Dagblad voor Schiedam en Omstreken, De Oorlog. Onschuldig veroordeeld Gratis Ongevallen verzekering 37ste Jaargang Dinsdag 22 September 1914 l\o. 11034 Officieel® berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETO Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus '59. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden rnededeeüngen 35 ct, p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange jT 0 fl H varlies van oYereeniomstls op ie polis rerielde mmiriei. w G I UU0 fajSufiit; I LUU fiji uu i fUU 6en duim; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande- ren vinger. Schietoefeningen van het Fort IJmuiden. In de week van 20 tot en met 26 September a.s. zullen schietoefeningen met geschut plaats hebben van het Fort IJmuiden. Tijdens de oefeningen zal op het fort een roode vlag waaien. De groote strijd in Noord-Frankrijk duurt nog steeds voort zonder beslissend succes voor 'een der beide partijen te hebben opgeleverd. Er wordt dag en nacht gevochten zegt de corresp. van de »Daily News". De Duitsche infanterie golfde onophoudelijk tegen de stellingen van de Engelschen en Fran- schen aan. Aan onze manschappen waren deze onmiddelijke aanrakingen met den vijand welkom De aanvallen hebben nooit succes en zijn een verluchting na den enerveerenden hagel van gra naten, die van de heuvels komen, waar men van de aanwezigheid der Duitschers niets kan ontwa ren dan den optrekkende rook van hun geschut. De Duitsche kanonniers gaan vooruit. Zij bepa len met buitengewone juistheid de schootsverte. Gisteren viel een granaat in het Engelsche hoofd kwartier, wat een groote ontreddering gaf. De staf bracht er echter het leven af. De voorwaartsche beweging van de bondgenoo- ten moet noodzakelijkerwijs den veldslag voor een groot gedeelte tot een strijd tusschen de kanon nen maken. De Duitschers hebben hun zwaarste geschut, w. o. 4 elfduims kanonnen, op de heu velen opgesteld. Hieruit blijkt, welke overwegende beteekenis de Duitsche generale staf hecht aan het standhouden op dezen (rechter) vleugel. Doch na de vruchtelooze aanvallen der Duit schers hebben de bondgenooten in drie dagen vijf mijlen gewonnen ten koste van schikwekkende verliezen. Zij vernielden drie van deze kanonnen in hun cementen fundeeringen. Zoo hevig was het vuur op de verschansingen, dat het onmogelijk was voor de veldhospitalen, om de dooden en gewonden weg te halen. De beslissing van dezen slag zal van grooten invloed zijn op het verdere verloop |van den oorlog. De kathedraal van Reims. Een prachtstuk van de middeleeuwsche archi tectuur is door bommen en granaten vernield. Een artilleriegevecht dat plaats had rondom Reims maakte het noodzakelijk (althans volgens Duitsche lezing) dat ook de stad beschoten werd- De Franschen denken er anders over en de regeering van de republiek heeft dan ook tot alle Mogendheden het navolgende protest gericht: sZonder zelfs een schijn van militaire nood zakelijkheid te kunnen aanvoeren, alleen uit zucht tot vernieling, hebben de Duitsche troepen de kathedraal van Reims aan een stelselmatige en verwoede beschieting onderworpen. Op het oogenblik is de beroemde Hoofdkerk niets dan een puinhoop. De Regeering der Republiek heeft de plicht, deze weerzinwekkende daad van wan- dalisme, welke, door een heiligdom onzer geschie denis aan de vlammen prijs te geven, het mensch- dom van een onvergetelijk deel van zijn artistiek erfdeel berooft, aan de algemeene verontwaardi ging over te leveren. GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 111) III. De nacht verliep aldus. Zij kon niet slapen. De schrik van zich zonder verdediging overge- 'everd te bevinden aan het welgevallen van dezen eerlooze hield haar wakker. Den volgenden dag maakte Piéqueur zich ge- reed om uit te gaan. Hij kwam tot haar. Vaandaag zult gij niet veel tusschen uwe panden krijgen, zeide hij. Gij zult wachten. Gij boeft maar geduld te nemen. Gij hebt er nog niet Wee gedaan met de ellende. Op het oogenblik dat hij de hut ging verlaten, Kwam hij terug Zijt gij er nog altijd toe besloten niet te spreken P vraagde hij. Altijd De groote oogen van het kleine meisje fonkelden van gramschap. De schelm kreeg eenen aanval van razernij. 9 wierp zich op haar met opgeheven arm BELGIë. Een v e rtader d o dgesch o ten Donderdagmorgen om1 G uur is ic het Park van Gent een verrader gefusilleerd. Het was een zekeren uit Elsene. Hij had een groep ublanen, die zouden verrast worden door Bel gische soldaten, .verwittigen, die daardoor konden* on [.-nappen. Daarvoor werd hij ter dood veroordeeld door den krijgsraad van O.ost-Vlaan deren. De terechtstelling: Was openbaar en werd door een vijftigtal persionen bijgewoond. Tremeloo in asch gelegd. Donderdag-morgen kwam een compagnie vijan delijke wielrijders uit de. richting van Schrieck jn de gemeente Tremeloo binnen gereden. Zij maakte er halt en begon het dorp op verschil lende plaatsen in brand te steken, terwijl de bevolking als zinneloos van schrik langs alle kanten wegvluchtte. Niets mocht uit de bran dende huizen gered wordende boeren moesten hun hoeven in vlammen zien opgaan, terwijl zij erbij stonden. Het is onmogelijk, het verschrik kelijk tooneel te beschrijven, dat zich in deze rustige gemeente op een paar uren afspeelde. In minder dan geen tijd stonden 220 huizen in brand. Enkele bewoners, die nog in de straat gevonden worden, werden meegesleurd in de richting van Rotselaer, waar de brandstichtingen door de barbaren werden voortgezet. Rotselaer werd insgeijks gedeeltelijk door het vuur vernield. Waar men het hoofd ook wendt, overal ziet men slechts rookende puinhoopen en diepe ellende. Een zucht van verlichting ontsnapte mij, wanneer ik na mijn langen tocht in Lier terugkwam, waar ik weer volk zag. De oorlogscorrespondent van de »Nieuwe Gazet" schrijft Ondanks hun klein getal gaan de Duitschers in dea omtrek van Heyst-op-den-Berg toch voort, hier dan dan daar allerlei baldadigheden te plegen. Woensdag verschenen in de gemeenten Beersel Schriek en Berlaer, een 400 Duitsehers, die de bewoners op de vlucht joegen. De ongelukkigen vluchtten naar Lier en KoniDgs-Hoyckt en lieten alles in hun woning achter. Aanhoudend door kruisen nog Duitsche patrouilles de gemeenten en gehuchten in den omtrek. Woensdag lichtten zij te Boortmeerbeeck, op de grensscheiding van Rymedam, 3 vrouwen op, die zij schandelijk mishandelden. Over eene lengte van kilometers bezocht ik de geteisterde dorpen en overal vond ik dezelfde sporen van verwoes- en zijne vuist viel loodzwaar op het hoofd van het kind, dat een luiden schreeuw liet, en in elkander zakte. Dit zal u leeren, stotterde hij. Eu hij ging henen. Zij hoorde eenigen tijd zijne stappen door de droge blaren en de verdorde takken, en dan niets meer. De stilte werd niet meer gestoord dan door het geschreeuw der vogelen die rond de hut vlogen. Zij liet zich glijden langs den boomstam waar aan zij was vastgebonden en viel op den grond verplet, doch zonder te weenen. Zij was thans voor geheel den dag gerust. Pié queur zou waarschijnlijk vóór den nacht niet thuis komen. Indien zij een uur kon slapen dit zou haar ontlasten. Zij sloot de oogen, riep den slaap, maar de slaap kwam niet. Reeds pijnigden haar de eerste folteringen van den honger, zij had ook dorst en verder deden de koorden rond hare polsen haar lijden. Hoe zon zij het aanleggen om de vrijheid te bekomen Zij wierp oogslagen rond zich. In de hut trof men een stroozak aan twee slechte stoelen, eene kruik, eenig gereedschap een snoeimes, eene bijl, zakken, een anderen boomstam die tot tafel diende. En dit was alles. Haar blik vestigde zich onbewegelijk op het gereedschap, zij zeide in zich zelve ting en vernieling. Soms stapte ik een half uur door de velden zonder een enkel mensch te ont moeten. De bewoners, die niet gevlucht waren, werden door den vijand als gevangenen meegevoerd. Ik bekwam in deze verlaten streek slechts wei nige inlichtingen. Te Konings-Hoyckt staats een groote herberg waarvan de bewoners sedert een drietal weken gevlucht .zijn. Thans is gansch het huis ingeno men door vluchtelingen van Werchter, Wezemael, Rotselaer enz. Volgens ik kon schatten, waren er op zijn minst een honderdtal mannen, vrou wen en kinderen te zamen. Het deed mij pijn aan het hart, wanneer ik de kleine kinderen, half naakt en verwaarloosd op hun bloote voeten over de straat zag rondloopen. Op den weg naar Boisschot, waarheen ik mij wilde begeven, werd ik tegengehouden door Bel gische verkenningtroepen, die mijn papieren vroe gen en verklaarden, mij dat elke toegang tot de gemeente verboden was. Hetzelfde gold voor de gemeente Melcauwen. Te Heydelooy kwamen Donderdagmorgen om 4^ uur 7 Ulanen die er dewissels van de spoorbaan vernielden. Drie burgers werden door deze pa trouille gevankelijk medegevoerd. Denzelfden dag werd door een Duitsche pa trouille van ongeveer 25 man te Heyst-op-den- Berg de statie gedeeltelijk verwoest en de tele graafdraden doorgesneden. In het postbureel staleu zij een som van 200 fr. Om 5 sur 's avonds keerden zij terug en namen zij eenige burgers gevangen. Bij den molenaar Liekens eischten zij al het graan en het meel op, waarna zij aller hande schade aan de maalderij toebrachten. Te Betecom werd hét molenhuis van den maalder Verhelst in brand gestoken en vernield. Te Houtvenne, ongeveer een half uur gaans van Bois schot dwongen zij den zoon van den heer Mees, schepen der gemeenten, den molen van ziju vader in brand te steken, en lieten zij hem niet eerder naar beneden komen, dan toen het gebouw totaal in brand stond. Ook in deze gemeente nemen zij verschhillende gevangenen mede. Heldendood, Ofschoon het in het algemeen genomen waar is, dat in den modernen oorlog persoonlijke moed meer dan vroeger op den achtergrond treedt, worden toch nu en dan uit elk der oorlogvoe rende legers treffende heldendaden bericht. Voor de Belgen zal zeker onvergetelijk blijven de heldendood van Tresignies bij het redden van zijne kameraden van een wissen ondergang. »Op 26 Augustus, bij het gevecht te Pont Brülé, waren onze troepen van de Duitschers ge scheiden door de vaart van Willebroeck. »De Duitschers bezetten den tegenovergestelden oever, waar zij sterk verschanst waren, en het was dus van het allerhoogste belang dat wij over de vaart konden. Voor ons front lag eene brug, doch zij was omhoog en kon enkel langs den anderen oever afgelaten worden. »'t Was alsdan dat de soldaat Tresignies, van het 2e jagers te voet, die zich aanbood, alhoewel aizoo een gewissen dood tegemoet gaande Tresig nies wist het; want alvorens de rangen te ver laten, schreef hij een briefje in potlood met het adres zijner vrouw. 2Hij sprong in 't water, zwom over en de brug begon reeds te zakken toen deze held doodelijk getroffen werd door de vijandelijke kogels. »Het is noodig dat zijn naam door gansch het Belgische volk gekend zij, want voorbeelden als het zijne zijn het richtsnoer voor hen, die niet zullen willen dat mannen die Tresignies noedeloos hun bloed hebben gestort voor het vaderland". ENGELAND. Verbeterd oj moordtuigen. Een Engelsch marine-officier heeft een ben zinebom uitgevonden. Het ding heeft een alu- miniumhufe. Het is half gevuld met benzine, half bestaat het uit een aluminiuminec barnek. Le hom is derhalve ontzettend licht en bestemd voor de aviatiek. Uit een luchtschip of vliegmachine gewevpen, moet de bom ontploffen, en cie proe ven, die zijn genomen, hebben aangetoond, óat de uitwerking enorm is. French vindt de vinding prachtig en heeft pi- der gegeven, dat het projectiel in bei arsenaal te WiOjOlwich zal worden vervaardigd. Dat, kost niet veel tijd. Men maakt tien benzinebommen tegen één andere. Le uitvinder moet in een droom liet iaee ge kregen hebben. Daarna fokte hij het uenkbeeld er, kwam eindelijk met het solide plan your eten dag. Eerst waren er verschillende mceiljjïUieüen ie overwinnen, maar weldra bleek de bom uit- rokend te voldoenvoor den oorlog. Een nieuw1 soort vliegmachine -tan 300 van deze bommen meenemen. Indien ik het snoeimes of de bijl kon be reiken, zou ik mijne koorden doorsnijden en ik zou de vlucht neman.'Dit zou zeer gemakkelijk wezen. Zij poogden den zwaren boomstam voort te sleepen die haar tegenhield, maar zij was zeer zwak, zij kon hem zelfs niet van plaats doen veranderende pogingen welke zij inspande, haalden de boeien nauwer toe -en de smart was zoodanig groot dat tranen aan nare oogen ontsproDge. Zij begon te snikken. De pijn was ditmaal de sterkste. Terzelver tijd had zij een zenuwaanval'en haar scherp geschreeuw sneed door de stilte van het bosch. Maar niets antwoordde. Zij deed de vogelen wegvliegen die schreeuwden m het kreupelhout dat de hut verborg. Er was geen enkel menschelijk wezen dicht genoeg om haar te hooren. Sedert lang was de zon opgegaangouden stralen drongen door de spleten der deur en kwamen tot bij Rosa. In de lichtstreep, speelden millioenen stofjes, hunne menigte kruisend bij de minste trilling der lucht. len slotte sliep zij in, door vermoeienis, door hare pogingen overwonnen. Maar het was een zenuwachtige slaap, gejaagd vol akelige droomen waaruit Piéqueur. als hij s avonds terugkeerde, haar plotseling wekte met eenen schop. RUSLAND. Oorlogsgruwelen. De oorlogscorrespondent van de „Tagliche Rondsfchau" schrijft over de Russische wreed heden „Me* eigen ©ogen en ooren heb ik mij er van overtuigd, dat het Russische leger niet bestaat uit eerlijke en ridderlijke soldaten. De wreed heden, welke door de Russische legers zijn be dreven, kunnen niet aan enkele individuen wor den toegeschreven: wat wij hier zien, wijst er op, dat er sprake is van een methodische wijze van werken. Over de geheele linie in Oost-Prui sen van Ilohenstein over Nprdenburg en Inter-' burg tot aan S.tall upoenen. zag ik overat sporen van de wreedheden der Russen FRANKRIJK. De Fransche legatie deelt mede omtrent de krijgsverrichtingen De strijd duurt over het geheele front zonder belangrijke wijzigingen voort. lo. Op den rechteroever van de Oise hebben w(j op het eind van den dag de linie Ressons- sur-Matz naar Ribecourt bezet. Hij aanschouwde haar een oogenblik zonder een woord te spreken. Hebt gij geweend Ja. Waarom Hebt gij honger Ik heb honger, ik heb dorst, en wat meer is, deze koorden veroorzaken mij pijn. Hij boog zich over haar en bezag hare polsen aandachtig. Hebt gij gepoogd te ontvluchten? Ja. Piéqueur liet zijne blikken rond Rosa dwalen. Hij bemerkte de bijl en het snoeimes. Hij be greep en begon te lachen. Hahagij zoudt de koorden willen doorsnijden Met een enkelen schop, deed hij de werk tuigen tot in het diepste der hut vliegen. Gij moet deze hoop laten varen, mijne kleine. Dan naderend Hebt gij gedurende den dag nagedacht Ja. Wilt gij gehoorzamen en spreken Indien ik spreek, zal ik dan vrij wezen Ik beloof het u. Onmiddellijk Ja. Waarom zou ik u weerhouden van het oogenblik dat gij mij tot niets meer nuttig kunt wezen. - CBLozAt mxolQil. 9 f H-rkfioi)*3' fioo iz f !0 HfIS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1