Ingezonden Mededeelingen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ctauafd Nieuws. Handelsberichten. Het stoomschip »Taaabora" van de Rott. Lloyd is gisteren van Brest vertrokken en hedenochtend Ouessant gepasseerdhet wordt morgen voor mid- dag te Rotterdam verwacht. Onbillijk verhaal van pensioensbydragen gemeenteambtenaren. Het persbureau van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren schrijft ons De afdeeling Noordbrabant van den Neder- fandschen bond van gemeenteambtenaren heeft tot gedeputeerde staten dier provincie een verzoek gericht in een aangelegenheid, die ook voor andere provinciën van veel belang is. Verschillende gemeentebesturen vorderen, naar de afdeeling mededeelt, ten spijt van de zeer gewaardeerde bemoeiingen van gedeputeerde staten, veel te hooge, soms zelfs het maximum der te verhalen pensioensbijdragen van haar amb tenaren, hetgeen een groote onbillijkheid is voor de ambtenaren in het algemeen, maar vooral voor de reeds in functie zijnde ambtenaren, wijl het voor deze laatste eigenlijk neerkomt op zeer be langrijke en ongemotiveerde vermindering van hun, in vele gevallen toch reeds karige, jaarwedde. Vele ambtenaren gevoelen zich daardoor zeer bezwaard wijl zij die hooge kortingen van hun dikwijls geringe inkomsten absoluut niet kunnen missen. De afdeeling betoogt dan ook, dat de billijk heid medebrengt, middelen te beramen, waardoor aan deze ambtenaren eenigszins tegemoet wordt gekomen in deze zware geldelijke offers, hetgeen ook geheel ligt in de lijn, welke door gedeputeerde staten gevolgd is bij de beoordeeling van de ver- haalverordeningen. De afdeejing verzoekt daarom het daarheen te willen leiden, dat hierin bij wijze van trakte raentsverhooging worde voorzien. Een onderhoud met de Eransche officieren. Men seint ons uit den Haag De 8 Fransche officieren van gezondheid die na in België te hebben gewerkt over ons land en Engeland naar hun vaderland terugkeeren, zijn gisteravond te 's Gravenhage gearriveerd, hebben in de Twee Steden gelogeerd en maakten van morgen onder geleide van eenige Hollandsche officieren jeen toer door den Haagop hun bij zonderen wensch reden zjj langs het Vredespaleis. Zij lunchten in de Witte Sociëteit en verlieten gistermiddag den Haag om naar Engeland over te steken. Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias te 's Gravenhage heeft de gelegenheid gehad in de Witte Sociëteit een half uurtje met Fransche of ficieren te spreken. Wat zij vertelden komt be knopt op het volgende neer Zij waren bij de inneming van Namen in de stad gebleven om de gewonden te ver zorgen en deden zulks in samenwerking met Duitsche militaire geneesheeren. Volgens de conventie van Gèneve heeft men de heeren laten gaan en in de gelegenheid gesteld over Nederland en Engeland naar Frankrijk terug te keeren. Zuidwaarts teruggaan mochten zij niet aldus verklaarde men ons, vadwvege de militaire situatie. Wij zijn in den oorlog zoolang als deze duurt en met de eerste Fransche troepen uitgerukt. De gelegenheid tot verpleging in België is zeer vol doende. Alle verwonden kunnen worden opgeno men zelfs waren in Namen in de inrichting waar wij werkten vele bedden onbezet. De samenwerking na de inneming met onze Duitsche collega'swaren uitnemend.Zij waren uiterst corrrect en hoffelijk tegen ons. De inrichting stond natuurlijk onder leiding van een Duitsch geneesheer. Onze Duitsche lambtge- nooten en wij verpleegden door elkaar de Duit sche gewonden en der bondgenooten. De geest van de gewonden van zoover wij dit hebben kun nen waarnemen is opgewekt. Zij zijn over het algemeen moedig en wenschen den strijd te her vatten. Van dum-dum en ander bij het Volke renrecht verboden kogels hebben wij geen van allen iets bemerkt, noch bij de gewonden der bondgenooten, noch bij de Duitschers, dit in ver band met de ernstige beschuldigingen van weers zijden tegenoverelkaar geuit. Dat wij er niets van hebben waargenomen bewijst natuurlijk wat de kwestie over het het algemeen betreft niets. De werking der ambulances en van de verple- gingsgelegenheden kunnen wij niet anders dan uit nemend noemen. Dit geld voor beide partijen. Een groote grief' hebben wij. De gewonden wor den herhaaldelijk te vroeg uit hun verpleging ontslagen. Zij zijn dikwijls bij lange na niet ge nezen en hun verwondingen kunnen na hun ont slag uit de verpleging ongetijfeld tot complicaties aanleiding hebben gegeven, die hun misschien het leven kost. Het komt voor dat soldaten met een schietwond in de zijde van hun lichaam of in de dij, welke blessuren niet volkomen geheeld zjjn, dikwijls, nadat zij uit het hospitaal komen, een marsch van twee uur moeten maken. Dat zoo iets voorkomt is zeer frappant. Daarop mag wel eens de aan dacht worden gevestigd. Waarom het geschiedt Wat de gewonden der geallieerden betreft (wij spreken over den tyd dat wij hier de Duitschers hadden) ongetwijfeld alleen om van de gebles seerden gevangenen te maken. Dan leveren zy geen gevaar meer op. Het is mogelijk dat de Duitschers tijdens den strijd hun veroverde plaat sen weer moeten ontruimen, dan moeten zij de gewonden achterlaten, die door de geallieerden na hun herstel krijgsgevangen worden gemaakt. Dit zal kunnen voorkomen en daarom ook stuurt men de gewonden der tegenpartij zoo spoedig mogelijk als gevangen weg. Er zijn voor zoover wij het hebben kunnen zien, wel voldoende krach ten om de gewonden van-de slagvelden te halen. Het gebeurt somtijds dat er dagen laDg op het slagveld zonder hulp en verpleging blijven. Dit komt -omdat ze moeilijk te vinden zijn, liggende onder boomen, struiken enz. Overigens worden van beide kanten krachten ingespannen dit euvel zooveel mogelijk tegen te gaan. U vraagt ons na den algemeenen indruk van den oorlogHet is zoo moeilijk dien te geven, bijna zouden wij zeggen wij hebben geen indruk, wij hebben slechts gewerkt. Het spreekt van zelf dat de aankomst der gewonden na een slag eèn ondankbaar pijnlijken indruk geeft. Hiermede willen wij besluiten. Bij den strijd zelf gaan de Duitschers te werk als barbaren. Ieder onpartijdig toeschouwer zal het moeten toegeven. Herhaaldelijk hebben wij het medegemaakt dat dorpen door de inwoners inderdaad volkomen verlaten, door brand met den grond gelijk werden gemaakt. Hier kon geen sprake zijn van franc-tireurs of iets dergelijks. De brandstichting door de Duitschers is een ge organiseerde onderneming, dat kan niet anders. De soldaten moeten het vooraf hebben overlegd en gaan tot de brandstichting over... waarom Uit een natuurlijke wreedheid Nergens hebben wij al den tijd dat wij op het oorlogsveld waren, iets van meevechten van de burgerbevolking ge merkt. De garde civique is een offlcieele militaire organisatie en moet als zoodanig worden beschouwd. De meeste gewonden bleken na aankomst in het hospitaal uitgeplunderd. Er komt onzettend veel roof en diefstal voor. Onze eigen valiezen zijn ons ontstolen. Buitengewoon aangenaam wij stellen er grooten prijs op dit bekend te maken was ons de zeer tegemoetkomende houding en aller welwillendste houding van de Nederlandsche Re geering en van de autoriteiten en officieren, die ons hun geleide hebben aangeboden. Men heeft ons te Maastricht en op onze doorreis behan deld op een wijze die een zeer weldadige herin nering na den zwaren tijd, die wij hebben mede gemaakt, bij ons zal nalaten. n Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.3 te Memel. Laagste barometerstand 753.5 te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: matige tot krachtigen zuidelijken tot zuid westelijken wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring waarschijnlijk regenbuien, zelfde tem peratuur. G i t e r e n-m iddag kwam J. L eenders wonende Heerenstraat, onder het dragen van zakken mout uit de moutbergplaats aan de West-Vest naar de schuit te vallen, waardoor hij zijn linkerenkel brak. Hij werd door een dokter verbonden en per rijtuig naar huis gebracht. Giste r-a vond om 7 uur werd brand ontdekt in de drukkerij »De Toekomst" West- Molenstraat. Een der buren zag iets branden. Hij sloeg een ruit in en zag dat de vuilnisbak stond te branden. Met een paar emmers water werd de brand ge- bluscht. De brandweer, die reeds gealarmeerd was kon onverrichter zake terugkeeren. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 12 Sept. 8.21 v.m., 8.43 n.ra. zich genoodzaakt zagen de sabel en tevolver te tiekken. Nop meer militairen verlieten de school Maar ook de politie had, dank zij het noodsein of. de alarmhoorn, versterking gekregen. De geheele. wacht van het bureau Stadhouders kade, dat in de nabijheid gelegen is, rukte uit. Een vechtpartij ontstond nu tusschen een 70 a 80-tal militairen en een twaalftal politie a enten, aangevoerd doei een inspecteur. Tevergeefs vroegen de agenten assistentie Mi de wacht der Sweelinckschoo!. Er werd zelfs geroepen: „Laten we onze bajonetten ha len1" Plotseling klonk een, .schol. Dooi wien. dit gelost is, heeft de politie nog niet kunnen uit maken. Ten slotte werd de arrestant toch, niettegen- -.-lande het heftige1 verzet, overgebracht naar het politiebureau én aldaar in verzekerde be waring gesteld Tot zeer laat bleef de politie in de nabij heid surveilleeren en heersehte nog lang on rust bij de bewoners. In groepjes stonden ze voor hun deuren en uilten luide hun veront waardiging over het optreden van de Grooing- ri.e militairen, die, naar ons uit zeer betrouw bare bron wera medegedeeld, herhaaldelijk aan sloot in de buurt gaven. Men is zeer verheugd, dat de soldaten bin nenkort naar de Rietlanden overgeplaatst zul len werden. Te Netersel (N.-B.) brak door onbekende oor zaak brand uit in een der schuren van de boer derij van de Kortweldra deelde het vuur zich mede aan drie naastgelegen boerderijen, die met schuren, rogge en hooimyten geheel door het vuur werden vernield. De boerderijen waren verzekerd. Men seinde ons hedennacht uit IJmuiden Het Ned. s.s. »Hollandia" arriveerde hier van Zuid-Amerika en rapporteert, dat eerst aan de Kaap Verdische eilanden ongeveer 100 en later in Plymouth nog ongeveer 50 Duitsche passagiers aan boord kwamen, die als reservisten naar Duitschland terugkeeren. Deze mogen met toe stemming van Engeland het land verlaten. Zij zullen over Amsterdam naar hun land terugkeeren- B o té in gi tus sffhen mi l i t a i r e n e n po litie. Te Amsterdam heeft gisteravond een ern stige botsing tusschen militairen en de politie plaats gehad. „De Telegraaf" meldt ervan: De heraie ontstond in een vischwinkel in de Gerard Runstraat, waar een soldaat -- een Gro ninger die ingekwartierd was in. ue Swee- linckachool, ruzie kreeg'. De kerel bedreigde den winkelier met een més en wilde de potten met gemarionneerde haring' en ingemaakt zuur verbrijzelen. De eigenaar waarschuwde een L wee tal poli tieagenten, die eerst trachtten den vechters baas met een z,oet lijntje weg; te krijgen. De msn verzette zich en eenige kameraden trok ken zijn piartij. Onaangename woorden en bedreigingen wer den geuit en de militairen moeten zelfs, naar ens werd medegedeeld,'tot handtastelijkheden zijn o vc! gegaan. deen de politiebeambten den hoofdpersoon van dit relletje wilden arresteeren, dirjngjeia de soldaten, allen uit Groningen afkomstig, zóó hevig1 op, dat de dienaren van het gerecht LONDEN, 10 Sept. (Officieel). Een groot Britsch eskader bewoog zich gisteren en heden over de Noordzee tot aan en in de Helgolandbaaide Duitsche vloot deed geen poging om deze bewe ging te verijdelengeenerlei Duitsch schip, van welken aard ook, werd op zee gezien. LONDEN, 11 Sept. Een telegram uit Kingston op Jamaica meldt dat de »Bethanie" van de Hamburg-Amerikalijn met Duitsche reservisten aan boord aaD boord door een Engelsch oorlogs schip is genomen en naar Kingston gebracht. LONDEN, 11 Sept. De Dailly Express ontvangt een telegram uit Kopenhagen meldende dat een groota Duitsche vloot in de Botnische golf is ge signaleerd varende in Oostehjko richting. Volgens een telegram uit Stockholm aan de Dailly Telegraph is een Duitsch eskader gezien nabij Gotska Sando. Het eskader bestond uit 31 groote schepen. Een ander eskader is gezien be staande uit vier slagschepen en drie kruisers, ten zuidwesten van Stockholm varende in noord oostelijke richting. LONDEN, 11 September. Bij het Ministerie van Koloniën is een telegram uit Nyassa-land van den lOen September ontvangen. Hierin wordt medegedeeld, dat 8 September de Engelsche hoofdmacht opgerukt was om den vijand over de grenzen te dringen. Het aantal der vijandelijke troepen bedroeg 400 en wisten te ontkomen, Zy deden op den 9en een aanval op Karonga, dat verdedigd werd door 50 man, waaronder Europe anen. Na eenige uren strijd kwam een colonne van de Engelsche hoofdmacht, die den vijand naar Songwe dreef. Zeven officieren aan de zijde van den vijand sneuvelden. Er werden eenige gevan gen genomen. De verliezen van manschappen moeten groot zijn. Aan Engelsche zijde werden vier Europeanen gedood en zeven gewond. In Kameroen zijn ook dooden en gewonden ge vallen, zoodat blijkbaar daar ook gevechten hebben plaats gehad. PETROGRADE, 10 Sept. In een communiqué van den stat van den opperbevelhebber wordt ge meld Het succes, dat de Russische troepen den negenden September behaalden op de Duitsch- Oostenrijksche strijdmacht in de omgeving van Krasnik, wordt steeds grooter. Hevige gevechten worden geleverd op het front Tomaschow-Rava- ruska tot de Dnjester. PETROGRADE, 11 Sept. Uit Nisj wordt dd. 10 Sept. gemeld, dat de Serviërs na een hevig gevecht Semlin om vier uur in den ochtend bezet hebben. Frankrük. PARIJS, 10 Sept. Officieels mededeehng1 11 uur nam. Op den linkervleugel de- Engelsch Frsnsche troepen trokken deze de AI urne over tusschen La Ferté soos Jouaire, Charlp en Cha teau Thierry, den vijand, die terugtrok, achter- velgend©. Bij het voortrukken maakte het Engelsche le ger tal van gevangenen en maakt het mitrailleurs buit. i Sedert vier dagen duurt thans Je slag voort, waarin de légers der bondgenooten op dit ge- aeelte van het slagveld meer dan dO K.M. zijn vooruitgegaan. Tusschen Chateau Thierr y en Vitry Ie Francais wo' i de Pruisische garde teruggeslagen. De strii i v.crut met groote hevigheid voortgezet. Aan hel centrum en den rechtervleugel is de toestand onveranderd aan de Ornain en het Ar- gonnenwoud, waar de beide legers hunne posi ties konden handhaven. Aan de zijde van Nancy rukte de vijand voiwui; op den weg' naar Chatcau-Salins. Daarentegen wonnen de bondgenooten terrein in" het b»seh van Ghampenoix. Aanmerkelijke verliezen worden aan beide zij den geleden. Ue gezondheidstoestand en ae moreele toe stand onzer troepen is uitstekend. LONDEN, 11 Sept. In een telegram uit Pariijs aan de »Daily Express" worden de moeilijkheden beschreven, waarmede de Duitschers te kampen hadden bij het overtrekken van de Marne, waar tegen het 7e Fransche leger zich verzette. Voortdurend werden de Duitsche pontons door de Fransche artillerie weggeschoten. Hardnekkig hielden de Duitschers echter vol en slaagden er ten slotte in aan de overzijde te komen, echter na ernstige verliezen te hebben geleden. België. AN1 WERPEN, 11 Sept. De strijd bij Aerschot duurt voort. Het succes blijft aan de zijde der Belgen. ANTWERPEN, 11 Sept. Generaal Leman heeft onmiddellijk nadat hij was gevangen genomen een brief aan den Koning gezonden waarin hij zegt »Sire, Na de heldhaftige gevechtige gevechten op 4, 5 en 6 Augustus had ik de overtuiging gekre gen dat de forten van Luik nog slechts een defen sieve rol hadden te spelen. Ik heb het opper bevel behouden om zoo krachtig mogelijk tegen stand te bieden en het moreel der troepen op peil te houden. Het is Uwe Majesteit bekend dat ik op 6 Augustus mijn intrek nam in het fort Loncin. Ongetwijfeld zal het Uwe Majesteit leed doen te vernemen dat dit fort in de lucht is gevlogen waarbij het grootste deel, waarschijn lijk viervijfde van de bezetting onder de puin- hoopen werd begraven. Dat ik mijn leven heb behouden komt doordat mijn adjudant mij van onder het puin heeft vandaan gehaald waar ik op het punt was door den kruitdamp te worden verstikt. Ik werd daarop in een loop graaf gelegd waar een Duitsch kapitein mij te drinken gaf en mij krijgsgevangen maakte. Ver volgens werd ik naar Luik overgebracht. Ik weet dat dit schrijven veel te wenschen over laat maar de ontpoffing van Loncin druk mij physiek. Om de eer van mijn wapenen hoog te houden heb ik noch de vesting noch de forten overgegeven. Ik verzoek U Sire Duitschland te willen vergeven waarheen ik thans ben overgebracht. Mijn ge dachten zullen dezelfde blijven welke zij altijd geweest zijn, België en den Koning had ik gaarne mijn leven gegeven om hun beter te dienen, maar dit lot was mij niet beschoren. Geboren: 9 Sept. Johanna, d. v. G. van Eden en N. A. den Hartog, Breedstraat. - Josina Petronella Catharina, d. v. M. Zonneveld enG.M. W. de Kort, Heerenstraat. Ondertrouwd: 10 Sept. J. G. Bakker, 20 j., en II. M. van Brakel, 20 j. C. Schippers, 22 j., en C. E. Ruseier, 21 j. A. J. Weber, 23 j., en Th. A. Markus, 22 j. J. M. Scheurs, 50 j., en M. M. van Wamelen, 63 j. Gehuwd: 10 Sept. D. J. Blonk, 24 j.,en W. S. v. d. Roer, 22 j. - C. v. d. Sloot, 25 j., en M. Marbus, 24 j. L. P. Timmers, 22 j., en C. Rutteman, 21 j. J. Potasse, 38 j., en A. Zeile- maker. 34 j. Overleden: 9 Sept. Petronella Maria Bos man, oud 5 w., Pernisschestraat. BEURS VAN SCHIEDAM, 11 Sept. 1914. Moutwijn. Dificieelé noteering van dé Commissie vit ti Koophandel root de Benin. Kamer ran 8 Sept. t 16 9 Sept. f 16 10 Sept. f 16 11 Sept. i 16 pen Hectoliter zonder faal en zonder belasting. Namens it Commit tü poor ie noieertngB B. A, I. wrETKAMEH, Bond ran DfotUkfcuna proef.: Mo u t w ij n Jenever: Amsterdamse he Spoeling: Stemming op hedenkalm. Bfirltun, 10 Sept. f 16 f20— f2iyi f 2.- 11 Sept. f16— f20— f21% f 2.— Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus: 10 Sept. fl7i/a a f 18 f 14a f f 8- a f 8 Stemming op heden: kalm. Ctaunaa, NEW-YORK M a i s Western 9 Sept. 78%8 Sept. 88-. 11 Sept. f 17% a f 17% f 14a f__ f 8-af 8i/4 loco.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3