VEEN's trale. Dagblad voor Sclieiam en Omstreken, Adverteert Eene solide en voordeelige belegging Provinciale Crediet- en Spaarbank, HOMG'S MAIZEYA PORTRET VAN Z.H.PAUS BENEDICTUSXV. Abonnementen Nieuwe Schiedamsche Courant, Gratis „Geïllustreerd Zondagsblad", Gratis Ongevallenverzekering, worden dag-elijks aangenomen. Hieswa. JLerknfouwa. Rechtsaken. Advertentiën. Ingezonden. C AC A O de meest délicieuse drank. zyn verkrijgbaar a 2 ets. per exemplaar in het sigarenmaga zijn van C. JANSE, Koemarkt hoek Hoogstraat. Zeer luxe Automobielen Te huur. Lange Haven 64-66, Telef. 278. vormen de 5"/„ OBLIGATIËN in stukken van f1000, f500 en f100, der Lange Haven 103, Schiedam. Koers van uitgifte 100 Ook verkrijgbaar bij H.H. Corn- missionnairs in Effecten. Verkrijgbaar uitsluitend na vooruitbetaling. op de Dagblad voor Schiedam en omstreken, met: zoowel in als buiten beroep Bureau: Boterstraat 50, Politieke tinnegieters. Men schrijft uit Venlo aan de Geld. Vooral in onze grensprovincie, waar thans Bel gen en Duitschers naast elkaar leven, wordt in deze dagen zwaar over politiek geboomd, waarby het vaak heftig toegaat. «Deutschland über alles'' wil maar niet inzien, »dat ze hem niet zullen hebben, den lieren Vlaamschen Leeuw." Zoo zaten dezer dagen in den trein Maastricht Venlo een Duitscher en een Belg en »deden aan politiek De Duitscher, vol van de »Siege" door zijn Zeitungen zoo heerlijk geschilderd, sneed op. De Belg, één bonk haat, sprak sarcastisch over neutraliteitsschending, Leuven, Mechelen enz. Ge volg: groote ruzie. «Ach was," zei de Duitscher, »mit Belgien ma- chen wir so" en maakte met zijn linkerhand een beweging alsof er iets weggevaagd werd «mit den Franzosen so", zelfde beweging met den rechterhand »und mit den Englander so" een schop «Und wir mit den Deutschen so," schreeuwde de woedende Belg en sloeg den Duitscher onder onbedaarlijk gelach der talrijke toehoorders zijn Filzhut tot over de ooren 1 a. 26—29 2-5 6-10 11-14 18-21 24—27 7—16 12—15 17—20 23—27 b. van 28 Sept 58 12-15 19-22 26—29 De verplaatsbare veldkeukens. De voeding der troepen, schrijft een Duitsch blad, is het onderwerp van de ijverigste voorzorgen van de leger- ad ministratie. Wij kunnen overtuigd zijn dat de organisatie van dezen tak der oorlogsvoor bereiding in ons leger boven allen lof verheven is Gedurende de laatste jaren is de voeding dei- troepen door een machinale inrichting vergemak kelykt, die nu eerder dan men dacht, haar enor me waarde bewijzen kan. Dat is de verplaatsbare kookmachine of kortweg «veldkeuken". Tot nu toe zijn alle infanterietroepen alsmede de artille rie, daaronder begrepen de reservisten, voorzien van zoo'n keuken en wel zoo, dat er voor iedere compagnie een gereed is. Die keukens bestaan uit een stoomkoker, welks inhoud voor de spijziging van een compagnie op oorlogssterkte voldoende is. Verder bevat zoo'n keuken een koffie-apparaat. Het voorste deel met de plaats voor den koet sier is naar den vorm van een voorwagen voor veldgeschut gebouwd en dient als bergplaats van keuken voorraad en brood. Vóór het in gebruik nemen van de veldkeukens konden de troepen bij groote marschen slechts door koken op geschikte plaatsen voeding krijgen. Een marsch van groote troepenverbanden veroorlooft echter niet, telkens een pauze voor het eten te houden en evenmin vindt men daarvoor steeds geschikte plaatsen. Door tiet koken zou toch zeker het verband tus- scben de troepen verloren gaan. De pauzes zou den noodwendig lang moeien duren: eerst vuur aanmaken, dan net roudgeven van het eten, nadat het noodige water aangevoerd was daarna het schoonmaken van het kookgerei. Dat een dergelyke wijze van voeding zich niet altijd aan de hoogere doeleinden van de oorlogs- uitrusting kon aanpassen, spreekt van zelf. Het natuurlijk gevolg was dat bij grootere marschen de troepen soms wel 24 uur lang aangewezen waren op den in hun zak meegenomen mond voorraad. Hoe geheel anders is thans die voeding 1 De veldkeuken volgt in de marschcolonne en kan -ieder oogenblik tot gebruik gereed, voorgebracht worden. Bij langer ophouden, zooais dat ook in oorlogsujden voorkomt, rijdt iedere keuken in het midden van zijn compagnie en binnen 10 minuten is ieder soldaat van zijn portie voorzien. De troe pen blijven hierbij in marschverband, behoeven den weg niet te verlaten en hebben zelf niet te zorgen voor hun eten. Hiervoor is aan ieder ba taljon een officier toegevoegd, speciaal met de voeding belast, die voor het inslaan van vleesch en groenten zorgt. Rijst en eierkoeken vormen om zoo te zeggen de basis van de voeding, die echter door vleesch en verschillende conserven zeer gevarieerd kon worden. Van een eentonigheid van voedsel, zooals die vroeger noodzakelijkerwijze voorkomen moest, kan tegenwoordig geen sprake meer zijn. Op welk uur van den dag of van den nacht de marschen ook beginnen, steeds krijgen de manschappen reeds bij het aantreden hun koffie. Het middageten wordt, zoolang er niet een gevecht aan den gang is, op denzelfden tijd gegeven als in vredestijd. Voor het gaan slapen volgt dan een tweede koffieuitdeeling. 2-5 9—12 16-19 23-26 NB. traiten Rooster der Ret r ai ten van het St. Clemensliuis te Noord wij kerhout. Sept. Jonge Dames Middenstand. Oct. Meisjes Gehuwde Dames uit den Midden stand uit steden. Meisjes-Congr. uit den Haag en Scheveningen. n R- K. Vormschool voor Onderwij zers (Rotterdam). Mannen en Jongelingea. Nov. Mannen H. Familie uit Amsterdam. Mannen en Jongelingen. Jonge Dames Middenstand. Dames van den Deftigen stand, het Retraitennuis „De Thabor", Rotterdam. -lOct. Congregatie uit Amsterdam. Oct. Congregatie uit Amsterdam. Meisjes uit steden (16-17 jaar). Damesleden der Mariavereeniging. Damesleden der Eeuwige Aanbid ding en tot ondersteuning van be hoeftige kerken. Nov. Huismoeders. Dames v. d. Deftigen stand. Dames uit den Middenstand. Meisjes. Men wordt verzocht zich voor deze Re- op te geven bij de Eerw. Geestelijkheid. Een oplichter. Een 51-jarige keliner, recidivist, geboren en wonende te 's Hage, huurde op 22 Jan. jl. een kamei, van Woustraat 10, te Amsterdam, zich noemde /an Pallandt". Intusschen had hij in den goudsmidswinkel van den heer Doornbos, aan de Utrechtschestraat, daar sprekende met den bediende, vei zocht aan bovengenoemd adres gouden dames-horloges te zenden pm daaruit een keus te doen. De winkelier zond zijn be diende met 12 stuks, met last öf met de hor loges öf met geld terug te komen. De bediende werd door „Van Pallandt" zelf ontvangen en in de voorkamer gelaten. Het verzoek, even te willen wachten, daar de fa milie in de achterkamer een keus moest doen, werd natuurlijk gaarne ingewilligd. Maar dé man liet zich wachtende familie in de ach terkamer wist van niets de vogel was gevlogen. Gisteren stond de man voor de 5e Kamer dei- rechtbank teiecht. Hij ontkendebeweerde in die dagen in Keulen te zijn geweest. De winkeliei en diens bediende herkenden hem echter nagenoeg (in de instructie was van een ander verdachte sprake) maar met alle stelligheid werd hij herkend door den hospes en de hospita en voornamelijk door een bank- van-leeninghouder te Utrecht, bij wien hij zes horloges voor f75.- had beleend en door een hoilogemakei aldaar, aan wien hij een had verkocht. Bezwarend was ook een getuige, die ver klaarde dat bekl. hem kort te voren had ver teld, dat hij hier wou komen wonen en bij de opmerking dat daartoe toch geld noodig was, had geantwoord„Laat mij daarvoor maar zorgen, ik zal wel zien een flinke bom los te krijgen bij een goudsmid 1" Het O. M. baron Harinxma toe Slooten eischte tegen bekl. 2 jaar gevangenisstraf. De verdedi- gei Mr. Outs beval den bekl. in de clementie der rechtbank aan. De dorstige Beieren. De Münchener correspondent van de „Lokal-Anzeiger" verhaalt het volgendeToen Beiersche troepen in een Fransch plaatsje bier haalden, werd de bier brouwerij op een gegeven moment ,door de Fransche artillerie hevig beschoten. Muren stoitten in, balken kraakten en alles was in i'ook en vlammen gehuld. De paarden gingen er van door en de manschappen zochten een schuilplaats in een kelder. Nauwelijks werd het vuren gestaakt, of de vaten werden naar buiten gebracht en op karren geladen. Een nieuwe kogelregen onderbrak echter den arbeid. Ein delijk konden de Beieren er met hun bier van door gaan. Toen er den volgenden dag - aldus de correspondent opnieuw bier gehaald moest worden, en vrijwilligers voor dit werkje opge roepen werden, meldde de geheele colonne zich weer aan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven. Mynheer de Redacteurf Wij hebben een wet op inrichtingen welke ge- vaar of hinder kunnen veroorzaken, en als men met een desbetreffende vraag bij B. en W. komt dan is er dikwijkwijls heel wat aan vast eer de zaak in orde is. Dan wordt door die edelmogenden met angstige zorg gewaakt, opdat er toch niets m onze stad kome wat bijv. een minder aange name reuk kan verspreiden, gevaar vooi ongezellige beestjes kan meebrengen of wat soms alteveel ge raas maakt. Men kan dit loven en de wet is er, dus moet die ook nageleefd worden. Maar wat doet diezelfde overheid Is zij met haar eigen inrich tingen evenzeer er op uit om de ingezetenen te behoeden voor al het kwaad, hierboven genoemd Helaas, men kan dit niet zeggen. Een voorbeeld daarvan is de treurige toestand aan onze zgn. aschfaalt, waar voortdurend een ondragelijke stank wordt verspreid, welke de omgeving verpestwaar rottend vuil kwistig over de straat wordt verspreid. Als men dat zoo aanhoudend ziet en ondervindt dan vraagt menigeen zich af, of voor de gemeente niet geldt wat particulieren in acht moeten nemen. En dan zucht men en vraagt ook of er geen gezag bestaat, dat zelfs een hoogheid als een gemeentebestuur is, tot naleving van de wet kan brengen. Want klagen helpt niet, dat is al zoo vaak gedaan en steeds vergeefshet is een wantoestand en het blijft er een. Toch wil ik nóg eens klagen, opdat de betrokkenen een keer te meer vernemen, hoe zeer hun onverantwoordelijke handelwijze vele ingezetenen hindert niet alleen maar ook dat zij tot het besef mogen komen, aan' gevaar ZIJ de menschen blootstellen. Met beleefden dank* voor de opname Hoogachtend, Y Z Schiedam, 18 September 1914, HOFLEVERANCIERS. FAFRÏEK TE SNEEK, ran de es in de Namens Commissarissen pe Directie A. C. A. NOLET, voorz. G. W. VAN BERGEN WALRAVEN Mr. D. LODDER, secr. Indien U Maizena koopt, Iet er dan o p, dat op het pakje den naam eener bekende fabriek voorkomt, vooral als U Maizena als kinder- voedsel gebruikt. Vaak toch worden meelsoorten, die niet voor voedsel bestemd zijn, door handelaars verpakt en met een etiquet, waarop eene gefingeerde fabriek vermeld staat, als Maizena in den handel gebracht wordt in onze fabriek met de meeste zorg uit prima grondstoffen bereid en voldoet aan alle eischen, die men aan zuivere Maizena moet stellen Contröle-Bureau v. Ledden Hulsebosch, Amsterdam. fi. V. FABRIEK „DE BIJENKORF", Koog aan de Zaan. v.h. M. K. HONIG. d S Voor de geabonneerden op ons blad stellen wij verkrijgbaar een keurig uit^e voerd portret van Z. H. PAUS BENEDICTUS XV in pauselijk gewaad, in k o p e°r- diepdruk, in ietwat getinten zwarten druk, op zwaar gravure-carton in twee formaten. Het eene formaat is groot 65 X 50 c.M. papiergrootte, 45 X 32 c.M. beeld grootte het kleinere 40 X 32 c.M. papiergrootte, 30 X 21 c.M. beeldgrootte. De uitvoe"n8 is bij beide formaten dezelfde. De prijzen bedragen respeétievelijk O.oO en ƒ0.30, afgehaald aan ons bureau, en ƒ0.60 en ƒ0.421/,, franco per post toegezonden in stevigen cartonnen koker. r ei et- QC erf P P P p p Cf? >1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6