Dagblad voor Schiedam Omstreken. f finn bT" m rr m EERSTE BLAD. PORTRET VAN Z.H.PAUS BENEDICTUS XV. De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaar^aiiH. Zaterdag 12 September 1914 i\To. 11020. Verkrijgbaar uitsluitend na vooruitbetaling. Officieel* berichten. FEUILLETON, Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2,p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oYereenïoistig op de polis yerielde yoorwaarden. De bij levenslange gelieele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door de verlies van een band, voet of oog; Mollandsche Algemeene b\j dood Verzekeringsbank, I I tl U een duimI U U wjjsvinger I (J een duim gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande- ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Voor de geabonneerden op ons blad stellen wij verkrijgbaar een keurig uitge voerd portret van Z. H. PAUS BENEDICTUS XV in pauselijk gewaad, in koper diepdruk, in ietwat getinten zwarten druk, op zwaar gravure-carton, in twee formaten. Het eene formaat is groot 65 X 50 c.M. papiergrootte, 45 x 32 c.M. beeld grootte het kleinere 40 X 32 c.M. papiergrootte, 30 X 21 c.M. beeldgrootte. De uitvoering is bij beide formaten dezelfde. De prijzen bedragen respectievelijk ƒ0.50 en f 0.35, afgehaald aan ons bureau, en ƒ0.60 en franco per post, toegezonden in stevigen cartonnen koker. Schietoefeningen van het fort »Pampus", Zuiderzee. In de week van 14 tot en met 19 September a.s. zullen van het fort »Pampus" schietoefeningen met licht en zwaar geschut worden gehouden. Dit vuren behoeft dus geen aanleiding tot on gerustheid te geven. Nadere inlichtingen worden ter Gemeente- Secretarie (afd. A) verstrekt. JBuitenlandsch Nieuws. Veel bijzonderheden weten we nog niet van des gevechten in Nqord-Frankrijk. Een officieel bericht van het Fransche mini sterie van oorlog van 10 September luidt: Aan den linkervleugel zijn de 'roepen der bond- genooten tusschen La Feite sous Jouarre en Chateau Thierry de Marne overgestoken, den terugtrekkenden vijand achtervolgende. De En- gelschen hebben talrijke krijgsgevangenen. Ook hebben zij mitrailleuses vermeesterd. Sedert 4 dagen winnen de bondgenootea hier 60 K. M. Tusschen Chateau Thierry en Vitry le Fran cois is de Pruisische garde naar hf.t Noorden van de moerassen van St. Gond teruggeworpen. In de streek tusschen Mailly en Vitry le Fran cois duurt de hevige strijd voort. Op het centrum en den ïechtevvieu gei is de toestand ongeveer dezelfde gebleven. Aan die Ornain, in Argomne en aan den kan: van Nancy maken de Duitschers geringe vorderingen. Daar entegen vorderen de Franschen .bij Iet bosch van Champenoux (O. N. O. van .Nancy}. Beide partijen hebben aanzienlijke verhezen g|e|- GROOTE BOEIENDE ROMAN. leden. Het moreel en de gezondheidstoestand dei Fransche troepen is uitstekend. En zooals gisteren uit onze telegrammen was te zien, beginnen de Belgische troepen let die Duitsche bezetting weer lastig te maken. De provinciën Antwerpen en Limburg zijn ge heel van Duitschers gezuiverd, evenals bijna ge heel Oost-Vlaanderen. De Belgische troepen hebben Dendermonde w|ej- dei bezet. Gisteren is in dien omtrek van die stad liet laatst© gevecht geleverd, a at den vijana op ernstige verliezen is komen te staan err voor hen in een besliste nederlaag is geëindigd. Een Duitsche colonne, welke van Melle naar Audenaerde en St. Truyen trok, trachtte ia den nacht, een terugkeerende beweging in noordelijke richting te ondernemen, doch werd ter hoogte van Eenaeme (bij1 Audenaerde) tot staan gebracht. De vijand triok daarna terug' naar het Zuiden. De verrichtingen van ons veldleger tegen de Duitsche troepen, die voor de versterkte stel ling van Antwerpen liggen, zoomede de gisteren vermelde operaties, waarvan het eerste resultaat was de herneming van Aerschot, zijn Leden stel selmatig voortgezet. Ons leger is blijven vooruitrukken en heeft den Duit-schers aanzienlijke verliezen roe gebracht door het optreden van onze artillerie en in het bizicnder van onze veldstukken van zwaar kali ber, wier uitwerking zeer groot was, zegt een officieel bericht nit Antwerpen, Deze actie van de Beigen kan nog wel van invloed zijn op de krijgsverrichtingen in Noord- Frankrijk omdat de Duitschers nu genoodzaakt zullen worden troepen uit Frankrijk terug te halen. Aan de Russische grens treden de Duitschers thans energiek op. Volgens het bericht van ge neraal von Hindenburg bevinden zich thans geen Russische troepen meer op Duitsch grondgebied- Naar het Fransch. 103) Madelor hield woord en vertoonde zich zeer zelden. Hij bleef in zijne studiekamer opgesloten en zijne maaltijden werden er hem door Angélique en Rosa opgediend. Hij ging slechts 's avonds u't wanneer de kalmte van den nacht hem zulks toeliet. Siméonne lichtte hem in over Marias toestand. Alle uren kwam zij nieuws brengen. Hij was haar slechts drie of viermaal gaan zien op de °ogenblikken dat Jeroom afwezig was. Alle gevaar was verdwenen. Zij was wel in derdaad gered. Nu was het uur gekomen voor Madelor, dat hij van haar moest scheiden, en voor eeuwig dit aanbeden kind moest verlaten, op wiens hoofd hij de hoop van zijne ouderdom had gesteld. Hij wachtte nog eenige dagen tot dat hij het huwelijk tusschen Jeroom en zijne dochter had zien inzegenen. Het huwelijk had plaats terzelfdertijd als dat van Siméonne met Josillet, in de kleine kerk van Hant-Butté. De plechtigheid liep eenvoudig af zonder praal. Maria, in haar wit kleed gehuld, met haar bloemenkrans op het haar, was overheerlijk schoon en bevallig. De vreugde vervulde haar hart bij het zien van dit geluk dat zij zoozeer had betracht. En terwijl onder de half versletene gewelven der kerk hunne vereeniging werd gesloten, her dacht zij instinctmatig het beging dier liefde, die te midden van zooveel tranen was aange groeid. Gansch haar leven, sedert dit tijdstipt kwam terug in haren geest de avond waarop zij Jeroom voor ^e eerste maal, gekwetst, bij haren vader had gezienhun eerste liefdesverklaring op den Tranetberg, de korte bijeenkomst in lfet bosch, en eindelijk de vreeselijke nacht dien zij bij Je room had doorgebracht en die geëindigd was met een hevigen koortsaanval: Ha I hoe moest Jeroom haar toch beminnen En zij dacht aan die verschrikkelijke geschie denis van Anna Combredel's dood, waarin Ma delor zulke droevige rol had gespeeld. Zij zeide in haar zeiven dat de liefde van Je room wel groot moest zijn, om hem de eerloos heid van Madelor te doen vergeten* Maar ook hoe ging zij het leven van dien man, die haar zoo lief had, gelukkig maken. Voorzeker zou zij hem nooit genoeg teederheid en bezorgdheid kunnen betuigen. Hare liefde zou Groote troepenmassa's worden naar het Oosten getransporteerd. Een volgens de Timés geloofwaardig man, die uit Midden-Europa in Engeland is aangekomen, heeft aan dat blad vertelt, zijn trein Woensdag en Donderdag langer dan 24 uur te Hannover is opgehouden. Al dien tijd moest hij met neerge laten gordijntjes in zijn coupé blijven, opdat hij de reden van het oponthoud niet gewaar zou worden. Toch slaagde hij erin niet minder dan 120 treinen met troepen te tellen, die door het station van Hannover in Oostelijke richting reden met tusschenruimte van 10 tot 20 minuten, Som mige treinen hielden eenige oogenblikken stil en uit de gespreken van de soldaten kon hij op maken, dat zij in het Noorden van Frankrijk en België aan ernstige gevechten hadden deelge nomen en dat zij op weg naar de Russische grens waren. Hun verliezen waren zeer zwaar geweest en de mannen keken neerslachtig. De zegsman van de Times heeft ook treinen met artillerie zien doorkomen, die niet stilhielden. Onder de kanonnen zag hij er twee die heel lang en blijkbaar van groot kaliber waren. Met deze mededeelingen stemmen de berichten uit Petersburg overeen, dat de Duitschers in Oost- Pruisen met groote versterkingen zijn komen op. zetten. Uit Petersburg wordt geseind. Van het Westelijk oorlogsterrein overgebrachte Duitsche troepen hebben zich aan de rivier de Alle (prov. Oost-Pruisen) geconcentreerd, vanwaar zij hun opraarsch in Oostelijke richting zyn aan gevangen. Het zijn groote kolonnes die tusschen de Mazoerische meren oprukken. De Russische troepen van de voorhoede zijn naar het Oosten teruggetrokken, de voorwaartsche beweging van den vijand belemmerende. P a r ij s. De Parijsche correspondent van »De Tijd'' schrijft Na ernstige overweging over wat ik zeggen mag, wat niet, geloof ik, dit te mogen mede- deelen lo. Duitsche troepen hebben zich gewaagd tot betrekkelijk dicht bij Parijs. Door zeer bij zondere middelen (die ik thans niet nader mag aanduiden) is niet één Duitscher aan den dood ontsnapt. 2o. Verschillende plannen maken het hoogst waarschijnlijk, dat de Duitsche troepen nooi Parijs zullen kunnen naderen. Of dan althans slechts een klein deel dier troepen. 3o. De berichten, dat de Duitschers niet Parijs willen belegeren (wat te veel tijd en mannen zou vragen) doch zich meester willen maken van Versailles, worden meer en meer bevestigd. Uit het hooggelegen Versailles zouden ze dan Parijs bombardeeren. Een escader vliegmachines staat gereed, Duitsche vliegers te vervolgen. Parijs zal dus waarschijnlijk getuige zijn van een oorlog in de lucht. nooit groot genoeg zijn om hem te bewijzen, dat zij zijn edelmoedig gedrag verstond. Welk gerust leven zou zij nu in de Cendriére smakenWant zij zou zich met haren echtgenoot in de hoeve gaan vestigen. Alhoewel zij niet zeer sterk was en zij alle vermoeienis moest vermijden scheen zij vastbesloten deel te nemen aan het werk. Hare kleine handjes zouden er weldra aan ge woon zijn. Zij zou het werk dat in de hoeve moest ge beuren, aan geen ander'-s zorgen toevertrouwen. Het meisje dacht aan al deze zaken terwijl de priester aan het altaar de mis opdroeg. Naast haar was Jeroom, gelukkig en ernstig. Hjj aanschouwde haar van tijd tot tijd en las hare gedachten op haar gelaat. Bij het einde der mis, keerden zij naar de woning van den geneesheer weer. Volgens zijne belofte ging Madelor zich vor- wijderen. Hij had zijn besluit aan Simédnne toe vertrouwd en het was den avond van den dag zelf dat hij beslist had Haut-Butté te verlaten. Toen de avond viel, en Madelor een oogenblik alleen was met Jeroom, naderde deze laatste hem. Ik ga Maria naar de Candriére leiden, zeide hij, vaarwel Laat mij eene laatste maal alleen met mijn kind, laat mij het omhelzen en nog eens aan schouwen. Jeroom knikte ja. ENGELAND. Het Persbureau verspreidt de volgende officieele mededeelingDe algemeene terugtocht van den vijand werd gisteren voortgezet. De Britsche troepen namen 1500 krijgsgevangen en maakten een aantal kanonnen en maximes benevens een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buit. De vijand trekt zeer snel terug ten oosten van Soisson. Deze terugtocht geschiedde in zekere wanorde. In een later ontvangen telegram wordt gemeld dat volgens nadere inlichtingen het aantal gevan genen grooter is dan aanvankelijk werd bericht. Onze troepen vonden tal van infanteristen die zich in de bosschen hadden verborgen, waar zij waren achtergebleven door de snelle terugtocht van het leger. Deze gaven zich zonder strijd, waaruit blijkt, hoezeer de vijand is gedemorali seerd. Ook gaven de Duitsche troepen zich over aan dronkenschap en plundering der dorpen. Onze troepen achtervolgen den terugtrekkenden vijand met kracht. Het Engelsche leger. Een bijz. corresp. van het „Hbl." heeft de landing bijgewoond van Engelsche soldaten in Ostende. Als staaltje van onvolprezen tucht en organi satie is de wijze waarop deze expeditie-afdeeling van 3000 man geland en na 3 dagen weer in gescheept werd waard vermeld te worden. De troepen kwamen in 2 passagiersbooten van de Ostende-Folkestone lijn 's morgens ten 7 uur voor Ostende. De 3000 man waren om 1 uur ontscheept met hun mitrailleuses, commissariaat, munitie, met alles wat bij een landingscorps van 3000 man behoort en dat is niet gering, 's Mid dags om 2 uur kwam ik 10 mijl buiten Ostende reeds Engelsche patrouilles tegen. De geheele landing had zonder omhaal, zon der noodelooze herrie plaats. Een ieder wist wat hij te doen had en deed het. Wat my het meeste trof was dat alles zonder zichtbbaar toe zicht ging; er was geen gecommandeer men kreeg den indruk dat aan een ieder overgelaten werd zijn werk zoo goed mogelijk te doen. Het was volkomen „team work". De officieren waren alle bezig kaarten en orders te bestudeeren en zij wisten dat zij ge mist konden worden bij de daadwerkelijke lan ding, daar deze immers reeds van te voren voorbereid was en een ieder wist wat hij te doen had. Ik heb de laatste weken geleefd te midden van Duitsche, Fransche en Belgische troepen en heb ze onder allerlei omstandigheden kunnen waarnemen, maar zonder eenige weifeling geef ik den palm aan de Engelsche. troepen, die ik te Ostende zag. Prachtkerels, die kalm zonder herrie, zonder ostentatie, maar volkomen zelf bewust hun werk deden en het goed deden. En de organisatie was volkomen. De Duitsche orga- satie wordt terecht luide geprezen, maar gedurende die 3 dagen, dat ik de Engelsche te Ostende waarnam, werd ik wederom versterkt Gij moogt het doen' zeide hij. Het onderhoud van Madelor met Maria duurde niet lang. De grijsaard wilde niet dat zyn kind zjjn schielijk vertrek, en die eeuwige scheiding kon raden. Hij drukte haar eenen zoen op het voorhoofd het rijtuig rijtuig der hoeve reed weldra met Je room en zijne vrouw weg. Onderweg, had Maria, die door die vaarwel zegging haars vaders diep bewogen was, al een instinctmatig voorgevoel. Haar hoofd, dat tot hier toe op den schouder van Jeroom had gerust, richtte zich schielijk op. Met verontrusting in de stem sprak zy Jeroom, mij dunkt dat mijn vader mij zoo zonderling aanzag, toen hij mij verliet, Dit heeft mij terstond niet getroffen', daar ik zelf ontroerd was. Doch nu ik er aan denk, vind ik het zon derling. Zeg eens, vriend, is er niets tus?chen u en hem voorgevallen? Jeroom was gedwongen te liegen. Niets, zeide hij bedaar uwe vrees, lieve vriendin. De ontroering uws vaders is gemakke lijk te begrijpen. Hij zal getroffen geweest zijn u aan mijn arm te zien, onder mijne bescherming, mij wettig toehoorend, en wellicht zal hij zich' de hinderpalen herinnerd hebben die hij tegen onze vereeniging heeft opgeworpen. Maria bezag hem onrustig. Verbergt gij mij iets? Hij schudde het hoofd. (JiïLorAt vemolgjil.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1