Dagblad mor Schiedam en Omstreken. tollzcJlu De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering f 1 f) f] f] 1 pnn WiTe"iM P1C 37ste Jaargang. Donderdag 10 September 1914. No. 11024. oïereentoistii op 4e polis' yermelle yoorwaarflen. f J (J (J (J i Offideele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50» Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange JT Q fi fi verliel van geheele I IIII „en hand, w, 7: mTa' eitLUÜvoet of oog; I |UU I IUU een duim; W MM|^^^^^M^^^_g^flft£borgd_door_de_Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by dood by verlies van verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. Corns. Swurt- touw's Constructiewerkplaatsen en Machine fabriek om vergunning om de beweegkracht in haar fabriek gelegen aan de Havenstraat no. 3 kadaster Sectie N no. 252, zijnde een zuiggas motor van 40 P.K. te wijzigen in twee electro- motoren van 10 P.K. elk en een van 2/5 P.K. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 24 Sept. a.s., des voor middags ten 11 i ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een \)f meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 10 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE, Voor twee dagen wisten we dat de vijandelijke legers tegenover elkander stonden. De Duitschers lieten Parijs liggen en trokken naar het Zuiden. Generaal Jofïre, de opperbevelhebber van het Fransche leger gaf een proclamatie uit, die te kennen gaf, dat de terugtrekkende beweging der Fransche troepen geëindigd was en dat het Fran sche ollensief zou beginnen. We hoorden, dat de Duitschers op verschillende plaatsen met de legers der geallieerden in gevecht gewikkeld waren en verder mets meer. Een groote geheimzinnigheid omgeeft de actie der legers. Een zeer belangrijk gevecht wordt thans ge voerd in Noord-Frankrijk. Ontzettende leger machten staan tegenover elkander. Berichten van enkele voorpostengevechten be reiken ons, maar over den grooten slag niets. Wat zal de uitslag zijn Zullen de Duitsche wapenen weer zegepralen Is de Duitscher in den val geloopen en zal de overweldiger met een slag worden verpletterd GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 101) Welke zonderlinge gedachten stoorden de ziel van Siméonne? Het meisje leed toen zij Jeroom voor haar zag staan, dien jongeling dien zij innig had bemind en voor wien zij wel voelde dat hare liefde niet was uitgedoofd. Verstond de jongeling het gedacht van Siméonne? Misschien wel, want hij ging tot haar, nam haar bevende hand vast en zeide op zachten toon Ik heb u verlaten in omstandigheden, die even pijnlijk waren voor u als voor mij. Ik zie wel aan uwe zelfopoffering en uwe onrust dat gij niet hebt opgehouden Maria te beminnen. Wilt gy mij verhalen wat er is gebeurd Zij weigerde eerst en daarna, daar hij verder aandrong, was zij verplicht alles te zeggen. Toen zij gedaan had voegde zij er bij. Ik vraag u genade, Jeroom in een oogen- bük van verdwaling, mijne oogen op u te hebben durven werpen, terwijl ik wist dat Maria u be minde. Gy hebt wel gedaan deze openhartige We kunnen niet dan afwachten. Deze oorlog heeft reeds zooveel verrassingen gebracht. Met spanning verwachten wij den uitslag te vernemen van dezen reuzenstrijd, die zeker van beslissenden invloed zal zijn, op het verdere ver loop van den veldtocht. Algemeen overzicht. Volgens een mededeeling van het Britsche Ministerie van Oorlog van 8 September blijft de algemeene positie bevredigendde bondgenooten winnen gp-ond langs de lijn van de Ourcq en van de Petit Morin. De Britsche troepeD hebben den vijand hier tien mijlen teruggedreven gevechten werden geleverd verder op de linkervleugel langs de lijn Montmiral-le petit Sonpuis. Aan geen van beide zijden werden voordeelen behaald. Verder rechts en nabij Vitrey le Francois tot Serleise les Bain is de vijand teruggedreven in de richting van Reims. In de nabijheid van Luneville is een poging der Duitschers om terug te komen afgeslagen. De aandrang op den vijand duurt steeds voort. Over het geheele front der bondgenooten is de Britsche 'egermacht den geheelen dag in actie geweest. De vijand bood weerstand, doch trok na een hardnekkigen tegenstand terug en trekt thans naar het Noorden van de Marne. Het vijfde Fran sche legercorps heeft aan de Ourcq een hevigen strijd geleverd, doch hier is eveneens de vijand teruggedreven. Het Duitsche leger heeft zware verliezen gele den langs de geheele linie, doordat hun poging om vooruit uit te komen overal hardnekkig be streden werd. De Britsche legermachten hebben wederom verliezen geleden, doch het aantal is gering met betrekking tot den aard van het ge vecht. De uitslag van het tweedaagsche gevecht is zeer bevredigend. De Britsch-Fransche legermach ten hebben veel gevangenen gemaakt, waaronder een bataljon infanterie, benevens mitrailleuses en veel caissons. De oorlogscorrespondent van de »Daily Chronicle'' seinde aan zijn blad, dat de terugtocht van den rechtervleugel der Duitschers meer heeft van een definitief terugtrekken dan van een tijdelijk. Duitsche patroulles op den linkeroever van de Somme voornamelijk in den omtrek van Amiens zijn plotseling teruggetrokken. Eveneens trok het I grootste deel der troepen in Amiens plotseling terug. De Franschen staan gereed de stad opnieuw te bezetten. De spoorwegverbinding Roulogne— Amiens-Parijs is verbroken, doordat de Franschen destijds bij hun terugtocht de brug over de Somme hebben opgeblazen. De gealieerden hebben blijkbaar de bedoeling de Duitsche rechtervleugel af te snijden en te vernietigen. FRANKRIJK. Het officieele bericht luidt Tegenover den Franschen linkervleugel zijn de Duitschers bij hun terugtrekkende beweging de Petit Morin overgetrokken. Zij hebben, om hun uitlegging te eischen. Ook geef ik ze u zonder aarzelen en rechtuit. Zij was noodig tusschen ons want Josillet heeft mijne hand gevraagd. Ik had mijn antwoord tot uwe weerkomst uitgesteld. Ik heb Josillet over alles ingelicht, doch ik verlang dat gij hem zelf ons onderhoud herhaalt. Ik wil niet dat er de minste twijfel in zijnen geest blijve bestaan. Kn welk antwoord zal ik heen geven Een droeve glimlach verscheen op hare lippen. Zeg hem, dat ik mij zal gevleid achten... zeer gevleid... Zijne vrouw te zijn... XIX. Maria ontwaakte. Jeroom naderde het bed. Zij zag hem, herkende hena en herhaalde: Zijt gij het, Jeroom Zij sprak hem aan op zeer gemeenzamen toon alsof de lange maanden afwezigheid hunne ver bintenis nauwer hadden toegehaald. ,~Ik,ben het> Maria, zeide hij, ik ben hier dicht by u ik bemin u, ik heb nooit opgehouden u te be minnen geen dag is voorbijgegaan zonder dat myne ziel zich met de uwe heeft versmolten. Hij had hare twee handen vastgenomen drukte ze zachtjes in de zijne, strengelde zijne vingeren rond de vingeren van het jonge meisje en hsnane bukken bleven op elkander gevestigd. Men zou gezegd hebben dat zij geen woorden genoeg hadden om uit te drukken wat zij dachten, wat zij tot elkander wilden zeggen, wat zjj verbindingslijnen te beschermen, hevige, doch vruchtelooze aanvallen gedaan op de Fransche strijdkrachten op den rechteroever van de öureq. De Engelschen zetten hun offensief in de richting van de Marne voort. Op de hoogvlakten ten Noorden van Sézanne (meer naar het Oosten) vorderen de Fransche troepen, hoewel moeilijk. Het Fransche centrum is in hevige gevechten gewikkeld, met als resultaten deels voorwaartsche deels achterwaartsche bewegingen. Aan den Franschen rechtervleugel is de toe stand voor Nancy en in de Vogezen goed. Een later bericht luidt le. Op den linkervleugel blijft de toestand bevredigend. Ofschoon de Duitschers versterkingen hebben gekregen, bljjven zij voor het Engelsche leger terugwijken. 2e. In het centrum trekken de Franschen lang zaam, maar over de geheele linie voorwaarts. 3e. Op den rechtervleugel, in de Vogezen en den Elzas is de toestand onveranderd. Naar verluidt zijn in de gevechten aan de Ourcq twee Duitsche vaandels in handen der Franschen gevallen. Een is vermeesterd door den reservist Glilmard, die daarvoor de militaire medaille krijgt. Dit vaandel, van het 36e Duitsche regiment infanterie, was in 1870 met het ijzeren kruis versierd. Het Fransche gezantschap te 'a-Giavenhage deelt mede lo. Onder dagteekening van 18 Augustus j.l. heeft de regteering der Fransche republiek langs diploimatieken weg de mogendheden, die de Ver dragen van den Haag hebben onderteekend, in kennis gesteld met op onwederlegbare bewijzen gegronde feiten, betreffende het bezigen door de Duitsche legers van kogels, waarvan 't gebruik verboden is bij de internationale verdragen en heeft zij verzet aangcteckend tegen tleize schen ding van het volkenrecht. So. De Amerikaansche commissie, saamges teld oor de ambassade der Vereenigde Staten te Pa- rjjs en gevormd uit de aanzienlijkste Amerikaan- sche notabelen, die in Frankrijk vertoefden op het «ogenblik waarop de oorlog verklaard werd, heeft, na kennis genomen te hebben van de do cumenten, betrekkelijk de door een luchtschip op Pari],, gëwioirpen bommen, besloten aan zijne re geering telegrafisch een rapport te doen toeko men pver deze wijze van oorlogvoeren, weikè niet alleen strijdig is met de menschelijkheid, maar een volstrekte schending is van het verdrag van den Haag1, dat doior Duitschland zelve onder teekend is. Bovendien heeft de commissie besloten tot de Amerikaansche regeering het verzoek te richten om, hoewel gfetnouw blijvend aan hare onzijdig heidsverklaring1, een krachtig protest hij de Duit sche regeering te doen hooren. D u m-'d nut oigel s. Naar het schijnt worden van vijandelijke zijde op perfiede wijze berichten verspreid over zoo genaamde uitgeholde kogels, welke door do ver bonden troepen zouden gebruikt worden, in strijd hadden gehoopt en wat zij hadden geleden. Zij mompelde Zult gij mij niet meer verlaten Neen. Waarlijk, nooit meer Ik zweer het u. Denkt gij dat ik sterven zal - Gjj zult niet sterven. Gij zijt geréd. Geredzeide zij bedroefd met het hoofd schuddend, terwijl een glimlach waarin een over blijfsel van smart lag besloten op hare lippen zweefde. Ja, lief kind, uw vader bevestigt het. Gij zijt ziek geweest, zeer ziek, maar h'ëfr is thans gedaan, voorgoed gedaan. Gij zult genezen -binnen eenige dagen zult gij opstaan en ik zal het zijn die u de eerste tot gids verstrekken zal. Ik zal daar ziju, want ik verlaat u geen oogenblik. Ik zal u verzorgen, op u waken, gehoorzamen aan uwe grillen... Is dit alles mogelijk Wel zeker, gij zult het zien. Wij hebben beiden dus een slechten droom gehad Een droom, ja, Maria. Zijn wij waarlijk wakker Ja, ik spreek met u, gij hoort mij. Ik voel uwe zachte hand die de mijne druktik zie uwe groote oogen wier lange blik mij streelt. Geef u over aan uwe liefde, Maria... Ik bemin u, Jeroom. Zij zwegen, het hart gezwollen van geluk, en met een beschaafde wijze van oorlogvoeren. Naar mij een hoog officier mededeelde, schrijft de Pa- rijsche corresp. van „De Tijd" heeft tot dit lasterlijk praatje vermoedelijk de omstandigheid aanleiding gegeven, dat een stafofficier zich in de vesting' Longwy onledig hield met studies over het aanmaken van nieuwe patronen. Ook bevonden zich op een rommelkamer dier vesting nog eenige kisten zachtneuzige uitgeholde ko gels uit den tijd, dat deze niet dooi de Haags, he Vredesconferentie verboden waren, en die men later getracht heeft door machinale enmvijling bruikbaar te maken. In werkelijkheid is echter dit sport ammunitie nooit ten aebruike tegen den vijand uitgereikt. Dat Fransche soldaten al leen met geoorloofde geweerpatronen zijn gewa pend, kan ieder onderzoek van Duitsche gewon den bewijzen. Het is mogelijk -lat enkele doozen verboden patronen zonder opzet aan onze infan teristen verdeeld zijn, maar uit alle rexeningen van het Ministerie van Oorlog betreffende de vervaardiging en de betaling van geleverde mu nitie blijkt met volstrekte zekerheid, dat sedert 16 jaren geen sprake is geweest van een iegel- matigen aanmaak der dum-dum-kogels. Men seint uit Parijs aan de »N. R. Ct." Hier zijn een aantal gewonde Fransche soldaten aangekomen, die deel hadden gehad aan de laat ste gevechten in de buurt van Meaux en Cou- lommers (ten O. van Parijs). Een sergeant vertelde belangwekkende bijzon derheden van het gevecht van Zondag, waarbij hij gewond was. »Wij vervolgden zeide hij over een afstand van bijna 19 mijlen 2 Duitsche regimenten, die bijgestaan werden door ruiterij en artillerie. Gedurende den overhaasten terug tocht hebben de Duitschers geen schot gelost Terwijl de Franschen een hevig vuur onder hielden, dat den vijand decimeerde, slaagden "wij er in een gedeelte van een Duitsche kolonne at te snijden. Daarbij vermeesterden wij 7 kanonnen, 2 mitrailleuses en vele gevangenen. Eén van hen een sergeant bij de infanterie, die een weinig Fransch sprak, gaf toe, dat zijn manschappen geen munitie meer hadden en bevel hadden gekregen die te sparen." Een bij Meaux gewonde infanterie-officier ver telde, dat de Duitsche troepen die in deze streek na 2 dagen van hevigen strijd waren teruggedre ven, uit 2 legerkorpsen bestonden, die zeer groote verliezen hebben geleden. Dezelfde officier haj 600 lijken in éen loopgraaf geteld, en bevestigde de verklaring van den sergeant met betrekking tot het gebrek aan schietvoorraad bij de Duitsche troepen. Deze schenen ook zeer vermoeid te zijn. DUITSCHLAND. Abbé Wetterlé. De voorzitter der centrum-fractie uit den El- zasser Landdag maakt een verklaring openbaar tegen het artikel van den oud-centrum-afgevaar digde Wetterle in de »Echo de Paris"in deze verklaring wordt gezegd, dat daar Wetterle elke gemeenschap met de partij zelf heeft verbroken, allengskens vergaten, zij wat hen omringde. Zij hoorden de eene den anderen toe in eene soort van zelfverloochening. Deze stonden van kuische uitboezeming, van eindelooze teederheid, deden hun de wreedheden, de onzekerheden van het verleden vergeten. Maria aanschouwde den jongeling vervolgens zeide zij glimlachend: Wat zijt ge gedurende den oorlog bruin geworden! Wat vermoeienissen en gevaren 1... Hij moest de wisselvalligheden van den veld tocht, zijne interneering te Mayence, de zonder linge reis welke hij dwars door Duitschland had gedaan om Frankrijk te bereiken en haar weer te zien. Het jonge meisje hoorde hem met verrukking a^n met vreugde en fierheid in de oogen en wanneer Jeroom de gevaren vertelde waaraan hij was ontsnapt, sloeg zij hare vingeren nog vaster rond de zijne. Wanneer hij ophield met spreken: Zoodat thans niets ter wereld ons nog scheiden kan Niets. Gij wilt dat ik uwe vrouw worde In hare stem lag aarzeling en zij sloeg de oo<ren neder toen zij deze vraagde stelde. CfiLorAt vervolgd).. bij De Secretaris, V. SICKENGA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1