Dagblad voor Schiedam en Omstreken, f 1 oUzz f 10 De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaarffau&i. No. 11027 bS rinn jPPfl b<J VerUeS Pi C overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. dood; T If Hl 1 I U U een duim Officieele berichten. Buitcnlandsch Nieuws. F E UILLETQ N. BureauBoterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën t 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bti levenslange geheele invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door de Ml verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algenieene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken an de» ren vinger. MILXTI E. Onderzoek betreffende voorgeoefendheid. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat in de maand November a.s. zal plaats hebben het onderzoek tot het verwerven van het bewijs betref fende het voldoen aan de eischen van voorgeoefendheid, bedoeld in art. 70 der Mihtiewet. Zij die dat bewijs hebben verwor ven, hebben voor zooveel zij worden toegewezen aan de Infanterie, de Vesting-Artillerie of de Genietroepen en niet bestemd zijn voor opleiding tot milicien telegrafist of -telephonist, aanspraak op een 2 maanden korteren eerste-oefeningstijd. Omtrent bedoelde eischen zijn inlichtingen te verkrijgen aan de afdeeling Militie, Schoolstraat 12, alhier. Het onderzoek zal aanvangen op Dinsdag 10 November a.s., en wordt, zoo noodig op twee of meer volgende dagen voortgezet. Het wordt gehouden in de volgende garnizoens plaatsen Amsterdam, den Helder, 's Gravenhage, Gorinchem, Breda, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeuwarden, Assen en Utrecht. De dienstplichtigen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 10 October a.s. daarvoor aan gemelde afdeeling Militie aanmelden. Schiedam, den 14den Sept. 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE,- M1JL1 1 X E. Voorkeur by indeeling. De Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat de dienstplichtigen dezer ge meente, lichting 1915, die niet bij den Keurings- raad of op andere bij de geldende voorschriften bepaalde wijze hun wensch hebben kenbaar ge maakt om te worden bestemd vooi; de zeemilitie, of voor een der korpsen of korps-onderdeelen van het leger, zich alsnog voor 10 October a.s. daarvoor aan de afdeeling Militie dezer gemeente kunnen aanmelden. Schiedam, den 14den September 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Schietoefeningen van het fort »IJmuiden". Van 14 tot en met 17 September a.s. zullen van het fort »lJmuiden" schietoefeningen met geschut plaats hebben. Tijdens de oefeningen zal op het fort een roode vlag waaien. Van het oorlogsterrein in Noord-Frankrijk ko men voor de Duitschers zeer ongunstige berichten. De linkervleugel en het centrum hebben reeds moeten wijken, de stellingen bij Nancy zijn ont- GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. ruimd. ...Is dit de groote nederlaag Het is merk waardig, dat het begin van het offensief der Iransch-Engelsche troepen gepaard giDg me^ hernieuwde aanvallen van de Belgen op de Duitsche bezetting. Het geeft eenige waarschijnlijkheid aan de geruchten, dat de vorige week Russische troepen in Frankrijk en in België zouden zijn ontscheept. De Russen zouden in Archangel scheep zijn gegaan en van daar naar de Schotsche haven Leith zijn vervoerd, verder per trein naar Dover en van daar verscheept naar de Belgische en Fransche havens. De »Star" meldt, dat 250000 Russen in Frankrijk zijn geland. Zou de aankomst van deze versterkingen de aanleiding zijn geweest om tot het offensief over te gaan In de offlcieele berichten wordt met geen enkel woord melding gemaakt van de aanwezigheid van Russen in Frankrijk. Het offensief optreden der geallieerden is tot op heden noodlottig geweest voor het Duitsche leger. De officieele berichten uit Parijs en Bordeaux stellen het voor of het Duitsche leger geheel ver slagen is. Deze berichten zijn vermoedelijk al te optimistisch. De Duitschers tegenover onze linkervleugel heb ben een algemeene terugtocht ondernomen meldt men officieel tusschen de rivieren Gise en Marne. De Britsch-f ransche strijdkrachten, die den vijand achtervolgden ondervonden slechts zwakken tegen stand. De Duitschers hebben Vitry le Francois ontruimd. Bij den aanval te Sermaize en Revigny lieten zij talrijk materiaal achter. De Duitschers, die Argonne hadden bezet, trekken strijdende in Noordelijke richting terug. De Duitschers hebben St. Die ontruimd En later De terugtocht der Duitschers aan onzen lin kervleugel duurt voort. Wij bereikten den be nedenloop der Aisne. In het centrum wordt de vijand achtervolgd. Hij trok terug uit Franchi- mes aan de Marne tusschen Fspernay en Vitry le Framjois. Aan onzen rechtervleugel beginnen de Duitschers eveneens terug te trekken en ver lieten het gebied rondom Nancy. De Franschen hernamen Luneville. De algemeene terugtocht van den vijand schijnt veel vlugger te gaan dan zijn voor- waartsche beweging gedurende den laatsten tijd. Aan.de Oostgrens zijn de Duitsche troepen nog steeds aan de winnende hand. Generaal von Hindenberg heeft het Russische jeger in Oost-Pruisen verslagen en bij de vervol ging der Russen de grens overschreden. Veel materiaal is buitgemaakt en meer dan 10.000 Russen krijgsgevangen gemaakt. Maar de Oostenrijkers hebben het tegen de Russen moeten uileggen. De Duitsche en Oostenrijksche troepen zijn uit Frasnik en Tomaschow teruggeslagen. De Russen behaalden belangrijke overwinningen ten noord westen en westen van Lemberg. Zij maakten 200 officieren en 30.000 man krijgs gevangen en veroverden een groot aantal kanonnen. Een officieele mededeeling van de Oostenryk. sche legatie spreekt deze berichten tegen. Het is dan ook moeilyk den waren toestand van het ge- vechterrein aan de Russische grens te beoordeelen. De neutraliteit van Zwitserland. Van goedingelichte zijde wordt vernomen dat Frankrijk voor het uitbreken van den oorlog van Zwitserland verlangde het doortrekken van Fran sche troepen eD wel in de nabijheid van Bazel toe te staan. Zwitserland wees dit verzoek af daar zulks met zijDe neutraliteit onvereenigbaar zou zijn. Zwitserland mobiliseerde den 31sten Juli, aldus 24 uur voor de Duitsche mobilisatie. Het Zwitsersche leger bezette alle passen in het Jura-gebergte welke krachtig door de naast elkaar opgestelde batterijen zou verdedigd kunnen wor den, 330.000 man waren onder de wapens om iederen overval van Frankrijk af te slaan. Men gelooft algemeen dat het krachtig en goedgewa pende Zwitsersche leger elke poging van Frankrijk ons door Zwitserland te marcheeren zou hebben verijdeld. 104) Dan was zij gerustgesteld, of ten minste, zij trachtte kalmer te schijnen, en liet haar hoofd Wederom op Jeroom's schouder rusten. Het meisfe staarde haren echtgenoot met teedere blikken aan. Het rijtuig rolde traag over den modderigen en ongelijken weg. De nacht was aangekomen en een yskoude wind blies door de takken der boomen van het bosch. Het paard kende den weg der Cendrière. Het beest had had hem dikwijls genoeg gevolgd. Het jonge paar bleef soms lange poozen zonder jets te zeggen. Eene fijne glimlach stond op hunne nppeu en zij onderbraken slechts de stilte om Boet eene teedere stem, in eene soort van ver rukking, te herhalen. Mqn God, wat zijn wij gelukkig! Eensklaps bleeef het rijtuig plotseling stil en het paard sprong achteruit. Een magere man, van lange gestalte en slechts met lompen bedekt was naar den kop van het paard gesprongen en hield het vast met eene hand. Hij stak zijne andere hand uit die met een pistool gewapend was, en een vuurschot weer klonk. Maria zonk ineen. Jeroom liet eenen schrikke- lijken kreet hooren en achtervolgde den bandiet. Maar het was reeds te laat. Piéqueur, want hij was hij was het die zich over Madelor wreekte. Piéqueur had zich tusschen de boomen geworpen en was verdwenen temiddden van het ondoordringbaar struikgewas een akelig helsch gelach latende hooren. Jeroom kwam. terug, lichtte Maria in zijn armen op, met eene ware vrouwelijke teederheid. Hij zweeg het kind lag in bezwijming was missehien dood, hij wist het nietde schrikkelijke vrees van dergelijke ramp deed hem sidderen. Een dunne straal bloed maakte haren schouder rood langs (Jen rechterkant. Hij scheurde het kleed met voorzorg en legde den arm bloot. Hij ademde. De kogel van den bandiet had slechts het vel lichtelijk geraakt. Het was eene kwetsuur die niet het minste gevaar opleverde. De bezwyming der jonge vrouw werd veroorzaakt door den schrik. Reeds kwam zij tot zich zelve. Op dit oogenblik bereikte men de Cendrière. Al de bezoekers waren in feest ter oorzake van het huwelijk vanJeroom en van Josillet. Toen zjj vernamen aan welk verschrikkelijk FRANKRIJK. De overwinning der geallieerden. Een officieel communique luidt: Op den Franschen linkervleugel zijn de Duit schers een algemeene terugtrekkende beweging begonnen. In het centrum en op den Franschen rechtervleugel hebben de Duitschers Vitry le Frantjois ontruimd en veel oorlogsmateriaal prijs gegeven. Ook in Argonne verliezen de Duitschers terrein en trekken zij terug naar het bosch van Belnoue (20 K.M. ten Noorden v. Bar le Due). In Lotharingen hebben de Franschen eenig voordeel behaald, en hebben de Duitschers St. Dié ontruimd. De ruiterij der Duitschers schijnt uitgeput. De Engelsch-Fransche troepen, die de Duitschers tusschen Oise en Marne vervolgden, ondervonden Vrijdag van hen slechts zwakken tegenstand. In Lotharingen hebben de Franschen eenig terrein gewonnen. Zij hebben er nu den bosch- zoom bezet bij Champenoux, Rehainvillers en Gerbenvillers. Op onzen 'rechtervleugel heeft de vijand even eens zijn terugtocht aangevangen en de streek om Nancy ontruimd. Wij hebben Lunéville op nieuw bezet. In weerwil van de vermoeienissen van 5 dagen van onophoudelijken strijd vervolgen onze troepen den vijand op zijn algemeenen terugtocht krachtig. De Fransche pers betoont zich uiteraard zeer verheugd over de behaalde overwinningen, doch geeft meteen te verstaan dat men in den vreug deroes de voorzichtigheid niet uit het oog zal verliezen, daar de oorlog nog niet ten einde is en er nog langdurig gevochten zal moeten worden Generaal Cherfils geeft als zijn meening te kennen, dat de troepen van de bondgenooten in den geweldigen veldslag, die al vijf dagen geduurd heeft, de hoofdmacht van de Duitschers, die op Parijs aanrukte, hebben doen terugwijken en daardoor den algemeenen militairen toestand vol komen hebben veranderd. gevaar Jeroom en Maria kwamen te ontsnappen, wierpen vijf of zes van de sterksten zich in het bosch en doorliepeu het in alle richtingen, rond de Cendrière. Maar zij konden niets ontdekken. Siméonne was doodsbleek toegesneld bij Maria. En toen de jonge alles had verteld, mompelde Siméonne Het is Piéqueur die ^ïch heeft willen wreken Bij het verlaton der kerk van Haut-Butté, heb ik hem bemerkt in de menigte lieden die ons aanzagen, en zijn blik deed mij sidderen. De kleine Rosa, die Siméonne vergezelde, had het verhaal van dezen aanslag met eene onrustige aandacht afgeluisterd. En toen de boerin Maria had verlaten, gerust gesteld, had zij haar gezegd Ja, het is Piéqueur, ik ben er zeker van. Waarom zegt gij dat i Omdat ik het weet. Spreek klaarder, lieve kleine. Ik kan geene andere uitlegging geven, tenzij dat ik de inzichten van Piéqueur kende. Hij had voor my gezworen dat hij zich wreken zou. Hebt gij hem dan terug gezien Ja, in het bosch, hij was zeer ongelukkig. Hij heelt mij gevraagd hem te helpen. Dan gaf ik hem van tijd het brood welk ik mij kon aan schaffen. Dit deed hem leven. Ik deed hem be loven van nooit kwaad te doen noch aan u, noch aan Jeroóm. noch aan Maria, noch aan Madelor. Hij heeft gelogen. Weet gij waar hy woont P BELGIë. De verwoestingen. Een onzer medewerkers, teruggekeerd van een onderzoek naar den toestand der verwoestingen ;n Noord-Belgiö bericht daarover het navolgende Verbrand, beschoten en daardoor verwoest zijn te Cortenberg, direct na aankomst der Duitschers waarvan velen zich eerst bedronken hadden, 2 huizen, waaronder van den notaris Vaes en de notabelen Frebus en Heugens en Van Dorens, die 0ok in Holland bekend zijn. Voorts de villa's vlak bij de plaats. Te Leuven is totaal verbrand de Rue de Bruxelles met uitzondering van twee huizen de Rue de Paris is geheel verbrand evenals de Rue de Malines, de Rue Courte, Rue Vieux Marché en Rue des Roulets enz. In het geheel zijn er wel 15 straten volkomen verwoest. Te Bautersen zijn 1 5 huizen verwoest, te Ros- beeck 4 0 huizen, Haeckenhove 5 0 huizen, te Grimlede 3 huizende suikerfabriek aldaar bleef gespaard. Te Orsmaël liggen 6 0 huizen tegen den grond. De dorpen om St. Trond zijn er goed af gekomen. Eenige boerderijen zijn verbrand. Te Landen zijn ook nog 4 a 500 Duitschers. te Gingelon circa 250. Te Oplinter zijn nog be wakingstroepen, evenals te Neerlinter en te Lev Diest is verlaten door de Duitschers, maar er komen nu en dan nog patrouilles. Te Schapen is alles verwoest op de kerk en een kleine villa na. Het Belgische leger heeft den lOen dezer een uitval op Antwerpen gedaan over een groot front en overal de Duitsche linies teruggedrongen. De steden Mechelen en Aerschot zijn hernomen. De troepen hebben den spoorweg tusschen Leuven en Tirlemont doen springen. Het offensief wordt op bevredigende wijze voorgezet.. Om zich te verdedigen tegen de leugenachtige berichten van het Wolffbureau te Berlijn staat de Belgische Regeering erop, haar vorige verkla ringen te herhalen Dadelijk bij den Duitschen aanval van den 4en Augustus heeft het Gouvernement aan alle bur gemeesters des lands een circulaire gericht over de bepalingen, die aan de non-combattanten ver bieden, gebruik van de wapenen tegen de aan vallers te maken. Aanplakbiljetten hebben ze ter kennis gebrachtde dagbladen hebben niet nage laten, ze te herhalen. Het Gouvernement heeft op dit punt evenals op alle andere zijn geheelen plicht vervuld. Boven dien stellen gelijkluidende en geloofwaardige ge tuigenissen in grooten getale haar in staat, te verklaren, dat de burgerbevolking te wapenen tegen de Duitschers niet gebruikt heeft. De be weringen in tegenovergestelden zin door Duitsch- land zijn waarschijnlijk gedaan om op België en het Belgische Gouvernement de verantwoordelijk heid voor de weergalooze wreedheden die zij begaat, te kunnen terugwerpen. De manier, waarop Duitschland den oorlog in België voert, de oplegging van ruïneerende hef fingen, de brandstichting van boerderij en van dorpen en zelfs van steden, het vermoorden van niet-aanvallende lieden hebben noodwendig de Neen. Maar ik zal het weten, omdat ik, heel zeker, Piéqueur zal wederzien, en alsdan... Zij zweeg. In hare oogen blonk oen koortsige glans. Haar gelaat had eene zonderlinge uitdrukking van haat. Ik was goed voor hem, mompelde zij, omdat ik schrik van hem had thans heb ik' geenen schrik meer. Hoor, lieve kleine, en beloof mij wat ik u vragen zal. Wat wilt gij, Siméonne 1 Wanneer gij weten zult waar meB Piéqueur vinden zal, in welke schuilplaatst hij zich ver bergt, of het in België zij of niet, beloof mij het kenbaar te maken, onmiddellijk, zonder uitstel. Beloof het mij, Rosa, tot aandenken van de gast vrijheid welke gij hebt genoten in het huis van den dokter. Ik beloof het u. 'tls wel, lief kind. Siméonne zag den zonderlingen glimlach niet die op de lippen van Rosa zweefde en den blik van zachte spotternij welken het kind haar toe stuurde. Den volgenden dag toen Siméonne bij Maria kwam in de Cendrière kwam waar zy zelve werd binnen geleid door Josiliet, nam zij hare hand vast en trok haar met zich mede: Kom zeide zij, ik wil u iets toevertrouwen. (JKordt vernolgdl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1