Handelsberichten. Wat was dat akelig (aftreuse) 1 Alle kelders waren geleegd. Wij zijn dus naar Maastricht gegaan en heb ben daar papa gevonden... Yan Bilsen ontvangen we nu en dan bericht. Het schijnt, dat de Duit- schers er alles vernielen, vooral in de groote huizen. In een, dicht bij het onze, hebben ze zich geoefend in het schieten op de spiegels en ruiten en marmeren kolommen. Vuile klanten. Waar men het ook oneens over moge zijn één historisch feit is er (tevens ook een anthropologisch verschijnsel) dat door niemand zal kunnen worden aangevochten de vuilheid van een gedeelte der Fransche troepen, bepaaldelijk van de Senegaleezen. In een corres pondentie van het «Handelsblad" over den toestand in en om Namen, lezen we daarover o.a. het volgendenln de hospitalen liggen op dit oogen- blik nog een 700-tal meest zwaar gewonde sol daten, de licht gewonden zijn allen naar Duitsch- land vervoerd. Onder deze 700 zijn zoowel Duit- schers als Belgen en Franschen. Bij de laatste zijn ook Senegaleezen en dat schijnen rare kostgangers te zijn. Een Belgische chirurg deelde mij mede, nooit in zijn leven zulke vuile klanten gehad te hebbenze zitten letterlijk onder de vlooien en volgens hem was dat nog niet het ergsteEn verder is er met deze kerels letterlijk niets aan te vangen, ze lijken ongevoelig voor pijn en tot 'n de gevangenis heeft men gewone Senegaleezen moeten stoppen, omdat er geen huis mee te houden was. Daarbij is hun huid zoo hard, dat men moeite heeft er bij het opereeren doorheen te komen! Vermoedelijk zijn de Duitschesoldaten die met deze zwarte Afrikanen hebben kennis gemaakt, nu juist niet voor nun pleizier uit ge weest 1" Indien eens de eisch gesteld werd dat een vijand tegen wien men vecht, althans niet vol «vluchtige vloyen, des slapers verdriet" zooals, meenen we, Spieghel zegt behoorde te zitten, nu ja, dan zou zelfs Wilson die overigens al het oorlogsnieuws, evenals ieder ander, uit de zooveel- ste hand ontvangt dit als redelijken eisch kunnen accepteeren. Om van deze vlooien-digressie weer terug te keeren tot den ernst van roemrijke wapenfeiten aan prins Eitel Friedrich van Pruisen is het ijzeren kruis le klasse verleend door zijn Oldenburgschen groot-hertogenlijken schoonvader, wegens door hem betoonde dapper heid bij een stormaanval van zijn regiment op de vijandelijke artillerie. de vojoijtplanting, der geluidgolven, terwijl dichte mist en sneeuwval haar bevordert. Boven uitgestrekte wateroppervlakten en boven gletischers is de lucht gelijkmatiger verdeeld aan hoven den aardbodem. Young vond op zee in do nabijheid van Gibraltar herhaalde malen, dat de draagwijdte der ine us c hel ij ke stern 16 K.M. bedroeg1, en de Poolonderzoekers vertellen, ö,:t zij op gijoote afstanden nog met elkaar' kenden spreken, 's Nachts is1 een geluid verder waar neembaar dan overdag1, doordat de verschillende verwarming' der aarde .opstijgende luchtstroomen veroorzaakt. In vele gevallen is bij! gunstige weersgesteldheid een buitengewone draagwijdte van het geluid waargenomen, en" men kent voor beelden, dat het kanongebulder nog' op1 honder den kilometerts afstand vernomen werd. In den oorlog van 1870 hoorde men 's nachts te Dieppe, dus op een afstand van 140 K.M., het doffe geluid van het belegeringsgeschut voor Parijs en het kanongerjommel van Sédan vernam men zelfs in Luxemburg!, 120 KM. verwijderd. Ook groote explosies worden nog' op verre afstanden ge boord. Toen de dynamietfabriek van Avigliana bij Turijn op 18 Jan. 1900 in de lucht vloog', werd de geweldige ontploffing tot lij Lugano, dus 150 KM. verder gehoord. De sterkste ge luiden kan de natuur echter veroorzaken bij vulkanische uitbarstingen.. Het vieeselijkste voor beeld levert de uitbarsting1 van de Krakatau in het jaar 1883, die op; meer dan 3400 K.M, afstand nog vernomen werd. Hoeveel kost een gedoodevijand_ Ik heb in een Amerikaanscli dagblad gelezeD, schrijft de generaal Percin, dat, in den modernen oorlog 75,000 frs. noodig zijn om een man te dooden. Dit cijfer kwam mij als overdreven voor en lk heb getracht het te verbeteren. Maar de uit komst heeft bewezen dat het Amerikaansche dagblad eerder te weinig dan te veel opgaf. Inderdaad, Frankrijk heeft in 1870—71 2 mil liard besteed aan oorlogskosten, 1 milliard voor het in goeden staat brengen van het oorlogs materiaal, 5 milliard oorlogsschatting, dan nog 2 milliard voor den interest van die som en andere uitgaven, die uit die leening voortvloeien. Ziehier eenige uitgaven gedaan in andere oor logen. In den Russ.-Turkschen oorlog (18771878) Turk. 2 milliard; in den Russ.-Japanschen oorlog Rusl, 6 milliard. Ziehier 't aantal dooden in die oorlogen In den Fransch-Duitschen oorlog hadden de Duitschers 28.600 dooden. Inden Russ.-Turkschen oorlog sneuvelden 16.600 Russen en in den Russ.- Japanschen oorlog vonden 58.000 Japanners den dood. Dus in die oorlogen kostte één gedoode vijand in de tegenparty In 1870—71 105.000 francs; in 1877—78 75.000 francs en in 1905 102.000 francs. De kracht van kanon ge bu 1 d.e r. Her haaldelijk maken tegenwoordig Je bladen mel ding van het feit, dat in dat en dat dorp kanon gebulder uit die en die richting wordt gehoord, of dat een juist binnengekropen schip op zee daar en daar heeft hoeren schieten. Dergelijke niededeelingen brengen de allereerste berichten over een veld- of zeeslag. W:aar er gevochten Wo-rdt kan men in den pegel moeilijk uitmaken. Hiervoor zóu men moeten weten, op weken af stand bij bepaalde weersgesteldheid het kanon gebulder nog' pp zekere sterkte te hooren is. En dit is een onderwerp, welks studie nog lang liet uitgeput is. De Engelsche geleerde Young, uie zich lan gen tijd met de vraag, op welken afstand ka nonnen nog te hooren zijn, bezig hield, vestigt ör allereerst de aandacht op, dat het geluid al naar de verschillende toestanden der lucht pok "p zeer varieerende wijze wordt overgebracht. De snelheid van het geluid, die in de atmosfeer Dij 0 graad 330 M. per seconde bedraagt, is na tuurlijk afhankelijk van de windrichting; wan neer de wind uit tegengestelde lichting] komt, dan verplaatst het geluid zich naai de hoogte nn hoort men het op aard© niet meer. De „acous- t'eke transparantie" der lucht, waarvan men met betrekking' tot meerdere of mindere draagkracht dor atmosfeer „gesproken" heeft, is oes te groo- bsr, hoe minder luchtstroomen er vooral in loou- roehte richting! bestaan, want deze wenden bet geluid af. Zop kan de vólkernen heldere lucht Van oen mooien zomerdag1 ongunstig zijn vopr Het 42 c. M. geschut. Duitsche bladen geven uit brieven van soldaten nog bijzonderheden over het zware Duitsche belegeringsgeschut van 42 c.M. Een hunner schrijft De loopen van deze kanonnen zijn zeer lang, terwijl het geheele toestel ongeveer een mans hoogte is en vele centenaars weegt. De lading alleen weegt meer dan 50 K. G. Op een afstand van twee mijlen werden twee dezer zware ka nonnen voor het fort opgesteld en begonnen wel dra hun verschrikkelijk duet. Ofschoon de ka nonniers, die dit geschut bedienden, over bergen schoten en hun doel niet zagen, duurde het niet lang, of de schoten waren nauwkeurig gericht, daar van uit een ballon-captif nauwkeurige aan wijzingen werden gegeven. Met ontzettend geraas werden de ontzaglijke granaten afgevuurd en allen, die in de nabijheid waren, hadden het gevoel, alsof zij allen door het geluid der ontploffingen zouden omgeworpen worden. De stand der loo pen is bepaald merkwaardig te noemen. Bijna loodrecht op den hemel gericht. Wanneer een granaat is afgevuurd, hoort men twintig seconden lang het fluiten van het projectiel. Te Essen, in de fabrieksstad van Krupp, loopen geruchten, dat behalve de «faule Grete" en de «fleissige Berta", zooals de namen der mortieren luidden, die voor Luik en andere vestingen hun vernietigend werk verrichten, welker bestaan met 5 andere 42 c.M. stukken streng geheim was ge houden en in dezen oorlog plotseling opdoken, andere kanonnen aan de wereld vertoond worden, die het heele Kanaal van Calais tot Dover be strijken. Op een der torens van het hoofdgebouw der fabrieken van Krupp te Es^sen heeft men onmiddellijk bij het uitbreken van den oorlog een kanon geplaatst, dat bestemd is aanvallen van vijandelijke vliegers af te slaan. Er wordt in deze fabrieken nacht en dag gewerkt teneidej de legers van munitie en materiaal voorzien, want mortie ren, bestaande uit 1600 deelen, hebben veel repa ratie noodig, evenals de andere kanonnen. Het voortbestaan van dit reuzenbedrijf is dus van groot belang voor het leger. Men heeft dan ook maat regelen genomen om een vernieling te verhinde ren. Het bedoelde kanon moet 8 kiliometer hoog schieten en is het niet te bedoeling steeds te tref fen, doch om door den luchtdruk der vliegers, die zich boven de fabrieken wagen, naar beneden te halen. Voor de stad is bekend gemaakt, dat bij waarschuwing der posten de burgerij hiervan in kennis zal worden gesteld. Dit is zeer gemakke lijk, om dat de sirene die men de «Kruppsche Esel" noemt, een ieder bekend is, aangezien zij dage- lijksch enkele malen geheel Essen, een stad met bijna 400.000 inwoners en dus van groote opper vlakte, het begin en het einde van het werk) alsmede de schaftijden overal hoorbaar aanduidt met haar geluid, dat men brullen mag noemen- Tien stooten van deze sirene beteekenenbrengt u in veiligheid, het gewone langgerekte geluid het gevaar is geweken. Het volgende rijmpje, op het 42 c. M. kanon hetwelk in de fabrieken van Krupp aldaar den naam »Bertha" ontving (naar Bertha Krupp) werd te Essen vervaardigd Die Bertha ist ein Essener Kind, Hat 42 Taille, Wenn nach Paris den Weg sie find't, Dann hüte dich, Kanaille Wie die den Truppen Luft gemacht, Wird nie die Welt vergessen, Ruft, wenn die sfleisz'ge Bertha" kracht Das ist ein »Grusz aus Essen De Serviërs. De Servische corr. van het »Hbl." vertelt van een vlucht uit Belgrado door een architect, die met zijn vrouw, een logé en een dienstbode uit'de Servische hoofdstad vluchtte. Ze Waren spoedig dood vermoeid en besloten aan den weg te gaan slapen. Reeds maken zij daartoe voorbereidselen, toen plotseling twee gewapende mannen uit de duis ternis te voorschijn traden. Het waren twee man Keizer Frans Jozef. WEENEN, 10 Sept. (Officieel). Reuter verbreidt het bericht als zou keizer Frans Jozef gestorven zijn. De onjuistheid van dit bericht is bewezen. De vertegenwoordigers der neutrale staten in Weenen kunnen zich voortdurend van de uitste kende gezondheid van keizer Frans Jozef over tuigen deze behartigt voortdurend de regeerings- zaken en verleent audiëntieo.a. was graaf Berchtholt gisteren een uur bij hem in audiëntie. Japan. TOKIO, 10 Sept. Japan heeft zich aangesloten bij de overeenkomst tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland om geen afzonderlijke vrede te sluiten De minister nan Buitenlandsche zaken verklaarde aan den Russische ambassadeur te Tokio, dat Japan geen vrede zal sluiten met Duitsehland voordat aan de oorlog in Europa een einde is ge komen, zelfs al hebben de Japanners ook Iviau- tsjau te voren bezet. Rusland. PETROGRAD, 9 September. Een officieel© mededeeling' yan den Russischen Genenden Staf meldt Op vijf en zes September vielen wij' het O os- ter,rij tsche leger aan bij Tomasjel. De Oosten rijkers vluchtten in wanorde, achtervolgd door de Russen bij Frampel. De Russsische cavalerie wierp zich op den vijand in de richting; van van den naastbijgelegen wachtpostboeren of granka's, in hun gewone nationale kleeding, doch gewapend met geweer. Zij informeerden naar de voornemens van de familie en verzoeken haar daarop dringend nog een tiental minuten verder te marcheeren dan is de wachtpost bereikt en daar kan men haar stroo en dekens verschaften, om er rustig te slapen. De raad was goed en werd opgevolgddoodop van vermoeidheid en half slapend wordt verder getrokken. Eindelijk is de wachtpost bereikt, bossenrstroo worden op den grond uitgespreid, dekens worden gegeven en allen wilden zich reeds te slapen leggen tot de vrouw van den architect tot de ontdekking komt, dat de taseh met geld en sieraden verdwenen isze is waarschijnlijk ergens op den weg gevallen. Ver dwenen was op eenmaal alles wat de familie in contant geld hadden kunnen medenemen en waar van zij gedurende den oorlog moest leven. Hoe groot ehter ook des architecten schrik was zijn ver moeidheid was nog grooterhet was hem onmo gelijk zich nog eens op den weg te begeven om de tasch te gaan zoeken. Twee man van den wachtpost verklaarden zich echter bereid het voor hem te gaan doen. Er verliep ongeveer een uur, toen de twee mannen terug kwamenze hadden de tasch gevon den en wekten den architect, Deze springt op, neemt de tasch aan, neent er een bankbiljet van honderd francs uit, dat hij den beiden mannen wil schenken. Deze wijken verbluft terug, daarna antwoorden zijneen daarvoor hebben we de tasch niet gezocht, je was moede, wij niet en daarom hebben wij het voor je gedaan. Maar weten jelui, wat er in de tasch zat Jawel, jij zelf hebt het ons verteld, maar wat doet dat er toe Maar neemt dan deze honderd francs, jelui hebt het verdiend en het geld kan jelui in den oorlog, te pas komen. Of hebben jelui geld ge noeg bij je? Wel neen, we bezitten nog een paar grosschen (een grosschen is 20 centimes) en ontvangen iede- ren dag ons brood we hebben dus je geld niet noodig. Maar neemt dan toch dit geldmij is de tasch het waard. Wel neen, we hebben je geld niet noodig. Neemt dan ten minste vijftig francs en de architect haalt vijf briefjes van tien francs uit de tasch, terwijl hij er het biljet van honderd francs weder opbergt. Neen ook dat willen we niet hebben. Maar we hebben geen tabak. Heb je dat soms bij je. Onze architect haalt een doos tabak uit zijn jaszak, geeft haar den beiden mannen, die op eenigen afstand oogenblikkelijk een sigaret gaan zitten draaien. De architect legt zich te slapen en gooit de geldtasch naast zich neder. Half in geslapen hoort hij een der mannen nog tegen den ander zeggenzouden wij onze dekens niet over de vrouwen uitspreiden ze zijn niet gewend in de open lucht te slapen en de nacht is koelwij hebben nog onze mantels. Daarna slaapt hij in. Den volgenden morgen, bij het krieken van den dag, maakt de familie zich gereed afscheid van den wachtpost te nemen. Nogmaals dringt onze architect er op aan, dat de beide mannen, die de tasch hebben gevonden, de vijftig francs zullen aannemen. Ze weigeren weder, doch na lang aanhouden, zeggen ze eindelijk: nu dan, geef ons ieder tien francs en de rest aan den commandant van den wachtpost. Er komen hier genoeg vluch telingen voorbij, die nog armer zijn dan wij en we kunnen hen met een paar groschen helpen. Mijne lezers zullen gelooven, dat ik hier de geschiedenis vertel van twee bijzonder eerlijke vinders, zooals men ze bij ons nog wel eens aan treft. Ware het zoo, ik zou de geschiedenis niet verteld hebben. Ik vertel haar, omdat er in die daad van die twee man voor Servië niets bijzon ders ligt. Met de daad van deze boeren heb ik den gewonen Serviër geteekend, den man uit het binnenland. Ljublin. De Ocsténrijksteh-Dtiitsche troepen wer den uit de versterkte stellingen verdreven en trokken in zuidelijke richting. Groote gevochten hebben plaats op een lijn var, Bavaruska nanr de Dniester, Waarin het Oostenrijklsche leger werd verslagen. Naar Lemberg werden versterkingen gezouten. Afdeelingen van het 14e Tyrciolschc korps bij Ravarusha ondernamen een aanval in den nacht van 7 Sept. maar zij werden teruggeslagen, met verlies van een vaandel en 500 revangencn. De Duitsche generale staf, AKEN, 10 Sept. De Duitsche generale staf bevindt zich te Luxemburg in de hoofdstad van het Groothertogdom. De uhlanen bevinden zich in 700 tenten, die in de stad zijn opgeslagen. De keizer is eveneens te Luxemburg. De staf is ge huisvest in het gebouw van de Duitsche ambas sade. 's Nachts is het gebouw omgeven door vliegmachines, die met zoeklichten de omgeving verkennen, ter voorkoming dat een vreemd vlieg tuig de stad kan bereiken. Een Belgisch of Fran sche vliegmachine heeft vier bommen geworpen boven Luxemburg, zonder noemenswaardige schade aan te richten. De spoorweg werd op enkele plaatsen vernield. BERLIJN, 10 Sept. De gezant der Vereenigde Staten heeft in verband met geruchten aan de Berlijnsche Beurs dat de Vereenigde Staten niet neutraal zou blijven, aan de «Berliner Zeitung am Mittach" verklaard«Alle geruchten volgens welke de Vereenigde Staten haar neutraliteit zou opgeven, zijn reine onzin. Wij denken er in het geheel niet aan met wie dan ook oorlog te gaan voeren, zoo ,min Engeland of Frankrijk, als met Duitschland of welken anderen staat ook. Wij zullen onze neutraliteit nauwkeurig en krachtig handhaven. Indien er geruchten zijn van ophef fing der neutraliteit-door de Vereenigde Staten dan is zulks waarschijnlijk toe te schrijven aan de om standigheid dat ik den hier wonende Amerikanen vooé zoover hun bestaan gegrond is op de betrekkin gen die zij met de Vereenigde Staten onderhouden, aangeraden heb en nog aanraadt zoo snel moge lijk naar huis te vertrekken, doch deze raad vindt zijne natuurlijke en eenige verklaring daarin dat ik van oordeel ben dat in dezen tijd waarin een zoo geweldige oorlog in Europa wordt gevoerd, ieder Amerikaan in zijn vaderland behoort te zijn. In de tweede plaats echter bestaat nog steeds voor mijne landgenooten de mogelijkheid om zon der gevaar naar de Vereenigde Staten te vertrek ken. Thans zijn toch de door mijn regeering naar Europa gezonden officieren nog hier. Zijn deze weder teruggekeerd dan bestaat voor het gezant schap geen mogelijkheid meer om voor de Ame- kaansche burgers afdoend te zorgen. Uit dezen zorgen en op grond van dit verantwoordelijkheids gevoel is mijn raad geboren. WEENEN, 10 September. Uit Arad wordt gemeld dat zich onder de Servische gevangenen de zoon van den Servischen chef van den Gene- ralen Staf Putnik bevindt. Hij vertelt dat zijn vader door ernstige verwondigen buiten dienst is gesteld. België. ANTWERPEN, 10 September, Officieel. De Duitschers die tot gisternacht nog in de omstre ken van Gent aanwezig waren zijn naar het zui den gezonden, hun buit medenemend na verschil lende magazijnen te Melden le hebben geplun derd. Andere troepen komende uit de richting Sotteghem zijn naar de omstreken van Ronsse getrokken en schijnen naar Frankrijk op te ruk ken. In de omstreken van Antwerpen werden; 300 Duitschers door de Belgen gevangen geno men. ANTWERPEN, 10 September. De Fransche en Britsche legaties bevestigen de everwinningen die door de geallieerden zijn behaald waarbij de Duitschers over een afstand van 10 K.M. wer den teruggeslagen. Voorts bevestigen deze lega ties dat een bataljon Duitsche Infanterie een com pagnie mitrailleuses en talrijke munitiekisten op de Duitschers werden veroverd. De Duitschers trekken op Reims terug. Geboren: 8 Sept. Theodorus Marius Anto- nius, z. v. J. Kloos en H. M. van Deurzen, Fabri- straat. BEURS VAN SCHIEDAM, 10 Sept. 1914. Moutwijn, noteering van de Commissie uit da Koophandel voor de Benin. 10 Sept. f 16 fust tn zonder belasting, Nament ie Committie voor. ie xoteerbtgn E A, j, WKTKÏMEE, DIficieele Kamer van 7 Sept. 8 Sept. 9 Sept. t 16 f 16 116 Bead van DhtUlatenxiT proef.: Moutwjjn: Jenever: Amsterdamse he Spoeling: Stemming op hedenkalm. Bfiritns, 9 Sept. f 16 f20— f 21i/j i %- 10 Sept. f 16 f20— 121 Va f 2.— 9 Sept. I17s/4 af 18- f 14a f f 81/4 a f Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus Stemming op heden: kalm. Gr&sea, NEW-YORK Mals: Western loco. 8 Sept. 88—; 5 Sept. 903/4, CHICAGO Mais Sept. Dec. Mei 8 Sept. 78Vg 74S4 77y, 10 Sept. f 17ya a f 18— f 14— a f f 8- a f 8'/« Juli 5 Sept. R egge 8 Sept 5 Sept. sty* 761,4 Loco 785/, 74

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3