, dat is het hoofdgebouw met de wereld- b or leemde bibliotheek. De geestelijken worden, ook op het oogenblik nog, zeer onbeschaamd behandeld door de Duit sche soldaten. En vele officieren, die, niet wetende, dat ik. voor een katholiek blad cor respondeer, hebben mij steeds van hun haai tegen de priesters in de meest ongehoorde be woordingen lucht gegeven. DUITSCHLAND. Een tegenspraak. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede: Het Londensche Reuterbericht, dat zeven Duitsehe torpedojagers te Kiel in beschadigden toestand zijn aangekomen en eenige andere tor zending vervuld was, dat hij Jeroom gevonden had en dat hy hem meebracht. Hij wilde tevens naar den toestand van Maria informeeren. Had zij genoeg krachten gehad of was zij zachtjes uitgedoofd, met den naam van Jeroom op hare lippen Siméonne was thuis. Hij trad binnen met een vreezenden glimlach op het gelaat. Toen zij hem zag werd de boerin bleek. Zij versmoorde eenen kreet van verwondering en liep naar hem om zijne handen te drukken. Zijt gij het, Josillet, zijt gij het? Ik ben hier, mam'zelle Siméonne. En Jeroom Hij is in de Cendrière, frisch en gezond en het ware te wenschen dat mam'zel Maria zoo ge zond als mijn meester. Ha 1 arme Josillet Welnu 1 wat is er, vroeg vroeg de boer onge rust. Is het meisje Hij durfde zijn gedachte niet ten volle uitspreken Siméonne onderbrak. Ik vrees dat het te laat zal zijn. Te laat zuchtte Josillet. Zij zwegen beiden geruimen tijd. Josillet durfde de stilte niet breken. Eindelijk zeide hij. Het is dus gedaan Denkt gij dat de terug komst van Jeroom er iets aan zal kunnen doen Het meisje zal verloren zijn... het zal sterven. pedojagers in de nabijheid van het Kielsche kanaal gezonken zijn als gevolg van een gevecht met ongelukkigen afloop, met Russische oorlogsschepen, is van A tot Z uit de lucht gegrepen. Keizer Wiilhelm te Nanc.y. De Duitsehe generale staf meldt: De Keizer heeft gisteren de aanvallen op de stellingen van Nancy bijgewoond. Van Maubeuge zijn twee forten en de daar- lusschen gelegen versterking gevallen. Het artil- leric-vuur kon nu op1 le stad gericht worden. Deze brandt reeds van verschillende karden. Uii papieren, die ons in handen zijn geval len, blijkt dat de vijand door het optreden der legers van von Kluck en von Billow ten Noorden van de Belgische Maas volkomen is verraai. Nog •op 17 Augustus meende hij, dat zich daar alleen Bunsche cavalerie bevond. De onder bevel van generaal von Murwitz staande cavalerie heeft dus ae tegenbewegingen op uitnemende wijze verbor gen Toch zouden zij den vijand niet onbekend zijn gebleven, wanneer niet bij hét begin van aen opmainsch de veldpostzendingen der miiitai- ren waren achtergehouden. Uoor de betrokken families is dit als een zware last gevoeld en men heeft de schuld gegeven aan de veldpost. Ia het belang van de arbeidzame, plichtgetrouwe ambtenaren van de veldpost acht ik mij verplicht hierover opheldering te geven, (w. g.) VON STEIN, kwartiermeester-generaal. Van Fransehe zijde wordt bevestigd, nat eeni ge der forten van Maubeuge gevallen zijn. De vesting zelf houdt nog slanu. Waren ae Franschen het eerst in, België? De correspondent van het „Berliner Tageblafct" te Brussel bericht: Een sedert 15 jaren te Parijs woonachtige Dnit- scl.er, die de Fransehe soldaten zeer goed kent, verzekert in den morgen van den oden Augus tus, dus nog voordat de termijn van het Duitsehe ultimatum aan België verstreken was, gehoord 1e hebben, dat Fransehe militairen aan het Zui- cerstatiou te Brussel waren. Hij ging zich met. eigen pogen overtuigen en zag werkelijk 's mor gens flia 3 uur voor het station 2 Fransehe regi menten infanterie. Verder heeft in den morgen van denzeiftieu aug een Duitscher op een landgoed aan de spoor lijn BouillonPaliseul in de nabijheid van de W arische grens en van Sédan een Franschen ca valerist gezien, die naar het naastb ij zijn de dorp vroeg., Twee uren later werd het binnenrukken van Fransehe soldaten uit dat dorp gerne.d. De namen en adressen van de getuigen kunnen war den opgegeven. Aldus zijn Fransehe troepen in België ver schenen en schuinden zij! met goedkeuring van België' zijn onzijdigheid voor den afloop van den termijn, in het Duitsehe ultimatum gesteld. Siméonne, die hare oogen vol tranen had, haalde de schouders op zonder te antwoordden. Zij had niet de minste hoop meer. Zij gingen te zamen naar de woning van Madelor. Men moest den dokter waarschuwen en hem vragen of het mogelijk was, Jeroom te laten komen. Misschien zou de ontroering voor Maria te groot zijn. Sedert lang reeds ging de grijsaard niet meer uit. Hij bleef aan het ziekbed zijner dochter. Hij wilde aan niemand de zorg overlaten haar te dienen en aan al haar grillen door de ziekte veroorzaakt, te voldoen. Hij wist dat Josillet op zoek naar Jeroom was gegaan. Toen hij den boer met Siméonne zag binnen treden, sprong hij van vreugde op. Siméonne legde in twee woorden alles uit. Hij ging zachtjes in Maria's kamer. Het jonge meisje sliep. Hare holle kaken, haar uitgemergeld gelaat verrieden hoeveel zij bad geleden. Haar korte be vangene ademhaling bewees genoeg dat de dood aan hare sponde waakte en reeds hare zwarte vleugelen over het kind uitspreidde' Hij kwam weer en sloot de deur. Gaat Jeroom halen, zeide hij met eene diepe ontroerde stem. En zachtjes voegde hy er bij, dat Siméonne alléén het kon hooren (JSLorAt vmolaü'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1