ttaouiifd Kiftuwfl» Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. de voorzitter zich in de noodzakelijkheid geplaatst ziet, hem als een onwaardige uit te stooten. De vesting Montmeay. De oorlogscorrespondent van de „Deutsche Ta- gcszeitung" meldt, dat de Fransche vesting Mont- médy genomen is zonder dat er een schot ge vallen is. Behalve de hoofdmacht van de be- zetting, die den Duitschers eenvoudig in handen is geloopen, ia het ais wacht achtergebleven deel der bezetting gevangengenomen en moet nu de door de Fransohen verwoeste tunnels en wa terleiding herstellen. De oorlogscorrespondent van de „Tagliche Rund schau# meldt: Bij de overgave van de vesting ilontmédy heb ik nog kunnen opmerken hoe het het Buitsche volkskarakter tegenstaat, dat de com mandant van de vesting deze overgaf zonuer zelfs maar een oogenblik te probeeren het ar tillerie-gevecht een korten tijd voort te zetten. De bevelhebber van het garnizcen was zelt met een groot deel der bezetting bij- een uitval ge vangen genomen. Maar* ook zijn opvolger had de vesting niet zonder strijd mogen overgeven. Belangwekkend is ook het geval van het sper- ^ort van Manonvillers, dat voor het beste en modernste sperfort ter wereld gold. Bij ae verwoesting van dit fort heeft er een omstandig heid een rol gespeeld, die zich ook verschei dene jaren geleden in den zeeslag hij Tsjoesjima voorgedaan heeft. Door het vuur aer Duiische kanonnen werden de schachten voor den lucht toevoer stukgeschoten en de giftige gassen van de ontploffende granaten maakten het de bezetting onmogelijk adem te halen. Het fort moest capi- tuleeren. i i 1 i Het resultaat van de krijgsverrichtingen ge durende 2 dagen is tot op dit oogenblik zeer bevredigend. Lal ENGELAND. Koloniale hulptroep.eji- De onderkoning van Bijtsch-Indië beeft een toespraak gehouden, waarin hij mededeelde, dat twee divisies infan terie en 1 brigade cavalerie naar het Europee- sehe slagveld onderweg zijn. Hij zeide, dat npigl 3 cavaleriebrigades zullen volgen. Het maakt, aldus sprak de onderkoning, den reehtmatigen trots van Indië uit, dat op zijn krachten een beroep is gedaan, om mede te werken aan de verdediging van het moederland. Alle maharadja's en hoofden hebben geestdriftig hun onuitputte lijke militaire hulpbronnen ter beschikking der Regeering gesteld. De Indiërs zullen op vader landlievende wijze hun aandeel in ae onkosten opbrengen, en de uitgaven blijven bekostigen, als ware het expeditieleger altijd in lndië ge bleven. i i j Koning George heeft de volgende proclamatie gericht tot de koloniën: In de laatste weken hebben ar ae volken van mijn Rijk, uit het moederland <-n ie koloniën zich in beweging gesteld, met het eenparige doel front te maken en terug te slaan een aanval als nummer is voorgekomen tegen de beschaving en tegen den vrede van de geheele wereld. Ik heb dit onheilvolle conflict niet gezocht; integendeel heb ik mijn stem steeds doen hooren ten gunste var. dan vrede. Mijn Ministers hebben alle po gingen in het werk gesteld om een wrijving te deen afnemen en moeilijkheden uit' den weg te ruimen, waarbij mijn Rijk niet betrokken was. Had ik mij terzijde gehouden, toen, ten spijt van onderteekende verdragen, waarvan mijn Rijk mede onderteekenaar was, het grondgebied van België geschonden werd, zijn steden warden ver woest, en ook het Fransche volk met vefrdei- ging bedreigd werd, dan zou ik mijn eer heb ben opgeofferd en aan de vernieling der vrij heden van mijn Rijk en van ae menschheid heb ben medegewerkt. Ik verheug er mij in, dat mijn geheele Rijk mijn besluit goedkeurt. Gioot-Brit- tannië en de overzeesche gewesten beschouwen het als een gemeenschappelijk erfdeel, dat zoo wel het eens gegeven woord, als de dooi Koningen en Volken onderteekende verdragen, volkomen gestand gedaan moeten worden. Mijn volken aan gene zijde der wereldzeeën hebben heit ernstig besluit goedgekeura, dat noodig was genomen, te worden, aoor mij hun algeheelen steun te geven. Ik ben er trotsch op aan de geheele werelu te kunnen toonen, dat mijn volken in ue kolo niën even vast als die in het Vereeniga Konink rijk, besloten zijn de zaak der rechtvaardigheid tot het einde toe, te dienen. Zij hebben teven; op de meest volkomene wijze, ae fondamenteeie eensgezindheid van het Rijk, ondames de verschei denheid der rassen, aangetoond. Uit Londen deelt het persbureau mede De op den vijand uitgeoefende druk wordt over het geheele front der bondgenooten voort gezet. De Engelsche troepen zijn den geheelen dag in het vuur geweest. De tegenover hen staande vij andelijke macht is na een hardnekkihen tegen stand teruggetrokken en steekt nu naar den Noordelijken oever van de Marme over. Het vijfde Fransche leger rukt met gelijk succes op en heeft veel krijgsgevangenen. Het zesde Fransche leger aan de Ourcq is in een hevig gevecht gewikkeld geweest, doch ook hier is de vijand teruggedreven. Het Duitsche leger heeft over de geheele linie ernstige verliezen geleden. De voortwaartsche beweging is overal met vastbereiden doorgezet. De Engelsche troepen hebben weer eenige ver liezen geleden, doch het aantal is in verhouding tot den aard van den strjjd gering. BELGIë. De Duitschers komen niet naar Gent. Dinsdagmorgen moest de burgemeester om 9 uur te Gordeghem, een plaatsje nabij Gent komen om met den generaal te spreken over de voor waarden over de bezitting van Gent. Duitsche generaals dreigen Gent met zwaar geschut te zullen bombardeeren, indien zij ook maar het minste verzet ontmoeten. Er zal geen ooi logsschatting worden betaald, doch de generaal heeft bedongen leveringen van benoodigdheden aan het leger o.m. rijwielen. De burgerwacht mag naar Gent terugtrekken en zal er politiediensten verrichten na haar wapens te hebben ingeleverd. Van Gent is geëischt 10,000 liter benzine, 1000 liter mineraalwater, 150.000 kg. haver, 100 rij wielen, 10 motorfietsen, 25 banden van auto's, 10 rollen elk van 40 meter lengte voor verbanden voor gewonden, voor sublimaatpastilles, 100.000 sigaren. Alles te leveren tegen Woensdagavond 6 uur alsook de geweien van de burgerwacht. De leve ringen voor het Duitsche leger zullen met oorlogs bons worden betaald. De oorlogscorrespondent van „Do Tijd" schrijft over Namen: In Namen treft mij op de eerste plaats de totaal onbeschadigde citadel, die biijKbaar ab soluut geen weerstand geboden heeft. De heede Namensche fortenlinie heeft trouwens slechts ge ringe moeite aan de Duitschers veroorzaakt en ik geloof wel, dat de vrees voor liet 42 c.M. geschut den Belgen vlugge beenen gegeven heeft. Het spijt me, dat ik het zeggen moet. Zeker is het tenminste, dat vijf forten verlaten zijn, schoon daaraan nog niets beschadigd was, dat de verdedigbaarheid belette. De val van Namen is reeds meermalen uitvoerig vermeid en naar me nu bleek: naar waarheid, zooaat ik eeae herhaling wel vermijden Kan. De stad zelf, op het oogenblik betrekkelijk rus tig, is zwaarder geteisterd dan Luik. Het te Namen verschijnende dagblad, dat onder censuur dei Duitsche overheid staat, spreekt van onge veer honderd verbrande huizen, doch ik heb er veel meer gezien. De volgende buurten b.v. zijn geheel verwoest: La Place ü'aimes, Boulevard Leopold, Rue saint Nicolas en liet stadhuis'. Ver der zijn in verschillende buurten nog: woningei verbrand, en... weer eigenaardigsteeds de meest aanzienlijke huizen. Van het aantal ge dooide inwoners kan ik gedurende mija kort op onthoud geen juiste gegevens verkrijgen. Het Redemptoristenklooster te Namen is onbe schadigd en de bewoners zijn ongeaeetd, gelijk ook met de andere kerken en kloosters daar het geval is. Typisch is het gezicht van Belgische militairen, die in hun Roodc-Kiuis uniform nog over straat g;aan, en der Engelsche liefdezusters in haar heldere witte kleeding. Fransche militaire geneesheeren. Gisterenmidcag zjjn 8 Fransche militaire ge neesheeren per auto van Luik te Maastricht aan gekomen. Zij waren bij Namen door de Duit schers gevangen genomen toen zij een convooi gewonden begeleidden. Zij werden vandaar naar Luik overgberacht waar zij eenigen tijd bij het Roode Kruis werkzaam waren. Te Maastricht hebben zij zich tot den garni zoenscommandant gewend met het verzoek over Nederland via Engeland naar Frankrijk te mogen terugkeeren. Dit verzoek is telegrafisch aan de Nederlandsche regeering overgebracht. In afwachting van het antwoord der regeering zijn de Fransche geneesheeren in de afd. van het Roode Kruis in het Augustijnergebouw alhier geïnterneerd. Het zaaltje heelt een opknapper gehad zoodat het er weer frisch en gezellig uitziet. Naar wij vernemen heeft de directie besloten om voorloopig 10 van de ontvangsten af te dragen aan het Schiedamsch steuncomité. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 11 Sept. 7.41 v.m., 8.1 n.m. Albanië. Uit Walona wordt aan Romeinsche bladen ge meld dat Burhan Edüin Effendi, een zoen van den gewezen Sultan Abdul Hamid, door de Alba- neesche opstandelingen die Durazzo zijn binnen getrokken, tot Koning van Albanië is gekozen. Het heet dat Albanië een van Turkije afhankelijk koninkrijk zal worden. Een raad van state zal den koning ter zijde staan. Daarin zullen zitting hebben Essad pasja en de commandant van Du- razzc Irfan bei. Laatstgenoemde was aanvanke lijk in dienst van den prins van Wied, doch g,ing tol de opstandelingen over wegens geschillen met de Nederlandsche officieren. Prins Hendrik bjj de Dominicanen in Zwolle. Gisteren had het Dominicanerklooster te Zwolle de hooge eer, Zijn Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden binnen zijn muren te ontvangen. Behalve het gevolg van den Prins, was nog aan wezig de gansche commissie van het Roode Kruis hier ter stede. Het bezoek gold de ambulance, waartoe in genoemd klooster een der zalen was ingericht. Toen Zjjn Hoogheid in de ontvangst zaal was binnengetreden, viel zijn oog behalve op de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin ook op het portret van Zijne Heiligheid Paus Pius X z.g., en had de Prins de fjjno attentie, den prior van het klooster te condoleeren met het afsterven van Zijne Heiligheid den Paus. Daarna inspec teerde de Prins de zaal voor de ambulance inge richt. Het was een ruim, frisch lokaal met 24 bedden en twee zusters verpleegsters van het R. K. Ziekenhuis hier ter stede waren daar tegen woordig. De Prins gaf zijn hooge goedkeuring over de keurige inrichting en wisselde met den prior en de Eerw. Zusters eenige vriendelijke woorden. Daarna door den prior geïnviteerd ook het kloostergebouw te willen bezichtigen, wandelde de Prins met de overige heeren door den ruimen kruisgang en gaf ook te kennen de kerk te willen aanschouwen. Zyn Koninklijke Hoogheid roemde zeer het prachtig kloostergebouw met de rjjzige, gothieke kerk en verliet, na den prior van het klooster nogmaals zijn hooge voldoening betuigd te hebben, met zijn gevolg in drie auto's het kloostergebouw. »Ctr Opening Staten-Generaal. Ter aanvulling van het bericht dat de opening der Staten-Generaal, naar thans vaststaat, door H. M. de Koningin zal geschieden op dezelfde wijze als de vorige jaren, dus in de Grafeljjke Zalen verneemt het »Vad." dat, waar zooals be kend is H. M. een aantal der paarden uit de Ko ninklijke stallen ter beschikking van het legerbe stuur heeft gesteld, de stoet waarmede de Konin gin zeer waarschijnlijk langs denzelfden weg als steeds Voorhout, Korte Vijverberg, Binnen hof naar en van de Ridderzaal zal rijden eenigszins ingekrompen zal worden wat het aan tal galarijtuigen betreft. Prijzen van tarwe en rogge. In een onderhoud, dat een redacteur van het Haagsche correspondentiebureau met minister Treub gehad heeft, deelde deze in antwoord op desbetreffende vragen mede, dat de tarwe- en roggeprjjzen, al heeft hij deze lager gesteld dan die voor het buitenlandsche graan, voldoende winst aan handelaren en boeren verzekeren. Mocht def circulaire aan de burgemeesters ter voorko ming van prijsopdrijving van broodkoren onvol doende blyken, dan zou de regeering dieper in grijpende maatregelen moeten nemen. Overwogen wordt door invoer van buiten in de behoefte aan veevoeder, vooral tegen den winter, te voorzien. Den vierden dezer is de eerste lading van de in Amerika aangekochte tarwe verzonden. Wethouder Vfiegen. In de eergisteren gehouden vergadering van den Raad van Amsterdam werd bij herstemming met 19 stemmen tegen 15 op den heer v. Tienen en 7 st. blanco, tot wethouder gekozen de heer Vliegen. Het dag. bestunr. van Amsterdam bestaat nu uit 2 liberale, 2 soc.-dem. en 1 anti-revolution- nairen wethouder. Waar ligt Willemstad Het Nederlandsche volk beeft het geruimen tjjd niet geweten, maar het is thans, helaas, uitgelekt, dat de haven Willemstad in de provincie Noord- Brabant ligt schrijft »De Tel." Deze indiscretie hebben te danken aan de Niederrheinische Nachrichten, welk blad in zijn nummer van 6 September beweert, onder het pakkende hoofd»Ein neuer Kampt zur See dat volgens Engelsche dagbladberichten de Duit sche kruiser sKarlsruhe", na een gevecht met Engelsche kruisers de haven van Willemstad binnenliep, die, verklapt het blad in een toelich tende noot, in der Niederliindische Provinz Nord- Brabant liegt. Het-is zeer onaangenaam voor ons, dat de voortreffelijke duitscne spiounagedienst ook hier weer achter is gekomen. In ernst moet de vraag gesteld, of wij kunnen toelaten, dat de Duitsche matrozen, wie weet welke verwoestingen onder de terecht befaamde Brabantsche peentjes aanrichten. Een aardig tafereeltje. Het gebeurde Zaterdagmiddag op het Predikheerenkerkhof te Utrecht, aldus vertelt de „Utr. Ct." 'Nog eenige kraampjes stonden er, om weldra aigebroiken te worden. Daar kwam van de eene zijde een grooie bierwagen aangereden, van den anderen kant na derde eene moeder, die een kinderwagen, waar in een klein kind lag, voortduwde. Achter haar volgden nog een paar' kleine kinderen, die moe der bij de rokken vasthielden. Bij een der- genoemde kraampjes had de botsing plaats, de kinderwagen rolde met kind en al over 'den 4grond, terwijl een der bijloopende kinderen half onder den bierwagen geraakte. Hevige ontsteltenis bij de moeder; van schrik rtond zij ais aan den grond genageld. De kin deren schreeuwden en gilden van jewelste. Dit lokte natuurlijk vele menschen naar net ongeval, dioch niemand, die een hand uitstak. Dioph wie naderen daar? Het zijn twee R. K, geestelijken, die naar voren treden. Direct tre den zij handelend op; een van hen neemt het kleinste kind met het wagentje en beddegoed op en legt den kleine voorzichtig in aen kinder wagen; onderwijl trok de andere hef haif onder aen bierwagen liggende kind er onder uit en bracht den verschrikten kleine met eenige vrien. derijke woorden weer tot kalmte. Wie waren die 2 geestelijken? Het waren Mgr. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, en een zijner secretarissen. Mgr. nam wagen en kind op, ue secretaris haalde den kleine onder den bierwagen van daan. Steuncomité. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholden worden. Veel geld is daartoe noodig! Geeft allen naar uw vermogen groote en kleine giften worden dankbaar aanvaard. Wekelijksche bjjdragen, al zijn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van het Comité isA. L. Boot, N. Haven 83. 25 jaar collectant. Zondag 13 Sept. a.s. is het vijfen en twintig jaar geleden dat de heer C. N. G. Reijgersberg lid werd van het college van de kerk van den H. Joannes den Dooper. Door de Haagsche politie is in be slag genomen en naar hier verzonden het rijwiel dat de vorige week door middel van braak was ontvreemd uit het pakhuis van de firma Haze- voet aan den sluisweg alhier. Het rijwiel was te 's Gravenhage verkocht. Gisterenavond om 8 uur kwam een vrachtwagen bjj het keeren in de Hoogstraat terecht tegen de spiegelruit van den winkel van den heer Krabbendam. De ruit werd vernield. Schiedamsch Bioscoop zalnaar wij vernemen Zaterdag 12 Sept. a.s. weder met het geven van Biscoop voorstellingen aanvangen. Een staaltje uit vele. Van Duitsche zijde wordt, zooals men weet, herhaaldelijk betoogd, dat de Duitsche soldaten zich in België overal ordelijk gedragen, zoolang de burgers zich van geweldpleging onthouden. Dat op dien regel nog wel uitzonderingen be staan, blijkt opnieuw uit onderstaand schrijven eener Belgische juffrouw uit Bilsen, aan een be vriende Hollandsche dame, die zoo goed was de redactie van de »De Tijd" er inzage van te geven. .Eenige dagen na mijn vorigen brief vielen de Duitschers in ons' aardig klein plaatsje. Zij kwamen in groepen van 10 a 20.000. Men logeer de en onhaalde hen heel vriendelijk, maar van alle kanten kwamen ze het voedsel weghalen ze zochten tot in de kolen toe, of men er niets verstopt had. De plaats was kalm, maar in ze- zekeren nacht een allerverschrikkelijkste nacht 1 hooren we van alle kanten schieten, een echte kleine veldslag, en den volgenden nacht weer juist zoo. Dat kwam van de stomdronken (ivres-morts) soldaten, die zelf geschoten hadden en er natuur lijk de inwoners van beschuldigden. Daarop grijpen zij vier personen van nog al fatsoenlijken stand (quatre geus encore assez bien) te Bilsen en fusilleeren hen zoo maar op de Grande Place. Het was toen half 12. Een beetje later wordi hard aan de bel getrokken wy kijken aan het venster en zien ons huis heelemaal omsingeld door Pruisische soldaten, het kanon voor de deur klaar om te schieten. De dienstbode opent en papa gaat naar beneden. Een Duitscher komt naar voren en zegt, dat hij papa als gijzelaar naar het stadhuis moet meene men, en als de bevolking, bij het hooren van den dood der vier zooeven gefusilleerde mannen, in opstand mocht komen, dat papa dan ook gefusil leerd zou worden. Papa kleedt zich aan en ver trekt onder escorte van 20 soldaten naar het stad huis, waar de burgemeester en twee andere heeren ook aanwezig waren. Den volgenden dag had hjj twee uren vry, waarvan hij profiteerde om een pas te zoeken en zoo gauw mogelijk naar Holland te vluchten. Na den middag hadden wjj allen hem per rij tuig willen volgen, maar ongelukkig nauwelijks was papa vertrokken, of er kwam een nieuwe troep aanzetten. Wij kregen 15 soldaten en 6 officieren te logeeren en moesten dus tot den volgenden dag blijven. Het huis was vol en het ergste waser was gèen voedsel meer te krijgen, niet één brood, niet één stuk vleesch, de Duit schers hadden alles, alles genomen. Enfin, we zijn er, hoe dan ook, ten slotte toch nog in geslaagd, een maaltijd klaar te maken. De officieren waren heel aardige (très-aimables) mensehen, o.a. was er generaal prins von Bülow, verder een von Merry, in één woord allemaal' nette liedeu, maar toch Duitschers en gjj kunt wel begrijpen, hoe hard het voor ons was, om personen ta logeeren en te verzorgen, die van plan waren op onze zonen te gaan schieten. Het heele huis was ingenomen, een enkele kamer was ons gelatenik heb op den houten vloer geslapen en de anderen op stoelen. Enfin, den volgenden morgen zijn wij naar het mooie Holland vertrok ken, dat zoo goed voor ons is. Ons huis is opengebleven... Het was wel tijd om te vertrekken, want de plundering begon reeds men brak de aardige dingen stuk en dronk vooral.,' .1 ui

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2