Binnenland. Verspreide berichten. sche hoofdstad. Met honderd kilometer in het uur vlogen wij er op toe. Steeds helderder en duidelijker teekende zij zich af. De fortenketen, Saint Denis, het »Montmartre" verrijzen. Het fili- grijn-geraamte van den Eifïeltoren komt uit den nevel te voorschijn en nu nu zweven wij reeds boven Parijs. De majoor wijst met den vinger naar beneden. Dan keert hij zich langzaam naar mij toe, staat van zijn plaats op en jubelt uit volle borst. En ik, ik was Van vreugde bijna buiten mijzelf. Daar lag de witte Sacré Coeurkerk, daar de Gare du Nord, van waar uit de Franschen over den Rijn wilden. Daar de Notre Dame, daar de oude Boul- Mich, de boulevard Saint Michel en het Quartier Latin, waar ik als student zoo dikwijls langs ge slenterd had. Weerloos lag het hart van den vijand, bet trotsche schitterende Seine-Babel onder mij. Al het leelijke, dat de groote stad steeds aanhing, was verdwenen. Een indruk van ver hevenheid, van macht was overgebleven. In breede kringen zweefden wij over de huizenzee. In de straten was een opgewonden gewoel van men- schen, die den brutalen »Duitsehen vogel" aan staarden. Bijna een uur lang kruisten wij boven Parijs Nu en dan had men ons vergeefs beschoten. Toen kwam uit Juvisy in zeer snelle vlucht een Franschen eendekker aan. Daar hij veel sneller was dan mijn tweedekker, moest ik omkeeren en trachten te ontkomen, terwijl de majoor mijn karabijn in orde bracht en zijn revolver in de hand nam. De eendekker kwam steeds nader en nader. Ik trachtte op tweeduizend meter hoogte te komen om de beschermende wolken te bereiken, maar myn vervolger, dien wij voortdurend in het oog hielden, steeg sneller dan wij en kwam steeds nader en nader. Plotseling zag ik, op slechts vijf honderd meter afstand, nog een tweeden eendek ker, die mij den weg wilde afsnijden. Nu kwam het er op aanIn één oogenbhk had mijn pas sagier den toestand overzien. Ik schoot op den vlieger voor ons toe een draai, de majoor legt de karabijn aan. Driemaal vuört hij. Toen vloog het vijandig toestel, dat nauwelijks honderd meter nog van ons af was, omhoog en viel daarop als een steen naar beneden. Onze andere vervolger was nu bijna boven ons en beschoot ons met een re volver. Dicht naast het hefboompje voor het gas trof een kogel de romp. Toen echter waren wij te midden van een ondoordringbaren nevel en onttrokken wolken ons aan het gezicht van den vijand, wiens motor wij steeds meer uit du verte hoorden. Toen wjj weer uit de wolken te voorschijn kwamen, was het tegen zevenen. Om ons te oriën- teeren, daalden wij, maar plotseling doken voor on3, achter ons en naast ons grjjze rookflarden op, barstende granaat kartetsen. Duivels steeds wilder werd het vuur! Ik merkte, dat mijn toe stel voortdurend getroffen werd, maar hield koel bloedig mijn koers. De gedachte kwam niet bij mij op, dat deze kleine spitste stukjes staal dood en verderf beteekenden. Toen op eens, zie ik een witgele vlam voor mij oplaaien. De machine stijgt en tegelijkertijd krimpt de majoor in elkaar. Het bloed loopt uit zijn schouder. De spandraden van den eenen vleugel zijn ontredderd en de schouderd van den majoor is verbrijzeld. Mijn machine zinkt steil naar beneden. Met inspan ning van al mijn grachten gelukt het me haar in zweefvlucht te brengen en ik werp den twee dekker in de boomtoppen van een bosch. Krakend versplinteren takken en kronen. Ik bons tegen de carosserie en weet verder niet meer, wat er met mij gebeurd. Verder vertelt de vlie ger dan nog hoe hij door Duitsche troepen ge vonden wordt. Als iemand hooge vluchten doet, dan kan hij wat verhalen 1 Een bediening met de aeroplaan. Aan een brief van eefi soldaat uit Metz aan zijn -cadens is door „de Tijd" de volgende passus icntieend: „Het was kort,na den slag! biji... in Noora- Frankrijk. De mannen van het Roode Kruis waren ijverig bezig de gewonden te vervoeren en de dooden te begraven. Daar vonden zij een doiodelijk gewonden jongen Duitschen officier, oie dringend smeekte om de hulp van een katholiek priester. Natuurlijk deed men zijn best, een priester tc zoeken, doch vergeefs. Toch wilde men niets onbeproefd laten, om den weasch van den dap peren officier te vervullen. De protes'tantsche com mandant boorde van het gte'val. Nadat hij zich had overtuigd, dat er geen katholieke priester aan wezig was, liet hij dadelijk een vliegenier komen. Deze kreeg opdracht, om zoo spoedig mogelijk er n priester te halen uit de gemeente, ongeveer twee uur van het slagveld verwijderd. Na cenigen tip1 kwam de vliegenier welbebouden met een priester in de aeroplaan terug'. Et; geestelijke war nog juist op tijd, diende den stervenden officier de laatste HII.' Sacramenten toe en Heef hem bijstaan, tot hij den laat,den snik gaf. Daarop werd de priester weer met de vliegma chine naar zjjn standplaats teruggebracht. Welke schade daardoor werd aangericht is niet bekend. Het luchtschip van den luitenant werd door projectielen geraakt. Alle machines keerden echter behouden naar haar punt van uitgang terug. »Uit het gebeurde blijkt", merkt de admiraliteit hierbij op, dat in den gewenschten omvang repré saille-maatregelen genomen kunnen worden, wan neer er weder bommen mochten worden op Ant werpen of andere Belgische steden". Volgens het »Hbl. v. Antw." was hetditlucht- escadrille erom te doen het Duitsche militaire vliegkamp te Bickendorf, bij Keulen, waar ge woonlijk de Zeppelins geborgen worden, te ver nielen. »De vijf koene vliegers geraakten", zoo verhaalt dit blad, stot boven het vliegplein en waagden zich tot op circa 500 meter boven de hangars, om zeker hun doel niet te missen. »Zij wierpen verschillende bommen op de han gars en terwijl zij zoo spoedig mogelijk de hoogte inklemmen, zagen de stoutmoedige Engelschen tot hunne groote voldoening, dat het geheele vlieg plein in vuur en vlam stond. Vergenoegd over den bekomen uitslag zijn de de Engelsche vliegers weer naar hun vertrekpunt gekeerd, waarvan 's namiddags vier der vijf ver trokkenen zijn aangokomen slechts één ontbrak er. Over dezes wegblijven werd zekere onge rustheid gekoesterd, toen in den namiddag bericht toekwam, dat de ontbrekende vlieger ergens op Belgischen bodem was neergekomen." Zijn het misschien deze heeren Engelsche vliegeniers geweest, die uit hun bommen-voorraad de Hollandsche stad Maastricht hebben bedacht M ij n e n. Gisteren is een visschersvaartuig uit Grinsbij de Rebono Huerto" in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Aile opvarenden op een na werden gered. Maiinedeskundig'eii meenen dat de onderzeeën; die de 'kruisers in. den grond boorden uit Einden afkomstig moeten zijn. De radius waar buiten een onderzeeër zich niet zonder nadeel loan be geven, bedraagt als maximum 2000 mijl van uit de Marinebasis en dit wijst er op dat thans die basis te Emden moet gezocht woraen. de Fransche cavalerie, generaal Toutee, de cava lerie generaal F.xelmans en generaal Vogues, de chef van de luchtvloot. Reuter meldt uit Londen dat de staatssecreta ris vtO)or Indië nog nadere dienstaanbiedingen, van bewoner» van Indië ontvangen heeft. O.a. zal de maharadja van Idar in actieven dienst tieaen, Mi Er zijn neg: troepencori tingeuten voor oen rijksdienst aanvaard van drie staten, samen dus van i5. Van tien andere staten, zullen nog con tingenten worden aangenomen, indien daaraan behoefte is. Er zijn o.a. ook aanbiedingen ontvangen van de stammen op de grens, die zich bereid heb ben verklaard in dienst te treden. Ce Arabisch^ hoofden in de omstreken van Aden wenschen eveneens de geallieerden te steu nen, 1 i r De Pathfinder. Stoker W. A. K. Hughes heelt in een der En gelsche bladen het volgende meegedeeld over het vergaan van de aPathfinder." »Ik was juist met een makker in de stoomsloep geklommen, toen ik een torpedo recht op het schip zag aankomen de torpedo was toen nog op 50 yards afstand. Onmiddellijk werd bevolen, achteruit te stoomen, maar vóór dit effect had, werd het schip getroffen.. Er volgde een vreese- lijke ontploffing, die het in de lucht vliegen van het magazijn veroorzaakte. Het bevel was gege ven het benedendek te verlaten. Mijn maat en ik worstelden ons uit den rommel, die zich em ons heen opstapelde, en snelde naar het compagne- dek waar de kapitein stond. Met andere leden der bemanning stonden wij daar te wachten op wat ons zou worden bevolen, als was er niets gebeurd. »Zet de booten uit," beval de eerste officier, maar er was slechts één boot in voldoende staat om te worden te water gelatenen ongelukkig sloeg zij om, zoodra zij in het water kwam. Het schip zonk snel en de commandant gaf nu het bevel»Ieder voor zich." Nadat ik wat wrak hout over boord had gegooid, zag ik den eersten officier, op een meter of wat van het schip in het water, zich vastklampen aan een stuk mast. Ik sprong nu te water en zwom er op af. Zoo wat twintig van ons hadden zich aan het brok mast vastgeklampt; negen anderen hielden zich vast aan een boei. Wij waren zoowat 50 M. van het schip afgeraakt, toen het plotseling in de golven verdween, met de voorsteven vooruit. Toen het schip onderdook riep de eerste officier met een stem, die wij allen konden hooren Vaarwel Pathfinder 1" ENGELAND De Eng 1-eii' luchtvloot. lie Brilsche admiraliteit meldt, dat eeo Engelsch lucht escadrille van de marine Dinsdag een aan val heelt gedaan op de Zepeelin-hal te Dusseldorf. De operaties werden bemoeilijkt door den nevel maai toch gelukte het luitenanant Collect drie bommen te werpen op den grooten hangar. ITALIë. Volglens een telegram uit Malta hebben passa giers clie aldaar uit Italië zijn aangekomen, ver klaard dat dagelijks in Italië meetings en demon straties ten g'unste van de verbonden mogend heden plaats hebben. Men gelooft zeker aat de Italiaansche Regeering tenslotte zal toegeven aan de nationale gevoelens en wenschen. In de gevechten der laatste dagen moeten van Fransche zijde gesneuveld zijn Generaal Eydoux, de bekende reorganisator van De »Rjjndam". Het s.s. Rijndam" van de Holland-Amerikalijn zal Zondagmiddag 12 uur van Rotterdam naar New-York vertrekken. De Maatschappij ^Nederland" deelt ons omtrent de stoomschepen »Celebes". »Riouw en sNias'' liggende te Gravesend, mede, dat volgens telegra fisch bericht, begonnen is met de lossing van de aan boord dezer schepen met bestemming naar Holland verladen huiden, rubber en mais, terwijl ook de koffie gedeeltelijk zal worden gelost en de rijst geheel of gedeeltelijk. Staatscommissie-Werkloosheid. Naar de »Tjjd" meldt, is de Staatscommissie over de werkloosheid voorzitter minister Treub met haar arbeid gereed gekomen en zal haar eindrapport binnen enkele dagen aan H. M. de Koningin worden aangeboden. De Engelschen niet geïnterneerd. Door de Regeering is aan de Engelsche legatie te 's Gravenhage medegedeeld dat de leden van de bemanning van de drie gezonken Engelsche kruisers volkomen vrij zijn en de gasten der Nederlandsche regeering. Zij zullen binnen kort naar Engeland vertrekken. Nu dat, niet ver onze kust, drie Engelsche kruisers tot zinken werden gebracht en de door Nederlandsche schepen geredde opvarenden te IJmuiden en Hoek van Holland zijn aangebracht, herbergt het land, naast Duitsche en Belgische militairen ook zieke Engelschen. Zoowel bij de Conventie van Genéve als bij de Vredesconferentiën van den Haag werden bepa lingen in het leven geroepen, die verband houden met het lot van op onzijdig gebied toegalaten krijgslieden der oorlogvoerenden, z. g. geïnter neerden. Op de bij die conventie en conferentiën aange sloten staten waartoe ook Nederland behoort rust de verplichting om, in tijd oorlog, een Infor matiebureau voor zieke en gewonde militaire, gein terneerden en e.g. ook krijgsgevangenen, in wer king te stellen. Reeds op den len dag onzer mobilisatie werd dit bureau dan ook in het Paleis, Kneuterdijk 20 te 's Gravenhage, door het Nederlandsche Roode Kruis ingericht, waartoe een drietal zalen van het paleis welwillend door H. M. de Koningin werd afgestaan. Bedoeld bureau werkt met drie onderafdeelin- gen. Begrijpelijkerwijs werd bij de samenstelling in de eerste plaats rekening gehouden met het eigen leger en de vloot en de zorgen voor 's lands zonen opgedragen aan de onderafdeel ingen I. De huidige toestand brengt mede, dat deze onderafdeeling zich kon bepalen tot het vastleggen van berichten omtrent zieke Nederlandsche militairen, terwyl het noodig is omtrent het inlichtingen te verstrekken daar deze, zooals in vredestijd geschied, door tusschen komst van de behandelende geneesheeren uit de hospitalen enz. worden gegeven, Onderafd. II behandelt in gegeven omstandig heden de geïnterneerden, terwijl onderafdeeling III zich onledig houdt met het verzamelen der eigendommen door overheden, vreemde militairen nagelaten. De behandeling der eigendommen van overleden Nederlandsche militairen is door den geneeskundigen dienst geregeld. Nopens alle zieken en gewonde militairen door middel van »berichtkaart6n" door den behande- lenden geneesheer meededeelingen omtrent hun toestand aan het bureau gedaan. Deze bericht kaarten" zijn, voor zooverre hospitalen en zieken- inrichtingen hiervan nog niet zijn voorzien op aanvraag aan het informatiebureau te bekomen. Na ontvangst van zulk een berichtkaart zendt de betrokken onderafdeeling een sVervolg-be- richtkaart" den behandelenden geneesheer toe om elke belangrijke wijziging in den toestand te kun nen vermelden. Op deze wijze wordt het bureau voorwat ge- interneerden betreft in staat gesteld de betrokken gezant geheel op de hoogte te brengen en te hou den van den toestand der zieke of gewonde ge- interneerden van zijn land. Van de commandan ten der interneeringsdepóts worden, op geregelde tijden, staten ontvangen, de mutatien behelsende die met de gezonden geïnterneerden hebben plaats gehad. Deze staten worden den betokken gezan ten evenzeer aangeboden, waardoor zij bij machte zijn de betrekkingen dier geinterneerden op de hoogte te houden van het lot hunner verwanten Natuurlijk worden aan particulieren, op aanvraag ook inlichtingen omtrent gewonde of zieke mili tairen verstrekt. Bij overlijden van geinterneerden behooren de door hen nagelaten goederen, door de zorg der ziekeninrichting behoorlijk geinventariseerd, het bureau te bereiken en heeft de ovbrdracht dier goederen aan den gezant door het bureau plaats, terwijl de ambassade haar tusschenkomst verleent om de betrekkingen in het bezit dier goederen te stellen. Wij vernemen nog De geredde Britsche zeelieden komen niet voor een interneering in ons land in aanmerking, om dat volgens de conventie van de Vredesconferentie in 1907 interneering alléén moet plaats hebben, indien het zeegevecht geleverd was binnen onze territoriale wateren, waar niet gevochten mocht worden, indien de schipbreukelingen door de schepen van de oorlogvoerende mogendheden zelf waren aangevoerd of indien ze waren opgepikt door een neutraal oorlogsschip. Militieplichtigen. Leden en niet-leaen van het Nederl. Gymn.- Verbond, die er prijs op stellen in het bezit te komen van het getuigschrift, bedoeld in art. 70 der Militiewet (waaruit moet blijken, dat de lote- 'ing zich, gedurende de 3 jaren aan het onderzoek voorafgaande, geregeld heeft geoefend en eene voldoende geoefendheid heeft verkregen) kunnen zich aanmelden tot uiterlijk 9 October a.s. bij en Bondssecretaris, onder overlegging eener verklaring onderteekend door daartoe bevoegden dat zij zich, gedurende de 3 jaren aan het onderzoek voorafgaande, geregeld hebben geoefend. Zij, die zich hiervoor aanmelden, zullen zich hebben te onderwerpen aan een examen, at te nemen door de Bonds Technische Commissie op een nader te bepalen datum in de maand October De plaatsen, waar de examens zullen worden afgenomen, te bepalen naar gelang der aanmel dingen. Aan ieder van de drie hieronder vermelde hoofdtoestellen (rek, brug en paard) zullen door de deelnemers aan het examen twee oefeningen moeten worden uitgevoerd. De oefeningen zullen worden samengesteld uit drie of vier onderdeelen volgens onderstaand voorbeeld. H o o g r e k. Uit strekhang langzaam met gestrekte beenen voorwaarts omtrekken tot strek- steun links of r. overheffen tusschen de handen achterwaarts draaien en onderdoorzwaaien l.(r.) met ondersprong. Barren. Schouderhoogte. Uit dwarsstand in het midden der barren; handen aanvatten, sprong tot streksteun met vóór- en achterzwaaiop het eind van den daaropvolgenden voorzwaai: achter waarts draaien tot vouwsteunkippen tot spreid- githanden vóór plaatsen, inwenden, voorzwaai, achterzwaai met wenden 1. of r. met draal buitenwaarts. Paard. Breedgesteld. Uit zijstand sprong tot steun met l.(r.) voorzwaaienterugzwaaien tot steun voorlmgsl.(r.) overheffen tot steun boven het zadelrechts (1.) bijheflen tot ruglingschen steun; linker been (r.) achterwaarts overheffen, gevolgd door flank-wenden tot dwarsstand vóór het paard. De paardoefening moet geheel als een door gaande beweging worden uitgevoerd. R. W. Wulfhorst, Secret. N.G.V. Haarlem. Tweede Kamer. In de afdeelingen van de Tweede Kamor is gisteren het onderzoek der Indische begrooting en van andere wetsontwerpen afgeloópen. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben be noemd tot rapporteurs lo. de heeren Tydeman, Knobel, Van Veen- Dolk en Teenstra over de wetsontwerpen tot on» teigening a. voor en ten behoeve van het verbreeden van het deel der Vijzelstraat tusschen de Heeren gracht en de Prinsengracht te Amsterdam, b. in de gemeente de Werken en Sleeswijk, noodig voor de aanleg van een duiker in het waterschap »de Karnemelkspolderc. voor en ten behoeve van het doortekken van de Muizenstraat te 's-Gra- venhaged. ten behoeve van uitbreiding van het emplacement Oosterwijke. voor het doortrekken van de verbreeding van de Heulstraat te 's-Gra- venhage; en over de wetsontwerpen tot goed keuring van a. eene met de gemeente Amsterdam gesloten overeenkomst tot ruiling van grondb. een over komst betreffende ruiling van domeingrond onder Makkinga c. de dading met de gemeente Neuzen betreffende den eigendom van een gedeelte der voormalige vestinggronden aldaar. 2o. de heeren Bongaerts, Drion, Smeenge, Mar- chant en Gerhard, over de wetsontwerpen betref fendemachtiging tot het aangaan van eene overeenkomst met de Noord-Brabantsch-Duitsche Spoorweg-Maatschappij in zake de pensioenrege ling van haar personeel; aanvulling van de wet van 31 Dec. 1913 (Stbl. no. 461) tot afwijking van de bepalingen der wet van 13 Juli 1890 (Stbl. no. 109) tot regeling der pensioenen van de min dere geëmployeerden enz. op daggeld werkzaam bij de inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht enz.wijziging en aanvulling van de Surinaam- sche en de Curagaosche Comptabiliteitswetvast stelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Curagao over 1911 en vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suriname over 1909 3o. de heeren De Geer, Van Vuuren, De Jong, Van Vliet en Vliegen over de wetsontwerpen Aanwijzing van de Algemeene Landsdrukkerij als Staatsbedrijf; Openstelling voor gemeenteambte naren van de gelegenheid om zich alsnog aan de werking van de Pensioenwet voor de gemeente ambtenaren 1913 en van de Weduwenwet voor de gemeenteambtenaren 1913 te onttrekken enz.; toepassing van art. 44 der Burgerlijke Pensioen! wet ten behoeve van den oud-Rijkslandbouwleeraar G. F. R. of F. R. Corten; goedkeuring van het op 30 Mei 1914 te 's Gravenhage gesloten verdrag tusschen Nederland en Duitschland tot aanvulling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2