Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. verder dan 30 KAL van Lublin meer verwijderd, toen wij eindelijk het vooruitzicht kregen een tijd te kunnen uitrusten. Wij hadden de Russen om 11 uur 's morgens uit een klein dorp verjaagd en tegeD den middag het oord bezet. Nadat de troep een oogenblik had gerust, kreeg ik het bevel met een halve compagnie het heele terrein tot aan onze voorposten te verkennen. Ik stelde daartoe mijn manschappen in een zwermlijn op, die van 't dorp tot aan onze voorposten zich uitstrekte en waarbij de afstand tusschen de soldaten ongeveer 20 pas was ik ging in 't midden, en, naar alle kanten goed uitkijkend, marcheerden wij op die wijze langzaam vooruit. Na ongeveer anderhalf uur, toen wij reeds meer dan de helft van 't terrein hadden verspied, be merkte ik dat mijn soldaten zeer moede waren en liet daarom uitrusten. Zij gingen dan ook dadelijk op den grond liggen, en ik zelf zette mij op een boomstronk, met mijn sabel in de hand, om een oog in 't zeil te houden. Opeens zag ik, dat een korporaal, die op ongeveer 400 pas van mij lag te slapen, opsprong en door allerlei gebaar mij iets wilde mededeelen en mij ten slotte met zijn vinger wenkte bij hem te komen Ik begreep er natuurljik niets van, dacht eerst dat de man door de groote vermoeienis zijn verstand had vei- loren, maar besloot toch maar naar hem toe te gaan. Op weg zijnde, gaf hij mij door teekens te verstaan, dat ik niet mocht roepen en op mijn teenen moest loopen, hetgeen voor mij een beves tiging van mijn vermoeden was, dat de man gek was geworden. "Toen ik bij hem kwam, vertelde hij mij fluisterend dat hij, op den grondliggend, had hooren roepen, zonder dat hij iemand zag; hij had alleen het woord hallo verstaan, was toen opgesprongen, waarna hij mets meer hoorde en was toen weer op den grond gaan liggen, waarna hij de stem weer duidelijk had vernomen. Ik ging daarop dadelijk op den grond liggen en hoorde eveneens vrij duidelijk hallo, hallo... hallo Lublin en daartusschen Russische vloeken. Ik stond langzaam op en zag eenige meters verder voor mij een mijt bieten met wat aarde toegedekt, zooals hier op dit bietenveld evenals op de aan grenzende aardappelvelden regelmatig of afstanden van ongeveer 100 meters te zien waren. Deze mijt voor mij was vlak naast een groote struik, en toen ik dat zaakje wat nauwkeuriger onder zocht, bemerkte ik een kleine houten deur in een gat naast de struik, die, dat was aan geen twijfel meer onderhevig, toegang tot een onderaardsche ruimte verschafte. Ik liet de mijt omsingelen en lrapte toen de deur in. Drie boeren zaten daar in een ruimte van 2 bij 2 meter ongeveer, met een veldtelefoon. Het waren twee onderofficieren vau de veldtelegraafafdeeiiog en een officier van den geoeralen staf, die de opdracht had, zijn chef in Lublin van alle bewegingen onzer troepen ken nis te geven. Alleen door een toeval hadden wij dit telefoon bureau ontdekt, want de deur en het gat in den grond waren zoo goed door de struik verborgen, dat wij er waarschijnlijk zonder den minsten argwaan voorbij zouden zijn gemarcheerd. De «Jan Pieterszoon Coen'L Woensdagmiddag liep met goed gevolg van stapel het op de werf der sNederlandsche Scheeps bouw Maatschappij" te Amsterdam voor rekening van de Stoomvaart Maatschappij «Nederland" ge bouwde duöbelschroefschip «Jan Pieterszoon Coen" het grootste tot nu toe in Nederland gebouwde schip Dit nieuwste mailstoomschip is bestemd om na gereedheid door de Stoomvaart Maatschappij «Nederland aan haar bekenden passagiersdienst tusschen Amsterdam en Batavia te worden toege voegd. Maximum-prezen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters in een circulaire be richt, dat, te beginnen met 2 October a.s., wat betreft maximum-prijzen, het volgende wordt vastgesteld A. Als aanvulling en wijziging van de circu laire van 5 Sept. j,l. lo: oeste Zeenwsche tarme, met uitzondering van zaaitai we, per 100 K.G. f 12.50. De andere soorten van inlandsche tarwe naar verhouding; -o. inlandsche rogge, met uitzondering van zaairogge, per 100 K.G. f 11. B. ter vervanging van de bepaling van 7 Augustus jl. lo. tarwebloem, inlandsch, 0 per 100 "K d f 16.25, 2o. tarwemeel (ongebuild) per 100'K.G. 114; 3o. roggemeel (ongebuild) f 13 per K.g! De prijzen zijn contant aan fabriek of molen Voor bakkers en dergelijke meel verbruikers. Aan tusschenhandelaars moet op verzoek f0,25 korting worden toegestaan. C. Als wijziging en aanvulling van de circu laire van 4 Augustus jl. lo. wit brood per K.G. f 0.23 2o. bruin brood per K.G. f 0.21 3o. gebroken Qroningsch roggebrood war K G f 0.12. Deze. prijzen mogen dus aanleiding zijn tot een Xerhooging van den broodprijs in de verschillende gemeenten voor wit brood mot niet meer dan 2 cent, voor bruinbrood envoor gebreken Gro- ningscb roggebrood met niefe meer dan 1 cent per K.G. De prijzen zijn contant, afgehaald aan de bak- rj of winkel. Tarwebloem. De bestuursleden van de Nederlandsche Veree niging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf de heeren rnr. S, J. Blaupct ten Cafe en H. R. Hefzel henben gisteren het volgenue meegedeeld De bakkerij verkeert thans in groete moeilijk hedende reden hiervan is, dat ongeveer nergens meer tarweDloem te koop is: bijna alle leveran ties hebben opgehouden, terwijl de bakkers hoe genaamd niet weten, wanneer er weer tarwebloem zal komen. Wel is dezer dagen een hoeveelheid tarwe met het stoomschip „Rijndam" uit Ame rika aangekomen, welke vptdoende is, om eenige dagen in de behoeften te voorzien, maar voor zoover hun bekend was, is deze nog niet gedistri bueerd. In elk geval was het volgens hen zeker, dat van tteze tarwe uit de „Rijndam" uitsluitend tarwemeel (d. i. z. g. kropmeel, ongeouiid) zal worden gemalen. De bakkers zitten ermee en we ten niet, waar zij thans aan toe zijn; verschil lenden hebben nog maar voor betrekkelijk zeer korten tijd bloem. Voor het maken van wittebrood, beschuit, enz. is tarwebloem noodzakelijk En oiok het z.gj. nood brood (dat o. a. in Den Haag verkrijgbaar is gesteld) kan zonder toevoeging van tarwebloem niet bekoorlijk worden gemaakt, aan gezien het andere onvoldoende rijst." De eene bakkerij heeft nog' wat meer bfeem in voorraad dan de andere, zoodat binnen korten tijd wellicht enkele bakkerijen niet langer witte brood, beschuit, enz. zullen kunnen bakken, en andere het nog een tijdje zullen kunnen volhouden. Ver schillende bakkers hebben zich gehouoen aan de mi beveling def regeering cm niet langer dan v-oor een of twee weken meel in te slaan, maar andere bakkerijen (waaronder enkele coöperaties) Lebben, naar de heeren meenden te weten, waar schijnlijk nog wel voor langer tijd bloem in voor raad- sommige bakkers daarentegen hebben nog s,echts bloem voor enkele lagen Kunnen nu de re dien aanzien in gunstiger positie verkeerende lalkerijen blijven doorwerken, aan kan het ge volg daarvan zijn, dat de andere bakkerijen hun kb.ii [en verliezen. Vandaar groote zenuwachtigheid onder de bak er rs, tengevolge van de onzekerheiu, waarin zij verkeeren. Wel hadden de heeren vernomen dat 48,000 ton tarwe zeilende zijn, maar in elk ge val komt die- hoeveelheid naar hun berekening te laat aan. De heeren betreurden het zeer, dat de meelfa brikanten uit de ingevoelde tarwe alleen krop meel mogen maken. De reden van uien maatregel is, oat op die wijze van de tarwe 30 procent meer meel komt dan wanneer er tarwebloem van gemaakt wordt. Die 30 procent afval wordt meest voor veevoeder gebezigd. Naar aanleiding van deze mededeeiingen heeft het Rijksbureau v.oor distributie van graan en meel de volgende inlichtingen verstrekt: Hot is juist, dat er 48,000 ton tar-.ve uit Amerika zeilende zijn; maar een groiot gedeelte daarvan is te Plymouth vastgehouden, omdat onderzocht moest worden, of zich in de schepen, waarin cie tarwe geladen is, ook conditionele contraban de bevond. Met de „Rijndam" zijn slechts 5000 ton tarwe aangevoerd. Omdat de regeering niet wist, wanneer de andere booten met tarwe, die te Plymouth vastgehouden zijn, zouden worden losgelaten, acht- ie zij zich niet gerechtvaardigd, van die 5000 ton 30 pet. als veevoeder te laten dienen Van daar dat, naar gehoopt wordt als zeer tijdelijke maatregel, van die tarwe alleen meel en geen bloem mag' worden gemalen. Zoodra echter de nieuwe booten met tarwe zullen zijn aangekomen, zal de minister ernstig' in overweging nemen, caarvan ooV bloem te laten malen, (d.w.z. gerstebloem, verkregen door maling van gort) en van boonenmeel. Men zou ook gebruik kunnen maken van aard appelmeel en booneDmeel samen. De toevoeging van boonenmeel dient tot tot verhooging van het eiwitgehalte, dat abn rmaal laag wordt als veel aardappelmeel wordt gebruikt. Zooals bekend zal zijn, neemt het gebruik van «noodbrood toete Amsterdam is de toevoeging van 1/6 rijstemeel aan tarwebloem voor brood bereiding evrplichtend gesteld. Wat echter voor Amsterdam geldt, doet dit voor het geheele land. In stede van tot het alleruiterste te wachten, zou men beter doen, thans onmiddellijk over te gaan tot het in het leven roepen van algemeen gelden de voorschriften, tengevolge hebbende bezuiniging op den voorraad tarwe en rogge. In de eerste plaats dient men te komen tot een meer algemeen gebruik van bruiD brood, dat thans zeer aanbevelenswaardig is, omdat het goedkooper is en omdat de broodopbrengst aanmerkelijk hoo- ger is, dan wanneer men van het graan uit sluitend bloem bereidt en deze voor witbrood verwerkt. Ten tweede is het aanbevelenswaardig, de ge wone bereidingswijze van bruin brood (meestal gemaakt van een mengsel van evenveel tarwe als tarwebloem) te veranderen, door ais grondstoffen te gebruikentwee deelen gemalen tarwe, één deel tarwebloem an één deel rijstemeel (dit laatste fijn gemalen). Een geringe speling dient men te behouden, in verband met verschil van kwali teit van diverse soorten tarwe en tarwebloem. Door het Station voor Maalderij en Bakkerij wor den deze bakproeven voortgezet. grondstoffen voor brood. Voor enkele weken hebben we eenige meede- deelingen gedaan over verschillende bakproeven door het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wagen ,ngen verricht. Van alle zijden blijkt het thans noodig op den voorraad tarwe en tarwe meel zooveel mogelijk te bezuinigen en met oog hie.rop zijn de onderzoekingen, met betrekking tot d'ize kwestie aan het Station verder voortgezet. De gepubliceerde uiikomsten wezen op een goed- koopere bereiding van wittebrood, waarbij dan in de eerste plaats gebruik dient te worden gemaakt van een toevoeging van rijstemeel en vervolgings van aardappelmeel. Voorts is nog gebleken, dat gebruik van boonenmeel in dit opzicht aanbeve ling verdient. Het kan worden aangewend in de verhouding van één deel boonenmeel op vyf dee len tarwebloem, desnoods kan van boonenmeel nog iets meer worden gebruikt. Het is nu de vraag of ook het bruine brood goedkooper zou kunnen worden bereid door eenige toevoeging. De meeste meelsoorten, die daarvoor in aanmerking komen, zijn echter óf te duur óf hebben een veel geringere voedingswaarde. Alleen roggemeel (gemalen rogge) kan een een besparing op den prijs geven. Het is echter ook reeds van groot belang te achten, dat men den "voorraad tarwe en rogge minder snel uitput door andere grondstoffen voor de brood bereiding te gebruiken, al geeft dit gebruik dan ook geen geldelijk voor deel. Ook bij de bereiding van bruin brood dient dan weer in de eerste plaats rijstemeel te wor den genoemd. Zeer goed mogelijk is 25% rijste meel in bruin brood te verwerkenhet aldus be reide brood laat zich zeer goed nuttigen. Even eens in iets ruimer mate, geldt,dit van gerstemeel Militaire Huisvlyt-wedstryden. Men schrijft ons Een 20-tal afdeelingen van den Volksbond tegen drankmisbrnik hebben het voornemen opgevat tot het organiseeren van Militaire Huisvlijt-wed- strijden voor de militairen van alle wapens en diensten, behoorende tot het Bezettingsleger in en om de forten in de verschillende verdedigingsstel lingen van ons land. Men is bij 't organiseeren daarvan uitgegaan van de overweging, dat het bij het lengen van de avonden en het guur worden van het weer voor de militairen een genot moet zijn de vrije uren door te brengen met een nuttige en aangename bezigheid, op 't gebied 't zij dan van een prettigen lichten geestes- of handenarbeid. Zij roept nu alle bedoelde militairen op tot zulk een bezig zijn, 't welk niet vermoeit maar ver kwikt, geen inspanning maar ontspanning be- teekent. Het plan bestaat in de verschillende afdeelingen van het vervaardigde tentoonstellingen te houden te het begin van December, waar kan worden 'ngezonden :n 2 klassen a. ter mededinging, b. ter opluistering. In klasse a worden medailles, geldprijzen en diploma's uitgeloofd. Mocht iemand naar elders worden overgeplaatst of naar huis terugkeeren terwijl hij nog eenig werkstuk onderhanden heeft, dan mag hij daar mede toch deelnemen aan de wedstrijden. Aan de Tentoonstelling wordt verbonden een verloting, waarvan de prijzen zullen bestaan uit inzendingen, welke door inzenders daartoe ten geschenke worden afgestaan, of welke van heh> die in den verkoopprijs een vergoeding trachten te vinden voor hunne aan grondstoffen en gereed schappen gemaakte onkosten, zoo-eel mogelijk door de Commissie zullen worden aangekocht. De baten der verloting komen aan het Kon. Nationaal I Steuncomité, opdat de inzenders aldus mede bijdragen tot leniging van den algemeenen nood. Het plan, dat bij de militaire autoriteiten veel sympathie vond, wordt, naar reeds bleek, onder de militairen met bijval begroet. Heiligheid aan de Vereeniging van «Het Gilde van St. Michaël", een keurbende van Amsterdam- sche mannen en jongelingen, haar Opperherdelijken zegen te schenken, opdat zij haar heilig doel: eigen apologetische ontwikeling, behoud en ver sterking der geloofs in Neerlands hoofdstad, be strijden van dreigende gevaren, vooral op slechte en zedenlooze lectuur en gemengde huwelijken met vlammende ijver nastreve. Tevens vraagt hij dien zegen te willen uitstrekken tot den geestenlijken adviseur, het bestuur en leden der vereeniging, alsmede tot al hare begunstigers, do nateurs en donatrices, en tot al hare weldoeners. En moge de Almachtige enz. Daaronder schreef Z. H. Paus Pius X z.g. in het Latijn Aan Onze geliefde zonen, bevorderaars en wel doeners van zoovele doeleinden, welke tot het in het in stand houden van het katholiek geloof en tot het bevorderen van het heil der zielen buiten gewoon veel bijdragen, verleenen Wij, als bewijs van Onze dankbare en welwillende gezindheid, met de grootste liefde den Apostolischen Zegen. Den 3en Augustus 1914. P1US P. P. X. Men begrijpt, datj deze hartelijke woorden uit de laatste levensdagen van den H. Wider, over vloeiend van j vaderlijke goedheid, door ons met dankbare vreugde werden ontvangen en voortdu rend een krachtige aansporing zullen zijn om, onder het vaandel van St. Michaël, onvermoeid te strijden tegen de goddelooze en zedenlooze lectuur en krachtig de goede en apologetsche lectuur te verspreiden. Bezoldiging van gemobiliseerde ambtenaren. Stct. No. 231 bevat een Kon. besluit, waarbij is goedgevonden en verbaan te bepalen Art. 1. Burgelijke ambtenaren en andere door loopend of voor een bepaald werk in 's Rijks dienst werkzame personen genieten voor zoo ver zij vanaf 1 October 1914, bij de gemobiliseer de strijdmacht anders dan voor de eerste oefening onder de wapenen zijn vanaf dien datum be zoldiging aan hun burgerlijk ambt of hunnen burgelijken dienst verbonden, indien en voor zoover deze hooger is dan hetgeen zij in militai ren dienst als soldij, jaarwedde of tractement genieten. Art. 2. Aan burgelijke ambtenaren en andere doorloopend ot voor een bepaald werk in 's Rijks dienst werkzame personen, wier bezoldiging over de maanden Augustus September op grond van Onze Besluiten van 3 Mei 1914 (Staatsblad no. 103), van 4 Juni 1907 (Staatsblad no 142) en van 2 October 1908 (Staatsblad no 309), geheel of gedeeltelijk is ingehouden, zullen de ingehou den gelden alsnog worden uitbetaald, tenzij zij voor eerste oefening onder de wapenen waren. Art. 3. Dit besluit treedt in werking op den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad en van de Staatscourant, waarin het is geplaatst. Zou het niet minder kunnen Het »Huisgezin« schrijft Er is weer geklaagd over de weelderige samen stelling van examencommissies in onze Oost. Gaat het er hier te lande soms royaal naar toe, erger nog is het vaak in Indië. Thans is het examen daar afgenomen voor toe lating tot de Koninklijke Militaire Academie. Voor het eerste examen werden zes candidaten geëxamineerd, voor het tweede één. Het eerste examen werd afgenomen door veer- tien 6xa.DQiDa.tor6nvoor het tweede waren er zelfs achttien noodig Van de zes candidaten der eerste groep slaag den er twee. De eene candidaat voor het tweede examen, die niet minder dan achttien heeren de rangeerde, slaagde gelukkig. Het schriftelijk examen van dien eenen candi daat duurde tien dagen, het mondeling drie. Bovendien hield de commissie nog twee voor- loopige bijeenkomsten. Het verslag, dat al deze dingen meldt, legt alleen geen kostenrekening over. Toch ware dit nog het meest interessante geweest. Zou het nu niet iets minder grootscheeps kunnen Een schrijven van Z. H. Pans Pius X z.g. Men schrijft aan het «Centrum" De Propaganda-club «Het Gilde van St. Michiel'' ontving heden door den oorlogstoestand zeer vertraagd een zeldzaam mooi portret van Z. H. Paus Pius X met het volgende onderschrift Allerheiligste Vader, Kardinaal W. M. van Rossum, meekt Uwe Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 2 Oct. medegedeeld door hi t Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.5 te Vlissingen. Laagste barometerstand 751.1 te Neufahrwasser. Verwachting tot den volgenden dagaanvan kelijk matige tot zwakken noordwestelijken later wellicht weer krimpende en toenemende wind, nevelig tot zwaar bewolkt, liter weer kans op regen, zelfde temperatuur. Apologetische cursus. Met gfenoegten zullen velen onzer lezers verne men, dat het bestuur van den socialen cursus „H. Thomas vau Aquino" ook, dit jaar eten winter cursus heeft georganiseerd. De Eerw. Pater v. d. Handen zal als leider van dezen cursus optreden. Naar wij vernemen, zullen de lessen met ge zang1 worden geopend en gesloten. Zoo- mogelijk zullen de lessen worden verduidelijkt met licht- beelden. Wij twijfelen niet of velen zullen a.s. Woensdag optrekken naar het Bomdsgebouw, om de eerste les bij te wonen, en eenmaal kennis gemaakt zullen zij geen les; meer willen verzuimen Het ond©rw©rp toch is interessant en actueel en de inleider waarborgt een prettige en dege lijke behandeling: van. de stof. Wij verwijzen voor verdere bijzonderheden, naar het „ingezonden stuk" van het bestuur. Op het te 's-Gravenha.ge gehouden examen wis kunde 1. o. (art. 86) is geslaagd de heer P. A. Verhoef van hier. Gisterenmiddag kwam de 7-jarige \V illem v. Leeuwen, wonende Stationstraat, ter wijl hij op den Singel aan het spelen was, zoo ongelukkig te vallen, dat hij daarbij het lechter bovenbeen brak. Hij werd in het Ziekenhuis opgenomen. Aan C. van Pelt Czn., Bqterstraat alhier, is de leverantie (seizoen 1914—1915) weder opgedragen van de benoodigde authraciet voor de Gemeente-gebouwen (Holl. 30 50.) De directie v a n d e S c h i e d a m s c h e Bioscoop heeft de 3s uitkeariug van 10% vaa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2