Openbare R. K. DIENSTBODE HYPOTHEKEN S. C. van Waalwijk van Doorn, Ill I( Inschrijving CHLOORKALK lof flöïi ft— en 0.80 is van zeer fijne kwaliteit. uitmuntend van smaak. Schiedam en Omstreken, H. ZOON, Kerknieuw*, Burgerlijke Stand. M aid els bèricMen. Familieberichten. Advertentiën. Bouwcredieten, Assurantiën en Voorschotten Singel 64, SCHIEDAM. van HUIZEN. Prins Mauritsstraat 7. van LEERLINGEN voor alle Cursussen in: steeds voorhanden. Daarom kiest men voor dergelijke doeleinden schepen, welke hun ketel en machine zooveel mo gelijk achteraan hebben. Bjj de ontploffing van een mijn zal dan vermoedelijk het voor- of mid denschip worden getroffen, zoodat de machine aan den gang blijft en men in staat gesteld is> den versperriingsbreker op andere mijnen af te zenden, of de gemaakte bres open te laten. Het spreekt van zelf, dat van de bemanning van zulk een vaartuig, 't welk vermoedelijk tot den ondergang gedoemd is, een buitengewone mate van dapperheid en zelfverloochening wordt geëischt. Een ander verdedigings- en zoekmiddel is de z.g. mijnenvanger, die aan den voorsteven van het te beschermen vaartuig wordt aangebracht. Daar voor staan verschillenden constructies, Aan den boeg van het betreffende schip zijn op beide zij den balken bevestigd, aan de vooreinden door een staaldraad verbonden. De lengte van het toestel is zoodanig, dat de geraakte mijn zoo ver mogelijk van het schip ontploft. Daar getracht moet worden, het ankertouw van de ontdekte mijn 'stuk te maken, was het noodig een toestel te bedenken, waardoor het touw ge grepen en vastgehouden wordt en dat van een schaar of van een springlading is voorzien. Het gelukte ook, om zulke apparaten te vervaardigen. Volkomen betrouwbaar zijn deze toestellen echter niet. Het uit den weg ruimen van een mijn geschiedt het eenvoudigst en met het minst gevaar door te beschieten. De ervaring, met name in den Rus sisch Japansche oorlog opgedaan, heeft geleerd, dat dikwijls een groot aantal treffers voor het be reiken van het doel noodig zijn.Sneller gaat de vernie ling der mijn, wanneer geschut van klein kaliber met granaten ter beschikking zijn. Dit alles heeft betreking op mijnen, die onder water verankerd zijn. De zaak verhoudt zich echter anders bij losdrijvende mijnen. Wel is waar heeft de tweede Haagsche vredesconferentie het uitstrooien van losdrijvende mijnen aan scherp omschreven voorwaarden gebonden, maar men moet in den zeeoorlog toch attijd met het voor handen zijn van talrijke losdrijvende mijnen rekening houden. Rusland bv. heeft de bedoelde overeenkomst niet onderteekend. Men moet er zich hierbij toe bepalen, nauw keurig uit te kijken, om het gevaar bijtijds te ontwijken. Ook tegenwoordig zijn er geen af doende middelen, om het gevaar van mijnen ge heel te ontgaan. Men heeft voorgesteld, de door losdrijvende mijnen gevaarlijk gemaakt gebieden met netten af te zoeken. Over een practische proefneming in dezen zin zijn echter nog geen raeededeelingen beschikbaar. De eenige verbetering bij vroeger bestaat in de ontwikkeling van het watervliegwezen. Uit vlieg tuigen in de lucht kan men bij helder water de aanwezigheid van mijnen vaststellen. Dit geldt ook voor losdrijvende mijnen, die zonder twijfel beter zichtbaar zijn dan de voor anker liggende, daar zij aan of dichtbij de oppervlakte van het water drijven. Onder alle weerhoudingen kan men echter niet op de vliegtuigen rekenen en zoo blijft evenals voorheen het gebrek aan een betrouwbaar behoedmiddel tegen drijvende mijnen bestaan. Verscheidene uitvindingen,; waaronder ook van fantastischen aard, wilden aan het mijnengevaar een einde maken. Alle zijn zij min of meer on bruikbaar gebleken. De Engelsche marine heeft naar de berichten in de bladen te oordeelen, ver schillende middeleniom mijnen te vinden geprobeerd Zoo weet men bv., schrijft het Duitsche blad waaraan we het bovenstaande ontleenen, dat de Engelsche marine proeven met z.g. contramijnen heeft genomen. Ook schijnt bij de Engelsche marine een zwaar toestel om mijnen te zoeken in gebruik te zijn. Een speciaal georganiseerde afeeeling voor den dienst van het mijnenzoeken heeft ook Frankrijk niet, maar uit de manoeuvreberichten aer bladen kan men het besluit trekken, dat aan deze fiuestie in Frankrijk veel aandacht is geschonken. geiin, wier man evenals zij slaaf was. Zij leen de Lem "aan den bezitter' van het omliggende land en leefde van de opbrengst, die zij daardoor verwierf: i Eens echter werd zij vertoornd doordat ha- ieh man zich in een echtelijk twistgesprek niet geheel gedwee toonde en in een opwellenden toom verkocht zij nu den echtgenoot aan een Slavenhandelaar. Doch het berouw volgoe ae daad op een voet; de gelukkige gemeenschap, waarin zij z<i|0 lang met haar man en slaaf geleefd had, kwam haar in herinnering: haar tehuis, scheen naar ledig te zijn en ras wilde zij den koop ongedaan maken. Dpch het was te laat, de han delaar had den echtgenoot bereids verder ve;r- k.xhr. en het was onmogelijk hem terug te be komen. Hoe merkwaardig1 familie en handel in deze verhoudingen dooreenspelen, bewijst het geval van een neger, die, om zijn vrouw, die hij aan ten anderen slavenhandelaar verkocht had, we der terug1 te verdienen, zijn kinderen als slaven verkocht. Het is zelfs voorgekomen dat negers, slavenhouders van blanke landverhuizers wer den Zoo, vielen twee Duitsche families, die te arm waren om de reis te betalen, in handen van een negter, die hun het geld had voorgescho ten onder voorwaarde, dat zij zich voor een bepaalde tijd voor dwangarbeid aan hem zou den verhuren. In Virginia werd een wet uitge vaardigd, om te verhinderen, dat negers in hef bezit kwamen van blanken nf Indianen. In 1860 bezaten in Charlestan 132 .negers 390 slaven. IV:,ar een schatting bij benadering waren er te dien tijde, meer dan 6000 negers in Noord Amerika, die slavenhouder waren. Vandaar is het begrijpelijk dat ér negers waren die als harts tochtelijk aanhanger van de Zuidelijke Staten, de opheffing der slavernij met alle middeler be streden De soldaten der Nooirdelijke Staten zijn •lo deze negers allergruwelijkst- vervolgd. ten bij Nancv en Toul verspreiden. De vijand begon terrein te verliezen in Zuid-Wroeve zich terugtrekkend in de richting van Ruptade Mad. Deze actie wordt op de hoogten van de Maas voortgezet. De Duitse hers drongen door in de richting van St. Michiel, doch konden niet de Maas oversteken. STUTTGART, 26 Sept, (van Duitsche zijde) De sSchwiibische Merkur" deelt mede, dat in de kazerne van het Fransche infanterie-regiment 125 kisten met dum-dum-miiiutie werden gevonden. Deze kisten waren begeleid van de aanwijzing, om dezelve in geval van mobilisatie af te leveren aan de schuttersvereeniging te Monzay. Hieruit blijkt, dat het 1 ransche bestuur de organisatie van franktireursbenden heeft voorbereid, en het plan bestond" de franetireurs te voorzien van dum-dum-patronen. ROME, 26 Sept. Een telegram uit Petersburg meldt, dat de Russen de bezetting van geheel Galicië hebben voorbereid en thans meester zijn van de passen in de Karpaten. REIMS, 25 Sept. De Duitschers begonnen gis teren de kathedraal opnieuw te bombardeeren. De Neger als slavenhouder. Een merkwaardig, hoofdstuk pit de geschiedenis van de Slavernij in de Vereenig,de Staten, namelijk, ...de Slavenhandel", die de Zwarten zelf gedre ven hebben, licht een Amerikaansch schrijver toe. Niet slechts de blanken hadden zwarte sfa ven, maar nok Negers wierpen zich tot hoeren hunner stamgenooten op. Vrijgelaten Negers kochten zich zwarte slaven, zoiodra ook in Afrika de Slavenhandel door de mlanders zeif geareven werd. Een groot aantal vn zulke gevallen kunnen nog heden worden Vastgesteld uit verkoopcontracten en verhalen van tijdgen,oioten. De verhoudingen, die zich daarbij ontwikkelden, ,varen afschuwelijk. Zoo is er een overlevering, volgens welke een jong neger, als aangenomen zoon van een blanken vrijen burger, er zich tóe iiet overhalen, zijn vader te koopendie •'■aaf was. Alles ging goed tot op den dag, waar op de vaoer, die over de een of andere slechte Jaaa van zijn zqon gekrenkt was, zich op dee- meedige wijze veroorloofde zijnen zoon, aiens 'I::stlaad voior 'oogen te houden. Voor straf ver kucht de jonge man zijn vader aan een staven- hvixler in het Zuiden, die als bijzonder wreed hekend was, ,om zoo zijn vaaer, zooals hij het mtJmkte, „Mores te leeren". Een ander1 voorbeeld is dat van een vrije ne- llet zeegevecht op de Noordzee. Albert Doughertychef-artillerist aan boord van de gezonken «Cressey", heeft een een »Daily Chronicle"-correspondent te Harwich beslist ver klaard dat hij 5 onderzeërs gezien heeft en dat daarop herhaaldelijk door de Engelsche schepen is geschoten. De »Cressey" werd het eerst te 7 uur door een torpedo getroffen en zonk te 7.45. Hij zelf was vier uur te water. Van kapiteinjJohüson zag hij, nadat deze op de commandobrug zijn manschappen nog kalm en bemoedigend had toe gesproken, niets meer. Hij verklaarde dat één Duitsche onderzeëers beslist tot zinken was ge bracht. Een matroos van de «Cressey" redde kapitein Nichalson, commandant van de »Hogue", die o.a. ook te IJmuiden was. Deze matroos had twee uren rondgezwommen zich vasthoudende aan een stoel. Toen zag hij den kapitein, greep hem, en beiden dreven met den stoel verder. De kapitein was op het oogenblik dat zij gered werden, bijna bewus teloos. Hij zag eenige oogenblikken een half dozijn zeelieden die zich aan een tafel hadden vastge klampt. Deze zongen voortdurend «Nearer my God to Thee". Een kwartier daarna zag hij weer dien groep, maar toen waren er nog maar drie personen boven water. Ook luitenant Harrisson van de Cressey heeft gezien dat er meerdere onderzeërs waren en dat er een daarvan tot zinken is gebracht. Vele andere geredden stehimen met die verklaringen overeen. Velen meenen ook, dat juist door de reddingspo gingen de Engelsche schepen zich als 't ware als schietschijven vertoonden aan de onderzeërs, omdat zy zich nauwelijks bewogen. LONDEN, 26 Sept. De Admiraliteit deelt mede, dat de verliezen bij het zinken van de drie En gelsche kruisers «Iloque", »Gressy" en »Aboukir" bedroegen 60 officieren en 1400 manschappen. LONDEN, 26 September, (officieel). De Austra lische strijdmacht bezette de stad en de haven van Friedrich Wilhelmshafen op Duitsch Nieuw- Guinea. De Britsche vlag werd geheschen, ter wijl een garnizoen in de stad werd gevestigd. BERLIJN. 26 September, (officieel). Het Groote Hoofdkwartier meldt De voortzetting van de operaties aan onzen uitersten rechtervleugel gaf aanleiding tot nieuwe gevechten zonder eenig beslissend resultaat. In het centrum van het front is afgezien van eenige kleinere gevechten, niets voorgevallen. Het fort Camp des Romains bij St. Michiel is als het eerste der sperforten zuidelijk van Ver dun heden gevallen. De Duitschers heschen er de vlag. Ook overschreden onze troepon daar de Maas. Noch op ons westelijk als op ons oostelijk front hebben wijzigingen plaats gehad. BORDEAUX, 26 Sept. Aan het officieele com muniqué van gisteravond 11 uur is het volgende ontleend Aan den linkervleugel in het gebied ten noord westen van Nyon zijn onze vooruitgeschoven af- deelingen op sterkere vijandelijke troepen gestoo- ten, welke in den morgen eenig terrein wonnen. Toen onze troepen door nieuwe versterkt waren, hernamen onze strijdkrachten krachtig het offen sief. De strijd in dit gebied neemt het karakter van buitengewone hevigheid aan. In het centrum niets nieuws. Aan den rechtervleugel moest de vijand tegen over de aanvallen onzer troepen zijn strydkrach- Naar „De Tijd" verneemt, heelt de zeeceerw1. pater Nieuwbarn, S. Theol. Leef., Nijmegen vei raten, waar zijneerw. gedureno© bijna 25 jaren zijne krachten aan het S. Dominicus-college heeft gewijd. Zijnee riwaarde is verplaatst naar het klon ter en studiehuis zijner orde te Zwolle. Overleden: 23 Sept. Pieter Kersten, oud 67 j., L. Achterweg. Spoeling. SCHIEDAM, 26 September. Noteering op heden f 2.20. (Sraaes. NEW-YORK Mais: Western loco. 24 Sept. 86>/4; 23 Sept. 87yv CHICAGO Mais Sept. Dec. Mei Juli 24 Sept. 77 70U. 73 Vd - 23 Sept. 78 71Va 74»/a Bcgge Loco /s 24 Sept 23 Sept, Heden overleed na een smartelijk lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer PIETER JOHANNES RIJNEKE, in den ouderdom van 59 jaar. Mevr. Wed. P. J. RIJNEKE, Dun. JOS. J. RIJNEKE. RoUerdam. U J' WJNEKS- en Kinderen. M. C. RIJNEKE. P. J. RIJNEKE. COBA WILHa. RIJNEKE. Rotterdam. JOH. COSTER. Schiedam, 25 Sept. 1914. Warande 18. Voor de vele blijken van belangstelling onder vonden tijdens de ziekte en het overlijden van mijn geliefde Echtgenoote EEGJE TIMMER, geboren STAATS, betuig ik hiermede ook namens de Familie mijn welgemeenden dank, P. TIMMER. Schiedam, 26 Sept. 1914. Nieuwe Haven 229. 7 GEVRAAGD: Direct of tegen 1 November een flinke goed kunnende koken en gewend zelfstandig te werken, liefst niet beneden 20 jaar, z. g. g. onnoo- dig zich aan te melden. Fa. Gebr. Langemeijer, Korte Dam 2. worden het billykst bezorgd door den Makelaar Telefoon Intercommunaal 181. De Notaris H. B. E. BLAISSE te Schiedam zal op ry dag 2 October 1914, des voormiddags 11 uur, bij veiling en op Zaterdag 3 October 1914, des avonds 8 uur, bij afslag, telkens in het Gebouw «Musis Sacrum" aan de Lange Haven te Schiedam, in het openbaar verkoopen I—IV. Vier afzonderlijk te veilen HUIZEN te Schiedam, Rotterdamsche Dijk nrs. 109. 111, 113 en 115, kadaster Sectie L. nrs. 77, 78, 79 en 80, te zamen groot 78 centiare. Verhuurd voor f 1.40 per week. Grondbelasting van ieder perceel f3.72. Straat belasting fl.47. V. Een HUIS en Open Plaats te Schiedam, Broersveld no. 1764, kadaster Sectie B. no. 2859, groot 34 centiare met 4 centiare van oud num mer 358. Verhuurd voor f 1.55 per week. Grondbelasting f3.74. Straatbelasting fl.47. Aanvaarding en betaling der koop penningen 26 October 1914. De Perceelen zijn te bezichtigen Woensdag 30 September en Donderdag 1 October 1914 van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur, op vertoon vaneen toegangsbewijs, afgegeven door genoemden No taris, ten wiens kantore, Nieuwe Haven no. 149, nadere inlichtingen te bekomen zijn. HOUTVERKOOPING. De Deurwaarder G. S. MONTFOORT is voor nemens op Yrydag 2 October 1914, des voor. middags 10 uur, aan den Noordmolenpubliek a contant te verkoopen; Diverse Afbraak; Binten, Planken, Rachels, Ribhout, Deuren, Ramen, Brand hout enz. in de meest voorkomende Schrift soorten. Te verkrijgen bij Lieeraar Schoonschrijven en Calligrafie. PRINS MAURITSSTRAAT 28. VOOR Koken, Huishoudkunde, Strijken, Behandeling der Wasch, Verstellen, Mazen en Stoppen, Knippen en Naaien van Ondergoed, Costuumnaaien, Fraaie Handwerken, op Dinsdag 22, Woensdag 23, Dinsdag 29 en Woensdag 30 September, van 79 uur nam., en verder op de gewone spreekuren Woensdag van 10—12 uur, Vrijdag van 6-8 uur nam. Inlichtingen verstrekt de Directrice M. VAN DE VEN. en Aanbevelend, I MA.I.THA E j, zoimuun.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3