Dagblad voor Schiedam Omstreken. i bu119 PORTRET VAN Z.H.PAUS BENEDICTUS XV. De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. 37ste Jaargauj Vrijdag 11 September '1914 No. 11025 Gratis Ongevallenverzekering f 111 [j (1 f Pfl bö ver,ie8 i*ir overeentoistig op de polis yemelde voorwaarden, J y jj jj Verkrijgbaar uitsluitend na vooruitbetaling. Qffideele berichten. Kennisgeving. Stads-Waterijker. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. BureanBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by dood bfl verlies van levenslange f Q H11 verlies van geheele I 9111 ©en hand, - .www invaliditeit; I U U voet of oog; I |UU I |UU een duim; I |j ^?^een9 ^erzekering8"ank, gevestigd te Schiedam bij verlies van eiken ande- ren vinger. Voor de geabonneerden op ons blad stellen wij verkrijgbaar een keurig uitge- voerd portret van Z. H. PAUS BENEDICTUS XV in pauselijk gewaad, in koper- d i e p d i uk, in ietwat getinten zwarten druk, op zwaar gravure-carton, in twee formaten. Het eene formaat is groot 65 X 50 c.M. papiergrootte, 45 X 32 c.M. beeld grootte het kleinere 40 X 32 c.M. papiergrootte, 30 X 21 c.M. beeldgrootte. De uitvoering is bij beide formaten dezelfde. De prijzen bedragen respectievelijk ƒ0.50 en ƒ0.35, afgehaald aan ons bureau, en ƒ0.60 en ƒ0.421/,, franco per post, toegezonden in stevigen cartonnen koker. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de Nederlandsche Klinknagelfabriek om vergunning tot het op richten van een fabriek van klinknagels en kleine ijzerwaren op het perceel, gelegen aan de Haven straat, kadaster Sectie N no. 253, gedreven door 2 electromotoren van respectievelijk 50 en 75P.K. Overwegende dat het deskundig onderzoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is; Gelet op artikel 8, 2e alinea der Hinderwet Besluiten de beslissing over genoemde aanvraag te ver- Schiedam, 10 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, roepen op sollicitanten naar de betrekking van Stads-Watery ker en Roeier. Gegadigden gelieven zich schriftelijk aan te melden voor 20 September a.s. bij den Burge meester. De Duitsche troepen hebben in Noord-Frankrijk een gedeeltelijke nederlaag geleden. Uit het groote Hoofdkwartier wordt gemeld, dat het Duitsche leger ten oosten Parijs aange vallen werd door een tusschen Meaux en Mont- miral staande vijandelijke macht. De Duitschers moesten hun linkervleugel terugtrekken. De Duit- GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 102) Het is dat zy, ondanks alles, toch nog vreesde. Kon zij vergeten zijn dat Anna Combredel op het schavot stierf door de schuld haars vaders? En moest zij niet gelooven dat Jeroom aarzelen zon, hij ook, eene laatste maal Maar het be sluit van Jeroom stond vast. Het was met eene statige stem dat hij ant woordde Ik wil het, vermits gij mij nog altijd be mint en vermits ik nooit heb opgehouden u te beminnen. Myn God 1 wat ben ik gelukkigmompelde het kind. En zij voegde er zeer stil bij Ja, thans ben ik gered. Ik had slechts uwe aanwezigheid noodig, ziet ge, een woord zooals datgene... Daar zij vermoeid was, beval hij haar zachtjes te zwijgen, en indien het mogelijk was, nog een weinig te slapen, terwijl hij naast haar zou blijven waken. schers namen vijftig kanonnen en eenige duizen den krijgsgevangenen. Meaux ligt 40 a 45 K.M. ten O. van Parijs aan de Marne, Montmirail ligt 25 K.M. ten Z. van die rivier, in de bocht die deze daar maakt, en op een afstand van 85 a 95 K.M. van Parijs en op ruim het dubbele van Nancy. In deze bocht sche nen de Duitschers een sterke positie te hebben, te meer omdat het terrein daar gevormd wordt door een lagen heuvelrug, die hun bet beheerscben van den toestand vergemakkelijkte. Het zonderlinge van den toestand is, dat, ter wijl de verliezen, die de Engelschen (de overwin naars dus) den vijand toebrachten en de verove ringen, die zij op hem maakten, gering zijn, de verslagene (indien men hier ten minste dit woord mag gebruiken) op veel meer buit kan wijzen. Het Engelsche persbureau maakt het volgende rapport van maarschalk French openbaar De slag in Frankrijk is gisteren voortgezet, de vijand is over de geheele linie teruggedreven. Ons eerste legercorps heeft 200 lijken van den vijand begraven, 12 maxims veroverd en gevan genen' gemaakt. Het tweede legercorps heeft 350 gevangenen en een batterij genomen. De verliezen der Duitschers zijn zwaar. De Duitsche troepen zijn naar het schijnt uitgeput. De Engelsche troepen zijn de Marne in Noorde lijke richting overgetrokken. De troepen van den kroonprins veroverden een deel der forten rond Verdun. Welke der beide overwinningen de meeste waarde heeft, is Dog moeilijk uit te maken, omdat verdere bijzonderheden ten eenenmale ontbreken. De gevechten duren voort. I n O o s t-P ruisen vechten de Duitsche troepen thans met meer succes. Het hoofdkwartier meldt Generaal von Hindenberg heeft met het ooste lijke leger den linkervleugel van het zich nog in Oost-Pruisen bevindende Russische leger ver slagen en is daardoor in de gelegenheid gesteld den vijand in den rug aan te vallen. De vijand heeft den strijd opgegeven en bevindt zich in vollen terugtocht. Het oostelijke leger vervolgt hem in noordoostelijke richting naar de Njemen. (w. g.) De generaal-kwartiermeester VON STEYN. De Oostenrijkers bij Lemberg zullen nu ook offensief gaan optreden, na geduchte versterkingen te hobben ontvangen. Vijf dagen lang heeft de Oostenrijk-Hongaarsche armee, zonder door de Russen lastig gevallen te zijn, zich kunnen herstellen, terwijl intusschen versche manschappen, munitie en verplegings- materiaal aankwamen, hetgeen de Russen op verschillende plaatsen aan het ontzettend uitge- breide operatieveld reeds hebben moeten onder vinden. Het weer is prachtig en de stemming onder de Oostenrijkse he troepen laat niets te wenschen over. Door opnieuw tot het offensief over te gaan, zoekt men de beslissing. Aan Russische zijde strijden blijkbaar 580.000 man infanterie, 40.000 man cavalerie met totaal 1500 milrailleus en 2000 kanonnen. Zij glimlachte Laat mij uwe hand vasthouden, zeide zij, om zeker te zijn dat gij mij niet zult verlaten. En zij viel al zoo in slaap met hare vingeren om zijne hand geklemd. Siméonne was weggegaan om ze meer op hun gemak te laten en door hare tegenwoordigheid hunne liefdebetuigingen niet te stooren, misschien ook wel omdat het zien van dit gelnk haar diep bewoog en tranen aan hare oogen deed ont springen. 'Op zeker oogenblik, klopte zij zachtjes op de deur, trad op de toppen harer teenen binnen en deed een teeken aan Jeroom. Wat is er vroeg deze. Madelor verlangt u te spreken, zeide de boerin stil. Jeroom verbleekte. Wat wil hij van mij Ik weet het niet. Hjj wacht u. Ga. Ik zal bij Maria blijven. Jeroom gaf gehoor aan de zonderlinge vraag van den geneesheer. Hij vond hem in zijn studie kamer aan zijn bureau gezeten. Madelor keerde zich eventjes om. en zonder een woord te spreken, wees hij hem eënen leunstoel. Gij hebt een onderhoud met mij verlangd sprak de jongeling. Ja, zeide de dokter met ontroerde stem. Ik luister. Madelor scheen nog te aarzelen, doch hij ver mande zich en sprak. RUSLAND. De inneming van Lemberg. De Daily Telegraph" verneemt omtrent de inneming van Lemberg en de gevechten die er aan voorafgingen het volgende Blijkens een beschrijving in het blad Rjetsj werd op zekeren morgen een kort bevel gegeven, naar Lemberg op te rukken. En toen begon de slag, die vier dagen lang van 'het krieken van den ochtend tot het vallen van het duister voortduur de. De tegenaanvallen der Oostenrijkers werden met groote verbittering uitgevoerd. Terwijl de Russen voorwaarts rukten, stonden hun gelede ren bloot aan een hagel van lood en ijzer. De opmarsch werd zeer bemoeilijkt door het berg achtig karakter van het terrein, waar verscheiden kraters van gedoofde vulkanen worden aange troffen, die prachtige natuurlijke verschansingen vormden. Onze posities werden alle door sterke troepenmachten verdedigd. De natuurlijke terrein hindernissen waren zoo sterk, dat de kunstmatige verstei kingen er kinderachtig bij leken. De vijand moest nu achtereenvolgens uit al deze po sities worden verjaagd."De Russen hadden veelte lijden van den dorst, want het terrein was rots achtig en zonder water. De nachten waren bitter koud, de dagen drukkend warm. Aan beide zijden werd met groote hardnekkigheid gevochtenen hoe dichter wij Lemberg naderden, hoe feller de strijd werd maar wij waren nu Zloezow al voor bij gekomen en het was al duidelijk geworden, dat de Russische [artillerie beter was dan de Oostenrijksche. Ten slotte waren de Oostenrijkers teruggedre ven tot onder de dekking der forten van Lemberg. De Russische troepen waren vermoeid, doch nog altijd in de opgewekte stemming. Twee dagen lang werd om de forten verwoed gevochten. Een hagel van moordend lood woedde over beide legers en veroorzaakte enorme verliezen. Ten slotte werd gemerkt, dat het vuur van de Men heeft u wellicht gezegd in welken ge vaarlijken toestand Maria zich bevindt, en hoe zwak zij geworden is. Uwe afwezigheid deed haar wegsterven. Uwe terugkomst heeft eene geweldige crisis veroor zaakt, en deze crisis is haar redding. Ondanks al den haat en afkeer, die gij in uw hart jegens mij kunt gevoelen, moet ik u vragen wat gij nu van zin zijt te doen. Ik verlang te weten, of gij dit kind dat u tot stervens toe bemint gij hebt er bewijzon van voor eene tweede maal zult verlaten. Jeroom antwoordde Ik zal haar niet meer verlaten, neen Ik heb het haar gezegd. Ik heb uwe vraag daarvoor niet afgewacht. Mijn vurigste wensch is altijd geweest met haar vereenigd te zijn. Ik beken het echter; indien zij onze scheiding met meer moed en kracht had kunnen verdragen, zou zij nooit mijne vrouw kunnen geworden zijn. Mijn leven ware verbrijzeld geweest, het hare misschien ook. Maar de tijd zou misschien haar lijden ver zacht hebben. Nu echter kan ik niet meer aar zelen. Gij hebt nochtans geradeu da ik jegens u nog altijd dezelfde gevoelens heb, en dat mijn afkeer voor u niet verminderd is. Zult gij mij veroordeelen met u te leven f Zult gij mij het be- bestaan onverdragelijk maken, mij onophoudelijk, door uwe tegenwoordigheid, den schrikkelijken dood mijner moeder te herinneren? Madelor schudde het hoofd. Neen. Ik zal my opofferen. Laat my by forten, die de beschieting van onze batterijen be antwoordden, al zwakker en zwakker werd. Nu werd een bestorming bevolen en de eerste verde- digigingslinie werd genomen. Toen werd gecon stateerd dat verscheiden oostenrijksche kanonnen vernield waren en dat er niet voldoende over waren om de verdediging voort td zetten. Het Oostenrijksche vuur uit de zware kanonnen der tweede verdedigingsline was ook zwakmaar het geweervuur en de granaat-kartetsen waren verbijsterend. Opnieuw werden aan beide zijden zware ver liezen geleden maar eindelijk werd de tegenstand der Oostenrijkers gebroken en namen zij, door een paniek aangegerepen, de vlucht uit hun ver sterkte stellingen. De Russen volgden onmidde- lijk, en kwamen vlak na de Oostenrijkers Lem berg binnen. Een van de Russische gewonden verklaarde dat gedurende den langen strijd, ochtend en avond, dag en nacht in elkaar overgingen. Maar tot het laatst waren geen teekenen van vermoeidheid ge geven. Wij stormden de stad binnen onder don derende hoera's. Plotseling werd ik aan het hoofd getroffen en viel ik. Wie achter mij waren, storm den over mij heen. Als in een droom hoorde ik het gejuich in de verte al zwakker en zwakker worden. Onze troepen waren de stad binnen. De Russische generale staf deelt het volgende mede Den öden en den 6den September hebben wij het Oostenrijksche leger hij Tomaszof (ten N.W van Leinbeiigi en Rawa-teeska, up Russisch ge bied) aangevallen. De Oostenrijkers trekken, ach tervolgd door de Russen, in wanorde terug. Bij Frampol (tusschen Tomasz.of en Krasnitc) heeft de Russische cavalerie zich op den vijand gestort. In de richting van Lublin werden de Oosten- i-Duitsehe troepen gedwongen bun ver sterkte stellinglen te verlaten en naar het Zui den terug te trekken. Groote veldslagen worden geleverd over een front, dat zich van Rawa-roeska Sot de Djnestr uitstrekt. Hier heeft het bij Lemberg verslagen Oostenrijksche leger versterking gekregen. Afdeelingen van liet 14de Tyroolsehe leger corps hebben bij Rawa-roeska Jen 7den dezer een nachtelijken aanval beproefd. Zij werden ech ter teruggeslagen en verloren een vaandel en 50G gevangenen. vergeven doch ik ENGELAND. Minister Asquith heeft in het Lagerhuis bij de indiening van zijn voorstel om opnieuw een half millioen manschappen voor het expeditieleger te werven, het volgende gezegd Bij het uitbreken van den oorlog hadden wij 400.000 man onder de wapenen en op 6 Augus tus werd voorgesteld hieraan een half millioen toe te voegen, waardoor een totaal van 900.000 zou worden bereikt. Van dit half millioen hebben zich reeds 439.000 recruten aangemeld. Het ge- mijne dochter blijven tot dat zij genezen is, of ten minste totdat alle gevaar voor haar is ge weken. Dan zal ik vertrekken. Ik zal vertrekken. Ik zal ver van hier gaan sterven, ik weet nog niet waar. Moge God u helpen my vergiffenis te schenken God zal u misschien nooit. Dit wreede woord deed den grijsaard het hoofd bukken. Hij zweeg. Jeroom stond op. Verlangt gij nog iets van mij Neen, ik had u slechts die vraag te stellen, en u die verzekering te geven. En daar de jongeling wegging Nochtans, zeide de dokter, nog een woord. Spreek Laat mij toe u nog eene aanbeveling te doen. Spreek aan mijne dochter niet over mijn vertrek. Deel haar mijn besluit niet mee. Ik zal uwen wil volbrengen. Ik dank u. Jeroom ging heen en keerde weer naar Maria's kamer. Zij was niet wakker geworden en Si méonne zat naast het bed te werken. Eenige dagen verliepen. Maria's toestand verbeterde en men kon reeds den dag voorzien dat zy met Jeroom zou in den echt treden. (Morit vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1